Kongolese leiders in Coquilhatstad bijeen Laatste nieuws Op 19 april neemt G. Kalem^rink afscheid van „Panagro" LAATSTE LEVENSWERK IS THANS VOLTOOID Parijs roept reservisten op Brits.Russische oproep tot wapenstilstand in Laos AMSTERDAM MAANDAG 24 APRIL 1961 Veel werk verzet Op 30 april a.s. zal de heer G. Kale- mink, sedert de oprichting in 1937 van de Aanneming-Maatschappij „Panagro" N.V. directeur dezer vennootschap, de leiding van dit bedrijf overdragen aan de voor enkele jaren benoemde mede-direc teur ir. F. Brouwer, en nog slechts als commissaris daarbij betrokken blijven. Eerder reeds, einde 1954, was hy als directeur van de N.V. Padox te Warmond (houtbouw en timmerfabriek) afgetre den, welke hij evenwel met zijn adviezen tot heden is blijven dienen. Een zeer werkzaam en succesvolle loopbaan wordt hiermede afgesloten. Geboren te Alkmaar als zoon van een directeur der Ambachtsschool, kwam de heer Kalemink als jeugdig M.T.S.'er by Padox. Hij werd daar reeds na een Jaar procuratiehouder en als zodanig belast met een groot deel van de dagelijkse lei ding van de fabriek. Vooruitziend was zijn blik. Dit bewijst o.a. de oprichting van Panagro, die al spoedig met woningbouw werd belast na onderhoudswerken. Steeds beseffend in de maatschappij een dienende taak te hebben, waren de hulp op zeer korte ter mijn door de bouw van isolatie-barakken ter beteugeling van de alistrim-epidemie en de bouw van de Jamboree in 1937 voor de heer Kalemink opdrachten, wel ke zijn sociaal gevoel voldoening gaven. Bij het uitbreken van de mobilisatie in 1939 belast met de bouw van talloze barakkenkampen en andere onderko mens voor de soldaten, wist hy deze bin nen de gestelde tijd van 3 maanden gereed te krijgen. Een ander groot bewijs van het voor uitzien van de heer Kalemink was het feit, dat hy juist vóór de Duitse inval de opdracht wist te verkregen voor het in cultuur helpen brengen van de nog slechts ten dele drooggelegde Noord- Oostpolder. waartoe 17 grote barakken kampen. plaats biedend elk aan 150- 200 arbeiders, gebouwd moesten worden. Deze opdracht verzekerde niet alleen de timmerfabriek zowel de aanneming- LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Dick, zn van H. M. Corpel en A. P. van Dommelen; Cornelia P. M., dr v. P. J Rodenburg en G. M. van Egmond; Catharlna L. J„ dr van L. J. Kramer en C. Duiker; Wlllemien, dr van T. K. Dora- ma en E. J. Fokkens. Ondertrouwd: M. de Bruin, 21 Jr en T. H. A. Jongeleen, 21 Jr H. G. Wetselaar, 35 Jr en J. w. Whlttaker. 29 Jr. VOORSCHOTEN St.-Jorisvierign De gezamenlijke padvindersgroeperin gen van Voorschoten vierden zaterdag het St.-Jorisfeest. De dag werd geopend met de vlaggenparade op het speelveld bij de Kimshoeve. Na de morgenwijding van aalmoezenier J. Dui veste ij n werd de jeugd toegesproken door burgemeester L. de Kool. Burgemeester De Kool consta teerde tot zijn voldoening, dat de Voorschotense groeperingen steeds groter in ledental worden engaf de verzekering dat binnen niet al te lange tijd en zeker voor het volgende St.-Jorisfeest het jeugdhuis van de Katholieke Jeugdbewe ging gebouwd en de Kimshoeve uitge breid zal zijn. Tot slot van de ochtend viering die onder leiding van oubaas J. P. Peeters, afdelingsleider van de KJB, plaats vond, werd de rode tulp uitgereikt 's Avonds kwamen allen weer terug bij de Kimshoeve. alwaar de vlag werd ge streken. De leden van de NPV hielden hierna het traditionele St.-Joriskamp- vuur. De leden van de Katholieke Jeugd beweging woonden een avondmis bij in de St.-Laurentiuskerk. Tijdens deze H. Mis verzamelden de verkenners en wel pen een bedrag van f. 11.90 bestemd voor de bouw van de kapel te Overasselt. Na een bescheiden souper volgde een schim menspel, uitbeeldend het leven van St.