GEORGE VERSCHENEN geniet deze dagen van de KOLIBRIE de nieuwste ontdekking van Kerkdiensten Leiden en omgeving Hausse op aandelenmarkten door de contrarevolutie Cuba onderbroken ontdek een nieuwe wereld WERELDPRODUKTIE VISMEEL NEEMT NOG STEEDS TOE PRONONCE Betere verwachtingen voor het Amerikaanse bedrijfsleven Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 22 april 1961 Vierde blad no. 30336 Een fantastische senoritas, in smaak en geur hélemaal In de stijl van echte, jeugdige mannen! Zondag 23 april Lelden Hervormde Gemeente, Pie terskerk: 10 uur ds, P. Kloek; 7 uur ds. J. Groot. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. K. J. H. Burgy te Den Haag; 7 uur ds. P. Kloek. Marekerk: 10.30 uur ds. H. J. v. Ach terberg. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot (Heilig Avondmaal) Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk9 uur ds. I. S. Kyne; 7 uur ds. H. J. v. Achterberg. Bevrijdingskerk: 10.30 uur ds. H. Bou- ter. Herv. Ulo-school Asser6traat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula school Marnlxstraat10 uur ds. M. Ottevanger. Ver. van Vrljz. Hervormden (Leldse Volkshuls)10.30 uur ds. J. P. van Mul- lem te Rotterdam. Eg Use Wallonne: 10.30 uur ds. R. Blom- maert te Rotterdam. Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer Voordouw. vicaris. Jeugdkerk (Aula Gymnasium): 10 uur de heer L. de Liefde. Dlaconessenhuls10.30 uur ds. J. de Wit. Geref. Kerk. Zulderkerk: 10 uur dr. Westerink; 5 uur ds. H. v. d. Berg te Sas- senhelm. Aula school Tlmorstraat: 10 uur ds. E. Zyistra te Heemstede; 5 uur ds. De Boer. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. De Boer; 5 en 7 uur ds. B. J. A. Streefkerk te Den H^daranathakerk: 10.30 uur ds. P. D. Kui per te Sassenhelm; 5 uur ds. E. Zijlstra. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstraat)I 9 uur dr. Dronkert; 5 uur dr. Westerink. Geref. Gemeente. 10 en 5 uur lees- dlenst (woensdag 7.30 uur dhr. Harlnck) Geref. Kerk Vrygemaakt)10 uur ds J. Douma te Rijnsburg; 5 uur ds. K. Drost te Gouda. Chr. Geref. Kerk: 10 uur dienst des woords; 5 uur ds. Floor te Nleuw-Vennep. Doopsgezinde Gemeente10.30 uur ds. S. L. Verheus. Rem Gemeente: 10.30 uur prof. dr. G. J. Hoenderdaal. Oud-Kath. Kerk (Zwslngel 50): 9 45 uur Hoogmis; (woensdag 9 uur H. Mis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste- gracht 3)10 en 5 uur dhr. Th. Dlkkes; (maandag 8 uur JeugdblJeenkomst; dins dag 8 uur bijbellezing). Leger des Hells: 10 uur helllglngdlenst, 6.45 uur Openluchtsamenkomst Gangetje, 7 30 uur Verlossingssamenkomst. Alle diensten o.l.v. kapitein Vermeulen. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr. H. Schouten Jr. (Vrijdag 8 uur bidstond) Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. E. G. Boesenkool; 7 uur ds. J. H. Bo- gers te Alphen aan den R(]n. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. J. C. van Ravenswaay te Schevenlngen. Alphen aan den R()n Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Harteveld te Rotterdam; 6.30 uur ds. M. Hanemaaljer. Aula Immanuel- school Anna van Burenlaan: 9.30 uur ds. P. A. Lefeber. Kapel Gouwsluls: 9.30 uur ds. J. H. Bogers. Gebouw Jonathan: 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. A. Breure; 6.30 uur de heer D. Stolk te Nleuwerkerk aan de IJssel. Oudshoornseweg 10 uur ds. G. Cadée. Martha-Stlchtlng10.30 uur ds. J Veen. Geref. Kerk. Maranathakerk Raadhuis straat: 10 uur ds. B. Hagenaar te Lln- schoten; 6.30 uur ds. W. Wijma. Salva- torlkerk W. de Zw(]gerlaan: 10 uur ds. W. Wijma; 6.30 uur ds. B. Hagenaar. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 uur lees- dlenst; 5 uur ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Gr(1- rnstelnstraat: 9.30 uur Dienst des Woords uur ds. J. C. van Ravenswaay te Sche venlngen. Oud-Geref. Gem. Van Manders- 1 oostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 7 uur ds. W. Knoppers te Utrecht. Evangelisa tie IJsbaangebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur de heer G. Nieuwenhuijzen te Den Haag. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. 8. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst; (woensdag 7.30 uur ds. De Gier te 's-Gravenhage Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. A. den Hartogh; 6.30 uur ds. P. A. A. Klusener te Delft; (Nieuwerbrug)6.30 uur ds. A. den Hartogh. Herv. Evang.: 10.30 uur ds. J. Zandee te Utrecht; 7 mu ds. W. F. v. d. Staat te Zevenhulzen. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds L. Loos man (H.A.). (Nieuwerbrug): 9.30 en 6.30 uur ds. C. J. Tissink. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 en 3 uur ds. H. Scholte (H A Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Luth. Gem.: 9 uur ds. J. Blase te Den Helder. Evang. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur dhr. J. v. Stormbroek te Bussum. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. L. Heijmans; 6.30 uur ds. A. de Leeuw. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruljn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Ver. Vrljz. Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Htllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer; 7 uur ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 uur Dienst des Woords; 7 uur ds. D. Blesma te Llsse. Evangell- satiesamenkomst 3 uur (Nutsgebouw) spreker: evangelist Jac. ZCegers te Haar lem. (Maranathasamenkomst woensdag 8 uur Nutsgebouw. Spreker: evangelist Th. Dlkkes te Lelden). Hoogmade Herv. Gem.i 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan den R(Jn Herv. Gem.: 9.30 uur ds. C. R. H. ter Haar Romeny. vlootpredlkant M.V.K. Valkenburg; 6 uur ds. A. Makkenze; (Kapel (Nieuwe Duin weg) 9.30 uur ds. A. Makkenze; (gym nastieklokaal Narcisstraat)10 30 uur ds. J de Vos te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem.: Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Moerenhout; 6 uur ds. Tukker. Oude Kerk: 10 uur ds. Hagen; 6 uur (Jeugddienst) ds. Offerings. Kapel: 10 uur ds. Bouman; 5 uur ds. Moeren hout. Groen van Prlnstererschool10 uur ds. Offerings. Aula Nieuwe Begraafplaats: 10 uur ds. C. van der Bosch te Bodegra ven. Zeehospitium: 6.45 uur ds. Moeren hout. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. J. H Kappers te Oegstgeest: 5 uur ds. Na- wijn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)8.45 en 3.30 uur ds. Brands te Oegstgeest; 10.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gemeen te: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Gem. In Ned.: 10 en 5 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman (Opendeurdienst)Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. H. R. z()lstra te Buitenpost. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d. Hoek; 6.30 uur ds. J. P. Honnef. (Kerkzaal): 10.30 uur ds. J. P. Honnef. (Gebouw): 10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk: 10 uur ds. J. J. Dijk; 6.30 uur ds. Bijle- veld te Rijnsburg. (Kerkzaal)8.45 uur ds. J. BIJleveld; 5 uur ds. J. J. Dijk. Vrijz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a): 10.30 uur mej. C. de Jong te Overschle. Lehnulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrie. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10 30 uur ds. G. Pettinga; 7 uur ds. J. M. Snijders te Hekelingen. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H van Gilst. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur ds. H. Wlltlnk te Doetlnchem. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen aan den Rijn; 6.30 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. S. Doornbos te Am sterdam. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. G. Bloemendaal Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Rijn. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 en 11.15 uur ds. Klusener; 6.30 uur ds. Bouman te Katwijk. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. NoordwlJk-Blnnen Herv. Gem.: 10 uur ds. J. van Dok; 7 uur (Jeugddienst) ds. Veldkamp te Den Haag. Geref. Kerk: 9.30 en (v. d. Berghstlchting 11 uur) ds. W. Dekker; 5 uur ds. B. Bouma. Noordw(jk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. N. J. Cupédo; 6 uur ds. Fokke- ma te Den Haag; 7 uur (Jeugddienst) ds. W. Hoekstra. Geref. Kerk: 10 uur ds. Bouma; 5 uur ds. Schouten te Llsse. Sole Mio: 10 uur dhr. Vink. NoordwUkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits; 7 uur ds. A. H. Smits (leer-of cathechlsmusdienst). Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Wlllebrordkerk: 10.30 uur ds. G. F. Cal- lenbach. Pauluskerk: 10 uur ds. B. C. Visser; 7 uur vie. S. Meyburg. Ver. v. Vrljz. Herv.. W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Geref. Kerk. Mau- ritslaan10 en 5 uur ds. Meyer. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), W. de Zwijgerkerk: 8 30 en 3 uur ds. D. K. Wielinga te Rot terdam. Oude-Weterlng Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. A. W. Cramer te Nieuwkoop. RUnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart; 7 uur ds. H. Bouter te Lelden (Jeugddienst). Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.30 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den R(]n. R(jnshurg Herv. Gem.: 10 uur ds. M. C. Groenewoud (H. Doop); 5 uur ds. H. van Gosllga. (Bethelkerk)10 uur ds. A. van der Most te Rotterdam; 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Geref. Kerk (Rapenburgkerk)9.30 uur ds. Th. Fer- werda te Noordwljk a. Zee; 5 uur ds. L. van der Linde. (Petrakerk): 9.30 uur ds. H. Post; 5 uur ds. Th. Ferwerda. (Mara nathakerk) 9.30 uur ds. L. van der Linde 5 uur ds. H. Post. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 uur ds. K. Drost te Gouda; 5 uur ds. Douma. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart; 5 uur ds. La- gerwelj te Den Ha&g. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. van den Berg; 5 uur ds. P. D. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Carller te Zutphen. Ter-Aar Herv. Gem.: 10.30 en 6.30 uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. Heyner. Voorhout Herv. Gem.: lö uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: (in Geref. Kerk): 10.30 uur ds. E. Saraber (Doop); 7 uur ds. W. G. Meijerlng. (Rijndijk): 10 uur vicaris Hammlnga. (Hulp en Heil): 10 uur ds. Klusener te Delft. Geref. Kerk: 9 en 5 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 5 uur prof. L. Doekes te Kampen. Waddlnxveen Herv. Geem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus (HA); 6.30 uur ds. L. Vroeglndewelj te Delft. (Esdoornlaan): 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. (Stations straat) 9.30 en 7 uur ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds. J. Snoeij. Rem. Geref. Gemeente: 10 uur da. mevr. v. 't HofVisser. Oud-Geref. Ge meente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. De laatste jaren wordt meer vismeel gebruikt. Het verbruik neemt in de meeste landen nog steeds verder toe, be- halve in enkele landen waaronder En geland, die de grootste omzet in dit artikel schijnt te hebben bereikt. Andere landen daarentegen gebruiken vismeel steeds meer en meer als een ingredient b(j de voeding van dieren en vooral van pluimvee. Vismeel van goede kwaliteit brengt een hogere prijs op dan alle andere soor ten, dit ondanks de grote concurrentie, die er thans in deze branche heerst. Een Noorse deskundige op het gebied van vismeelproduktie heeft veel ervaring op dit gebied opgedaan en onlangs is van hem een artikel over dit onderwerp verschenen. Ook heeft hij op de onlangs te Rome gehouden conferentie hierover een interessante lezing gehouden. Ge durende de maanden september t/m. november 1960 heeft hij tal van vismeel- verbruikende zowel als vismeelprodu- cerende landen bezocht. Wanneer de prijs van vismeel redeiyk is, zal er altijd een goede vraag naar dit produkt zijn. Toen de prijzen van vis meel onredelijk hoog waren, werd naar andere produkten gezocht, die vismeel konden vervangen. Bij de beoordeling van de kwaliteit van vismeel, dient men vooral rekening te houden met het eiwitgehalte. Bij lagere vismeelprijzen wordt de mogelijkheid om vismeel als veevoeder te gaan gebruiken groter. Advertentie voor B.H.'s o.m. Roulette Exquisity Warmond Herv. Gem.: 10 uur (H. Doop) en 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederlkse; 7 uur ds. H. Beker. (Klevletkerk)9 uur Jeugdkerk; 10.30 u. ds. J. T. Wlersma. (Deylerhuis)9 uur Jeugdkerk; 10.15 uur ds. H. Beker. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)10 en 5 uur ds. Okke Jager te Haarlem. (Zijllaan): 10 en 5 u. ds. W. Baas te Amsterdam. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam): 10.35 uur ds. J. Nooter te Den Haag. Rem./Doopgez. Gem./ NPB (Johannahuls)10.30 uur ds. G. W. J. Herder te Den Haag. Herv. Evangeli satie (Dorpshuis): 10 en 4 uur ds. D. J. van Dijk te Nleuwerkerk aan de IJssel. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. D. Middelkoop te Workum. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij; 7 uur ds. Bronsgeest te Nleuw-Vennep (jeugddienst). Geref.Kerk: 9.30 en 7 uur ds. W. v, d. Kerk te Go- rinchem. Zoeterwoude Herv. Gem.t 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Het interieur van de hervormde kerk te Bodegraven Mogelijke gevolgen bedrijfsrationalisatie (Van onze financiële medewerker) Van verschillende zijden en ook op deze plaats is er op gewezen, dat de steeds stijgende koersen op de aandelenmarkten, met name in New York en Amsterdam het gevaar voor een terugslag vergroten. Deze behoeft nog niet eens verband té houden met de conjunctuur in de V.S. en in West-Europa, of met een teleurstel lende ontwikkeling van de economie wat ons land betreft. Men kan zeggen, dat tot dusver noch van het een, noch van het ander sprake is. Maar een verdere ontplooiing van het bedrijfsleven en de daarvan te verwachten toeneming van de volkswelvaart hebben als primaire voorwaarde dat de internationale politiek geen grote spanningen vertoont en de betrekkelijke wereldvrede, waarin we ons sinds 1945 hebben kunnen verheugen, niet wordt verstoord. En nu deze week de waarschuwingen tegen een overwaardering van de aandelen samenvallen met een contra-revolutie in Cuba, waardoor de beide grootmachten in de wereld, Rusland en de V.S., weer scherp tegenover elkaar komen te staan, is het geen wonder, dat men op de effectenbeurzen de weg terug is ingeslagen, ook al zijn de koersverlie zen in het licht van de stijging, welke er aan vooraf is gegaan, gering. Hoe het conflict in en om Cuba zich zal ontwikkelen, weet niemand. De onze kerheid daaromtrent kan geruime tijd op de beurzen van invloed blyven en alleen als men zich van deze factor losmaakt, kan over de toekomstige ontwikkeling van het bedrijfsleven in en buiten ons land een oordeel worden gegeven. Dit oordeel blijft, globaal gezien, gun stig. De Amerikaanse markt, die deze week op haar retour ging, heeft er duidelijk blijk van gegeven dat men de recessie overwonnen acht en al of niet met in flatie-injecties van regeringswege, een hernieuwde opleving de Amerikaanse eco nomie meent te mogen verwachten. Een feit is dat de staalproduktie zich in opgaande lijn beweegt en er meer symp tomen van herstel zijn aan te wijzen. De vermindering van het aantal werk lozen valt echter tot dusver tegen. Een paar weken geleden hebben wij er op gewezen dat deze slechts ten dele van conjuncturele, daarnaast echter ook van structurele aard is. De rationalisering van de bedrijven met mechanische, elek tronische en atomische hulpmiddelen heeft zodanige vorderingen gemaakt dat by eenzelfde of grotere produktie de mankracht nog voortdurend kan wor den verminderd. Dit geldt zowel voor de handel - als voor de hoofdwerkers. De chairman van President Kenne dy's Council of Economie Advisers, Dr. W. H. Heller, heeft als zijn mening uitgesproken dat in de jaren 1960-1965 niet minder dan 10 miljoen werknemers vrij zullen komen door de automati sering en de verbeterde werkmethoden, terwijl zich in die tijd 6 miljoen nieuwe werknemers zullen aandienen. De te werkstelling