AANVAL PARACHUTISTEN OP PARIJS NOG UITGEBLEVEN (Mm Fransen verbaasd over de zorgeloze overheid OOK MANNEN VAN GEWICHT Dramatische toestand in Frankrijk Toch wel enige lichtpunten WEERBERICHT Regering deelt wapens uit ter bescherming tegen de para's HERDER EN ZIJN SCHAPEN VERKIEZEN DE VRIJHEID „NON, JE NE REGRETTE RIEN," zingt Edith Piaf - ik heb nergens spijt van. Hebt u het aangrijpende verhaal over deze kleine, geniale „straatmus", bij wier optreden de dood voortdurend achter de coulissen loert, gemist? Jammer! Het stond in PANORAMA! I Olledig falen van de militaire inlichtingendiensten Beperking vrije houw voor VVD onbegrijpelijk FORD (§ud zïitettws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 APRIL 1961 No. 30337 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parij; Frankrijk haalde vanochtend ruimer adem na een spannende nacht, waarin het land erop voor bereid was, dat de rebellerende generaals in Algerije vliegtuigen met parachutisten naar het moederland zouden sturen. De radar tastte de hemel af, vliegvelden waren voorzien van hinder nissen, de jachtafdelingen van de luchtmacht waren in staat van alarm en tanks van het leger en de gendarmerie beschermden de toegangswegen naar de hoofdstad. Maar hoewel de parachutisten gisteravond op de vliegvelden in Algerije gereed stonden om met gevorderde burgervliegtuigen noordwaarts te vliegen, werd het bevel tot opstij gen niet gegeven. De Franse regering heeft daarop hedenochtend het vliegverbod, dat gisteren van correspondent) kracht was geworden, weer opgeheven. Niettemin achtte Parijs het nog te vroeg om te zeggen, dat het gevaar geweken was. Intussen zijn de muitende generaals heer en meester van een groot deel van Algerije. De be langrijkste steden zijn in hun handen: Algiers, Oran, Constantine, Mostaganem. Alle vliegvelden zijn in bezit van de rebellen. In Parijs verklaarde de regering, dat een deel van het leger en de marine haar nog trouw zijn, maar dreigend teken aan de wand over de luchtmacht werd niet gesproken. Generaal Raoul Salan, het ontbre kende lid van de junta, zou uit Madrid in Algiers zijn aangekomen, waarmee het edele viertal der gepensioneerde rebellengeneraals compleet is. President De Gaulle heeft in allerijl maatregelen laten nemen ter bescherming van het moederland, nadat hü gisteravond in een radiorede (zie elders in dit num mert had aangekondigd, dat hü „alle middelen" zou gebruiken om Frankrijk te verdedigen tegen de rebellerende generaals. Ongeveer duizend gendarmes hebben de president vannacht bewaakt. Verder stonden sterke afdelingen van de gendar merie en de veiligheidspolitie opgesteld bü het ministerie van Binnenlandse Zaken, het bureau van de minister-president en het hoofdbureau van politie te Parijs. Dichtbü het Elysée en het gebouw van de Nationale Vergadering stonden veertig tanks. De Franse regering is overigens besloten het volk in staat van verdediging te brengen. Tientallen trucks met mitrailleurs en andere wapens zjjn vannacht in; Parijs aangekomen om te worden afgeladen bü het ministerie van Binnenlandse! Zaken, dat gelegen is recht tegenover het Elysée, het ambtspaleis van de president! der republiek. Die wapens waren vanmorgen nog niet gedistribueerd. In het Grand Palais, de enorme tentoonstellingshal aan de Champs Elysées, waren op initiatief i van de vakcentrales der gaullistische socialistische en communistische partüen.) duizenden jongeren en ook wel oudere mannen samengekomen om zich in te schrijven als lid van een volksmilitie in oprichting. Weerbaarheid tegen militair fascisme Bü de bureaus van de Volksmilitie werd ieder, die een lidmaatschapskaart van de gaullistische UNR of van de vroegere ondergrondse gewapende strijd krachten kon tonen, onmiddellyk aan genomen en ingeschreven. Voor andere aanmelders zal eerst een onderzoek door de politie naar hun politieke be trouwbaarheid worden ingesteld. De chauffeurs van de autobussen hebben opdracht gekregen hun mastodonten op het eerste teken dwars over de weg te plaatsen bü wüze van barricaden. De minister voor de Cultuur, André Mal- raux, die in de Spaanse burgeroorlog als vrijwillig kolonel gevochten heeft, scheen vanacht persoonlyk de organisatie van de Franse volksmilitie