HALFLINNEN fmf Ontmoediging over de Russen in Genève EINDELIJK Moskou wenst meerderheid in de controleposten op het gebied van de communistische landen Norstad pleit voor Duitse atoomwapens WITTE KRUIS WITTE KRUIS HALF LINNEN Bemoedigend verslag Koninklijke Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 22 APRIL 1961 Premier Ohroesjtsjow moet onlangs op de bijeenkomst van de commu nistische „tegen-NAVO" in War schau gezegd hebben, dat Amerika's nieuwe president hem tegengevallen was en dat hy zioh eigenlijk in Kennedy vergis t hadMocht de Russische lei der die woorden letterlijk of althans van gelijke strekking toen niet ge zegd hebben, dan zou hij ze zeker gis terochtend hebben kunnen uitspreken, toen bekend was geworden wat Kenne dy de dag tevoren over de kwestie-Cuba ten beste had gegeven: Washington is bepaald niet van plan dat eiland prijs te geven aan het communisme: ons geduld is niet onuitputtelijk; wij laten ons zo nodig niet weerhouden door het begin sel van niet-inmening dat als gedrags regel onder de Amerikaanse staten geldt: bij voorbaat wijzen wij elk verwijt van „interventie" van de hand als dat komt van de Sowjet-Unie, van wier op treden de bloedige straten van Boeda pest voor eeuwig zullen getuigen; deze worsteling is zeker niet de laatste episo de in de eeuwige strijd van vrijheid te gen tirannie, die overal op aarde, ook op Cuba, voortdurend aan de gang is. Dat waren dan eindelijk de woorden, die de naar een krachtiger houding en een beslist politiek getuigenis snakkende we reld niet of nauwelijks meer kon ver wachten van Eisenhower, wiens opvol ger er blijkbaar anders over denkt. En Ohroesjtsjow? Volgens een mededeling van de bekende publicist Walter Lipp- mann verklaarde de Russische premier onlangs in een vraaggesprek met deze journalist, dat hij het normaal vond als een grote mogendheid de positie van een haar vijandige regering in een land bin nen haar belangensfeer tracht te onder mijnen.... Zo denkt Ohroesjtsjow er persoonlijk over, al schrijft de „Frawda'' heel anders en al zijn ook de commen taren van Radio-Moskou enthousiast over het feit, dat Fidel Castro erin ge slaagd is de eerste slag van de rebellen te pareren. Psychologisch blijkt het fout te zijn geweest de infiltratie van onge veer vijfhonderd vrijheidsstrijders voor te stellen als een soort beslissende in vasie van enige duizenden, waardoor het bewind van diotaitor Castro wel spoedig zou ineenstorten. De Russische en Tsje chische wapens in de handen van Cas tro's aanhangers zijn blijkbaar onder schat, hetgeen eveneens het geval lijkt te zijn geweest met de mate van trai ning. Naar het schijnt zou de onderne ming pas in juni van stapel hebben moeten lopen, maar door het uitlekken van bijzonderheden werd eerder tot actie besloten. En dat is dan mislukt, althans in de oorspronkelijke opzet. Wel hebben de infiltranten zich dan nu bij de op standelingen in de bergen weten te voe gen zonder er evenwel in geslaagd te zijn Castro's politieregime en zijn terreur in belangrijke mate te hebben kunnen ont wrichten. Men weet het: militair is Cuba, hoe dicht het ook voor de deur van Uncle Sam mag zijn gelegen, niet zeer gevaarlijk. Het gaat dus bijv. niet om bescherming van het Panamakanaal tegen bedreiging vanuit Cuba, althans niet in eerste aanleg en onder de huidige omstandigheden. Het voornaamste ge vaar schuilt in Cuba als „centrum voor rode propaganda" in Latijns-Amerika, waar wél het een en ander moet veran deren, maar dan toch zeker niet op in stigatie van een verwarde figuur als Castro. HST is intussen wel een veeg teken te ontdekken, dat een deel van de buitenlandse bladen evenals een aantal kranten hier te lande zich min of meer gnuivend heeft uitgelaten over deze „blunder van Kennedy" en „zware klap voor Washington". Toen het bewind van Eisenhower bij herhaling te laat of helemaal niet reageerde, ging er „geen initiatief van de leiders in Amerika uit'" en nu Kennedy zo spoedig als maar mogelijk een bezem pakt om het Ameri kaanse trottoir te reinigen, is hij „slacht offer van slechte voorlichting" geworden en wordt hem door de Londense „Times" geraden de bevoegdheden en de organisatie van de centrale inlichtin gendienst eens kritisch onder de loep te nemen. Dit doorgaans gezaghebbende Londense blad komt hiermee wel erg dicht in de buurt van de linkse „Daily Herald", die opmerkt, dat voorlopig de bodem is ingeslagen aan