Verkoop boomkwekerijprodukten is geen zaak van de bollemnensen CVP en BSP akkoord over regeringscoalitie Valsemunter Oeldrich 2Vi jaar gevangenis in Mooie verhaaltjes over fraaie tuin voor luttele guldens onzin Nieuive kabinet zal niet lang meer op zich laten trachten COMITÉ SCHROOTFRAUDE IS ONTEVREDEN OVER RAPPORT Zweedse BB doet het in 't groot ZATERDAG 22 APRIL 1961 (Van onze bijzondere medewerker) „Indien men stelt, dat het bloembollenvak meer geld zou kunnen verdienen door betere waar te leveren, dan geloof ik wel, dat daar veel waars in zit. Wij hier in Boskoop zien met lede ogen welk een prach tige plaatjes er in de catalogus van zgn. particuliere pakkers staan en we weten welk materiaal die bollenmensen wegsturen. Je moet al een zeer goed onderlegde tuinier zijn, wil je ooit uit dit meestal mishandelde pootgoed een bloeiende boom laten groeien. Bloembollenmensen zouden zich niet moeten inlaten met de verkoop van produkten van de boom kwekerij. Ze zijn er niet op ingesteld". Lijkt makkelijk Dit is in het kort samengevat de mening van enkele Boskoopse boomkwekers, die met gepaste en gerechtvaardigde trots naar hun Flora Nova stonden te kijken. Het gesprek ontstond doordat wij kort geleden een catalogus van een Hil- legomse firma toegezonden kregen viaarin ook heesters werden aange boden tegen prijzen, die hen wel winst zouden laten, naar wij dach ten. t Op onze vraag, of dat Inderdaad goed spul was, keek men ons aan met een blik van „Nu ja, een leek is toch wel iemand, waar je medelijden mee moet hebben als vakman." Een Bosko per vertelde, dat een collega van hem een aanbieding van wonderheesters van die firma had gekocht. Hij moest er om en nabij de vier gulden voor be talen. Bij nader onderzoek bleek het pootgoed te zijn, dat in Boskoop nog geen veertig cent kost! Men zou er alles aan moeten doen en een paar jaar geduld hebben voor die „wonderheesters" zouden bloeien. Maar in handen van leken zou dat boompje, als het levend aankwam, wat in dit geval wel zo was een ontijdige dood sterven. Wel vergunning Op onze vraag of dergelijke mensen, als ze een bijvoorbeeld bloembollenex portvergunning hebben nu ook zulk pootgoed zouden mogen verzenden, kwam de verzuchting, dat er bloembol lenexporteurs zijn, die een vergunning hebben om bomen of sierheesters te exporteren. Ze kunnen dan inderdaad dit pootgoed wegsturen en doen dat ook. Tot grote teleurstelling van de ontvan gers. Ze kunnen dit doen, omdat de Bos koopse boomexporteurs ook dergelijk pootgoed uitvoeren. Het voldoet aan de eisen, die de keuringsdiensten stellen, maar dan gaat het naar vakmensen, die het opkweken en dan later als het daarvoor geschikt is, verkopen! Dat is het grote verschil. In hun eigen handel zouden ze ook wel zulke stunts uithalen, als de eigen vakorganisaties geen minimum maten en kwaliteitseisen hadden ingesteld en deze met behulp van controlerende in stanties probeerden te handhaven. En nog verkopen ze produkten, die heus niet altijd zo zijn als de bollen, die op de Keukenhof bloeien. Prof. v. Slogteren heeft voortdurend gewezen op de opvoering van de kwaliteit van de te verzenden bloembollen. Hij consta teerde eens, dat in een bepaald ras ze ker dertig procent van de bollen geen bloem hadden gevormd. Geen mens had daarnaar gekeken. Het huidje was mooi en de maat was goed en dan is het al gauw een „pracht partij". Gaat zo'n partij naar een man, die er bloemen voor de markt uit moet trekken, dan krijgt de exporteur later de klachten te horen en moet korting geven. Maar hun werk lykt gemakkelijk, zo dat ook minder deskundigen op dat ge bied eens een gokje gaan wagen en dat gaat meestal ten koste van de kwali teit. Het zyn dikwijls mensen die by zo'n goede exporteur of binnenlandse handelaar vandaan komen en die ook zo'n goed belegde boterham willen ver dienen. Deze mensen maken de verlei- deiykste aanbiedingen en maken het leven van de werkelyk bonafide zaken erg