Verontruste Amerikanen willen een versnelling van ruimte-proj^gsiiö^ TIP VAN BOOTZ Pension Hommeles deed het ook goed in Moskou Plan-Verwoerd voor een zevental Bantoestaten 6.75 Ticker-tape-parade voor Gagarin? Geneefse conferentie biedt „somber" perspectief GERUITE HERENWERKHEMDEN Oostduitse bisschop in Holland Debat in Algemene Vergadering over sanctie tegen Znid-Afrika Twee doden aan boord van Willem Barendsz Een plezierige avond behoeft niet bedorven te worden door hoofdpijn Neem direct Rheumin VRIJDAG 14 APRIL 1961 Het jongste Russische ruimtesucces ,dat algemeen wordt opgevat als een van de meest historische momenten in de ontwikkelingsgang der mensheid, heeft voor de zoveelste maal bij talloze Amerikanen de vraag doen rijzen of het Amerikaanse ruimtevaartprogramma niet moet wor den versneld of op geheel nieuwe, gedurfder wijze moet worden op gezet. Niet ontkend wordt, dat de Amerikanen zeer veel, zelfs meer tot het wetenschappelijk ruimte-onderzoek hebben bijgedragen dan de Russen, maar anderzijds acht men het toch onaanvaardbaar, dat de Russen steeds weer spectaculaire primeurs oogsten. „Mobilisatie, want we zijn in oorlog" In een bijeenkomst van de commis sie voor de ruimtevaart van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden is ernstige kritiek geoefend op het Ame rikaanse ruimtevaartprogramma. Het democratische lid Anfuso wilde een onderzoek door het congres naar het ontwerp-„Mercury", het Amerikaan se programma voor het maken van een bemande ruimtevlucht. „Ik wil mobilisatie, want wij zijn in oorlog. Ik wil dat het programma twee maal sneller wordt uitgevoerd, dan aan vankelijk in het voornemen lag. Ik zou gaarne zien dat de Amerikanen nu eens ergens het eerst mee zijn, b.v. met het zenden van een mens naar de maan. En ik weet dat dit kan, indien wjj on verwijld overgaan tot ontwikkeling van kernenergiebrandstof voor lanceren van onze raketten", aldus dit Congreslid. Het republikeinse commissielid Fulton verklaarde in een radiogesprek dat, in- Van de zijde van Westelijke diploma ten die aan de Geneefse conferentie deelnemen, is vernomen dat de Sow- jet-Unie gisteren bij het Geneefse kern- wapenoverleg een duidelijk strakker standpunt heeft ingenomen. De geest op de bijeenkomst werd „neerdrukkend" genoemd en de vooruitzichten voor de conferentie worden thans als „somber" beschouwd. De Sowjetrussische afgevaardigde Tsa- rapkin heeft een volledig vetorecht ge ëist ten aanzien van het Westerse pro gramma voor wetenschappelijk speur werk in verband met ondergrondse ont ploffingen, „daar dit proefnemingen kan omvatten, waarmede de Sowjet-Unie niet zou kunnen instemmen". Hij verklaarde dat Rusland niet tegen het programma in zijn geheel is gekant, doch dat het zich zal verzetten tegen „alle ontploffingen, die worden teweeg gebracht met het doel methoden te vmden, waarmede de bepalingen van een overeenkomst betreffende het sta ken der kernwapenproeven kunnen wor den ontdoken". Tsarapkin keerde zich tegen het Wes terse voorstel om de proefnemingen met kernwapens gedurende drie jaar op te schorten. „De Sowjetrussische regering zal er nimmer mee kunnen instemmen dat de betrokken staten na deze djie jaar kern wapenproeven op kleine schaal zouden mogen nemen. Een verbod op het ne men van dergelijk proefnemingen moet van blijvende aard zijn. Elke hervatting door de VB. van kernwapenproeven de Amerikaanse vertegenwoordiger had op de mogelijkheid hiervan gezinspeeld zou een kettingreactie in de gehele wereld veroorzaken", aldus de Russische vertegenwoordiger Zeven jaar geëist tegen Cbet Baker De officier van Justitie bU de recht bank in Lucca, in Italië, heeft een ge vangenisstraf van zeven jaar en een maand geëist tegen de Amerikaanse jazz-trompettist Chet