ubicfl ubicfl JUBILERENDE BOSKOOPSE VERENIGING KRIJGT HET PREDIKAAT KONINKLIJKE Prinses Irene opent Flora Nova ub ico MATRASSEN Het Holland Festival 1961 worstelt met een beperkt budget W olkenkrabber in Europoort „BORMANN NOG IN LEVEN' Ruim veertig exposanten tonen keur van nieuwe variëteiten Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 14 april 1961 Vijfde blad no. 30329 Ook kan men er Japanse esdoorn zien, grote groene struiken met ingesneden blad, die groen, soms roodachtig zijn. De grote exemplaren zijn meestal dertig jaar of ouder. Prijzen De jury heeft de produkten van meer dan 40 exposaiyen moeten beoordelen. De uitslag is als volgt: Grote ereprijs: J. A. Boer, firmaVuyk van Nes, Proefstation voor de Boom kwekerij, firma H. den Ouden en Zn. Ereprijs: Hugo T. Hooftman N.V., Joh. Spek, firma Le Feber en Co, firma M. Koster en Zonen. Eerste prijs: firma F. J. Grootendorst en zn., Jan Spek, Felix en Dijkhuis N.V. Tweede prijs: firma P. van Nes Az., firma Adr. van Nes, firma Otto en Zo nen, W. Brand en Zonen en J. Streng jr., firma W. de Bruin Gz., firma K. Rosbergen en Zn. Speciale prijzen inzendingen nieuwig heden: A. firma Le Feber en Co., B. firma Vuyk van Nes, C: W. Brand en ZonenJ. Streng jr. anti-hernia binnenvering TOONZALEN TE AMSTERDAM. ROTTERDAM, UTRECHT. BREDA KNAL BINNENHOF GEVOLG VAN „ROTJE" De politie in Den Haag heeft medegedeeld het raadsel van de „knal op het Binnenhof" te hebben opgelost. De politie heeft namelijk de overblijfselen gevonden van een nor maal stukje vuurwerk (een „rotje"). Aangenomen wordt dat kwajongens dit vuurwerk hebben afgestoken. Aanvankelijk dacht men, dat de ex plosie was veroorzaakt door een zelf- vervaardigd bommetje. Nu is echter ge bleken dat de plasticbuis en wat elektri citeitsdraad is achtergelaten door elek triciens die op het Binnenhof bezig zijn de elektrische installatie op een andere Voltage over te schakelen. Weer veel interessants te wachten Ook moeilijkheden door het zalentekort „Wij zijn niet de meest geziene kopers op de markt", verzuchtte de heer B. Diamant, artistiek leider van het Holland Festival, toen hij gistermiddag in het Scheveningse Kurhaus inlichtingen verstrekte omtrent het cultureel festijn in de komende zomer. Deze uitlating had evenwel uitsluitend betrekking op de niet al te ruime beurs, waarmee men ter „artiesten-markt" moet gaan om een goed programma, het Holland Festival waardig, samen te stellen. Reden dan ook waar om dat programma pas vrij laat het openingsconcert door het Residentie Orkest wordt op 15 juni gegeven aan de openbaarheid kon worden prijsgegeven. De financiële positie van het Holland Festival is veel ongunstiger dan die van ver gelijkbare buitenlandse Festivals. In dit verband noemde de heer Diamant het jaarlijkse evenement van Edinburgh, bij de organisatie waarvan men kan putten uit bronnen als de opbrengsten van de eveneens ieder jaar terugkerende taptoe, terwijl de gehele publiciteit rond dat Festival wordt gefinancierd door wat men zou kunnen noemen de Schotse A.N.V.V. Maar niet alleen het beperkte budget stelt de organisatoren voor problemen, ook het altijd weer schreeuwende zalen- tekort levert legio moeilijkheden op. Als men bovendien bedenkt, dat het Holland Festival het enige ter wereld is, in het raam waarvan voorstellingen en concer ten in méér dan één stad worden ge geven, dan wordt duidelijk, dat de voor bereiding moeilijk en tijdrovend is. Als gezegd, vormt het concert door het Re sidentie Orkest op 15 juni in de Kur- zaal te Scheveningen de officiële ope ning van het Holland Festival. De pia nist Hans Henkemans zal dan onder Willem van Otterloo in Mozart (Piano concert in F gr. KV 495) en in zijn eigen Mr. Klaasesz wenst de voorzitter van de jubilerende vereniging ge luk. En daar is dan ook reden toe. De vereniging mag zich namelijk voortaan Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen noemen. (Foto Leidsch Dagblad) Hoogste woongebouw van ons land (Van onze correspondent) Neerlands hoogste woongebouw zal op Rozenburg komen te staan en wel in Eu ropoort, dat straks huisvesting zal moe ten kunnen bieden aan de daar te werk te stellen arbeiders en hun