„ZIJ KOOS DE VRIJHEID!" Kerkdiensten Leiden en omgeving SPEELTECHNIEK „Hittegolf" op Amsterdamse beurs was- Reële en minder reële factoren zijn oorzaak van de stijging ZATERDAG Zondag 16 april Leiden Hervormde Gemeente. Pieters kerk: 10 uur ds. H. Bouter. 7 uur ds. J. N de Ruiter. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. J. N. de Bulter Mare kerk: 10.30 uur ds. M. Ottevanger. Oosterkerk: 10 uur ds. J. de Wit. Bethlehemkerk: 10 uur ds. M. C. Koole te Den Haag. Maranathakerk: 9 uur dr. P. L. Schoon- helm. (Zang: Maranatha-koor oJ.v. mevr. T. Massaar). 7 uur ds. J. Monteban. (Spel: Het eerste kwartier). Bevrijdingskerk: 10.30 uur de heer J. Kooy (voor ds. J. Groot), 7 uur ds. H Bouter. Aula Herv. Ulo-school, Asserstraat: 10 uur ds. H. W. v. d. Brink te Den Haag. Aula school Marnlxstraat: 10 uur dr. G. p H. Locher te Oegstgeest. Ver. van Vryz. Hervormden (Leldse Volkshuls)10.30 uur prof. dr. C. J. Blee- ker te Amsterdam. Egllse Wallonne: 10.30 uur da. G. Roth, te Amsterdam. Academisch Ziekenhuis! 10 uur ds. J. Maaskant. Diacones8enhuls: 10.30 uur ds. D. J. Voa- eers. Jeugdkerk (Aula Gymnasium): 10 uur de heer J. W. van Daalen. Geref. Kerk Zulderkerk: 10 uur ds. Rot huizen. 5 uur ds. de Boer. Aula school, Tlmorstraat: 10 uur dr. Westerink. 5 uur dr. Dronkert. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dronkert, 5 uur ds. Heule. 7 uur ds. de Boer. Maranathakerk: 10.30 uur ds. de Boer, 6 uur dr. Westerink. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstraat)9 uur ds Heule. 5 uur ds. Rothuizen. Geref. Gemeente: 10 en 6 uur lees- dlenst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds W. G. de Vries. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. Vele- ma. Doopsgezinde Gemeente: 1050 uur dr. 8. L. Verheus. Rem. Gemeente: 1050 uur ds. J. Th. Mackenzie. Evang. Luth. Gemeente: 10.15 uur ds. H J. A. Haan. Oud-Kath. Kerk (Zw. singel 50): 9 45 uur Hoogmis; (woensdag 8 uur H. Mis). Vrije Kath. Kerk (vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 1050 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste- gracht 3): 10 en 5 uur dhr. Th. Dlkkes; (maandag 8 uur Jeugdbyeenkom6t; dins dag 8 uur dhr. J. Sevensma te Amster dam). Leger des Hells: 10 uur helllglngsdienst «45 uur Openluchtsamenkomst Gangetje. 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Alle diensten o.l.v. de kapitein Vermeulen Baptistengemeente: 10 uur ds. J. Wel ling te Bllthoven, 5.30 uur dhr Dekker; (vrydag 8 uur bidstond). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. E G. Boesenkool. 7 uur ds. S. de Roest te LJmulden. (Jeugddienst); Geref Kerk: 10 en 650 uur ds. W. J. van Hoek. (H A.) Chr. Geref. Kerk: 950 en 6.30 uur Dienst des Woords. Alphen aan den Ryn Hervormde Ge meente Jullanastraat: 9 uur drs. H. Goed hart te Rotterdam, 10.30 uur drs. H. Goedhart, 6 30 uur ds. J. E. Bogers: Ge bouw Jonathan: 10 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Gouwsluls: 6.30 uur ds. P. A. Lefe ber; Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. A. Breure. 6.30 uur ds. M. Ottevanger te Lelden; Oudshoornseweg: 10 uur ds. G. Cadée; Martha-Stlchtlng: 1050 uur ds. J. Veen; Geref. Kerk Maranathakerk Raad- hulsstraat: 10 en 6.30 uur ds. K. H. Schu ring; Salvatorikerk W. de Zwijgerlaan: 10 en 6.30 uur ds. W. Wllma; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk iVrlJgemaakt)10 en 5 uur ds. H. Scholte; Chr Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grljpen- ttelnstraat: 9.30 en 5 uur ds. M. S. Roos; Oud Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 930 en 4 uur leesdlenst; Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 7 uur mevr. ds Hoff-Vlsser; Evangelisatie IJsbaange- bouw: 10 uur Eredienst, 650 uur de heer Th. Dlkkes te Lelden. Benthuizen Herv. Gem.: 950 en 6 u. ds. W. A. S. Laurense; Geref. Gemeente: 930 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur de. O. Tan den Bosch. 