Baker. Deze staat terecht wegens het in bezit hebben en gebruiken van verdovende middelen. Behalve de gevangenisstraf eiste de officier van Justitie ook een boete van 816.000 lire. De rechtbank zal vrijdag vonnis wij een Met Baker staan terecht, zijn 36-jarige vrouw Halema, een in Chicago geboren advocaat en drie Italianen. De Italiaanse politie arresteerde Ba ker op 23 augustus van het vorig Jaar, drie weken nadat hij bewusteloos op het 6tation werd gevonden, met naast zich een met morfine gevulde ampul. Tijdens zijn verblijf van twee Jaar in Italië beeft de Amerikaan tweemaal een ont wenningskuur ondergaan. POOLS POLIO-PATIËNTJE BEHOEFT DRINGEND HULP Johanna-Stichting garant Dank zy de hulp van de Poolse Ca ritas in Nederland, een groepering van in ons land woonachtige Polen, en ook door de medewerking van de directie van de Johanna Stichting te Arnhem, kan het 10-jarige poliopatiëntje Eva Kacz- m&rczyk uil de Poolse stad Tezew in deze inrichting worden opgenomen. Het meisje werd in 1956 getroffen door kinderverlamming. Nog steeds lijdt tb aan de pevolgen daarvan, omdat in baar vaderland niet voldoende gelegen heid tot herstel is. In vier jaar hebben baar ouders de vader is eveneens minder-valide al hun bezittingen op het hoogst noodzakelijke na, verkocht, doch zU vermochten niet de financiële middelen voor de Juiste behandeling van hun dochter bijeen te brengen. Via een briefwisseling kwam het ge zin in contact met de Poolse Caritas ln Nederland. Een actie werd ingezet en het resultaat is, dat het kind, zo dra de nodige formaliteiten zijn ver vuld, binnenkort per vliegtuig naar ons land zal komen. Er is namelijk reeds voldoende geld bijeen om de reiskosten te betalen en de directie van de Jo hanna Stichting heeft zich in principe garant gesteld voor de opnamekosten. Veel geld is echter nog nodig voor de volledige revalidatie van Eva. Daarom doet de Poolse Caritas een dringend beroep op het Nederlandse volk. Het nummer van de girorekening der Johanna Stichting is: 86.08.25. Bijdragen kunnen gestort worden op deze girorekening, onder het motto „hulp voor Eva". dien de huidige verhouding tussen de Amerikaanse en de Russische vorderin gen op het gebied van de ruimtevaart wordt gehandhaafd, de tijd, waarin maatregelen kunnen worden genomen tegen een onverhoedse vijandelijke aanval met raketten met een kernla ding, nadat deze zijn gelanceerd, na vier jaar van een kwartier tot twee minuten zal zijn verminderd, daar de Russen dan vanuit ruimtestations zou den kunnen opereren. Uitnodiging aan Gagarin Ditzelfde republikeinse lid heeft voor gesteld de Russische ruimtevaarder Joeri Gagarin voor een bezoek aan de Verenigde Staten uit te nodigen en hem als een held te verwelkomen. „Hy is een zeer moedige man", zei Fulton over de Rus, „Waarom zouden wy hem niet uitnodigen en hem alle eer brengen met een ticker tape parade". Fulton deelde mede dat hy president Kennedy zou schrijven en hem vragen Gagarin uit te nodigen. „Dit is een prestatie van het gehele mensdom", zei hij, „Het heeft geen zin alleen maar te grinniken. We kun nen net zo goed majoor Gagarin uit nodigen onze gast te zijn". Versnelling onmogelijk? De directeur van de Amerikaanse or ganisatie voor de lucht- en ruimtevaart, Webb en zijn plaatsvervanger dr. Dry den wezen erop dat de V.S. op het gehele gebied van het onderzoek van de ruim te niet bij de Sowjet-Unie ten achter zijn, „ook al hebben de Russen opzien barende successen behaald". Het ontwerp-„Mercury" kon niet wor den versneld, ook al zou er nog zoveel geld beschikbaar worden gesteld. Advertentie PARTIJ MOOIE NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstr. 172-174-179 Herenstraat 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Ondanks alles hebben