Tussen volk en president van VS bestaat een voortdurend contact Laatsle nieuws .VERARMD NORMBESEF HEEFT SOMS TRIESTE GEVOLGEN Duizendste na de oorlog gebouwde woning in de gemeente Leiderdorp Amerikanen schrijven Kennedy 30.000 brieven per week De ogen openen ZATERDAG 22 APRIL 1961 Bijeenkomst Contact-commissie Kinderbescherming Leiden en Omstreken Puttende uit een rijke ervaring, o.a, als lid van F.I.O.M. en Centrale Adop- tieraad, alsmede als voorzitster der R.-K. Meisjesbescherming en R.-K. Contact-orgaan Ongehuwde Moeder zorg, besprak mevr. E. G. M. A. Kreljns ten Braak, arts te Hilversum, op de gisteravond in Het Gulden Vlies gehou den laatste seizoen-bijeenkomst van de Contact-Commissie Kinderbescherming Leiden en Omstreken enkele facetten van de zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind. Spreker zag de zorg voor beiden als één geheel. Aan de hand van statisti sche gegevens toonde spreekster de toe name van de afstandname, evenwel overtreft momenteel het aantal adoptie aanvragen nog steeds. Niettemin is er de grote voor- en nazorg voor moeder en kind op andere terreinen. Mevrouw Kreijns citeerde dr. Trimbos: „Om meer te kunnen doen voor beiden zijn uit voerige gegevens nodig omtrent per soonlijkheid. milieu en sociale omstan digheden. Het kind krijgt dikwijls geen opvoeding in gezinsverband, de vader figuur ontbreekt veelal in zijn leven. Bovendien kan een ongehuwde moeder doorgaans weinig moederlijkheid op brengen. Van de oorzaken noemde spre ker als eerste het gebrek aan gezonde Marine-opleidingskamp in november gereed (Van onze correspondent) Tydens een rondleiding, gisteren in het Marine opleidingskamp te Hilver sum, maakte de commandant van het Marinekamp, kapitein t.z. H. J .Baaü, bekend, dat de nieuwe etablissementen voor het Marineopkomstcentrum, dat van Voorschoten naar Hilversum wordt verplaatst, waarschijnlijk begin novem ber gereed zullen zijn. In de eerste helft van die maand zal de verhuizing van personeel en manschappen uit Voor schoten plaatsvinden. Dat betekent dat het kamp te Hilver sum er een vast kader van 150 man bij krijgt, en een dagelijkse doorstromende bezetting van 200 matrozen in spé. Thans heeft het kamp 500 man in vaste dienst, terwijl ongeveer 1200 ('s zomers zijn het er wel 1600) matrozen in eerste opleiding zijn. Het stervormige gebou wencomplex, waar de gegadigden voor de Marine gedurende 4 dagen verblij ven voor keuring etc., is in grote lijnen gereed. Het heeft een modem Interieur, grote douchlokalen, medische afdeling en een ontspanningszaal, alles in lichte kleuren en met T.L.-verlichting, die nog moet worden afgewerkt. Geen voorrang Op de wegkruising PlantagePlan tagelaan is gistermorgen omstreeks tien uur de 28-jarige verpleegster J. H. Wes- seling uit Katwijk aangereden. Een be stelwagen sloeg zonder voorrang te ver lenen links af de Plantagelaan in. De •bromfiets van de verpleegster werd to taal vernield, terwijl zij zelf met een gekneusde been naar het Academisch Ziekenhuis werd overgebracht. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. examen Ned. recht mej. L. van Koetsveld (Den Haag) en de heren F. W. de Meester (Leiden), J. F. Osten (Den Haag) en H. J. Brandsma (Den Haag); doet. examen Zuidafri kaans recht de heer W. de Vos (Leiden) kand. examen geschiedenis mej. W. Pel (Den Haag); doet. examen Turkse taai en letterkunde de heer N. H. Biegman te Utrecht <cum laude); doet. examen Franse taal- en letterkunde mej. M. Tans (Den Haag)doet. examen genees kunde II mej. F. S. J. Dantuma (Oegst- geest)semi-artsexamen de heren T. J. Bast (Amsterdam) en I. J. Hoogendam (Rijswijk Z.