VERSCHENEN PALTHE Wat voor brein achter masker van Eichmann? snelÏF^service KAMSTEEG'S Vele Joden nemen Servatius het kwalijkdat hij iemand als deze oud-SS-er verdedigt DIPLOMATEN-CONFERENTIE NEEMT NIEUW STATUUT AAN EXPOSITIE ELEKTRONISCHE KANTOORMACHINES IN ROME Kerkelijk Leven Vreugdevuren in Zuid-Afrika in de nacht van 30 op 31 mei Gero-casseffe Zij kan lachen! GELUK IN HET SCHAAKSPEL [T S3 i X 1 i 1 i V 2 i 2 2 WBm 2 II m a a f? fl ^4 a i i A X V i i 1 iZ't P m m t 1 2 2 m a es ZATERDAG 15 APRIL 1961 (Van onze reisredacteur W. L. Burgsma) Jeruzalem Het proces-Eichmann nadert het slot van zijn eerste fase. De kille juridische worsteling om de bevoegdheid van het Hof maakte dat Eichmann in feite een min of meer willekeurige verdachte was. Maar volgende week zal dan bloot moeten komen wat voor brein er ligt achter het masker met de zenuwtrekken. Het zijn zulke lichte trekjes, dat men ze slechts van dichtbij ziet: een vreemd omhoog slaan en sluiten der ogen, een trekken met de mondhoeken, vijf keer links tegen één keer rechts, een lippen aflikken met de snelheid van een slangetong. Verder blijft hij nog steeds onbewogen; hij komt zijn kooi binnen, glimlacht formeel tegen Servatius, gaat zitten, een Duits heer die ontbeten heeft en zijn pech waardig wil dragen. Hij blijft singulier onindrukwekkend, totdat men hem in gedachten een SS-pak aantrekt en de Totenkopfpet opzet. Dan wordt men overvallen door de krampschrik van razzia, de treincontrole, de ondervraging. Staat artikel of de verpakking terecht? Staat dus niet het artikel maar in werkelijkheid de verpakking terecht? Servatius zal hier zeker het zwaarte punt van zijn verdediging van maken. Het bleek al gisteren toen hy in de com petentiestrijd stelde, dat Eichmann geen gevaar voor de mensheid meer is, dat hij met de val van het Hitlerregime bevrijd is van de ideologie, waarvan hfj de gevangene was en dat hij sinds dien als een vreedzaam burger heeft geleefd. Die Juridisch gezien formeel Juiste qualificatie van .vreedzaam bur ger" schiep beroering in de zaal en lokte woedende commertaren van de Israëli sche pers uit. Dr. Servatius, die zich wel wat tactischer had kunnen uitdruk ken, krygt het niet gemakkelijk. Er zyn Israëli's die menen, dat Serva tius een schurk moet zyn omdat hy iemand als Eichmann verdedigt en voor Servatius' slaapkamer, die naast de mij ne ligt in een hotel in een van Jeru- zalems buitenwijken, waakt een Israëli sche veiligheidsambtenaar, die zijn rech terhand in de zak houdt. Ik hoop dat een eventuele Israëlische wreker zich niet in de kamerdeur vergist! De procesgang in het hof mag van een onberispelijke zakelijkheid blijven, de publieke reacties in Israël nemen in hevigheid toe al zijn zij gevarieerd. Er zijn mensen die hun onbehagen handhaven en bevreesd blijven voor een blik in de afgrond van het verle den. Maar er zyn anderen, die zich bewust dwingen naar de ellende in die afgrond te blijven staren en er de be vestiging van hun Joods-zijn en van de staat Israël in te zien. Een Israëlische journalist zei mij: „Wat een beestachtig gezicht heelt Eichmann. In de hele zaal heb ik niet zo'n gezicht gezien. En toch zaten er een heleboel niet-Joden in de zaal". Die houding, maar dan op grote schaal, be leefde ik op de treurdag voor de helden en martelaren in de kibboets Jad Mor- dechai op vijfhonderd meter van de Egyptische grens. Redevoeringen, koren en een massadans riepen de kibboetsbe woners en hun kinderen op nooit te ver geten en nooit te vergeven. Die wil tot opnieuw lijden manifesteerde zich on der bloeiende vruchtbomen