Maak gratis proefrit Soekarno zal tijdens wereldreis geen bezoek aan Engeland brengen FLN komt misschien deze maand naarEvian WEERBERICHT Britse regering teleurgesteld had gehoopt iets te bereiken V.S. wellicht bereid hervatting der luchtvaartonderhandelingen Parijs gematigd optimistisch Vrouwen en kinderen ontvluchten Angola GAGARIN PER PARACHUTE GELAND, NIET IN CABINE LONDEN BLIJFT ONDER SOCIALISTISCH BESTUUR (§uct ^Jiie teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 15 APRIL 1961 No. 30330 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Kennedy ontvangt liem op 24 april President Soekarno zal geen bezoek aan Engeland brengen geduren de zijn wereldreis van maand, die morgen begint. Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, gisteren officieel bekend gemaakt. De uitnodiging van de Engelse regering is gisteren door de Engelse ambassadeur te Djakarta, aan Soekarno overhandigd, die haar in principe aanvaardde. Hij zeide, dat het reeds vastgestelde program ma van de wereldreis een beletsel is om het bezoek aan Engeland tijdens deze reis af te leggen, en dat hij dit misschien later, op een nader te bepalen tijdstip, zal doen. Zondag vertrekt Soekarno naar Thailand, daarna reist hij naar de V.S., vervolgens bezoekt hij verschillende Latijns-Amerikaanse landen, Ghana, de V.A.R., Ielrland en andere Europese landen, Rusland, Zuid- Slavië en Afghanistan. karta en Londen, beweerde gisteren dat president Soekarno de uitnodiging heeft geweigerd omdat hij geen genoegen wenst te nemen met slechts een „offi cieel bezoek." Hy wilde een „staatsbe zoek" met vlaggen in De Mali (de ma jestueuze toegangsweg naar Bucking ham Palace) en alle andere „franje". De Standard zegt dat de mislukking van Soekarno's bezoek het gevolg is van het voorbarige lek van een week geleden door officiële bronnen in Djakarta. Nor maal wordt er niets over dergelijke uit nodigingen meegedeeld, tot zij officieel zyn aanvaard. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat president Soekarno op 24 april in Wash ington zal aankomen voor besprekin gen met president Kennedy. Soekarno arriveert op de 20e dezer op zijn wereldreis in Los Angeles en reist op de 25e, de dag na zyn onderhoud met de Amerikaanse president, door naar Mexico City. Verwacht wordt, dat de Indonesische president met Kennedy de kwestie Ned. Nieuw-Guinea zal bespreken. In het be gin van deze week werd naar men weet deze aangelegenheid tussen pre sident Kennedy en de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, Luns besproken. Nu geen nuffig gesprek mogelijk Onze Londense correspondent meldt: Toen de Britse regering president Soe karno uitnodigde voor een officieel be zoek aan Londen, werd hier reeds het vermoeden uitgesproken dat het on waarschijnlijk was dat dit bezoek nog in de loop van dit jaar zou kunnen ge schieden, wegens Soekarno's overladen reisprogramma. Desniettemin was het het nog helemaal niet definitief dat het bezoek dit jaar niet zou doorgaan. De Britse regering is, zoals gemeld, teleur gesteld over het uitstel, omdat men hoopte op een nuttige gedachtenwisse- ling, waardoor zo voelt men het hier in officiële kringen, het Westen een dienst zou kunnen worden bewezen. De Britten menen Soekarno zodanig te kunnen beinvloeden dat een verminde ring van de spanning om Nieuw-Gui nea het gevolg van het gesprek zou kunnen zijn. Tevens was er dan nog de mogelijkheid dat premier Mac Millan op zijn komende reis naar het Verre Oos ten Djakarta zou aandoen, hetgeen als een verdere heilzame versterking van het Indonesische contact met het Wes ten zou zijn te beschouwen. Misschien is dit allemaal Engelse zelf overschatting of naieviteit, doch Mac- mlllan is er beslist de man niet naar om met Soekarno aan te pappen ten koste van Nederland. Terecht of ten onrechte meent de Britse premier dat hij langs de weg van persoonlijke diplomatie de algemene atmosfeer rond het vraagstuk Nieuw-Guinea kan verbeteren. Hy zal echter minstens tot volgend jaar met zyn poging moeten wachten en het is niet te voorzien hoe de situatie zich dan zal hebben ontwikkeld. Soekarno wilde staafsbezoek De Londense Evening Standard, welke I in het geheel geen