irsena Litteris Sacrum bracht verzorgde „Knickerbocker Holiday" ten tonele ZESTIG JAAR VVV - LEIDEN Teraardebestelling stoffelijk overschot mr. P. E. Briët Democratie wint van dictatuur Opgericht 1 maart 1860 Maandag 24 april 1961 Tweede blad na. 30337 Advertentie Een volle zaal betuigde hartelijk dank De sprankelende musical „Knickerbocker Holiday" is nu ook door „Litteris Sacrum" ten tonele gevoerd. In 1951, na de rasecht studen tikoze voorstelling ter gelegenheid van de Dies. schreven wij over deze vrolijke mengeling van blijspel, operette en revue: ..Wij zouden dit stuk door stad en land wensen". Ja: zó is 't tot op de dag van vandaag! Ge amuseert U van A tot Z bij de zo originele en frappante vondst van de toneelschrijver Maxwell Anderson, deze lotgevallen van de eerste Knickerbockers New Yorkers van Hollandse afkomst in het Nieuwe Amsterdam der 17e eeuw, toen er nog slechts 600'inwoners waren en de Indianen aan alle kanten op de loer lagen om hen te „overmeesteren". Pakkend is dit nog altijd actuele moraliserende hekelen van politieke toestanden en zedewetten, die voor alle tijden zouden moeten gelden, maar waaraan niemand zich houdt. Raak en wijs zijn de uitspraken in haar persiflerende onwijsheid en haar briljante satire, waarin zelfs de ernst en het cynisme zich oplossen in een glimlach! Daarbij een flinke scheut .moderne" romantiek de liefdesscènes tussen Tienhovens dochter Tina en Brom Broeek, de typische Amerikaan die de vrijheid lief heeft en niet gecomman deerd wil worden. Om deze cocktail, waarin heden en verleden dooreen ge mengd zyn, nóg prikkelender te maken, de charmante, luchtige en melodieuze jazzmuziek van Kurt Weil, componist van de „DreigTOschenoper" en „Der Jasager". wiens opmerftelyk talent zich in dit knap geschreven spel zo totaal anders uit. Wü waren benieuwd wat „Litteris Sa crum" van dit zeer speciale veeleisende genre terecht zou brengen. Vooral na de oergeestige opvoering der studenten die van de leerlingen van het Rem brandt Lyceum zagen wij niet welke zo sterk in onze herinnering was blijven hangen. Een vergelijking met de eerste kon die van zaterdagavond niet volkomen door staan. Daarvoor ontbrak het nog teveel aan frisse, levendige en schertsende brille, aan vloeiende sappigheid, aan losse vaart. Doch hier was van een pre mière sprake: wellicht wordt in volgen de opvoeringen dat niveau toch nog wel bereikt. Intussen was er véél te waarderen in de uitbeelding van de talrijke uiteen lopende figuren. Allereerst de schrijver Washington Ir ving, op zijn stoel naast het toneel de tijden overbruggend, telkenmale in het gebeuren ingrijpend als 't spaak dreigt te lopen en zijn boek vqor de Knicker bockers te pijnlijk en daardoor minder verkoopbaar dreigt te worden. Wim Er- kelens was hiermee belast en gaf zijn toelichtingen duidelijk, ofschoon nog iets te styf-nadrukkelyk. Daar was voorts de dominerende fi guur van gouverneur Pieter Stuyvesant „dictator" en „tiran" van zijn tijd, wiens royale „menselijkheid" het tenslotte toch wint van zijn „gestrengheid". Advertentie Zoekt een GOED HORLOGE voor f 30.en f 40.— of het aller beste van f 200.— en f 300. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. ERNSTIG ONGELUK Zaterdagavond zijn omstreeks kwart voor acht op de Kamerlingh Onneslaan een taxi en een scooter in botsing ge komen. Men neemt aan, dat het ongeval is geschied doordat de berijder van de scooter, de 19-jarige R. Rotting uit Voe- rendaal, het pleintje van de St.-Petrus- kerk links heeft willen oprijden en bij deze manoeuvre de taxi, die uit tegen gestelde richting naderde, niet heeft op gemerkt.. De scooter botste tegen de lin kervoorzijde van de personenauto. De berijder kwam zeven meter verderop in een naast de rijbaan gelegen sloot te recht. De E.HD. heeft hem met zware verwondingen in bewusteloze toestand naar het Elisabeth Ziekenhuis over gebracht. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. Auto en scooter werden zwaar beschadigd. Inbraak in pakhuis In een pakhuis van oude metalen aan de Michielstraat, is tussen 14 en 23 april ingebroken. De daders hebben zich toe gang verschaft door het forceren van de straatdeuren. Vermist worden twee bronzen kranen en een rol loodkabel. ORATIE PROF. DR. J. BRUGMAN Op vrijdag 28 april om 4.15 uur hoopt prof. dr. J. Brugman, benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de Arabische taal en cultuur geschiedenis, in het bijzonder van de nieuwere tijd, zijn ambt openlijk te aan vaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marina, dr van T. Q. Koster en M. M. J. Tuljnman; Jacoba, dr van W. de Graaf en C. G. Anker: Cara Inge, dr van J. N. Batteké en H. Brouwer; Stephanus Wil helmus Marie, zn van G. H. Oltheten en M. W. C. Verheyden. Officiële publikaties AANVULLENDE VERKEERSMAATREGEL VOOR DE HOGEWOERD. Burgemeester en Wethouder van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zy heb ben besloten voor de Hogewoerd, voor tover gelegen tussen Koenesteeg en Nleu- webrugsteeg. met handhaving van het wachtverbod ter plaatse voor de zijde der even huisnummers, een stopverbod in te «tellen voor de zijde der oneven huis nummers. Afschriften van dit besluit zijn verzon den aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Wa terstaat aangewezen verenigingen, behar tiging van verkeersbelangen ten doel heb bende. en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Deze 2iware rol want om met een „zillveren been' te lopen en te dansen is zeker geen sinecure werd met veel zwier gespeeld door Bob Hageman. Ver der de „stadsregenten", uiteenlopend in hun grollige typeringen. Een corrupte Tienhoven in de voorhoede, wiens han del met de Indianen (musketten en brandewym hem geen windeieren legde. Mannen als Van der Bilt. Roosevelt. De Peyster, De Vries. Van Rensselaer. Van Cortlandt en Sohermerhorn, („bloed dorstige ouwe gieren"), die destijds reeds de fundamenten voor hun geweldige for tuinen legden. Allen onder de ban van Pieter Stuyvesant, evenals de humoris tische gevangeniscipier. Herman Frent- zen als Tienhoven was hun aanvoerder: angstvallig dan wel zioh doen geldend, al naar het vereiste ogenblik, een juiste figuur op de juiste plaats. Dan het lief despaar: Tina (Tineke de Wit) en Brom Broeck, „Barbertje, die hangen moet" (Henk Fuchs), ontroerend in de aan hankelijke gevoelens voor elkaar, beiden hun scènes, ook wat de zang betreft, met een zuiver ingestelde romantische inslag dragend. Syp van Aggelen paste zich als hun vriend Tempin uitstekend bij hen aan. Wat al voorbereiding moet voorafge gaan zijn om reeds tot zodanige gunstige resultaten te komen, ook wat de sugges tieve prestaties der lenige Indianen-leer lingen van het Rembrandt Lyceum, der soldaten en der burgers en burgeressen te komen. De nuttige choreografie van Djobs Isings lie zloh hier gelden, de koren „opge bouwd" door mevr. Hageman klonken zuiver en accuraat. De beide regisseurs, mr. Harm Smedes en „Bas" Hageman moe ten db handen vol werk gehad hebben, om het geheel reeds zulk een alleraar digst karakter te geven. De laatste ver zorgde met de amateur Wim Langen- berg, die als pianist zeker niet voor hem behoefde onder te doen de begeleiding op de vleugels: zij deden het gemis aan het instrumentale accompagnement bij na vergeten. Dat mr. Smedes bovendien in juiste styi voor diverse extra-muzj- ka.le invoegsels zorgde, die nauwelijks van Kurt Weils hier zo gemakkelijk aan sprekend