650 uur Bevestiging en Intrede ds. A. den Hartogh; Herv. Evang.: 10.30 uur ds. P. C. de Vey Mesdagh te Den Haag; 7 uur ds. H. M. Cnossen te Amsterdam; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds C. J. Tlsslnk; Nleuwerbrug: 9.30 en 6 30 uur ds. L. Loosman; Geref. Kerk (Vrygem.)950 uur leesdlenst. 3 uur ds. H. Scholte; Geref. Gem.: 10 en 6 uur lees dlenst: Luth. Gem.: 9 uur ds. A. Jense; Evang. Kring: 10 uur Eredienst. 7 uur dhr. Jb Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw. 6.30 uur ds. W. L. Her mans; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. A. Grlf- lloen te Woerden, 5 uur ds. J. v. d. KooB te Woerden: Chr. Geref. Kerk: 950 en 4.30 uur ds. P. J. de BrulJn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst; Rem. Geref. Gem.: 10 uur da. A. Hoff-Vlsscher. Illllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal, 7 uur ds. P. Brouwer; Geref. Kerk; 10 en 5 uur. ds. H. Wlerda te Haar lem; Chr. Geref. Kerk: 10 uur Dienst des Woords. 5 uur ds. L. Floor sr. te Nieuw- Vennep (hedenavond 7.30-8 uur Interker kelijk Avondgebed ln Chr. Geref. Kerk); Ned. Prot. Bond (Nutsgebouw)10 uur ds. P. J. Ouwerkerk te Brlelle; Evangellsatle- wmenkomst 3 uur ln het Nutsgebouw: ipr. dhr. J. Versteeg te Haarlem: Marana- tna-bijeenkomst woensdag 8 uur ln het Nutsgebouw. Spr. evangelist Jb Klein Ha neveld te Bodegraven. Hoogmade Herv. Gem: 10 uur ds. J. H. de Vree. katwyk aan den RBn Herv. Gem.: 9.30 uur dr. F. A. Nolle te Lelden, 6 uur ds A. Makkenze; Kapel Nieuwe Duinweg: 930 uur ds. A. Makkenze (HO.); Gym nastieklokaal Narcisstraat: 10.30 uur kand. G. Kalsbeek; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwyk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. F. Offerlnga, 6 uur ds. Jac. de Vos; Oude Kerk: 10 uur ds. D. Bouman. 6 uur ds. P. Moerenhout. (H.D.) Kapel: 10 uur ds. L. G. Bruin te Den Haag 5 uur ds. D. Bouman; Groen van Prlnste- rerschool: 10 uur ds. Jac. de Vos: Aula: 10 uur ds. P. Moerenhout; Zeehospitium: 6 45 uur ds. F. Pijlman; Geref. Kerk: 9 en 1030 uur ds. Nawijn, 5 uur ds. F. Pyiman; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong; Geref. Kerk (Vrljgem.)9 en 3.30 u. ds. H. van Ommen te Loosdrecht; Geref. Kerk (vrijgem.)10.30 en 5 uur ds. Breen; Geref. Gemeente In Ned. Casa Cara 10 en 5 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. D. Jé Coumou te Haarlem. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P Honnef, 6.30 uur dhr J. v. d. Hoek; Kerkzaal Zijlkwartier: 6.30 uur ds. J. P. Honnef; Gebouw: 10 uur Jeugdkerk; Oer. Kerk: 10 uur dr. Dondorp te Heemstede: 630 uur ds. J. J. Dijk; Kerkzaal: 9 uur ds. J J. Dijk. 5 uur dr. Dondorp; Ver. Vrljz. Herv. (Gebouw Lindelaan 12a): 10.30 uur ds. H. J. Mulder. Leimuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gljsbers: Pniel: 7 uur ds. D. H. Gljs- bers; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. W. Steu nenberg te Rotterdam, 7 uur ds. H. J. Koffrle. Llsse Herv. Gem.: 9 eii 10.30 uur vic. J Mansvelt 7 uur ds. G. A. Kwast te 's-Gravenzande. Jeugddienst: Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma. (Ha. en Dankz.): Geref. Gemeente: 10 en uur ds. H. van Gilst; Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 450 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 3 uur lees dlenst; Ned. Prot. Bond: 10 uur ds. A. J. Snaayer te Haarlem. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W H de Jong. 6.30 uur ds. W. Verwey te Zevenhoven: Geref. Kerk: 950 en 6.30 uur «s. G. F. Snel: Chr. Geref. Kerk: f.30 en 630 uur Dienst des Woords: Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer. NoordwBk-Binnen Herv. Gem.: 10 en uur ds. J. van Dijk: Geref. Kerk: 9.30 en »uur (v. d. Berghstichtlng 11 uur): prof. dr S. U. Zuidema te Amstelveen: Ned. Prot. Bond (lokaal Llndenplein)10.30 u. ds. J. b. Schouwlnk te Schiedam. Noordw()k aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. N. J. Cupédo; Geref. Kerk: 10 uur ds. Bouma. 5 uur ds. F. Ferwerda; Sole Mio: 10 uur ds. Ferwerda. Noordwykerhout 10 uur ds. A. H. Smits. 7 uur (Jeugddienst) ds. C. A. van Harten te Delft. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds J. H. Bogers te Alphen aan den Ryn, 250 uur ds. Hartzhelm te Scheveningen. (Jeugddienst); Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Rllnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds, C. J. Baart. 7 uur ds. A. S. Klusener; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2 30 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Ryn. RUnsburg Herv. Gem 10 uur ds. H. van Gosllga, 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Bethelkerk: 10 uur ds. M. C. Groenewoud 5 uur ds. H. van Gosllga; Geref. Kerk Pe- trakerk: 9 30 uur ds. Byieveld. 5 uur ds. v. d. Linde; Rapenburgkerk9.30 uur ds. v. d. Linde. 5 uur ds. Post; Maranatha kerk: 9.30 uur ds. Po6t. 5 uur ds. Byieveld Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Carller te Zutphen; Geref. Kerk (Vrygem.)10 en 5 uur ds. Bouma. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart. 5 uur vie. J. Manvelt te Llsse; Geref. Kerk: 9.30 uur ds P. D. Kuiper, 5 uur ds. H. van den Berg; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. aen Boer Ter Aar Herv. Gem.: 10.30 en 6.30 u ds. Llndenburg; Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker. 6.30 uur ds. C. de Ru te Zandvoort; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler; Geref. Kerk (Vrygem.): 10.15 en 5 uur drs. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. de Jong. Voorschoten Herv. Gem. (In Geref. Kerk): 1050 uur ds W. G. Meyering. 7 u. ds Saraber. Rijndijk: 10 uur ds Saraber. Hulp en Heil; 10 uur ds. Spoor te Noot dorp: Geref. Kerk: 9 en 5 uur ds. D. J. Modderaar: Geref. Kerk (Vrligem.)10 en 5 uur ds. N. Bruin te Leldschendam. Woord, offer en lied. Drie wezenlijke elementen in de eredienst. Deze foto werd genomen in de hervormde kerk te Warmond. (Foto Will Eiselin) Waddiiixveen Herv. Gem.: 9 30 uur ds. J. R. Cuperus. 650 uur ds. H. Stolk te Scheveningen; Esdoornlaan: 9.30 uur kand. D. J. Cuperus, 6.30 uur ds. J. R. Cuperus: Stationsstraat: 9.30 uur ds. W. Goedhart te Veenendaal. 7 uur ds. J. A. Peters te Den Haag; Geref. Kerk: 950 en 6.30 uur ds. J Snoey; Rem. Geref. Gemeente: geen dienst: Chr. Afgesch. Gemeente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv Gem.: 10 uur ds. W. A. B. Hagen te Katwyk aan Zee; 7 uur ds. J Veenendaal te Hillegom. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. H. J. Honders. 7 uur ds. J. T. Wlersma; Kle- vietkerk: 9 uur Jeugdkerk. 10.30 uur ds. J. T. Wlersma; 7.30 uur Jeugddienst, ds. F. Oberman te Rotterdam; Deylerhuis: 9 uur jeugdkerk: 10.15 uur ds. H. Beker; Geref. Kerk Bloemcamplaan: 10 en 5 uur prof. dr. R. Schippers; Zijllaan: 10 en 5 uur ds. A. Vos. (HA. en Nabetr.); Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur dr. R. H. van Apeldoorn te Londen; Rem. Gemeente Doopsgez. Gem./NPB Johannahuls: 10.30 uur ds. G. Ch. Dulnker te Hoogvliet; Soefi beweging Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst; Herv. Evangelisatie Dorpshuls: 10 en 5 uur ds. Vroeglndewey, te Veenendaal. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. Steunenberg te Rotter dam. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W Verweij; Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. J. Boer te Woerden (H.A.). Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J van Embden. Zwammerdam Herv Gem iO en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck; Geref. Kerk.10 en 6 30 uur ds. J. Wagenaar; Rem. Geref. Kerk? 7 uur ds. A. W Cramer te Nieuw koop. Onze bridgerubriek Bridgevraag van deze week: Oost gever. OW kwetsbaar. De zuid- Sch.CH1B 9 5 Ha. 7 5 4 Ru. B 10 8 Kla. 8 6 3 Biedverloopoost 1 klaveren NZ passen - west 2 harten (manche- forcing) - oost 3 harten - west 4 klaveren - oost 4 SA (azenvraag) - west 5 ruiten (één aas) - oost b klaveren - allen passen. Waarmee moet zuid uitkomen?? In de selectiewedstrijden welke eindigden en die tot doel hadden een Nederlands team te kunnen aanwijzen voor het spelen in de Europese kampioenschappen, deden 6 paren mee. De Keuzecommissie had begin dezer week nog niets bekend gemaakt en zal zich nog wel eens het hoofd moeten breken over de meest redelijke verkiezing. Men kan de taak van de KC ver gelijken met die van de V.N. in Kongo, er is geen ideale oplossing en toch moet er iets worden ge daan, en als het gedaan is, blijvc.i er ettelijke ontevredenen over! Een redelijk spelend paar was de com binatie Lengyel-Kramer (laatstgenoem de speelde ook met Filarski)één der goede ondernemingen van hen was het volgende spel. West Kla. A H V 6 Ha. V 9 3 Ru. A 10 9 8 4 Kla. 4 Oost Kla. 7 2 Ha. A 7 5 2 Ru. H B 5 Kla. 8 7 5 3 West (Kramer) opende 1 schoppen - noord 2 klaveren - oost (Lengyel) pas - zuid pas - west 2 ruiten - oost 3 ruiten west 5 ruiten. Noord speelde klaverenaas en heer (bij zuid viel de Kla. Vrouw), west troefde. Vervolgens speelde west drie hoge schop pens, die iedereen bekende - waarop de schoppen 6 volgde, welke noord introefde met ruiten 2 en oost overtroefde met ruiten 5. Oost speelde klaveren na, zuid een harten weg, west troefde; een kleine ruiten ging naar de ruitenheer en daar na weid ruitenboer gespeeld en gesneden (noord bleek geen 3e ruiten meer te heb ben). Uit oost kwam nu hartenaas en harten na en hoewel zuid klein speelde, legde west hartenvrouw - die de slag won; de enige slag voor NZ was toen nog een harten. Goed en fortuinlijk gespeeld: hoewel west natuurlijk geholpen werd door het minder juiste introeven van de vierde schoppen door noord, wat de positie van ruitenvrouw bij zuid verried - temeer daar noord al met een 6-kaart klaveren en een 3-kaart schoppen gemarkeerd net Haagse paar Boender-Nieman (Boender speelde ook met Oudshoorn en Nieman met de Leeuw) liet geen opge legde slems liggen. Met de volgende com binatie hadden de Hagenaars geen en kele moeite; West Sch. A V 9 5 Ha. 3 Ru. A V 10 8 4 Kla. H 10 4 Oost Sch. H 10 8 7 2 Ha. A 10 8 6 Ru. H Kla. V 9 7 3 West 1 ruiten - NZ pasten - oost 1 schoppen - west 3 schoppen - oost 4 kla veren (AsKinsNgBID - vraagt naar par- ners controle in klaveren) - west 4 Sans- attout (2 azen en tenminste tweede con trole in klaveren) - oost 6 schoppen. Speltechnisch bood het contract geen enkele moeilijkheid. Speelt men géén askingbids, dan is na wests steun tot 3 schoppen iw. 1 ruiten- o. 1 schoppen-w. 3 schoppen) met 't oost- spel 4 ruiten een voortreffelijk bod. Het wijst op slemmogelijkheden en het indi ceert een hoge honneur in ruiten; het geeft géén volwaardige ruitensteun aan, althans hoeft zulks niet het geval te zijn. Als oost matig sterk was zou hij gewoon 4 schoppen bieden en óók de (goede of matige) ruitensteun verzwijgen. Na 4 ruiten van oost kan west b.v. azen vragen (4 SA) en wordt 6 schoppen be reikt. H. W. Filarski. Antwoord op wekelijkse bridgevraag: Zodra uit het bieden