AlVE Duizenden paardekrachten trokken deur van liet Veersche Gat dicht PRONONCE Ook de plaatsing van het laatste caisson verliep zonder emoties Niet spannend, maar boeiend SPION FRENZEL VERKLAART TE ZIJN „GECHANTEERD" DE AMERIKAANSE ECONOMIE BLIJFT ZICH HERSTELLEN Partijcongres CDU begonnen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 25 april 1961 Derde blad no. 30338 In aanwezigheid van de Koningin Grote vreugde op historisch moment (Van onze reportageredacteur) Het Veersche Gat is dicht. Gistermiddag om drie minuten over vier weerklonk het gebruike lijke fluitconcert van tientallen schepen en kranei\ onder de hel dere hoge hemel van Zeeland, ten teken, dat de zevende en laatste caisson in de dam tussen Walche ren en Noord-Beveland keurig op zijn plaats was gezet. Tegelijkertijd gingen onder het hoerageroep van zo'n 25.000 kijkers op het strand van Vrouwenpolder en op de reeds voltooide dijkgedeelten de hoeden omhoog van de drie burgemeesters, wier gemeenten voortaan hecht met elkaar verbonden zijn, en die elkaar op de juist geplaatste caisson de hand reikten. Jhr. I. F. den Beer Poortugael van Veere, de man die zeker de meeste moeite heeft gehad met de gedachte, dat de verdamming van zijn domein de Zeeuwse beslotenheid voorgoed zal openbreken, toonde zich op dit historische moment zeker niet min der geestdriftig dan zijn ambtgeno ten van Vrouwenpolder en Wisseker- ke. Ongeveer 1200 schoolkinderen ter weerszijden van het getemde water hie ven op het sein van meester Joziasse ge lijktijdig het Wilhelmus en daarna het Zeeuwse volkslied aan. Hun gezang ging in de wijde ruimte van het thans ge schapen Veerse meer, waarop een staal kaart van schepen en scheepjes laveer de. vrijwel verloren. Ook de fiere blazers van „Veeres Genoegen" moesten het afleggen tegen de kakofonie van tjoekende en stampende scheepsmoto ren. ratelende machines en ronkende vliegtuigen. Voor sluitgat Voor de Zeeuwen gold dit vreugde betoon overigens niet uitsluitend de dichting van de eerste zee-arm als bij drage tot 'hun toekomstige veiligheid, doch zeker niet minder het. bezoek van de Koningin, die op het sloependek van de hagelwitte „Piet Hein" de verrichtin gen van de Nederlandse waterbouwkun digen volgde. Het vorstelijke jacht had om half drie zijn ligplaats in het front van het sluitgat ingenomen. Daarop kwam de hele vloot van dienst- en ple ziervaartuigen tot stilstand, zelfs een drietal snellboten, die als vuurpijlen tus sen de krioelende schepen doorschoten. Alleen het radarscheepje van de Delta dienst bleef onafgebroken zijn pirouettes dansen, terwijl de kittige „Afrika" en de stoere „Europa" de 5000 ton metende deur, die aan de zeezijde door de „Chili", de „Australië" en de „Azië" in bedwang werd gehouden, heel voorzichtig achter zich toetrokken. Glad en gemakkelijk Dit was dus het historische ogenblik, waar Nederland jarenlang met toe nemende belangstelling naar had uitge zien. Maar hoe moeilijk was het dit te beseffen. Het ging allemaal zo glad, zo schijnbaar gemakkelijk en van een leien dakje. De sonore fluitstoten, waarmee de slepers op de per mobilifoon gegeven aanwijzingen van de kapitein op de wal reageerden, symboliseerden echter een bijna magisch ritueel, dat uitsluitend voor ingewijden was te volgen. De leek kon alleen maar constateren, dat binnen het halve uur het eerste deel van de sluitingsceremonie was afgehan deld. Toen lag de caisson nagenoeg op zijn plaats. De afwerking kostte wat meer tijd. De zes meter speling tussen de reeds aanwezige caissons moest na tuurlijk netjes tussen beide kanten wor den verdeeld, daarna moest het beton nen bakbeest door het inladen van water op de drempel van 'het sluitgat tot rust worden gebracht. Ir. Dibbets had 's morgens al onthuld, dat men bij de voorafgaande caissons sommige compartimenten al had gevuld, waardoor de plaatsing zo fraai en stabiel mogelijk kon gebeuren. Het duurde even tot men boven op de 20 meter hoge caisson