VERLAAGT DE PRIJZEN Amstelveen bouwt centrum met drie warenhuizen en zestigtal winkels Prins Bernhard is in Mexico een graag geziene en zeer beminde gast witte tanden dropi Eerste „Shopping-centre" komt ten zuiden van Amsterdam Men waardeert zijn spontane en warme menselijkheid S Rode hom ontploft in de strijd tegen een Oekrainse organisatie Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 14 april 1961 Derde blad no. 30329 Advertentie Verzorgingsgebied van Haarlem tot Gooi (Van onze Amsterdamse correspondent) Het eerste Nederlandse „shopping-centre" naar Amerikaans voor beeld is ten dele gereed en zal over vijf jaar drie grote warenhuizen (de Bijenkorf, Vroom en Dreesmann en de Hema) en ruim 60 winkels tellen. Dat winkelcentrum verrijst enkele kilometers ten zuiden van Amsterdam in het dorp Amstelveen (gemeente Nieuwer-Amstel). Het zal straks 1500 man winkelpersoneel tellen en een voorlopige parkeer ruimte voor 2000 auto's. In het raadhuis van Nieuwer-Amstel hebben wij de maquette en de tekeningen gezien, die werden toegelicht door enthousiaste winkeliers en een niet minder enthousiast gemeentebestuur. En uit hun woorden klonk gerechtvaardigde trots, want terwijl elders in het land de plannen door dergelijke winkelcentra nog slechts op papier staan, zijn in Amstel veen de eerste winkels en het eerste warenhuis al in bedrijf! De afwisselend hoog en laag ge houden woonflats liggen aan de tot vierbaans uit te breiden weg Haa'r- lem-Diemen/Gooi (A). De toevoer wegen uit Amsterdam worden ge vormd door de wegen B en C. Het hart van het centrum is het „Plein 1960" (D). Het is erg snel gegaan met dat Amstel veen. Het dorpje groeide voor de oorlog door het nabij gelegen Schiphol uit tot een flinke plaats, maar maakte de afgelopen 15 jaar een stormachtige ont wikkeling door. Vele Amsterdammers die „buiten" willen wonen, trokken naar Amstelveen, dat thans de 60.000 inwo ners is gepasseerd. En er is ruimte vooc meer dan 100.000 inwoners. Amstelveen is bijzonder geschikt voor zo'n shopping-centre", waarvan er in Amerika in de periferie van de steden reeds 4000 zyn gebouwd. De enorme uitbreiding van Amsterdam heeft tot ge volg gehad dat de afstanden van de buitenwijken naar de binnenstad zo groot zjjn geworden, dat velen zullen besluiten naar het vaak niet eens zo verre Amstelveen te gaan. Het nieuwe winkelcentrum heeft daarbij een voor deel dat het over ruime parkeergelegen- heden gaat beschikken, terwijl de Am sterdamse binnenstad alleen maar par keerproblemen kent. Als grote troef van Amstelveen noemde de heer C. Harinck, adjunct gemeente secretaris van Nieuwer-Amstel de voor treffelijke verbindingen, die deze plaats met het toekomstige verzorgingsgebied heeft. Tuinstad Bijlmermeer Amstelveen is vrijwel vastgebouwd aan Amsterdam en heeft reeds goede weg verbindingen met de westelijke tuinste den van de hoofdstad (straks 130.000 inwoners) en de tuinstad Buitenveldert (die 100.000 inwoners krijgt). Op geringe afstand verrijst in de komende 15 jaar de tuinstad Bijlmermeer, waar 120.000 mensen komen wonen. Tegen die tijd zal Amstelveen zelf 100.000 inwoners hebben. In een boog rond het dorp zijn er voorts de woonkernen Haarlemmermeer, Uit hoorn, Aalsmeer. Ouderkerk. Weesp en Duivendrecht, die samen 170.000 inwo ners gaan tellen. Dit brengt het verzor gingsgebied rond het winkelcentrum op 620.000 mensen. Bijzonder blij is men met het wegen net. De provinciale weg Haarlem—Die- men Het Gooi wordt in de naaste toe komst getransformeerd in een vierbaans Rijksweg, die van de Velsertunnel naar de IJsselmeerpolders loopt met een af takking naar het Gooi—Amersfoort. Deze weg zal maar door één bebouwde kom lopen en dat is die vanAmstel veen. en nog wel rakelings langs het winkelcentrum. Men rekent dan ook op belangstelling uit het Gooi, dat over 15 k 20 jaar 265.000 inwoners en Haarlem dat dan 250.000 inwoners zal tellen. Dit zijn er dus