melding maakt van de beide officiële verklaringen, uit Dja- De enige voor wie het incident vol doening schijnt op te leveren, is de Nederlandse regering, aldus de diploma tieke berichtgeving van het blad, dat zich van meet af uit solidariteit met Nederland tegen een bezoek van Soekar no aan Londen heeft verzet. Blanke bufferstaat in zuiden van Afrika De Zuidafrikaanse minister van Justi tie, Francois Erasmus, heeft de vorming bepleit van „een machtige blanke buf ferstaat" bestaande uit Zuid - Afrika, Rhodesië, Angola en Mozambique om de blanke beschaving in het zuidelijk deel van het continent te handhaven. Nauwere samenwerking tussen de Unie en de nabuurstaten waar de blanken de macht hebben wordt „dringend noodza kelijk". (Van onze correspondent in Washington) Naar wij vernemen zou Amerika thans bereid zijn de luchtvaart- onderhandelingen met ons land te hervatten. De besprekingen waren begin februari 1960 op niets uitgelopen. Tegen het einde van Eisen howers regime heeft het weinig gescheeld of de onderhandelingen waren hervat, maar zeer tot teleurstelling van betrokkenen zag de vorige regering op het laatste moment weer van dit voornemen af. President John F. Kennedy heeft het onderwerp opnieuw aangesneden toen minister Luns van Buitenlandse Zaken enige dagen geleden op bezoek was. Later heeft de Nederlandse minister de kwestie uitvoerig besproken met Ball, de onderminister van Economische Zaken. Zoals men weet, is het de KLM al sedert jaren te doen om landingsrechten op de Westkust, bij voorkeur Los Angeles. (Van onze Parijse correspondent) Hoewel het definitieve antwoord op De Gaulles persconferentie van dins dag j.l. door de FLN, waarvan de lei ders momenteel in Tunis nog vergade ren, pas op zijn vroegst maandag aan staande zal mogen worden verwacht, waait in Parijs sinds gisteren de wind toch al uit een iets optimistischer hoek. Men heeft hier goede hoop dat de Al gerijnse nationalisten er toch maar toe zullen besluiten in Evian de Franse de legatie tegemoet te gaan. Men sprak hier van de mogelijkheid dat de confe rentie voor het einde van deze maand nog geopend zou kunnen worden. Terwijl generaal De Gaulle op zyn nieuwe tournee door zuidwest-Frank rijk, die morgen in Bordeaux met een grote redevoering besloten zal worden, zijn waarschuwingen aan de Algerijnse nationalisten in nog klemmender be woordingen herhaalt, wordt de pressie van andere zijde, door Tunesië, Marok ko. Amerika en nu ook door maar schalk Tito van Joego-Slavië, die deze dagen in Tunis op bezoek is, verhoogd en het is de bedoeling de FLN over de brug te helpen. De Gaulle heeft na zijn persconferen ties van deze week nu nog duidelijker gezegd, dat de keuze voor de Algerijnen in laatste instantie is geworden: soe vereiniteit in welvaart mèt, of soeve reiniteit in armoe en chaos zonder Frankrijk. Waar over het principe van de onaf hankelijkheid dus al geen verschillen van mening meer kunnen heersen, valt het moeilijk te begrijpen waarom de FLN nu nog niet over zijn aarzelin gen heen zou kunnen stappen. Aanwij zingen dat de Algerijnse nationalisten dan nu ook inderdaad besloten zouden hebben De Gaulles toegestoken hand te grijpen, ziet men in Parijs in de voor bereidingen van de verschillende veilig heidsmaatregelen die sedert twee dagen zowel in Evian als in Genève zijn her vat. Tot zover onze correspondent. Belg en emigreren (Van onze Brusselse correspondent) Gistermiddag is van het vliegveld van Brussel de tweede Belgische emigranten- groep naar Australië vertrokken. De eerste groep vertrok met de „Water man" vanuit Rotterdam. Onder de 90 mannen, vrouwen en kinderen, die via Parijs en Athene naar Melbourne zul len vliegen, bevinden zich verscheidene kolonialen, die enige tijd geleden uit Kongo zijn teruggekeerd. Vorige maand zijn ook reeds Belgische emigranten naar Canada vertrokken en het ligt in de bedoeling dat nog meerderen naar Australië of Canada zullen emigreren, hoewel deze uittocht zeker niet zo'n om vang als die van de Nederlanders, die uit hun land zijn weggetrokken, zal aanne men. DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Tijdens het weekeinde neemt in ons land de kans p regen verder af. Wel zal overdag in de onstabiele lucht vooral in het binnenland weer bewolking ont staan. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. (Opgemaakt te 10 uur). 16 april Zon op: 5.42 uur; onder: 19.38 uur. Maan op: 6.44 uur; onder: 21.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.00 en 16.22 uur, laagwater te 12.11 uur. (17/7 hoogwater te 4.40 en 17.01 uur, laagwater te 0.28 en 12.54 uur). Dit blad bestaat alt 20 pagina's en een bijvoegsel. Pre iwnnedy leest op het bordes van het Witte Huis een communiqué voor over de bespre kingen, die hij gevoerd heeft met de Westduitse bondskanselier Adenauerdie op deze foto naast hem te zien is. In Lissabon is gisteren het Por tugese passagiersschip „ImperiV aangekomen met ruim duizend pas sagiers aan boord, die merendeels uit Angola afkomstig waren. Het waren vooral vrouwen en kinderen die uit dit Portugese gebied in Afrika naar het moederland terug keerden. Volgens enkele passagiers is het zakenleven in Angola in grote mate teruglopen. Zij noem den hetgeen in deze kolonie ge beurt zeer ernstig voor Portugal als geheel. Volgens een bericht van het persbu reau Lusitania hebben „de aanvallen vanuit Kongo in noord-Angola binnen gevallen terroristen totnutoe aan 172 personen het leven gekost". Waarschijn lijk worden met dit aantal blanke slacht offers bedoeld. De Portugese autoriteiten in Angola hebben voor de buitenwijken van de hoofdstad Loeanda een avondklok in gesteld. Gisteravond zijn in Loeanda twee Europeanen gearresteerd, verdacht van brandstichting in een graanopslag- plaats in een buitenwijk. Het incident veroorzaakte grote opschudding onder de bevolking. In Portugal is een „vreemdeling" ge arresteerd, die van plan zou zijn ge weest bomaanslagen op de ambassades van de V.S. en Brazilië in Lissabon te plegen om de diplomatieke betrekkingen tussen Portugal en deze landen te ver storen. Het „Iberische revolutionaire co mité" en generaal Delgado zouden hem dit hebben opgedragen. Gisteren zyn weer twee dorpen en een bestuurspost in Angola door rebellen aangevallen. Volgens het persbureau Lusitania zyn de opstandelingen overal teruggeslagen en leden zij zware ver liezen. Vijf r-k. bisschoppen in Angola heb ben vandaag een herderlijk schrijven ge publiceerd, waarin de moordpartijen van de „terrox-isten" worden verooi'dèeld. In de brief wordt echter ook aangedrongen op het scheppen van een beter sociaal klimaat: „De wettige en gerechtvaar digde aspiraties van het volk moeten in overweging worden genomen". Geen steun voor de aanklachten tegen dr. Oberlander Een rechtbank in Bonn heeft giste ren meegedeeld, dat het onderzoek naar eventuele deelneming van de voorma lige Westduitse minister voor vluchte lingenzaken Oberlander geen gegevens heeft opgeleverd, die de beschuldigin gen steunen. De rechtbank heeft dan ook beëindi ging van het onderzoek gelast. De Westduitse „Vereniging van ver volgden onder het nazi-regime" had in april van vorig jaar Oberlander ervan beschuldigd in 1942 en 1943 aan derge lijke misdaden te hebben deelgenomen. Volgens de rechtbank is daarentegen gebleken dat Oberlander tegen fusille ringen heeft geprotesteerd en desbe treffende bevelen ongedaan heeft ge kregen. De rechtbank hoorde meer dan 150 getuigen, onder wie voormalige Sov- jetrussische staatsburgers, en raad pleegde talrijke documenten. Oberlander trad vorig jaar als minis ter voor Vluchtelingenzaken af nadat hij maandenlang het voorwerp van kri tiek was geweest wegens ideologische steun aan het nazi-regime. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, is gistermiddag van Schip hol naar de Verenigde Staten ver trokken. Kort voor zijn vertrek nam hij afscheid van staatssecretaris P. J. S. de Jong. Grandioze optocht in jubelend Moskou De Russische ruimtereiziger Joeri Ga garin is gisteren op grandioze wijze in Moskou gehuldigd. Na zyn intocht nam hij een urenlange défilé af in gezelschap van Chroesjtsjow en andere hoge Sow- jet-autoriteiten, waarbij hem eerbewij zen ten deel vielen, die over het alge meen alleen aan party leiders en' be vriende staatshoofden toevallen. Onder meer is hij benoemd tot „held van de Sowjet-Unie", en kreeg hy de Orde van Lenin en