de hoop. „dat Kennedy een meer liberale en intelli gente buitenlandse politiek zou ontwik kelen". Het mankeert er maar aan, dat dit blad spreekt over een meer progres sieve en dus intelligente buitenlandse politiekal zal dat waarschijnlijk wel bedoeld zijn, gezien de woordkeus van dit Engelse blad. En zo iets wordt geschre ven terwijl president Kennedy zeer kort tevoren o.m. had gezegd: „Het is meer dan ooit duidelijk geworden, dat de vrije wereld letterlijk overal een meedogenloze strijd moet voeren, van veel groter om vang dan van legers of zelfs een oorlog met kernwapens". Daaruit bleek toch duidelijk, dat Kennedy's blik zich aller minst tot het militaire aspect van de worsteling met het communisme beperkt. Maar zo is het nu eenmaal: doet Wash ington weinig of niets, dan krijgt het de schuld van de verzwakte positie van de Westelijke wereld, en doet het wèl wat ook al slaagt dat niet dadelijk dan begaat het „blunders" en krijgt het „zware klappen" TEKENEND is overigens, dat boven staande persstemmen beide uit Engeland afkomstig waren en dat het de Britten blijkbaar genoegen heeft gedaan na zoveel eigen blunders nu ook eens een Amerikaanse ontdekt te hebben. Een slag onder de gordel van de bond genoot is in dergelijke gevallen voor sommige Britse persorganen geen be zwaar. De „New York Times" liet een ander,geduid horen: Kennedy's krachtige en duidelijke taal was in deze omstan digheden nodig en de overgrote meerder heid van de Amerikanen is het met hem eens. Dit laatste is ook de mening van de „Washington Post", die er echter aan toevoegt, „dat de instemming van andere landen óp dit halfrond en van vrienden en bondgenoten elders niet zo zeker is". Uit de geciteerde Britse persstemmen, welke men kan aanvullen met soortge lijke uit vele andere landen, blijkt, dat de Washington Post een helder oordeel op dit punt heeft gehad. Maar president Kennedy doet er verstandig aan zich daar weinig van aan te trekken. Of de .invasie op Cuba" nu militair dan wel psychologisch mislukt is, doet weinig ter zake, sterker nog: die mislukking is jammer, maar niet onoverkomelijk. Want er wordt in elk geval iets gedéén. En tegenover het wroetende communisme is niets zo gevaarlijk als passiviteit. Dat de president niet helemaal gelukkig is ge weest, kan betreurd worden, maar als belangrijk winstpunt (door de progres- sief-liberale kritikasters zorgvuldig ver zwegen!) mag genoteerd worden, dat de peiiode van irriterende lijdzaamheid blijkbaar ten einde is. WAT vooral de nadruk verdient in de rede van Kennedy was zijn opmerking over de „gerechtvaar digde ontevredenheid van een verlan gend volk". Maar die ontevredenheid wordt uitgebuit. „Eenmaal aan de macht verdwijnt alle zelfbeschikking en de be- De Sowjetrussische afvaardiging naar het drie-mogendhedenoverleg te Genève over een verbod op kernwapenproeven heeft gisteren een voorstel gedaan voor het bemannen van de controleposten, die toezicht zouden moeten houden op de naleving van een overeenkomst ter- ':e, dat voorziet in een aanzienlijke communistische meerderheid in de pos ten, die in communistisch-China en de Russische vazelstaten zouden moeten worden ingericht. Tezelfdertijd verwierp de Russische vertegenwoordiger Tsarapkin op de gis teren gehouden bijeenkomst van een uur het Westerse voorstel voor een ge lijke vertegenwoordiging van Oost en West in de bezetting van het hoofd kwartier der te stichten organisatie en in de bemanning van alle in te stellen controleposten. Elke post zou door der tig man moeten worden bezet. Van Westerse zijde wordt verklaard, dat vol gens het Russische voorstel twintig van de dertig man personeel der controle posten communisten zouden zijn. Het Russische voorstel zou het Westen een meerderheid geven in de controle posten in niet-communistische landen, doch hier schijnen de Russen niet om te geven, zolang zij zeker zyn van een meerderheid in de controleposten op communistisch gebied. De Britse afgevaardigde Sir Michael Wright beschreef het Russische voorstel als „buitengewoon ontmoedigend". De opperbevelhebber van de NAVO, NERAAL Norstad, heeft gisteren in Hamburg gepleit voor uitrusting van de Westduitse strijdkrachten met atoomwapens. Hij verklaarde tegenover de pers dat de Bondsweer de meest effectieve wapens moet hebben en op verten tie DE €c/rfe PIJNSTILLER Kiespijn, hoofdpijn of griep onder de leden? Neem Witte Kruis en u bent het snel kwijt. 