-H.); artsexamen mej. A. H. C. C. v. d. Bos (Rotterdam) en de heren M. H. van Dooren (Leiden), E. V. van Hall (Oegstgeest), J. J. Herskoeits (USA) en B. A. Wittich (Leiden). BEËDIGING MARINE OFFICIEREN Donderdag om 10.30 uur zullen op het exercitieterrein van het Marine Oplei dingskamp te Hilversum 36 officieren alsmede 4 officieren Marva behorende tot de Koninklijke Marine reserve wor den beëdigd. De eed zal worden afgenomen door de Commandant der Zeemacht in Neder- land, schout-bij-nacht mr. A. N. baron j de Vos van Steenwijk. Onder de beëdigen officieren bevinden zich o.a. de luitenant ter zee arts der 2e-klasse KMR: P. E. M. Meershoek uit Oegstgeest, de luitenant ter zee van de elektrotechnische dienst 3e-kl. KMR. ir. W. de Jong uit Leiderdorp, de luitenant ter zee van speciale diensten der 3e- klasse KMR: mr. J. F. van Nieuwkuyk uit Leiden en de officier Marva der 3e- klasse KMR: P. J. C. M. Kagie uit Leiden. ethische normen in het milieu van het meisje en vervolgens de omstandighe den welke voortkomen uit een verarmd normbesef voor beide seksen. WAARSCHUWING. Over de hoofden der aanwezigen gaf mevr. Kreijns een ernstige waarschu wing aan alle ouders om een gezonde gezinssfeer zorgvuldig te koesteren. In dit verband las zij een brief voor van een slachtoffer, gekomen uit een op de klippen gelopen huwelijk, een zeventien jarige .die een „j'accuse" uitroept. In ons land staan 21 tehuizen gastvrij open voor de ongehuwde moeder. Nog geen 20% maakt hiervan gebruik en dan hoofdzakelijk minderjarigen. De ouderen plegen veelal zelf een oplos sing te zoeken. Momenteel wordt, ook veel gebruik gemaakt van „gast-tehui zen", door zorgvuldige selectie verkre gen gezinnen. Over voor- en nadelen van plaatsing ln tehuizen, alsmede over de jongste adoptie-wet. is na de pauze nog uitvoe rig gediscussieerd. Riedel speelde toneel De toneelclub RTC van de Riedel Limonadefabrieken NV bracht- gister avond in het Sint Antonius Clubhuis het blijspel „Gespikkeld en Getikt" (In de Lindelaan staat een huis) ten tonele. Het is een verhaal van een fabrikan tengezin. waarin een modern opgevoe de tweeling de boventoon voert. Regis seur Heynen en zijn toneelgroep haal den er uit wat er uit te halen viel en dat was heel wat. De zaal heeft zich dan ook kostelijk geamuseerd en on dersteunde na afloop met een enthou siast applaus de waarderende woorden, welke de heer Riedel Sr. directeur van de NV, tot de tonelisten sprak. De heer Riedel maakte tevens van de gelegen heid gebruik zijn personeel mede te de len, dat zijn aftreden als directeur van de NV zeer aanstaande is. De avond werd besloten met een dans je O.I.V. de heer G. Heynen en op de muziek van de band van A. Kamphues. Modeshow op dansfeest Meisjes-H.B.S. De leerlingenvereniging van de Meis- jes-HBS hield gisteren weer een feeste lijke bijeenkomst. De laatste van dit schoolseizoen. Plaats van samenkomst was de grote zaal van ,Den Burcht". Aan dit dansavondje was een modeshow ver bonden. Vijf meisjes, Meta Ringers. Tini Doeven, Henny Prins, Coby Karstens en Noor v. d. Burg, fungeerden voor deze gelegenheid als mannequins. Zij toonden een collectie zomerjurkjes van een Leids modemagazijn. Het waren over het al gemeen eenvoudige