nog eens 515.000. Enorme zuigkracht Tenslotte zal de fraaie vierbaansweg straks worden gekruist door de grote radiaalwegen, die naar Den Haag, Rot terdam en Utrecht leiden en men ver wacht dat er van Amstelveen als „stad buiten de stad" een zeer grote zuigkracht zal uitgaan. Deze zuigkracht zal zich vol gens een voorzichtige berekening van deskundigen uiten in een bezoek van gemiddeld 10.000 klanten per dag aan het winkelcentrum. Het publiek zal in het winkelcentrum 35.000 vierkante meter winkeloppervlak vinden met ruim 1 Y> kilometer etalages. Wie zich van het grootste parkeerter rein naar het winkelcentrum begeeft, kan kiezen tussen de damesstraat of de herenstraat, waar zich zaken bevinden, die zich aanpassen aan de benaming. Zo vindt men lingerie in de damesstraat, herenmode in de herenstraat enz. Win kelende moeders kunnen hun kinderen naar een kinderbewaarplaats brengen. Er komt een centraal informatiebureau en de winkeliers die zich hebben verenigd in een belangengemeenschap stellen zich voor het centrum op te vrolijken met bloemen en vlaggen en te zorgen voor openbare toiletten en telefooncellen. Gezelligheidscentrum De gemeente doet alles om de tot standkoming van een gezelligheidscen trum te bevorderen. Er is aansluitend aan het winkelcentrum een postkantoor in aanbouw en de plannen liggen klaar voor een schouwburg, een bioscoop, ver gaderzalen, expositieruimten, kegelbanen en een café-restaurant. Blijkens de statistische gegevens be schikte Nederland in 1959 over 1 perso nenauto per 26 inwoners. Voor 1970 ver wacht men evenwel een aantal personen auto's dat zal liggen tussen het twee- a drievoudige van het half miljoen, dat nu onze wegen bevolkt. Dit komt dan j neer op 1 auto per circa 15 inwoners. Men mag aannemen dat de meeste klan ten van het winkelcentrum hier per auto komen. Het aantal van 2000 parkeer plaatsen, waarin thans wordt voorzien, zal over 10 a 15 jaar ongetwijfeld te laag blijken. Het gemeentebestuur van Nieu wer-Amstel onderzoekt daarom nu reeds i de mogelijkheid tot de bouw van een j enorme ondergrondse parkeergarage, die de totale parkeercapaciteit belangrijk zal vergroten. Op de maquette is het deel van Amstelveen te zien, waarin Neder lands eerste shopping-centrein aanbouw en zelfs al ten dele klaar is. Het winkelcentrum bestaat uit twee delen: de z.g. centrumgalerij (1) en het binnenhof (2). In een nog geprojecteerd gebouwencom plex is onder andere opgenomen een \nieuwe telefooncentrale van de P.T.T. (3) het gebouw van de I Bijenkorf (4) zal de plaats van het daar oorspronkelijk gedacht raad huis innemen. Het culturele cen trum (5) is reeds in aanbouw, evenals het postkantoor (6). De Hema heeft een plaats (7) gekre gen naast de reeds gebouwde bank. Daar dicht bij komt de kinderbe waarplaats (8) en is ruimte gere serveerd voor een nieuw politie bureau (9). GEZAMENLIJK BOUWDOK COEN- EN IJ-TUNNELS Voor de bouw van de elementen voor de Coen- en IJtunnels zal een gezamen lijk bouwdok op Amsterdams grond wor den gebruikt. De minister van Verkeer en Waterstaat verwacht binnenkort daartoe strekkende plannen van de Rijkswaterstaat en de gemeente Am sterdam. De minister deelt in de M. v. A. op zijn begroting 1961 aan de Eerste Kamer mede, dat Amsterdam waarschijnlijk reeds in 1964 de beschikking over het dok zal kunnen krijgen voor de bouw van de segmenten van de IJ-tunnel. De terreinen voor de Coentunnel zijn beschikbaar en het eerste bestek is ge reed, zodat zeer spoedig met dit werk zal kunnen worden begonnen. De plaats van het bouwdok wordt dusdanig ge kozen, dat aan het varen en zinken der segmenten voor beide tunnels zo weinig mogelijk moeilijkheden zullen ontstaan. Tussen Amsterdam en het Departe ment van Defensie wordt over het ver plaatsen van enige gebouwen van het Marine-etablissement nog overleg ge pleegd. Het laat zich volgens de minis ter aanzien, dat zich hierbij geen on- overkomenlijke