B.B.-affaire oorzaak van opheffing skelterclub van „Bodegraven" Geld voor komst van Brigitte Bardot (f10.000) lag gereed Tientallen gewonden bij botsing tussen bussen in Warmond INSPANNING-ONTSPANNING ZATERDAG 22 A**RIL 1961 Naar aanleiding van de reacties van een aantal inwoners van Bode graven na het bekend worden van het plan van het bestuur van de „Motor-, auto- en kartingclub" om de bekende filmster Brigitte Bardot uit te nodigen op 20 mei a.s. het Nederlandse skelterseizoen officieel te openen, heeft het bestuur van deze club besloten af te zien van verdere medewerking aan de organisatie van wedstrijden en training van de skeltersport in Bodegraven. Besloten is de naam van de club weer te veranderen in de Motor- en Automobielclub „Bodegraven". Dan maar niet Hierdoor komt de exploitatie van de niet goedkope skelterbaan in het ge drang. Ook zullen er moeilijk officiële wedstrijden kunnen worden georgani seerd, omdat de afgevaardigden van de landelijke organisatie ook zitting hebben in het bestuur van de MAC Bodegraven. Voor het gemeentebestuur en de raad is dit een weinig prettige situatie. X-15 vloog 5024 km. per uur Een X-15 rakebvliegtuig van de V.S. heeft gisteren een recordsnelheid van 6024 km per uur bereikt. Het werd op 13.710 meter hoogte door een B-52 bom menwerper gelanceerd en gevlogen door majoor Boofo White, die op 7 maart het snelheidsreooord op 4650 km per uur bracht en het hoogterecord op ca. vijftig kilometer. Men verwacht, dat de X-15 een snelheid van 6400 km per uur en een hoogte van 160 km zal kunnen bereiken. Gisteren trad bij de daling van het toe stel zulk een wrijvingshitte op, dat de verf op de vleugeltippen en de neus van het toestel smolt. SOEKARNO SPRAK IN LOS ANGELOS President Soekarno van Indonesië heeft vrijdagavond in een rede in Los Angeles verklaard dat een einde moet worden gemaakt aan het „kolonialisme In West-Irian", dat hij een „kankerge zwel" In Azië noemde. Het is in het be lang van de wereld dat dit kolonialisme niet lang voortduurt, aldus de president die sprak aan een diner, dat hem werd aangeboden door de raad voor interna tionale kwesties van Los Angeles. „Wij stellen geweld tegenover geweld, bedreiging tegenover bedreiging, actie tegenover actie en zullen dat blijven doen totdat onze broeders in West-Irian met ons in vrijheid zijn herenigd," zo verklaarde hij. Ook al met het oog op de gevolgen van een dinsdag door de B.B.-fans van Bode graven uitgeschreven protestbijeenkomst en optocht heeft het bestuur van de MAC Bodegraven besloten van zijn plan nen om B.B. naar Bodegraven te laten komen, af te zien. Tijdens een gisteravond gehouden ver gadering van het Stichtingsbestuur „De Kuil", die de skelterbaan in beheer heeft, is een schrijven van de gezamen lijke plaatselijke predikanten, pastoor en godsdienstleiders behandeld. Tien mille Van de zijde van het bestuur van de MAC Bodegraven werd ons verzekerd, dat het geld voor de komst van B.B., de lieve som van f 10.000, was gereserveerd. Darover had men dus geen zorgen. Nooit hadden de heren echter verwacht dat zij daarnaast veel grotere zorgen zouden krijgen van geheel andere aard. Opgewekt aanvaardt Mr. Stikker zijn taak bij de NAVO De nieuwe secretaris-generaal van de NAVO, de Nederlander mr, D. U. Stikker, heeft gisteravond een rede ge houden voor de Franse radio- en tele visie. Mr. Stikker zei dat er zijns inziens in de