toiletjes in een goed kopere prijsklasse. Er was keus genoeg: wijd en strak. Graag geziene en graag gehoorde gasten op de feestjes van de Meisjes-HBS zijn de leden van het Leidse Studenten Jazz Gezelschap. Het spreekt dus bijna vanzelf, dat deze stu denten ook gisteren present waren. De versiering van de zaal bestond uit res tanten van materiaal, dat bij verschil lende andere festiviteiten al gebruikt was. Tot het middernachtelijk uur was er gelegenheid om zich op de gladde vloer te begeven. Medische Dienst Leiderdorp Dokter P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Oegstgeest Dokter J. H. Meissnei', Louise de Colignylaan 19, tel. 24865 en dokter H. A. Reterink, Johan Evertsen- laan, 14 tel. 20394. Voorschoten Dokter F. J. M. Tonl- no, Voorstraat 23, tel. 2493. Voor Wijk verpleging Gezondheidscentrum, tel. 2177. Warmond Dokter H. A. G. Bots, Voorhout, Herenstraat 45, tel. 02532 7393. Zuster Meijssen, Kerklaan 17, Voor hout, tel. 7796. Wassenaar Dokter J. A. Römer, Lange Kerkdam 56, tel. 2501 en dokter H. D. Boer. Wittenburgerweg 188, tel. 9124. Apotheekdienst: Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. „Door Eendracht Verbonden" vergadert in „Aniba" Met het welkomstwoord van de heer J. H. Smit, voorzitter van de Leidse Tuiniers en Bloemistenvereni ging Door eendracht verbonden", was gisteravond de vergadering van die vereniging in café Aniba aan de Witte Singel geopend. De voorzitter feliciteerde de heer Roman, die in het bestuur zitting heeft als secretaris, met het feit dat hij onlangs zijn veertig jarig jubi leum in rijksdienst vierde. Hij me moreerde de toepasselijkheid van het bloemetje, dat de vereniging had gestuurd om aan dit jubileum luis ter bij te zetten. Vervolgens kwam de heer J. Roman aan het woord. Als jubilaris dankte hij voor huldeblijken en felicitaties. In zijn functie als secretaris las hij vervolgens de notulen van de laatste jaarvergade ring alsmede van de onlangs gehouden ledenvergadering. De heer Smit ging daarna over tot het volgende punt op de agenda: Medede lingen. Hij bracht de aanwezigen onder de aandacht, dat het hoog tijd werd om de deelnameformulieren in te vul len voor de wedstrijden, die de vereni ging binnenkort zal houden. Tevens maakte hy bekend, dat er een nieuw bestuurslid was gekozen en wel de heer Nederberger, die als commissaris zal optreden. De „vragenbüs" bevatte een briefje met een vraag van de heer De Hartog oVer het „pijpje lak", een plant met een charmante dagelijkse naam, die op zijn zondags gesneria cardinalis bleek te he ten. De heer Smit deed één en ander uit de doeken over de verzorging van dit plantje tot volle tevredenheid van de weetgierige. Een tweede vraag rees in de verga dering betreffende de doeltreffendste methode om een kas tegen al te fel zon licht af te schermen. Men kwam tot de slotsom, dat afscherming met matten uit houten latjes het beste was, mits men er zelf bij kon zijn om de matten eventueel weg te nemen. In de pauze beoordeelden de heren Goossens, Meyer en v. d. Berg een bos gemengde tulpen, ingezonden*door de heer Breedijk. Zij honoreerden deze met zeven punten. Hierna zette men de „vragenbüs" voort. Men kreeg o.m. een indruk van de beste methode's om vaste planten te vermeer deren. Na rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Botsing Een personenauto met aanhangwagen en een andere wagen zijn gistermiddag omstreeks half vier op het kruispunt 