-Joris. WARMOND Uitslagen mozaïeken Na keuring van de in Warmond geleg de mozaieken is de volgende uitslag uit de bus gekomen: le prijs: leerlingen van de land- en tuinbouwschool Warmonder hof met „zeepaard"; 2e prijs: „Automa tisch knipperlicht" van het gemeente- personeel; 3e prijs: voorstelling 40-jarig bestaan van Warmonds Fanfare. Modeshow In café-restaurant „Meerrust" in Warmond zal dinsdagavond om kwart over 8 een modeshow worden gehouden onder auspiciën van de VVV. Medewer king aan de show verlenen het mode huis De Groot uit Leiden met een col lectie hoogzomer japonnen en het sport - huis Van der Staay, eveneens uit de Sleutelstad, met de badmode 1961. WASSENAAR Adjudant C. N. Suurenbroek koninklijk onderscheiden Adjudant C. N. Suurenbroek van de Wassenaarse recherche heeft zaterdag zijn veertigjarig amtsjubileum gevierd. Bij dit jubileum is hij door H. M. de Koningin onderscheiden met de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het was burgemeester mr. W. J. Geertsema die de jubilaris tij dens een samenkomst met het politie korps op het bureau van deze onder scheiding mededeling deed en hem ver volgens het ereteken opspeldde en hem namens het gemeentebestuur de bijbe horende draagmedaille overhandigde. In zijn toespraak liet de burgemees ter de loopbaan van de adjudant de revue passeren. In 1921 kwam hij in dienst bij de huzaren, een jaar later bij de bereden marechaussee. In 1929 werd de heer Suurenbroek als agent van politie in Wassenaar aangesteld. Hij was verzaam op verschillende afdelin gen, doorliep de verschillende rangen en werd op 1 januari 1960 bevorderd tot adjudant. Niet uit eigen ervaring, maar uit het dossier wist de burgemeester, dat de heer Suurenbroek alle deugden in zich MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 24 april. Veemarkt. Totale aanvoer 2002. vette koelen en ossen 1195; varkens 807. Prijzen (ln cents per kg)vette koelen le kw. 300-335, 2e kw. 275-295; 3e kw. 250-275; varkens (levend gew.) 186 183 180 Aanvoer: vette koeien korter, varkens (levend gew even ruimer. Handel: vette koeien kalm; varkens (levend gew.) tamelijk. Noteringen: vette koeien prijshoudend, primas boven notering; varkens (levend gew.) Iets lager, extra vlees, varkens bo ven notering: zware varkens f 1.75 per kg; riachtzeugen f 1.60-1.60 per kg. maatschappij van werk gedurende de oorlogsjaren, maar bood de gelegenheid tot onderbrengen in de polder van tal loze illegalen en onderduikers, het ont trekken van al het voorradige hout aan de inbeslagneming voor de invallers en diende tevens als voedselreservoir voor de werknemers in Warmond, die aldus voor de hongersnood werden behoed. Dat hy daarbU als enig verantwoordeiyk persoon risico's heeft durven nemen, kan a's vaststaand worden aangenomen. Zwaar is zyn taak geweest in die jaren. Doch de voldoening, beide bedrUven te hebben behouden, en zyn werknemers by hun gezin te hebben gehouden is zyn voldoening geweest. Met het verstopte hout in de N.O.- polder na de oorlog direct gereed voor voortzetting van de werken daar en met het in Warmond zorgvuldig bewaarde hout direct gereed voor aanbouw van 1000 noodwoningen in Zeeuws-Vlaande- ren ontplooide zich een hernieuwde ac tiviteit. Nieuwbouw van ca. 500 wonin gen voor de Staatsmynen in Limburg waardoor de kolenproduktie kan worden opgevoerd en de industrie van energie voorzien, leniging van de nood in de meest geteisterde gebieden met Fins voorbewerkte houten constructie, leni ging van de hoogste nood aan scholen voor de bouw van 115 houten Finse scho len in ons land, waartoe op zyn initia tief bestaande handelsovereenkomsten werden gewyzigd, zyn verdere voorbeel den van zijn activiteit. Uitgebreid researchwerk leidde in de na-oorlogse jaren onder de leiding van de Kalemink tot een grote bloei van systeembouw en besparing aan arbeids krachten. In deze Jaren werden zeer veel wonin gen gebouw alsmede veel utilitietswer- ken en scholen. In 1954 trad de heer Kalemink af als directeur van de N.V. Padox. Rest nog te vermelden de Juist dezer dagen ge opende nieuwe fabriek van Panagro te