niveau te onderscheiden wa ren. strekt hem tot eer! Het geheel speelde zich af in kleurig ontworpen décors van Bob Hageman, welke met de fleurige kostuums een vi suele vreugde schonken! Een volle zaal heeft hartelijk meege leefd en even hartelijk dank betuigd voor het. gebodene. dat in zijn boeiende veelzijdigheid zowel te genieten gaf. Toch vragen wij ons af, of alle ..bon mots" wel voldoende over het voetlicht kwamen. De reacties van het audito rium waren immers niet zó direct en spontaan als tijdens de vertolking der studenten. En tódh zijn alle grappen in de vertaling van Alred Pleiter zo koste- I lyk tot hun recht gekomen De heer B. Hagemans sr. huldigde na afloop alle medewerkenden naar waarde j Dat was zeker welverdiend, want zij I hadden geen energie gespaard, vooral ook om de verstaanbaarheid der teksten I speciaal die der talloze zangnummers, tenvolle tot hun recht te doen komen. Dat alleen al is voor amateurs een hulde waard, want een buitenstaander I beseft nauweiyks. wat hier allemaal aan vast zit! De zucht naar „werkelijke" vrijheid komt in dit pittige stuk sterk tot uiting: daarvan hebben allen ons een blijde in druk gegeven. Met bovenal een gevoel van tevreden heid over het feit, dat de democratie het pleit uiteindelijk tóch wist te winnen, waardoor Tina en Brom Broeck elkaar I zegevierend in de armen konden sluiten. Wie Arsenal rookt, is in zijn element. Die weet dat hij een goed merk heeft opgedoken! Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange. Overal, bovenal, Arsenal Ondanks Pieter Styvesants .dictatoriale' opzet. Met dictatuur zijn misschien wél men sen, maar zeker geen harten te regeren! Th. J. H. 3 October-vereeniging nam initiatief Indien hedenavond, met een buitengewone algemene vergadering en receptie in „De Lakenhal" het zestigjarig bestaan van de V.V.V.-Leiden zal worden herdacht, is dit maar niet een zo willekeurig gekozen datum. Het is vandaag juist zestig jaar geleden, dat circa honderd ingezetenen op initiatief van de 3-Octobervereeniging onder leiding van de voorzitter van deze vereniging, de heer N. Brouwer, bijeen kwamen met het doel een vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Leiden en omstreken op te richten, een bestuur samen te stellen en de vereni ging van statuten te voorzien. Onder de toenmaals aanwezigen bleek grote belangstelling voor dit initiatief te bestaan, hetgeen tot ge volg haddat alle gestelde doelen werden bereikt. De vereniging werd opgericht - 85 aanwezigen traden als lid toe - een bestuur werd gekozen en statuten vastgesteld. Het eerste bestuur, dat van de aan vang af de zaken krachtig aanpakte, bestond uit de heren Prof. mr. S. J. Fockema Andreae, voorzitter; P. Kore- vaar Jzn., vice-voorzitter; F. van Rom- burgh, secretaris; A. J. den Hollander, penningmeester en A. Tieleman, J. Vos, J S Ballego, G. Henri Sythoff en M. H. van Waveren, leden. Het begon met een bloemencorso In de eerste levensjaren van de ver eniging was de activiteit voornamelijk gericht op de organisatie van een bloe mencorso, gecombineerd met een ring- rijderij. Opvallend is dat ook thans na zestig jaar het bloemencorso en het concours hippique tot de belang- rykste manifestaties van V.V.V. Leiden behoren! Het is aan de speurzin van de huidige secretaris, de heer C. J. van Spall, te danken, dat ter gelegenheid van de vie ring van dit twaalfde lustrum een keu rig verzorgd historisch overzicht werd samengesteld, dat een vry volledig over zicht geeft van zestig jaar V.V.V. Een aardige vorm van publiciteit, zo lezen wij in dit verslag, was in de be ginjaren het door de firma H. J. J. Labree in de handel brengen van siga ren onder de naam „Vreemdelingenver keer". Of het aan de kwaliteit