Fleurig gebaar V.V.V. dank zij zes meisjes Een Tien voor Tieners: voldoende LISSE DE EERSTEHAARLEM BEROEMD Europees Jeugdcentrum Zorg dat je er niet bij komt De opvoedende watirde van TV Kloosterleven Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 15 april 1961 Vijfde blad no. 30330 Als de bollenvelden schuchter beginnen te geuren. Als de krokussen en narcissen de vreemdelingen naar ons land lokken. Als de Keukenhof uit zijn winterslaap is ontwaakt. Dan zijn Corrie, MiesTillyTrudyLida en Anne Mieke uit Lisse niet zo maar meisjes meer. Zij zijn meer. Zij zijn de Lissese bloemenmeisjes's Zondags kun je ze langs de weg zien. Of tijdens het corso. Met bloemeneen vriende lijke lach en veel plezier. Maar als de bollenvelden hun beste tijd achter de rug hebben worden de Lissese bloemenmeisjes weer gewoon CorrieMiesTillyTrudyLida en Anne Mieke. Dan hebben ze weer een hele herfst, een hele winter en een groot deel van het nieuwe voorjaar voor zich om wat na te praten over die paar gezellige dagen, die ze als ambassadrices van de VVV Lisse hebben doorgebracht. Corrie Bisschops (21), die in een loods van een bekende bollenfirma aan de Oranjelaan in Lisse op een door-de-weekse dag in servetjes van de VVV narcissen verpakte om 's zondags uit te delen, vertelde, dat de Lissese bloemenmeisjes er eerder waren dan de befaamde Haarlemse. „Dat ze ons nageaa-pt hebben wil ik niet zeggen. Ik vind ze erg leuk en erg charmant. MaarZe wil het eigenlijk niet zeggen, maar dan geeft ze toe: „Goed, ik ben vreselijk jaloers op ze. Ze gaan helemaal naar Amerika. En wij. Wij gaan binnen kort voor het eerst uit ons dorp. Dan gaan we naar het concours d' éle- gance in Noordwijk". Toch zijn ze er blij mee. Met dat uitstapje naar het bekende concours voor toerbussen. Net zo blij ogenschijnlijk als de Haarlemse bloemenmeisjes met hun reis naar Amerika. En misschien. Misschien zouden ze zich in Amerika niet eens op hun ge mak voelen. Omdat zij niet zoals de Haarlemse meisjes dure ontvangsten, cocktailpart-ies en bezoeken aan instel lingen terwille van de liefdadigheids ge wend zijn. Omdat zij eenvoudige bloe- Trudy de Ruyter menmeisjes zijn, die langs de weg staan om automobilisten letterlijk op te fleu ren. Niet eerlijk Mies Schrama (22), evenals Corrie een van de eersten, die zeven jaar geleden voor het eerst in Lisse bloemen voor niets aan de man en de vrouw brachten, vindt het eigenlijk niet helemaal eerlijk, dat juist Haarlemse meisjes als ambas sadrices voor de bollenstreek optreden. „Waarom alleen uit Haarlem. Waarom krijgen de meisjes uit de streek zelf niet een kans om Haarlems bloemenmeisje te worden", vraagt zij zich af. „Ach", zegt Mies, „dat wij geen dure reizen maken. We zouden het heus wel erg graag willen, maar onze V.V.V. is maar heel arm". De meisjes vinden, dat het zelfs met niet al te best weer best meevalt om langs de weg te staan en bloemen uit te delen. Af en toe krijgen ze een snoepje of een sigaretje. En wat belang rijker is, de mensen zijn altijd vriende lijk, hoewel ze vaak verbaasd zijn te horen, dat ze die bloemen heus voor niets krijgen, dat ze er echt geen geld voor hoeven te betalen. Vaak worden ook hun namen geno teerd, worden er foto's genomen en wordt de belofte geddan, dat ze de meisjes, heus, echt, eens zullen schrijven en foto's zullen sturen. Merkwaardig is, dat er echter nog nooit iemand heeft gereageerd. In al die zeven Jaren niet. En wie al die bloemen beschikbaar stellen? Dat zijn de kwekers. En er zijn heel wat bloemen nodig. Afgelopen zon dag werden er zo'n 1500 bloemen uit gedeeld. Ze zijn weg voor je 't