de bedieningsmanschappen aan de afduiter# zag draaien. Langzaam, aanvankelijk nauwelijks waarneembaar, begon de caisson te zakken. Loos alarm Zou het werkelijk toch nog tot een toespitsing van de spanning komen? Al had ir. Dibbits dan al 's morgens ont huld, dat men bij de voorafgaande caissons de compartimenten bij wijze van proef reeds gedeeltelijk had vervuld, waardoor de plaatsing zeer stabiel en fraai zou verlopen, toch helde de kolos voor het lekenoog gevaarlijk over de nie- „Niet spannend, maar boeiend". Deze kernachtige uitspraak over de plaatsing van de laatste cais son in het Veersche Gat, deed de Koningin gistermiddag' aan boord van de „Piet Hein" te genover de vier topfiguren van de deltawerken, ir. A. G. Maris, directeur-generaal van Rijks waterstaat, prof. ir. Ph. Jansen, hoofdingenieur-directeur van de Deltadienst, ir. H. A. M. C. Dib bets, hoofdingenieur-directeur van de zuidelijke deltawerken, en ir. W. C. Bischoff van Heems- kerek van de waterloopkundige afdeling van de Deltadienst. Vanzelfsprekend hadden deze deskundigen de Vorstin uitge breid voorgelicht over wat zij vlak voor zich zag gebeuren. De Koningin ging later in Noord-Beveland aan land. Zij stond erop alle caissons ook het pas geplaatste af te lo pen, hoewel deze ten dele nog moeilijk bereik- en begaanbaar waren. Zij zag daarbij het ko ninklijke, van leuningen voor ziene laddertje over het hoofd en beklom zonder bedenken een weinig comfortabele steile werk- trap. Na afloop van de „Operatie Veersche Gat" hebben ir. Maris en prof. Jansen er nog eens op gewezen, dat de sluiting van het gat bepaald geen sinecure was, al leek het nog zo simpel. „Maar dat bewijst alleen, dat de voor bereiding goed is geweest en dat onze wetenschappelijke mede werkers de natuurwetten goed hebben geinterpreteerd", zo zei de directeur-generaal vctn de Rijkswaterstaat. Prof. Jansen vertelde dat een werkgroep de sluiting van het Veersche Gat nog eens achteraf zal bestude ren om de grondslag te leggen voor de afsluiting van zoveel grotere zeearmen als het Brou- wershavensche Gat en de Oos- terschelde. Het Veersche Gat dient thans bij wijze van spre ken als model. Zoals de model len van het Waterloopkundig Laboratorium dienstig waren aan de sluiting van het Veer sche Gat." ,JDeze schaalverkleining heeft ons uitstekend geholpen, want terwijl men wel eens schrikt van de werkelijke afmetingen, gaat alles op papier best. We moeten dus meer gaan tekenen, meer modellen gaan maken en den ken, we gaan beslist niet met verlof of vakantie", zo zei prof. Jansen. Omtrent de in de toekomst te bezigen methode voor de af sluiting der zearmen staat nog niets vast. Het is niet uitgeslo ten, dat de noordzijde van de Grevelingendam, waar de getij- verschillen onschuldig zijn, proefobject wordt voor een ge leidelijke afsluiting door middel van steenstorting langs kabel banen. Deze methode is aan trekkelijk omdat tientallen caissons bij de Oosterschelde zelfs 72 niet in één periode tussen spring- en doodtij zijn te plaatsen. Een luchtfoto van ANP-Foto van het invaren van de laatste doorlaat- caisson in het Veersche Gat. tige .Afrika". Maar een rappe dialoog der stoomfluiten maakte, dat het ge vaarte keurig horizontaal neerging. Het gehele proces van het op de plaats rust brengen van de caisson had zich in ze ven minuten afgespeeld. Reeds hapten de grijpers onvervaard in de bergen Ons land eet meer vlees Op de gistermiddag in Arnhem ge houden algemene vergadering van het varkensstamboek in Gelderland, heeft de secretaris, dr. H. C. Hoogland, Rijks- veeteeltconsulent, gereleveerd, dat 24%% van de totale veestapel in ons land zich in Gelderland bevindt. Noord-Brabant volgt hierop met 23%%. In verschil lende opzichten, zo zei hij verder, is het een bedrijvig jaar geweest en voor de varkenshouderij in ons land in het alge meen een goed jaar. Het aantal ge slachte varkens steeg van 3.955.366 in 1959, tot 5.115.721 in 1960. Een stijging van