Informatrice bij VVV: hard maar ,enig' werk Tip voor jongeren: probeer t zo eens BANG? NDERMANS VAKANTIE IS HUN BROOD én HUN ELLA HOOG GEPREZEN IN HET NIEUW •richt 1 maart 1860 Zaterdag 22 april 1961 Zesde blad no. 30336 nijn schooltijd herinner ik er tussen leraren en leer- poortdurend een strijd gaan- een soort schoolstrijd dus, de ene "partij probeerde de net een ietsje vlugger af te r leraar deed zijn best zijn te handhaven door het or- tn van onverwachte repeti- uitdelen van strafjen die Mar in originaliteit wed- ft en het maken van sarcas- opmerkingen waarom het fier nooit maar zijn klasge- neestal wel moesten lachen. i onze kant lieten geen kans qaan om zijn gezag te onder- jerhaal dat ik echter onlangs heeft me verbaasd door de teerde strategie waarmee te- dig sommige scholieren deze leveren. Hier volgt dat staaltje ogische oorlogsvoering, iongen is van plan om een \e leraar, die ik gemakshalve noemen, in het ootje te nemen speculeren op diens hebbe en, die de jongen waarschijn- minder verblijdende erva- heeft leren kennen, rnlt een dropje uit zijn zak dit duidelijk zichtbaar voor de bank. Let op, zegt hij te- i buurman, straks komt N. kt het dropje, steekt het in ond en zet dan men een ntelijk lachje: „Dat had je dacht he? Moet je het daar iiet neerleggen", mens wachten. Dan komt de aan, met langzame beheerste en een spiedende, autoritaire de ogen hij doet zoals ge le. Plotseling versnelt hij zijn jn spiedende blik heeft het ontdekt en met een bliksem- tbaar grijpt hij de lekkernij bank. Hij onderwerpt het aan een hygiënisch onder - rijft er denkbeeldige stofjes en steekt het tenslotte met levierend gebaar in de wijd Ie mond. je niet gedacht, he?" zegt de zuigend, „moet je het daar niet neerleggen". De leraar trt. hij weet niet, dat hij deze andioos verloren heeft. bben de Ndordwijkse VVV - itrices nog weieens even tijd lellig bij elkaar te zitten en latje te maken, maar straks, ze badplaats overstroomd door buitenlandse toeristen, ikelijk Duitserszal daar etegenheid meer voor be- Dan moeten de meisjes hard van 's ochtends vroeg tot ds laat. soms heel laat. ziet u Riet Alkemade, Timmers. Anneke Knijnen- i mej. Af. van Alkemade die hort in het huwelijk treedt en V verlaat. Als wij straks naar het buitenland vluchten om hier niet onder de voet te worden gelopen door de Duitsersals wij onze vermoeide lichamen zullen uitstrekken in het zand van de Costa Brava, de Cote d'Azur of andere uitheemse stran den, als wij met permissie van de baas en zonder gewetens bezwaar naar hartelust kunnen luieren, dan verzetten Boudy, Riet, Anneke en Willy bergen werk. Andermans vakantie is hun brood. Want Boudy Timmers 19 jaar), Riet Alkemade (19), Anneke Knijnenburg (18) en op 1 mei ook Willy Koop (19) zijn de VVV-inf or matrices van Noordwijk. Andermans vakantie is trouwens niet alleen hun brood, het is ook een voortdurende bron van plezier. „Het is enig werk", vertelt Boudy, die op 1 mei mej. M. van Alke made, die binnenkort in het huwelijksbootje stapt, opvolgt als eerste informatrice. „O nee", antwoordt zy heel beslist op een vraag van ons of zy altyd zonnige gezichten ziet omdat- zy voortdurend in aanraking komt met mensen die met vakantie zyn. „Als het slecht weer is, komen de klachten los. Het bed kraakt, de deur piept, de kraan lekt, er rijden auto's langs het huis, het ontbyt is slecht. STRAKS Straks, als wy naar het buitenland vluchten of althans de plannen daar voor beramen, dan vangen voor de VVV- informatrices in Noordwyk, en niet al leen in