weet. Nooit meer Wat Tilly de Jeu (18), die voor het vierde seizoen Lisses bloemenmeisje is het leukste ogenblik vond? „Toen een Duitse tegen me zei: ik zal je nooit meer vergeten. Nooit meer". Zo was zij onder de indruk van de bloemen, die Tilly haar met een charmant gebaar en een vriendelijk woord gaf. „Ik vind het hardstikke leuk", zegt Tilly, „omdat de mensen het zo leuk vinden". Net zo leuk als Trudy de Ruyter (16) en haar veel grotere evenbeeld en zusje Lida (17) het vindt. Lida, die ondanks het feit, dat ze een jaar ouder is toch een jaar korter bloemenmeisje is dan haar goedlachse zusje En dan is daar nog Anne Mieke de Vroomen (18), die voor het eerst bloemenmeisje is, omdat er nog een tekort wasAnne Mieke, die als enige van de meisjes uit een bloem bollenfamilie stamt. vader is bollenexporteur", zegt ze trots. Met de nadruk op exporteur, want ook in de „streek" zijn rangen en stan den. En als je exporteur bent En wat mevrouw J. v. d. Berg-Van Biezen „Ja, ik ben 65 Jaar, dat mag U gerust weten, want ik voel me nog heel Jong" met de bloemenmeisjes te maken heeft? Laten we haar maar de bloemenmoeder noemen. „Zeg maar ho temetoot", zegt ze. „Want ik doe van alles. Organiseren, daar ben ik gek op". Zij is het, die de nieuwe toiletjes van de meisjes grotendeels ontwerpt. Die past en meet. Die volgens de meisjes een heleboel doet. De meisjes, die haar echt graag mogen. En zij de meisjes. Tilly de Jeu Corrie Bisschops Annemieke de Vroomen De Lissese bloemenmeisjes doen haar „werk" met plezier. Geld krijgen ze er niet voor (het is maar een arme VVV). Dure reisjes maken ze niet. Maar wel krijgen ze als beloning het toiletje, waarin zij bloemen hebben rondgedeeld. Elk seizoen een ander toiletje. Ze zijn er dolgelukkig mee. Die Corrie, Mies, Tilly, TrudyLida en Anne Mieke In Straatsburg zal een Europees Jeugdcentrum worden opgericht! j Dit is het belangrijkste resultaat van een internationale conferentie over jeugdzaken die vorige maand in Brussel is gehouden. Aan de besprekingen namen ambte lijke deskundigen uit zestien landen (de leden van de Raad van Europa en Span je) deel. Het doel van dit centrum is een mo gelijkheid te scheppen tot uitwisseling van ervaringen en gedachten, waarbij ook aan de Afrikaanse landen wordt gedacht, en „technische bijstand" te verlenen aan de nationale jeugdorgani saties. Voorts zullen cursussen worden ingericht voor leiders van jeugdorgani saties van Europese en andere landen. De conferentie besteedde byzondere aandacht aan de steunverlening aan jeugdorganisaties in jonge landen, in het bijzonder in Afrika. Besloten werd tot de oprichting van een Europees raadgevend comité van jeugdorganisa- j ties, die dit vraagstuk op een conferentie 1 in de herfst van dit jaar zal bespreken. I De nationale jeugdorganisaties zullen bij dit voorbereidende werk worden be- i trokken. Aan de volgende bijeenkomst van de ministers van Onderwijs van de Raad van Europa werd een aanbeveling op gesteld, waarin wordt gewezen op de grote mogelijkheden van opleidingen buiten schoolverband in het kader van de Europese samenwerking. Van de vier Scandinavische landen ontving de conferentie het aanood vrij willigers ter beschikking te stellen voor de bouw van scholen en sportvelden in de Europese landen. De automobilisten zijn wat blij met de bloemen. In Cuba is een „Unie van Pionier- rebellen" gesticht, een jeugdorgani satie die open zal staan voor „in telligente schoolkinderen"wier taak het zal zijn te waken tegen sabota ge en contra-revolutionaire houdin gen" op de lagere scholen. De kinderen krijgen een rode ba ret en