moeiiyk. Dat is in Nederland het geval en ook in het buitenland. De mensen in Boskoop, die ook in het buitenland komen, zien en horen deze eigenaardige methoden. Over het algemeen kan het hen weinig schelen, wat de bollenmensen doen, maar dan moeten ze toch de naam van de Bos koopse cultures te grabbel gooien. Daarom ook is men in Boskoop een beetje bang van de Euromarkt en de daarin vermoedelijk minder strenge eisen voor vestiging. Men vreest dat ondeskundigen of minder deskundigen zich ook op de ver koop van hun produkten zullen werpen en dan de spoeling erg dun gaan maken, voor hen en voor hun collega's in het buitenland, die de Nederlandse sierheesters nu nog graag importeren. Een van de ongetwijfeld fraaiste I middag door de streek trok. in op- I vanmiddag de charmante Duitse waqens van het corso, dat van- \bouw. Op deze wagen zag menlbloemendrieling uit Rheydt (Did.) I I (Foto Z.D./Holvast) Beetje raar Ze handelen volgens onze Boskoopse zegsman een beetje raar en ze zouden veel meer kunnen verdienen, als ze eens wat meer aandacht aan het inwendige van de bollen besteedden dan aan het uitwendige. Hij wees er overigens wel op, dat generaliseren ook hier natuur lijk bijzonder gevaarlijk is. Hij kende ook wel zaken, die zich niet in de zeer zware concurrentiestrijd mengen, maar heel rustig voorgaan met het verstu ren van de allerbeste bollen en daar voor ook zeer goed prijzen krijgen. „Ze moesten eens proberen de mensen uit het hoofd te praten, dat men voor weinig geld een mooie tuin kan hebben in plaats van het er door allerlei ad vertenties in te stampen. Je kunt nu eenmaal niet voor een paar dubbeltjes een goede sierheester of voor een paar centen een goed bol krygen, waar wij een paar jaar aan moeten werken. En de bollenkwekers moeten ook heel veel aan hun bollen doen om ze goed te knjgen. Dat moet ook betaald worden." Het euvel van de goedkope aanbie dingen, die dikwijls uit Hillegom ko men, is ontstaan doordat toevallig de verkoop aan particulieren al tientallen jaren geleden daar door een paar bloem bollenmensen ter hand is genomen. De goede zaken, die prijs stellen op een goede klantenkring, en die zyn er, ne men grote risico's door dure catalogus sen te laten vervaardigen. Ze verdienen als ze voldoende orders krygen redelyk tot goed. Verordeningen betreffende nieuwe haringteelt Het bestuur van het Produktschap voor Vis- en Visprodukten heeft in zyn gisteren gehouden vergadering een aan tal verordeningen en uitvoeringsbeslui ten vastgesteld, die betrekking hebben op de nieuwe haringteelt. Deze begint, zoals bekend, op de dinsdag na Pink steren. De regelingen bevatten o.m. het ver bod in de periode tussen het einde van het vorige haringteeltseizoen (15 april) en de aanvang van de nieuwe teelt (23 mei) verse haring af te leveren aan con sumenten, grootverbruikers daaronder begrepen. Verder zijn er regelen gesteld ten aanzien van de verhouding tussen de hoeveelheden verse- en gezouten ha ring, die in de beginperiode van de nieuwe teelt worden aangevoerd. Besloten werd voor doorgedraaide verse vis, die bestemd is voor verwerking tot honde- en kattevoer e.d., onder bepaalde voorwaarden ontheffing te ver- Ie rv«n van het denaturatiegebod. (Van onze Brusselse correspondent) Het verkeerslicht voor een rooms-rode coalitieregering in België is gisteren van oranje op groen gesprongen. Zowel het buitengewoon congres van de B.S.P. als de uitgebreide algemene raad van de C.V.P. heeft zich met grote meerderheid voor de vorming van het kabinet Lefèvre-Spaak verklaard, terwijl ook het nationale comité van de CVP Lefèvre zijn steun heeft toegezegd. Op het B.S.P.