Mr. Scholten installeert de commissie - Scholten Moet N.H. Kerk een bisschop krijgen? Vandaag vele vragen voorgelegd HET MYSTERIE VAN UW MAAT IS OPGELOST Prof. dr A. H. van Ruler gooide episcopale knuppel in het presbyteriaanse hoenderhok Menselijk element bij medische wetenschap dikwijls in gedrang Patiënt heeft barmhartigheid nodig mneeHgAmu BIJ21JN NAAM Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 14 april 1961 Vierde blad no. 30329 Voor ratlio- en televisiestudie Staatssecretaris mr. Y. Scholten leeft vanmorgen in het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de reeds veelbesproken „commissie radio- en televisiewet geving" geïnstalleerd. In zijn rede zeide de bewindsman te hopen, dat de commissie haar werkzaamheden over een jaar zal hebben voltooid en dan antwoord zal hebben gegeven op de velen vra gen, die haar vandaag zijn voorge legd. Mogelijk zal mr. Scholten echter een interim rapport vragen over de financiering van de Wereldomroep. In zijn toespraak vroeg hij speciale aandacht voor de erkenning van de om roeporganisaties. alsmede voor de rech ten en de plichten verbonden aan die erkenning. Het bestaan van omroep organisaties moet aanvaard worden als uitgangspunt en dus niet het VPRO- plan voor een nationale omroep. Klare wijn „Ik meen, dat dit klare wijn is," merk te de bewindsman op al realiseerde hij zioh de bezwaren, die kleven aan een wetgeving voor de eerste 20 of 30 Jaar. „De wetgever weet tevoren, dat indien hij een toestand uit het vooroorlogse verleden bevriest, hij in 1970 of 1980 wel spanningen moeten opwekken. Indien men echter een goede met het oog op de toekomst gerichte regeling maakt van erkenning, van zendtijdverdeling, van niet alleen de rechten, maar ook van de aan deze rechten verbonden verplichtin gen. dan moet het mogelijk zijn deze spanningen te vermijden." aldus mr. Scholten. Hij heeft bewust geen verte genwoordigers van de omroepverenigin gen in de commissie opgenomen. De commissieleden geven nu als persoon hun mening over de te behandelen ma terie. De kans op resultaten is groter als het standpunt van de belanghebbende organisaties van buitenaf door de com missie zal worden vernomen. In verband met de mogelijkheid van een derde radioprogramma op FM wordt de vraag gesteld hoe de zendtijd daarvan verdeeld moet worden of zou een ge zamenlijk programma de voorkeur ver dienen? Voorts zal de commissie haar aan dacht moeten schenken aan draad omroep en eventuele draadtelevisie, aan de regionale omroepen en aan de plaats en functie van de N.V. Nozema die de zendinriohtingen bouwt en beheert. Tenslotte nog de algemene vraag: welke bepalingen zouden in het ont werp-omroepwet moeten worden opge nomen of gewijzigd, indien de televisie bij dezelfde wet als radio wordt ge regeld? Eichmann was geen Oostenrijker Naar aanleiding van het proces te gen Adolf Eichmann in Jeruzalem heeft het Oostenrijkse ministerie van Bin nenlandse Zaken doen weten dat geble ken is dat Eichmann, anders dan in de pers wel was beweerd, nooit het Oos tenrijkse staatsburgerschap heeft beze ten. Zijn inmiddels overleden vader, die in Elberfeld geboren was en naar Oos tenrijk verhuisde, was wel Oostenrijks staatsburger geweest. Aangezien Eich mann Junior destijds reeds meerderjarig was, gold dit staatsburgerschap echter niet voor hem. Hij had er zelf ook nooit om gevraagd. In 1933 was hij als Duits onderdaan naar Duitsland gegaan. Vele vragen De commissie onder leiding van prof. mr. L. W. G. Scholten zal antwoord moeten geven op vele vragen. Is het wenselijk en mogelijk de tele visie niet langer bij algemene maatregel van bestuur te regelen, maar in een ra dio- en televisiewet? Moeten NTS en NRU naast elkaar blijven bestaan of naar een fusie stre ven? t Is een wettelijke regeling voor grotere samenwerking en betere coördinatie in de radioprogramma's gewenst? Moet het vetorecht van de omroep vereniging ten aanzien van gemeen schappelijke programma's gehandhaafd