5 Meilaan—Rooseveltstraat in botsing ge komen. De wagens naderden het kruis punt gelijktijdig. De bestuurder van de auto, die uit de Rooseveltstraat kwam gaf geen voorrang met als gevolg, dat de in zittenden verwondingen opliepen. Na verbonden te zijn door de EHD, konden zijn hun weg echter vervolgen. De wagen met aanhangwagen, waarin de heer A. Heetveld (39 jaar) en de opperman H. Boots (32 jaar) zaten werd, evenals de aanhangwagen, aan de linkerzijde ver nield. De andere auto, bestuurd door de 39-jarige koopman uit Noordwijkerhout liep schade op aan de rechterzijde, ter wijl de voorzijde geheel werd vernield. Niets gestolen In de nacht van 20 op 21 april is inge broken in de gebouwen van de Ned. Rotogravure Maatschappij aan het Gal gewater. De dadecs hebben zich toegang verschaft door een dubbele deur aan de achterzijde van het perceel. Kasten, bu reau's en schrijftafels werden doorzocht, doch tot op heden is er niets vernist. AANBESTEDING VERFWERKEN De Rijksgebouwendienst heeft onders hands aanbesteed het uitvoeren van buitenverfwerken aan het Rijksmuseum voor Oudheden. Er werd als volgt inge schreven: fa. W. Ladan, f. 11.00; fa. Gebr. v. d. Nat f. 10.990; W. J. Pasman f. 10.756; fa. S. Burgy, f. 10.560, allen te Leiden. De Amerikaanse president kan, afgaande op de belangstelling en de steun, die door de bevolking aan zijn beleid gegeven wordt, zeer goed beoordelen of een door hem opgesteld programma bij zijn volk aanslaat. President Kennedy kan dit elke dag afmeten aan de stapels binnenge komen post, die in de postkamer van het Witte Huis binnengebracht worden. De Amerikaanse president heeft verscheidene „meesters", die hü moet dienen en op wler steun hü is aangewezen, n.l. de pers, de politici, de diplomaten en de burgerambtenaren, met wie hü in Washington moet werken en die met kennersoog nagaan hoe hü de bestuursaangelegenheden aanpakt en afwerkt. Dan is er nog het grote publiek, dat weliswaar verder van de regeringspolitiek en het bestuur is verwüderd, maar dat het voordeel heeft fundamentele kwesties vanaf grote afstand in hun praktische toepassing te kunnen zien. Tenslotte zün er dan andere volken, die ten nauwste betrokken zijn bij de rol welke de Verenigde Staten voornemens zün op het wereldtoneel te spelen. Al deze groepen zün belangrük en hü heeft hun steun, of ten minste hun onbevooroordeelde belangstelling nodig om te slagen. Teneinde de Amerikanen deelgenoot te maken van de moeilijkheden die zich voordoen bü de aanpak van deze kwesties besloot de president een aantal van zün persconferenties voor de tele visie-camera's te houden en deze direct te laten uitzenden of er „video-tape"- opnamen van te laten maken voor uit zending op een later tijdstip. De pres- sident heeft voorts enkele redevoeringen gehouden, waarin zijn ideeën en idealen tot uitdrukking kwamen. Dit deed hü b.v. in zyn inauguratierede en in zün verklaring over steun aan Latyns-Ame- rika. Toen president Kennedy zün ambt aanvaardde; stond hü voor de moeilyke taak zyn regeringsbeleid aan de bevol king van zyn land voor te leggen. Het land verkeerde over het algemeen in welstand, maar hy wenste het volk de ogen te openen voor de sociale en an dere noden, die de vooruitgang in de eerstkomende jaren in de weg zouden kunnen staan. Hü wilde de burgers be ter doen inzien welke enorme veran deringen zich in de wereld bezig zyn te voltrekken en het aandeel dat de Ver enigde