1 tabletten, poeders of cachets! OUTIM N.V. - OEGSTCtEST dezelfde wijze als de andere deelgeno ten van het verbond binnen de NAVO uitgerust moet zijn. Het maken van on derscheid by de uitrusting der ver schillende NAVO-strydkrachten was „absoluut niet goed". Overigens beho ren atoomwapens slechts In het kader van de NAVO-regelingen gebruikt te worden, aldus Norstad. Norstad zei verder dat de NAVO, by een aanval op West-Europa, niet meer machtsmiddelen zou gebruiken als abso luut noodzakelyk zou zyn, maar wel alle voorhanden zymde middelen (daar toe behoren zowel conventionele al kernwapens), zoals de omstandigheden heeft alléén voordelen, let op dit garantiemerk dat zouden eisen. Hy had nooit iets anders verklaard. Voor de verdediging van Europa is een uitgebalanceerde verhouding van conventionele en kemwapen-stryd- kraehten nodig. De conventionele uit rusting van de drie wapens moet vol gens Norstad versterkt worden doch zonder dat de uitgebalanceerde verhou ding tot het kempotentieel wordt ver stoord. In de tweede plaats moesten nieuwe conventionele eenheden opge richt worden. Concurrentie zal nog tijdlang aanhouden (Van onze financiële medewerker) De financiële resultaten van de Koninklijke/Shell over 1960 zyn reeds enige tyd bekend. WU herinneren eraan dat by een ietwat grotere produktie een netto-winst werd behaald van 177.5 miljoen pond sterling tegen 175.5 miljoen pond in 1959, waarvan ditmaal 114.2 miljoen pond in het bedrijf bleef tegen 117.5 miljoen pond in 1960. Het aandeel, dat de Koninklijke daarvan ontving (60%) stelde haar in staat eenzelfde dividend uit te keren als over 1959, namelyk 26!4% (f. 5.25 per aandeel van f. 20.terwyi voorts 10% in aandelen uit de agio-reserve wordt uitgekeerd. Doordat bijna 65 van de beschik bare winst in het bedryf bleef, is het netto-actief van het concern tot 2.134.6 miljoen pond gestegen. Het aandeel van de Koninkiyke in dat actief bedroeg uit. 1960 f. 13,7 miljard, Waarby de meeste posten van het actief nog bere kend zijn tegen de oude pondenkoers van f. 10,60. Neemt men als omreke ningskoers een bedrag van f. 10,- per pond aan, dan bedraagt het totaal van kapitaal, reserves en niet-uitgekeerd in komen by de Koninkiyke rond f. 13 miljard. Als men dit stelt tegenover het uitstaande kapitaal na uitkering van 10 agio-reserve, biykt de balanswaar- de van de aandelen Koninkiyke ca. 800 te bedragen. Op basis van een koers van f. 151 zal deze na de uit kering van de dividenden op ongeveer f134 (670%) uitkomen. Na de uitkering van 10 In aandelen uit de agio-reserve, bedraagt deze ruim f. 1 miljard, gelijkstaande met byna 70 van het aandelenkapitaal. De directie merkt in haar verslag op dat naar haar mening het aande lenkapitaal de groei van het concern dient te weerspiegelen en dat by een verdere groei van tijd tot tyd uitkerin gen in aandelen zullen worden gedaan. Ook vroeger heeft de Koninkiyke, zoals bekend, aandeelhouders meer dan eens met een bonus verrast. BINNENLAND In het dorp Hengevelde by Hengelo (O.) is gistermiddag een grote boerdery van de heer B. Hobbellnk door brand ge heel verwoest. Het vuur ontstond op de hooizolder en greep snel om zich heen. De bejaarde eigenaar (73 Jaar) die ziek in bed lag, kon ternauwernood worden gered. Omwonenden wisten het vee in veiligheid te brengen. Koen Flink zal straks een hoofdrol spelen in een speelfilm, die met de sluiting van het Veersche Gat als basis voor het verhaal zal worden gemaakt. Camaraman Wassenaar (hij heeft ook de Toon Hermansfilm gemaakt) is in de af gelopen dagen bezig geweest met het filmen van de sluiting. Deze opnamen zullen later in de film, die door „Saffier Film" wordt geproduceerd, verwerkt worden. De door het Internationaal Inter kerkelijk Filmcentrum „Interfilm" Inge stelde prijs voor de speelfilm van het jaar is voor de eerste maal toegekend aan de Zweedse regisseur Ingmar Bergman voor diens film „Wilde Aardbeien". De alge meen secretaris van „Interfilm", Wlka J. A. Hes, heeft dit meegedeeld tijdens de openingsplechtigheid, in de St. Michael Kapel in de Domtoren te Utrecht, van de driedaagse oecumenische fllmconferentie 1961, die thans ln de Domstad wordt ge houden. De oecumenische filmprijs, die louter als onderscheiding ls bedoeld en geen geldprys Inhoudt, is het resultaat van de keuze uit vier films, die uit een voorselectie overbleven. De drie andere films zijn: „De ballade van een