om en nabij de 11/4 miljoen is nog niet eerder voorgekomen. In ons land werd in 1960 in totaal 72.000 ton vlees geconsumeerd, wat neerkomt op 44 kilo gram per hoofd der bevolking. Het aan deel van varkensvlees en spek bedroeg hierin 23,7%. In acht jaar kteeg het vleesverbruik in ons land van 23% kilo gram tot 44 kilogram per hoofd der be volking, aldus ir. Hoogland, die ook nog wees op de gestegen export, te weten van 128.150 ton in 1959 tot 166.960 ton in 1960. De algemene voorjaarsvergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen zal dinsdag 9 mei ln Tivoll in Utrecht worden gehouden. voor KINDERPYJAMA'S (jongens en meisjes). BABYDOLLS (dames en meisjes). steen om de caisson nog vaster op zijn plaats te verankeren. De aandacht van de drommen richtte zich al weer pp de reclame-vliegtuigen boven de beweeg lijke vlootschouw. Een ogenblik dachten we tegen de blauwe lucht „Deltadienst voor al uw waterwerk" te lezen, maar het bleek bij nader inzien slechts een aanbeveling voor een aan de deltawer ken gewijd tijdschrift te zijn, dat het ijzer niet heter had kunnen smeden. Overigens krijgt de Deltadienst aan staande donderdag nog een gelegenheid voor een climax. Dan immers gaat de rij roestkleurige schuiven, die nu een som bere barrière tussen zee en land vormt, onherroepelijk neer. Advertentie SLASAUS Nü Hero sperzieboontjes op tafel! Smakelijker: dauwfris geconser veerd, door u geprefereerd! Gevarieerder: sortering naar grootte, normaal en fijn! Meer keus, meer smaak en altijd topkwaliteit! In 1954 pleegde hij meineed toen hij iverd beschuldigd van contacten met Oostblok Het voormalige socialistische lid van de Westduitse Bondsdag Alfred Frenzel, die op de beschul diging van spionage voor Tsjecho- Slowakije voor het hooggerechts hof in Karlsruhe terechtstaat, ver klaarde gisteren voor het hof door de Tsjechen te zijn „gechanteerd". Een stijging in de verkoop van auto's wasmachines en tv-toestellen (Van onze correspondent in Washington) Het Amerikaanse departement van Handel heeft bekend gemaakt, dat zowel in maart als in februari de verkoop van de duurzame con sumptiegoederen gestegen is. Het zelfde ministerie had er tevoren al op gewezen, dat er vooruitgang op allerlei gebied geconstateerd kon worden: meer produktie, meer hui zenbouw, meer werk en meer ver diensten. Hodges, de minister van Handel, zei in een rede in Portland (Oregon)„Ik geloof, dat wtf de bodem van de recessie bereikt hebben en het verheugt me dat meer en meer economen het met mij eens zijn". De minister wees echter met bezorgd heid op een constante kloof tussen wat de economie presteert en wat zij zou kunnen presteren. Daardoor dreigt de werkloosheid hoog te blijven. De re gering wil meer doen dan de recessie wegwerken. Zij wil de gehele economie op hoger toeren brengen. Prijzen mo gen niet stijgen, maar techniek, pro duktie, verkoop en export moeten ver beterd worden. Van allerlei kanten komen berichten dat het dieptepunt van de recessie voor bij is. Zoals gezegd, is er meer vraag naar de duurzame consumptiegoederen, zoals wasmachines, stofzuigers enz. Bij Chrysler toonde men zich dezer dagen optimistisch over de verkoop der auto's en ook de rubberindustrie meldt verbetering. Eclatant zyn de symptomen Ger voor uitgang nog niet, maar het gaat de goede kant uit. Het volgende heeft niet precies met de economie te maken, maar het is toch wel illustratief voor de levens standaard in de Verenigde Staten. Bij na overal in Amerika bestaat er een maximumsnelheid voor auto's. Overtre dingen worden vaak geconstateerd met behulp van radar-instrumenten, die de politie in staat stellen snelheden te me ten. De politie stelt zich meestal zo op, dat de automobilisten de radar-appa raten moeilijk kunnen zien. Zij zyn „er bij" voor ze het beseffen. Maar van nu af aan kan men zich een verdedigingsmiddel aanschaffen te gen die radar-aanvallen. Er worden na melijk anti-radar apparaatjes in de handel gebracht, die