ter hand te heb ben genomen. Hij was het ook, die we om 1 uur hoorden verzekeren, dat van nacht de overval van de para's moest worden verwacht. Achteraf beschouwd bleken deze berichten uit ministeriële mond maar loos alarm te zijn geweest. Er is nu echter geen twijfel meer aan of ook De Gaulle heeft de uiterste conse quentie getrokken uit de situatie, die in Arrestaties De Franse politie heeft naar schatting 150 personen, allen behorend tot ex treem-rechtse organisaties, verhoord. Een aantal officieren van wie is komen vast te staan dat zij contacten onder hielden met de opstandelingen is gear resteerd, en een grote hoeveelheid mate riaal is in beslag genomen, aldus is onofficieel vernomen. Radio Algiers gaf gisteravond een op somming van de Franse troepen, die zich bü generaal Challe zouden hebben aangesloten. In deze opsomming werden genoemd twee regimenten parachutis ten van het Vreemdelingenlegioen, negen andere regimenten parachutisten, vier regim:nten infanterie van het Vreem delingen legioen, een halve brigade van het Legioen, twee regimenten cavalerie van het Legioen, een regiment scherp schutters, twee regimenten Alpenjagers, twee regimenten en een halve brigade mariniers, een regiment bereden jagers, een regiment artillerie, drie regimenten dragonders, een regiment kurassiers, een regiment infanterie jagers, een regiment Spahis, een aantal andere eenheden en alle eenheden van de luchtmacht. Algerije nu geschapen is, een conse quentie in de vorm van een daadwerke- lyk beroep op de weerbaarheid van het volk, ter bescherming van Frankrijk tegen het militaire fascisme. Aanslag op De Gaulle als inleiding bedoeld In de uiterst dramatische toestand, waarin Frankrük nu verkeert, zün, zo men wil, toch nog een paar lichtpunten te ontwaren. Hoe kundig de vier gene raals van Algerije de misdadige samen zwering tot dusver ook hebben voorbe- reid en uitgevoerd, niettemin is het wel I zeker dat zij hun operatie, tengevolge van loslippigheden moesten vervroegen. De aanvankelüke opzet schünt te zijn geweest in Algerije de macht pas over te nemen, nadat in Parijs eerst het staats hoofd, generaal De Gaulle, zou zijn ver moord. Die aanslag, waarop de generaal gisteren in zijn radiorede ook zinspeelde, had voor deze week of voor begin mei op het programma gestaan. Toen de rege ring lucht van deze misdadige opzet ge kregen had, besloten de vier generaals hun slag eerst in Algerije te slaan. Die slag ls geslagen, doch intussen heeft de regering in heel Frankryk nu de gelegenheid gekregen zich voor te be reiden op het volgende bedryf en de eerste blik, die wij vannacht en van morgen in de Parijse straten konden slaan, scheen er toch wel op te wüzen dat deze adempauze niet ongebruikt zal blyven! Een Oostduitse herder is giste ren met z'n kudde van 500 scha pen de grens naar West-Berlijn over gevlucht. Ondanks luide protesten van de Oostduitse grenspolitie stapte de herder de grens over, gevolgd door de belhamel van de kudde, die er gehoorzaam achter aan kwam. Zowel herder als kudde kregen asiel. De herder gin naar een vluchtelingenkamp en zijn scha pen werden aan de zorgen van ?n W estberlijnse boer toever trouwd. Nieuwe crisis in het Verre Oosten De Britse „Sunday Express" heeft gisteren gemeld, dat de Britse ministers bang zijn voor een nieuwe crisis in het Verre Oosten. Het Cubaanse avontuur zou volgens de ministers leiden tot deze nieuwe crisis. In regeringskringen, aldus de „Sunday Express" gelooft men, dat Chroesjtsjow nu president Soe- karno van Indonesië volledig zal steunen bij een eventuele poging om Ned. Nieuw-Guinea te ver- De generaals Salan en Challe (rechts), twee van de vier leiders van de rebellie in Algerije, tegen de regering van president De Gaulle Advertentie PLAATSELIJK NACHTVORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vannacht weinig wind, plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Mor gen overdag op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, zwakke tot ma tige wind uit zuidelüke richtingen en ongeveer dezelfde temperaturen als van daag (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 april Zon op: 5.23 uur; onder: 19.34 uur. Maan op: 13.58 uur; onder: 3.30 uur. Hoogwater te Katwyk