■sou. GEBAKVORKJES Venijnige golven verrasten vele voeten bij tewaterlating Burfish Prof. Siemens verlaat 11a 32 jaar Leidse leerstoel dermatologie DAF-TRUCKS GEBR. YAN ULDEN Eerste Kamer keurde begroting Verkeer en Waterstaat goed rrA Als U 'y. schoenen^^f koopt.. eist dan een merk. DONDERDAG 27 APRIL 1961 Woedende golven kolkten over de Zijldijk en balken dreven in het ru moerige Zijlwater, toen de nog ruw afgeiverkte treiler ,fiurfish" onder het geloei van scheepshoorns gister middag met veel lawaai in zijn ele ment gleed. Kort tevoren tvas weer een cham pagnefles kapot geborsten op de scheepswerf van Boot-Leiden N.V. aan de Sumatrastraat. Het was de gebruikelijke doopsceremonie, die een tewaterlating vooraf gaat. De charmante echtgenote van de Cana dese opdrachtgever, mevrouw Mar- gareth Lake die de fles op zijn weg naar vernietiging had geleid was daarna terug gestapt. De werk lieden hadden zware voorhamers ge pakt en met dreunende slagen de laatste blokken verwijderd, die de „Burfish" nog op zijn plaats hiel den. Kreunend en krakend gleed het ruwe treiler gevaarte met zoveel kracht het water van De Zijl in. dat vele (vooral jeugdige) nieuwsgierigen aan de overkant er natte voeten van overhielden. Op en om de werf werden handen geschud en geluk wensen gesproken. De heer Boot sr. glom van rechtmatige trots. In „Het Gulden Vlies" werd later deze tewaterlating even gevierd met een schuimende dronk. De heer P. Boot Pzn sprak vriendelijke woorden aan het adres van de heer Lake, di recteur van de Burgeo Trawlers Ltd uit St. John's in Canada, voor welke rederij de treiler gaat varen, en de heer Lake ivas even prettig in zijn antwoord. Hij was enthousiast over het werkstuk, dat vermoedelijk in juni gereed zal komen. Die geest drift blijkt ook wel uit het feit. dat de scheepswerf Boot onmiddellijk de kiel zal leggen voor een tweede soortgelijk schip. Ook in opdracht van de heer Spencer Lake, alleen dan in zijn hoedanigheid als direc teur van de Burgeo Fishing Indus tries. Het is nog wel niet: voor ieder schip een rederij, maar veel scheelt het niet. Dat schijnt in Canada de gunstigste manier van zakendoen te zijn. Voor mevrouw Lake was er een met onverholen bewondering ont vangen geschenk in de vorm van een Delftsblauw bord. De schoonmoeder van de heer Lake, mevrouw Penny zelf eigenares van een rederij was ook meegekomen met de „Rotter dam". Ze was zeer gecharmeerd van het tulpenboeket, dat zij kreeg aan geboden. De „Burfish" is dus de eerste van een serie van tioee door de Leidse scheepswerf zelf ontworpen zijtrei- lers. Het schip is 36,40 meter lang, 7,68 m breed en 325 m hol. Het is voorzien van een Werkspoor-diesel motor van 650 pk, van handhydrau- lische besturing en van moderne na- vigatie-apparatuur. Er is aan boord accommodatie voor zestien personen, verdeeld over zes hutten. Het nog naamloze tweede schip, waarvoor nu de kiel wordt gelegd, hoopt men over een week of zes van de helling te laten afglijden. En dan later zal begonnen worden aan de bouw van twee schepen voor de National Sea Products uit Halli- fax, zusterschepen van de „Cape Blomindon", welke nog niet zo lang geleden De Zijl ingleed. (Foto L.D./Holvast) Ceylon mobiliseert De regering van Ceylon heeft gisteren opdracht gegeven tot een algemene mo bilisatie. Voorts zyn negen eenheden vrijwilligers, alsmede reservisten van het leger, de vloot, de luchtmacht en de burgerwacht onder de wapenen geroe pen. De premier, mevrouw Sirimavo Ban- daranaike, verklaarde in een radiorede dat de regering over inlichtingen be schikt, waaruit blijkt dat, behalve de verboden Federale party, verscheidene andere organisaties van plan zyn het huidige bewind te ondermünen. Een staking op de plantages, die dins dagochtend werd gehouden, vormde een onderdeel van deze actie. Voorts ge bruikten „zekere elementen" een staking van het bankpersoneel om het land veel economische schade te berokkenen. Me vrouw Bandaranaike deed op „alle va derlandslievende Ceylonezen" een be roep om de regering volledig te steunen. Dinsdagavond