\ma Franz Paul Decker in een bezielde doch onevenwichtige Tsjaikowsky -FORTE ST koelkasten is i' 4x getest èn 4x goedgekeurd LINOLEUM Elisa Czerfalvi gaf technisch superieur spel in Mendelssohn FLORA-NOVA-1961 osier Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 14 april 1961 Tweede blad no. 30329 Laatste concert K en O-meesterserie Honnegers „Pacific 231": verouderd geval De Bochumer „General-Musikdirektor" Franz Paul Decker, hier reeds van eerder optreden met het Residentie-Orkest bekend, heeft op het zesde en laatste concert der K. en O.-meesterserie speciaal het pleit gewonnen met zijn meeslepende en opzwepende vertolking van Tsjai kowsky's „Noodlotssymfonie" (de Vierde), waarin hij zonder enige reserve het fantastisch knap spelende orkest tot recordhoogte fascine rend wist te bezielen! Evenwel, dit neemt niet weg, dat zich naar ons gevoel in Deckers ongetwijfeld originele visie tengevolge van ongemotiveerde tempo versnellingen en -vertragingen onevenwichtigheden manifesteerden, welke de op zichzelf reeds tamelijke onevenwichtigheid dezer symfonie extra stimuleerden. Het uiterlijk effect lag er meermalen duidelijk op, nog verhevigd door de wel sierlijke, doch naar show neigende dirigeer - trant van Decker, in wie de eigenschappen van de operadirigent nadrukkelijk op de voorgrond traden. Ongetwijfeld weet hij het orkest tot topprestaties te biologeren, doch wij vragen ons af of op deze wijze de nog voorhanden zijnde innerlijke waarden dezer symfonie niet Al te zeer op de ach tergrond gedrongen worden. Niettemin was spanning in de volle maat aanwezig! Culminerend in de fees telijke finale, die in een waarlijk be klemmend snel tempo naar het einde toe wervelde. Hulde aan het orkest, dat feilloos op Deckers verrassende, spectaculaire en boeiende intenties reageerde in een op vatting, welke zo zeer van de traditio nele verschilde. Hulde ook voor de pizzi- cati der strijkers in het doorzichtig ge houden derde deel, een meesterlijk voor beeld van hoogopgevoerde accutaresse. Dat Decker elders het orkest meermalen tot zelfs voor een Stadsgehoorzaal on gewone fortissimi aanvuurde, behoorde tot zijn spel van felle contrastwerkin gen, dat, höe dan ook, zeker een sug gestief-indringende impressie heeft ge maakt. Luide toejuichingen beloonde deze on gewoon geïnspireerde weergave, waarmee Decker zijn gehoor constant wist te boeien. De Hongaars-Zwitserse violiste Elisa Czerfalvi solieerde vooraf in het uit- den-treure gespeelde vioolconcert van Mendelssohn, desondanks nog steeds een parel op de programma's. Elisa Czerfalvi beantwoordde volkomen aan haar grote reputatie, bovenal door de superieure en absoluut zekere tech niek, gepaard aan een verwonderlijk klankrijke toongeving op een prachtig instrument. Gelukkig ligt allang de periode achter ons. dat in deze Mendelsshon de „zoe telijkheid" domineert. Ook Elisa Czer falvi bezondigt zich daar niet aan. Haar eerlijk-zuiver, van elke sentimentaliteit gevrijwaard spel verraadde echter geen bijzondere individuele vondsten, welke overigens in deze veelgespeelde Mendels sohn ook moeilijk meer tot expressie zyn te brengen. Met bloemen en ovationeel applaus is Elisa Czerfalvi voor haar imponeerde en technisch feilloze prestatie gehuldigd. Ter inleiding had Franz Paul Decker zijn keuze laten vallen op .Pacific 231" van Arthur Honegger, het illustratieve beeld van de met 120 km.-vaart door Amerika razende locomotief. Merkwaar dig facet van deze veelzijdige en hier, gelijk in zijn „Skating Rink" en .Rug by" „sportieve" componist, wiens ernst zich in andere werken als „Leroi David" en „Jeanne d'Arc au bucher" zo diep gaand heeft geopenbaard. De verrassing van deze uit 1923 date rende „oempa-grap" is er intussen al lang af. Men mag niettemin bewonde ring koesteren voor de meesterlijke in strumentatie en de obsederende moto riek van dit dynamische geval, dat in dertijd, mede door zijn gecompliceerde ritmiek, zulk een geweldig opzien baarde. 