Maassluis, waardoor het mogeiyk zal zyn de woningbouw in een vergevorderd sta dium van industrialisatie te brengen, zodat op deze wyze 2 woningen per dag opgeleverd kunnen worden, waartoe reeds een opdracht voor ruim 1000 wo ningen werd verstrekt. De intrede van een nieuwe fase in de bouw, de fabrieksmatige constructie van woningen, die, naar het zich wegens de veel snellere bouw laat aanzien, het mo gelijk zullen maken, dat de achterstand eindeiyk zal worden ingelopen, heeft de heer Kalemink nog juist meegemaakt een zeer werkzaam leven daarmee af sluitend. Op 29 april a.s. van 3 tot 4.30 uur zal in .Meerrust" te Warmond de afscheids receptie worden gehouden. verenigt, die een politieman sieren. Na mens het gemeentebestuur dankte mr. Geertsema de Jubilerende adjudant voor wat hij in dienst van het Wassenaarse politiekorps heeft verricht. De commissaris, de heer J. J. Maan dag, sprak ln het byzonder over het werk van de adjudant by de recherche, waar hy belangryke successen wist te bereiken en veel bydroeg tot een goede geest onder het personeel. Behalve de gebruikeiyke gratificatie overhandigde de heer Maandag de jubilaris als jubi leumgeschenk van het korps een pols horloge. Hoofdinspecteur G. J. Boven felici teerde de adjudant namens de afde ling recherche en namens de politie- sportvereniging. De brigadier H. Haver- kotte sprak een gelukwens uit namens de R. K. Politiebond. Ook deze geluk wensen gingen vergezeld van geschen- ken. J De adjudant sprak tenslotte een dank woord, waarna er gelegenheid was hem en zyn echtgenote en kinderen persoon lijk geluk te wensen. ZOETERWOUDE Raadsvoorstellen Woensdag 26 april komt de raad van Zoeterwoude in vergadering byeen. Aan de orde komen o.a. de vaststelling van de exploitatie vergoedingen ingevolge de Kleuteronderwyswet voor 1961 en de voorschotten op die vergoeding over 1961. De leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim treden dit jaar af. Voorgesteld wordt de zitting hebbende leden te herbenoemen. Aan gezien de heer A. Pieterse geen kinderen meer heeft, die schoolgaan, stellen B. en W. voor in deze vacature de heer J. Cornelisse te benoemen. Voorts stellen B. en W. voor in de kosten van onderhoud van windmolens een jaarlykse bydrage te verlenen van 10 van de onderhoudskosten tot een maximum van f 100 per jaar. Ook de provincie verleent een dergelyk subsidie, terwyi het ministerie van O. K. en W. een subsidie zal verlenen van 40 tot een maximum van f 400 per jaar. De wed. Van Teyiingen heeft zich tot de raad gewend om vergoeding van het hek, staande langs het Watertje. Dn hek verkeert in een zeer desolate toestand en het muurtje is ernstig beschadigd. Volgens de wed. Van Teyiingen is dit een gevolg van het verkeer. B. en W. zijn echter van oordeel, dat net hier een ouderdomsverschynsel betreft en kunnen dan ook niet inzien, dat de ge meente hiervoor aansprakeiyk kan wor den gesteld. Voorgesteld wordt dan ook op het verzoek afwyzend te beschikken. De heer H. van der Meer vraagt een bord by de Nieuwewegsebrug te plaat sen, waarop wordt aangegeven „na 130 m B-weg". Dit om te voorkomen, dat auto's die geen B-weg (het Watertje) mogen bereiken de richting van het Watertje inslaan en dan op het erf van Van der Meer moeten keren. B. en W. stellen voor bedoeld bord aan te bren gen, doch wyzen er op, dat Van der Meer zyn erf moet afscheiden als hy wil voorkomen dat daar met auto's wordt gekeerd. Het Wit-Gele Kruis wil een wykge- bouw stichten, waarvan de kosten van bouwen en eerste inrichting f. 137.304 be dragen. Volgens de op 1 januari 1961 in werking getreden susidieverordening verleent de gemeente hierin een bydra ge van een derde gedeelte of f 45.768. Voorgesteld wordt dit subsidie te verle nen. Nu de Rynstraat in een behoorlyke toestand verkeert, stellen B. en W. voor deze straat in eigendom en onderhoud van de vertegenwoordige eigenaren over te nemen. Het sportterrein aan de Hoge