van dit groeiende leger stelt de Amerikaanse regering voor een pro bleem, waarvan de oplossing nog niet is te zien. Het is echter alleszins onzeker of men in West-Europa en ook in ons land niet met dat probleem zal worden geconfronteerd. Vast staat dat de in het algemeen betere bedrijfsresultaten van het jaar 1960 voor geen gering deel het gevolg zijn van de meer effi ciënte werkmethoden, door aanschaf fing van nieuwe machines mogelijk ge worden. De voordelen hiervan hebben in het. algemeen de verwachtingen over troffen en vele ondernemingen in staat gesteld de aanmerkelijke stijging van de bedrijfskosten te compenseren. De stij ging van de algemene produktie-index- cijfers van de laatste maanden leveren daarvan een nieuw bewijs. Want on danks de veelvuldige klachten over per- soneelsschaarste, welke laatste als zo danig de produktie per man ongunstig beïnvloedt, is het gecorrigeerde index cijfer voor de industriële produktie in ons land van 162 in januari tot 165 in februari gestegen en 11 punten hoger dan in die maand van het vorig jaar. Wü hoorden dezer dagen van een fabrikant, die wegens de nog steeds te ruglopende personeelssterkte, zijn pro- produktie tot een derde van de nor male capaciteit heeft zien verminderen, dat de 120 werknemers, die hij thans voor een optimale produktie nodig heeft, door de aanschaffing van een aantal elektronische machines, na verloop van tijd tot ca. 20 kunnen worden vermin derd. Hij zal te dien einde een bedrag van ca. f 1J4 miljoen moeten inves teren, maar bespaart dan jaarlijks ca. f. 600.000 aan lonen en sociale las ten, zodat hij na een paar jaar zijn investering heeft verdiend. Hjj is van mening dat de kosten van een blij vende werkloosheid ruimschoots zullen worden goedgemaakt door de grotere bedrijfswinsten, welke met de automa tisering, etc. zul!:n kunnen worden ver kregen. Wat hiervan zij, een feit is dat de rationalisering van de bedrijven in vele gevallen ook in 1960 reeds, in weerwil van de gestegen lonen, tot een pro- centsgewijze daling van de bedrijfskos ten heeft geleid. Bij de Kon. Papier fabrieken Van Gelder Zonen, waarvan deze week het verslag is verschenen, is dit bijvoorbeeld het gevaL En het is deze factor, die bij de beoordeling van de vooruitzichten van het Nederlandse bedrijfsleven niet mag worden vergeten en die, afgezien van de hier en daar misschien al te hoog opgeschroefde koer sen, aan de goede verwachtingen, welke van het Nederlandse bedrijfsleven wor den gekoesterd, steun geeft. In elk geval is het verheugend te kunnen constateren dat, voor zover is de jaarverslagen over 1960 over de resul taten van het eerste kwartaal 1961 wordt gesproken, die resultaten in de meeste gevallen, gunstiger zijn dan die van dezelfde perioden in 1960. Kunnen dreigende conflicten in het vlak van de internationale politiek wor den bezworen, dan zal voorts ook in ons land met een voortgaande concen tratie en integratie van bedrijven re kening moeten worden gehouden. De te benoemen nieuwe voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkge vers, de heer De Koster, die over onze commerciële prestaties In het verleden minder goed te spreken is, heeft niet temin de overtuiging dat het Neder landse bedrijfsleven een zelfbewuste stem kan laten horen. Tenslotte, zo zei h(j hebben w(j onze „grote vier" Ko ninklijke Shell, Philips, Unilever en A.K.U. de door de sterke expansie van enkele andere bedrijven groeien we al aardig naar de grote zes of de grote acht toe". Zo is er dus voor pessimisme ten aan zien van de Nederlandse economie geen reden en zal het voor de beurs alleen maar zaak zijn in een niet al te snel tempo op de verwachtingen vooruit te lopen. Dit gevaar bestaat niet het minst als gevolg van de nog altijd ruime kapi taalmarkt, op haar beurt veroorzaakt door de kapitaalvorming in ons land en de toevloed van buitenlandse kapitaal, mede door de aankoop van Nederlandse aandelen. De vraag naar belegging blijft on verminderd bestaan. Het verdient daarom alle toejuiching