soldaat" van Gregori Tsjoechral, „De Maagden bron", eveneens van de prijswinnaar Bergman en „De zwarte sergeant", van John Ford. In haar woning aan de gouverneur laan te Den Haag ls een 63-Jarlge vrouw levenloos op bed aangetroffen. Zy ls om gekomen door kolendampvergiftiging. lofte van een revolutie van hoop wordt verraden en veranderd in een regime van terreur". En verder: „zy die in de stra ten van de vrye landen relletjes orga niseerden tegen de poging van de Cuba nen om hun vrijheid te herwinnen, moe ten zich de lange lyst in herinnering roepen van de vluchtelingen, die nu niet kunnen terugkeren naar Hongarye, naar Noord-Korea, naar Vietnam, naar Oost-Duitsland, naar Polen of naar welk ander land, dat een gestage stroom van vluchtelingen uitspuwt als welsprekend bewijs van de wrede onderdrukking, die in hun vaderlanden heerst". De les van Cuba, Laos en de toenemende commu nistische krachten in Azië en Latyns- Amerika, leren, aldus Kennedy, „dat de zelfgenoegzamen, de berustenden en de goedgelovigen weggespoeld zullen worden door de vloed van de geschiedenis". Ein- delyk de woorden, die al veel eerder uit de mond van een Amerikaanse president hadden moeten klinken en wiens hande lingen dienovereenkomstig hadden die nen te zijn. Het is voor de z.g. „progres sieve" elementen in politiek en pers niet prettig om te horen, maar president Kennedy stelde de vrye landen „een niet aflatende strijd" in het vooruitzicht, verre uitgaand boven conventionele oor logvoering of zelfs het gebruik van kernwapens, maar gericht tegen onder- mynende actie, infiltratie en tal van andere taktieken, waardoor de commu nisten erin slagen „geleidelyk terrein te winnen en gebieden te naasten volgens methoden, die geen gewapende interven tie onzerzijds toestaan". „Laat ik U als president mogen zeggen, dat ik vastbe sloten ben deze strijd te voeren, afgezien van kosten en gevaar". Moskou kan het zich voor gezegd houden. Gisteravond heeft prof. dr. W. Glas bergen. hoogleraar in ae pre- en proto historie te Amsterdam, ln het Stedelijk Museum van Schiedam de tentoonstel ling „Op het spoor van de mens" ge opend. Deze expositie ls tot stand ge komen in samenwerking van de gemeen telijke commissie voor het Stedelijk Mu seum te Schiedam en het gemeentebe stuur van Vlaardingen en met medewer king van archeologische Instituten te Am sterdam. Lelden, Groningen en de Rijks dienst voor oudheidkundig bodemonder zoek ln Amersfoort. De tentoonstelling geeft een beeld van de Jagers en de boe ren die in Nederland leefden tussen de 22ste eeuw voor Christus tot aan het be gin van onze geschiedschrijving. De thesaurier-generaal van het Ne derlandse ministerie van Financiën, Jhr. mr. E. van Lennep, die leider is van de Nederlandse delegatie by de commissie voor de economische politiek van de O.E. E.S.. ls benoemd tot voorzitter van de werkgroep, die belast wordt met de be studering van maatregelen ter verzeke ring van een beter evenwicht van inter nationale belangen. Een korte, maar felle brand heeft gistermiddag een gedeelte van de opslag ruimten van de N.V. Nederlandse Kurk- ilatenfabrlek aan de Langbroekerdyk te ïrlebergen ln de as gelegd. Het vuur, dat waarschijniyk ls ontstaan door broei, vrat gretig aan de stapels opgeslagen kurk- platen. De geweldige dikke rookontwik keling was tot ver ln de omgeving te zien. De bedrijfsbrandweer, geassisteerd door de Driebergse vrijwillige brandweer, wist aantasting van het verdere fabrieks complex te voorkomen. De schade loopt vermoedelijk In de duizenden guldens. Wanneer de minister van Verkeer en Waterstaat daartoe vergunning ver leent. zal de A.N.WH, binnenkort een aanvang maken met de bouw van een tweede wegenwachtstation (bij Vlanen) ln het net van 16, dat de A.N.W.B. denkt te bouwen. De beslissing nam de Toeris tenbond nadat een uitgebreide studie ls gemaakt van de resultaten van het eerste wegenwachtstation, dat de Toeristenbond aan Rijksweg 13 (Den HaagRotterdam) bouwde. Nu het ANWB-wegenwachtsta tion ..Pauwmolen" een Jaar heeft proef gedraaid, biykt het effect van dit systeem van regionaal georganiseerde hulpverle ning de verwachting nog te hebben over troffen. BUITENLAND De gehele bemanning van de houten Britse kotter „Frandor" heeft gistermid dag het schip verlaten nadat zich op vier mijl ten zuid zuidwesten van 't lichtschip Smith Knoll, ter hoogte van Great Yar mouth en tachtig mijl van IJmulden een ontploffing