van deze sigaar te danken is, is onbekend, doch Het oude VVV-gebouwtje aan het Stationsplein, van waaruit vele vreemdelingen Leiden ontdekten. de belangstelling voor de jonggeborene was in ieder geval zo groot, dat in 1905 het ledental reeds was gestegen tot 577. Nadat in 1907 nog een nationale foto wedstrijd was gehouden en men in 1909 een vermaakscentrum „Oudt-Leyden" had ingericht, ging het bestuur zich in 1910 meer toeleggen op het aantrekken van vreemdelingen naar de Sleutelstad, waartoe voor die dagen aantrekkelijke folders werden uitgegeven. Het „opera tieterrein" lag toen nog uitsluitend in Katwijk, Noordwijk en Scheveningen. Men kwam in dat jaar ook op de ge dachte om van het toenemend rijwiel- verkeer gebruik te maken, door bij het Station een rijwielloods te gaan exploi teren. Met de NB. werd overeengekomen dat de V.V.V. tegen een jaarlijkse re cognitie vanf20.de beschikking zou krijgen over een terrein van 65 vier kante meter, waarop een rijwielloods en een gebouwtje werden geplaatst-. Tot 1948 heeft V.V.V. deze rijwielstalling, welke een belangryke bron van inkom sten betekende, in exploitatie gehad. Nadat in 1912 de eerste functionaris was aangesteld, n.l. de heer H. A. Schar- wachter uit Den Haag, die rondleider werd, kwam men in 1913 tot de instelling van een informatiekantoor onder leiding van de heer Scharwachter. Over de periode 19141918 is niet veel bekend; waarschijnlijk zijn de activiteiten toen van zeer beperkte omvang geble ven. Wel werden de rywielloodsen ver groot en een ysfeest gegeven. Ondanks de oorlogsjaren en de daardoor natuur lijk getaande belangstelling voor reizen nam het ledental toe tot ongeveer 850. In de eerste naoorlogse jaren is een hoogtepunt geweest de herdenking van het vertrek der Pilgrim Fathers in juli 1620 uit Leiden naar Delfshaven, van waar zij scheep gingen via Plymouth naar Noord-Amerika. Nog altijd vormt het verblijf van de Pilfrim Fathers in Leiden een dankbaar aanknopingspunt voor het trekken van vreemdelingen naar onze stad. In 1933 werd bij de toenmalige over weg een nieuw inlichtingenkantoor be trokken, waar de heer P. W. Huivenaar de scepter zwaaide. Geruime tijd is in dit kantoor ook een postagentschap ge vestigd geweest. De eerste jaren na de tweede wereld oorlog kenmerkten zich zoals in vele ander opzichten door een zoeken naar nieuwe mogelijkheden. V.V.V. Lei den werd daartoe wel gedwongen door bijzondere omstandigheden. Vooreerst nam de beheerder van het informatiekantoor, de heer Huivenaar, ontslag. Hij werd opgevolgd door de heer J. Visser, die in februari 1946 tot directeur benoemd werd. Zeer ingrijpend was ook de enorme aanpassing die nodig werd toen de plannen der Nederlandse Spoorwegen voor Leiden bekend werden. Het was duidelijk, dat V.V.V., met haar gebouwen op voor die plannen vitale plaatsen, zou moeten wijken. In de loop van 1949 kreeg men de beschikking over de helft van de poli tiepost aan de Steenstraat, welk ge bouwtje in later jaren geheel aan V.V.V. werd toegewezen. Hoewel, mede door het wegvallen van de voornaamste bron van inkomsten de rijwielloods het budget- nog altijd niet toereikend is om alle plannen tot uitvoering te brengen en met name een toeneming van het aantal leden (dat na een aanzienlijke daling thans weer stij gende is) dringend nodig blykt, stelde o.a. de financiële steun van de gemeente V.V.V. in staat op velerlei terrein ac tief te blijven. Werden in 1949 circa 5.000 monde linge, 3.000 telefonische en 800 schrif telijke inlichtingen verstrekt, in 1959 waren dit er resp. 26.754, 12.782 en 3995. De activiteit van V.V.V.