FILMS VAIS DEZE WEEK SCHRIJFBUREAU PALTHE Liefde en huwelijk van de Franse vrouw in zeven (film)episoden Zij speelde een „eenzaam" spel en vergiftigde haar echtgenoot Zij kan lachen! Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 22 april 1961 Derde blad no. 30336 iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiii „La Frangaise et Vamour vjistermiddag heeft de Iraanse Ambassadeur (links) met zijn echt genote (midden) een bezoek ge bracht aan de Boskoopse jubileum tentoonstelling „Flora Nova". De hoge gasten werden rondgeleid door de heer J. Tromp (met bril) en de heer A. G. J. van Osnabrugge (rechts) Vooral de echtgenote van de ambassadeur toonde bijzondere be langstelling voor de vele variëten. (Foto Leidsch Dagblad) Tianon Het Institut Frangals Nu liberale winst in Engeland (Van onze Londense correspondent) De conservatieven ondervonden, waarschijnlijk als onmiddellijke reactie op de begroting, welke niets voor de kleine man heeft gedaan maar alleen voor degenen die vermogensbelasting betalen, donderdag ernstige tegenslagen bij twee tussentijdse Lagerhuisver kiezingen, waarbij het stemmental der Tories vooral door toedoen van de liberalen aanzienlijk terugliep. In beide gevallen betroffen het Labourzetels. nl. in Paisley (Schotland) en in Warring- ton. De socialistische meerderheid in Paisley liep terug van 7269 tot 1658 en het aantal conservatieve stemmen kel derde van 21250 tot 5597. De Liberalen die bij de algemene verkiezingen in 1959 in dit district niet waren uitgekomen, eindigde thans met slechts kleine achter stand als tweede in de verkiezingsrace. In Warrington vergrootten de socia listen hun meerderheid met bijna 2000 stemmen. De Conservatieven behaalden 9149 stemmen tegen 17791 bij de alge mene verkiezingen. De liberalen ver overden meer dan een derde van de con servatieve stemmen. De liberalen spannen, zoals men weet, al hun krachten in om op den duur Labour als oppositie te verdringen, maar tot dusverre bereikten ze niet meer dan afbrokkeling van stemmen, zowel van conservatieven als socialisten, zonder zelf zetels te veroveren. De liberalen fungeren meer als een partij welke door de kiezers gebruikt wordt om protest aan te tekenen tegen de beide andere partijen dan als één welke beschouwd wordt als een nieuwe politieke macht. In het Lager huis (van 630 zetels) bezitten de libe ralen slechts 6 zetels. Geen oplossing voor het stakingsconfliet in Denemarken Onderhandelingen tussen werkgevers en vakbonden in Denemarken, die ten doel hadden een einde aan de stakin gen van 40.000 havenarbeiders, zeelie den en transportarbeiders te maken, z(jn gisteren geëindigd, zonder dat een regeling is bereikt. Het overleg, dat op een dringend verzoek van het parle ment plaats vond, was een week gele den begonnen. Het resultaat van de be sprekingen over de staking van 110.000 metaalbewerkers wordt zaterdag ver wacht. Nevib-actie: „Bevrijding van honger" In honderden bedrijven worden thans voorbereidingen getroffen om deel te nemen aan de grote „Bevrijding van Honger" actie, in gang gezet door de NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand, die de Nederlandse bijdrage in de wereld An- ti-Honger-Actie organiseert. Op 5 mei zullen duizenden Neder landers hun bevrijding vieren, wetend dat zij hun bijdrage hebben geleverd in de strijd tegen de dwingelandij van de honger, waaraan grote delen van Afrika nog steeds onderworpen zijn. Tienduizenden kaarten met de slag zin: mei 1945: wij hadden het Zweedse brood nodig; mei 1961: miljoenen men sen hebben ons brood-nodig" zijn aan vele bedrijven gezonden en zullen onge twijfeld, voorzien van f. 1,- extra aan postzegels, door de bedrijfsgenoten aan dc Anti-Honger-Actie worden geretour neerd. Het doel van deze „Bevrijding van Honger" actie is het bijeenbrengen van een aanloopsom ten behoeve van de uitvoering van een project in Midden- Afrika. Daar zal onder Leiding van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties door Nederland 'n centrum worden gebouwd, van waaruit tuinbouwdeskundigen, diëtisten, huis houdkundigen en anderen aan de Afri kaanse bevolking zullen kunnen leren in hun moestuinen