waarin vo gels zongen. Uit de getto-infernos wa ren deze kibboetsbewoners bloedend naar Israël gestrompeld, hadden daar opnieuw gevochten, hadden er met blote handen uit de kale woeslyn een stra lende kibboets geschapen: witte huizen, groene velden, zonnige dagen en vredi ge avonden en vooral een nieuw Joods volk uit de geschonden restanten van het oude, gezonde bruinverbrande kin deren in blauwe hemden en broeken, kinderen die gaapten en draaiden en elkaar kietelden terwijl een oude spreker de huiveriging van het Warschause getto opriep. O, zijn jullie zo? Het viel mi) in dat men, wanneer men de onbewogen SS-er Eichmann De internationale diplomaten-confe rentie in Wenen, die nieuwe richtlijnen voor het diplomatieke verkeer moest uit werken, kon tegen alle verwachtingen in met een voorspoedig resultaat worden afgesloten. Onder leiding van de Oos tenrijkse voorzitter, prof. Verdross, kon den de 45 artikelen van het nieuwe de- plomatenstatuur nogmaals worden door genomen en met 2/3 meerderheid wor den aangenomen. De nieuwe statuten bepalen in hoofd zaak dat de zogenaamde accrediterende (ontvangende) staat vaststelt hoe groot een diplomatieke missie mag zijn. Voorts kunnen de diplomatieke betrekkingen tussen twee landen uitsluitend op grond van bilateraal overleg worden opgeno men. De diplomaten worden in de volgen de rangorde ingedeeld: ambassadeurs, gezanten en zaakwaarnemers. Vervol gens is het aan diplomaten verboden om in dat land, waar zij geaccredi teerd zijn, een beroep of een commer ciële werkzaamheid uit te oefenen. Het hoofd van een diplomatieke mis sie kan slechts door nauwkeurig bepaal de personen worden vertegenwoordigd of vefvangen. Tenslotte is het nodig dat het aantal personen, die diplomatieke onaantast baarheid voor zich opeisen, meer wordt beperkt, dat totnutoe gebruikelijk was. Dit begrip van de diplomatieke immu niteit of onaantastbaarheid zal nog na der worden uitgewerkt. Een commissie van redactie zal hieromtrent een defi nitieve formulering aan de algemene vergadering voorleggen, waarna dan op 18 april de ondertekening zal volgen. Hockey programma Kampioenschap van Nederland (he ren)UNION—Venlo. Promotie le-klasse: HHYCKampong. Promotie Promotieklasse: Victoria 3 Leonidas; Groen Geel 2Leiden 2. Kampioenschap van Nederl. (dames) UNION—EMHC; Groningen—BDHC. zou willen tonen wat hij gedaan heeft, hem deze harde gezonde jeugd moet laten zien. Hij zou stukbreken of zeg gen: „O zyn jullie zo, dan heb ik mij vergist". Maar over die Eichmann die eens was, zei de spreker: „Het proces moet niet alleen Eichmanns schuld be wijzen maar de schuld van het hele Duitse volk waarvoor nooit vergeving is gevraagd. Zo stond hij zonder het te weten op de tweesprong: volksschuld naast staatsschuld. Welk een proces: aan de voet van Golgotha spreekt maandag een hof van rechtsgeleerden zich uit over een bevoegdheldsvraag. Voor godgeleerden rest de vraag wie er hier terecht staat: een man, een volk, of de mensheid". Advertentie de stalenboeken van de unieke nieuwe R D-collectie behang jaargang 1961. Onbegrensde mogelijk- heden voor een prach tige begrenzing van „Uw kamer van Ik" Vraag de boeken (ge heel vrijblijvend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. RATH DOODEHEEFVER „Verzetsgroepen" uit Guinea bij Djakarta bijeen Volgens het Indonesische persbureau Antara wordt in een plaatsje ten zui den van Djakarta een conferentie ge houden van vertegenwoordigers van ver zetsgroepen in Westelijk Nieuw-Guinea. Het doel der conferentie, die drie dagen zal duren, is het bijeenbrengen van alle organisaties