Staten daarin moeten vervullen. Deze aspecten van de nationale en in ternationale samenleving zyn veel in gewikkelder dan die waarmee vroegere presidenten de bevolking vertrouwd wilden maken. Gistermiddag reikte burgmeester Van Diepeningen in aanwezigheid van de beide wethouders, de heren Meerburg en Kleiss, de sleutel van de woning Akker straat. aan de nieuwe bewoners, de fa milie W. Daihmen-de Ridder, uit. Dit in verband met het feit dat deze woning het duizendste na de tweede wereld oorlog gebouwde huis is in Leiderdorp. Van de 17 woningwetwoningen zijn er 11 gebouwd met 6 slaapplaatsen en 6 met 9 slaapplaatsen. De burgemeester zei, dat dit voor het gemeentebestuur een belangrijke gebeur tenissen is. In 1945 bedroeg het aantal woningen 910; van 19451960 werden er 966 nieuwe woningen gebouwd, en in 1961 van januari totnutoe 34, zodat Ak kerstraat 7, volgens de ingemetselde steen de „duizendste na de tweede we reldoorlog gebouwde woning' is. Mevrouw Van Diepeningen overhandigde mevrouw Dahmen. ter onderstreping van dit fees telijk gebeuren een grote taart. Van het gemeentebestuur ontving de familie Dahmen de aangelegde voor tuin. Het huis bevat beneden een grote woonkamer en een keuken, boven drie slaapkamers en een douche en slaap gelegenheid op zolder. VOORSCHOTEN SCHOOLSPORTWEDSTRIJDEN Vrydag zyn weer schoolvoetbal- en korfbalwedstrüden gespeeld. De uitslagen luiden: Voetbal: VlietschoolHervormde School 2-1; Geref. SchoolParkschool 1-2; Ds. FortgensschoolBethaniëschool 0-0; JosephschoolGeref. School 2-0. Korfbal: VlietschoolHerv. School 1-0 Geref. SchoolParkschool 0-1; Ds. Fort gensschoolBethaniëschool 0-2; Maria- schoolGeref. school 0-0. Na deze uitslagen luiden de standen: Voetbal: 1. Josephschool 2 gesp. 4 pnt; 2. Ds. Fortgensschool 2-3; 3. Parkschool 2-3; 4. Vlietschool 2-3; 5. Geref. School 3-2; 6. Bethaniëschool 3-1; 7. Hervormde school 2-0. Korfbal: 1. Vlietschool 2-4; 2. Betha niëschool 3-4; 3. Mariaschool 2-3; 4. Parkschool 2-2; 5. Ds. Fortgensschool 2-1; 6. Herv. School 2-0; 7. Geref. School 3-1. De wedstrijden worden woensdagmid dag en vrydagmiddag om 4 uur voortge zet op de sportvelden in het Burg. van der Hoevenpark. Herdenkingsbijeenkomst Evenals vorige jaren wordt op de avond van 4 mei een herdenkingsbijeen komst voor de gevallenen gehouden. Na het halfstok hijsen van de vlag om 6 uur en het luiden van de klok van de gemeentetoren om tien minuten over half acht, volgt om kwart voor acht een bijeenkomst bij het monument aan de ingang van het Burg. Berkhoutpark. Aan de bijeenkomst wordt medewer king verleend door de Harmonievereni gingen Benvenuto en St.-Laurentius. Na de 2 minuten stilte volgt de krans- legging. WASSENAAR Burgemeester maakt kennis met politie Burgemeester mr. W. J. Geertsema heeft vrydagmiddag een bezoek ge bracht aan het politiebureau. Om half 3 arriveerde de burgemeester by het bureau in de van Zuylen van Nüevelt- straat. Met de commissaris, de heer J. J. Maandag inspecteerde de burgemees ter de geüniformeerde leden van het korps, die naast het bureau stonden aangetreden. Ook het materiaal van de politie werd in ogenschouw genomen: de solomotoren, de twee patrouillewa gens waarvan de tweede juist dezer dagen in gebruik genomen is de stationcar met de foto-apparatuur, de combi van de ongevallendienst, de am bulances en de kwaanwagen. Daarna begaven burgemeester en com missaris zich in 't bureau, waar een be zoek