blijven? De commissie wordt verzocht een andere oplossing te geven. Uitspraak wordt gevraagd over maat regelen ten behoeve van coördinatie van televisieprogramma's. Moet er een wettelijke regeling voor gezamenlijk gebruik van radiostudio's tot stand komen? De commissie moet haar mening ge ven over de in het ingetrokken ontwerp- omroepwet neergelegde zendtijdverde ling, de normen van erkenning van om roepverenigingen, de normen voor bij zondere uitzendingen, bijvoorbeeld ker kelijke en het geven van zendtijd aan organisaties op geestelijke grondslag, zo als het Humanistische Verbond. De commissie behoeft zich niet te be raden over het invoeren van reclame televisie, maar wel over een wettelijke regeling voor de zendtijdverdeling by de televisie. Een aparte vraag is die naar ge wenste bepalingen voor uitzendingen van politieke aard via radio en televisie. MINISTER DE POUS NAAR NIGERIA Intensivering betrekkingen De minister van Economische Zaken, dt heer J. W. de Pous, zal op 29 april voor een bezoek aan Nigeria vertrekken. Tijdens zijn bezoek, dat beoogt de eco nomische betrekkingen met dit land te versterken, zal de minister de leiding op zich nemen van een Nederlandse economische missie, die T»n 3 tot 18 mei a.s. in Nigeria zal verblijven. By zijn vertrek uit Nigeria, op 5 mei, zal dc minister de leiding van de missie overdragen aan de heer S. W. Hupkes, president-directeur van de N.V. Kon. My. „De Schelde". Het ligt in het voornemen van mi nister De Pous daarna korte bezoeken te brengen aan Ghana en Liberia, welke landen, zoals bekend, enkele jaren ge leden door Nederlandse economische missies zijn bezocht. De minister zal zich ter plaatse op de hoogte stellen van de ontwikkeling dar economische relaties met deze landen einds de be zoeken van genoemde mksies. De mi nister verwacht 11 mei »*er in Neder land terug te zyn. Wat de missie naar Nigeria betreft kan worden medegedeeld, dat hieraan cüca 30 personen deelnemen, afkomstig uit de volgende sectoren van het Ne derlandse bedryfsleven: tropische cultu res, bankwezen, aannnemersbedryven, raadgevende ingenieurs, transportwezen, industrie en handel. Doel van de missie is de economische relaties tussen Nederland en Nigeria te intensiveren. Eveneens in het kader van de ver sterking van de economische betrekkin gen tussen beide landen zal eind augus tus, begin september van dit jaar een Nigeriaanse missie, onder leiding van de federale minister van financiën, Chief Okotie-Eboh, ons land bezoeken. TERRITORIAAL BEVELHEBBER ZUID Per 1 mei a.s. is als territoriaal be velhebber-Zuid benoemd, kolonel P. G. A. N. Coopmans der infanterie. Hy volgt brigade-generaal F. J. van Horn op, die m februari plotseling overleed. De 50-jarige kolonel Coopmans is op net ogenblik chef-staf van de R.S.K. in Apeldoorn. Hy is woonachtig in 's-Her- togenbosch. Elke vrouw weet uit gepaste IJdel heid haar maten tot In centimeters nauwkeurig. - Maar U Mijnheer, kent nauwelyks Uw eigen lengte I Stapt U echter *n kledingmagazyn binnen, dan verwacht U dat men de goede maat zo voor U klaar heeft hangen. En als een costuum U niet goed past dan geeft U de fabrikant of de zaak de schuld. Dat is echter niet juist. De maat indeling zoals die tot voor kort al gemeen gebruikt werd, was veelal ten onrechte gebaseerd op de ver onderstelling dat lange mannen een groter omvang hebben dan kleine mannen. Zo kwam het dat heel wat mannen hun aanwinst eerst moesten laten vermaken. Maar dat is nu verleden tyd! Kort geleden aanvaardde de Ne derlandse confectie het nieuwe maatsysteem: 4D. dat gebaseerd Is op de kennis van mensenmaten. Op grond van 80.000 metingen werd een serie 4D-confectiematen opgesteld, waarmede vrijwel alle Nederlandse mannen - zonder in grijpende veranderingen - passend te kleden zyn. Er is nu beslist een 4D-maat die ook U uitstekend pastl Uw maat bestaat in herenconfectie BRIGITTE BARDOT NAAR BODEGRAVEN? De Motor-, Auto- en Kartingclub „Bodegraven" gaat 