dat de Ned. Bank weer incidenteel toe stemming zal geven tot de emissie van buitenlandse obligaties, zij het dan op beperkte schaal. Gelet op het feit dat in sommige landen Duitsland, Bel gië, Frankrijk een hogere rente moet worden betaald dan ten onzent, zal van de door de Nederlandsche Bank ver leende faciliteit ongetwijfeld gebruik worden gemaakt. Daar zullen onze bankiers wel voor zorgen! De totale wereldproduktie van vismeel was in 1948 579.000 ton, in 1958 1.373.900 ton, in 1958 1.826.700 ton en in 1960 2.042.000 ton. Hieronder volgt een staatje van de vismeelproduktie in verschillende landen, in duizend tonnen. 1948 1958 1959 1960 Angola 11.3 47.8 46.2 50.0 België 0.7 6.0 6.0 6.0 Canada 41.6 65.6 70.4 30.0 Chili 0.8 18.3 30.0 43.0 Denemarken 10.8 65.6 70.8 46.0 Frankrijk 12.0 8.5 W.-Duitsland 16.6 76.6 91.6 89.0 IJsland 41.2 49.4 67.2 54.0 Japan 34.3 215.3 256.8 311.0 Marocco 20.7 15.1 14.0 Nederland 4.8 9.6 15.7 9.0 Noorwegen 125.5 117.9 133.9 147.0 Peru 126.9 332.4 563.1 Z.-W. Afrika 42.8 57.0 51.0 Spanje 12.4 11.0 48.7 Zweden 4.2 6.4 6.4 5.0 Z.-Afrika 10.7 57.3 75.0 96.7 Engeland 60.1 78.2 80.4 75.0 Ver. Staten 205.5 313.2 381.0 297.0 Rusland 10.9 43.9 62.8 53.0 Uit het bovenstaande zien wij dat Peru vismeelproducent no. 1 is. Circa 28% van de wereldproduktie van vismeel is afkomstig uit Peru. Terwijl dit land in 1948 in het geheel nog geen vismeel produceerde, is dit de laatste jaren vooral met sprongen omhoog gegaan. Japan staat als no. 2 op de lijst. In Japan is de vismeelfabricage bijzaak, in Peru de hoofdzaak. De Ver. Staten hadden in 1948 reeds een vrij grote vismeelproduktie. Deze was in 1959 het grootst met 386.000 ton. De lage vismeelprijzen in 1960 en de oorzaak dat de produktie terugliep tot 297.000 ton. Dit goldt voor meer landen o.a. Canada, Denemarken, Frankrijk, IJsland en Noorwegen. De vismeelfabricage in Nederland heeft in vergelijking tot de wereldpro duktie weinig te betekenen. De grootste omzet werd behaald in 1959 met een cijfer van 15.700 ton, welk cijfer terug liep tot 9.000 ton in 1960. In Denemarken wordt veel vismeel ge bruikt bij de voeding van varkens. In sommige gevallen zelfs 50%. Nederland heeft grote behoefte aan vismeel o.a. b(j de voeding van het pluimvee. Protesten Gedurende de laatste 2 jaren zijn uit Engelse rederskringen protesten verno men tegen de invoer van het goedkope vismeel uit Peru. Zelfde protesten kwa men ook uit visserskringen in West- Dui taland. Aangezien Amerika een grote produ cent is van vismeel kwamen eveneens protesten tegen de invoer van vismeel uit het buitenland. de etalenboeken van de unieke nieuwe R O-collectie behang jaargang 1961. Onbegrensde mogelijk heden voor een prach tige begrenzing van „Uw kamer van Ik" Vraag de boeken (ge heel vrijblijvend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. RATH DOODEHEEFVER BLOEI IN ZEELAND BEREIKT HOOGTEPUNT De bloei van de fruitbomen in Zee land zal het komende weekeinde haar hoogtepunt bereiken. De peren, prui men en kersen z(jn hier uitgebloeid, maar de appelbomen zjjn thans op hun mooist en tonen in een bijzonder rijke pracht hun roze kleuren. Aangezien de appel ongeveer 70% uitmaakt van de aanplant in de Zeeuwse fruitboomgaar den, Is er thans sprake van het hoogte punt van de bloei. Vrijwel overal in Zeeland zijn de bloeiende boomgaarden te vinden. Het centrum ervan ligt op Z.-Beveland en wel speciaal in de omgeving van Kapelle- Biezelinge, Wemeldinge, Goes en Kloe- tinge. Men verwacht hier een bijzon der grote drukte wanneer tijdens het weekeinde de weersomstandigheden gun stig zijn, ook mede in verband met het grote bezoek dat wordt verwacht aan Vrouwepolder en Kamperland in verband met de afsluiting van het Veer- sche Gat. Een bezoek aan deze histo rische plaats kan thans worden gecom bineerd met een tocht door het bloeien de Zeeuwse fruitland. Het hoogtepunt van de bloei valt dit jaar in Zeeland precies een week eerder dan het vorige jaar.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7