gebracht werd aan de verschil lende afdelingen. Lagere leeftijdsgrens bij padvindersgroep De leiding van de padvindersgroep „Monties" in Wassenaar heeft van het hoofdkwartier van de Nederlandse Pad vindersvereniging toestemming gekre gen, gedurende twee jaren een proef te nemen met lagere leeftydsgrenzen dan tot nu toe gelden in de padvin dersbeweging. Deze proef wordt genomen op ini tiatief van hopman C. A. M. Korbee op grond van de ervaring, dat veel jongens de beweging verlaten voordat zij kunnen overgaan van de welpen naar de verkenners of van de verken' ners naar de voortrekkers. Was tot nu toe de leeftydsgrens voor de overgang van welp naar verkenner 11 Jaar, by de Monties mogen by wyze van proef voortaan jongens die in de loop van het jaar 11 jaar worden in het begin van dit jaar „promoveren" tot verken ner. En wat de verkenners betreft, zy mogen voortaan in hun 16e levensjaar voortrekker worden. De toelatingsleef- tyd voor welpen, die tot nu toe 8 jaar was, is verlaagd tot het 8e levensjaar. Aan de uitkomsten van dit experi ment, dat uitsluitend by deze Wasse naarse groep genomen wordt, wordt ook door de hoofdleiding van de padvin dersvereniging veel waarde gehecht. Verdubbeld En inderdaad, de Amerikaanse bur gers hebben erop hun wüze op gere ageerd: de president ontvangt meer brieven dan een van zün voorgangers ooit heeft gehad. Toen president Eisen hower nog in het Witte Huis resideerde schommelde zün post om de 15.000 stuks per week. toen al een recordcüfer. Maar de huidige president heeft hem overtroefd met ongeveer het dubbele aantal en het ziet er niet naar uit dat deze stroom enigszins gaat verminderen! Ook uit het buitenland komen meer brieven dan vroeger; vele daarvan gaan eerst naar het ministerie van Buiten landse Zaken om er een vertaling van te maken. Mevrouw Kennedy krügt alleen al in het Frans ongeveer 30 brie ven per dag. Mogelyk door de directe uitzendingen van zijn persconferenties via de televisie komt het de mensen voor, alsof ze hem al goed kennen en ze zien er daarom geen been in hem openhartig en op familiaire toon te schrüven. Bovendien hebben de programma's, die de presi dent aan het Congres heeft voorgelegd, mensen van alle rangen en standen tot nadenken gebracht over deze kwesties en ze maken er hun opmerkingen over. Ze houden hem aan zijn woord, name lijk dat hü altijd voor ideeën zou open staan. Instemming Honderden jonge Amerikanen, die verrukt zijn over zyn plan tot instelling van een vredeskorps, vragen hem geest driftig op welke wyze ze zich verdien stelijk kunnen maken. Leerkrachten betuigen hun instemming met zün pro gramma tot steun aan het onderwijs. Mensen die zich econoom wanen doen hem middelen aan de hand om de goudafvloeiing te stuiten en het aantal aanbevelingen betreffende de diverse facetten van het buitenlands beleid is niet te tellen. Honderden vertellen hem bij wyze van excuus, dat ze weten hoe druk een president het heeft en dat ze het niet prettig vinden zijn tyd in beslag te nemen. Niemand kan die stapels brieven al leen lezen, maar de president is er op gesteld er elke dag een 200 van te lezen en soms gaat hij naar de post kamer om enkele mee te nemen. Voor het lezen van al die brieven zün 26 man de hele dag bezig en zy besluiten welke brieven aan de president zullen worden doorgezonden. De brieven die niet eerst worden geopend zün die van zün fami lie, het ministerie van buitenlandse