Hij verloor i'n gezicht! Resultaten beleid van de regering waren succesvol in liet jaar 1960 Politieke gebeurtenissen hadden weinig invloed op de scheepvaart Ruimtecabiiie van Gagarin maakte eerst twee onbemande vluchten BELGIE HEEFT NU EEN REGERING Voorde toekomst onzekerheid I960 bevredigender dan verwacht BEIDE PARTIJEN GENOOPT CONCESSIES TE DOEN DINSDAG 25 APRIL 1961 President Ned. Bank in jaarverslag Geen afwijkend oordeel omtrent revaluatie „Overziet men de resultaten, die in 1960 onder vigeur van het door de Nederlandse autoriteiten gevoerde beleid werden verkregen, dan mag worden gesteld, dat dit beleid op zichzelf zeer succesvol is geweest. Twee van de drie primaire beleidsdoeleinden, de hoge graad van werkgelegenheid en de stabiliteit van het prijsniveau, werden met inachtneming van de door het beleid bedoelde uitzondering voor de huren en de melkprijs ten volle gerealiseerd. Het betalingsbalans- evenwicht werd daarentegen nog niet benaderd". Aldus de president van de Ned. Bank dr. M. W. Holtrop, in het verslag over 1960. „Niettemin", zo vervolgt de heer Holtrop, „waren er duidelijk krachten werkzaam die het toekomstige succes van het beleid onzeker maakten. Aan de ene zijde was daar de overspanning van de arbeidsmarkt, die de voortzetting van het op prijsstabiliteit gerichte loonbeleid dreigde onmogelijk te maken. Aan de andere kant was er het voortgezette betalingsbalansoverschot, dat de drei ging inhield, langs de weg der liquidi teitsverruiming het interne evenwicht te doorbreken. Dr. Holtrop herinnert eraan, dat het in deze situatie was dat de regering zich op 4 maart 1961 plotseling zag geplaatst voor de revaluatie van de Duit se mark, de invloed van Duitsland, welke door onze regering gevoeld moest wor den. De president van onze centrale bank voegt hieraan toe dat de Ned. Bank die zich de hoedster acht van de ex terne- als van de binnenlandse waarde van de gulden „in de gegeven zeer bij zondere omstandigheden (heeft) ge meend geen van dat van de regering afwijkend standpunt te moeten inne men". Het was de bank duidelijk dat in dit- geval of de pariteit, of zij het op iets langere termijn de binnenlandse koopkracht van de gulden zou moeten wijken. Het besluit van de regering be tekent geen wijziging van de grondsla gen van haar politiek met betrekking tot de pariteit. Onveranderd blijft zij een zelfstandige pariteitswijziging als in strument der economische politiek afwij zen. Voorspoedig jaar Een betere internationale coördinatie van de doeleinden en middelen van het monetaire cn economische beleid, waar voor dr. Holtrop elders in het verslag een pleidooi houdt, „zal de waarborg moeten geven dat niet nogmaals een Nederlandse regering zich voor een ge lijksoortig dilemma zal zien geplaatst". De president van de Ned. Bank me moreert dat voor de ontwikkeling van de nationale economie 1960 een „uit zonderlijk voorspoedig" jaar is geweest. Mocht bij de aanvang van het jaar twijfel worden gekoesterd of de, in overeenstemming met het nieuwe loon beleid der regering, deels reeds tot stand gekomen en deels nog te verwachten, loonsverhogingen inderdaad zonder evenwichtsverstoring zouden kunnen worden verwerkt, „de uitkomst was bo ven verwachting gunstig". Dit was vooral te danken aan de toeneming van de nationale Droduktie met 9%. Een stijging die nog werd over troffen door die van de industriële pro- duktie, die met ni£t minder dan 13% toenam. Aangezien dit resultaat in de industrie werd bereikt met een uitbrei ding van het aldaar werkzame perso neel van slechts 3% was de stijging van de gemiddelde arbeidsproduktiviteit „ruim voldoende" om de stijging der lonen op te vangen. Over de gehele periode 1958 tot 1960 blijken de landelijke loon- en de lan delijke produktiviteitsstyging precies sa men te vallen. De heer Holtrop signaleert vervolgens dat als gevolg van de spanning tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt de neiging om door verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden werk nemers tot zich te trekken, hand over