Ryndyk verkeert thans in een zodanige toestand dat binnen afzienbare tijd tot in gebruikneming kan worden overge gaan. Er ontbreken echter nog enkel dingen. Het speelveld moet nog worden afgerasterd terwyl ook de doelpalen nog ontbreken. Volgens opgave van de Ned. Heidemy zullen de kosten hiervan bedragen f 5092. Voorgesteld wordt hier voor het benodigde krediet te verlenen. Deze gemeente koopt het drinkwater in van de gemeente Boskoop. Er is in de laatste jaren een toenemende drang om tot cencentratie van waterleidings- Ruimte - robot in Mercury - cabine De Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart Nasa heeft zaterdag bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten in de komende dagen een „Mercury" ruimte- cabine in een baan om de aarde zullen pogen te brengen met een robot aan boord die kan ademen, „transpireren" en spreken. De cabine, die door middel van een Atlas-raket in de ruimte wordt gebracht, zal eenmaal om de aarde wentelen en daarna op zee worden geborgen. Deze proef is een voorspel voor de eerste poging een mens in een Mercury- cabine in de ruimte te brengen en veilig op aarde terug te krygen. De cabine moet na een ruimtevaart van een uur en vyftig minuten op onge veer vyfhonderd kilometer ten oosten van de Bermuda-eilanden in de Atlan tische Oceaan terechtkomen. ENGELSE BIJSTAND VOOR INDONESIË De leider van de Britse handelsmissie in Djakarta heeft gisteren verklaard, dat Groot-Brittannië bereid is beperkte economische bijstand aan Indonesië te verlenen. Sir Edward Thompson zei, dat de Britten ook bereid waren in Indonesië te investeren en Indonesiërs in Engeland een opleiding te geven. Hy voegde er evenwel aan toe, dat de bijstand niet onbeperkt kon zyn „omdat Engeland ook verantwoordeiy kheid heeft tegenover de leden van het Britse Gemenebest, die ook bezig zyn hun landen tot ontwikke ling te brengen". De handelsmissie heeft tot taak een rapport te maken van de huidige han delsbetrekkingen tussen Engeland en Indonesië. Sir Edward zal de Indonesiërs waar- schyniyk ook zeggen, dat er een goede markt voor Indonesische produkten in Engeland bestaat. Engeland is vooral ge ïnteresseerd in Indonesische thee, die voor de tweede wereldoorlog in Londen werd geveild. Op het ogenblik koopt Engeland Indonesische thee op andere De hoofdstad van de Evenaarprovincie Coquilhatstad, is in gereedheid gebracht voor de conferentie van Kongolese lei ders die over de toekomst van hun land zullen beraadslagen. De stad is vol staatshoofden, minis ters en delegatieleden uit alle delen van het land. Er is zelfs een „koning" ge arriveerd: Albert de Eerste Kalonji van de mynstaat Zuid-Kasai, met een ge volg van 61 personen, onder wie een officiële „handendrukker". President Kasavoeboe, premier Ileo en andere leden van de centrale rege ring zyn vrydag uit Leopoldstad naar Coquilhatstad vertrokken. Zware brand te IJmuiden (Van onze correspondent) Omstreeks elf ur is brand uitgebroken in de uitbreiding van koelhuis Frigo te IJmuiden, waar omstreeks dat tijdstip dikke rookwolken en vlammen uit het gebouw stulpten. Met twee hogedurknevelspuiten en zes lagedrukspuiten was de Velsense brand weer 3% minuut na de melding van de uitslaande brand ter plaatse. De schade is groot, doch hoe groot, is niet bekend. Een brandweerman werd gewond. Het produktieproces zal gewoon voort gezet kunnen worden en met het herstel van de schade in de nieuwe ruimte zal enkele maanden gemoeid zyn. De oorzaak van de brand is het vlam vatten van een kurken isolatiemateriaal. Arbeiders waren aan het lassen en toen moet een vonk in het licht ontvlambare materiaal terecht zyn gekomen. In het materiaal is veel teer verwerkt, hetgeen de zwarte en dikke rookwolken deed ontstaan. De brandweer had de brand om streeks kwart voor twaalf in bedwang. Europese markten, vooral van Antwer- Nog geruime tyd is men bezig geweest pen. met nablussen. Hernieuwde Oude Kerk te