REKORD IN HET BOLLENCORSO Legioensoldaten nu plotseling als smerige Duitsers bestempeld DANSFESTIJN Loiidense Lord Mayor brengt een officieel bezoek aan Amsterdam Spion Frenzel staat terecht Uitslagen corso IN TRESLONG MAANDAG 24 APRIL 1961 Advertentie Onze successen in dit op zeer hoog peil staande corso waren: vyf le en een 2e prijs in de hoogste klasse met de volgende deelnemers: De Twentsche Bank N.V., Pluimvee en eieren; Heraldiek afdeling Bennebroek; Peter Stuyvesant; Het loze vissertje; Romantiek afd. De Zilk. Praalwagen bouwbedr. ALBERT PAAUW Kerkstraat 8 - Rjjnsburg Telefoon 0 1718—2579 en 4294. Public relations-tulp Na enkele vorstelijke personen, vele filmsterren en Max Tailleur is thans aan de onderdirecteur Pu blic Relations van de KLM, de heer R. J. Vogels, de eer te beurt geval len, dat er een tulp naar hem is genoemd. De „Rein J. Vogels-tul pen" zijn nieuwe rode variëteiten, die zijn verkregen na vele jaren van experimentele kruisingen met uit Zuid-Rusland afkomstige wilde tulpen. Dit nieuwtje werd zaterdag be kend gemaakt bij het bloemencorso in Sassenheim. De bollenkwekers D. W. Lefeber en Co. hebben de groep gemengde tulpen naar de heer Vogels genoemd „uit erkente lijkheid voor de public relationsac- tiviteiten van de KLM in het bui tenland". Dat er in het zaterdag gehouden I sierkunstwaarvoor deze prachtige corso ook fraaie personenwagens amaryllis zich dan ook uitstekend meereden bewijst deze foto wel. lenen. Een staaltje van verfijnde bloem- (Poto LD /Holvsist) kolonels trekken non Algerijnse tomvjes (Van onze Reisredacteur, W. L. Brugsma) Het is lastig na te gaan hoeveel officieren zich nog proberen te verzetten tegen de militaire putsch in Algerije. Er is één kenmerkend voorbeeld: generaal De Pouilly, die het legerkorps van Oran commandeerde, heeft in de nacht van zater dag op zondag de vlucht moeten nemen, toen Oran bezet werd door parachutisten van het Vreemdelingenlegioen. Die legionnaires, voor driekwart Duitsers, die tot de straatsgreep de lievelingen waren van romantisch aangelegde Franse jour nalisten, heten nu in de Franse pers plotseling: smerige Duitse huursoldaten. Dat deze „groene baretten" jarenlang in Frans-Noordafrika gemoord hebben, is hun nooit erg kwalijk genomen, maar het opstaan tegen de Vijfde Republiek wordt hun echter aangerekend als een bewys van bijzonder slechte smaak. Een van de wagens van het corso van de bollenstreek. Deze vrouwe- lijke matrozen willen in bloemen zeggen, dat je een haring niet altijd bij zijn staart moet pakken (Foto's L.D./Holvast) (Van onze correspondent in Bonn) De spion Alfred Frenzel, vroeger Bondsdaglid voor de SPD en afgevaar digde in de permanente parlementaire commissie voor defensie-aangelegenhe den. is vandaag voor zijn rechters ge komen. Voor het Bondsgerechtshof in Karlsruhe is het proces tegen Frenzel begonnen, die heeft bekend van april 1956 tot oktober I960 (toen hij in een door de Westduitse contra-spionage ge stelde val liep) militaire geheimen zowel dvan de West-Duitse defensie als van de NAVO te hebben verraden aan de Tsjechische geheime dienst. Zyn spio- nage-activiteiten werden in die periode gehonoreerd met ruim 27.000 mark. Er zullen door het gerechtshof geen getui gen worden opgeroepen. De zaak is rond en hoe minder ophef voor het hoogste Duitse gerechtshof wordt gemaakt hoe beter het is. Het hof zal toch al moeite genoeg hebben om er de politiek bui ten te houden. Voor de partij van Adenauer is het proces-Frenzel een welkome munitie te gen de SPD in de campagne voor de algemene verkiezingen, die in septem ber a.s. zullen worden gehouden. Aangezien de doodstraf in West-Duits- land is afgeschaft, is de hoogste straf die Frenzel kan worden opgelegd 15 jaar tuchthuis. Frenzel is geen „klassieke spion", hij heeft b.v. zelf geen keus gemaakt uit het materiaal dat hij de Tsjechen in handen speelde, hij gaf hun alles wat hem in de parlementaire vingers kwam. De Tsiechen zochten uit wat ze daar van konden gebruiken, en