ln de machinekamer had voor gedaan. waarna brand uitbrak. Niemand werd gewond. Een andere Britse kotter, de „Ocean Dawn", heeft de bemanning aan boord genomen. De Oostenrijkse en Italiaanse rege ring zullen op 24 en 25 mei ln Klagen- furt op ministerieel niveau de besprekin gen over Zuid-Tirol voortzetten, zo is gis teren officieel in Wenen bekendgemaakt. Het commando van de Verenigde Naties in Seoel heeft bekendgemaakt, dat een ongewapend Zuidkoreaans militair vliegtuig, bestuurd door een Amerikaanse militaire vlieger, door twee nlet-geiden- tificeerde vliegtuigen ls neergeschoten toen het per ongeluk boven Noordkoreaans gebied vloog. De piloot kwam om het leven. Het Nationaal huidecomité, dat in België vóór het huwelijk van Koning Boudewyn en Koningin Fabiola werd op gericht, heeft gisteren een bedrag van bijna 10 miljoen franken (700.0000 gul den) aan het Belgische koninklijke paar overhandigd. Behalve dit bedrag heeft het koninkiyke paar tezelfder tyd een „gou den boek" ontvangen met gelukwensen van de Belgische bevolking. Koning Boudewijn deelde bij de aanvaarding van byna 10 miljoen franken (700.000 gul- zal worden gestort in een fonds voor so ciale hulp, dat de naam van Koningin Fabiola zal dragen. In het verslag wordt gewaagd van een scherpe concurrentie, die tot lage re verkooppryzen leidde, maar door ver beterde werkwijzen konden de bedrijfs kosten worden verlaagd. In de toekomst wordt in dit opzicht een verdere ver betering verwacht. Naar het zich laat aanzien zal ln 1961 de vraag naar olie blijven stij gen, doch de huidige concurrentlefac- toren zullen waarschyniyk nog een tijd lang aanhouden. Aardolie zal vermoede lijk de voornaamste leverancier van de extra benodigde energie blyven en het wereldverbruik zal omstreeks 1970 wel licht anderhalf maal zo groot zijn als in het afgelopen jaar. Na de oorlog heeft zich een snelle ontwikkeling voltrokken by de verwer king en verkoop van chemische produk- ten, gebaseerd op aardolie en petroleum- gassen. Dit is thans een de gehele we reld omvattend bedryf met een geïn vesteerd vermogen van byna 200 mil joen pond. Tot nu toe zUn de winsten van deze bedrijfstak bescheiden, maar de directie is overtuigd dat ze een be- langryk aandeel zal gaan leveren in het totaal van de groep. JEHOVAH'S GETUIGEN Tydens de halfjaariykse vergadering van Jehovah's Getuigen die in de Hout- rusthallen wordt gehouden, zal de na- dnik worden gelegd op de noodzaak het bybelonderwijs aan te passen a-an d e geestelijke behoeften van deze tyd. Het hoogtepunt van de by eenkomst vormt zondagmiddag de openbare lezing van de heer M. Bodner, getiteld: „De twintigste eeuw in de bybelse profetieën" ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells, 8 uur nam. Marekerk: Padvindersdienst, ds. P. W. Spruyt te Amsterdam. 6.30 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sa crum". „Knickerbocker Holiday". 8 uur nam. Wassenaar. Dierenpark Wassenaar Auto-, motoren-, scooters- en tractoren show. Dageiyks van 10 tot 19 uur. ZONDAG Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Z?l'VJ Ko°y over de plaats van net Verbond in de Nederlandse volksge meenschap 10.30 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Wassenaar. Dierenpark Wassenaar Auto-, motoren-, scooters- en tractoren show. Dagelijks van 10 tot 19 uur. MAANDAG Den Burcht (grote zaal): Filmavond Alg. Ziekenfonds „Lelds Onderling Zieken fonds". 7.30 uur nam. De DoelenLedenvergadering Leldse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Lakenhal: Ledenvergadering WV. 7 uur nam. Receptie 60-Jarlg bestaan WV. 8.30- 10 uur nam. Prediker: Jaarvergacering Ver. „Het Zonnehuis". 7.30 uur nam. Schouwburg: Uitvoering Arbeldersto- neelver. DOS. 8 uur nam. Wassenaar. Dierenpark Wassenaar Auto-, motoren-, scooters- en tractoren show. Dageiyks van 10 tot 19 uur. DINSDAG Hotel Central: Jaarver) Facultatieve Crematie. Universiteit (filmzaal)K. en O.-film- studiekrlng „Hoe komt een amateurfilm tct stand"? 8 uur nam. I apenburg 22: Muziekavond zangleer lingen mevr. Stevens. 8 uur nam. Schouwburg: Leldse Gymnasiastenbond U.S.A. speelt „Le bal des voleurs". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Concert Arbei- der3zangver. „De Ste' des Volks". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)8 uur nam. Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Filmavond Alg. Ziekenfonds „Lelds Onderling Zieken fonds". 