in West-Irian om „de nationale strijd voor de bevrijders van dit gebied van de Nederlandse koloniale PRINS BERNHARD NAAR LOS ANGELES Prins Bernhard vertrekt vandaag na een bezoek van vyf dagen aan Mexico naar Los Angeles. Na een kort verblijf in deze stad keert hij via New York naar ons land terug. Prins Bernhard is van plan voor het einde van het jaar nog een bezoek aan Mexico te brengen. De Prins heeft gisteravond meegedeeld dat een consortium van Nederlandse, Belgische en Westduitse banken een project om de haven van Matamoros te verbeteren zal steunen met een bedrag van enkele tientallen miljoenen dollars. Matamoros ligt ten zuiden van de Amerikaanse haven Brownsville, aan de Golf van Mexico. De Prins heeft het project vorige week zaterdag, kort na zijn aankomst, met president Adolfo Lo pez Mate os besproken. Nederland en Mexico zullen tevens sa menwerken bij de oprichting van che mische en elektrotechnische onderne mingen met een gemengd kapitaal. Ook Zuid-Korea door V.N. naar New York uitgenodigd De politieke commissie van de Ver enigde Naties heeft op voorstel van Ja pan met 44 tegen 16 stemmen en bij achttien onthoudingen besloten Zuid- Korea uit te nodigen een vertegenwoor diger naar de commissie te zenden wan neer deze de kwestie-Korea behandelt. Deze vertegenwoordiger heeft geen stemrecht: Noord- noch Zuid-Korea is lid van de Vernigde Naties. Woensdag besloot de commissie een vertegenwoordiger van Noord-Korea uit te nodigen onder voorwaarden dat dit land de bevoegdheid en het gezag van de Verenigde Naties onvoorwaardelijk erkent. De communistische landen verzetten zich, vergeefs, krachtig tegen pogingen om de vertegenwoordiger van Zuid-Ko rea, die reeds in de zaal aanwezig was, achter de tafel te laten plaatsnemen. Een afgevaardigde van Noord-Korea is nog niet in New York. e** CetcAC AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. (Van onze Romeinse correspondent) In Rome wordt deze dagen een tentoonstelling gehouden de eerste in Europa van de machi nes, die eerlang de taak van bankbeambten, biblio thecarissen, functionaris sen in de levensverzeke ringsbranche en dergely- ken zullen komen verlich ten. Het gaat om een ten toonstelling van produk- ten van een particulier be drijf, zü het dan een heel groot, met vertakkingen in vierentwintig verschil lende landen; om deze re den kunnen wij de naam van de tentoonstellers niet noemen, daar dit op gratis reclame zou neerkomen. Maar de tentoonstelling is van een dusdanige om vang, dat er een congres voor wordt georganiseerd, waaraan vijftienhonderd personen deelnemen. Wij hebben de tentoon stelling bezocht en zijn er min of meer duizelig van teruggekeerd. Dat machines bestaan, die in vier seconden de inhoud even verademen, want wij vinden het beslist pretti ger onze geschreven arti- van een boek van duizend kelen te vervangen door bladzijden geheel in zich kunnen opnemen en in een „ijzeren geheugen" bewaren, waarna de weet een babbeltje van een paar minuten, dat kan stellig ook wel elektro nisch onder de ogen van gierige, die iets van de in- onze lezers zal komen. houd van dat boek nodig heeft voor zijn werk, door het bedienen van een paar knoppen opnieuw in en- mens (wij kele seconden alles wat hij nauwelijks Maar we schrokken toch weer even toen ons in een andere kamer een mede konden hem als zodanig weten wil. op een kaart herkennen) werd getoond, gedrukt voor zich ziet, grenst al min of meer aan toverij. Al deze dingen die bezig was te werken met een automatisch ge heugen. By wyze van toe- functioneren natuurlijk lichting