Noordwyk, de lange werkdagen aan. Dat „straks" is niet ver meer. „Eind deze maand, misschien de 22ste al met het corso, krijgen we de eerste grote stoot", vertelt Boudy. „Maar dat hangt van het weer af. Is het geen mooi weer, dan biyven ze meestal in de steden." VVV-informatrice, een afwisselend baantje voor wie eens een tydje van het typebureau af wil zoals Anneke of voor wie weer eens wat anders wil zyn dan secretaresse zoals Riet. Iedereen die zyn moderne talen (Engels, Frans en Duits) vlot spreekt en goed met mensen kan omgaan, kan WV-informatrice worden. Maar bezint eer ge begint. WV-infor- matrices moeten juist in het „luie sei zoen" hard werken. Hoe meer andere mensen in de vakantiestemming zijn, hoe harder zy moeten aanpakken. Hard werk dus, maar ook, om met een uit spraak van Boudy te besluiten, „enig Dit is de voornaamste taak van een VVV-informatrice: het geven van inlichtingen aan en het maken van afspraken voor buitenlandse toeristen. Hier helpt Boudy een Duitse gast. werk". En dat is waarschijnlijk de reden, waarom er voor dit baantje onder de meisjes zoveel animo bestaat. ..Ik zou niet weten wat voor werk ik anders zou moeten doen", gaat zij door. .Lerares?" suggereren wij. Want even tevoren heeft zij ons verteld, dat zij M.O. Frans studeert. ,Dat weet ik nog niet", geeft zij aarzelend te kennen. .Studeren vind ik wel leuk. Maar lerares Boudy werkt al een jaar als informa trice. Zij is de enige van de vier die in vaste dienst is by de VVV. De andere meisjes worden in het voorseizoen, in februari, maart en april, aangenomen en krygen half of eind september hun ontslag. Waarom zy ambassadrice is geworden van de hotelhouders en neringdoenden in deze badplaats? „Het is zuiver toeval lig geweest, geloof ik. Ik zag een adver tentie in de krant staan, ik heb er op geschreven, een mondelinge sollicitatie en ik kon meteen beginnen." Daarvoor had zy, na het verlaten van de h.b.s., drie maanden in Frankryk gewerkt, in de huishouding, en naar haar terugkeer op vaderlandse bodem nog verscheidene baantjes gehad. Want Boudy moet wel werken om haar studie te financieren. Die studie komt trouwens door het werk weieens in het gedrang. „In de winter gaat het wel", zegt Boudy, „maar 's zomers is het byna onmogelijk beide te combineren, zo druk hebben we het dan." „In het seizoen werken we van 's mor gens negen tot 's avonds negen en op uitgesproken drukke dagen blijft het niet bij negen uur, dan wordt het heus weieens gehad in weekeinden, dat ik pas weieens geha din weekends dat ik pas om half twee in de nacht thuiskwam. En zo gaat dat in de zomer continu door." De drukste dagen van de zomerse week zyn zaterdag en vrydag (avond), de drukste uren van de dag Dit is Boudy Timmers, die straks mej. Van Alkemade opvolgt als eerste informatrice bij de Noord wijk se VVV. Min of meer toevallig is zij in het vak gerold. En hoe zij het werk vindt? ..Enig". van een tot twee en van vyf tot zeven uur. VOORAL DUITSERS Het zijn vooral Duitsers die in de zomermaanden de hulp van de VVV komen inroepen. In het voorseizoen komen ook veel Ame rikanen en Fransen naar Noord- wijk, maar die stroom neemt af tegen de zomer. Welke nationaliteit by Boudy favoriet is? „Ik mag hen allemaal erg graag", antwoordt zy diplomatiek. „Ik heb geen bepaalde voorkeur, misschien voor de Fransen wel een beetje, maar dat komt omdat ik Frans studeer." Zy bevestigt onze veronderstelling, dat het hoofdzakelyk „dure mensen" zyn die in Noordwyk hun vrye dagen door brengen. „We hebben hier weinig