-Leiden be perkte zich overigens niet tot het ver strekken van inlichtingen. Aan vele eve nementen werd en wordt medewerking verleend, waarvan wij noemen een bra derie (1952 en 1953), het Oud-Hollands centrum in Den Burcht (1954.) en nu al weer vele jaren het Bloemencorso en de Lichtweek. Nieuwe initiatieven Ook voor de toekomst heeft V.V.V. nog enkele aantrekkelijke plannen op stapel staan. Zo dringt het bestuur bij het ge meentebestuur krachtig aan voor het stichten van een Oud-Hollands wevers huisje, zoals destijds veelal door de Pil grim Fathers tijdens hun verblijf in onze stad bewoond werd. Voorts bestaan er plannen voortaan elk jaar in juli ter herdenking van het vertrek der Pilgrim Fathers uit Leiden een trekschuit, met de poorterskleding uit de betreffende periode geklede burgers, te laten ver trekken van de Vliet en daaromheen zo mogelijk nog enkele andere, op het ver blijf van de Pilgrim Fathers in Leiden betrekking hebbende, evenementen en aldus te komen tot een stijlvolle Pilgrim Fathersdag. Zag het bestuur zich in 1956 een be langrijke kracht ontvallen de directeur de heer J. Visser vertrok naar het bui tenland en werd opgevolgd door de heer G. van Weelden ook tijdens de ver gadering van hedenavond zal afscheid moeten worden genomen van een in deze kring zeer gewaardeerde figuur. Het is van de secretaris, de heer C. J. van Spall, die ruim 34 jaar zyn krachten aan V.V.V. heeft gegeven en in die tijd aan belangryke initiatieven gestalte heeft gegeven. „Werkzaam en rijk leven In alle eenvoud en onder grote belangstelling vond zaterdagmiddag op Rhjjnhof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van mr. P. E. Briët, een in Leiden zeer bekende en gewaardeerde figuur, die stad, gewest en land op vele vooraanstaande posten heeft gediend. Onder de vele aanwezigen, die op de begraafplaats de laatste eer bewezen, waren o.m. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot ,mr. H. F. A. Don ders namens de Leidse advocatuur en de Raad van Toezicht en Discipline te 's-Gravenhage, een vertegenwoordiging van de Hervormde Diaconie, regenten van het Coninokshof, rmr. W. de Koning kantonrechter alhier, de heer J. A. Herfst namens het dokter Bruining- fonds. de dames J. H. Wichers Rollan- detTouw en W.Th. A. Laken namens de Raad voor de Kinderbescherming, de heer J. Sierat namens de Commissie van Toezicht van de Stichting Prediker, een deputatie van het College van Com missarissen van de Leidse Spaarbank en voorts vele Leidse advocaten en nota rissen en vele vrienden en bekenden van de familie Briët. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, die op verzoek van de familie als enige spreker in de aula het woord voerde, wees na lezing van Psalm 103, op de geweldige tegenstelling waarvan m deze Psalm sprake is. Naast de krachtige lof des Heren, worden wij, aldus spreker, in deze Psalm gecon fronteerd met onze menselijke klein heid. De inhoud van deze Psalm achtte prof. dr. Bakhuizen van den Brink zeer toepasselijk op de persoon, het leven en sterven van mr. Briët; wiens leven werkzaam en rijk is geweest. Met le venswijsheid begaafd heeft hij maat schappij en kerk in vele vooraanstaan de functies gediend. In de eerste plaats heeft de stad zijner inwoning geprofi teerd van zijn voortreffelijke gaven, doch daarnaast ook gewest en land. Daarnaast was zijn leven ingesteld op het dienstbetoon aan de naaste. In al zijn arbeid: o.m. 23 jaar lid der Eerste kamer, 40 jaar secretaris van de Voog dijraad en ruim 50 jaar regent van het Coninokshof. was hij niet zuinig op zijn verstandelijke vermogens en tijd. De sociale en praktische, politiek hadden vele opeenvolgende jaren zijn raad en daad, waarbij het hem aan werklust niet vreemd was. Mr. Briët, alidius spreker, kende een C. W. Huibregtsen overleden VAN 1915—1938 SCHOOLHOOFD IN