was in een proclamatie bekendgemaakt, dat de maatregel waar bij de doodstraf werd gesteld op plunde ring, brandstichting en sabotage, voor taan voor het gehele land zou gelden. Tot dusver was de bepaling alleen voor bepaalde gebieden van kracht, waar een campagne voor burgerlijke ongehoorzaamheid wordt gevoerd ten gunste van het gebruik van het Tamil als officiële taal. Advertentie Drink Hero! Hero is zo fruitroyaal. Hero is zuiver en verrukkelijk èn Hero heeft de smaak voor elke smaak. Onderzoek naar gebruik Bijbel De „United Bible Society" heeft, in samenwerking met de Wereldraad van Kerken, ds. G. H. Wolfensberger, her vormd predikant te Den Hoorn op Texel aangezocht een onderzoek in te stellen naar de plaats en het gebruik van de bijbel in de kerken en het werk van de evangelisatie. Ds. Wolfensberger heeft deze functie aanvaard. Het onder zoek zal zich over de gehele wereld uit strekken. Ds. Wolfensberger gaat in Ge- nève wonen. Ned.-Belgisch contact over kernonderzoek In Brussel hebben de afgelopen twee dagen besprekingen plaats gehad over de samenwerking tussen Nederland en België op het gebied van kernonderzoek. De besprekingen waren een voortzet ting van het bezoek, dat Belgische ver tegenwoordigers enkele maanden gele der aan Nederland hebben gebracht. Uitgangspunt is de door de regering van België en Nederland uitgesproken wens te komen tot een nauwere samenwer king op het gebied van het kernonder zoek. Vrolijke muziek in Stadsgehoorzaal In het kader van de grote actie t.b.v. de verstrekking van bandrecorders aan blinden heeft het actie-comité voor Lei den en omstreken gisteren in de tot de laatste plaats bezette Stadsgehoorzaal een in elk opzicht zeer geslaagde mu ziekavond georganiseerd met medewer king van het Chr. Tamboer- en Pjj- percorps K en G en Sempre Avanti's „Jong en Jolig". Na een hartelijk woord van welkom tot de talrijke bezoekers en alle mede werkers die geheel belangeloos optra den, hield de voorzitter van het actie comité, de heer D. W. Joekes onder het motto „Geef gehoor aan de Blin den" een korte propagandistische rede, waarin hij het doel van deze actie nog eens extra onderstreepte. Hierbij wees spreker vooral op het feit, dat het Brailleschrift weliswaar aan tal van eisen voldoet, doch voor hen, die op latere leeftijd blind worden, een moeilijk te overwinnen materie in houdt. „Voor deze categorie van blin den biedt een bandrecorder de enige uitkomst om deel te kunnen blijven ne men aan velerlei uitingen op muzikaal, cultureel en studiegebied", aldus de heer Joekes. Het muziekfestijn werd hierna geo pend met het optreden van Sempre Avanti's „Jong en Jolig", dat een vro lijk en afwisselend programma bracht onder leiding van dirigent Koos Kuk- ler en de beproefde medewerking van de solisten Nel de Vries, Lyda Spaans, Fieke van Rooyen. Janny van Riet, Jo Zuidema, Tiny Zonneveld en de heren Wim Brugman en Gerard Koolhaas. „Goede wijn behoeft geen krans". Het optreden oogstte dan ook grote bijval. Voor een hoogtepunt zorgde hierna de heer J. Arbouw, die, nadat hij de heer Joekes en de penningmeester van het comité, de heer J. H. F. Vermond, verzocht had op het podium te komen, bekend maakte dat de gemeentelijke werkplaats een grootscheepse oud-pa pier en ijzeractie op touw had gezet. Het voorlopige resultaat bedroeg niet minder dan f550 welk bedrag (verpakt in een oude krant) spreker beide heren gaarne overdroeg. In zyn dankwoord sprak de heer Joekes o.m. de wens uit, dat dit voorbeeld veel navolgingen mocht hebben, opdat de circa 20 benodigde bandrecorders spoedig aangekocht kun nen worden. Tenslotte presenteerde zich het tam boer- en pijpercorps K en G, dat onder het motto: „Marching along together" een uitvoerig programma ten gehore bracht, waarby Jong K en G, een solistengroep en de senioren met popu laire soldatensongs en bekende tophits uit het heden en verleden ovatie's in ontvangst mochten nemen. Advertentie t o Dealer VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 Grote wetenschappelijke gaven legden hechte banden met