de produkten te ver bouwen, nodig om de zo desastreuze, eenzijdige voeding, die thans zoveel slachtoffers maakt, vooral onder de kin deren op te heffen. Op giro 100200 van de Anti-Honger- Actie, Den Haag, worden gaarne bij dragen voor dit doel ontvangen. d'Opinion Réblique heeft op verzoek, van de Franse filmproducenten, Jacques Rémy en Robert Woog, een enquête gehouden onder duizenden Franse vrouwen over haar liefde en haar huwelijksleven. Het resultaat werd een omvangrijke studie, welke inmiddels ook in boekvorm is ver schenen en de nodige stof heeft doen opwaaien. Maar het doel van de filmmakers was een scenario voor een film te krijgen, dat langs de ge wone weg niet rond wilde komen. De enquête leverde voldoende stof op, méér dan genoeg zelfs. Men heeft er zeven episodes uit gelicht, waarin de vrouw op verschillende wijze met de liefde en de consequenties daar van wordt geconfronteerd. Zeven befaamde Franse regisseurs hebben zich ertoe gezet ieder één epi sode in beeld te brengen. Filmers van naam, die ieder voor zich uit het over stelpende feitenmateriaal het gegeven op hun eigen wijze hebben benaderd, hier poëtisch, daar humoristisch, soms realistisch dan weer romantisch. Henri Decoin beek op pittige w(jze de spits af met een kort schetsje, waarin de ouders zoals zo vaak geen raad weten met de vraag „Waar komen de baby's vandaan?" Het reële antwoord wordt de deur uitgezet, men zoekt zijn heil in uitvluchten, die werken als een boemerang. Jean Delannoy benaderde het „op groeiende meisje" op bijna dichterlijke wijze. Mild van vorm is de wijze, waar op hij het kind haar „strijd" met de niet begrijpende ouders laat uitvech ten, subtiel de uitdrukkingswijze, die hij bezigde om haar gevoelens en haar schaamte in beeld te brengen. Michel Boisrond zocht „de jonge vrouw" in een sober maar realistisch verhaaltje van een jong verloofd stel, van wie de vrouw alles wil geven om haar geliefde maar niet te verliezen. René Clair vertelde met welgekozen filmbeelden de eerste moeilijk heden van „het huwelijk". Het waren slechts hele kleine probleempjes tijdens de huwelijksreis, die gemakkelijk kon den worden opgelost in „de dagelijkse zege over het egoisme". Heel wat lastiger is de problematiek, die Henri Verneuil opwierp onder de veelzeggende titel „De ontrouw". Verwaarloosd door haar echt genoot, zoekt de vrouw een vriend. De man echter onderkent het gevaar bij tijds en weet deze hinderpaal uit zijn echtverbintenis te weren. Een kostelijke, maar in feite ontroerende schets maak te Christian Jaque van „de echtschei ding", waarna Jean-Paul le Chanois tenslotte liet zien hoe gemakkelijk 'n „al leenstaande vrouw" het slachtoffer wordt van een handige oplichter. Zeven schetsen van een vrouwenleven dus, die door de sterk verschillende ge aardheid van de makers niet tot een sluitende harmonie gemaakt kon wor den, ondanks de humoristische tekst, die Guus Oster spreekt. Zeven regisseurs, die door hun grote ervaring en hun erkend vakmanschap geen moeite hadden van de hun ver strekte scenario's goed lopende filmpjes te maken. Maar toch De verbeten be zieling, de herschapen werkelijkheid, de gloed van het echte leven, die het werk van de jonge Franse fiimgarde nouvelle vague zo'n imponerende gloed geeft, mist men op vele momen ten. Aan de bekwaamheid van geen van de makers zal men een moment twijfelen, maar de begeestering, die dit belangwekkende gegeven diepgang had kunnen geven, zoekt men helaas veel al vergeefs. Wilde onschuld Kleurige beschrijving van het leven der Samojeden Lido In prachtige kleuren en op het brede doek ontrolt zich in deze Rank- film het harde en boeiende leven van de Samojeden. Wij, verwekelijkte Wes terlingen, die een ijsbeer alleen maar kennen uit een dierentuin, huiveren in het begin van deze film, als de primi tieve mens, op zoek naar voedsel, zo'n dier of een jonge zeehond met een soort harpoen weet te raken. Pas langzamer hand beginnen we te begrijpen hoe hard het bestaan is van die mensen, die zich temidden van sneeuw en ijs weten te handhaven en die er opvattingen op na houden, die met de onze niet stroken, maar beter begrepen worden als men ze ziet in