predikanten nog grote invloed op het volk (Van onze correspondent) „Er is even pauze voor de kerk in de D.D.R.", zei de Duitse bisschop Jacobi ons tijdens een onderhoud, dat wij met hem mochten hebben. Bijna verontschuldigend voegde hij eraan toe: „Och, ik zeg ook altijd maar Deutsche Demokratische Republik, als ze zich nu zo willen noemen De bisschop was slechts kort in Hol land: Preken in een lutherse dienst, kerkleden de hand drukken, gegevens uitwisselen met gastheer ds. K. v. d. Braak van Apeldoorn. Tijd voor een interview? „Jawohl, bitte" knikt de bisschop, die met zijn secretaris uit Oldenburg is komen rijden. Een nieuwe fase in de verhouding kerk-staat in Oost-Duitsland? Ten dele. De regering is wat aan het Inbinden. De onberedeneerde hetze tegen bisschop Dibelius houdt aan. Dat wel. Maar tegen geestelijken slaan ook de lagere over heidsorganen een nieuwe toon aan. Instructie van hogerhand om vriendelij ker te zijn? „In ieder geval", vindt de bisschop, „Het blijkt wel, dat de predi kanten ondanks alles nog grote invloed hebben op het volk." TOCH DE KERK Over de Jugendweihe zegt de Olden- burgse bisschop: „Een probleem natuur lijk. Maar ook hier een kentering: Jonge mensen, die bij het van school gaan eerst dit communistische pseudo-sacrament ontvingen, wenden zich later tot de kerk met het verzoek om toch nog aangeno men te mogen worden. Doch bisschop Jacobi geeft toe: De Oostduitse jeugd als zodanig kan de druk van het systeem niet weerstaan. OVER 50 JAAR DE WAARHEID. Voor Dibelius heeft bisschop Jacobi grote waardering. „Kent U dit verhaal?" vraagt hij, terwijl zijn secretaris voor zichtig zijn horloge raadpleegt. Dr. Dibelius bezocht de Russische hoge com missaris en zei hem ronduit: „Wat U in uw zone op school laat leren geloven noch de onderwijzers noch dc leerlingen. Niemand gelooft een woord van wat hij opschrijft omdat het niet de waarheid is". „Klopt", zei de Rus, „maar daarop komt het ook niet aan. Zij dicteren en schrijven nu wat wij willen. Over 50 jaar zal het de waarheid zijn Aflvertentte Setterlaine Jumpers en Vesten modehuis jduciënne BOTERMARKT 17 - LEIDEN Telefoon 0 1710-32765 Schoten knalden in Arnhem Verzet tegen de politie (Van onze correspondent) Drie schoten knalden gisteravond te gen kwart over elf in de Koningstraat te Arnhem. Wat verschrikte omwonenden en omstanders zagen, was een opgewon den menigte voor een cafetaria en een gewonde jongeman, die uit zijn borst bloedde en die later naar het gemeente ziekenhuis werd vervoerd. De toestand van de gewonde, een 27-jarige stucadoor uit Arnhem is niet gevaarlijk. Hij had een schot in het linkerdijbeen gekregen en een schot in de borstkas. Volgens de politie was vernomen dat iemand, die door de politie terzake van een misdrijf werd gezocht, zich in de zaak zou bevingen. Twee agenten be gaven zich naar de zaak en troffen daar de door de politie gezochte aan. De stucadoor belemmerde de agenten in de uitoefening van hun functie bij de arrestatie. Hij gaf een van hem een klap tegen de rechterslaap, waarop de dienstdoende politieman drie schoten loste: een waarschuwingsschot en de twee schoten, die het reeds genoemde gevolg hadden. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt wegens verzet tegen de politie bij de uitoefening van haar functie. Het aperitief voor dames en heren Zo pittig! Zo opwekkend! Per hele fles f 6.IS Eric de Vries terug uit Rusland Met de nieuwe, vergrote visie van het Russische straaltoestel Tupolev, n.l. de 104 B die voor de eerste maal op Schiphol landde is gistermiddag tele visie-regisseur Eric de Vries samen met Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft een plan opgesteld tot ver deling van de Unie van Zuid-Afrika in onafhankelijke staten. Volgens