gaven dat vermoedelijk rechtstreeks door naar Moskou. Men had Frenzel al maandenlang in de gaten gehouden. Het bewijs tegen hem werd geleverd toen de Westduitse contra-spionage op het vliegveld Wahn twee Tsjechische agenten arresteerde, die net od het punt stonden naar Praag te vertrekken. By een hunner vond men fotokopieën van een eheim marinedo cument. Bij de Bondsdag bleek dat het Bondsdaglid Frenzel zich dat document had laten geven, en dat hy het mee naar huis had genomen. Daar was het gefotografeerd. Frenzel viel direct door de mand. Hij werd gearresteerd in het bureau van de directeur van de Bonds dag. De Westduise procureur-generaal, mr. Gude, leidde persoonlijk zijn arre statie. Dienstplichtigen nog een hinderpaal Oran, waar zy nu de macht hebben overgenomen, staat nu onder de bevelen van kolonel Argoud. een van de beklaag den in het proces der barricaden, waar de helft van de huidige samenzweerders bende werd vrijgesproken. Generaal De Pouilly heeft de wijk moeten nemen naar Tlemcen, waar hij onder orders staat van de generaal Arvouilloux, die door gene raal Olié benoemd is tot „bevelhebber van het gedeelte van Algerije, dat de autoriteit van generaal Challe niet erkent", een benoeming waarom men hem niet hoeft te benijden. Wat zullen nu de kolonels doen, die de werkelijke kracht van de nieuwe rebellie zijn en die de leidende generaals, onder wie Challe de enige man van werkelijke betekenis is, slechts naar voren hebben geschoven, zoals zij indertijd De Gaulle naar voren schoven: namelijk om zich een respectabel aanschijn te geven? Er bevindt zich natuurlijk een hinder paal op hun weg: het grote contingent Franse dienstplichtigen, honderdduizen den gewone Franse jongens, die zich zeker niet tegen het moederland zullen willen keren. Maar dat behoeft ook niet. Als men de dienstplichtingen afzijdig kan houden, is men vergenoegd, men heeft dan het grootste deei s-an het Franse leger en daarmee de sterke arm van de wettige Franse regering geneutraliseerd. Ik geloof niet, dat zulks moeilijk zal zijn, dat gaat namelijk volgens een in Algerije beproefde tactiek: men neemt „uit puur patriottische overwegingen" de wapens op tegen de wettige regering en zegt vervolgens tot de loyale militairen: „U zult toch niet schieten op Franse patriotten, U wilt toch geen burgeroorlog onteketenen?". Dat dit een vorm van fascistische chantage is, die een demo cratische regering die geen zelfmoord wil plegen met de allerscherpste maat regelen moet afdoen, met kerkerstraf en zeker niet met vervroegde pensioenen of ere-promoties, is helaas in Frankrijk wat laat doorgedrongen! Het feest in de bollenstreek kon zaterdag niet op. Corso, mozaïek- wedstrijden, een amateursconcours in Lisse en internationale danswed strijden in het Hillegoms Treslong, van welk laatstgenoemde festijn de foto een beeld geeft. Het zwierige Drukke bolleiizomlag De drukte van het weekeinde in de bollenstreek weerspiegelt zich in het aantal bezoekers van de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof' in Lisse. Zaterdag kwamen daar 30.000 bezoekers in 5.000 personenauto's, 500 autobus sen en op duizenden andere ver voermiddelen. Deze bollenzondag bracht 40.000 bezoekers naar Lisse met onder meer 7.000 personen auto's en 450 autobussen. Van de bezoekers van „Keuken hof" kwam naar schatting de helft uit Nederland en 35 procent uit West-Duitsland. Er waren ook veel Belgen. de Lord Mayor geheel uit eigen porte monnee te betalen, want dit ei-e-burge meesterschap van de City of London komt geheel voor rekening van de bur gemeester zelf, inclusief de kosten van de feestelijke Lord Mayor's show op de tweede zaterdag van november. Een van de vorige burgemeesters heeft be kend dat zo'n jaar hem 700.000 gulden heeft gekost. Sir Bernard Waley-Cohen, wiens vader 50 jaar lang directeur van de Shell is geweest, zei bijzonder verheugd te zijn, tijdens dit bezoek aan Neder land ook naar Amersfoort te gaan. Dit bezoek had vanmiddag plaats. Volgens de Lord