het milieu, waarin ze gangbaar zijn. „The savage innocents" is een prachtige documentaire, maar met een verhalend gegeven als achtergrond. Dat verhaaltje is overigens bijzonder zwak, want het vertelt over een allervriende lijkste en goedbedoelende zendeling, die een poging doet de Samojeden te beke ren, maar daarbij de wetten van het stamleven dermate grof schendt, dat de diep beledigde Anuk (Anthony Quinn) hem wat al te hard tegen de muur van de igloo duwt, waartegen de schedel van de blanke man niet bestand is. Nu ja, in het scenario was zo'n botsing tussen de begrippen van de cultuur en het leven der primitieven noodzakelijk, maar dit exemplaar van de beschaafde wereld, dat merkwaardig genoeg wél de taal der Samojeden spreekt, maar van hun denkbeelden niet het flauwste begrip heeft, is wel een hoogst onwaarschijn lijke figuur. De blanke komt er hier, door de gang van het filmverhaal gedwongen, wel heel slecht af. Dat is later nog eens het geval als Anuk wegens moord op de zendeling gezocht wordt. De twee poli tiemannen blijken sukkels van de bo venste plarui te zijn. Pas op het eind maakt een van hen het weer goed door Anuk te beschermen tegen wanbegrip van de zijde van de justitie. Dit alles neemt niet weg, dat de film als zodanig een voortreffelijke beschrijving vormt van 'n brok ongehoord moeilijk leven in 'n uithoek der aarde. Als zodanig 'n knap stuk werk met Quinn en Yoko Tani op voortreffelijke wijze in de hoofdrollen. Jean-Paul Belmondo is ook van de partij in "La Frangaise et I'amour"En natuurlijk is hij de mandie in Henri Verneuils „On- „Het begon in Napels" Italiaanse charme Luxor Een verrukkelijk filmpje, speciaal voor hen, die het land van de „amore" en de ,,wijn" liefhebben is ,,Het begon in Napels". Een film met Sophia Loren, de helaas kort geleden overleden Clark Gable de grijze Vittorio de Sicca in de hoofdrollen. Liefde, kleur, beweging in over vloed! Dan is daar nog het jongetje Marietto, als Nando", zo'n écht Italiaans klein boefje, dat met een goed hart toch de nodige schurken- streekjes uithaalt. En toch zegt ge bij dat alles: Vergeef 't hem maar Dat jongetje wordt bij zijn tante Lu cia opgevoed. Lucia is een schone vogel in dat warmbloedige Napels en ze heeft genoeg moeite om aan de kost te komen, met allerleiNando helpt haar ge trouw en trouwhartig, is al evenmin voor een kleintje vervaard. Nu wil het geval, dat hij een zoontje is van een Ameri kaan, die plotseling Amerika voor Italië verliet en daar een vreemdsoortig leven leidde. Op Capri, temidden van de stra lende zon, de blauwe zee, de prachtige kleuren en de vrolijke mensen. Een Amerikaanse oom komt eens naar dat zoontje kijken en raakt onder de indruk van de nonchalante en „losse" opvoe ding die het ventje krijgt. Hij schrikt ervan, waar moet dat heen?. Het spreekt vanzelf, dat er nu een strijd om het kereltje ontbrandt, die niet voor de poes is en waarbij alle Ita liaanse felheid en levendigheid oplaait! Waar het op uitloopt, verklappen wij niet, maar de tante is mooi en de oom heeft daar wel ogen voor. U kunt het dus wel raden! Zo komt alles in het reine, niet dan nadat de toeschouwer een verhaal is voorgetoverd, doordrenkt van een écht Italiaanse sfeer, al wordt er óók veel Engels gesproken. Sophia Loren staat vanzelfsprekend in het centrum van hel vrolijke en soms ook wel even ern stige gebeuren en weet als jeugdige tante haar veelzijdige charmes ten volle uit te buiten. Het is dus niet, zo héél gek, dat zélfs de oom van het jochie nee, daar mogen wij niet verder op in gaan. De regisseur Melville Shavelson moet Italië wel een goed hart toedragen, om er zoveel schoonheid uithalen als hij dééd in een film, die U onbezwaard en vrolijk naar huis doet gaan! En ook over dat kostelijke spel van de kleine Nando kimt U nog wat gezellig napraten! De Jantjes Terugkeer na zovele jaren REX - „De Jantjes" - zelfs na zoveel jaren nog een begrip voor vele vroegere bioscoopbezoekers En nu keren de drie toffe Amster damse jongens „de dolle, de schele en de blauwe" weer terug in Leiden, in het theater aan de Haarlemmerstraat. Vanzelfsprekend heeft de filmische techniek in al die jaren een grandioze omwenteling doorgemaakt. Een vergelij king van dit bejaarde produkt van de Nederlandse filmindustrie met de jong ste spruit Fons Rademakers' „Het Mes" is dan ook onmogelijk. Maar toch vraagt men zich af of datzelfde „Mes" na een aantal jaren nog een her vertoning zal beleven, zoals nu „De Jantjes" doormaakt .Wellicht is de on vervalste Jordaanse volkshumor, die de basis vormt van afwisselend vrolijke en weemoedige verhaaltje, daar de oorzaak trouw" poogt binnen te dringen in het leven van „de gehuwde Franse vrouw" (Dany Robin). Advertentie bladmaat 110 x 65 cm., 2 laden f 157.