dit plan zouden zeven politiek-soevereine Bantoe-staten in het leven worden geroepen, n.l. Ciskei, Transkei, Zoeloeland en vier andere, die nog geen naam hebben. Een hiervan zal gelegen zijn in Noord-Trans vaal, een tweede in West-Transvaal en de beide andere in Zuidwest- Afrika. Elke staat zou een eigen parlemant en zijn eigen grondwet hebben en toelating tot de Verenigde Naties kunnen verzoeken. Alle staten zouden gedurende een periode van vijfentwintig jaar onderling verbon den zijn door een vriendschapsverdrag en een verdrag tot technische, diplomatieke, economische en militaire samenwerking. Jeugdcorso trekt langs fleurige velden Steeds kleuriger worden de bollenvel den, want ook de vroege tulpen zjjn in bloei gekomen. Zij vormen met hun felle kleuren een opvallend contrast met de pasteltinten van de grote hyacintenvel- den. Keukenhof is al bijzonder mooi. Op dit oude landgoed met zijn prachtige waterpartijen vindt men nu een weelde aan bolbloemen: er bloeien narcissen, hyacinten, vroege tulpen en vele andere bolgewassen en in de grote verwarmde kassen zijn de mooiste tulpen te zien, in allerlei vormen en kleuren. Zaterdag 15 april zal in Lisse het jaar lijkse jeugdcorso worden gehouden. De start van dit corso, dat zeer aantrekke lijk belooft te worden, vindt plaats om 3 uur vanaf het parkeerterrein van Hol lands Bloembollenhuis aan de School straat. Tweede resolutie werd goedgekeurd Het blad „Die Landst-ern" voegde aan dit bericht toe, dat dr. Verwoerd zijn twee bladen, de „Transvaaler" en Dag- breek" heeft opgedragen de openbare mening op de uitvoering van dit plan voor te bereiden. De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren een poging van een groep Afrikaanse landen, sanc ties tegen Zuid-Afrika te doen toepas sen om een einde te maken aan de „apartheid", van de hand gewezen. De daartoe strekkende ontwerp-reso- lutie, die met eenvoudige meerderheid in de speciale politieke commissie was goedgekeurd, werd in Algemene Verga dering ingetrokken toen het voornaam ste artikel van het ontwerp niet de vereiste meerderheid van twee derden, die voor aanvaarding nodig is, verkreeg. De uitslag van de stemming over dit artikel, waarin strafmaatregelen van di plomatieke en economische aard tegen de Unie van Zuid-Afrika worden voorge steld, was 42 tegen 43 en 21 onthoudin gen. Een artikel van de zelfde ontwerp resolutie, waarin de assemblee verzocht wordt, er nota van te nemen, dat de ficlitiek van apartheid tot internationa- e wrijving heeft geleid en dat de hou ding van de regering van Zuid-Afrika de internationale vrede en veiligheid in gevaar brengt, werd goedgekeurd met 65 stemmen voor, twee tegen en 29 onthoudingen, waaronder Engeland, de VS en Canada. Met 85 tegen nul stemmen bij 10 ont houdingen is het belangrijkste artikel van een tweede ontwerp-resolutie goed gekeurd. Waarin een beroep gedaan wordt op alle landen „in overeenstem ming van het Handvest van de Ver enigde Naties" individuele of collectie ve maatregelen te overwegen om het prijsgeven van de politiek van „apart heid" teweeg te brengen. Advertentie. In een glasfabriek in de Duitse stad Mainz is een stuk glas van 940 kg. gegoten, waaruit de spiegel voor een nieuwe telescoop in Ca racas in Venezuela wordt geslepen. De glasklomp heeft tien weken nodig om geheel af te koelen en te stollen Soekarno niet naar Engeland? Een zeer gezaghebbende zegsman heeft meegedeeld, dat het bezoek van Soekarno aan Engeland is uit gesteld, aldus U.P.I. Gebleken is. aldus de zegsman, dat president Soekarno tijdens zijn aanstaande wereldreis een te druk bezette agenda heeft om een bezoek aan Engeland te kunnen inlassen. Soekarno's nieuwe wereldreis be gint in Thailand. West-Duitsland en de Sowjet-Unie zullen ook be