20 mei haar eerste race in dit seizoen houden. De karts, vroeger skelters genaamd, zullen dan weer op de eerste offi ciële skelterbaan van Nederland ko men. Waarschijnlijk zal Brigitte Bar dot enkele ronden op een kart rijden. Op het ogenblik wordt een film ge maakt, waarin deze bekende Franse filmster eveneens een kart berijdt. (Van onze correspondent) De hervormde predikantenvergadering deze week in Tivoli in Utrecht gehouden heeft een nogal opzienbarend resultaat opgeleverd: Een groot aantal hervormde predikanten ziet zolangzamerhand iets in de figuur van de bisschop. Ds. W. Zijlstra uit Friesland en dr. H. Schroten uit Rotterdam refereerden over de vraag: komen wij met de tegenwoordige presbyteriale structuur van de kerk nog uit? Zij kwamen tot de conclusie, dat de Hervormde Kerk voor zodanige problemen staat, dat er iets moet gebeuren in die zin, dat de presbyteriale structuur wordt „omgebouwd". In wezen kon dit wel eens beteke nen, dat zij niet helemaal openlijk durven stellen, dat de episcopale structuur, de bisschop, grote voorde len heeft. Dit gedeeltelijk onder grondse aanwerken op de bisschops figuur, sinds de reformatie een in reactie tegen Rome verworpen kwes tie, werd na de referaten boven de grond gehaald door prof. Dankbaar uit Groningen. Als tot op zekere hoogte een „enfant terrible" zei hij zomaar met genoegen geluisterd te hebben naar de pogingen van de beide heren om tot een episcopale structuur te komen in de hervormde kerk. Pechvogel heeft eindelijk geluk De Duitse staatsloterij heeft be kend gemaakt, dat de winnaar van de prijs van 500.000 mark zich heeft gemeld. Zijn naam werd niet ge noemd, maar ter verduidelijking iverd gezegd: dat hij in de Tweede Wereldoorlog vijf maal gewond raak te, dat hij blind is aan een oog, dat hij verlamd is in 'n arm en in beide benen, als gevolg van een defect aan de ruggegraat. dat zijn echtgenote thans herstellend is van een zeer ernstige ziekte en dat zijn dochter herstellend is van een gevaarlijke operatie. Als de dokterskosten zijn betaald, zal met het restant een liefdadige instelling worden opgericht. Dit was dan de positieve conclusie uit de gestelde vraag: komen we er nog wel met een presbyteriaanse kerkvorm? Eens temeer is het streven in deze rich ting merkwaardig en opvallend, wan neer men iemand als dr. Schroten hier over hoort spreken. Men zal veronder stellen, dat hy als lid van de gerefor meerde bond in de Hervormde Kerk zal vasthouden aan de presbyteriaanse structuur en een „ombouwen" zou af- wyzen. Hieruit kan blyken hoezeer deze kwestie de gemoederen bezighoudt. ding op internationaal niveau de pres byteriale structuur van de kerk onder de voet gelopen zal worden door de episcopale. Met andere woorden: De ouderling door de bisschop. Maar waarom zouden we niet uit eigen beweging overgaang op het episco pale systeem, niet omdat het zo goed is maar terwilie van de oecumene? Dan stelt men tenminste een daad van we reld-historische betekenis, zo zei prof. Van Ruler. Deze situatie kan uit twee richtingen een lont in het kruitvat blijken: In de eerste plaats is het mogehjk dat men in derdaad steeds meer in een episcopale richting zal denken, totdat tenslotte de bisschop klaar staat. In de tweede plaats is het mogelyk, dat de hervormde predikanten nu eens te meer zullen vasthouden aan het presbyteriale sy steem. Volgens prof. Van Ruler kan dit gebeuren als zy de grote waarden van het systeem gaan beseffen door het nu er nieuwe geluiden gehoord worden te bestuderen tot op de bodem. Wat volgens de Utrechtse hoogleraar niet het geval is. Verschillende situaties in de Hervorm de Kerk zyn aanleiding geweest om ten slotte te gaan spreken over een bis schop: Knuppel in hoenderhok J>e De knuppel viel in het hoenderhok toen prof. dr. A. H. van Ruler, hoogle raar in de theologie te Utrecht, tijdens de discussie een forse coup de theatre bewerkte: Hy zei het helemaal niet eens te zijn met het standpunt van de