afgelopen tijd in de pers te veel ge sproken is over een malaise of crisis in de NAVO. Ik zal niet ontkennen en ik geloof niet dat iemand dit zal kunnen doen, dat er overal in de wereld moeilijke problemen opgelost moeten worden. Maar als wij rustig tezamen in de NAVO aan het werk kunnen gaan, zullen wij heel wat kunnen bereiken. Daar .V* ik diep van overtuigd en dit is dan ook de geest, waarin ik vanmorgen deze moeilijke, maar zeer eervolle taak heb aanvaard. Enkele vrienden, aldus mr. Stikker, hebben mij gezegd, dat er grote moed voor nodig is om de taak van Paul-Henri Spaak als secretaris-generaal van de NAVO over te nemen. Ik moet zeggen dat ik het met hen eens ben, omdat Spaak als secretaris-generaal een bril jante, zeer krachtige en magnetische persoonlijkheid was. In zeker opzicht ben ik wel wat gerustgesteld door de ge dachte dat dit niet de eerste keer is dat ik hem opvolg. Ik ben Spaak opgevolgd als voorzitter van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking (OEES). En voor ik dit deed, trad ik op als bemid delaar en verzoener in de OEES en deze woorden „bemiddelaar en verzoener", die ik nu gebruik, zijn misschien van be tekenis om een zeker verschil in karak ter en aanpak aan te duiden, aldus mr. Stikker. „HOGERE AMBTENAREN MOETEN MEER VERDIENEN" „De maat is vol Uit op verzoek v. d. Centrale van hogere ambtenaren door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte gegevens volgt zonneklaar: „dat de hogere ambte naren er kortweg recht op hebben, dat hun wedde met ongeveer 50% verhoogd wordt". Dit is gisteren meegedeeld op een te Oosterbeek gehouden vergadering van de Verenigingsraad van de Cen trale van hogere ambtenaren. De ver gadering stond onder voorzitterschap van de heer VV. de Lange uit Den Haag. De heer De Lange heeft o.m. gesteld, dat er een enorme achterstelling bestaat. Geleidelijk aan gaat deze achterstelling vormen aannemen, die in dit korps van hogere ambtenaren tot een grote span ning leiden. De heer De Lange zei tenslotte: „De maat is vol, er móet iets gebeuren. De in dienst zjjn de hogere functionarissen gaan naar het vrije bedrijf als ze even de kans krijgen en vacatures kunnen niet worden aangevuld. Daardoor worden de in dienst zijnden weer sterker belast". BLOEIENDE BETUWE OP ZIJN MOOIST In het komende weekeinde zal in de Betuwe de witte bloesem van de mei kersen en de morellen te zien zijn, die een mooi contrast vormt met de rose bloesem van de vroege en de middel- vroege appelsoorten, zodat de Betuwe dan het mooist is. Bodegraven, 21 april 1961. Aan: Het Bestuur van de Stichting tot Exploitatie van „DE KUIL". Het Bestuur van de Motor- en Auto-club Bodegraven. Mijne Heren, Vertegenwoordigers van respectievelijk De Nederlandse Hervormde Kerk, de Geref. Gemeente, de Lutherse Kerk, de Geref. Kerk (Vrij gemaakt), de R.-K. Kerk, de Vergadering der Gelovigen en de Geref. Kerk, heden bijeen in vergadering bespraken Uw uitnodiging, gericht aan Brigitte Bardot om aanwezig te zijn by de skelterwedstrijden op 20 mei a.s. Unaniem verklaren zij, dat zij tegen deze uitnodiging ten sterkste protesteren als een aanval op de christelijke moraal. Gaarne willen zij over deze zaak met U van gedachte wisselen, alvorens deze zaak in het openbaar te brengen; en het doel van deze bespreking achten zij te moeten zijn U te brengen tot het intrekken van genoemde uitnodiging. Zy zouden deze bespreking