moeilijkheden zullen voordoen. Droeg veel bij tot nauwere betrekkingen (Van onze medewerkster in Mexico City) Mexico en Prins Bernhard zijn langzamerhand goede, oude beken den! De Mexicaanse taxichauffeurs behoren tot de niet te versmaden en dikwijls zeer welingelichte bronnen. Er zijn er hier een slordige vijfduizend in de stad en het merendeel daarvan leest vlijtig kranten, hetgeen ze bij voorkeur bij elk stoplicht plegen te doen. Wanneer zij niet lezen of naar radiomuziek over „Corazon en amor" („hart en liefde") luisteren, converseren zij met hun passagiers, waardoor zij een aanzienlijke mensen- en feitenkennis opdoen. Wat Prins Bern hard betreft: ik heb er nog géén gevonden, die niét weet wie hij is. Een van hen schilderde hem zelfs voor mijaf, alsof hij hem persoon lijk ontmoet had. Hij zei dat de Prins zo'n hartelijke „gewone" man was. Hij had hem in ieder geval door de stad zien wandelenwat jaartjes geleden dan. hield Don Manuel Tello zich op de meer vormelijk begroeting van het han den schudden voorbereid. Maar de Prins, op Mexicaanse wijze, begroette hem met de „abrazo", waarbij man nen elkaar even om de schouders vatten en op de rug kloppen. In accentloos Spaans herinnerde Prins Bernhard de minister eraan dat zij elkaar al langer kenden. .Bapa Bernardo' Iets wat klopt, want bij een van zijn officiële bezoeken aan Mexico, heeft Prins Bernhard een wandeling door het oude stadsdeel gemaakt en wat cadeau tjes in het centrum gekocht. Een an der had het over „Bapa Bernardo". „Bapa" is een onvertaalbaar Indiaans woord, maar het is een variatie op het woord „vriend" met een veel intiemer klank. Die uitdrukking is het eerst door het volk in Patzcuaro gebezigd, toen de Prins dat bekoorlijke, vier eeuwen oude stadje eens is gaan bekijken. Zich als vreemdeling en daarbij nog als hoge autoriteit door eenvoudige Mexicanen „Bapa" te horen noemen, is op een ander plan even zo'n eer als de erepenning van de stad Mexi co op de borst gespeld te krijgen. Een eer intussen, die de Prins eveneens te beurt is gevallen. Maar dat was voor heen, toen hij op uitnodiging van de Mexicaanse regering naar Mexico kwam. Niet officieel Ditmaal heeft komst en verblijf van Prins Bernhard in Mexco geen officieel karakter. Zijn kort, zuiver onofficieel be zoek aan de president van Mexico, Lopez Mateos, in diens ambtswoning, komt neer op de vanzelfsprekende be groeting van goede bekenden. Het is in het havenstadje aan de Stille Oceaan, Acapulco. waar Prins Bernhard gedu rende de tijd dat hij hier is tot aan zijn vertrek uit Mexico, verblijf houdt. Het presidentiële vliegtuig „Insurgente", bestuurd door een speciale piloot, ma joor Garduna, heeft hem daarheen ge bracht en dit vliegtuig blijft daar tot zijn beschikking, tot. de Prins besluit terug te vliegen naar de stad Mexico, om vandaar door te reizen naar Los Angeles, New York en Quebec. De reden, dat de Mexicaanse presi dent, Lopez Mateos, zyn eigen vliegtuig aan de Prins ter beschikking heeft ge steld, is dat „Insurgente" speciaal ge schikt is voor gebruik in Mexico: met dien verstande, dat het erop berekend is om op vliegvelden, die door de berg achtige woeste landschappen hier soms héél klein zijn, makkelijk te kunnen landen en opstijgen. Perfect Spaans Het perfecte Spaanse dat de Neder landse Prins spreekt, is eveneens een feit dat hem nader tot de Mexicanen brengt. Het heeft mede bijgedragen tot het ontstaan van veel nauwer en uit stekende betrekkingen tussen Mexico en Nederland. Ook de in de vijftiger jaren zeer toegenomen handel met Mexico Advertentie TIJDELIJK Diepzee-vissen De Deense troonopvolgster Prinses Margrethe (voorgrond) nam deze dagen deel aan een oefening van het Rode Kruis in Noorwegen, waar de sneeuw nog meters hoog ligt. In Acapulco, het eerste Mexicaanse havenstadje waar in de 16e eeuw de Spaanse Brigantijnen landden en dat nu het meest gezochte vakantieoord van