Delft op dag begrafenis architect aanvaard (Van onze correspondent) Op de dag. waarop de 85-jarige architect Van der Kloot Meyburg begraven werd, zaterdag, verzamelden zich 's middags in Delfts door hem voor rond 3.5 miljoen gulden gerestaureerde Oude Kerk vele honderden genodigden en belangstellenden om aanwezig te zyn bij de in gebruiksteliing van zyn laatste levenswerk, door president-kerkvoogd dr. ir. P. Dingemans „het wonder van Delft" genoemd. Synode-praeses ds. P. G. v. d. Hooff, synode-secretaris dr. E. Emmen, mr. J. C. baron Baud namens de Koningin, staatssecretaris Scholten van O., K. en W., Commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz en Delfts burgemeester de heer D. de Loor, behoorden tot de eregasten. Staande herdacht men de overleden architect, die het gereedkomen van de Oude Kerk niet meer beleefde. Kerk voogd Dingemans eerde zyn nagedach tenis en memoreerde de geschiedenis van de zeven eeuwen oude kerk, waarvan in 1954 de restauratie begon. In totaal droeg het ryk 65% van de kosten, de provincie 15 en de gemeente Delft even eens 15% by. Herv. Delft betaalde 5%, toch nog f. 175.000. „En dat", aldus de heer Dingemans". terwyi we staan voor kerkbouw elders in de stad. Hy prees de kerkleden voor de ontvangen steun, en dankte instanties en personen, die de restauratie hielpen mogelyk maken. GESCHENKEN Het Nederlands Bybelgenootschap Delft stelde een uit 1477 daterende by- bel beschikbaar, die in de kerk ter be- zichting zal liggen. Kerkvoogd Dinge mans zei. dat nog meer gebrandschil derde ramen zyn toegezegd, naast de vele ramen die de kerk al bezit. Hakenkruizen in Haarlem (Speciale berichtgeving) In de nacht van zaterdag op zondag zyn op het verzetsmonument aan de Dreef in Haarlem vijf hakenkruizen aangebracht. De tekens zyn onmiddel- lyk verwyderd. De Haarlemse politie stelt een uitvoerig onderzoek in naar de bedryvers van deze wandaad. bedrijven te komen. In verband hierme de heeft een bespreking plaats gehad tussen alle bedryven, die het water van Boskoop betrekken. Door het Verifica tiebureau van de Ver. van Ned. Ge meenten is een rapport uitgebracht over de consentratie van deze bedrijven. En wel hoofdzakelyk gezien van uit de fi- nanciëel-economische kant. Voorgesteld wordt in principe te besluiten tot toe treding tot de in het rapport geschetste combinatie. De waterleiding in de Weipoortseweg vertoont regelmatig lekkages, zodat het dringend noodzakeiyk is deze tussen de panden Weipoortseweg 70 en 77 te ver nieuwen. Hiervoor wordt een krediet van f 6.000 gevraagd. Voor de bouw van 15 woningwetwo ningen aan de Hoge Ryndyk stellen B. en W. voor aan de R.-K. Woning bouwvereniging „St.-Willibrord" een grondvoorschot te verlenen van f 54.250 en een bouwvoorschot van f226.564. By raadsbesluit van 14 februari 1958 zyn aan de r.k. woningbouwvereniging „st.-Willibrord" in Zoeterwoude voor schotten verleend van f 42.500 (grond- voorschot) en van f236.085.90 (bouw voorschot) voor 17 woningwetwoningen op het Dorp. Deze voorschotten moeten echter bedragen resp. f51.000 en f 245.272.22, zodat B. en W. nu voorstel len aan genoemde bouwvereniging aan vullende voorschotten te verlenen van f8.500 en f9.186.32. Tien jaar klaverjassen De klaverjas-vereniging „Oosthoek" vierde zaterdag in de feestelijk versier de kantine van de N.V. Oosthoek en Zn. het 10-jarig bestaan. Bij de receptie hield de voorzitter van het feestcomité, de heer Sirat een korte inleiding, me moreerde het wel en wee van de club en het drievoudige kampioenschap, dat de club in de verschillende afdelinge had weten te behalen. Vertegenwoordigers van de federatie en van andere klaverjasvernigingen kwamen met bloemen en goede wensen, daarbij roemende de goede samenwer king en sportiviteit van de leden. De receptie werd besloten met een feestavond voor de leden. Staatssecretaris Scholten sprak ver volgens zyn erkentely kheid uit voor de voortvarendheid van