hand toenam. Vooral het verlangen naar de invoering van de vrije zaterdag, sa mengaande met een 45-urige arbeids week en met behoud van weekloon, trad daarbij op de voorgrond. Grote reserve Na te hebben aangestipt dat de na tionale spaarquote opnieuw een verho ging onderging en wel tot 23,5%, van het nationale inkomen („een tevoren nog nimmer bereikte verhouding"), ver volgt de heer Holtrop dat de „onver wacht" grote reserve die in het pro- duktievermogen van het Nederlandse bedrijfsleven nog aanwezig bleek, het mogelijk maakte in ruime mate te voor zien in de toeneming der binnenlandse bestedingen, zonder dat dit leidde tot een excessieve vergroting van de invoer, en bovendien nog te voldoen aan de sterk gestegen exportvraag. In het totale beeld der kapitaalbewe ging, aldus de president van de Ned. Bank, treft de paradox dat Nederland op grote schaal aandelen blijft verkopen, waarvan de verwerving vooral plaats vindt door de V.S., die zich uit beta lingsbalansoogpunt deze aankopen eigenlijk niet kunnen veroorloven, ter wijl ons eigen land daardoor een aan was van de goud- en deviezenvoorraad ondergaat die het in het geheel niet begeert. Politiehond beet politieman Dat een ongeluk in een klein hoekje zit, heeft de Amsterdamse hoofdagent Kok ondervonden. Toen hij met zijn politiehond door de Borneostraat te Am sterdam fietste, werd de altijd trouwe politieviervoeter door een bouvier aange vallen. Toen het beest zich voor de tegenaanval gereed maakte en zich om draaide, kwam een van zijn poten in het voorwiel van de fiets terecht. Re sultaat: hoofdagent Kok sloeg over de kop en de politiehond jankte en voelde zich in de steek gelaten door zijn baas. Toen deze het arme dier trachtte te be vrijden, beet de hond de politieman in een been. Hij greep de bek van de hond, maar voordat hij deze kon dicht houden liep hij ook nog een fikse beet in beide handen op. De agent moest in het Weesperpleinziekenhuis worden be handeld. Hij is voorlopig niet in staat dienst te doen. De heer Holtrop wijst er vervolgens op dat de overheid onder de in het licht gestelde omstandigheden haar op beteugeling van de dreigende conjunc turele overspanning gerichte deflatoire beleid voortzette, waarbij men zich niet beperkt tot het Instrument der lening- politiek maar ook andere maatregelen nam, zoals op het terrein van de fiscale politiek en op dat van de afbetaling, alsmede het voorkomen van overspan ning van de bouwmarkt, en voorts de loon- en prijspolitiek. Samenspel van maatregelen Hierna merkt hij op dat dit samen spel van maatregelen de regering er inderdaad in deed slagen een acute over spanning van de conjunctuur t-e voor komen, doch „te zelfder tijd konden deze maatregelen niet anders dan bij dragen tot het handhaven van het be talingsbalansoverschot op een niveau, Ruim 19 miljoen gulden winst Blijkens de winst- en verliesreke ning bedroegen de bruto-ontvang- sten van de Ned. Bank in 1960 f 54.3 miljoen, vergeleken met f 53.0 mil joen in 1959 en f39.0 miljoen in 1958. Na aftrek van kosten en re serveringen bedraagt het winst saldo ditmaal f 19.3 miljoen tegen f 22.9 miljoen in 1959 en f 10.4 mil joen in 1958. De winst is geheel aan de Staat uitgekeerd. De post onkos ten daalde in het verslagjaar met f 901.339.tot f 18 miljoen. De stor ting in het pensioenfonds steeg tot f7.3 (4.1) miljoen. dat allerminst in overeenstemming was met de fase van de conjunctuurbewe ging waarin ons land zich bevond". De ze omstandigheid leverde moeilijkheden op voor het beleid van de Bank. Dr. Holtrop merkt tenslotte op: „Ver hoging van het disconto, op zichzelf om redenen van binnenlands beleid wense lijk, werd om redenen van extern be leid niet opportuun geacht. Intgen- deel werd de openmarktpolitiek gericht op het toelaten van een geleidelijke da ling van de geldmarktrente, teneinde daardoor een toestromen van middelen uit het buitenland zoveel mogeljjk tegen te gaan en het Nederlandse bankwezen aan te moedigen zijn buitenlandse uit zettingen zo hoog mogelijk te houden, opdat de aanwas van de reserve