willen houden zaterdag, 22 april a,s., namiddags van half zeven tot half acht in de consistorie van de Geref. Kerk, of op een door U aan te wyzen plaats. LOUIS ARMSTRONG KOMT „EVEN" NAAR BLOKKER Louis Armstrong zal op zondagmiddag 30 juli in de veilingthal van Blokker concerteren. De nacht daarvoor vertrekt hij met zijn band om half één Ameri kaanse tijd per DC-8 van de KLM uit New York. Zondagmiddag om half één Nederlandse tijd is hij dan op Schiphol. Het ooncert in Blokker duurt van half drie tot half vijf. Om half zeven vliegt Armstrong terug naar New York, waar hij diezelfde avond om half acht Ameri kaanse tijd weer za'l optreden. Voor zijn optreden te Blokker ontvangt Armstrong 10.000 dollar (ca. f. 36.000). Op zondag 14 mei zal in de veilinghal de ,Papa Bue's Vikng Jazzband' spelen. Onderhandelingen over een optreden van Elvis Presley op deze dag zijn gaan de. Het festival wordt op Hemelvaarts dag 11 mei geopend met een teen agerprogramma. Op vrijdag 12 mei concerteert het or kest van Benedict Silbermann, ditmaal onder leiding van de Weense operette koning Robert Stolz met solisten. Zaterdag 13 mei wordt een Beierse avond gegeven met de „Edelweiss-kapel- le" uit München en Duitse komieken en acrobaten. Vrouwenbond PvdA niet in consumentenbond Met een meederheid van een stem (253 tegen 252) heeft het congres van de Vrouwenbond van de P.v.d.A. in de Haagse Dierentuin een voorstel om de bond bij de Ned. Consumentenbond aan te sluiten verworpen. Veertig blanco- stemmen markeerden deze krappe wei gering. De vergadering verwierp ook een voor stel tot het cpstellen van een petitie aan de Zuidafrikaanse regering waarin op heffing van de apartheid moest worden gevraagd. Wel werd een verklaring op gesteld waarin de Vrouwenbond iedere vorm van rassendiscriminatie afwijst. Na een discussie over de gevaren van een kern-energetische oorlog en het op slaan van „atoomkoppen" werd beslo ten zich terzake aan het oordeel van de party en de meerderheid van de so cialistische fractie in de Tweede Kamer te conformerep. Verzoeken om verbetering en vervroe ging van uitkeringen krachtens de al gemene weduwen- en wezenwet zullen ter kennis van de Tweede-Kamerfrac tie worden gebracht. Gistermiddag omstreeks vyf uur is een bus van de N.Z.H. frontaal gebotst tegen een bus van Maarse en Kroon. Dit gebeurde ter hoogte van de Korenmolenbrug. De chauffeur van de ene bus remde af voor die van de andere. Het ongeluk is waarschijnlijk veroorzaakt door de gladheid van het wegdek. Enkele tientallen passagiers liepen lichte verwondingen en kneuzingen op. Behulpzame weggebrui kers vervoerden de gewonden naar hun woningen. Beide bussen werden zwaar beschadigd. De Rijkspolitie was spoedig ter plaatse. Netl. Clir. Vrouwenbond Leiden-Centrum De maandelijkse ledenvergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Leiden- Centrum, mocht zich gisteravond in gebouw Rehoboth wederom in een zeer grote belangstelling verheugen aan welk feit ditmaal de lezing van ds. G. Meynen uit Utrecht met als onderwerp: „Inspanning-Ontspanning by de vrouw" zeker niet vreemd was. Na een korte meditatie, sprak de pre sidente, mevrouw A. A. v. d. Kwaak- v. d. Berg een hartelijk woord van welkom, in het byzonder gericht tot ds. Meynen. Na de behandeling van enige huishoudeiyke punten was het woord aan ds. Meynen, die zijn inleiding ba seerde op het feit, dat de gemiddelde vouw