Rode vreugde over Kennedy's verkiezing begint geleidelijk aan te verbleken Berlijners openden vijfde Festival der Naties in Parijs met Schönberg en Satie DEIMD-EN LOSBOE! ZATERDAG 22 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Geen Franklin maar Theodore Roosevelt? Op partijcongres in oktober moet Chroesjstjow resultaten tonen van zijn buitenlands beleid HOE WERKT HET? (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) (VII) Binnen de rode kantelen van het Kremlin verrijst tussen de gele gebouwen en de gouden kerk- koepels een kollossaal gebouw van staak beton en glas: een nieuwe congreshal. Er wordt dag en nacht aan gewerkt, want het moet in oktober klaar zijn voor het congres van de communistische partij van de Sowjet-Unie. Maar dat gebouw is niet het enige dat voor oktober klaar moet zijn. Westelijke diplomaten in Moskou geloven stellig, dat Nikita Chroesjtsjow op dat congres met tastbare resul taten wil komen van zijn buitenlands beleid, dat op een ander congres, (dat van de 80 communistische partijen eind vorig jaar) zo furieus is aangevallen door de Chinezen. Of Chroesjtsjow werkelijk Mao Tse-toeng heeft uitgemaakt voor „megalo maan en oorlogshitser", of de Chinezen inderdaad Chroestsjtsjow hebben ge karakteriseerd als een „verrader van de arbeidersklasse die op zyn buik naar Washington kruipt" is moeilijk met zekerheid vast te stellen. Maar het staat als een paal boven water, dat er hevige belangentegenstellingen tussen Moskou en Peking bestaan en dat China in tegenstelling tot de Sowjet-Unie denkt een atoomoorlog te kunnen overleven. Die Russisch-Chinese controverse wordt uitgevochten op het terrein van de leerstellingen van het leninisme-marxisme, hetgeen ons mal academisch voorkomt, maar dat voor dogmatisch communisten niet is. En zo staat Chroesjtsjow in oktober voor een zware taak. Hij moet op praktische gronden met het Westen tot ontspanning zien fe komen en hij moet die voor zijn partijgenoten interpreteren als het beste klimaat om „de uiteindelijke overwinning van de arbeiders klasse te behalen". Dat is wat de praktische politicus Chroesjtsjow de „creatieve interpreta tie" van het leninisme-marxisme noemt, netgeen in feite niets anders is dan net aanpassen van de opmer kelijke maar verouderde en soms te genstrijdige denkbeelden van Marx en Lenin aan een onophoudelijk verder evoluerende realiteit. Geweldige vreugde Hoe die creatieve interpretatie toe te passen in de intemationaal-politie- ke praktijk, traag bewegende stroom vol obstakels van prestige, vooroordeel, angst en vastgelopen situaties, is ech ter een andere vraag. Chroesjtsjow ongeduld is tot uiting gekomen in de geweldige vreugde waarmee de Sowjet-Unie Kennedy's verkiezing begroette. Men dacht een nieuwe Franklin D. Roosevelt voor zich te hebben met wie men samen even de wereldproblemen kon afhandelen. Die droom is verbleekt. Zoals B. L. Leontiew, politiek hoofdredacteur van de Literatoernaja Gazeta, mij zei: „wij dachten een nieuwe F.D.R. te zien. Maar als wy Kennedy om offers en inspanningen horen vragen om een nieuwe „grandeur" van de V.S. te be werkstelligen, een soort neo-imperia- lisme blijkbaar, dan verrijst voor ons eerder het beeld van Theodore Roose velt". Die teleurstelling is tot uiting ge komen in koelere commentaren op Kennedy, in een waarschuwender toon. Nochtans heeft men van Kennedy uitlatingen geslikt, die uit Eisenho wers mond razende woede bij de Rus sen zouden hebben opgewekt. En, zij het waakzamer en gereserveerd, houdt men de deur open om met Kennedy zaken te doen voor oktober. Agenda voor toenadering Wat is de agenda voor een toena dering? Het eerste punt is al afge handeld: de vrijlating van de RB-47 piloten. De twee volgende punten ver tonen aan Amerikaanse en Russische zijde een bijna letterlijke overeen komst een akkoord over het stopzetten der kernproeven i een begin van principiële toenadering over het ontwapeningsvraagstuk (dat vermoedelijk in augustus weer ter sprake zal komen. De prominente Sowjetrussische com mentator Leontiew, die mij de Russi sche agenda