verzekerde men met geperforeerde kaarten en het ziet er voor de ons, dat dit niets minder was dan een „criogenisch niet ingewijde uiterst in- supergeleid geheugen, sa- gewikkeld uit. Men verzekerde ons ook, dat het wel niet meer zo heel lang duren zal of on ze vertrouwde schrijfma- mengesteld uit subtiele kristallen plaatjes, die constant op een tempera tuur worden gehouden die slechts weinig verschilt chine verdwijnt in het van het absolute nulpunt, museum en wordt vervan gen door een „spreek machine".. Wij zitten doodgewoon te praten en de machine schrijft neer dus 273 graden Celsius onder nul." We waren na tuurlijk erg blij met die toelichting, maar voorlo pig hopen we toch, dat wat we te vertellen heb- ons eigen geheugen nog ben. Dat deed ons weer een tijdje mee wil gaan. Vandaag belangrijke dag voor Belgische kabinetsformatie (Van onze Belgische correspondent) „In tegenstelling tot Joeri Gagarin Is Theo Lefèbre nog niet teruggekeerd uit de kosmos, de binnenlandse politieke osmos, wel te verstaan". Dat merkte gis teravond de nieuwlezer van de Neder landstalige Belgische televisie zeer ten snede op. En hy heext de situatie van Advertentie Wat gaaf geschilderd^*) Is U in 't vak? Neen, 't is overheersing te bespoedigen". De voorzitter van de organisatiecom missie der conferentie, Silas Papare, ver klaarde in een openingsrede, dat de be volking van Westeljjk nieuw-Guinea de door de Nederlanders ontworpen Nieuw-Guinea-raad, die de vorige week in Hollandia werd geinstalleerd, af wijst. Volgens Antara werd de openings- plechtigeheid bijgewoond door de In donesische minister van Defensie, ge neraal Nasoetion. de kabinetsformateur daar Juist mee weergegeven. Het wachten is namelijk op de be spreking van Lefèbre en Collard, de voorzitter van de BSP. Deze zal van daag plaats vinden en dan zal moeten blijken of de partijen het eens kunnen worden over de nog hangende kwesties. Gisteravond waren waarnemers van oordeel dat de kansen van Lefèbre wel licht enigszins waren gedaald, doch dat by beide partyen, CVP en BSP. toch het verlangen naar een coalitie was blijven bestaan; terwijl beide daarvoor zich waarschijnlijk ook wel enige op offeringen zouden willen getroesten. Er is daarvoor ook een praktische re den: zou Lefèbry overhoopt niet slagen met een kabinetsformatie, dan zal Ko ning Boudewij nnaar alle waarschijn lijkheid een socialist met de formatie belasten. Die zou dan voor precies de zelfde moeilijkheden komen te staan. Vandaar dat algemeen wordt aangeno men dat de beide grote partijen van daag wel tot overeenstemming, zij het tot een voorlopige, zullen komen, zodat er in de loop van de volgende week een regering zou kunnen worden ge vormd. Terroristen openen vuur op Parijse politiebureaus (Van onze Parijse correspondent) Er zijn afgelopen nacht in Parijs weer gewonden gevallen, en zelfs één dode, als gevolg van terreur, dit kerr van Algerijnse zijde. Drie aanvallen werden door terroristen van de FLN gedaan, waarbij politiebureaus weer het doelwit vormden. Ook ditmaal waren het in bijzonder de speciale politie-eenheden van Algerijnse afkomst die sedert een paar jaar in Parijs dienst doen, die door hun landgenoten met granaten en mitrailleurvuur werden bestookt. Bij een aanval op het politiebureau van de Place Danou halverwege de berg van Montmartre werd een der aanval lende Algerijnen gedood. Gewonden zijn er aan beide kanten gevallen. In hun actie tegen de Franse contra- terroristen, die de laatste dagen weinig van zich hebben laten merken, heeft de politie invallen gedaan bij rechtse extremisten om voorraden