'Thans komt het ons echter al wel als verouderd voor. Ook al omdat de den derende, zuchtende, kloppende en steu nende locomotief van weleer door de nauwelijks hoorbare Diesel vervangen is. Dirigent en orkest verlustigden er zich echter in van dit atonale, visuele beeld Advertentie FRANZ PAUL DECKER een zo natuurgetrouw mogelijke indruk te geven, in welke veeleisende opgave zij dan ook wonderwel geslaagd zyn. Desondanks waarderen wy Honeggers genialiteit en inspiratie meer op ander plan, hoewel zijn fel-botsende reactie op romantiek en vaag impressionisme in dertijd ten volle begrijpelijk is geweest. De schok, die deze „Pacific 231" inder- tyd een auditorium bezorgde, bleef dit- I maal evenwel uit Deze tijd is groter schokken gewend! H. I DESKUNDIGENONDERZOEK IN ZAAK V. D. PUTTEN Een deskundige zal een onderzoek in stellen naar de vorig jaar by de verbin dingsdienst civiele automobielbedrijven van het ministerie van Defensie door gevoerde reorganisatie, tengevolge waar van de Bussumse technische hoofdamb tenaar, de heer F. H. van der Putten, uit een technische functie als V.C.A.- officier in Amsterdam werd overge plaatst naar een volgens zyn mening minder belangrijke administratieve func tie in Nieuw-Millingen. Dit „voorberei dend onderzoek" heeft de voorzitter van het Amsterdamse Ambtenarengerecht bij interlocutoir vonnis gelast. Zoals bekend is heeft het Ambtenaren gerecht zich reeds drie maal uitvoerig beziggehouden met de klacht van de heer Van der Putten tegen zijn overplaatsing, die naar zijn mening een gevolg zou zijn van het feit, dat bepaalde topfunctiona rissen van het ministerie van Defensie hem willen uitrangeren, omdat hy een lastige dwarskijker zou zijn. Het Ambtenarengerecht heeft overwo gen, dat tijdens de behandeling van het twistgeding is gebleken, dat het onder zoek niet volledig is geweest. Vice-admiraal Brouwer in België Vice-admiraal L. Brouwer, bevelheb ber der zee-strijdkrachten is gisteren voor een tweedaags officieel bezoek in België aangekomen. Vice-admiraal Brouwer werd aan de Nederlands-Belgische grens begroet door de staf-chef van de Belgische Zeemacht, Commodore Robins. In de ochtend bracht de gast een bezoek aan de Ma- hieu-kazerne in Oostende. Gistermiddag zijn de marinebasis in nieuwpoort en het opleidingscentrum in Brugge be zocht. Vandaag is vice-admiraal Brouwer ontvangen door de Belgische minister van landsverdediging. Advertentie. Er is nü een test. Om koelkasten beter te kunnen beoordelen: De FORTEST. Let op deze vierledige test bij de aan schaf van een koelkast. Uw handelaar kan U volledig inlichten. 38 Alleenvertegenwoordiger: König N.V. Warmoesstraat76 Amsterdam - Tel. 241552 Advertentie LINOFELT BALATUM in vele dessins voorradig. WONINGTEXTIEL W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7 TELEFOON 24610 LEIDEN MIDZA Leidse bleekneusjes naar het Bio-vakantie-oord Mevrouw Uges-De Goede is gisteren met zes Leidse kinderen voor een ver blijf van zes weken naar het Bio-va- kantieoord „Russenduin" te Berden aan Zee vertrokken. De „bleekneusjeswa ren deze eerste dag al in een uitge laten stemming. GEMEENTEBEGROTING 1962 B. en W. stellen zich voor om woens dag 15 november een aanvang te maken met de behandeling van de gemeente begroting voor het jaar 1962. KON. NED. GROFSMEDERIJ DIVIDEND VAN 7 PROCENT In de vergadering van directie en commissarissen van de N.V. Kon. Ne derlandse he Grofsmederij werd besloten aan