uiteenzette, legde vooral de nadruk op een spoedig akkoord over het staken der kernproeven. En toen hij zei: „Of wilt u soms dat er nog meer atoommogendheden bij komen"? was het niet lastig te concluderen dat hy in gedachten bij China verwijlde. Omdat men op een goede dag op een of andere manier ook China's ze gel op overeenkomsten omtrent kern- proevenstop en ontwapening zal moe ten verkrijgen, was het niet onlogisch dat hy als derde punt van de Russi- De eeuwige rij op het Rode Plein voor het mausoleum van Lenin en Stalin. Daar rusten niet alleen twee gebalsemde doden maar ook twee interpretaties van het marxisme. Die van Lenin die Marx' theorie om de geschiedenis te begrijpen omsmeedde tot een instrument om geschiedenis te maken, die van Stalin die van de dictatuur van het proletariaat de dictatuur van een enkeling maakte. En nu is er dan de creatieve in terpretatie" van Chroesjtsjow, aarzelende poging om haar aan de werkelijkheid aan te passen. sche-agenda de erkenning van China noemde. Hy zei dat de Russisch-Chi- nese geschillen weliswaar zeer opge blazen worden, maar dat er inderdaad een Chinese aggressiviteit bestaat, die voorkomt uit onzekerheid, uit een zich niet-erkend en derhalve bedreigd voe len. Hy vergeleek China's positie met die van de Sowjet-Unie vlak na de revolutie, toen de jonge USSR door veertien staten werd aangevallen. Nu de Sowjet-Unie zich sterk en veilig weet, kan zy zich permitteren ande ren tegemoet te komen. „Breng China door een erkenning in diezelfde postie, gun het de eerlyke kans zyn socialis tisch experiment te voltooien en u schept het psychologisch klimaat voor een ontspanning in de Chinese hou ding", zei Leontiew. Berlijnse kwestie Hoewel logisch, was de puntenvolg- orde van zyn ontspanningsagenda toch verrassend, want na de punten kernproevenstop en ontwapening ver wachtte men automatisch de kwesties Berlyn en Duitsland op het tapijt te zien komen. Zowel een toenadering op het stuk der ontwapening als een er kenning van China zullen immers vrij wat tyd vergen. Betekent dat, dat Chroestsjow deze zomer niet aan de Beriynse hefboom zal gaan hangen? Leontiew zei: „Al zal er eens een bevredigende oplossing voor de Beriynse en Duitse kwestie gevonden moeten worden, verzeker ik u toch dat wy geen haast hebben met Berlyn en dat- wy bereid zyn tot een compromis, wy zullen geen eenzydige acties ondernemen". Dit bevestigt dus het algemene ver moeden, dat Chroestsjow geen weae moeden, dat Chroestsjow geen Berlyn- bied redelyke toenaderingskansen lig gen. De Westduitse ambassadeur, Hans Kroll, heeft Chroestsjow trouwens op het hart gebonden voor de verkiezin gen in West-Duitsland geen eenzydige stappen in de Duitse kwestie te on dernemen. In feite impliceert dat ook: alleen Adenauer kan, wanneer het Duitse probleem ooit uit de yskast zou moeten, aan het Duitse volk een alter natieve oplossing voor de hereniging verkopen Het is in dit opzicht van belang dat in Westduitse kringen het accent gelei- delyk aan van de hereniging verschuift naar het „zelfbeschikkingsrecht van de Oostzone". Geen te grote schokken Het is dus best mogelyk, dat de ko mende zomer zonder al te grote schok ken zal verlopen en dat Chroestsjow voor zyn komende party-congres ge noegen neemt met een kernproeven- stop waarvan hy het akkoord plechtig tezamen met Kennedy kan onderteke nen en het gloren van enige hoop op het lastige terrein der ontwapening, als hij bij die praktische regelingen nog één winstpunt voor het commu nistische blok kan voegen. Dat zou ver moedelijk een begin van erkenning en toelating tot de VN van China moeten zijn, waarvoor het Britse Gemenebest zich trouwens begint in te spannen. Zo niet bestaat de mogelijkheid, dat hy zyn niet geringe gewicht alsnog weer aan de Beriynse hefboom zal hangen. Weinig winst Een extra-winstpunt is voor Chroesjtsjow des te klemmerder no dig, omdat „de verscherpte stryd tegen kolonialisme", waartoe het Congres der 80 partijen besloot, zo weinig winst heeft opgeleverd. Zelfs de geweldige kansen in Kongo na de moord op Loc- moemba zijn