Mexico is geworden om zijn prachtige stranden en de haast fantastische schoonheid van zijn omgeving, vertoeft dc Prins incognito in een particuliere woning. Maar weinig bewoners van Acapulco herkennen in de man, die er bij voorkeur 's ochtends op uittrekt om in diepzee te gaan vissen want voor diepzeevissen is het plaatsje we reldberoemd en die tegen de middag met zwaard- of andere tropische vis weer^ terugkeert, de Prins der Neder- lande'n. Prins Bernhard is juist daar om zo graag in Acapulco, omdat hij hier werkelijk kan uitrusten van offi ciële taak en plichten. Bij gelegenheid van een persconferentie hier, beant woordde Prins Bernhard eens een Me xicaanse journaliste, die hem vroeg waarin toch eigenlijk de aantrekkings kracht van Mexico voor hem lag, onge veer aldus: dat de Mexicanen hem niet als „prins", maar als „mens" tegemoet kwamen. Hartelijke reacties „Omgekeerd is dit echter ook het ge val. Dat de Mexicaanse pers en dit zij zonder enig flatteren van de feiten meegedeeld altijd met een zekere warmte op het doen en laten van de Prins reageert, iets dat niet zo gauw kan worden opgemerkt in verband met andere hooggeplaatste buitenlandse be zoekers, is een direct gevolg van de spontane menselijkheid van de Prins. Een klein voorbeeld: toen Don Ma nuel Tello, de huidige minister van Bui tenlandse Zaken, Prins Bernhard tij dens diens eerste officiële bezoek aan Mexico op zijn tocht naar verschillen de steden en plaatsen begeleidde, ont stond na enkele dagen een minder vor melijke verhouding tussen beiden. Toen na twee jaar Prins Bernhard naar Mexico terugkeerde bijt gelegenheid van de openingsvlucht van de KLM op Mexico, terwijl hij tevens de tentoon stelling „Asi es Holanda" (Zo is Hol land) kwam openen, wachtte minister Tello Prins Bernhard aan de voet van de trap van het vliegtuig op om hem te begroeten. Daar dit weer een officieel bezoek en een officiële begroeting was, toont dit aan. In 1950 kwam de Neder landse export naar Mexico neer op 6,2 miljoen gulden. In 1953, een jaar nadat hier de tentoonstelling „Het leven in Nederland" had plaats gevonden, steeg die tot 18,5 miljoen gulden. Het vorige jaar was die bijna tot 40 miljoen gulden omhoog gegaan. Culturele uitwisseling Behalve op handelsgebied neemt ook de culturele uitwisseling tussen Mexico en Nederland toe. Wie de Mexicaanse radiobodes opslaat, zal daarin soms een paar bladzijden met uitgebreid nieuws over gebeurtenissen in de Nederlandse muziekwereld lezen, dank zij o.m. het goede werk dat Donemus verricht. Men kan over leven en werk van Neder landse componisten kennis nemen in „La vida musical en Holanda", een bul letin dat de Nederlandse ambassade hier laat verschijnen en waarin ook aanverwante kunst ter sprake wordt gebracht. Mexicaanse radiostations ma ken tevens dankbaar gebruik van de uit Holland gezonden transcripties. De stad Mexico heeft een paar uitmunten de radiostations, zoals „Radio Univer- sidad" en „Radio Xela" die uitsluitend klassieke muziek uitzenden. Er is voor uitzendingen van Nederlandse klas sieke muziek dus alle gelegenheid. Maar ook in het genre van amusements muziek levert Nederland aan Mexico zijn aandeel. Mexicanen luisteren graag naar Nederlandse tangomuziek Men ziet uit dit alles echter hoe veel nauwer de betrekkingen tussen Mexico en Ne derland zijn geworden, sinds het eerste officële bezoek van Prins Bernhard aan Mexico in 1950. Men ziet het ook aan de niet officiële bezoeken die de Prins hier brengt. Waarvan de psychologische waarde echter zeker niet onderschat mag worden. Latijns Amerika is in elk opzicht door Nederlandse belang stelling niet bepaald verwend geweest. En het is een goed ding en het was hoogst noodzakelijk! dat Prins Bern hard hierin enige verandering heeft kunnen brengen. De wereld krimpt met de dag meer in. Nederland kan zich een voudig niet meer permitteren om La tijns Amerika op de achterste bladzijde