— Levering uit voorraad. MODERNE WANDMEUBELEN. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN. van. Die „gijn" is tijdloos. Vanzelfspre kend zal echter niet iedereen de klucht van weleer en de melodramatische ef fecten, die werden nagestreefd nog ten- volle kunnen waarderen, maar het is be langwekkend te zien, hoe de Nederland se filmmakers van vroeger zo'n film vervaardigden. En men zal er ongetwijfeld ook nu nog plezier aan beleven. De jacht op Adolf Eichmann Leugens en feiten Casino Wie meer wil weten van de nazi Eichmann, de massamoordenaar Eichmann, de bureaucraat Eichmann en de „mens" Eichmann, hoeft de film „De jacht op Adolf Eichmann" die o.i. even goed „De jacht op X" had kunnen heten niet te zien. Leugens en feiten zijn in deze film zo verwe ven, dat het geheel één grote leugen is. De commerciële bedoelingen van de makers van dit onwaarachtige produkt zijn duidelijk: een film over deze super- SS'er moest wel een (kas) succes wor den, vooral nu het proces-Eichmann in het brandpunt van de belangstelling staat, Zij zijn, zo stellen we ons voor meteen aan het filmen geslagen, toen de kranten het nieuws van de illegale arrestatie van Eichmann in Argentinië en zijn overbrenging naar Israël nau welijks hadden gepubliceerd. Verzinsels moesten het gebrek aan feitenmateriaal compenseren. Het resultaat is er dan ook naar: een goedkoop, sensationeel verhaaltje, waarin Eichmann getekend wordt als een ijdele beul zonder meer. En dit terwijl de honderden journalisten die het proces in Jeruzalem bijwonen, totnutoe vergeefs hebben geprobeerd zich een duidelijk beeld te vormen van het ka rakter, de drijfveren en de achtergron den van de beklaagde. Het aangrijpendste gedeelte uit de film vonden wij het korte documentaire fragment over de gruwelijke vondsten die de geallieerden deden in de Duitse concentratiekampen, maar deze ver schrikking is nog geen fractie van wat de film „Nacht und Nebel" laat zien. „Mysterie van de verdwenen man" Geprolongeerd STUDIO Het mysterie van de ver dwenen man" („On n'entex-re pas le dimanche") is geprolongeerd. Begrijpe lijk, want de film van de jeugdige cineast Michel Drach is een belangrijk specimen van de „nouvelle vague". Een boeiend gegeven is op aparte wijze uit gewerkt. Indien zich men niet teveel stoort aan 't trage tempo en de langzame dialogen, valt hier veel te genieten, spe ciaal ook door het realistische spel der hoofdvertolkers. Eis: plaatsing in krankzinnigengesticht (Van onze correspondent) Antisemitisme in Hamburg keerd dank zij de (Van onze correspondent in Bonn) kwaliteits- Onbekende daders hebben een aantal uit karton gesneden hakenkruizen neer gelegd op het trottoir voor de nieuwe synagoge in Hamburg-Eimsbuttel. De Kriminalpolizei heeft direct een onder zoek ingesteld, dat echter nog geen re sultaat heeft opgeleverd. Dit is de tweede maal tijdens het proces-Eichmann in Jeruzalem, dat het in West-Duitsland tot (overigens onbe tekenende) anti-semitische demonstra ties komt. Daags voor het begin van het proces werden op verschillende mu ren in Remscheid (Roergebied) haken kruizen geklad. De daders, twee metse laars, konden direct worden gegrepen. De regering van de stad-staat Ham burg heeft verklaard, dat de daders van de ontheiliging der synagoge een van de laatste Godshuizen die in Hamburg werden herbouwd zwaar zullen wor den gestraft. Honderdjarige in Heerenveen Onder grote belangstelling heeft de heer Arjen Meijerhof uit Heerenveen gisteren zijn 100ste verjaardag gevierd. De heer Meijerhof werd geboren in Oosterwolde en was achtereenvolgens