munitie, gra naten en geweren buit te maken. Er moet nu een zevental neo-fascisten ach ter de tralies zijn gezet onder de be schuldiging van bedreiging der veilig heid van de staat. Kleuters aan de arbeid bij het ver vaardigen van een mozaiëk voor een kleuterschool in Meppel. Zij werken onder leiding van de schil deres Stien Eelsingh uit Staphorst, die het ontwerp voor de wandver siering maakte. NED. HERV. KERK Beroepen te Wilnis (toez.) A. Lam te Op-en Neder Andel te Hasselt J. de Lange, director Geref. Zending6bond te Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Franeker W. van Beest te Emmen en L. Rebel te Emmeloord. Tweetal te De Krim W. Ruiter te Baarn en J. M. Visser te Dokkum. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Viertal te Nijmegen J. C. Beekhuls te Edam c.a., H. van BUderbeek te Den Hoorn op Texel, J. Wleringa te IJlst c.a. en A. Zwartendijk te Beemster. Beroepen te Be verwijk G. Wassing te Dantumawoude. NESTOR GEREF. PREDIKANTEN OVERLEDEN. Op byna 90-jarige leeftijd is in Drie bergen overleden de nestor van de ge reformeerde predikanten in ons land, ds. A. Boekenoogen. Ds. Boekenoogen werd 30 mei 1871 in Woerden geboren. Hij studeerde aan de V. U. in Amster dam en diende van 1898 tot 1933 de kerken van Apeldoorn, Tienhoven en Wije. Na zyn emeritaat woonde hij in Driebergen. Tegenwoordige gouverneur-generaal Swart wordt tvaarschijnlijk de eerste president Om 6 uur 44 minuten op 31 mei a.s. precies op het tijdstip van zonsopkomst, zal in Pretoria de geboorte van de Zuidafrikaanse republiek met 21 kanonschoten worden aangekondigd. Alle klokken in Zuid-Afrika zullen van dit tijdstip af een uur lang worden geluid. In de nacht van 30 op 31 mei zullen op bergtoppen overal in het land vreugdevuren ontstoken worden en grote groepen mensen zullen gebedswaken houden. Om tien uur des ochtends begint de inhuldigingsplechtig heid in de Nederduits-gereformeerde kerk in de Bosmanstraat, met schriftlezing, gebed, eedsaflegging en zang van een massakoor van 500 mensen. Twaalfduizend leden van Afrikaanse, Joodse en Engelse jeugdbewegingen in uniform zullen een kilometer lange ere wacht vormen. Een groot aantal orkesten en koren zal medewerking verlenen. De dertigste mei zal een openbare feest dag voor allen zijn. In Vereeniging, waar het vredestractaat na de tweede vrij heidsoorlog in 1902 ondertekend werd, zal een groot standbeeld, „herrijzenis van de Afrikaner", onthuld worden. Groot standbeeld in Vereeniging Wie de eerste president zal zijn is nog niet officieel bekend maar algemeen wordt aangenomen dat de huidige gou verneur-generaal Charles Robberts Swart deze functie gaat vervullen. Swart werd op 5 december 1894 in Winburg in Oranje-Vrijstaat geboren uit een Neder landse moeder, Robberts genaamd. Na de eedsaflegging gaat de president naar het historische kerkplein om vanaf het bordes van het paleis van Justitie, destijds door Nederlanders in opdracht van Paul Kruger gebouwd, het volk toe te spreken. Advertentie Zoekt U een van f40.of f400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De Gero-specialist. „Verkiezingen" in Polen Morgen gaan naar schatting 18 mil joen Polen ter stembus om 460 afge vaardigden van de Sej. (het parle ment) en nieuwe gemeenteraden te kie zen. De verkiezingscampagne is bijzon der rustig verlopen, in tegenstelling tot de periode die aan de verkiezingen van 1957 voorafging. In oktober 1956 waren zoals bekend de Stalinisten door de meer gematigden onder leiding van Gomoelka vervangen. Krachtens een akkoord tussen alle partijen bestaat er én