het Delftse ge meentebestuur t.a.v. het conserveren van historische rykdommen. Burgemeester De Loor constateerde, dat met deze restauratie het einde van de grootscheepse restauratiecampagne in zyn stad in zicht komt. Daarna aanvaardde ds. v. d. Bree de kerk. Dr. K. P. van der Mandele droeg tot slot van de byeenkomst het door Joep Nicolaas vervaardigde Wilhelmina- raam over. Dit raam beeldt het terug keren van Koningin Wilhelmina op va derlandse bodem uit. Mahalia Jackson zong in Amsterdam Terugkeer tot het geloof Voor een uitverkocht Concertgebouw in Amsterdam, bevolkt door een geheel ander publiek dan by de jazz-concerten van Lou van Rees gewoonlijk aanwezig is, heeft de Amerikaanse gospelzangeres Mahalia Jackson zaterdagnacht een re cital gegeven. Begeleid op de vleugel door Mildred Falls, vertolkte Mahalia Jackson daarna op haar beroemde, zo karakteristieke wijze de gospelsongs. In bijna devote aandacht en in ademloze spanning luis terde het enthousiaste publiek naar de wijze levenslessen, die de in een licht paarse robe geklede Mahalia (met drie rode kunstrozen als corsage) de zaal voorhield. Pogingen van een deel van het publiek er een „congregation" van te maken, zoals men die van opnamen uit Ameri kaanse negerkerken kent door begelei dend in de handen te klappen, liepen spaak op een gebrek aan gevoel voor rit me en een doordringend ssssst-geroep. Het gaat by Mahalia Jackson vooral om haar diepe religieuze overtuiging, die de liederen die zy met grote zeggingskracht en prachtige voordraoht zingt juist hun bijzondere glans verlenen. Haar tech niek is niet uitgesproken genuanceerd, de spanningen die zij kweekt zyn meest al dezelfde: een gemodereerde passage wordt gevolgd door een met de volle inzet van haar gehele volume krach tige uithaal. Haar dictie is dikwyis niet scherp, zodat fragmenten verloren gaan maar toch weet zy door de enorme kracht van haar overtuiging, die uit ie der woord klinkt, met haar prachtige, warme en volle stem ieder diep te ont roeren. Naast de bekende gospels als „He has the whole world in his hands", „The battle' of Jericho". „Down by the river side" and ..When the saints go marching in" zong zy een groot aantal onbekende songs, waarin zij als het ware trachtte haar publiek te bezweren terug te keren tot het. geloof. Aan het eind bracht een dankbaar pu bliek haar staande een ovatie, dromde op naar het podium en kreeg nog twee toegiften. STADSNIEUWS OPENBARE LES DR. J. P. VAN DE GEER Op dinsdag 2 mei om 4.15 uur hoopt dr. J. P. van de Geer, benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wysbe- geerte om onderwys te geven in de experimentele psychologie en psycholo gisch statistiek, zijn ambt openlyk te aanvaarden door het uitspreken van een openbare les in het Groot Auditorium. Zaterdag heeft de politie een 58- jarige lompenperser uit Leiden we gens herhaalde oplichting aangehouden. De noord-Katangese Baloeba-leider, Ja son Sendwe arriveerde zondagmorgen, hoewel hen niet was uitgenodigd. Hy was vergezeld van een kleine groep parlementsleden, behorende tot zjjn Ba- loebakatparty. Sendwe had na de conferentie in Ta nanarive de staat Loealaba in noord- Katanga geproclameerd. De Katangese president, Tsjombe, heeft echter nooit het recht der Baloeba erkend om in Katanga een eigen staat te stichten. Tsjombe arriveerde zondagmiddag. Geen enkel lid van de centrale regering kwam hem begroeten. Een andere Kongelese leider, die wel uitgenodigd is, maar niet verschenen, is Antoine Gizenga, die aanspraak maakt op het premierschap voor geheel Kongo. Onlangs verklaarde hy ook de bevoegd heid van president Kasavoeboe op zich genomen te hebben. Volgens zegslieden in de Kongolese re gering hebben legerofficieren in Stanley- stad krachtige druk op Gizenga uitge oefend om naar Coquilhatstad te gaan. De officieren zouden zelfs gedreigd heb- beh Gizenga te arresteren als hU niet aan de conferentie zou deelnemen. Deze