7.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. tot Bevordering van de Welsprekendheid. 8 uur nam. Hotel Central: Aandeelhoudersvergade ring N.V. „De Leldse Bouwvereniging". 4.30 uur nam. Lakenhal: Lezing met films mevr. dr. J. HymansTromp „De tekst achter het beeld". 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sa crum". „Knickerbocker Holiday". 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenvergadering Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Ledenvergadering „De Leidse Buitenschool". 9 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. ergadering Ver. 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Lichte muz. 15.00 Gram. 16.00 Boekbespr. 16.20 Accordeonmuz. 16.0 Streekultz. 17.00 Jazz- muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 De zin van de ruimtevaart, lezing. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, le zing. 19.40 Tussen Pasen en Pinksteren, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Tekst en uitleg, comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Een ware geschiedenis, hoorsp. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Licht progr. 23.10 Gram. m. comm. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Fanfare-ork. 14.25 Lichte muz. 14.45 Jazz. 15.10 Franse les. 15.30 Planorecital. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. oct. 16.50 Sportperlscoop. 16.56 Wereldkamp. biljarten driebanden te Amsterdam. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.45 Van klan ten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Lichte muz. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Con- certgebouwork. en soliste. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Ge- var. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 2.40 wy lulden de zondag ln. 23.00 Re ligieuze muz., met comm. 23.50 Werel- kamp.schap biljarten driebanden te Am sterdam. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Act. 20.30 Cabaret. 20.55 T.v.-film. 21.20 Gevar. progr. 22.05 Dagsluiting. VOOR ZONDAG 23 APRIL Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. de Jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Berich- Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Or- felspel (verz.progr.) 13.00 Nws. en meded. 3.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Verz.progr. v. d. sold. 14.00 Gezien, gehoord, gelezen, kunstkritieken. 14.40 Vocaal sextet. 14.55 Kamermuz. 15.50 Gram. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: Gesprekken met luisteraars, lezing. 17.15 De Doopsgezinde Broederschap, gesprek. VARA: 17.30 V.d. Jeugd. 17.50 Nws., sportultsl. en sportjourn. 18.30 Amus.muz. 18.55 Journalistenforum. 19.30 Cabaret AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Zangrecital. 20.45 Zin en onzin ln goede manieren, lezing. 21.00 Gevar, muz. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Journ. 23.00 Zang en piano. 23.15 Sportultsl. 23.20 New York calling. 23.25 Nieuwe Franse gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Or- gelconc. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Plechtige hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Barokensem- ble. 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Gram. 12.40 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wad- ders. hoorsp. 13.30 Striikork. 13.50 Letter kundige persoonlijkheden, die lk gekend heb. lezing. 15.00 Planorecital. 15.30 Gram. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Oecumenische zanedlenst. 1745 Mensen, lezing. 18.00 Kritieken. 18.30 Act. van het kerkelijk erf. 18.40 Alarm '61, klankb. NCRV: 19 00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Wee en werk der kerkhervormers, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Cabaret. 20.30 Act, 20.35 Promenade-ork. en sol. 21.15 De meester met de narcis, hoorso. 22.30 Nws. 22.40 Avondcolleee, 23.00 Avondgebed. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9,30 uur ds. G. Toornvliet; 11 uur ds. G. Toornvliet - ult- zendlne dienst voor belanestellenden d.d. 16-4-1961; 12.15 uur ds. G. van Duinen te Wassenaar - uitzending Jeued-apnèl- dlenst ln Amsterdam op 12-3-1961: 2 45 uur Kinderdienst; 3.30 uur ds. G. Toorn vliet. Schouwburg: Kon. Ver. Lltterls Sa crum" „Knickerbocker Holiday". 8 uur nam. Oude Singel 236: Ledenvergadering Coö peratie „Ons Doel". 8 uur nam. VRIJDAG Gulden Vlies: Ledenvergadering Ned. Roode Kruis afd. Leiden. 