zocht worden. ,,Voor een bezoek aan Engeland was géén ruimte," aldus de zegs man. De officiële woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde desgevraagd dat de Britse regering nog geen antwoord had ontvangen op de aan Soekarno gerichte uitnodiging voor een bezoek aan Enge land. De Nederlandse walvisvaarder „Wil lem Barendsz" is dinsdag met twee do den aan boord, na een verblyf van vier maanden ln het Zuidpoolgebied, in Kaapstad aangekomen. De overledenen hadden behoord tot de bemanningen van twee jagers. De mannen waren afkomstig uit Kaap stad. zy waren naar de „Willem Ba rendsz" overgebracht, die hen naar hun woonplaats terugbracht. In totaal deden er op de verschillende schepen 350 Zuid- afrikanen dienst. De eerste man was reeds in december overleden door een ongeluk aan boord van een vergezellende Jager. HU kreeg een zwaar blok op het hoofd. Het tweede slachtoffer overleed zon dag aan de gevolgen van een steekpartij aan boord van een andere jager. De dader was een jeugdige Duitser, die na aankomst in Kaapstad naar een zieken huis is vervoerd, maar met de „Willem Barendsz" de reis naar ons land zal ma ken om zich voor een Nederlandse recht bank te verantwoorden. Het fabrieksschip keerde terug met een buit bestaande uit 140.000 vaten wal vistraan. Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veiligOok door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: vertrouw er opl DR. J. J. BUSKES MET VERVROEGD EMERITAAT Om gezondheidsredenen zal met in gang van 1 september vervroegd emeri taat verleend worden aan de Amster damse hervormde predikant dr. J. J. Buskes. Dr. Buskes werd in 1924 bevestigd tot predikant in de Geref. Kerken. Na het conflict-Geelkerken verliet hy die en ging over naar de Geref. Kerken in her steld verband, welk kerkverband later in de N.-H. Kerk opging. Met name het apostolaatswerk vorm de het arbeidsterrein van dr. Buskes, die velerlei activiteit ontplooide voor het contact met buitenkerkeiyken en an dersdenkenden. Bekendheid kreeg dr. Buskes vooral door zyn felle bestryding van de rassendiscriminatie in Zuid- Afrika, welk land hy enkele malen be zocht. De aandacht van kerkeiyk Nederland werd op hem gericht in de discussie met de vryzinnige dr. A. de Wilde in 1957 over rechtzinnigheid en vryzinnigheid. In 1958 legde de synode een positieve verklaring af over het belyden der kerk In de zaak-Smits reageerde dr. Buskes andermaal op uitlatingen van de Leidse hoogleraar. Dr. Buskes is een overtuigd pacifist. In tegenstelling tot geestver wanten verliet hy de P van de A niet na de stichting van de PSP. Nieuw Fries psalm- en gezangboek aangeboden Gisteravond is in een speciale zang- dienst te Leeuwarden het nieuwe Friese psalm- en gezangboek aangeboden, zoals dat officieel is goedgekeurd door de Ned. Herv. Kerk en de Ger. Kerken in Fries land. Korte toespraken werden gehouden door ds. J. Riensbra, hervormd predi kant te Ureterp. ds. W. van der Heide, gereformeerd predikant te Huizum en de heren W. Nauta te Sneek en H. Algra te Leeuwarden. Zy herinnerden eraan dat particulie ren met dit werk zijn begonnen. Toen kwamen uitgaven van het volledige psalmboek door het „Christelijk Fries Selskip" en daarna één namens de Her vormde Kerk. Nu zyn de beide grootste kerken in Friesland tot een officiële ge- zyn echtgenote, Hans Snoek, baüetleid- ster van Scapino, van een 14-daagse reis door de Sowjet-Unie uit Moskou teruggekeerd. Van drie tv-programma's die hy uit Nederland naar Rusland had meegenomen om ze daar aan Russische collega's te tonen (telerecordings over de volkstelling, over een dienst in een synagoge en een van „Pension Homme les") was alleen de laatste zeer goed in de smaak gevallen. Behalve het echtpaar De Vries had de Russische