een alleszins actieve dagtaak heeft en zy, hetzij gehuwd of onge huwd, slechts weinige ogenblikken van de dag niets om handen heeft. Vooral de gehuwde vrouw met kinderen gunt zich slechts weinig tyd voor ontspan ning, daar zy als middelpunt van het gezin fungeert en by haar zorgen voor alles en nog wat veelal de eerste is, die 's morgens opstaat en vaak het laatst van allen naar bed gaat. Voeg hieraan toe, dat van de vrouw door het veranderde tydsbeeld wordt verwacht, dat zy zich ook enigszins verdiept in het huidige wereldgebeuren. Het behoeft dan ook geen betoog, dat zy een lange en inspannende dagtaak heeft. Nadat spreker uitvoerig was ingegaan, dat t.a.v. het zoeken naar de nodige ontspanning zowel de leeftyd als het karakter een voorname rol spelen, gaf hij met enkele voorbeelden aan op welke wyze de vrouw hetzy ongehuwd of gehuwd, met of zon der kinderen, naast de noodzakelyke inspanningen van alle dag, toch nog de tyd moet en kan vinden om zich te ontspannen. Voor de ongehuwde vrouw en voor de gehuwde vrouw zon der kinderen schept dit geen proble men. Zy kunnen zich eventueel ont- Tweelingen bijeen In het kader van het wetenschappe lijk onderzoek van tweelingen teneinde iets meer over erflykheid van eigen schappen te weten te komen, vormde medio 1960 het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskune te Lei den het middelpunt van een landelyke by eenkomst van tweelingen, die bereid waren gevonden aan genoemd onder zoek mede te werken. Nadat tydens deze by eenkomst werd besloten tot de op richting van de Nederlandse Vereniging van Tweelingen met Leiden als cen trum, heeft deze tweelingen organisatie meer gestalte gekregen en werd ty dens een tweede by eenkomst in novem ber j.l. onder meer een definitief be stuur gekozen. Nadien kwamen de twee lingen regelmatig bijeen met het doel iets naders te vernemen over de resul taten van voornoemd onderzoek door middel van lezingen uitgaande van ge noemd Instituut en daarnaast de onder linge band te verstevigen. In dit kader mocht de voorzitter, de heer C. Veeiman,gisteravond in de bo venzaal van „Zomerzorg" wederom een groot aantal tweelingen-leden welkom neten en sprak dr. W. Hymans van het Instituut voor Reuma-Onderzoek over de reuma-verschynselen in het bloed. Als oorzaak van het feit, dat de twee lingen tot dusver weinig of niets ver- namen over het reuma-onderzoek waar aan zy zich indertyd onderwierpen, noemde dr. Hymans de zeer lange tijd die hiermede gemoeid is alvorens be- j paalde conclusies kunnen worden ge- trokken. In afwachting hiervan gaf hy daarom alvast een algemeen overzicht I van de werkzaamheden en de voorlo pige resultaten, die tot dusver konden worden bereikt door het Internationaal Centrum voor Reuma-Onderzoek, dat vorig jaar te Leiden werd gesticht en reeds onderzoekingen verrichtte in Scan dinavië, enkele Afrikaanse en Aziatische landen alsmede op enig eilanden in de Indonesische Archipel. Tydens het huishoudelyk gedeelte, deelde de heer Veerman onder meer nogmede, dat in het voorjaar 1962 in Maastricht een Vierlanden- bijeenkomst voor tweelingen onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging zal worden ge houden, en op zaterdag .9 april a.s. een tweelingen-puzzelrit over 30 km in de omgeving van Leiden plaats zal vin den met als start-en eindpunt de Boerhaavelaan. spannen via een min of meer druk verenigingsleven. De gehuwde