Universiteit Bij Koninklijk besluit van 5 april is op zijn verzoek in verband met het bereiken van de pensioenverplichte zeventigjarige leeftijd eervol ontslag verleend aan prof. dr. H. W. Siemens, hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de huid- en geslachtsziekten. Het eervol ontslag per 1 september a.s. werd verleend met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten, een dankbetuiging die meer is dan een frase waar het betreft een hoogleraar, die meer dan dertig jaar door belangrijk wetenschappelijk werk en door zijn gaven als mens veel heeft bijgedragen tot de naam van de Leidse Universiteit. Onze stadgenoot, mr. D. A. Holtz, is benoemd tot lid-secretaris van de examencommissie 1961, bedoeld in art. 55, tweede lid van de Middelbaar On derwijswet. Tot leden dezer commissie zijn voorts benoemd de heren J. A. H. Cranssen, dr. J. P. Duyverman en J. W. H. Rotteveel, allen alhier, J. H. A. Hen- driksen, W. M. Heyl, en H. A. J. M. van Woerden, allen te Oegstgeest, J. Posthu mus te Wassenaar en J. Smit te Alphen aan den Rijn. Trouw ook in moeilijke omstandigheden Herman Werner Siemens werd op 20 augustus 1891 te Charlottenburg in Duitsland geboren. Hij studeerde me dicijnen in München en Breslau. Aan eerstgenoemde Universiteit promoveerde hij in 1917 summa cum laude op een proefschrift over de erfelijkheid van struma. In 1923 werd hij privaat do cent in Müchen en in 1927 volgde zijn benoeming tot buitengewoon hoogleraar aan de Universiteit aldaar. Twee jaar later, in 1929, werd hy benoemd tot gewoon Leids hoogleraar in de huid- en geslachtsziekten, welke functie hij eerst 32 jaar later, in sep tember a.s. zal neerleggen. In deze tien tallen jaren, is, ondanks de dikwijls moeilijke omstandiheden, een innige band gegroeid tussen prof. Siemens, de Leidse Universiteit en zyn tweede vader land, dat hy ook in de voor hem by- zonder zware bezettingsperiode met een moedige openhartigheid is trouw geble ven. Circa 400 publikaties Reeds als student publiceerde hy be langrijk wetenschappeiyk werk. waar onder de brochure „Grundzüge der Ver- erbungslehre. Rassenhygiëne und Bevol- kerungspolitik", waarvan vertalingen in het Zweeds, Engels, Frans, Roemeens en Nederlands volgden. Later ging zyn wetenschappelijke belangstelling uit naar de erfelijkheid van ziekten, in het by- zonder huidziekten. In 1921 verscheen van zyn hand het werk .Einführung in die allgemeine und spezielle Verer- bungspathologie des Menschen", waar van ook een Russische vertaling het licht zag. Hij heeft circa vierhonderd publicaties op zyn naam staan. Tweelingen Bekend zyn vooral zyn dermatolo gische onderzoekingen betreffende twee lingen, welke de stoot hebben gegeven tot de tweelingen-pathologie welke op haar beurt een belangryke vooruitgang bracht in de algemene erfelykheidspa- thologie. Prof. Siemens heeft de laatste jaren veel tot het algemeen wetenschap pelijk tweelingenonderzoek bygedragen, dat in Leiden ter hand is genomen. Voorts hield prof. Siemens zich veel bezig met klinische, histologische en experimentele vraagstukken op het ge bied van dermatologie en geslachts ziekten. Eénkant-behandeling Prof. Siemens werd de grondlegger van de „éénkantbehandeling" der huid ziekten, die het mogelyk maakt de be handelingsresultaten veel exacter en critischer te beoordelen dan voorheen. Door zyn leerlingen hebben zich de be handelingsprincipes van de „Leidse School" in Nederland verbreid. Indertyd betekende de benoeming van prof. Siemens te Leiden de eerste bezetting van zijn leerstoel. Prof. v. d. Valk uit Groningen, die eerst als zo danig benoemd was, had voor deze be noeming bedankt. Tot dat ogenblik werd in de huid- en geslachtsziekten aan de Leidse Univer siteit gedoceerd door de lector dr. Van Kerckhoff. In 1934 wees prof. Siemens een leer stoel aan de Universiteit van Leipzig van de hand. Gijzelaar Tydens de bezetting werd prof. Sie mens, die als Duitser de opkomst van het nationaal socialisme van naby had meegemaakt en in Leiden zyn mening daarover geeftszins onder stoelen of