een waarschu wingssignaal geven, wanneer de poli tie haar radar op een auto richt. Wan neer men dan prompt vaart mindert, kan men een bekeuring voorkomen. Zijn spionage-activiteit was begonnen, toen een vroegere kennis uit het Su- detenland hem opzocht en zei dat hfj in Wenen een bezoek moest brengen aan een speciale afgezant der Tsjechische regering of dat men anders zijn com munistische politieke verleden zou ont hullen. De 61-jarige Frenzel, die tijdens de zitting verscheidene malen een inzin king kreeg, beloofde de „volle waarheid" te zullen vertellen over zijn betrekkin gen met de Tsjechen, die hem een be drag van ongeveer 24.000 gulden zouden hebben betaald. Frenzel gaf toe zich in 1954 aan mein eed te hebben schuldig gemaakt. De lei der van de Vluchtelingenparttf afdeling Augsburg, Spandel, had kort voor de verkiezingen in een pamflet dat in een oplaag van 100.000 exemplaren werd verspreid geschreven dat Frenzel con tacten met „het Oosten" onderhield. Voorts zou Frenzel volgens eigen uit latingen met de Britse luchtmacht bom- bardementsvluchten boven Duitsland hebben gemaakt en in de jaren twintig functionaris van de Tsjechoslowaakse communistische partij zyn geweest. Frenzel zei gisteren dat de deelneming aan bombardementsvluchten „pochery" is geweest. Het kwam tot een proces, waarbij Spandel mede op verklaringen van Frenzel tot- drie maanden werd veroor deeld. Spandel is inmiddels overleden. Frenzel, die 18 september in Josephs- tal (Sudentenland) werd geboren, leerde voor bakker en werd later glasblazer. In 1916 sloot hij zich aan bij de socia listische partij, vier jaar later trad hij toe tot de communistische partij in Duitsland. In 1933. toen hy vakbonds functionaris was. ging hij opnieuw over naar de socialistische party. In 1938 week hy uit naar Engeland. Bij het uitbreken van de oorlog trad hy toe tot het Tsjechoslowaakse legioen, in mei 1940 vocht hy tegen de opruk kende Duitsers in Frankrijk. Hetzelfde jaar nam hij dienst bij de Engelse luchtmacht. Met andere leden van het Tsjechoslo waakse legioen vertrok hy na het einde van de oorlog naar Sudetenland en Praag. Enkele dagen later voegde hy zich by zijn familie in Reichenberg, waar hy leider werd van het „anti fascistisch vluchtelingenbureau". In 1946 vestigde hy zich in West-Duitsland. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier dr. Adenauer heeft gistermiddag in de jaarbeurshallen van Keulen het tiende partycongres van de Christelijke Democratische Unie geo pend. Het congres is bedoeld ter voor bereiding van de algemene verkiezin gen, die in september a.s. in West-Duits land zullen worden gehouden en waar in de CDU hoopt opnieuw de absolute meerderheid in de Bondsdag te verove ren om de vierde Westduitse regering van na de oorlog te kunnen formeren. Aan het congres nemen 545 CDU-ge- delegeerden uit de gehele Bondsrepu bliek deel; donderdag zal het congres worden besloten met een grote massa bijeenkomst, waar de Bondskanselier de eerste van zijn vele verkiezingsredevoe ringen zal houden. Ook zal het rege ringsprogramma der CDU worden be kend gemaakt. De sociaal-democratische oppositie party, de SPD, die hoopt met haar 43-jarige kanselierskandidaat Willy Brandt de 85-jarige dr. Adenauer uit het zadel te kunnen wippen, zal daarop vrijdag antwoorden met de bekendma king van haar regeringsprogramma. De eerste grote politieke redevoering van de vele, die in de komende dagen door de jaarbeurshallen in Keulen zul len klinken, werd vandaag gehouden door Bondspresident dr. Eugen Gersten- maier, over het onderwerp: „Wat is het Duitse vaderland?". Gerstenmaier leg de een niet mis te verstane bekentenis af tot het geïntegreerde Europa en re kende af met de grootdoenerij, die Duitsland in zijn recente verleden zo veel ellende heeft gebracht. Dr. Ger stenmaier zei dat geen enkele Duitser die nog by zijn volle verstand is, er nog aan denkt om de gebieden die voor 1937 tot het toenmalige Reich