zaken, van zün drie nog levende voor gangers en van mevrouw Roosevelt. Slechts een gering percentage van de brieven bevat kritiek op de politieke gedragshjnen van de president en deze worden dan ook beantwoord onder toe voeging van enkele verklaringen en redevoeringen van de president waarin de bestreden kwesties uiteengezet wor den. De grote massa der brieven is echter van zodanige inhoud, dat de president er de steun en toewijding in vindt, waaraan hij zo grote behoefte heeft om zijn verantwoordelüke taak met opgewektheid te volbrengen. Uit dit alles bhjkt zonneklaar dat de Amerikaanse burger aandachtig luistert naar wat zyn president te zeggen heeft en ernstig nadenkt over de kwesties die zich heden ten dage aan land en volk voordoen. Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Feest op Koninginnedag SPORTMIDDAG Voor de viering van de Koninginne dag op maandag 1 mei a.s. heeft de Wassenaarse Oranjevereniging „Koning in Wilhelmina" in samenwerking met de scholen en diverse verenigingen een gevarieerd feestprogramma vastgesteld. In de morgenuren zijn er in het Ver enigingsgebouw drie poppenkastvoor stellingen voor de jeugd van de Was senaars e kleuterscholen. Om 9 uur be ginnen op het feestterrein aan de dr. Mansveltkade voor de jeugd van de lagere scholen wedstrijden als een step- penrace, zaklopen, een bekerrace, ruiter te paard, serveerrace, het eerst aan de trein en ringsteken op de fiets. Tege lijkertijd worden er op de sportvelden aan de Prinsenweg schoolsportwedstrij den gehouden voor de jongens en meis jes van lycea, uloscholen en vakscho len. 's Middags half 2 begint op het terrein van Blauw Zwart aan de dr. Mansveltkade een groot sportfeest met een gevarieerd programma. Op het pro gramma staan o.m. een handbalwed- strijd tussen een Haags jeugdelftal en een team van Hellas uit Den Haag, een voet'oalwedstrüd tussen een Wassenaars elftal en het Nederlands Zwaluwenelf tal en een nationale 3000 meterloop. 's Avonds 8 uur is er een Oranjebal in het Verenigingsgebouw met muziek van de Tornado's, om 9 uur begint op het Molenplein een taptoe. Daaraan wordt medewerking verleend door de muziek vereniging Excelsior, de drumband van „Irene" en de districtsband van de Ne derlandse Padvinders. Om kwart voor 10 is er op het Dorpsplein gelegenheid tot dansen in de open lucht. Prof. dr. Jongkees sprak over het slechthorende kind Op uitnodiging van de Rotaryclub Wassenaar heeft vrijdagavond in het Deylerhuis prof. dr. L. B. Jongkees, voorzitter van de Nederlandse Stichting voor het Dove en Slechthorende Kind een byzonder interessante lezing gehou den. De Rotaryclub had voor deze sa menkomst huisartsen, onderwijzend personeel, schoolbesturen e.d. uitgeno digd. Prof. Jongkees weer erop, dat de doof heid door de mensen vaak onderschat wordt. Allerlei andere gebreken o.a. blindheid, spreken de mensen veel meer aan, maar doofheid grypt dieper in, in de psychische structuur van de mens. Prof. Jongkees besprak de functies van het gehoor: het is een waarschuwings orgaan, het maakt communicatie met andere mensen mogelyk, het brengt de mens in nauwe relatie met het leven. Op byzonder suggestieve wijze schet ste prof. Jongkees wat een doofgeboren of een slechthorend kind mist vanaf de eerste maanden van zyn leven. Het wordt niet door geluiden op allerlei ge beurtenissen voorbereid, alles gebeurt plotseling, onaangekondigd en het kind krijgt daardoor als