zullen naast hun „speciale opleiding" ook een eerste militaire vorming ontvangen. Geen lid mag ouder zijn dan dertien jaar! Fidel Castro heeft dezer dagen de eerste twee leden, een jongen van negen en een meisje van zeven jaar, persoonlijk en met veel vertoon de eed afgenomen. „Televisie in het leven van onze kin deren" is de titel van een boek waarin drie Amerikanen onder meer hebben vastgelegd wat kinderen in een grote Amerikaanse stad zo al op de televisie kunnen zien tussen vier uur 's middags en negen uur 's avonds. In de uitzendingen op één dag kwa men twaalf moorden, drie zelfmoorden, een terechtstelling door middel van een guillotine en voorts bijna onafgebroken schietpartijen en gevechten voor. De on derzoekers hebben voorts berekend dat Amerikaanse kinderen tussen de drie en zestien jaar een zesde van de tijd dat zij niet slapen, voor het televi sietoestel doorbrengen. Zy menen dat vele kinderen „ge schokt" zijn geworden door de voorstel lingen en dat de gevolgen hiervan zich mogelijk nog lang zullen doen gevoelen. ongezond geacht voor jonge vrouw In het weekblad „Kultura 1961", dat uit Tsjecho-Slowakije afkomstig is, werd onlangs geschreven dat de staat zich op het standpunt heeft gesteld, dat jonge Tsjechische vrouwen zich niet meer mo gen aanmelden als gegadigden voor het kloosterleven. „Het is niet gezond voor een jonge vrouw om zich in een cel te laten opsluiten, waardoor zij dood is voor de wereld", aldus het blad. De kloosterorden wordt daarom in het vervolg niet meer toegestaan nog no vicen aan te nemen. In Tsjecho-Slowakije staan kloosters van 41 verschillende orden. In het blad werd voorts beweerd, dat zelfs zusters die zich volkomen van alle wereldse genoegens losgemaakt hadden, beinvloed werden door radio en tele visie. „Deze communicatiemiddelen doen hen weer veranderen in levende wezens der twintigste eeuw." Als uitzondering werden genoemd de bewoonsters van het klooster te Droumov, vierhonderd in getal, die zich nog al tijd in haar cellen bleven opsluiten en zich alle aardse geneugten ontzegden. Volgens een mededeling in het Poolse weekblad Tsjitsie Literatskie mochten in Polen en Hongarije nog wel nieuwe novicen tot de orden toetreden. Volgens dit blad ".ouden er op het ogenblik ongeveer 27.000 kloosterzusters in Polen zijn. Dit is tweemaal het vooroorlogse aantal. Wij geven deze cijfers uiteraard onder alle voorbehoud. Het is gauw zondag en er zijn heel wat bloemen nodig. Daarom vele handen maken licht werk. Het tweede deel van „Een 10 voor de tieners", dat niet pretendeert in „een grote behoefte te voorzien" is in de Nimmer Dralend reeks ver schenen. En we zijn er blij om. Omdat in dit boekje het beste uit de Nederlandse schoolpers is verzameld. Het prettige is, dat de verhalen en gedichten niet zijn geschreven met het doel voor een zo groot mogelijk publiek te worden uitgegeven. Daarom zijn zowel de verhalen als de gedichten weinig commercieel. De redactie van het boekje heeft er bovendien nog naar gestreefd dat proza en diè poëzie op te nemen, die naar haar mening getuigen van o.m. denkkracht, helderheid en op rechtheid. dat op een heel wat hoger peil staat dan de verhalen en gedichten, die be paalde damesbladen haar lezers plegen voor te schotelen. Wat ons teleurstelde is.dat er geen bijdragen van scholen in ons verschy- ningsgebied bij waren. Wellicht in het derde deel? Nu moet je niet verwachten er lite raire meesterwerkjes in aan te treffen. Maar wel zijn er verhalen en gedichten bij, die het „literaire instinct" verraden. Zoals de verhalen van Peter Wempe van het Haags Montessori Lyceum bij