ban- Verbetering IJ-mond kost 14V:2 miljoen De welwillende houding, welke de Eerste Kamer dinsdag j.l. tegenover de heer Korthals, minister van Verkeer en Waterstaat, by de behandeling van diens begroting, had aangenomen, maakte het de bewindsman gemakkelyk de volgende dag te antwoorden op de vele gemaakte opmerkingen. Hy had daarvoor twee uur nodig. Daaraan voegde staatssecretaris Stykel nog eens een betoog van ongeveer anderhalf uur toe. Met voldoening stelde de minister vast, dat het in de laatste tijd mogelyk is geweest een aantal problemen tot een oplossing te brengen. Het was duidelyk, dat hij doelde op het Amsterdamse tunnel-vraagstuk en de afsluiting van de Lauwerszee. Wat de tunnel-kwestie betreft, wilde de minister zich aan generlei uitspraak omtrent het tydstip, waarop met de bouw van de Hem-tunnel zal kunnen worden begonnen, binden. Wel sprak hy de hoop uit binnenkort te kunnen beslissen over de vervroegde bouw van de tunnel te Vlaardingen. De minister verklaarde opnieuw, dat hy ernstig zal overwegen op de begro ting voor 1962 gelden uit te trekken voor de verbetering van de Scheveningse buitenhaven. De thans geprojecteerde uitbreiding van Schiphol hoopt de minister in 1964 voltooid te zien. Voor de onderbouw van de werkzaamheden tot verbetering van de IJmond (IJmuiden) zal een bedrag van f. 14M miljoen nodig zijn. Hierover is vrywel overeenstemming bereikt met de aannemerscombinatie. De minister kondigde de indiening van een wetsont werp tot wyziging van de begroting van Verkeer en Waterstaat aan, waarby f. 36 miljoen zal worden gevraagd voor de aankoop van materieel voor de haven werken te IJmuiden. Propagaiitlazet van Moskou vanwege NA VO - conferentie De Sowjet-Unie heeft gisteren de be schuldiging geuit, dat de Britse rege ring rechtstreeks steun verleent aan de op revanche uit zijnde kringen in West- Duitsland, die voortzetting van de bewa peningswedloop wensen en een ver scherping van de internationale span ning, door voorbereidingen te treffen voor het toestaan van bases aan West- Duitsland. De beschuldiging was vervat in een door de Russische ambassadeur in Lon den, Soldatow, aan de Britse onder-mi nister van Buitenlandse Zaken, Heath, overhandigde verklaring, die door de Russische ambassade is gepubliceerd. Nadat in de verklaring berichten wor den aangehaald, dat Engeland erin toe gestemd heeft de Westduitse strijdkrach ten van militaire bases, proefterreinen voor raketten, oefen- en bevoorradings faciliteiten te voorzien, wordt gezegd, dat Engeland West-Duitsland aanmoe digt verstrekkende maatregelen op het gebied van de bewapening te treffen. Volgens de Russische verklaring zyn de daden van de Britse regering vol komen in strijd met verklaringen van Britse staatslieden, dat zij een betrouw baar systeem van Europese veiligheid wensen in te stellen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft later verklaard, dat er geen sprake Is van het inrichten van Westduitse mili taire bases in Engeland. Engeland bood alleen opslagruimte en oefenfaciliteiten in NAVO-verband aan. In Britse kringen wordt de Russische verklaring gezien als een propagandazet, die gedaan is met een oog op de neu- tralistische en anti-Duitse gevoelens in Engeland en met het andere oog op de aanstaande ministersconferentie van de NAVO in Oslo! Westduitse leger heeft atoomhouwitsers Luitenant-generaal Friedrich Förtsch, de nieuwe inspecteur-generaal van de Westduitse strydkrachten, heeft giste ren op een persconferentie gezegd, dat Westduitse divisies zyn uitgerust met atoomhouwitsers van 203 mm en de Honest Johnraket. Zij zullen de Ser geant-raket krijgen, die van de grond op doelen op de grond wordt afgeschoten. ken stak, tot twee maal toe als gijzelaar opgepakt. Hy vertoefde in de concentra tiekampen Sint Michielsgestel en Haa- ren. In Duitsland stonden zyn weten schappelijke boeken op de verboden Ujst. Tydens de drie jaar, dat hy in de oorlog van zijn hoogleraarsfunctie was ontheven, schreef hij een „Algemene dermatologie" die na de bevryding in druk verscheen. Prof