de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen een dividend van 7% over 1960 uit te keren BERICHT OVER GERINGDE STERN Het in onze stad gevestigde Vogeltrek station heeft van het zoölogisch museum te Moskou antwoord ontvangen over de in september van het vorige jaar door de heer T. Westerhout op het strand te Noordwijk gevonden geringde Noordse Stern (Visdiefje). Blijkens het ring- nummer was de vogel op 4 juli 1960 ge ringd in het Kandalaksja reservaat (Moermansk), op 67°02' noorderbreedte en 32°35' oosterlengte. Onze stadgenote, mej. G. J. Ver- j brugge is benoemd tot lid van de exa mencommissie 1961 akte Nijverheids onderwijs, Nd, Nq, Nr en Ns. Mr. ir. J. Westra alhier is benoemd tot lid van de examencommissie 1961 voor de akte NI. De heren L. Schipper alhier. Alb. i Boogaard te Oegstgeest en J. Th. Schelf- j hout te Wassenaar zyn benoemd tot j rijksgecommitteerden bij de Mulo examens 1961. Zestig jaar VW-Leiden VVY-informatrices gaan Leiden aan toerist „verkopen" Bloemenexposities in Lakenhal - Concours hippique - 5 augustus bloemencorso „Wy zijn zo enthousiast over uw stad, dat wy in het komende vakantieseizoen Leiden zeer zeker aan de toerist zullen verkopen", aldus gistermiddag in de Burger zaal van het Stadhuis mej. F. Heemskerk uit Amersfoort, een van de 25 V.V.V.- informatrices. die op uitnodiging van de V.V.V.-Leiden een tweedaags bezoek aan onze stad brachten. Een excursie, welke verband hield met het a.s. zestigjarig bestaan van het Leidse kantoor, dat maandag 24 april zal worden herdacht. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. Mej. Heemskerk, die haar enthousiasme over de Sleutelstad niet onder stoelen of banken stak, sprak deze woorden bij de ontvangst door het gemeentebestuur in het stadhuis. Zij en alle andere in- formatrices waren zeer getroffen door de bijzonder voortreffelijke ontvangst en al hetgeen, dat Leiden de toerist in „oude en nieuwe stijl" te bieden heeft. Ook over de omgeving: het watersport gebied, de bollenvelden en het Noord zeestrand, waren de meisjes zeer ver rukt. Het was de heer G. van Weelden, directeur van het Leidse WV-kantoor, die de informatrices bij dit bezoek het „visite-kaartje" van Leiden met een charmant gebaar overhandigde. Over ontvangst en excursies was men zo enthousiast, dat mej. Heemskerk aan de voorzitter van WV-Leiden, de heer J. A. Harteloh, het eerste lustrumgeschenk, een prachtige sigarettendoos, overhan digde. Alvorens dit geschiedde heeft de loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, die het gezelschap in de Burger zaal hartelijk begroette, het een en an der verteld over het oude en nieuwe Leiden. Een stad, welke zeer zuinig is op haar verleden, hetgeen tot uiting komt in vele kostbare restauraties van oude, historische gebouwen. In het kort schonk wethouder Van Schaik aandacht aan het museumbezit van de Sleutel stad, de Leidse Universiteit wereld beroemd en de nieuwbouw van het BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Leuntje Cornelia, dr van P. G. Bontje en W. A. Berkhei); Sara Henderlka, dr van B. Bon en A. H. den Haan; Jacoba, dr van J. J. Schmidt en J. Josée; Cornells, zn van F J. Ketting en A. van Duivenvoorde; Johannes Cornells, zn van P. Massaar en M. Hensen; Willy Johanna, dr. van G. A. A. Boot en L. C. M. Voswijk; Paulus Ge- I rardus Maria, zn van J. F. Q. Montanus en C. J. M. Stljnman; Alfred, zn van J. A. T. I van Schooten en L. W. Smlt; Cornelia Anna Petronella, dr van J. J. P. Zwetsloot en P. M. van den Burg; Robertus Adrlanus zn van R. Nagtegaal en A. M. v. d. W»- gert; Bernardus Joannes Maria, zn van B. H de Wilde en A. M. van Leeuwen: Al- fred, zn van A. P. de Wekker en W. de Groot. GETROUWD