blijkt, dat de te genstanders vermoedelijk twee lange goe de kleuren hebben, is het als regel zaak om te zien naar twee directe slagen, wanneer die tegenstanders slem bieden. In principe is daarom in het gegeven zuidspel een schoppenuitkomst geboden een kansrijker onderneming, dan een uitkomst in troef of ruitenboer. Ook nu bleek weer, dat NZ 13 slagen konden maken wanneer niet met schoppen werd uitgekomen maar slechts elf bij schop penstart. West had n.l. schoppenaas en NZ moesten elk twee maal in schoppen bekennen. Men begint er van te griezelen 15 APRIL 1961 Enige afkoeling na negen warme dagen Het „zomert" tot dusver nog steeds op de meeste beurzen, ook al is de tempera tuur tegen het einde van de week wat afgekoeld. Ook Parys, Brussel, Frankfort en Düsseldorf zyn de week in een betere stemming begonnen, maar in New York en Amsterdam kon men min of meer van een „hittegolf" spreken. In New York is het indexcijfer voor de industriële aandelen, dat bij het begin van dit jaar 610 was, tot boven de 692 opgelopen, Amsterdam heeft het gepresteerd, wat zelden zal zijn voorgekomen, dat de indexcijfers voor de meeste rubrieken 9 dagen achtereen hoger zijn geweest. Van 397 in begin januari was het algemeen indexcijfer eind februari tot 446 gestegen, eind maart, na een lichte daling, tot 449. terwijl deze week een cijfer van bijna 489 is bereikt, waarop tegen het einde van de week enige terugslag is gevolgd. Niettemin liggen de indexcijfers nog zeer belangrijk boven die van begin januari en vooral de internationale waarden en de industriële aandelen en die van de handelsondernemingen hebben daartoe in sterke mate bijgedragen. Eerst in het midden van de week was er op de aandelenmarkt enige aarzeling merkbaar, waardoor sommige fondsen, die sterk waren gestegen, een koersverlies leden, maar van een flauwe stemming kan niet worden gesproken, eerder van een ietwat verminderde vraag bij een nog altijd kjein aanbod. Het kan niet worden ontkend dat er aan de koersstijging op de aandelen markt reële factoren ten grondslag lig gen en zeker wat Amsterdam betreft. Men kan ze vinden in de jaarverslagen van de Nederlandse instustriële onder nemingen, die thans in versneld tempo binnenkomen, in de veelal hogere en mee vallende resultaten, in de hogere divi denden en de uitkering, geheel of ge deeltelijk, in aandelen, al of niet ten laste van de agioreserve, waarvan de uitkering belastingvrij is. Hier komt dan nog by dat de uitkering van een dividend in aandelen wordt beschouwd als een aanwyzing dat voor 1961 goede verwachtingen worden gekoesterd en voor dat jaar over een vergroot kapi taal ten minste eenzelfde dividend kan worden uitgekeerd. De koersstyging op de aandelenmarkt te Amsterdam heeft echter zulk een omvang aangenomen dat, ondanks de hogere dividenden, het gemiddeld aan- delenrendement van de 202 Nederland se fondsen, door de Rotterdamsche Bank berekend, uit. maart tot een nieuw laagtepunt, nl. tot 3.7 is gedaald, dat is bii beneden het niveau van uit. 1960. Gaat men de cyfers voor de afzonder- lyke fondsen na, dan blykt dat daarby rendementen voorkomen van 1 k 2 hetgeen dan met name geldt voor de aandelen, die het de laatste tyd tot bo ven 1000 hebben gebracht. En het Is geen wonder dat men hier en daar van de nog steeds stijgende koersen Van der Grinten, uit. 1960 nog 871, heeft het deze week tot 1575 gebracht! be gint te „griezelen" en zich afvraagt waar we met deze hausse op de aande lenmarkt zullen belanden! Hoezeer moet worden toegegeven dat er reële factoren zyn, die aan de waar dering van aandelen steun bieden, de abnormale lage rendementen zeggen ons toch dat men op een verdere gun stige ontwikkeling van het Nederlandse