te 11.42 uur, laag- water te 6.46 en 19.45 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De greep naar de macht in Algerije is gepaard gegaan met een verhoogd offen sief van plasticbommen in Frankrijk. De contra-terroristen hebben hun bommen het afgelopen weekeinde in gemeentehuizen gedeponeerd of, verstopt in koffers, in de bagagedepots van de grote Parijse stations en op de vlieghaven Orly afge geven. Ongeveer 20 gewonden en één dode werden door deze even misdadige als stupide aanslagen geëist. den de fascisten door de regering be handeld zijn geworden. Verbazing even eens over het blükbaar volledige falen of de onmacht van de militaire inlich tingendienst. Toen in de nacht van vrijdag op zaterdag jl. de macht m Al giers, zondat dat er één schot werd gelost, geruisloos overging in de handen van de militaire neo-fascisten, woonde generaal De Gaulle, omringd door ver scheidene ministers, een gala-voorstelling bü in de Comedie Francaise, ter ere van de president van Senegal. Andere ministers bevonden zich op dat moment in Marokko of zelfs in Algerije, waar er twee Bur on en Jeanneney in handen van de muiters vielen. Had Pa rijs dus niet het lichtste vermoeden, geen enkel voorgevoel gehad? Niette min moet de coup, die technisch onberis- pelük werd uitgevoerd, tevoren in de puntjes zün voorbereid. Had de regering, zo vroegen Fransen zich gisteren af, de afgelopen maanden althans de onbetrouwbaarste elementen in de hoge legerleiding niet definitief uit de dienst kunnen verwijderen? Toch is er ook en vooral in de linkse en de liberale pers genoeg tegen deze ge varen gewaarschuwd. In plaats van die waarschuwingen ter harte te nemen en herhalingen van vorige militaire staats grepen te voorkomen, werden die kran ten maar al te vaak in beslag genomen. Kritiekloos staat het Franse publiek dus zeker niet tegenover de regering, zelfs niet jegens generaal De Gaulje, die de corruptie en de fascistische besmetting zonder twijfel een al te vrije hand heeft gelaten. Op dit ogenblik dient de blik ech ter niet op het verleden, doch voort- waarts te worden gericht. Salan en Challe zijn helaas geen heethoofden. Ze moeten hun kansen zorgvuldig be- Weer bomaanslagen Algiers meldde gisteren het ene over- winningsbericht na het andere: leger orders van generaal Challe, de vroegere opperbevelhebber in Algiers, die zich nu een napoleonistische allure heeft aan gemeten. De aankomst van generaai Sa lan, die met een particulier vliegtuig uit Spanje is overgestoken, werd ook in triomfale termen door een radiorepor ter verslagen. Het viertal afvallige ge neraals - Challe, Salan, Zeiler en Jou- haud heeft in heel Algerije de staat van beleg afgekondigd. Volgens Radio- Algiers, dat zün berichten uitzendt uit naam van het „Franse en broederlijke Algerije", zou er nergens een schot tus sen Franse militairen zün gewisseld. Wel werd er melding gemaakt van tien tallen fellagas, die bü veldslagen van het Franse leger, dat de pacificatie nu dus weer vrolijk voortzet, gedood moe ten zün. Alle verbindingen tussen Fran se kranten en persbureaus en. anderzijds, hun correspondenten in Algerüe, blü- ven nog altüd verbroken. Radio Algiers is dus de enige nieuwsbron, waarover ook het Franse publiek beschikt. Ee bron waarvan men de betrouwbaarheid stellig ernstig in twüfel mag trekken. Wat zeggen de Fransen? Hoe heeft het Franse publiek deze derde coup d' état sedert 13 mei 1958 en 25 januari 1960 opgenomen? Een aanvankelijke verrassing maakte giste ren plaatfc voor consternatie, toen bleek dat de coup niet tot Algiers beperkt was gebleven. Een consternatie die zich soms wel vermengde met machteloze woede tegen de verrader-generaals en ook met verbazing over de lichtzin nigheid, waarmee sinds ettelüke maan- Toch aanvaarden9' 99 (Van onze Utrechtse correspondent) „De maatregel van minister mr. Van Aartsen om 2500 woningen met subsidie meer te gaan bouwen ten koste van de bouw in de vrije sector is onbegrij pelijk. Temeer, omdat de minister in december nog bereid was hierover een kabinetscrisis te laten ontstaan. Des ondanks meen ik, dat wü als VVD dit voor het behoud van het kabinet maar moeten aanvaarden". Aldus zaterdag mr. D. Schuitemaker, lid van de Tweede Kamer en wethouder