vrouw met kinderen verkeert maar al te vaak in de veronderstelling, dat de nodige ontspanning voor haar niet is weggelegd, omdat haar nu eenmaal de tyd hier voor ontbreekt. Toch moet deze cate gorie van vrouwen zich zo nu en dan losmaken van het vaak drukke gezinsle ven en ontspanning zoeken b.v. hetzy via een verenigingsavond of een bepaal de hulpactie, gepaard gaande met op gezette tijden een gezellig avondje-uit met echtgenoot. Grenswijziging tot 1963 uitgesteld Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal Zwammerdam in 1962 nog niet worden opgeheven. De grenswijzigingen zullen pas in 1963 hun beslag krijgen. Het ge meentebestuur van Zwammerdam zal nu wel trachten zo spoedig mogelijk het uitbreidingsplan „De Burcht" te verwezenlijken. Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden. Te Voorschoten; Herenhuis met tuin Ryndijk 128 in bod: f27.800 koper: P. de Jongh te Lei den q.q. voor: f41.800; te Leiden: woon huis en erf Garenmarkt 15 in bod: f5.800 koper: T. Beeuwkes te Leiden q.q. voor f8.200; woonhuis en erf Utrechtse Jaagpad 21 in bod f5.900 koper: A. J. van der Putten te Leiderdorp voor f 5.900 woonhuis en erf Borgerstraat 12 in bod f3.200 koper: L. H. van Tongeren te Leiden voor f3.200; woonhuis en erf Waardgracht 12 in bod f2.800 is uit de hand verkocht. Een overzicht van de Prins Bern- hardhal van de Utrechtse Jaarbeurs, waar gisteren een massaal examen werd afgenomen voor het diploma vakbekwaamheid voor ondernemer in café of aanverwant bedrijf. Niet minder dan 1200 kandidaten zaten in de enorme hal te zwoegen. Lezers schrijven Verdord struikgewas voor Boerhaave Ongeveer twee maanden geleden kreeg het standbeeld van Boerhaave tegenover de ingang van het Academisch Zieken huis zyn jaarlykse krans toebedeeld ter gelegenheid van de dies van een me disch dispuut. Het valt hogelyk te waar. deren, dat men er zo nauwgezet op toe ziet, dat hem deze hulde te rechter tyd toevalt. Maar zou het niet aanbevelens waardig zyn er óók met de nodige zorg aan te denken, dit eerbewys te verwy- deren wanneer het, verdroogd en ver bleekt ,tot een aanfluiting is geworden? Boerhaave kan zich bepaald niet erg ge lukkig voelen in het verdorde struikge was, waartoe deze krans nu al vele we ken lang verworden is. B.P. De juiste cijfers. In het wederwoord van de heer Weima op myn voorstelling van zaken in deze rubriek in het L.D. van 20 dezer frap peert het my dat my aangeraden wordt my tot B. en W. te wenden. Waarom? Ik heb my alleen iets afgevraagd en dat de gemeente er met het grossiers-cen trum niet voor de volle 100% uit komt weet ik wel. Om echter by een poging tot weerleg ging van de feiten het woord gelogen straft te gebruiken en met enige totaal niet ter zake doende cyfers te komen, aldus pogend de indruk te wekken dat ik ongelyk heb, vind ik geen „cricket". Terzake doende cyfers zyn n.l. deze: Wy betalen 20 maal de prys van 1959. Zou van de handelaren in vee hetzelfde gevraagd worden, dan zouden zy 20 maal f70.000,is f 1.400.000 moeten betalen. Nog daargelaten de verhouding van 184 154 zoals werd gesteld. Dat de animo voor de aanvoer van vee groot zal zyn tegen een marktgeld van pl.m. f7,per aangevoerd dier lijkt my op zyn zachtst gezegd onwaarschyniyk. Hoogachtend, D. SCHOUTEN Boommarkt 9a, Leiden Aan de Universiteit van Kopen hagen heeft de beroemde Deense natuurkundige Niels Bohr de Son- ningprijs voor grote bijdragen tot de Europese cultuur in ontvangst genomen, die reeds eerder was toe gekend aan Winston Churchill, Al bert Schweitzer en Bertrand Rus sell. Niels Bohr in gesprek met mevr. A. L. Sonning, weduwe van de stichter van het fonds waaruit de prijs wordt toegekend. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gijsbertus, zn. van J. G. Kralt en C. Hoek; Antje, dr. van G. van Beelen en A. Meljvogel; Jannetje Jacoba, dr. van M. L. Verlind en J. de Haan; Wllhelma Ro- naldina, dr. van M. L. Coelman en M. G. Reljerse; Abraham, zn. van A. v. d. Lin den en J. van Leeuwen; Jean Henri, zn. van E. L. Humme en M. C. M. Cobben; Eveline, dr. van P. Vermond en P. Beens; Petrus Maria, zn. van W. F. M. Schimmel en C. W. van Hulst. ONDERTROUWD M. Brakema en A. de Best; J. J. Slokker en C. H. Langezaal; N. J. Meijer en S. C. Roovers; C. J. Geeve en G. M. van Kam penhout; J. A. Vis en M. Stol; D. Don- gelmans en M. Koenen; W. van Weeren en S. Schippers; G. J. de Kier en M. Was- slnk; D. Glasbergen en J. M. Schouten; R. G. de Groen en D. L. v. d. Oever; A. Arbouw en T. W. Metselaar; P. J. Beij en E. Arbouw; J. Stokkel en H. M. van Egnxond; A. H. van Dorp en J. W. Marijt. OVERLEDEN P. W M. Kuijpers, 78 jaar, wed. van G. A. Sluis; P. E. Briët, 81 Jaar, man; J. Wessel, 67 jaar, man. NED. MADRIGAALKOOR CONCERTEERT Het Ned. Madrigaalkoor zal zaterdag 29 april a.s. in de Stadsgehoorzaal een concert geven. Medewerkenden zyn de sopraan Wilma Driessen van de Ned. Opera, de alt Mea Boon-Naberman, de tenor Chris van Woerkom en de bas David Hollestelle. De begeleiding wordt verzorgd door Jan van der Meer, piano en Bram Martyn, orgel. De leiding be rust by Herman Strategier. Naast enige koorwerken van Jan Mul, Hendrik Andriessen en Herman Strate gier zal de sopraan Wilma Driessen het „Exsultate jubilate" van Mozart zingen. Als hoogtepunt van de avond, een pri meur voor onze stad, zal ten gehore worden gebracht de „Petite Messe Solen- nelle" van Rossini. Deze muziek ademt een muzikanteske operastyl, die soms op deze tekst wat vreemd aandoet, tnaar steeds tekenend is voor een geniale geest. Het Ned. Madrigaalkoor heeft van het Anjersfonds Zuid-Holland een aanzien lijke bydrage ontvangen voor het aan schaffen van nieuwe avondkleding voor de koorleden. Hierin zal het koor zater dag a.s. voor het eerst optreden. Vice-minister-president drs. Kort hals is gisteren uit de West op Schiphol teruggekeerd. Hij werd begroet door minister-president prof. De Quay. ZAKENJUBILEUM „DE KLEINE WINST". In het pand Haarlemmerstraat 51, dat tevens een grote uitbreiding onder ging, is gisteren onder zeer grote be langstelling het feit herdacht, dat thans wylen de heer A. van Klarenbosch voor veertig jaar hy bracht toen zyn ar tikelen met een handwagen „aan de man" de grondslag legde voor de woningtextielinrichting „De Kleine Winst". Tydens een druk bezochte re ceptie mochten mevr. H. E. van Kla renboschVan der Geer en haar beide zoons zeer vele gelukwensen in ont vangst nemen. De heer C. F. Meerpoel bood deze middag namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Ryoland felicitaties aan. Voorts deden dit de heren J. C. J. Lambermont na mens de Leidse Middenstandscentrale, de heer J. van Zijp namens de afdeling Leiden van de N.R.K.M. en de heer J. Wisse, voorzitter van de afdeling Lei den van St.-Reinoldus.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9