van de Ned. Bank zo gering mogeljjk zou blijven. Fijn... FAAM... FantastischI KLAROP - klinkklare, tandschone drop échte klare drcp lekker en gezond! Jaarverslag Kon. Ned. Reedersvereniging Gematigd optimisme is thans gewettigd De vele politieke verwikkelingen, die zich in 1960 hebben voorgedaan, zoals de Kongolese kwestie, de gebeurtenissen op Cuba, het mislukken der topconferentie en het verloop der algemene vergadering van de V.N., hebben, aldus het jaar verslag van de Kon. Ned. Reedersvereeniging, voor het internationale scheepvaart verkeer vrijwel geen gevolgen gehad, zoals destijds bij de oorlog in Korea en de Suezcrisis wel. In het bijzonder door de vermindering van nieuwbouwopdrachten en de toeneming van de sloop, heeft het reeds begonnen aanpassingsproces in de scheepvaart voortgang kunnen vinden, waardoor binnen niet al te lange tijd een gunstiger verhouding tussen vraag naar en aanbod van scheepsruimte mag worden verwacht. Hierbij moet echter onderscheid worden gemaakt tussen de verhoudingen in de tankvaart en die in de droge ladingsector afzonderlijk. Gelanceerd en geland bij Kaspische Zee De „Izwestia", het orgaan van de Rus sische regering, bracht gisteren enige nadere bijzonderheden over de eerste menselijke ruimtevlucht. Het blad ver klaarde in een met drie foto's en een tekening geïllustreerd artikel, dat Joeri Gagarin inderdaad de eerste mens is ge weest, die de Sowjet-Unie de ruimte heeft ingezonden. Tijdens de vlucht rond de aarde met Gagarin had de „Wostok" voldoende zuurstof, voedsel, water en elektrische energie voor tien dagen aan boord. Gagarin kon door drie patrijspoorten naar buiten kijken. Uit een bij het artikel gevoegde teke ning blijkt, dat Gagarin zijn vlucht be gon vanuit het gebied van de Kaspische Zee, en dat hij iets ten noorden van zijn punt van vertrek weer op de aarde landde. In het artikel werd niet gezegd hoe Gagarin landde. Vóór de landing werd het ruimtevaartuig in de juiste richting gebracht, terwijl de remmotor werd aangezet. Vanaf dat moment, tot aan de landing had de „Wostok" acht duizend kilometer afgelegd in de dertig minuten die nodig waren om de aarde te bereiken. Volgens de „Izwestia" werden in maart jongstleden twee laatste controle-lan ceringen met dezelfde „Wostok" gedaan. Hierbij werd in de stoel van de ruimte vaarder een „dummy" geplaatst, terwijl zich in de cabine de hondjes „Zwartje" en „Sterretje" bevonden. De „Izwestia" verklaarde, dat Rus sische geleerden reeds in 1951 zijn be gonnen met biologische onderzoekingen in verband met raketvluchten. Er werden enkele tientallen experimentele raket- vluchten gemaakt, waarbij dieren tot een hoogte van 405 kilometer de ruimte werden ingeschoten. Uit de jongste gegevens blijkt, dat de „Wostok" tijdens de ruimtevlucht op het laagste punt 181 kilometer en op het hoogste punt 327 kilometer van de aarde verwijderd was. Aanvankelijk was opge geven resp. 175 en 302 kilometer, met een inclinatie van 65 graden vier minu ten. In Moskou is deze foto van het interieur van de cabine gepubli ceerd, waarin Joeri Gagarin de eer ste bemande ruimtevlucht maakte. De cijfers op deze foto duiden ver- Twintig jaar voor tie moordenaar van Joke Groenendaal De rechtbank te Roermond heeft de 25-jarige moordenaar van het 16-jarige Venlose meisje Joke Groenendaal, ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met schillende instrumenten aan. Bij 4 bevindt zich de „patrijspoort met optiekzoals de Russen het kijk- venster van de cabine omschreven. De Belgische regeringscrisis is ten einde. Het nieuwe kabnet met CVP-voorzitter Theo Lefèvre als minister-president en de socialist Paul-Henri Spaak als vice-premier zou elf-rooms-katholieke en negen socialistische ministers omvatten. Gisteravond zijn Lefèvre en Spaak door Koning Boudewijn in het paleis te Laeken in audiëntie ont vangen om de Belgische vorst de lijst van ministers voor te leggen. Volgens een voorlopige opgaaf de officiële lijst zou in de loop van vandaag worden gepubliceerd ziet deze er volgt uit. Premier en minister