los arbeider in Boornbergum, slager in Akkrum, boerenknecht in Chicago, vrachtrijder, veehandelaar en caféhou der in Njj-Beets. Eerst op 47-jarige leef tijd trad 'hij in het huwelijk met Geeske Adema. behandeling Suède jasjes, reinigen 12.50 GEEN STRAFVERVOLGING TEGEN JHR. SANDBERG Het hoofd van het Amsterdamse ar rondissementsparket, mr. W. P. Bak hoven, heeft besloten dat er geen straf vervolging zal worden ingesteld tegen de directeur van het Stedelijk Museum, jhr. W. H. J. B. Sandberg, in ver band met het exposeren van „De we duwe van de wielrenner" op de tentoon stelling „Bewogen Beweging" in het mu seum. Nu de expositie is afgelopen zijn er geen termen meer voor een vervol ging aanwezig, zo deelde mr. Bakhoven mede. Over dit omstreden toestel op ge noemde expositie (die 43.000 bezoekers heeft getrokken) waren klachten bij de justitie binnengekomen. Deze net toen door de politie tegen de museumdirec teur proces-verbaal opmaken wegens het „openlijk tentoonstellen van een voor werp dat aanstotelijk is voor de eer baarheid". Het toestel werd van de ex positie verwijderd. Gisteren heeft de Utrechtse rechtbank onder voorzitterschap van mr. V. J. A. van Dijk zich bezig gehouden met de zaak tegen een 51-jarige echtgenote van een door vergiftiging om het leven gekomen hoofdonderwijzer van de Dr. De Visser- school, een Ulo-school aan de Vondellaan in Utrecht. De officier van Justitie, mr. J. C. van den Berg, heeft de rechtbank in aanwezigheid van de totaal ontredderde verdachte gevraagd, haar in een krankzinnigengesticht te doen plaatsen, na ontslag van rechtsvervolging. Bovendien wilde de officier bij eventueel verlaten van een dergelijk ziekenhuis de vrouw ter beschikking van de regering stellen. De rechtbank zal vrijdag 5 mei uitspraak doen. Levensgevaarlijke patiënte In het requistioir, dat ruim drie kwar tier in beslag nam, bracht hij naar voren, dat de man een voortreffelijk schoolhoofd was, aan wie vele mensen veel te danken hebben. Tot zijn dood heeft hij een groot besef van verant woordelijkheid gehad voor zijn vrouw. Op het moment dat hij vergiftigd door fosfor uit het muizenverdelgingsmiddel rodent naar het ziekenhuis „St Joannes de Deo" werd gebracht, heeft hij de huisarts nog gesproken over zijn vrouw. „Dokter, dit wordt heel moeilijk voor haar". Voor de officier tot zijn conclu sie kwam, noemde hij de verdachte een „beklagenswaardige patiënt, levensge vaarlijk voor zichzelf en anderen". Zij zal geen straf moeten hebben, omdat zij een patiente is. Dokter J. Zeldenrust, anatoom-patho loog en gerechtelijk deskundige uit Den Haag, vertelde geconstateerd te hebben, dat de man om het leven was geko men door een hoeveelhied van ongeveer 200 tot 500 milligram fosfor. Snikkende ontkenning Pleiter sloot zich aan bij prof. Kloek, die plaatsing in een inrichting had aan bevolen. De verdachte heeft de gehele zaak bijgewoond. Nu en dan snikkend en ontkennend, dat zij haar man heeft wil len doden. In een van de psychiatrische rapporten stond: „Zü wist dat Rodent dodelijk was. Zij wilde het haar man geven en hem toch niet doden. Een eenzaam spel, waarvan de regels voor geen mens aanvaardbaar zijn", aldus dit rapport. Grillige ziekte De psychiater, prof. dr. J. Kloek, was van oordeel, dat de vrouw lijdt aan een grillige ziekte, een psychische stoor nis, die te herleiden is tot een orga nische ziekte. Hij achtte de verdachte vooral tijdens het begaan van de daad, het klaarzetten van brood met een pas ta van een be^rijdingsmiddel van mui zen, niet toerekeningsvatbaar. „Het is een ziekteproces van jaren", zo ver klaarde deze deskundige. Mr. P. Robijns begon zijn pleidooi met een korte schets van zijn cliënte, die hij niet tot coördinerend denken in staat, achtte. Hij tastte de tenlasteleg ging van de officier aan, door er op te wijzen, dat z.i. geen sprake kan zijn van dood door schuld, omdat er van schuld geen sprake kan zijn bij gebrek aan toerekeningsvatbaarheid. De heer Robijns vroeg op deze grond vrijspraak. Haar suède-jasje ziet er weer on berispelijk uit. Het aparte cachet van de suède is volledig terugge-

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5