-congres verklaarden 807 leden zich voor de coalitie, 150 tegen en 20 onthielden zich. De tegenstemmers kwamen voor het merendeel uit de streken van Charleroi en Kortrijk. Zelden is een brug zo snel ge bouwd. Het was dan ook een brug van bloemen, zoals men gisteren in de HBG-hallen in Lisse kon zien. Deze wagen reed vandaag in het corso van de bloembollenstreek mee. (Foto L.D./Holvast) Antwoord op fundamentele vragen bleef uit, aldus luidt het voorlopige oordeel Teleurstelling niet onder stoelen en banken gestoken (Van onze Haagse correspondent) Het eindrapport van de Hoge Autori teit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (KSG), waarin het be leid wordt toegelicht, dat ten aanzien van de controle op de oorsprong van het door de verenigingskas in vereve ning genomen schroot is gevolgd, blykt geen genade te vinden in de ogen van insiders. Hoewel talryke totnutoe niet gepubliceerde byzonderheden over de gepleegde fraudes in het rapport wor den vermeld het totaal beliep rond 25 miljoen gulden! geeft het rapport geen antwoord op een aantal funda mentele vragen. Het eind maart opgerichte „Comité schrootfraude", waarin, zoals bekend, prof. mr. H. Drion, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, prof. mr. G. de Grooth en de heer J. Noordam zitting hebben genomen, steekt zyn teleurstel ling niet onder stoelen of banken. In een gisteravond uitgegeven communi qué wordt het volgende gezegd: „De waarnemend secretaris van het comité schrootfraude deelt naar aanlei ding van het verschynen van het rap port inzake het beleid van de Hoge Autoriteit mede, dat aan de leden van het Comité een exemplaar van het rap port ter bestudering is toegezonden. Het comité zal op zeer korte termyn voor beraadslaging byeenkomen. Na deze by- eenkomst zal het comité zyn commen taar geven. Reeds nu geeft de waarnemend secre taris als zyn aanvankelijk oordeel te kennen, dat het rapport niet kan en mag worden gezien als het laatste woord van de Hoge Autoriteit. Als zodanig is het rapport niet aanvaardbaar. Wel worden tal van byzonderheden vermeld, maar een antwoord op de voor de hand liggende vragen, die by ieder, die kennis heeft genomen van de zeer omvangryke fraude, zyn gerezen, wordt niet gege ven". wy menen te weten, dat het comité volgende week vrydag byeen zal komen. Men kan uit een en ander afleiden dat het nieuwe kabinet niet lang meer op zich zal laten wachten en dat het in de volksvertegenwoordiging over een ruime meerderheid zal beschikken. Le fèvre heeft voor zijn politieke mede standers lang uitgeweid over zijn plan nen, zonder dat hy daarbij eigenlijk veel nieuws heeft verteld. En aan so cialistische zijde heeft eigenlijk Collard de voorz. van BSP, noch Spaak schok kende mededelingen gedaan. Spaak is eigenlijk degene die het is zijn zwak het meest heeft gezegd. Hij heeft fel gepleit voor een nieuwe coalitie, die volgens hem een verwezenlijking van een programma van de socialistische partij mogelyk maakt. Lefèvre heeft voor de raad van de C.V.P. de grote lijnen van het pro gramma van de nieuwe regering laten doorschemeren. Het zou in drie punten kunnen wor den samengevathervorming van de grondwettelijke instellingen; een doel bewust sociaal-economische politiek; versteviging van de nationale eenheid door oplossing van de Vlaams-Waalse problemen. Wat betreft de hervorming van de grondwettelyke instellingen, voorziet Lefèvre een reorganisatie van de rege ring. Hy wil een beperkt kernkabinet van ten hoogste tien ministers. Daar boven zal hij streven naar een beper king van het staatsapparaat. Het gezag van de staat zal worden versterkt. Recht van staken en vryheid van arbeid zul len opnieuw worden geregeld. Er is zo zei hij, geen sprake van algemene am nestie voor delicten, begaan tydens de stakingen. Wel zal het mogelyk zyn door middel van strikt individuele pro cedures, sancties genomen tegen sta kende ambtenaren te herzien. Met an dere woorden: individueel kan worden toegekend wat collectief wordt gewei gerd. De socialisten hebben dit, zoals uit de reden van Collard voor het so cialistische congres bleek, ook zo be grepen. Het begrotingstekort is in België on geveer 20 procent en dat is, zo zei Le fèvre, naar verhouding een