van zijn aandacht te plaatsen. Wat Mexico betreftofficiële be zoeken van de Nederlandse Prins zijn niet eens meer nodig om de band met Mexico te versterken. Iets wat het on officiële bezoek van Prins Bernhard aantoont. De Mexicanen zien daaruit ook hoe graag „Bapa Bernardo" in Mexico is. En waarom de taxi-chauffeurs naar waar heid van hem zeggen: „Es muy queridohij is zeer be mind PARKEERMETERS EN PARKEERSCHIJVEN De minister van Verkeer en Water staat zal parkeermeters en parkeerschij- ven gelijke kansen geven. In een in te dienen wijzigingsvoorstel van de motor rijtuigenbelastingwet zal de grondslag voor het heffen van parkecrgeld door middel van parkeermeters worden ge legd. Een wijziging van het wegenver keersreglement zal invoering van par- keerschijven mogelijk maken. In grote gemeenten zullen, naar verwacht wordt parkeermeters worden opgesteld. Minister Korthals doet deze medede ling in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting 1961. Communistische agitatie tegen orgaan van rechtse vluchtelingen in München Aanslag kennelijk tegen drukkerij (Van onze correspondent in Bonn) In de guerrilla-oorlog tussen emigran ten uit de Sowjet-Unie en andere com munistische Oostblok-landen aan de ene kant van de communistische geheime diensten aan de andere kant, is woens dagochtend voor de zoveelste maal een bom ontploft. In de Zeppelingstrasse in München die het centrum is van Russische en Balkanvluchtelingen, wier organisaties elkaar ook nog onderling plegen te bestrijden is een poging gedaan de drukkerij en Cicero in de lucht te laten vliegen. In deze drukkerij wordt het rechts-radicale Oekrainse blad Schlach-Peremohy (de weg naar de overwinning) gedrukt. Hoofdredacteur van dit blad is een ze kere Danylo Tsjaikwoski, die op 18 april 1958 licht gewond werd, toen hij een postpakket opende, dat 'n lading spring stof bevatte. Dit blad is het orgaan van de actiefste groep van anti-communis tische Oekraïners in München. Een woordvoerder van hun zogenaamde „na tionale raad" verklaarde, dat commu nistische agenten sinds twee maanden een campagne tegen hen hebben ont ketend, waarbij wordt getracht de orga nisatie bij de autoriteiten van West- Duitsland in discrediet te brengen. De schade, die door de bom, die aan een raam was bevestigd en midden in de nacht de omwonenden uit hun slaap opschrikte, werd aangericht, is betrek kelijk gering. De aanslag gold kenne lijk de drukkerij. Personeel was niet aanwezig. In oktober 1959 werd een geslaagde aanslag gepleegd op de leider dezer Oe- krainers, Stefan Bandera. Deze stortte in zijn woning in Schwabing, een wijk van München, van de trap. Ofschoon de politie zijn dood toeschreef aan een hartinfarct, zijn de Oekrainers ervan overtuigd, dat hun leider is vergiftigd. Bandera was een der getuigen a dechar ge in het onderzoek tegen de voorma lige Westduitse minister van Vluchte lingenzaken prof. Oberlander, in ver band met beschuldigingen van Poolse communisten, dat hij betrokken zou zijn geweest bij de executie v^n Poolse in tellectuelen in de gevangenis van Lem- berg in juli 1941, na de intocht van de Wehrmacht. Prof. Oberlander was toen politiek officier bij een Oekrainisch bataljon, dat het „Nachtegalen-batal jon" heette, omdat de manschappen zo mooi konden zingen. Het vocht aan de zijde van de Wehrmacht voor de be vrijding van de Oekraine. Ofschoon minister Oberlander zijn mi nisterportefeuille heeft teruggegeven en zich liet pensioneren, is niet met zeker heid bewezen, dat hjj met de terecht stelling van Poolse intellectuelen en Lemberg iets te maken heeft gehad. Naar men zich herinnert, stelde ook een internationale commissie van ver zetsstrijders een onderzoek naar de af- faire-Oberlander in. De Nederlander Joop Zwart was secretaris van deze commissie, de kortgeleden overleden so- sialist Karei van Staal haar voorzitter.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5