dagjesmensen. De gemiddelde verblijfs duur van de mensen is hier vier tot vyf dagen, langer dus dan by voorbeeld in Scheveningen." „VVV-CODE" Rare ervaringen? „O, elk druk weekeind wordt er wel gelachen. Er worden altijd wel gekke vragen ge steld." Maar als we haar uitnodigen ivat van die ervaringen te vertellen, krijgt Bandy's gezichtje een pein zende uitdrukking en zegt ze: „Tja, dat kan ik me niet zo gauw herinne ren." Wel vertelt zij, dat landgeno ten aan de andere kant van de ba lie in de lach schieten, als zij of haar collega's in „VVV-code" tele foongesprekken voeren, als een van de meisjes bijvoorbeeld een van de hotels belt om een „twee op zee met bad" vraagt, dat is dan: een twee persoonskamer met uitzicht op zee en bad. De jazz-zangeres Ella Fitzgerald heeft twee toppryzen gekregen van de „Na tional Academy of Recording Arts en Sciences" (oftewel de Amerikaanse grammofoonplatenindustrie. Ella kreeg de prijs voor de beste zangeres van het jaar voor haar interpretatie van „Mack the Knife"(!) en de prys voor de beste langspeelplaat door een zangeres ge maakt voor haar „Ella in Berlin". De jonge negerzanger Ray Charles kreeg deze beide toppryzen in de zan- gersafdeling voor zyn vertolking van „Georgia on my mind" en zyn langspeel plaat „Genius of Ray Charles". De prys voor de plaat van het jaar ging naar de song „A summer place" uit de geiyknamige film. De prijs voor de langspeelplaat van het jaar werd toe gekend aan de komiek Bon Newhart voor diens monoloog op de LP „Button down mind". De prys voor de tune van het jaar ging naar het thema uit de film „Exodus". „The Singing Strings" uit Öegstgeest hebben alle redenen om de trompet te steken. Nadat het „hun" meneer Trijse- laar gelukt was van het Anjerfonds een versterker te krijgen, waarover wy in de kolommen uitvoerig hebben geschre ven, zyn zy nu geheel in het nieuw gestoken. Hiervoor hebben zij echter geen hulp ingeroepen. Ze speelden hun nieuwe pakjes helemaal zelf by elkaar. Het feit, dat wy over deze jonge ama teurs schreven, heeft hiertoe volgens de heer Trijselaar bygedragen. Van alle kanten kwamen er nameiyk gunstige reacties op, hetgeen hun ook enkele avondjes-om-te-spelen opleverde. Het bandje is overigens ook nog ver rijkt met een nieuw drumstel en een elektrische gitaar. Een jeugdige, frisse verschijning, nietwaar? Dat kan ook moeilijk an ders, want Marianne Themsen is pas dertien jaar. Zoals de leerplichtwet in haar vaderland, Denemarken, dat wil, zit het meisje nog op school, al hebben sommige lieden zich reeds afgevraagd wat zij daar nog te zoe ken heeft. Een beroep hoeft Ma rianne immers niet meer te leren, want voorlopig is haar kostje wel gekocht. Met een Westduit se film maatschappij is onlangs een con tract gesloten voor twaalf films in vijf jaar.' Bovendien heeft Marian ne, die heel aardig schijnt te zingen, aanbiedingen voor de televisie ge kregen. En dat allemaal, hoewel zij pas dertien is.Of juist omdat zij pas dertien is? Jeugdlezers schrijven In de krant van 8 april las ik het stukje „Schryven over jazz". Hierdoor kwam ik te weten, dat u in het jazz- periodiek Rhythme van februari las, dat iedereen tegenwoordig op ondeskundige wijze over jazz schryft. Hiermee is le zer het volkomen eens. Verder schryft u dat u in het pas verschenen maand blad Oscar (april) het volgende las (met enkele kanttekeningen van de re dactie) „Thelonious Monk ontlaadt in zyn spel gefrusteerde spanningen, welke zich expressief en geladen een uitweg zoe ken". Om bang van te worden. En dan