kandidatenlijst waarop „alle" stromingen tot uiting ko men. De samenstelling is echter zodanig dat de communistische Arbei derspartij zeker is van de meerderheid in het parlement! Ten opzichte van het oude parlement zal deze meerderheid waarschijnlijk nog toenemen. KAMPEERSHOW SCHUTTERSVELD. Vandaag en morgen heeft sportvriend Wout Bergers op het Schuttersveld een kampeershow ingerioht, waar o.m. de volledige Govener tentenserie te zien is. Ook dit jaar is deze show zeer geva rieerd. Men kan al zeer eenvoudig op reis gaan, doch ook voor hen, die com fort op prijs stellen, is er een ruime keuze. Voorts zijn er tal van nieuw aan de markt gekomen artikelen uit binnen- en buitenland op kampeergebied te zien, terwyl ook enkele modellen, welke on langs op de A.N.W.B.-tentoonstelling „Goedkamp" waren ingezonden, zijn ge- exposeerd. Grote Russische vloot bij Zuidwest-Afrika De Zuidafrikaanse regering overweegt de kwestie van uitbreiding van zijn ter ritoriale wateren, die thans drie myl breed zijn, aldus de minister van Bui tenlandse Zaken, Louw, gisteren in het parlement. In de afgelopen weken is voor de kust van Zuidwest-Afrika een grote vloot van Russische schepen (treilers en moederschepen) waargenomen. Er zou ook een onderzeeër by zijn. Advertentie. Haaf hele huis heeft nieuwe fleur want haar gordijnen zijn weer fris en schoon, verschoten plek ken zijn keurig bijgeverfd. Dat is 't succes van Reinigen Katoen Velours e.d. 0.75 p.m.* 1.40 p.m.2 Venen: (zelfs van donker naar licht!) Katoen 2.50 p.m.2 Velours e.d. 2.75 p.m.2 Onze schaakrubriek Het schaken heeft, alle ernst ten spijt, toch een in vele opzichten typisch spel karakter behouden. Het toeval b.v. speelt een grote rol en men kan „geluk" of „pech" hebben. „Als we in het schaakspel met zeker heden te doen hadden, zou de geluks factor in het spel en dus in de einduit slag misschien uit te schakelen zyn. We weten echter, dat dit allerminst het ge val is". (Du. de Groot in „Het Denken van den Schaker"). Zulk een „geluk" viel mij ten deel in een van de partijen welke ik speelde in de vorige week gehouden jubileumwed strijd van VTL. Het was gekomen tot de volgende stel ling: ao e- o 2 - Mijn tegenstander speelde hier: 12. a2-a3 en maakte mij hiermee klaar wak ker, omdat hoe ook, stukverlies het ge volg is. Er dreigt immers b2-b4 en paard c5 moet gedekt blijven. Maar zie, het wonder „geluk" bracht zelfs hier, redding. Eerlijkheid gebiedt te vermelden dat deze redding niet als een diepe combinatie was voorzien, maar als bij toeval in de stelling verborgen lag. Er volgde: 12 Pc5xe4; 13. b2-b4 Da5-c7; (en hier was 't geluk weer met mijn tegenstander, want „de zet" was Dd8!) 14. Pc3xe4, Pf6xe4; 15. Dc2xe4, Lc8-f5! (En zie, waar moet de dame heen? Slechts naar f3 en hierop zou vol gen e5-e4 en toren al staat „en prise"). 16. d5-d6 (dit was na 13Dd8 i.p.v. c7 niet mogelijk geweest). 16Dc7xd6 (op Dd7 zou zwart wel de kwaliteit heb ben gewonnen, maar wit toch een zeer sterke pionierfalanx overhouden) 17. c4- c5, Lf5xe4; 18. C5xd6, Le4xg2; 19. Thl-h2 Lg2-d5 waarna ook pion d6 nog verloren ging en zwart voor de officier vier pion nen terug kreeg. Minder juist voortzetten deed dit voordeel verloren gaan en de party werd remise. En, zou de befaamde combinatie uit de partij RétiBogoljocbof berekening of geluk zijn geweest, d.w.z. geluk in de stelling, „het vinden" blijft grootmeester lijk. 00 e- O <o *0 Cl - Wit aan zet, wint W. H. v. d. Nat Oplossing: Wit (Réti) speelde: 1. Lh5-f7t, Kg8-h 2. Lf7-e8!l (dreigt mat op f8).

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9