beide sprekers en verdedigde het presbyte riaanse systeem als het mooist denk bare. „Maar", zo zei de hoogleraar aan het eind van zyn betoog, „nu kan ik ook nog wel een verdediging voeren voor de zaak, waar het nu om gaat: Het episcopale systeem. De kleine kerken willen in oecume nisch opzicht helemaal niets, omdat zy by eenwording bang zajn opge slokt te worden door de grote. Dit geldt in Nederland voor doopsgezinden, Lut- therse en remonstranten ten aanzien van de Hervormde Kerk. De Hervormde Kerk is doodsbenauwd, dat by eenwor- van predikanten)., 3) de bezetting van de uit geografisch of pastoraal oogpunt moeilijke gemeenten.4) het personeels beleid van de kerk: De kwestie van de juiste man op de juiste plaats. Presbyteriale systeem op de helling? Volgens dr. Zyystra, dr. Schroten en andere hervormde theologen zijn de ze problemen niet op te lossen zolang men het presbyteriale systeem niet op de helling zet. De vraag naar een bis- schoppelyke figuur is overigens niet nieuw. Enkele jaren geleden figureerde hy ook al eens op een predikantenver gadering, zei het dan vooral in de wandelgangen, toen noemde men hem nog pastor pastorum. Deze zou tot taak moeten krijgen de begeleiding van (jon gere) predikanten in hun werk en by hun persoonlyke moeilijkheden. Een volgende fase trad in, toen men voor stelde verplicht te stellen dat Iedere pre dikant zich een oudere collega als biechtvader zou kiezen, waarop van an dere zijde weer gezegd wordt dat een kerkordelij ke regeling in deze zin geen reeds bestaande situatie zou doden. Iedere predikant heeft of kan heb ben een collega, die openstaat voor zyn moeilykheden. In dit verband is het belangrijk, dat de predikanten in de ring goed contact met elkaar hebben. Nu men zo langzamerhand wat heeft nagedacht over deze zaak worden ver schillende namen voorgesteld voor de pastor pastorum van enkele jaren ge leden. Tijdens een lezing over leertucht en ethiek stelde prof. dr. P. A. van Stempvoort dezer dagen voor, een pro vinciale kerkpresident aan te stellen. By kwesties van opzicht en tucht gaat het volgens deze Groningse hoogleraar in deze offieële president. Dr. K. Stryd besprak op de predikan tenvergadering de wenselykheid van de eerste plaats om de christelyke naas tenliefde, die moet geoefend worden door aanstelling van een stuk of twaalf adiu- tores: Wyze en verstandige mannen, die de predikanten begeleiden. Hy voor spelde, dat dit een zeer gunstige in vloed zou hebben op de nare kwesties van leertucht. De bisschop Dr. Smitskamp tot U.Y.Y.sters: (Van onze correspondent) Over het onderwerp: vrijwillig werken in ziekenhuizen, heeft de geneesheer directeur van het Havenziekenhuis te Rotterdam, dr. H. Smitskamp, gistermiddag op de jaarvergadering van de Unie van Vrouweiyke Vrijwilligers in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, behartensw aardige opmerkingen gemaakt. Dr. Smitskamp hield zijn causerie voor epige honderden U.V.V.-dames uit heel het land. Hij wees op het „menseiyke element", dat by het in toepassing brengen van de medische wetenschap dikwyis in het gedrang raakt en dat toch zoveel aandacht behoort te krygen. Want de patiënt heeft In de eerste plaats „barmhar tigheid" nodig. Eigenlyk zou het mogelijk moeten zUn dit speciale aspect in zieken huizen te doen vertegenwoordigen door geselecteerde verpleegsters. Maar het is aan een ieder bekend, dat dit een onmogelykheid is omdat het verpleegstertekort toch al nijpend genoeg is", aldus dr. Smitskamp. sters bezoeken afleggen, bloemen schik ken en verder wat niet al om kleur en fleur in de patiëntenvertrekken te brengen. Dr. Smitskamp vertelde dat dit soort organisaties in het buitenland reeds bestaan en goed voldoen ook. De „binkladies" of ook „greyladies" zyn in de V.S. geziene en vertrouwde per- sooniykheden in de ziekenhuizen. Tot slot zei dr. Smitskamp dat de ge hele sfeer in de ziekenhuizen door dit werk verbeterd zou worden. Tevens meende hy dat de band tussen