J. van Duijvenbode en S. Belntema; J. A. Prins en M. J. W. T. Montanus: J. G. Pieterse en J. T. de Krulff; C. A. van der Wllk en J. C. Noest; M. Meneghlnl en P. J. L. Luijendyk; C. A. Griffioen en S. C. van den Berg. OVERLEDEN B. Jongste, 68 Jaar, man; G. N. Wielaard 41 Jaar, man. Officiële publikaties VERKEERSMAATREGEL GROENEBRUG Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zij heb ben besloten de Groenebrug tijdelijk ge sloten te verklaren voor voertuigen, die een asdruk van 1000 kg te boven gaan. Een afschrift van dit besluit ls gezonden aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat In Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Water staat aangewezen verenigingen, beharti ging van verkeersbelangen ten doel heb bend, en aan Ged. Staten van Zuid- Holland. Stadhuis. „Helaas moeten wij het", aldus spreker, „nog met een oude schouwburg en dito concertzaal (stadsgehoorzaal) stellen", doch hij verwachtte, dat hier voor nu spoedig een oplossing ge vonden zou kunnen worden. VIERING 60-JARIG BESTAAN V.V.V. De heer Harteloh, die na een dank woord voor de ontvangst en het aan geboden geschenk, aandacht schonk aan de komende viering van het twaalfde lustrum van V.V.V., deelde mede, dat 24 april (de dag van oprichting) in ,De Lakenhal" om zeven uur een buitenge wone algemene vergadering wordt ge houden. Van 8.30 tot 10 uur 's avonds volgt die dag een receptie in de Grote Pers van „De Lakenhal". BLOEMENTENTOONSTELLING Dankzij de medewerking van het Rijns- burgse Bloemencorso wordt van 22 juli t.em. 5 augustus in ,De Lakenhal" een bloemententoonstelling gehouden, welke een zeer bijzonder, zo niet uniek, ka rakter zal krijgen. De te exposeren bloe- menschat zal geheel worden aangepast aan het interieur en de daarin aan wezige kunstschatten. CONCOURS HIPPIQUE ZONDAG 30 JULI In nauwe samenwerking met de Ned. Hipp. Sportbond wordt op zondag 30 juli in de Leidse Hout een concours hipp- que gehouden, waarvoor onder de ruiters reeds nu grote belangstelling bestaat. Tenslotte trekt, zoals reeds gemeld, op zaterdag 5 augustus het Rynsburgse bloemencorso door Leiden. A.A.-RAAD CONTRA NED. N.-GUINEA BEZETTING Terugtrekking geëist De raad van Afrikaans-Aziatischte saamhorigheid heeft op een gisteren te Bandoeng in West-Java gehouden bij eenkomst de „voortgezette Nederlandse bezetting van West-Nieuw-Guinea" ver oordeeld. Er werd een resolutie aanvaard, waar in de „onverwijlde terugtrekking van al le Nederlandse koloniale troepen" uit dit gebied wordt geëist. In de resolutie wordt stelling geno men tegen „alle hulp, die Nederland via de NAVO, de ZOAVO en de diplo matieke kanalen verkrijgt, om zyn over heersing in Westelijk Nieuw-Guinea te kunnen handhaven". De raad steunt „alle reeds door de Indonesische regering gedane pogingen om het hoofd te bieden aan de Neder landse militaire uitdagingen en alles wat zU in dit verband in de toekomst nog zal ondernemen. Hij doet een beroep op de Afrikaan se en Aziatische volken om er bij hun regeringen op aan te dringen dat „niet toegestaan wordt dat de Nederlandse kolonialisten gebruik maken van hun vliegvelden, havens en militaire instel lingen." De raad van Afrikaans-Aziatische saamhorigheid meent, blijkens de aan vaarde resolutie, tenslotte dat „het Ne derlandse optreden in West-Nieuw-Gui- nea onwettig is en de vrede in gevaar brengt". Hieraan wordt toegevoegd: „Indien er, tengevolge van dit op treden, iets gebeurt, draagt Nederland hiervoor de volle verantwoordelijkheid". De Rotaryctub Katwijk-N oord- wijk treedt op als gastvrouwe van de landdag van de Rotary Interna tional, die in Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee werd gehouden. Na deontvangst door