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Schouwburg: Leidse Chr. Oranjever. Opvoering toneelspel „Heksen van Malta". 8 uur ham. Stadsgehoorzaal: Feestavond Personeels vereniging S.L.F. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert MIJ. voor Toonkunst. R'dams Philharmo- nisch Orkest. 2 en 3.30 uur nam. Zomerzorg: Film,avond Ver. van Oud- leerlingen der Ambachtsschool. 8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rynland". Spr. W. Versteegh over zintuigen, zenuwen en hun effect. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Omagglo a Dante" Werkd in april 104 uur; zondag 14 uur; ln mei werkd. 105 uur: zon dag 15 uur (tot 12 mei). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark l; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 2-4 u Zon- eD feestdagen 2-4 u Universiteit: Surrealistische tentoon stelling. Werkd. 9 uur voorm.5.30 uur nam. (tot 13 mei). BIOSCOPEN Studio „Het mysterie van de man die verdween". (18 Jaar). Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Het begon in Napels". (14 Jaar) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido „Wilde onschuld". (14 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino „De Jacht op Adolf Eichmann". Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „Les Tricheurs". Rex „De Jantjes". (A.I.). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De danseres van de duivel". Trianon „La Frangaise et l'Amour". (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Astra Theater Wassenaar Vrijdag 8. za terdag en zondag 7 - 9.15 en maandag 8 uur: „De Brulden van Dracula" (14 Jaar). Woensdag en donderdag 8 uur: „Terug uit de hel" (14 Jaar). Zondag middag en woensdagmiddag 2.30 uur „Uit de brand ben Je" (elke leeftyd). ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door Apotheek Van Drlesum, Mare 110. tel. 20406. Bovendien is geopend tot heden avond 6 uur de Zuider-Apotheek. Lam- menschan8weg 4, tel. 23553. WEEKEINDEDIENST DER TANDARTSEN Voor spoedgevallen neemt waar tand arts W. Fryimg. tel. 21873. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren: Wil- dicks, tel. 30177: Van Alphen. tel. 22268; De Jong, tel. 32877; Meel, tel. 22522; en Van Leeuwen, tel. 20412. Te Oegstgeest de doktoren Melssner, tel. 24865 en Reterink, tel. 20394. By geen gehoor van Uw halsarts of specialist (of diens waarnemers), Lel op dokterstelefoon 22222. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.0017.30 Eurovisie: Biljarten. KRO: 20.00 In woord en beeld. 20.10 Po ging tot gesprek, t.v.-eenacter. (V). 20.35 Filmprogr. 21.00 Operetteconc .21.40 Do cumentair progr. NTS: 22.0022.30 Sport in beeld. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 11.20 Verz.progr. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.40 Praatje. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Lezingen. 15.00 Ork.conc. 16.00 Reportage 17.00 V. d. Jeugd. 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Gods dienstig progr. 20.25 Liefdadlgh.oproep. 20.30 Radioportret. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Interviews. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Pianorecital Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 in. 12.00 Verz.progr. 13.30 Gevar. progr. 14.00 Gevar. progr. 14.30 Hoorsp. 15.00 Hoorsp. 15.30 Filmprogr. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Interviews, en gram. 18.00 Samenzang. 18.30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Lichte muz. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Gram. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12,00 Amus.rn.uz. 13.00 Nws. 13.10 Amus. muz. 14.30 Kamermuz. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Dansmuz. 18.20 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. progr. v. d. Jeugd. 21.45 Nws. 22.15 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 13.25 Hoorsp. 17.25 Gram. 17.35 Ork.conc. 19.25 Lichte muz. 20.00 Hedendaagse Franse musici. 21.00 Hoorsp. 22.45 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 in. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.15 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.35 Amus.- ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Sportrep. 17.00 Sport en nws. (Tussen 17.0017.30: rep. wlelerwedstr. Parys-Brussel)17.10 Gram. 17.45 Sport ultsl. 17.50 Gram. 17.55 Ork.conc. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 De zesde dag. 22.00 Nws. 2.215 Gram. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. 484 in.: 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.20 Verz.progr. (verv.) 16.45 Verz. progr. (verv. en slot). 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 21.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 24 APRIL Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. oudere luisteraars. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwy- ding. 10.00 Gram. 11.00 Kamerork. en sol. 11.40 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platte land. 12.43 Orgelspel. 13.00 Nws.. meded. en beursber. 13.30 Promenade-ork. en so list. 14.00 Planorecital. 14.30 Gram. 14.45 In den beginnelezing. 15.05 Gram. 16.40 Gram. 17.00 V. d. padvinders. 17.15 Gram. 17.50 Mlllt. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pollt. lezing. 18.25 Mlllt. ork. 19.00 Kamermuz. 19.30 Inleiding tot muziekbegrip, muzlk. lezing. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws.. beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Theolo gische etherleergang. 11.00 Planoduo. 11.30 Quizprogr. 12.05 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 31.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. 15.20 Hobo en cello. 15.50 Sluiting Veerse Gat. rep. Plm. 16.10 Gram. 16.15 Bijbel- overdenking. 16 45 Gram. 17.00 V. d. kleu ters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsuitz,Nleuw- Guinea kroniek, door mr. dr. H. J. Roet hof. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Een staatsman van verdienste, hoorsp. 22 00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Het spel der (ver)- gisslngen, muzikale lezing. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn, van 1820 uur) I. Ludwig van Beethoven. Quintet in es gr. t. voor plano en blaasinstrumenten op. 16. Grave. Allegro, ma non troppo. Andante cantabile. Rondo. Allegro, ma non troppo. Walter Panhoffer, plano met leden van het Wiener Oktett. II. Franz Schubert. Sonate ln bes gr. t. op. posth. Molto moderato. Andante soste- nuto. Scherzo. Allegro vivace con dellca- tezza. Allegro ma non troppo. Clara Has- kil, piano. III. Johannes Brahms. Vier ernste Ge- s&nge op. 121. Denn es gehet dem Men- schen wie dem Vieh. Ich wandte mich und sahe an alle, die Unrecht lelden. O Tod, wie bitter bist du. Wenn ich mlt Menschen-und mit Engelszungen redete. Dietrich Fischer Dieskau, bariton. Hertha Klust, plano. IV. Robert Schumann. Rapillona op. 2. Ingrld Haebler. plano. V. Ludwig Sponr. Octet ln e gr. t. voor strykers en blazers. Adagio. Allegro. Mi nuet. Andante con variazioni. Allegretto. Wiener Okett. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.15—16.15 De afsluiting van het Veerse Gat. rep. 20.00 Journ. en weerber. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Discussie. 21.00 Documentair progr. 21.40-22.05 Muziek Mozaïek. NTS: 22.30—23.30 De afsluiting van het Veersche Gat, rep. (herh.). BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 16.30 Zangrecltal. 16.45 V. d. oudere luisteraars. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Samenzang. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Voordr. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 in. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Mu zikaal intermezzo. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dag boek. 16.31 Ultsl. races. 16.34 Gram. 17.31 Lichte muz. en ber. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.31 Licht progr. 21.00 Hcjorsp. 22.31 Ork.conc. 22.15 Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 in. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23.10 Gevar. muz. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.10 Ork.conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Orgelspel. 16.15 Ork.conc. 17.30 Gram. 18.05 Kamer muz. 19.00 Nws. 20.00 Ork.conc. 23.10 So- li8tenconc. 23.35 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.50 Koersen. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.45 Kamermuz. 17.15 Gram. 18.15 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Jon ker Lichthart, opera. 21.00 Kunstkaleldo- scoop. 21.15 Kamermuz. 21.30 Amus muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram 14.20 Kamermuz. 15.25 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 He dendaagse Belgische blaasmuz. 19.30 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2