van de hoog ste tekorten van Europa. Hij heeft in dat verband belastinghervorming aan gekondigd („alle discriminatie tegenover de vrye beroepen moet verdwijnen") doch deze zou hy gepaard laten gaan met een scherpe controle op de staats- i uitgaven. I Een nationale investeringsbank staat op het regeringsprogramma. Men mag daarbij wel aannemen dat de premier eerst overleg heeft gepleegd met de gro te banken en financieringsmaatschap- pyen, voordat hy deze plannen heeft aangekondigd. Wat betreft de Vlaams-Waalse ver houdingen waren Lefèvres uiteenzet tingen meer van historische dan van praktische aard. Wel heeft hij een grondwetsherziening aangekondigd, die tot gevolg moet hebben dat de betrek kingen tussen Walen, Vlamingen en de bewoners van de Brusselse agglomeratie verbeterd zullen worden. De culturele decentralisatie zal haar neerslag vinden in dubbele bezetting van het ministe rie van Onderwys en dat van Culturele Zaken. Voor Brussel zullen voorzienin gen worden getroffen „die ten gevolge moeten hebben dat de Vlamingen er zich meer thuis zullen voelen". Steeds meer ooievaars blijven in Zuid-Afrika Steeds meer ooievaars blijven zo mer en winter in Zuid-Afrika in- plaats van de gebruikelijke trek naar Europa in het begin van de zo mer te volbrengen. Europese geleerden hebben een be langrijke vermindering in het aan tal vogels dat jaarlijks naar de broedplaatsen in Europa komt ge constateerd. Deze wetenschapsmen sen vermoedden al geruime tijd dat de gewoonten van de ooievaar aan het veranderen zijn. En het blijkt dat zij gelijk hebben, want 't Trans vaalse Museum heeft verscheidene bewijzen dat de ooievaars in Zuid- Afrika broeden. Ook vogelkenners in Oost-Afrika geloven dat de ooie vaars daar broeden. Geleerden ne men aan, dat op nog onbekende plaatsen in Afrika grote kolonies ooievaars geregeld terugkomen om te broeden. Uit landbouwkundig oogpunt be zien zou dit verschijnsel van grote economische betekenis kunnen zijn. De ooievaar heeft een dieet dat bijna uitsluitend bestaat uit schadelijke insecten, zoals sprinkhanen. Stem in en koop een FONGERS de keus voor het leven! Milde vonnissen in proces Osnabrück (Van onze correspondent in Bonn) Betrekkelijk milde vonnissen heeft de rechtbank in Osnabrück giste ren geveld over de 48-jarige Nederlandse chemigraaf en lithograaf Albertus Oeldrich, de 59-jarige Westduitser Helmut Schneeweiss en de 38-jarige Algerijn Ahmed Abbas wegens poging tot vervalsing van Franse franken in een geheime drukkerij in Osnabrück. Oeldrich kreeg 2x/2 jaar en Schneeweiss en Abbas elk twee jaar gevangenisstraf. Donderdag had de openbare aanklager tegen Oeldrich vier en tegen Scheeweiss en Abbas elk twee jaar tuchthuis geëist. Oeldrich, Schnee weiss en Abbas werden direct naar de gevangenis overgebracht. Zekere waardering voor idealisme Nog eenmaal werden gisteren de pers en de toehoorders streng door de politie gecontroleerd by het betreden van de rechtzaal. Ook op de laatste dag van het proces hield men blykbaar nog reke ning met de mogeiykheid van een ge welddadige ingreep van FLN-gezinde terroristen of van „De Rode Hand". Op deze scherpe voorzorgsmaatregelen kwam de president van het hof, mr. Schorn, nog terug in de motivering van zijn vonnis, toen hy zei, dat de veilig heid van de rechtbank, de beklaagden, de pers en de toehoorders op het spel hadden gestaan. Rechter Schorn ver wees daarby naar de politieke achter gronden van de valsemuntery, waar voor Oeldrich, Schneeweiss en Abbas hebben terecht gestaan, en die ten doel had de Algerynse rebellenorganisatie FLN te helpen. .Deze achtergronden zyn nog groten deels duister gebleven", aldus mr. Schorn. „Hetgeen zich in Duitsland heeft afgespeeld, laat evenwel be- en veroordeling toe." Er sprak uit zyn woorden nog een zekere waardering voor de beklaagden, dat zij niet uit persoonlijke winzucht Franse bankbiljetten hadden willen na maken, doch bezield waren door het