Vereniging voor Culturele Uitwisseling in samenwerking met de vereniging USSR-Nederland, waarvan schaker Botwinnik voorzitter is, nog twee Nederlandse artiesten voor dit be zoek uitgenodigd: Erik Vos van de To neelgroep Arena en diens echtgenote, de schrijfster Ines van Dullemen. Dit vier tal bezocht onder leiding van tolken Moskou, Leningrad en het oude Tiflis in de buurt van de Zwarte Zee. Aangezien Erik Vos enkele dagen ziek was geweest kwam hy gisteren nog niet terug, maar blijft met zijn vrouw nog 3 dagen in Rusland. Uitgelaten vreugde Het Nederlandse viertal had de vreug de van het Russische publiek by de eerste ruimtevlucht van een mens uit de eerste hand kunnen gadeslaan. „De Russische televisie gaf meteen complete program ma's over dit onderwerp", vertelde Eric de Vries. „Kinderen zongen een nieuw ruimtevaartliedje, er waren forums en er werden films vertoond". „wy waren in een hotel gevestigd aan het Rode Plein in Moskou", vervolgde De Vries, „en we konden dus de vreugde van de mensen op het plein prachtig zien. Ze waren uitgelaten. Zyn algemene indruk over de reis had De Vries als volgt geformuleerd op een papiertje gezet: „Altijd interessant, vaak prachtig en soms ook onbegrypelyk. We zyn niet altyd gemakkelijk geweest voor onze tolken, we liepen wel eens uit de pas en we wilden hen wel eens van ons afschudden. Dat is ook wel gelukt, maar ik durf toch niet te zeggen, dat zy zo vasthoudend waren om andere redenen dan alleen om ons behulpzaam te zyn". Veel mooier Hoewel ze niets verstonden waren ze van het ene theater naar het andere ge trokken. De Vries roemde de theaters, die onvergelykelyk veel mooier zyn dan de Nederlandse, ook al zag hy er geen moderne, nieuwe gebouwen. Evenals Hans Snoek bij het ballet hoe hoog het peil ook had ondervonden, was hem by het toneel opgevallen, dat hoe goed er ook geacteerd wordt, alles op zeer conventionele leest gebaseerd is. Men ziet er geen moderne stukken. „Ik heb hen daarvan gewoon een verwijt ge maakt", vervolgde hij. „In de prachtige musea zie je niets dan indrukwekkende schilderyen van Rembrandt en soortge noten, maar geen enkel modem of ab stract werk. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat men hier in Nederland geneigd is zich van een modern kunste naar soms af te vragen of hij commu nistische, althans uiterst progessieve neigingen heeft, terwijl men in Rusland iemand, die modern werk zou leveren, onherroepelyk als een gevaarlyk soort reactionair geschouwt". Wat de tv aangaat hy was in vetle studio's geweest roemde hij de regie en de acteurs, doch achtte de belichting en de decors vee! minder dan bij ons Een groot deel van de toneelstukken wordt ln de theaters zelf opgenomen. Mevrouw Snoek was opgetogen over de Russische ballet- en dansopleiding. Het peil is er veel hoger dan in Nederland. „Maar wat ze er mee doen is niet zo interessant, als ik het wel zou willen". Intussen noemde ze de kinderen, zoals die van de balletscholen worden afgele verd, reeds waren virtuozen. Advertentie LEI DEN K AT W IJ K Breestraat Voorstraat zamenlyke uitgave gekomen. Alle spre kers legden er de nadruk op, dat dit werk in harmonie en volledige eensge zindheid tot stand is gekomen. Ds. J. A. Raabe overleden In de ouderdom van 76 jaar is te Mep- pel overleden ds. J. A. Raabe, emeritus predikant de N.-H. Kerk. Ds. Raabe heeft de gemeenten te Oos terhout (Gld.), Den Burg (Texel), Win schoten en Zwartsluisg ediend. In 1952 ging hy met emeritaat. Ds. Raabe was een bekend alpinist en heeft tal van bergsportreizen naar Hongarije en de Dolomieten geleid. Daarnaast heeft hy zich ook op litterair terrein bewogen. De begrafenis geschiedt zaterdagmiddag te Diepenveen (Overyssel).

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9