Siemens heeft zich in zyn Leid se tijd talloze vrienden gemaakt, die hem dankbaar zyn voor de meelevende belangstelling welke van hem uitging zowel op wetenschappeiyk als op men selijk terrein. Het is voor vele toekom- sige medici een voorrecht geweest, door hem ingeleid te worden in de medische en menseiyke verhouding tussen arts en patiënt. Van deze dankbaarheid van velen werd onomwonden getuigenis afgelegd tijdens de huldiging van prof. Siemens by zijn zilveren jubileum als Leids hoogleraar. Daarbij werden ook zyn grote wetenschappelyke verdiensten op veelzijdig terrein gereleveerd en werd in herinnering gebracht, dat meer dan 60.000 patiënten hem in zyn Leidse ja ren bezochten. De heer Korthals verklaarde bepaald bezwaar te hebben tegen het door ver scheidene Kamerleden geopperde denk beeld particuliere ingenieursbureaus in te schakelen by het werk van de Ryks- waterstaat. De minister verwacht van een derg-elyke maatregel een averechtse uitwerking. De problemen op het gebied van het parkeren zullen voor een deel worden opgevangen door invoering van parkeer- schijven en parkeermeters. Invoering van parkeermeters maakt wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet noodza kelijk. De minister is niet voornemens een ruim gebruik te maken van zyn be voegdheid op buitenwegen een maxi mum-snelheid in te stellen. Dit vraag stuk wordt overigens nog bestudeerd en het is nog niet rijp voor een beslissing. Minister Korthals verklaarde in prin cipe niet veel te voelen voor een ge coördineerd zeehavenbeleid, waarbij de regering dirigistisch zou moeten optre den. De praktijk heeft totnutoe niet uit gewezen, dat hiervoor reden zou zyn. Voor verbetering van de Maas zal in de komende vyf zes Jaren f. 100 mil joen nodig zijn. Drie nieuwe sluizen by Maasbracht zullen nog dit jaar worden aanbesteed. De Ned. Spoorwegen zullen, alom de minister, over 1960 een matig dividend kunnen uitkeren. Met het reizigersver- voer gaat het bevredigend. Met het goe derenvervoer iets minder. Staatssecretaris Stykel deelde mede, dat aan de Amerikaanse regering een nota is overhandigd als antwoord op de nota der V.S. Inzake de hervatting van de luchtvaartonderhandelingen. In die nota geeft de Nederlandse regering slechts haar zienswijze over de manier, waarop het overleg zou kunnen worden hervat. Na re- en dupliek is de begroting van Verkeer en Waterstaat zonder hoofde lijke stemming aanvaard. De volgende week komt de Eerste Kamer niet byeen. Op 11 mei as. komt de begroting van Financiën aan de orde. Advertentie. tégen transplratle-geur tegen huidirritatie anti-septisch -#• verlengt de levensduur PROF. LIEFTINCK IN ONS LAND Met hetzelfde toestel waarmee Prins Bernhard vanochtend uit Amerika op Schiphol aankwam, is ook prof. P. Lief- tinck, de ex-minister van Financiën en tegenwoordig gedelegeerde voor Neder land bij het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank, in ons land teruggekeerd. De heer Lieftinck zeide dat hij tydens de zes dagen, die hy in ons land zal doorbrengen besprekingen zal voeren met de president van Ned. Bank, dr. M. W. Holtrop, en met het ministerie van Financiën. „Het werk voor het Internationale Monetaire Fonds en de hulp aan de on derontwikkelde gebieden schenkt my veel genoegen", aldus de ex-minister. Arrestaties op Cuba Volgens Radio-Havanna zijn op Cuba wederom 67 leden van de contra-revo lutionaire troepen gearresteerd, die de vorige week op Cuba zyn geland. Voorts werden acht personen aangehouden, die voornemens waren zich by de invasie troepen aan te sluiten. In de provincie Matanzas zyn twee mannen terechtge steld wegens een poging zich by de op standelingen aan te sluiten, terwyl vijf tig anderen tot gevangenisstraffen zyn veroordeeld. Volgens het wekelijks verschynende orgaan van het Cubaanse leger oebben 1.300 tot 1.500 man deel genomen aan de eerste landing der tegenrevolutionai- ren op Cuba, die in de vroege ochtend van de zeventiende april in de baai van Cochinos werd verricht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11