berichten konden niet bevestigd worden. MEISJE VAN DE f26.000 GEARRESTEERD Nog ruim f17.000 over Een meisje en haar vriend een 30- jarige bankwerker uit Den Haag hebben niet lang plezier gehad van hun snoep reisje met de f. 26.000, die het meisje vo rige week van haar patroon in Den Haag had verduisterd. Beiden zyn gis teravond in een café te Amersfoort aan gehouden. De bankwerker had nog twee mille op zak en het meisje f. 100. Toen de politie een onderzoek instelde in de kamer van het pension waar de Hagenaars in Amersfoort vertoefden, vond zy in een aktentas nog 15 mille. Er bleek van het gestolen bedrag in totaal nog f. 17.544 over te zyn. De rest was besteed aan het kopen van een mantel, kostuums, twee suède jasjes, zes paar schoenen, een draagbaar radiotoestel, gouden sieraden, boeken, toilet artikelen en wat snuiste rijen. De politie was het meisje en haar vriend vorige week al op het spoor in Woudenberg, Vandaar zyn de voort- vluchtigen naar Amersfoort gegaan, waar de vestiging in een pension toen tot hun arrestatie leidde. Ortiz gearresteerd De Fransen regering heeft hedenoch tend medegedeeld, dat zy reservisten zal oproepen om de veiligheidstroepen in Frankryk te versterken. In Parijs func tioneren de openbare diensten normaal In kantoren en fabrieken werd even eens gewoon doorgewerkt. Veel Parij- zenaars lazen eerst hedenochtend in de bladen over de spannende uren van vannacht. Hedenochtend werd bekend, dat Jose Ortiz hedenochtend op het vliegveld van Palma de Mallorca is gearresteerd, al dus heeft het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Zo als bekend is Ortiz in Frankryk ter dood veroordeeld voor zijn aandeel in de z.g. barricadeopstand. Twee andere beklaagden in dit proces, Pierre Lagail- larde en Marcel Ronda, zouden zich volgens AFP in Algiers bevinden. La- gaillarde was by verstek wegens zyn aandeel in het barricadeoproer tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. Ronda had toen drie jaar dwangarbeid veroor deeld. Engeland en de Sowjet-Unie hebben vandaag een beroep op de strydende partijen in Laos gedaan om tot een wa penstilstand te komen. Tevoren hadden deze twee landen pre mier Nehroe verzocht, spoedig een by eenkomst van de controlecommissie in zake Laos te beleggen. Van deze com missie maken India, Polen en Canada deel uit. Een Indiër is voorzitter. (Deze pag. is gedeelteiyk gecorrigeerd) BEURSOVERZICHT MEEVALLENDE STEMMING De onverwachte gebeurtenissen in Algiers en Frankryk gedurende het afge lopen weekeinde waren vanzelfsprekend van invloed op de koersontwikkeling voor de aandelenmarkt op de Europese beur zen. De eerste reactie op een dreigende burgeroorlog in Algiers en Frankrijk moest de niet-officiële ochtendhandel van vanmorgen opvangen. Dit gebeurde met een koersdaling voor enkele hoofd fondsen van circa 20 tot 25 punten. Philips byv. fluctueerde vanmorgen van 1140 tot 1166, terwijl Hoogovens verhan deld werden van 1041 tot 1065. Kon. Olie deed f. 147 tot f. 148.50. Op de laagste koersen volgde, gedurende de ochtend- handel, een scherp herstel als gevolg van een gunstig bericht uit Parys over de toestand aldaar. De officiële beurs gaf by opening koersverliezen voor de inter nationale waarden te zien tot ruim 20 punten. Van enige nervositeit was op het Damrak absoluut geen sprake. De stem ming op de overige Europese beurzen gaf eveneens koersdalingen te zien. Dat Wall Street vrydag j.l. ongeanimeerd sloot was vandaag van ondergeschikt belang. Gedurende de gehele beursduur bleef het in Amsterdam zeer rustig. Op- merkeiyk was echter, dat vooral certifi caten Hoogovens opliepen van 1050 tot 1067. De voorgaande slotkoers was 1070%. Ook Unilevers gaven een zeer goed her stel te zien en stegen van 856 tot 865, tegen een vorige slotkoers van 874. Amerika was hier en daar koper op lage koersen. Aku's verloren circa 8 punten op 499, waardoor de rayonaandelen be neden de vyf maal parikoers