voor Economiatóhe Coördinatie; Theo Lefèvre (kath., Vlaams); vice-premier en minister van Buitenlandse en Afrikaanse Zaken: Paul-Henri Spaak (socialist, Waals) Sociale Coördinatie en Sociale Voorzorg: aftrek. De rechtbank achtte de moord, diefstal van twee rijwielen en een dief stal met braak van geld en goederen bewezen. De man, die enige tjjd voor het misdrijf uit een psychiatrische in richting te Heiloo was ontsnapt, heeft de moord op het meisje gepleegd op 10 mei van het vorige jaar. Tijdens de rechtszitting van 11 april had hij toe gegeven Joke Groenendaal om het le ven te hebben gebracht na haar eerst te hebben mishandeld. De officier van justitie, mr. W. C. Uiterwaal, had toen levenslang gevangenisstraf geëist. Edmont Leburton (socialist, Waals); Binnenlandse Zaken e" Openbaar Ambt: Arthur Gilson (kat-h.. vVaals)Nationale Opvoeding: Renaat van Elslande (kath., Vlaams) en Victor Larock (socialist, Waals); Landsverdediging; P. W. Segers (kath., Vlaams); Justitie: Piet Vermey- len (socialist, Vlaams); Financiën: An- dré Dequa (kath., Vlaams)Economi sche Zaken: Antoine .Spinoy (socialist Vlaams); Landbouw: Charles Heger (kath.. Waals); Openbare Werken- Jo seph Merlot (socialist, Waals); Verkeer: Alfred Bertrant (kath., Vlaams)Volks gezondheid: Jozef Custers (kath., Vlaams)ArbeidLeon Fervres (kath. Waals); Middenstand: Albert de Clerck (kath., Vlaams); Buitenlandse Handel en Technische Bijstand- Maurice Bras- seur (kath., Waals); Begroting:Frans Tielemans (socialist, Vlaams); PTT: Marcel Busieau (socialist. Vlaams) Adjunct-minister voor Buitenlandse Za ken: Henri Fayat (soocialist, Vlaams). De meeste van hen hebben reeds eer der het ministersambt bekleed. Zo vindt men in het nieuwe kabinet vijf ministers uit de regering-Eyskens (Segers, Dequa, Van Elslande, Heger, Gilson) en zes ministers van het voormalige socialisti sche kabinet-Van Acker-Liebaert (Spaak Spinoy, Fayat, Larock, Leburton, Ver- meylen) Het politieke kaibinet zal worden ge vormd door de ministers van Buiten landse Zaken, Justitie, Economische Za ken, Sociale Voorzorg, Openbare Wer ken. Defensie, Binnenlandse Zaken. Fi nanciën en Landbouw, Dit eigenlijke kernkabinet verenigt vijf socialisten en vier rooms-katholieken terwijl voorzit ter Lefèvre daarbij dus de vijfde CVP-er is. Discriminatie Bijzondere aandacht vragen de uni laterale en multilaterale hulpprogram ma's voor ontwikkelingsgebieden. Een belangrijke rol speelt hier de principiële vraag of deze lading zich zonder discri minatie op de beschikbare internatio nale vloot zal richten, dan wel of met de hulpverlening in de eerste plaats de soheetpvaartbelangen der verschepende en ontvangende landen zullen worden bevorderd. Vooral nu de overgang van de OEES in de OESO met zich mee zal brengen, dat de Europese landen meer dan tot dusver bij de handel betrokken worden, valt het te hopen, dat de VB. spoedig hun op het hulpverlenende en ontvangende land georiënteerde ver- schepingspolitiek zullen herzien. De KNRV acht het van groot belang dat de betrokken landen trachten over deze problematiek tot een oplossing te komen, teneinde marktverstorende effecten te voorkomen. Ook zou vermeden moeten worden, dat bij de hulpverlening ladin gen bij voorbaat voor bepaalde vlaggen worden gereserveerd, aangezien de we reldeconomie toch het best gediend wordt door vrije concurrentie, ook in de zeescheepvaart. De KNRV stelt met bezorgdheid vast, dat in 1960 het aantal gevallen van vlag- discriminatie in het algemeen is toege nomen. Vooral in de V.S. wordt in scheepvaartkringen een sterke actie ge voerd om meer dan tot dusver ladingen, welke voortvloeien uit transacties waar bij de Amerikaanse regering financieel is geïnteresseerd, voor schepen onder Amerikaanse vlag te reserveren. Stelde men zich totnutoe veelal tevreden met het wettelijk voorgeschreven minimum van 50% voor vele dezer ladingen, thans moet worden verwacht, dat niet zelden alle lading onder Amerikaanse vlag zal worden vervoerd. De wereldtonnage is in vergelijking met 1959 aanzienlijk ge