de Gouden Ster. Deze gran dioze ontvangst werd gisteren ook als directe uitzending op het Nederlandse televisiescherm gebracht via Tallinn in Estland en Helsinki in Finland, waar het Eurovisienet werd ingeschakeld. De technische kwaliteit van deze eerste di recte uitzending uit Moskou was rede lijk. Uit verklaringen van ooggetuigen van de landing van Gagarin na zijn ruimte reis is gebleken, dat hy niet in zyn ruimtecabine is neergekomen maar met een parachute. Over het lot van de ruimtecabine zijn geen gegevens ver strekt. Zou de landing inderdaad per parachute zijn gemaakt, dan zou een geheel andere operatie zijn uitgevoerd dan met de voorgaande ruimtecabines met hondjes, die volgens de indertijd verstrekte gegevens in hun geheel een normale landing hebben gemaakt. (Van onze Londense correspondent) De Britse verkiezingen voor de graaf schapsraden, te vergelijken met onze Provinciale Staten, hebben succes voor de Conservatieven opgeleverd. In Lon den bleven de resultaten echter bene den de verwachtingen, al slaagden zy er in Labour 17 zetels afhandig te ma ken. Londen, dat al 27 jaar socialistische bestuurd wordt, zal door de uitslag van de jongste verkiezingen dit record op 30 jaar brengen, want over drie jaar trekt men wederom naar de stembus. Voor deze verkiezingen bezette La bour in de Londense graafschapsraad, welke een gebied van driënhalfmiljoen mensen bestrijkt, 101 zetels en de Con servatieven slechts 25. Thans is de sa menstelling: Labour 84, Tories 42. Ook bij deze verkiezingen heeft de wet van de politieke slingerbeweging, die kenmerkend is voor een kiesstelsel dat niet zoals bij ons berust op evenredige vertegenwoordiging, zich weer sterk doen gelden. De Conservatieven maak ten het grootste deel van hun geweldige verliezen goed, die zy in 1958 leden toen zij in het gehele land 193 zetels moesten prijsgeven. De conservatieve partij had toen te kampen met een enorme in zinking als gevolg van de Suez-actie, economische moeilijkheden en vooral van de aanzienlijke huurverhogingen voor gemeentewoningen. Alle 69 liberale kandidaten voor de Londense graafschapsraad, werden ver slagen. Een gunstig feit is, dat er by deze verkiezingen minder apathie heeft ge heerst dan gewoonlijk. Zoals men weet bestaat er in Engeland geen opkomst plicht, zodat vooral bij raads- of pro vinciale verKiezingen de meeste kiezers het wel geloven. Een opkomst van 30 is meestal het maximum bij graaf schapsverkiezingen. Thans toog in de verschillende Londense districten bijna de helft van de kiezers naar het stem lokaal en dat is heel wat! Een Russische afgevaardigde bij de VN heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie de verworven gegevens over de ruimte vaart en het onderzoek van de ruimte ter beschikking van alle volken zal stellen, omdat Rusland de verovering van de ruimte niet als een nationale taak ziet, maar als een opgave voor de mensheid in haar geheel. VN-waarnemers hebben evenwel op gemerkt, dat de in 1959 in het leven geroepen VN-commissie voor het ruim teonderzoek nog niet heeft kunnen ver gaderen, omdat Rusland nog steeds moeilijkheden blijft opwerpen over al lerlei procedure-kwesties. De commissie had tot opdracht gekregen, de interna tionale samenwerking voor vreedzaam onderzoek en gebruik van de ruimte te bevorderen. Advertentie. Vraag de dealer of schrijf aan Daf Emdhove» Uit Het Leidsch Dagblad van f 15 april 1861: Sedert meer dan twee eeuwen gingen de netten der visschers verloren of scheurden op zeker punt in den Teems bij het zogenaamd Blythesand, zon der dat men de oorzaak daarvan kon te weten komen, die door- gaans aan het wrak van een ge zonken vaartuig werd toege schreven. Thans is het raadsel opgelost, nu dezer dagen bij het ligten van een anker een kanon van zeer verouderden vorm en veel langer dan de thans gebrui kelijke op negen vademen diepte werd opgevischt. De gehouden verkooping ten overstaan van den heer A. van Leeuwen aan den Burg al- hier den 13 April 1861: j Een huis en erf staande en f gelegen aan de Noordzijde van f de tweede Haverstraat, wijk 3 no. 126. Kooper P. Beenakker, voor f. 51.-. ijk 3 kker, f

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1