zieken huizen en bevolking nauwer en begrips voller worden. „Het idee dat het zieken huis een oord der verschrikking ls, zou op die manier uit de wereld raken", zo besloot hy. „Daarom zou het idee vrijwilligsters in te zetten zeer toe te Juichen zyn", zo zeide spreker, die in zyn eigen zieken huis te Rotterdam de verschyning van vrywilligsters met rijdende winkeltjes (postkaarten-, snuisteryenverkoop e.d.) met succes gepropageerd heeft. Deze vrywilligsters zouden „gezeiligheidsii- guren" kunnen zyn in de ziekenhuizen. ,Ze zouden geen training behoeven en gemakkelijk vervangbaar zyn', aldus dr. Smitskamp. By voorbeeld met de ont vangst van zieken, hen op hun gemak stellen en inlichten over de gang van zaken. In het toch over het algemeen altyd typisch kil aandoende ziekenhuis zouden deze vrouwen zich bezig kun nen houden. Ook kunnen de vrywillig- ONDERZOEKCOMMISSIE VOOR HET R.O.G. (Van onze Amsterdamse correspondent) De Algemene Rooms-Katholieke Amb- tenarenvereniging (ARKA), die juridi sche bijstand heeft verleend aan de heer De Wilde tydens diens protest te gen zyn ontslag als bewaker uit het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort, wil in samenwerking met de andere ambtenarenorganisaties minister Beer man dwingen, de commissie van onder zoek naar de toestanden by dit ge sticht alsnog uit te breiden met een deskundige in personeelsproblemen. By monde van haar voorzitter, mr. G. A. A. M. Boot, heeft de ARKA gis teren in een persbyeenkomst te Am sterdam weliswaar uitdrukkelyk verze kerd, overtuigd te zyn van de betrouw baarheid van de vier commissieleden, maar even stellig betwyfelt zy of de commissie in de huidige samenstelling in staat zal zyn de toestanden in het R.O.G. op deskundige wyze te beoor delen. De heer De Wilde is destyds wegens „ongeschiktheid" ontslagen. Het ambte narengerecht heeft inmiddels dit ont slag nietig verklaard, maar de minister heeft tegen deze beslissing formeel be roep aangetekend. De ARKA stelt zich op het stand punt dat by de bestudering van de methodiek, die de huidige directie van het R.O.G. in deze inrichting heeft in gevoerd, de personeelsproblemen van grote betekenis zijn, gezien het feit dat voor de 41 jongens, die hier zijn on dergebracht, 60 personeelsleden zijn. De ambtenarenvereniging ziet de heer De Wilde als een slachtoffer van deze nieuwe methode en zy vraagt zich af welke waarde aan die methode moet worden toegekend als deze vrywel het gehele personeel ongeschikt maakt. Het overleg met de andere ambtena- Dr. Schroten noemde hem moderator. Later noemde hij ook de ware naam: Bisschop. Deze zou de mutatie van pre dikanten moeten kunnen beïnvloeden of regelen. Hij zag meer heil in de persoon dan is de z.g. mutatiecommissie die de hervormde kerk al sinds enkele jaren heeft. Deze commissie zoekt al naar mogelijkheden om meer rechten te kry gen tot ingrijpen in moeilyke gevallen van predikanten, die niet op de juiste plaats staan. Dr. Schroten achtte het juist deze moderator te laten samenvallen met de praeses van de provinciale kerkverga dering. Nu dient men te bedenken dat deze „kerkleider" al een positie heeft in de richting van moderator, pastor pasto rum of kerkpresident. Krachten zyn functie weet hy vrywel alles van zyn collega's, maar wanneer de mutatiecom missie inlichtingen vraagt over predi kanten blijkt nauwelyks iemand bereid iets over een ander te zeggen. Dit ver- schynsel ligt in de zelfde lijn als de opmerking, die dr. A. A. Koolhaas, tot voor kort praeses der Synode van de Hervormde Kerk en thans verbonden aan het seminarie van de Hervormde Kerk te Driebergen, maakte op de ver gadering, die de gereformeerde predi kanten vorige week in Utrecht hielden. Dr. Koolhaas zei in verband met leer- tuchtkwesties, dat het belachelyk is, dat predikanten kolommen vol schryven in hun kerkelyke bladen over de noodzaak van leertucht, maar dat zij als afge vaardigden naar de provinciale kerkver gadering, nog nooit een