LEIDEN In de ouderdom van 82 jaar is in „Huize Avondzon" te Velp overleden, de heer C. W. Huibregtsen, die het open baar onderwijs in de Sleutelstad van 1915 tot 1938 als schoolhoofd heeft gediend. De heer Huibregtsen, die in 1902 te Nijkerk als onderwijzer zijn loopbaan bij het onderwijs begon, was achtereenvol gens in gelijke functie werkzaam te De Bilt en Vreeswijk, in welke gemeente hij van 1905 tot 1915 ook hoofd van een lagere openbare school was. In 1915 kwam de heer Huibregtsen naar de Sleutelstad, waar hij was benoemd tot hoofd van de lagere school in de Haverstraat. Na zijn overplaatsing in gelijke functie naar de school aan de Herenstraat, stond hij van 3 december 1931 tot 1 juni 1938 aan het hoofd van de school in de 3 October- straat. Met ingang van 1 juni 1938 werd hem eervol ontslag verleend. De crematie van het stoffelijk over schot zal woensdag a.s. om elf uur te Dieren plaats vinden. gelukkig en tevreden leven, dat naast zijn vele werkzaamheden in de advoca tuur en in de maatschappij, in de eer ste plaats was ingesteld op zijn gezin en familie. Briët, begiftigd met een groot versband en geestelijk gerichte kennis, hield ervan zijn kennis te ver diepen en zich daardoor een juist en helder oordeel eigen te maken, aldus prof. Bakhuizen van den Brink, die er tenslotte op wees. dat de verhouding tot God de basis aan het leven geeft. Ook mr. Briët was daarvan diep overtuigd. Nadat de kist met het stoffelijk over schot was uitgedragen en in het fami liegraf was bijgezet, dankte een fami lielid voor het grote medeleven, dat in deze dagen uit zo ruime kring was ont vangen. Padvindersdienst in de Marekerk Ter gelegenheid van de St.-Jorisdag werd zaterdagavond in de Marekerk een padvind(st)ers wijdingsdienst gehouden. Onder orgelspel betraden de diverse groepen uit het district Rijnland de kerk. De dienst werd geopend met een plechtige vlaggenparade, waarna geza menlijk het „Alle Volken, looft de Here" werd gezongen. De leider van de dienst, oubaas ds. P. W. Spruyt, Herv. predi kant te Amsterdam, een padvinder en 'n padvindster spraken daarna „De hoofd som der Wet des Heren" en de padvind ster- en pa^vinderswet uit. Na het zingen van „Wij komen tot U, Vader, dit ogenblik van rust", hield ds. Spruyt een toespraak onder het motto: „Op de frontlijn". Hierin wees spreker op de grote daad, die St. Joris verricht te, toen hij geheel alleen de veelkoppige draak versloeg. Deze draak was im mers het symbool van al het kwaad en de onderdrukking, die de mensheid teis teren en die jaarlijks vele mensenoffers eisen. STRIJD TEGEN HET KWAAD In dit kader wees spreker op de komst van Christus op aarde er zijn overwin ning gelijk St. Joris op alle door de draak gesymboliseerde teisteringen, waarmee de mens geplaagd wordt. In de strijd tegen het kwaad verloor St. Joris slechts zijn paard, doch offerde Christus zijn leven op, aldus spreker, die ver volgens zijn jeugdige gehoor wees op Christus' herrijzenis uit de dood en het feit, dat Hij dus nog elke dag in ons midden verkeert bij onze strijd tegen het kwaad. Hierna schetste spreker de wijze waar op Paulus destyds de wereld in trok om het Evangelie te verkondigen en op de fron-tlyn de strijd aanbond tegen het veelkoppige kwaad. Ingevolge Paulus' voorbeeld droeg spreker zijn gehoor met nadruk op, om in de dagelijkse strijd tegen het kwaad, op de frontlijn een bijdrage te leveren in de naam van God en Jezus Christus. Na het dankgebed en het gezamenlijk bidden van het „Onze Vader" werd de dienst besloten met het zingen van „Hoort zegt het voort" waarna de groepen zich naar de kampvuren bega ven, die het sluitstuk van de St. Joris- dag vormden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3