be hoorden, terug te halen. Hij zei dat het een leugen is of die nu uit Oost-Berlyn, Praag, Warschau of Mos kou komt wanneer wordt beweerd dat West-Duitsland de hereniging van Duitsland op een andere dan vredelie vende manier tot stand wil brengen. Dr. Eugen Gerstenmaier zei ook, dat het proces-Eichmann heeft aangetoond, dat de Duitsers nimmer vry zullen zyn van collectieve verantwoordelijkheid voor wat er is gebeurd, zelfs al zyn zij niet collectief schuldig. „Wat helpt het dat de grote meerderheid niet wist wat mensen als Eichmann deden?", aldus Gerstenmaier. Kenjatta vrijlaten, anders gebeuren er ernstige dingen. (Van onze Londense correspondent) Tom Mboya, de leider van de Nationa listische partij in Kenia, is vorige week in Londen aangekomen om tegenover MacLeod, de Britse minister van Kolo niën, het dreigement te uiten dat Jomo Kenjatta, de 71-jarige geïnterneerde na tionale figuur, vrijgelaten moet worden „omdat er anders ernstige dingen gaan gebeuren". Mboya weigerde te zeggen wat hy daarmee precies bedoelde. Hy zei dat het geduld van de bevolking over Kenjatta's afzondering geen zes maanden meer zou duren. Mboya's party ls de enige, welke de nieuwe regering boycot omdat Kenjat ta niet in vrijheid gesteld is. Dit be tekent dat Mboya uitgesloten zal zijn van verdere besprekingen over Kenia's toekomst. De Britse regering is van plan alleen met de regering van Kenia te onderhandelen, waartoe de kleinere Afrikaanse Democratische Unie besloten heeft toe te treden. Mboya, die over het algemeen als gematigd geldt, waar schuwde dat het overhalen van de De mocratische Unie om Kenia te helpen besturen, een gevaarlyke stap is ge weest, welke tot een ernstige ontwik keling kan voeren. Mboya verklaarde later, dat er sprake is van een groot komplot en hy beschuldigde MacLeod van een doelbewuste poging om de De mocratische Unie naar voren te schui ven en te verhinderen dat Kenjatta de eerste minister-president van Kenia zou worden. „Maar wy zullen niet ons geweten of de belangen van ons land verkopen voor het salaris van een minister", voegde hy eraan toe. Voor de leider van de minderheids partij der Democratische Unie, Ngala, zou de aanvaarding van het minister schap, volgens Mboya, politiek een zelf moord betekenen, omdat de Nationa listische partij, de sterkste van Kenia, het op den duur toch zal winnen. Mac Leod had geweigerd zich te binden aan een datum voor de mogelijke vrijlating van Kenjatta, aldus Mboya. Proces in Aurich tegen twee SS-ers Gisteren is in Aurich (Nedersaksen) een proces begonnen tegen twee voor malige S.S.-lieden en drie anderen we gens moord op 220 joden in juni 1941 in Litauen. Het betreft de voormalige S.S.- hauptsturmführer, de 51-jarige arts dr. Werner Scheu en de 58-jarige Karl Struve. Zij zouden zonder speciaal bevel in het gebied van Naumiestis en Vai- nutas opdracht gegeven hebben de joden met een nekschot om te brengen en zelf ook aan het doodschieten deelgenomen hebben. De mede-beschuldigden zijn de 51-jarige Obto Bastian, de 47-jarige Wil helm Schmidt en de 53-jarige Friedrich Jagst, die zonder opdracht daartoe aan de executie zouden hebben deelgenomen. Alle beschuldigden hebben verklaard „op bevel" gehandeld te hebben. Het proces zal een week of vier duren. Voormalige Franse gebieden werken samen met Parijs De leiders van de „raad van begrip", die de Afrikaanse landen Ivoorkust,. Da homey, Opper-Volta en Niger omvat, hebben gisteravond overeenkomsten tot samenwerking met Frankrijk getekend. De overeenkomsten bestrijken de sa menwerking op defensiegebied en mili taire en technische bijstand, economi sche, monetaire en financiële samen werking, justitie, hoger onderwijs, cul turele betrekkingen posterijen en tele communicatie, burgerluchtvaart en scheepvaart. Opper-Volta, dat geen Franse bases op zyn gebied wil hebben, heeft de on dertekening van de defensieovereen komst uitgesteld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9