Mayor woonden zijn voorouders in Amersfoort voor zij in 1760 naar En geland vertrokken. Zij woonden zelfs in hetzelfde huis, dat thans tot raad huis dient en waar de Lord Mayor en de Lady Mayoress worden ontvangen. Het corso trok zaterdag weer onder grote belangstelling door de bollenstreek. Er stonden niet alleen veel Duitsers langs de kant, maar I mooiste wagens van de stoet. En er zaten er ook drie op een van de wat voor Duitsers! (Foto LD./Holvast) Na ontvangst in stadhuis naar Amersfoort (Van onze Amsterdamse correspondent) Van het Am stelhotel te Amsterdam af vertrok vanmorgen een merkwaardige stoet: v\jf groi te zwart glanzende auto's, voorafgegaan door een aantal politie motoren en tw. aalf bereden agenten en gesloten door eveneens bereden gemotori seerde politie. In de eerste anto zat de gemeente-secretaris van Amsterdam, mr. J. C. van den -Berg, in de tweede tot en met de vierde resp. de chiefcommoner, de sheriff en de city-marshal van de City of London en in de vyfde wagen de hoofdpersoon, de Lord Mayor of Londen en diens echtgenote, de heer en mevrouw WalleyCohen. De Lord Mayor, de burgemeester van Londen, is daarin ?e begonnen aan zijn staatsie bezoek aan Amsterdam. Hij reed naar het stadhuis aan de Gude Zijds voorburgwal. waai- hij in de raadzaal een van de duizend, redevoeringen hield, die een Lord Mayor in het enkele jaar dat zijn ambtsperiode duurt, moet uit spreken. Sir Bernard Witfey-Cohen is gisteren in Amsterdam aangekomen. Om vier uur arriveerde hij met het lijntoestel van de B.E.A. uit Londen op Schiphol, waar hij. na te ztfn welkom geheten door het burgemeestersechtpaar van Amsterdam, in de V./.P.-room. een uur tje wachtte tot de L.ady Mayoress met het K.L.M.-toestel aankwam. Zij vliegen nooit in het zelfde toestel. „Dat is nu eenmaal een principe van ons" vertelde hij „we hebben namelijk vier kinderen en als er iets gebeurt behoeven ze dus niet beide ouders te misken". De Lord Mayor is eeni gezellig cau seur. Zoals hij daar gistermiddag grap jes zat te maken met burgemeester Van Hall, zou men nauwelijks geloven dat deze on-Engelse figuur in zakelijk zo wel in bestuurlijk opzicht de hoogste sport van de ladder heeft» bereikt, die het Britse koninkrijk biedt. De 46-jarige sir Bernard Waley— Cohen is president-directeur van acht grote maatschappijen en directeur van negen andere. Zijn macht is volgens aloude traditie zo groot dat zelfs de Britse koningin zonder zijn toestem ming de City niet mag betreden. Naast dit alles is hij nog bestuurslid van de Londense Universiteit en van Westmin ster Hospital en is hij vice-president van de centrale organisatie van 80 sy- nagoges. De Lord Mayor staat bekend als een ongelofelijk energiek man, wiens werkdag begint met het opgaan van de zon. Hij is 'niet alleen zakenman en stads bestuurder, maar ook herenboer. In Somerset heeft hij een gemengd bedrijf van 900 hectaren. Hij bezit een van de grootste kudden Devon-stamboekvee en kudden schapen. Ook is hij een harts tochtelijk jager. Binnenkort zal hij vertrekken voor een grote reis naar Australië, Nieuw - Zeeland, Hongkong, Singapore, Koeala. Loempoer, Bangkok en Rangoon. Zijn vrouw en dezelfde functionarissen, die mee naar Amsterdam zijn gekomen, zuiden hem vergezellen. Die reis dient ACCORDEONCONGRES TE UTRECHT Tjjdens het congres van de „Stichting werkgemeenschap van Nederlandse ac cordeon- en mondharmonika-organisa- ties", dat zaterdag in Utrecht is ge houden, verklaarde de voorzitter, de heer H. Th. Rooswinkel, dat het concours wezen in Nederland verbeterd moet wor den. Hij stelde voorop dat de organi satie van concoursen bovenal „zuiver" en dat de juryleden ten volle voor hun taak berekend moeten zyn. De heer H. C. Feenstra, penningmees ter van de Nederlandse Federatie van Zangersbonden, sloot zich hier geheel by aan. Hy kantte zich fel tegen de z.g. „wilde concoursen", de regen van eerste prijzen en de ondeskundige Jury's. Hij noemde het een belangrijke taak van de bonden en federaties om de concoursen in goede banen te leiden. Ook de voorzitter van de Nederlandse Federatie van Chr. Muziekbonden, de heer Y. Woudstra. sprak over het con courswezen. Hij stelde, dat op de wilde concoursen nog teveel met hoge cijfers wordt gewerkt door juryleden, die in het geblei willen komen en pleitte in het bijzonder voor een strenge selectie van juryleden. 