bedryfsleven in versnelde pas vooruit loopt, waaraan dan ook het buitenland Zwitserland, Frankryk, soms ook Duitsland door zyn aankopen op de Amsterdamse beurs meedoet. Het mag zeer zeker een verheugend verschijnsel worden genoemd dat de conjunctuur in West-Europa en ook die in ons land, nog altijd geen tekenen van inzinking toont en ook is wel reden om van de verdere ontwikkeling van de Euromarkt, de nagestreefde samenwer king tussen de Zes en de Zeven en de geneigdheid van Engeland om in dit economisch concert zijn party mee te blazen, voor de toekomst van ons we relddeel goede verwachtingen te koeste ren. Maar tevens kan er op worden ge wezen dat het tempo van de economi sche opgang reeds enige tijd trager wordt en dat van meer dan één kant mr. Delprat, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, de di rectie van de Nederlandsche Handel Mij. de revaluatie van de gulden wordt beschouwd als het begin van een fase van vergrote onzekerheid, zo al niet als een ernstige belemmering voor de verdere groei van de Nederlandse ex port, die de laatste tyd trouwens reeds min of meer teleurstellend was. Neemt men daarbij de gevolgen van de perso- neelschaarste en de vijfdaagse werk week in aanmerking, dan zal het nog zeer de vraag zijn of de resultaten van het Nederlandse bedrijfsleven in het lopende jaar die van het vorige jaar zullen overtreffen of daarme gelijk zul len blijven. Van Amerikaanse zijde is er en misschien niet ten onrechte op ge wezen dat ook de economische integra tie, waaraan voor een groot deel de toe genomen welvaart in ons werelddeel is te danken, haar grenzen heeft en dat men na verloop van tyd gedwongen zal zijn in sterkere mate op de landen bui ten Europa en met name op Amerika te richten. In elk geval zou het wonder zyn als de economische ontwikkeling van ons werelddeel in de naaste toe komst geen hindernissen op haar weg zou ontmoeten, zelfs al biyven we voor grote politieke storingen bewaard. Een en ander zal daarom by de waar dering van aandelen tot vergrote voor zichtigheid moeten nopen nu er, we gens de in ons land nog steeds toene mende kapitaalvorming en de toevloed van kapitaal uit het buitenland een sterke beleggingsdrang aanwezig is. De koersstijging van vele aandelen tot 500, 600, 1000 en daarboven betekent, ge lijk wy meer dan eens schreven, dat die aandelen door vele beleggers niet meer kunnen worden betaald, of een te groot risico opleveren. Hetgeen weer tot gevolg heeft dat de kooplust zich op lager genoteerde aandelen richt en de gehele aandelenmarkt tekenen van overspanning begint te tonen, welke by de een of andere tegenslag tot grote te leurstellingen kunnen leiden. Het advies, dat vele deskundigen thans geven om zich door gedeeltelijke winst neming tegen dat gevaar te dekken, lijkt ons dan ook zeker niet onverstan dig, de grotere belangstelling voor vas te rente-dragende fondsen staat daar mee ongetwijfeld in verband. Het spreekt vanzelf dat de willige tendens op de Europese beurzen een krachtige steun vindt in de voorduren de hausse op de Newyorkse beurs, waar blijkbaar de overtuiging veld wint dat de recessie voorby is en de V.S. aan het beginpunt staan van een nieuwe econo mische opleving. Enkele symptomen, als de grotere produktie in de staalbedrijven de toenemende afzet van automobielen, de verminderende werkloosheid en de stabiliteit van het persoonlyk inkomen maart 406 miljard, oktober 1960 409 miljard schynen daarop te wijzen. Dat die economische opleving het ge volg kan zijn van een deficit-financie ring door de Amerikaanse regering, gaat de beurs minder aan, beter gezegd, is voor haar een reden temeer om voor de aandelen nog hogere koersen te ver wachten. Terwyl