idealisme van de Algerynse vryheids- stryd. Voor beklaagde Oeldrich pleitte, dat hij er eerlyk voor uit was gekomen dat hij Franse bankbiljetten had willen ver valsen. Schneeweiss was meer dan al leen maar een hulpje van Oeldrich ge weest: hy had zich zeer beyverd voor de inrichting van de geheime drukkerij. Van Abbas zei mr. Schorn, dat hy als patriot heeft gezwegen, omdat hy zijn Algerynse landgenoten in de Bondsre publiek niet in gevaar heeft willen bren gen. Alle beklaagden hebben het tegen hen uitgesproken vonnis geaccepteerd. Zy gingen niet in hoger beroep. VIERDE SLACHTOFFER METHYL-ALCOHOL Een vrouw die had gedronken van de Methyl-alcohol van het Nederlandse kustvaartuig „Trigon", is gisteren te Malmo overleden, waardoor het aantal doden tengevolge van vergiftiging tot vier is gestegen. De vrouw was dinsdag in een ziekenhuis opgenomen. Nog een vrouw ligt met vergiftigings- verschynselen in het ziekenhuis. Er be staat hoop dat zij in leven zal blyven. Evacuatie 300.000 Stockholmers Ongeveer 300.000 mensen zullen zondag uit Stockholm worden ge- evacueerd als onderdeel van de grootste oefening, die de Zweedse Bescherming Burgerbevolking ooit heeft gehouden. Stockholm heeft ongeveer 700.000 inwoners. De oefening geniet ook buiten Zwe den grote belangstelling en vyftien lan den zyn uitgenodigd om waarnemers te zenden. Bovendien verwacht men on geveer veertig buitenlandse dagblad-, radio- en tele visie journalisten. Generaal Aake Sundelin is zeer ver heugd over deze belangstelling. „De eva cuatie", zo verklaarde hij. „is niet alleen een probleem voor de Stockholmers maar ook voor de plattelandsgemeenten, waar zy zullen worden ondergebracht. De evacué's zullen worden verspreid over twaalf districten". „Niemand weet, hoe een toekomstige oorlog zal verlopen, maar één ding staat vast: het zal een totale oorlog zyn, waarin de burger evenveel gevaar loopt als de soldaat in de frontlinie. Onze grote oefening is er op gericht om b\j de burgers persoonlijk initiatief te sti muleren, hetgeen van groot nut zal zyn, als wij in oorlogstyd niet alleen men senlevens moeten beschermen maar ook de hele machinerie van het burgerleven op gang moeten houden", aldus generaal Sundelin. Al weken geleden is de evacuatie aan gekondigd. Er hangen plakkaten op elke straathoek en in alle gebouwen. Boven dien zullen op zondagochtend luidspre kerwagens door de stad ryden om het begin van de evacuatie bekend te ma ken. Drie FLN-leiders gearresteerd in West-Duitsland (Van onze correspondent in Bonn) Op last van de Westduitse procureur- generaal in Karlsruhe zyn drie voor aanstaande leiders van de Algerynse vrijheidsorganisatie F.L.N. in West- Duitsland gearresteerd. Het zyn Moeloed bel Kassim, Malek en Boeattoera. Malek is een der vertrouwelingen van de minister van Buitenlandse Zaken der Algerynse regering in ballingschap te Cairo. Hy heeft kort geleden een good- wlll-reis door verschillende Europese landen en naar Amerika gemaakt. Hy werd toen door de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, ontvangen. In Londen voerde hy een lang gesprek met de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Lord Home. Na zyn arrestatie werd het Malek niet toegestaan contact op te nemen met het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn (dat overigens van die arrestatie ook niet op de hoogte was ge steld). Men vraagt zich in Bonn uiteraard af. of de arrestatie van de drie Alge- rünen verband houdt met het valse muntersproces in Osnabrück, waarin rechter Schorn vandaag vonnis zou wij zen. Het is ook mogelyk dat de Algery- nen in arrest zyn gesteld als gevolg van het justitiële onderzoek naar de illegale activiteit der Algerymen in West-Duits land. Dit onderzoek duurt al tweeëneen half jaar. Het strékt zich uit tot bom aanslagen in Hamburg, Frankfurt en Keulen en tot schietpartyen tussen Al- gerynen onderling.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4