de gemeen tebesturen van Katwijk en Noord wijk hield Noordwijks burgemees ter, mr. G. F. W. van B ere kei, van morgen een toespraak, waarin hij zei te hopen, dat het welkom, dat hij de deelnemers toeriep in een welzijn zou worden omgezet. Dat zijn ambtgenoot, burgemeester H. Duiker van Katwijk mede-lid is kan volgens mr. Van Berckel het bur gemeestersambt alleen maar in waarde verheffen. Op de foto ziet men de burge meester van Noordwijk en Katwijk (rechts) en links secretaris mr. J. Klaasesz, commissaris van de Ko ningin in de Provincie Zuid-Hol land en echtgenote. (Foto L-IVHolvast) Advertentie BEZOEKT DE BLOEMENTENTOONSTELLING te BOSKOOP van 13 t.m. 22 april. Dagelijks geopend van 10—22 uur. Zondags van 13—22 uur. R. F. Kennedy komt op voor kiesrecht van de negers De Amerikaanse minister van Justi tie Robert F. Kennedy, heeft gisteren bekendgemaakt dat de federale regering een aanklacht heeft ingediend tegen de staat Alabama bij de arrondissements rechtbank in Mobile, de hoofdstad van die staat. De federale regering heeft de recht bank in Mobile hierbij verzocht een rechterlijk bevel te geven om 'n einde te maken aan de praktijken van rassen discriminatie. In de aanklacht, welke gebaseerd is op de wetten op de bur gerrechten van 1957 en 1960, worden als gedagvaarden genoemd de staat Ala bama en de stemmenregistrator van Dallas County, J. P. Majors. Volgens de aanklacht zijn negers in Dallas County van hun stemrechten beroofd. Het ministerie van Justitie in Was hington maakte bekend dat van de 14.400 blanke burgers van de kiesge rechtigde leeftyd in Dallas County er 9.195 geregistreerd waren, maar dat van ds 15.155 kiesgerechtigde negers slechts 156 waren geregistreerd. Het is de eer ste zaak betreffende de kiesrechten van de neger, die door de regering-Kennedy aanhangig is gemaakt. Advertentie Gezellige dagen met |gen gedistilleerd LEIDEN - STEENSTRAAT - TEL. 214*1 V HERENSTRAAT*. HAARLEMMERSTR. 201 II Rode en Witte LAND WIJN, per fl. f 1.90 Bij 12 flessen de dertiende gratis. Deense regering doet beroep op vakbonden en werkgevers Het Deense parlement heeft een ge heel onverwacht door de regering inge diend voorstel aangenomen, waarin op de vakbonden en werkgevers een be roep wordt gedaan contact met elkaar te zoeken en een einde te maken aan de stakingen in het land. De regering heeft hierdoor de grondslag ontnomen aan een door de oppositie ingediend voorstel waarin de regering werd uit genodigd in de stakingssituatie in te grypen, en het gevaar van een splitsing tussen de twee coalitiepartijen over de kwestie van een ingrijpen voorkomen. Als gevolg van dit grootste arbeids conflict van deze eeuw in Denemar ken, staat de in- en uitvoerhandel ge heel stil, terwijl in de metaalindustrie het werk voor driekwart stilligt. De sta kingen begonnen, toen drie dagen gele den de havenarbeiders, zeelieden en transportarbeiders het werk neerlegden. Terwijl het parlement woensdagmid dag over de stakingssituatie vergaderde, werd buiten het parlementsgebouw door een duizendtal stakers een betoging ge houden, die evenwel rustig verliep. BABY TE GRONINGEN IN KUSSENTJE GESTIKT (Van onze correspondent) Gistermorgen vond in de Ryskam- penstraat te Groningen een inwoonster haar ongeveer drie maanden oude doch tertje Henderika dood in bed. De baby was vermoedelijk in haar kussentje ge stikt. Om 6 uur had deze moeder van vijf kinderen de baby nog gevoed en toen zij dit om ongeveer 10 uur wilde herhalen trof zij het kindje, liggende op haar buikje in be daan. Zij consta teerde dat het niet meer ademde en waarschuwde onmiddellijk de huisarts. Deze kon slechts de dood vaststellen

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3