te Utrecht op de jaarvergadering van de vereniging van staten- en raadsleden van de Volkspar- tü voor Vrijheid en Democratie in Utrecht. Mr. Schuitemaker noemde de koers wijziging zeer ernstig, omdat het een afwüking betekent van het totale, dooi de VVD gesteunde beleid van het ka binet, dat de vooroorlogse verhoudingen in sociaal economisch opzicht wil her stellen. Dit streven zag hü ook als grondslag voor de jongste huurnota van de SB.R. De oorzaak van de ommezwaai van de minister zag mr. Schuitemaker in de groeiende oppositie in de Tweede Kamer tegen het woningbouwbeleid, met name van de linkervleugel van de KVP. Mr. Schuitemaker wees als belemme ring voor het herstel van de vooroorlog se verhoudingen aan. dat de huren door de laagste inkomensklasse vaak niet te betalen zyrn. Dit was, meende mr. Schui temaker, het gevolg van de politiek der vorige kabinetten, die van Nederland in Europa een goedkoopte eiland maak ten, middels lage lonen en lage prijzen. rekend en afgewogen hebben. Frans Al gerüe bezit militair, economisch en po litiek geen enkele levenskracht. De neo- fascistische generaals zullen in Algerije op den duur dus alleen stand kunnen houden op voorwaarde dat ze ook het Franse moederland beheersen. Ergo: se dert. zaterdag beleven we. zo moet men vrezen, als machteloos toeschouwer nog maar het eerste bedrijf van dit drama! Chroesjtsjow zal de Russische militaire hulp aan Indonesië recht vaardigen met een verwijzing naar het Amerikaanse optreden tegen over Cuba en betogen, dat hij slechts de „bevrijdingsmacht steunt". Een poging om de Neder landers met geweld uit Westelijk Nieuw-Guinea te verdrijven zal echter onmiddellijk tengevolge heb ben, dat Australië en Engeland hierbij betrokken worden, aldus het blad. Vandaag onderhoud Kennedy - Soekarno Volgens Indonesische functionarissen in de V.S., zal president Soekarno van middag in zün onderhoud met president Kennedy, een toezegging van voortge zette neutraliteit en misschien zelfs van „sympathie" van de Amerikaanse presi dent trachten te verkrijgen in de kwestie-Nieuw-Guinea. Volgens de zegs lieden zal Soekarno ook uiteenzetten, dat de Indonesische „geleide democratie" niet moet worden beoordeeld naar het begrip „pro- of anti-communisme", en dat Indonesië streeft naar een positie van een der grootste, niet aan een der blokken gebonden mogendheden. President Kennedy zal zelf Soekarno komen begroeten, als deze heden om 14.30 uur plaatselüke tijd uit Los Angeles op het militaire vliegveld van Washing ton aankomt. Deze persoonlijke begroe ting wordt gezien als een teken van het belang, dat de Amerikaanse regering hecht aan Soekarno's bezoek van 24 uur aan Washington, waarbü hem volledige militaire erebewüzen zullen worden ge bracht. Soekarno zal ook een onderhoud heb ben met de voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken in de Senaat, Senator Fulbright. Morgenochtend vertrekt Soekarno per vliegtuig naar Mexico. kelijk binnen door de n van kunnen makkelijk binnen door de brede deuren van de nieuwe Advertentie. .ikwil Bolletje.' vWUii trut/// in de zilveren rol 'S/ll ||M\VnS Vraag eens naar de 5-daagse gratis proefrit bij; Official Ford Dealer voor Leiden e.o. en de gehele bollenstreek Haarlemmerweg 2-4,Leiden,Tel.33141 Uit x^et Leidsch Dagblad van f 24 april 1861: f De arrond. rechtbank te Lei- den heeft heden Dinsdag uit- f spraak gedaan in het rechtsge- ding, door Ds. J. H. W. ingesteld j tegen Regenten van het Sions- hof, tot vergoeding van schade en nadeel, wegens onrechtma tige uitzetting van het in gemeld hof door hem bewoond huis. De rechtbank heeft den eisch tot schadevergoedingoptemaken bij staat, toegestaan en Regen ten veroordeeld in de kosten. Wel was het een aanwinst voor Leidens ingezeteneneen zwem- en badplaats te bezitten aan het ruime en frissche, altijd stroomende Galgewater, een onderneming, die van de stede lijke kas geen offers heeft ge- eischt, maar geheel een voort brengsel van den ondernemings geest van onzen tijd is. Wel verdient zulk een inrigting te ivorden ondersteund, vooral wanneer de ondernemer zich beijvert, om ze te maken tot een plaats van ontspanning en aan gename verpoozing.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1