niet gerealiseerd, ook door de uitstekende reacties van de nieuwe Amerikaanse regering in de V.Nen Hammarskjold zit nog steeds. Leontiews commentaar op de Rus sische pogingen Hammarskjold te ver vangen door een driemandschap dat de uitvoerende macht van de V.N. zou verlammen was overigens interessant. Hy zei: „Wy hebben liever een ver lamde dan een partydige executieve. Per slot van rekening mag de V.N. nooit een wereldregering worden, nooit supranationale bevoegdheid krygen. Het is een forum om verschillende meningen met elkaar te confronteren, meer niet. Maar de werkelyk wereld politiek wordt overwegend bepaald door de verhouding Amerika-Sowjet- Unie". Of de Chinezen het daar mee eens zullen zyn is een vraag. Dat de neutra le, jonge landen het er niet mee eens zullen zijn, is zeker. En daarin ligt een machtige tegenhefboom voor Kennedy. Iedere Amerikaanse stap om de V.N, te versterken, om te gaan in de rich ting van een internationale rechtsorde te scheppen, wordt door de Russen met dodelyke benauwdheid gadegesla gen. Geen geschikte leider Geen rondblik over de Sowjerussi- sche politiek is tenslotte compleet zon der de vraag, waarom een westerling zich het hoofd zou breken over de con cessies die men eventueel aan Choesjt- sjow zou kunnen doen. Het antwoord is duidelyk. Wanneer Chroesjtsjow we gens onvoldoende resultaten ten val zou komen, is iedere mogelyke opvol ger een verslechtering voor het Wes ten. Gebruikt hij deze positie om het Westen concessies af te dwingen? Zon der twyfel. Blaast hy met dat doel zelfs zyn controverse met de Chinezen op? Zeer wel mogelijk. Maar het feit blyft onweerlegbaar dat er in de over gangsperiode naar een eventuele wer kelijke co-existentie voor ons geen ge schiktere leider van het Sowjetrussi- sche-blok voorhanden is. (Van onze correspondent in Parijs) Het Theater der Naties is zijn vijfde officiële en achtste offi cieuze seizoen ingegaan, dat tot 9 juli duren zal. En het zijn de Westduitsers van de Berlijnse Opera geweest, wie de eer te beurt viel het feest te mogen ope nen. Het gróte feest dat zich na tionaal en internationaal in steeds meer belangstelling mag ver heugen. Al te veel cyfers misstaan in een krant, doch een paar treffende getal len wil ik u hier by wyze van kla roenstoten voor de ouverture niet ont houden. Hier zyn ze dan: In de af gelopen zeven jaar hebben veertig ver schillende landen 145 gezelschappen afgevaardigd naar Parys waar ze 632 voorstellingen gaven ten aanschouwe van meer dan een half miljoen ge- zoekers. Dit jaar verwachten we hier in Parys vyfentwintig landen, die eerlyk over de vyf continenten zyn verdeeld en die, nu voor het eerst, afwisselend of geiyktydig in twee ver schillende theaters zullen optreden. Een noviteit: naast het Theatre Sa rah Bernhardt is namelyk ook de schouwburg van Les Vieux Colombiers ingeschakeld voor voorstellingen van meer experimenteel karakter. Nog één cijfer dat hier niet ontbre ken mag: de directie van het Theater der Naties heeft uitgerekend dat het totale aantal kilometers, dat door de gezamenlijke gezelschappen dit jaar wordt afgelegd, 350.000 bedraagt, de afstand waardoor, op een paar myi nauwkeurig, ook de aarde van de maan wordt gescheiden. En nu dan weer op een andere manier ter zake. De eer het festival te openen, kwam de Berlijners zelfs om meerdere re denen toe: om de keuze van hun pro gramma's, waarby de platgetreden reuse jeugdwerk „Hin und Zurück" en Searles „Dagboek van een gek", naar een gegeven van Gogol en op elektro nisch „muziek" van Tristan Cary. Alle drie werken waarin die compo nisten het traditionele opera-ideaal in zyn uiterlyke pathos en belcanto be wust zochten te treffen of belachelyk te maken, om zo te pogen een nieuw contact tussen muziek, woord, intelli gentie en zinnen en ook tussen zaal en podium te leggen. Scène uit Socrates' dood" van Eric Satie. De boei zelf is cilindervormig en is zwaar verankerd aan de zeebodem. In de meeste gevallen is er een be manning aan boord voor de kontrole van de aansluitin gen.Tevens is de boei voorzien van.de nodige