stegen. waartoe vooral de tankervloot heeft bijgedragen. Heroriëntatie vraagt tijd Aan het einde van het verslagjaar bedroeg het aantal Nederlandse koop vaardijschepen 1514. met in totaal 4 655.172 brt. De bedcapaciteit van de passagiersschepen bedroeg in totaal 17.500. In totaal werden 19 schepen ge sloopt, terwijd eind 1960 1% van de ge hele Nederlandse koopvaardijvloot was opgelegd. Hoewel dit percentage lager ligt dan dat van de wereldvloot (3%) houdt dit toch geen gunstiger situatie voor de Nederlandse soheepvaart in Het grootste deel van de Nederlandse vloot wordt immers in lijndienst geëxploiteerd en ook bij minder gunstige bedrijfsre sultaten zo lang mogelijk in de vaart gelaten, om reeds verworven posities te behouden. O.a. door loonsverhogingen zijn de ex ploitatiekosten toegenomen, terwijl de voor 1961 vastgestelde verlaging van de investeringsaftrek van 16 tot 10% een ernstige aantasting van de concurrentie kracht zal inhouden. Voor de lijnvaart heeft het aan Ne derlandse schepen opgelegde verbod in Indonesische havens te lossen of te la den nadelige gevolgen gehad. Buiten landse rederijen hebben het vervoer naar Indonesië overgenomen. Wel heeft ons land een compensatie gekregen in de vorm van uitbreiding der diensten op het Verre Oosten, maar de heroriën tatie vergt tjjd en het ladingsaanbod Aan rooms-katholieke zijde schijnt men nogal tevreden over de samenstel ling van de nieuwe regering. „De Nieuwe Gids", spreekbuis van de CVP, is wel verheugd over de sterke aanwezigheid van het Vlaamse element. En „Het Volk", het blad van de rooms-katholieke vakbonden, spreekt van „een zeer goede ploeg, welke wij een groot krediet van vertrouwen zullen schenken". Het blad is van oordeel dat veel zal afhangen van het klimaat van samenwerking dat tus sen de ministers van de coaüitie zal heersen, doch het heeft de indruk dat het goed zal zijn. De socialistische pers, met name „De Volksgazet", het blad van de Vlaamse socialisten en „Le PeuDle", dat van de Frans-sprekende BSP-érs. bepalen zich tot het geven van de lijst van de ver moedelijke ministers zonder verder com mentaar. Onder de druk van de buitenlandse omstandigheden hebben beide partijen, die aanvankelijk niet zo vlot tot over eenstemming schenen te kunnen gera ken, water in hun wijn gedaan. Het is immers een eerste vereiste, dat een land goed bestuurbaar is, een regering heeft dus, wanneer in een aangrenzende staat (in dit geval Frankrijk) een ernstige crisis is uitgebroken. voor de vaart op deze streken is daar door teruggelopen. Aanwas der tankervloot Over het algemeen heeft de Neder landse lijnvaart zaoh evenwel in het ver slagjaar weten te handhaven, hoewel in sommige vaargebieden als gevolg van vlagdiscriminatie moeilijkheden optra den. De financiële resultaten, met tan ker- en trampschepen behaald, zijn ech ter over het algemeen niet bevredigend. Voor de trampvaart was graan weer verreweg het belangrijkste vervoerspro- dukt (ongeveer 6 7 miljoen ton per kwartaal). Ernstige concurrentie werd hierbij ondervonden van tankers, die een derde van alle graanafsluitingen voor hun rekening namen. Hoewel voor de tankvaart moeilijk van een verbetering kan worden gesproken, mag niet worden ontkend, dat de bedrij vigheid in de loop van het jaar flink is toegenomen. De vraag naar tonnage van de zijde der grote in West-Europa ge vestigde oliemaatschappijen, die nog al tijd van doorslaggevende betekenis is voor de stemming op de markt, was aan zienlijk groter en regelmatiger. De aan was van de tankervloot is echter nog steeds zo ontstellend groot, dat een ge zond evenwicht ver verwijderd lijkt. Alles tezamen genomen was I960 een nogal moeilijk jaar, maar minder onbe vredigend dan werd verwacht, en ein digend in gematigd optimisme. Ongepoetste schoenen, afkeurende blikken, slechte indruk weg zelfvertrouwen! U kunt zich geen ongepoetste schoenen veroor loven. Daarom Erdal: in 1 minuut •een mooiere glans, die langer blijft. De beroemde Erdal-pelikaan geeft goede raad

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5