Eisenhower nog niet lang ge leden voor 1960/61 een begrotingsover schot meende te mogen verwachten, heeft Kennedy voor dat jaar een tekort van 2 miljard dollar in uitzicht gesteld en van 2 miljard dollar voor het dienstjaar 1961/62 waaruit blijkt, dat de monetaire positie van de dollar bewust wordt ach tergesteld bij de pogingen om het be drijfsleven tot nieuwe activiteit te bren gen en de werkloosheid tot normale proporties terug te voeren. Dat men ook in de V.S. thans op de verwachte economische opbloei vooruit loopt, blijkt uit de ook voor Amerikaan se aandelen dalende rendementen en de styging van de koers/winstverhou ding aantal malen dat de winst per aandeel in de beurswaarde daarvan is begrepen gemiddeld tot boven 20 is opgelopen, wat dus wil zeggen dat het cijfer bij vele fondsen nog aanmerkelijk hoger is. De kunst van beleggen wordt langza merhand een zeer moeilijke bezigheid! x ET al die bouwery om ons Iw heen wordt het voor de Iv 1 arme kindertjes elke dag een groter probleem nog ergens een vrye plek te vinden om alle bedwongen hartstochten uit te vieren en alle verboden dingen te doen, die zy zo graag willen doen! Vooral in de grote steden wordt de toestand steeds nypen- der! Er is nauwelyks meer ruim te voor dartel krygertje of ver stoppertje spelen, want overal is de stormbal gehesen: het „wéés-op-je-hoede" voor auto's scooters en brommers legt een constante druk op de „kinder- uitlaat". En de kinderpsycholoog zit met de handen in het haar: wat zal er nu van jongens en meisjes terechtkomen, die voort durend angstig naar links en naar rechts moeten uitkyken om niet vermorzeld te worden?.... Beklemd vraag ik me soms af, waar dat op den duur naar toe gaat! Kinderen, wier vryheid al zo hélé jong aan banden gelegd wordt en zich, bijvoorbeeld over een jaar of tien helemaal niet meer buitenshuis kunen verto nen. omdat tegen die tyd de stroom auto's wel verdubbeld zal zyn, zijn te beklagen. Nu al lo pen zy bedrukt aan de hand van de oudere als ze de straat willen oversteken, ze krygen by het naar school gaan de dringende raad mee netjes op het trot toir te blijven: kortom, er is geen aardigheid meer aan! Ze zijn ouwe mannetjes en vrouwtjes vóór hun tijd, wie het in de pas lopen met de paplepel is ingegoten en dan bovendien nog op hun kop krygen als ze voor één moment de waarschu wingen in de wind geslagen hebben DIT is een der „keerzijden van de vooruitgang!" Met alle macht moet naar middelen gezocht worden om de jeugd tóch die kansen tot vry heid te geven, waarop zy recht heeft. Daar is iedereen wel van overtuigd. Wat niet wegneemt, dat het lang niet gemakkelijk is, haar die kansen te geven. Ook in Engeland zit men met het probleem. Daar is in Lon den de 35-jarige Pat Reed, in navolging van het Hollandse voorbeeld, maar dan op privé- basis al een tydje bezig „avon- turen-speeltuinen" in te richten, waarin de kinderen naar harte lust en in alle veiligheid kunnen rennen, draven en dollen. Hy zegt, dat ze er gelukkig en blij zijn, plotseling van alle angst om het vege lijf bevrijd. Ze kun nen in zo n „kinderhoekje" zich zelf zoveel als ze willen „uit leven" en gaan als lammetjes zo gedwee naar huis, wanneer de tijd daarvoor gekomen is. Alle overtollige energie is dan afgereageerd! Kyk naar dit meisje, dat stra lend komt aanhollen, als de helpster haar waarschuwt, dat de vrije tijd er weer op zit. Ze heeft het bést gehad! En vindt het ook bést, weer naar huis te gaan, al zit ze er, uit „veiligheidsoverwegingen" tussen vier muren opgesloten. Maar ze heeft van haar portie „vryheid" en „gezondheid" ten minste genoten. En daar was het toch om be gonnen! FANTASIO.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 23