verlichting en soms van radio. Door zijn verankering en stabilisatie tanks ligt de boei betrekkelijk rustig en raakt niet op drift. Voor het laden en lossen van tankschepen met vloeibare lading, wordt steeds meer gebruik gemaakt van een spe- I ciale laadboei ver in zee. £Ö1 De boei, waarmee tankschepen tot 100.000 ton kunnen worden bediend, wordt op een geschikte tanker afstand van de kust gelegd. De tanker maakt aan de boei vast, waarna de slangen von de tanker naar de boei worden geleid. Vanaf de boei wordt de lading door buigzame buizen naar de vaste leiding op de zeebodem en vervolgens naar de wal gepompt pijpleidingen naar de raffinaderij I verankering l,~ Het grote voordeel van de laadboei is dat er direct vanuit de tanker gelost kan worden,zonder dat er een speci- I ale haven of steiger aanwezig is en zonder hinder van getij of weersom-1 standigheden. paden vermeden werden, en wegens het excellente gehalte van hun ver tolkingen, die van een kunde, een ernst en een verantwoordelijkheidsbe sef betuigden, die men over de hele linie voor de rest van het festival graag gerespecteerd zal blijven zien. En tenslotte omdat zy met hun re pertoire hier lacunes kwamen ophef fen, waardoor de culturele horizon waarlyk kon worden verwyd. En die opmerking betreft dan niet slechts de première van Schönberg's „Mozes en Aaron", maar ook een werk als Eric Saties „Socrates's dood", een stuk dat iedere ontwikkelde Franse musicus by name kent, doch dat de Duitsers nu dan eindelyk ook eens op de planken brachten. Een stuk. dat moeilyk in een vaste categorie valt onder te brengen. Ora torium? Ballet? De Berlyners hadden van Saties zwanenzang een soort le vend schimmenspel gemaakt. Gemaskerde dansers beeldden de ta ferelen uit Socrates's leven uit, die door twee zangeressen, aan weerszy- den van het podium, werden gecom mentarieerd. Tydens die zangpassa ges, op ongepassioneerde en bijna passieve toon, stond het beeld, als by een toverlantaarn, echter „stil", om by gedoofde lichten dan weer te ver schuiven of te wyzigen. Wat gefor ceerd archaistisch bleef het experi ment wèl. Doch men kreeg tenminste zo Satie, ook buiten de zone van zyn humor en persiflages, weer eens te horen, om te ervaren hoe groot zyn invloed is geweest als reactie op de Wagneri aanse en Italiaanse overwoekering van de opera. Een invloed, die men op hetzelfde programma zelfs al kon afmeten aan Boris Blachers „abstrac te opera no 1", Hindemiths savou- Datzelfde streven de opera uit de windselen der 19de-eeuwse conventies te verlossen, lag eveneens ten grond slag aan Schönberg's „Mozes en Aaron", een werk dat hij zelf in Ame rika niet meer voltooien kon, doch waarvan Hermann Scherchen, die de voorstelling ook dirigeerde, in een eigen versie, een aangrijpend beeld gegeven heeft. Aangrijpend t«isschien nog meer door de visionaire drama tiek, waarin hij de beide hoofdperso nen had geplaatst dan wegens het zuiver- muzikale aandeel dat zich in elk geval nergens van de totale han deling scheiden liet. Het zyn vooral de koren, gesproken, gezongen of woordloos, waarop hier de muzikale nadruk valt, en die tot een contrapunt verweven werden, waarin Schönberg zich doet kennen als de geniale erfgenaam èn vernieuwer van Bach en Handel. Wanneer ik me tot 'n enkele kanttekening beperken moet by een werk, waarover kolommen zou den zyn te schryven, dient hier al thans te worden opgemerkt dat de Ber lyners Parys een zeer grote dienst bewezen hebben door deze opvoering, vooral in onze tyd nu Schönberg ook hier door de activiteit der dodekafo- nisten in het brandpunt van de belang stelling is geplaatst, ofschoon men zyn oevre hoegenaamd niet kent. En indien ge dan ook nog weet dat de „Berliner Oper" bovendien de ba- letten van Prokofjew en Boris Blacher „Romeo en Juliette" en „Hamlet", op een ander programma had geplaatst, dan kan toch nauwelyks meer worden ontkend, dat het nieuwe festival, dat komende weken nog zovele gebeurte nissen belooft, ook kwalitatief op in drukwekkende wyze is ingezet.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 22