zo'n zin: „zyn thema's zyn drin gend en intrigant". Nogal intrigant, niet? Dit stond inderdaad in de platenru- briek van Oscar betreffende de LP Thelonious Monk Quartet plus Two at the Blackhawk. Deze rubriek werd ge schreven door Rud Niemans. Uit uw stukje mag ik dan wel opmaken dat u het eens bent met het maandblad Rhythme, vooral toen u de kritiek van Rud Niemans in Oscar las. Is het u echter bekend, dat deze Rud Niemans ook een geregelde medewer ker van Rhythine is? Lezer vraagt zich af, hoe de redactie denkt over de ru brieken die Niemans verzorgt in Rhyth me of moeten wy daar ook bang van worden? P. DIJKSTRA ÖEGSTGEEST Lezer kan niet goed lezen. In het februari-nummer van Rhythme stond: Weet, dat u in een tijd leeft, ivaarin iedereen over jazz schrijft en waarin de ondeskundigheid der halve hoogtij viert. De opmerking van de heer Dijkstra, dat tegen woordig iedereen ondeskundig over jazz schrijft zouden we niet graag voor onze rekening willen ne men. Voorts wil het feit, dat wij uit Rhythme één regeltje citeren waar mee we het eens zijn, niet zeggen dat we ja zeggen tegen alles wat in dit blad staat. De conclusie van de heer Dijkstra dat „wij het eens zijn met Rhythmei' komt hiermee wel in de lucht te zweven. Als trouw lezer van Rhythme moet de heer Dijkstra weten, dat in het januari-nummer van dit blad Paul ten Have er op wees, dat Rhythme-medewerker Niemans zich weieens meer verschrijft. Overigens willen we zeker niet voorschrijven, ivelke artikelen de heer Dijkstra angst moeten inboe zemen. Het ..samen uit, samen thuis" geldt niet voor de 83-jarige Joe Jordan uit Kinver in Engeland en zijn 77-jarige echtgenote Alice. Want al gaan de twee oudjes samen nog zo gezellig uit, na afloop samen thuiskomen doen zij nooit. Wel gaan Joe en Alice na het traditionele afzakkertje als brave burgers naar huis. maar dat betekent, dat Joe naar Joe's huis en Alice naar Alice's huis gaat. Deze merkwaardige verhouding dateert van 1953 toen Joe Alice ten huwelijk vroeg. Iedereen bracht een heildronk uit op het oude jonge paar en niemand gaf er zich rekenschap van dat er mensen zijn die hun gewoonten niet meer kunnen ver anderen. Toen de laatste gast op de receptie het paar de rug had toegekeerd, zei Joe: „Ziezo, dat is dat. We zullen nu maar naar huis gaan." „Naar wiens huis?" vroeg Alice. „Naar het mijne", antwoordde Joe. ..Ik ga niet in jouw huis wonen", zei Alice. ,,En er moet heel wat gebeuren voor ik bij jou intrek", antwoordde Joe. Geen van beiden wilden toegeven. Sindsdien slapen Joe en Alice in hun eigen huizen en hebben ze nog nooit één nacht onder één dak door gebracht. ,,Hij wist. dat ik mijn huis niet uit zou gaan wanneer hij mij zou trouwen", zei Alice. „Toen had hij nog de treurige moed om me te vragen bij hem in dat oude pandje te trekken. Natuurlijk zou ik graag met hem onder één dak zitten, maar och, het maakt niet veel verschil uit met zoals het nu gaat." Overdag is Alice wel in Joe's huis om de zaak aan de kant te doen. „We zijn heel wat gelukkiger op deze manier dan veel andere echtparen die doordat ze elke minuut bij elkaar zijn op elkanders zenuwen gaan werken", filosofeerde Joe. „St.-Tropez" heet dit door Ferry Offerman ont worpen driedelige vakantie-ensemble gemaakt van katoenen imprimé en witte piqué. Onder de over- gooier", die veel weg heeft van een gladde jurk. worden een kort broekje en een blouse met grote kraag gedragen. Een idee voor de aanstaande va kantie-garderobe?

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19