voorbeeld. Hij is sterk in het nuchter uitwerken van een op z'n zachtst gezegd wat fantastisch gegeven. Het gegeven, hoe fantastisch ook is bovendien nog wel zo reeël, dat je iets of iemand herkent. Peter laat tussen de regels doorlezen. Hij denkt na en laat naden ken. Hij is met zijn denken van al die jonge schrijvertjes misschien nog wel het verst. „Maar je kunt er ook hele simpele verhaaltjes in vinden, zoals ,,'n Modern interieur" van M. Peters van het St- Ursula Lyceum in Roermond. En dan het satirisch-grappige gedichtje „Kool" uit het Corps van de Academie Miner va Groningen. Marie José Raetsen van het St.-Ursula Lyceum in Roermond schreef een nogal ironisch verhaaltje over advertenties. Er zijn heel wat ver halen en gedichten bij, die nog echt on volgroeid zijn. Er is echter meer b& „Achterlijk" Op een congres van jeugdleiders dat onlangs in de Amerikaanse staat New- Jersey is gehouden, verklaarde een van de deelnemers dat „in bepaalde milieus jongeren die zo verstandig zijn om géén verdovende middelen te gebruiken voor achterlyk worden uitgemaakt". Hy zei verder, dat in die milieus, de overigens geen cetdzMunheftd zouden «tin» het ge bruik van marihuana en andere narco tica „even gewoon is als het al sedert jaren ingeburgerde alcoholmisbruik on der de jeugd". Deze jeugdleider overdreef allerminst. Want juist in West Orange in New Jersey is thans een uitgebreid politie onderzoek aan de gang naar het ge bruik van verdovende middelen onder kinderen van gegoede ouders. Meer dan vyftig jongens en meisjes zouden er by betrokken zyn. Rechercheurs die dezer dagen opnieuw vier jongeren arresteer den. beschreven de toestanden die zy aantroffen als een „bende". In de laat ste weken zyn nu achttien arrestaties verricht in West Orange, dat op onge veer 70 km van New York ligt. Modugno filmproducent De Italiaanse zanger en componist Domenico Modugno, die ryk is gewor den van o.m. „Nel blu dipinto di blu", het liedje dat in ons land bekend is geworden onder de titel „Volare", is thans ook filmproducent. Modugnu's eerste produktie is „1' Onorata societa", een komische film over een allesbehalve komische broederschap, de Siciliaanse Mafia. Triest vervolg Vandaag een kort maar niet minder triest vervolg op het verhaal dat we enkele weken geleden schreven over jazz en verdovende middelen. In Las Vegas zyn onlangs vier musici uit het orkest van Duke Ellington gearresteerd wegens het bezit van narcotica. Ze werden in middels tegen een borgstelling vry gela ten. Hun zaak komt op 19 april voor. Geen volksliedjes Dan een rel! Op Washington Square in het hart van Greenwich Village in New York is het dezer dagen tot botsingen gekomen tussen politie enerzyds en „beatniks" en volksliedjeszangers anderzyds. Zeven personen werden gearresteerd, een van hen wegens molestering van een agent. Op het hoogtepunt van de rel zong een groep beatniks telkens op nieuw het Amerikaanse volkslied, de po litie uitdagend door hoofddeksels op te houden en te weigeren een ingetogen houding aan te nemen. Enkele gebaar de nozems scholden de agenten uit voor fascisten. De moeiiykheden waren begonnen toen van hogerhand was meegedeeld dat in het park geen volksliedfestivals op zondagmiddagen meer mochten worden gehouden. Het Washington Park ligt temidden van gebouwen van de univer siteit van New York en sjieke flatwo ningen. Men had de beatniks gevraagd hun luidruchtige feesten te houden in een groter park langs de East River om groter publiek te trekken en de perken en bloemen in Washington Square te i sparen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17