het. ware, telkens als iemand bij zijn wiegje verschijnt, een psychische zweepslag. Veel ernstiger nog is, dat het kind doordat het doof is, geen taal kan ontwikkelen. Het leert niet spreken omdat het niet horen kan. Natuurlijk zijn er methoden om langs kunstmatige weg het kind laier toch wat taal by te brengen en daardoor het denkvermogen te ontwikkelen. Maar de achterstand, die het kind in de eerste levensjaren oploopt ten opzichte van normaal horende kinderen is niet meer in te halen. Van het grootste belang is het, de doofheid van een kind zo vroeg moge lijk te ontdekken, opdat het, met behulp van een gehoorapparaat misschien toch gelegenheid krygt de taal te ontwikke len. Prof. Jongkees gaf uitdrukkelijk de waarschuwing, een kind dat op 1-jarige leeftyd nog niet praat, te laten onder zoeken. In veel gevallen is doofheid er de oorzaak van. Het is een ernstige fout in zulke gevallen zichzelf en anderen gerust te stellen met de gedachte, dat dat spreken wel later zal komen. By niet geheel dove, doch moeilyk ho rende kinderen is een niet minder scher pe waakzaamheid geboden. Ook by deze kinderen komen ernstige psychische sto ringen voor, ook al omdat het gebrek veelal later ontdekt wordt. Na een pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Burgerlijke Stand Geboren: Marie J., dr. van J. A. Geer- llngs en H. Moerwijk; Roelof J., zn. van J. Jager en F. Kort; Karin, dr. van H. A. Werner en M. G. C. van der Staak; Mar- faretha J., dr. van L. L. Rooijakkers en J. de Groot; Sylvia C. G. A., dr. van A. L. Oudshoorn en A. V. J. Kloosterman; Martina H. M„ dr. van J. C. B. Brederode en G. H. Hoogenboom. Ondertrouwd: L. P. Paardekooper en J. J. M. van Puffelen. Getrouwd: F. G. E. Halbertsma en E. C. M. de Kanter; L. G. G. San Giorgi en M. C. A. Westerman; J. C. Plompen en A. C. M. Koot; J. C. J. Groenewegen en C. M. de Git; J. A. yan Eijk en M. E. Dresens. Overleden: J. P. van den Broek. 75 Jr.; J M. Vollaers, 63 Jr.; M. E. van derKoogh, 84 Jr.; C. H. Brouwer, 70 jr.; C. Pirée, 48 Jr.: K. Kleijn, 53 Jr.; G. Kragt, 61 jr. Oran en Constantine blijven trouw Van officiële zijde is vernomen, dat de militaire commandanten van de gebieden Oran en Constantine, generaal de Pouilly en generaal Gouraud, een ultimatum van de generaals Challe en Zeiler hebben verworpen. Het ultimatum, dat vanmorgen vroeg is uitgegaan, hield de eis in van militaire aan sluiting van deze gebieden bij de opstand in Algiers. Vanochtend om tien uur heeft de Franse regering haar eerste maatregel tegen de Algerijnse opstandelingen ge nomen. In een communiqué van het Ministerie van Posteryen en Telegraaf verbindingen wordt gezegd, dat alle ambtenaren van deze dienst in Algerije opdracht is gegeven hun werk neer te leggen overal waar het wettig gezag ontbreekt. Om half tien heeft premier Debré een verklaring uitgegeven, nadat hy een onderhoud van twintig minuten met generaal De Gaulle had gehad. Hierin wordt gezegd, dat alle maat regelen zullen worden genomen die nodig zyn om in Algerye het recht zyn loop te laten hebben. De minister voor Algerünse Zaken, Louis Joxe, is vanmorgen met zes assis tenten per vliegtuig naar een geheim punt in Algerye vertrokken. Het gezel schap werd daar om half twaalf ver wacht. In de loop van de ochtend kwamen steeds meer Franse „colons" in Algiers op straat. Er werden bloedige botsingen met de moslims gevreesd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13