aanklacht heb ben Ingediend tegen een predikant. Hoe is dat te rijmen? Wenselijkheid van mutatie Derhalve lykt de moderator als pri mus inter pares niet wel mogelijk. Wan neer men een bisschoppelyke figuur wil creëren zal hy in de praktijk een an ders „geladen" functie blijken te hebben om te kunnen werken, dan zal hy in een soort „tegenover" moeten staan ten opzichte van de predikanten. Wanneer men denkt over moderatoren of kerk- presidenten zal men dus meteen de con sequenties moeten overzien in de rich ting van de Rooms-Katholieke Kerk. Het ziet er naar uit, dat de modera tor binnen honderd jaar zyn top zal vinden in een oppermoderator, die de Rooms-Katholieke Kerk mutatis mutan dis Paus noemt. Wil men dat of hoe denkt men dat te ondervangen? Onder 484 hervormde predikanten is een enquêtte gehouden over de wenselykheid van de mutatie. Tweederde van hen meent, dat de syno de inderdaad moet ingrijpen. Tweehon derd achtenzeventig stemmen voor het tegendeel en tien zyn onzeker over deze kwestie. Hetzelfde probleem speelt overi gens ook in de Gereformeerde Kerk. 350 predikanten hebben een enquette- formulier ingevuld. Het merendeel meent dat het huidige beroepingssysteem in de Gereformeerde Kerk reden tot zorg geeft. Zy stemmen in met de conclusie van een hunner, dat het in de kerk niet zou mogen voorkomen, dat een predi kant levenslang aan een zelfde gemeen te verbonden blyft. In de Afsluitdijk is gisteren over de voorhaven van het sluizencom- plex in Kornwerderzand een nieuwe draaibrug gelegd, omdat de oude te smal was geworden voor het ver werken van het huidige verkeer. De brug van 210 ton in de stroppen van twee drijvende bokken tijdens de plaatsingsmanoeuvre. Israël herdenkt de slachtoffers van de concentratiekampen Sirenegeloel gaf gisterochtend in Is raël het begin van de grote „dag van rouw" aan, gewyd aan de nagedachte nis van de miljoenen Joden die in de Tweede Wereldoorlog in Duitse concen tratiekampen het leven hebben gelaten. Het proces tegen Eichmann werd op deze dag niet voortgezet. Er werd gedurende twee minuten een volstrekte stilte in acht genomen, waar in ook alle verkeer tot stilstand kwam. De vlaggen hingen halfstok. Gisteravond is in Jeruzalem, in de nabyheid van het graf van Theodor Herzl. de stichter van het Zionisme, dat de stoot gaf tot de wording van de Is raëlische staat, een „monument ter her denking" ingewyd, dat de as bevat van omgekomen Joden. Met de bijzetting van deze as hebben de Israëliërs tevens de nagedachtenis geëerd van alle Jood se slachtoffers der Duitse concentratie kampen. De plechtigheid der by zetting werd bygewoond door president Ben-Zwi. mi nisters en leden van het diplomatieke korps in Jeruzalem. Zij aanscnouwden het ontsteken van de eeuwige vlam. Het nu ingewyde monument zal het voornaamste gedenkteken in Israël zijn waardoor de Israëliërs de nagedachte nis aan him omgekomen rasgenoten le vendig zullen houden. renorganisaties om alsnog gedaan te krygen een vertrouwensman van het personeel in de onderzoekcommissie te krijgen, is maandag j.l. begonnen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Bleskensgraaf J. T. Door nenbal te Oene. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Artesla, California W. de Joode te Den Haag. GEREF. GEMEENTEN Kwart eeuw geestelijke verzorging koopvaardij Het Gereformeerd Comité Handels- marine „Gecohama" bestaat 25 jaar. Het comité, dat eerst na de oorlog actief kon optreden onder de zeevarenden, heeft in de afgelopen jaren veel voor de gerefor meerde zeelieden kunnen doen. Het scheepsbezoek, lectuurverspreiding, ra dio-uitzendingen en het sturen van kerstpakketten naar zeevarenden 22.000 stuks in het afgelopen jaar - vor men het grootste deel van de werkzaam heden van het comité. Met de predikan ten van de hervormde kerken meegere kend, zyn er thans elf havenpredikan ten. In de toekomst wil men dit aantal uitbreiden tot 32.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7