noteerden. Philips liep weliswaar op van 1146 tot 1149, doch verloor op deze koers toch altyd nog ruim 20 punten. Kon. Olie werd circa f. 2 lager op f. 147.20 verhan deld. In deze hoek was het uiterst stil. De beurs sloot op vrywel het hoogste punt van de dag. De scheepvaartafdeling gaf, by geringe omzetten, koersverliezen te zien van 2 of 3 punten. Van de leidende cultures waren HVA en certificaten Deli een weinig lager. Staatsfondsen eerder iets gemakkeiyker met zeer weinig zaken. In de lokale afdelingen was de handel gering en bleven de koersveranderingen naar beide zyden binnen redelyke gren zen. WISSELKOERSEN Loonden 10.04%-10.05%; Montreal 3.63A -3.63H; Brussel 7.17%-7.18; Stockholm 69.54%-69.59%; Milaan 57.89%-57.94% Oslo 50.21-50.26; Lissabon 12.53%-12.54% New York 3.59A-3.59A: Parijs 73.18%- 73.23%; Frankfort 90.49%-90.54%Zu rich 83.11%-83.16%Kopenhagen 51.93% -51.98%; Wenen 13.78%-13.79%. BEURS VAN Maandag 24 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 102 j-g 102% 102f* 102% Ned. '60-1 4% 102f| 102% Ned. '60 II 4% 102 H 102 V8 102% Ned. '59 4% 102 102 102 102% 102 GB Ned. '53 3% 99% 99% Grootboek obi. 3% 82% Ned. '47 3% (3) 95A 95 GL Ned. '51 3% 98 H 98%GL Ned. '53 (3%) 97% 97% 97% 97% 92%GB 92% Ned. bel. cert. 3% 92 92%GB 92% 93% 93% Ned. '55 I 3% 93 A 93% Ned. '55-11 3% 95 95% Ned. '37 3 94% 94% Ned. grtbk obi. '46-3 94% 94% Ned. doll. ln. '47 3 90 90% Ned. Inv. cert. 3 100A 100% Ned. 62-64 3 100% 100% Indië *37 3 100 100 Indië '37 A 3 97% 97% Ned. won. b.l. '57 6 111A 111% Ned. won.bJ. '58 4% 102% 102 ACTIEVE AANDELEN 37y4 37 Nat. Handelsbank 251% Ned. Handelmy 316 312 120% 120% H.V.A 145% 142% 530 530 A.K.U 507% 499% Berkel's Patent (v.) 401GB 398 Calvé Delft cert. 869 860!* Deli My .en (Ver.) 168.60 168.10 Kon. Pap. v. Gelder 420 GB 415 Hoogovens cert 1070% exd 1063 Müller en Co. NJ3. 534% 529 Ned. Kabelfabr 685 689 1171Y4 1147% 316% 312% 874% 862 Wilton Feyenoord 313 305 534% 623 Dordtse Olie gew. 708% 702% Kon. Olie (f.20.—) 152.10 150 idem (50 f.20.—) 149.20 147.50 Holl. Amer. lyn 170% 169% Java China Paket 185 y4 185% K.L.M 95.— 94 Kon Ned. Stmv My 207% 203% Kon Paket My 180% 182% Stoomvaart My Ned 188 191 Nlevelt Goudr eert 165 V4 162% v Ommeren eert 351 y4 351% Kon. Rott. Lloyd... 165% 165% Ned. Scheepv. Unie 176 174% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '47 (3%) 3 96A idem '48 (3%) 96A 96*4 R'dam '52-1 (4%) 101% 101% id. id. *37 I-n (3%) 96% Z.-Holland '56 (4%) 104% 100% Bankwezen Bank N.G. '58 (5%) 106% 106 id. N.W.B. '52 (4%) 101A 101% BVG rspbr f.500 183 BVG rspbr. '52 149L 148 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 99% 91% Premieleningen A'dam *53 3 108% 109% A'dam '51 12%.. 87% 87 A'dam '56 I 2% 82% 82% A'dam '56 II 2% 96 96 A'dam '56 m 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede *54 2% 83% 83% Den Haag '52 I 2% 92% 92% Idem II 2% 95 R'dam '52 I 2% 93% 93% Idem II 2% 93 93% Idem '57 2%101 101 Utrecht '52 2% 92% 92% Z.-Holl. 1957 2% 99% 98% Zuid-Holland '59 2% 105% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 252 251 Amst. Bank394% 390 H.B.U. eert217% 216 Rott. Bank 353 351% Twentsche Bank 327 327 Industrie Ondernemingen Albert Heyn600 605 Borsumy41% 42 Electrolasmy430 Kon. Ned. Grofsm. 200 195 Holl. Constructie 577 575 Ing. bur. v. Bouwnyv. 315 L 300 Internatio 175 173% Int. Kunststoff. Ind. 88 v. Kempen en Begeer 148% 148 Leidsa Wolsplnnery 644% 635 B Rott. Droogdok My. 600 595 L Sikkens Groep 915 898 Ver. Touwfabrieken 360% 398 Walvisvaart 106% 106% Wernink's Betonmy. 200 215 Van Wyk en Heringa 144% 141% Zaalberg 154% 151% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 23% Intern. Nickel 71 70% Anaconda 58% 58% Bethlehem Steel.... 48 48% Cities Service 51% 51% General Motors 45% 44% Kennecott87% 87% Republic Steel 61% 60% Shell Oil 43% 42 A Union Pacific 31% 31% Un. States Steel 86% 86%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9