's Middags werd een concours gehou den. De rapporten van de jury werden besproken door eenforum, dat bestond uit de heren Wouter Paap, Ad Heerkens en Johan van den Boogert, die teza men het bestuur vormen van het „Cen traal beraad amateuristische muziekbe oefening". NASOETION VOERDE „WAARDEVOLLE BESPREKINGEN" De Indonesische minister van Defen- ise, generaal Nasoetion, heeft voor zijn vertrek naar Nieuw-Zeeland verklaard dat hij „zeer waardevolle besprekingen" met de Australische premier. Menzies, en Australische ministers had gevoerd over de kwestie van Westelijk Nieuw- Guinea. Generaal Nasoetion zal woensdag naar Australië terugkeren, waar hij zyn overleg met premier Menzies al afslui ten. Er zyn plannen om daarna een gezamenlijke verklaring over Westelyk Nieuw-Guinea uit te geven. De uitslagen van het corso, dat zaterdag door de bollenstreek trok, zijn: Eerste prijzen; de gouden koets, Bond v. Bloembollenveilingen. Haar lem: Bols voor de man met de fij1- ne neus. Erven Lucas Bols, Amster dam: Paradijsvlinders, door comité verzorgde wagen (met wisselbeker) de kroon. Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur, afdeling Hillegom (met ere prijs) mechanisatie. Stichting Me chanisatie Bollenstreek; Peter Stuyvesant; Klompendans, Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, afdelin gen Katwijk, Noordwyk, Voorscho ten, Warmond en Wassenaar: luxe wagen amarylliskwekery Weyers Mense, Hillegom-Vijf huizen: Black Diamond Lines; bollenland bloe- menland, wagen aangeboden aan de Nederlandse bloembollencultuur door de Twentsche Bank N.V.; heraldiek, Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, afdeling BennebroekVo gelenzang: rijke oogst-lage prijzen. Produktschap voor Pluimvee en Eieren, De Bilt; Hollandse maatjes, N.V. Baartman en Koning, Frijlink en Zn, N.V. Zonneveld en Co. N.V., Zonneveld en Philippo N.V., War- naar en C. N.V.; de postkoets, Bond van Detailbloembollenhandelaren Oosterse pracht (met ere-prijs. Verduyn en Tenhagen, Lisse, N.V. G.B. de Vroomen, Sassenheim, Wa ling van Geest en Zn., 's-Graven- zande, H. Homan en Co. N.V., Oegstgeest: Tweede prijzen: landschap, Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, afdeling Lisse; der zee ontrukt, Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollen cultuur, afdeling Sassenheim; drie Renault wagens; de trom, Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, afdeling Voor hout: luxe wagen van Bierman's Automobielbedrijven, Voorhout en Leiden; haal op die brug, vereni ging De Narcis, Haarlem; koetje boe (met wisselbeker), Vicon; Keu kenhof, Nationale Bloemententoon stelling „Keukenhof", Lisse; eigen haard is goud waard, fa. Mart. D. Leloux. Hillegom en fa. H. Willemse jr.. Hillegom: romantische tuin, groep kwekers en belanghebbenden, De Zilk: Derde prijzen: tulpenpracht, N.V. F. Rijnveld en Zn., N.V. Gebr. Van Zanten en C. Keur en Zn., allen te Hillegom: houd Nederland rein, ge meente Hillegom (met wisselbe ker) luxe wagen, automobielbe drijf Bakker, Sassenheim: achter 't donkerste wolkje, gemeente Lisse; Luxe wagen, fresiadroom, Wul- fingshoff's Bloembollenbedrijf N.V., Rijswijk (Z-H); luxe wagen, gara gebedrijf G. Visser, Hillegom. De prijs voor de meest humo ristische wagen kreeg „Koetje Boe". De prijs voor de meest originele wagen kreeg .Houd Nederland rein." De ere-prijs met lof van de jury was weggelegd voor „Oosterse Pracht". paar op de foto bestaat uil Ido en Miep Kingman uit Nederland. Er deden ook Duitse en Engelse, maar ook Deense paren aan het concours mee, dat bijzonder veel belangstel ling trok. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4