gezin nen. Het wordt een torenfiat van niet minder dan 21 verdiepingen en een hoogte van 64 meter, een soort wolken krabber dus, die de entrée van Rot terdam op in het oog vallende wijze zal markeren. De gemeente Rozenburg heeft reeds grond gereserveerd voor dit hoge bouwwerk. Het plan zal worden gerealiseerd, zodra de behoefte aan woningen in Europoort dit gewenst maakt. In de torenflat, die een grondopper vlak krygt van 20 en 24 meter, zul len 100 a 200 woningen gemaakt kun nen worden. Deze zijn zo ontworpen dat elke woning zowel aan de oost- als aan de westkant grenst. Zij krygen alle hetzij dus aan de oostkant het zij aan de westkant een loggia van 1,50 bij 6 meter. Bovendien is er aan het einde van elke inwendige gemeen schappelijke gang een gemeenschappe lijk terras van 4 bij 6 meter. Voorts wordt gewerkt aan plannen voor de bouw van dergelijke hoge woonflats in Vlaardingen, Delft, Den Haag, Am stelveen, Haarlem en Zeist. De plannen voor drie flats met elk 100 woningen in Amstelveen en voor een flat met 64 woningen in Den Haag (Mariahoeve) hebben reeds vaste vorm aangenomen. Passacaglia en Gigue solistisch optre den. Bovendien worden uitgevoerd Haydns Symfonie nr. 95 en Janaceks „Taras Bulba". Diezelfde daag gaat in Arnhem de première van Bertold Brechts ,Kau- kasische Krijtkring" onder regie van Richard Flink, waarbij de 65 rollen wor den bezet door medewerkers uit alle Ne derlandse gezelschappen. Wij noemen Bob de Lange, Bernard Droog, Lia Do- rana, Gijsbert Tersteeg, Ton Lutz, Frans van der Lingen en Jan Teurlings. Uit het opera-programma lichten wij de première op 16 juni te Amsterdam van „Benvenuto Cellini" door de Ned. Opera, onder leiding van de hier te lande weinig bekende, 36-jarige Franse dirigent Georges Pretre van de „Opera" in Parijs. Onlangs maakte hij met Maria Callas twee grammofoonplaten. Wat betreft het toneelgebeuren, valt de aandacht op „The English Stage Company", die op 11 juli in Den Haag de Nederlandse première brengt van Osborne's laatste werk, „Luther". De hoofdrol is in handen van de bekende jonge acteur Albert Finney. Belangrijk is ook de komst van de Ierse toneelspeler Michael Mc- liammoir, die grote triomfen vierde in Londen en New York met zijn Oscar Wilde - „One man show". Hij begint zijn reeks opvoeringen op 16 juni in Den Haag. Tijdens de wereldtentoonstelling in Brussel had het Poolse danstheater .Mazowsze" zo'n succes, dat het Holland Festival besloot het ensemble naar Ne derland te nodigen. Deze spectaculaire dansgroep geeft haar eerste voorstelling op 22 juni in Den Haag. In Rotterdam zullen balletfijnproevers overigens niet teleurgesteld worden. Op 1 juli namelijk opent het ballet van de opera te Keulen een serie voorstellingen onder choreo grafie van de Italiaan Aurel van Milloss, die de balletten ontwierp voor o.a. „Pul- cinella Suite" van Strawinsky, en „Di vertimento" van Mozart; beide premiè res in het Holland Festival. Het Concertgebouworkest zal in vier programma's te beluisteren zijn. Een daarvan omvat de eerste Nederlandse uitvoeringen van de Symfonie van Otto Klemperer en Bruckners 6de Symfonie, terwijl het concert, onder leiding van Klemperer zelf, wordt ingeluid met de Chaconne uit Glucks „Orfeo". Dit pro gramma wordt op 22 juni in Amster dam en twee dagen later in Schevenin gen ten gehore gebracht. Jozef Krips dirigeert het tweede concert van het Re sidentie Orkest. Vertolkt worden Strauss' ,Don Juan", het celloconcert vanHaydn (solist de cellist Pierre Fournier) en de Eerste van Mahler. Twee programma's telt de bijdrage van het Nederlands Kamerkoor. In het laatste, op 1 juli in het Concertgebouw te Amsterdam staat vermeld de eerste uitvoering van Benjamin Brittens „Mis- sa Brevis", alsook het „Te Deum" van onze landgenoot Andriessen en Brittens „Rejoice in the lamp". De procureur-generaal van de West- duitse staat Hessen, Bauer, heeft gis teravond op een bijeenkomst in Frank fort verklaard ervan overtuigd te zijn dat Bormann, de opvolger van Hitier, nog in leven is. Bauer zei het te betreuren dat In terpol misdaden die in concentratie kampen zyn begaan beschouwt als po litieke delicten, en ze deswege niet be handelt. Nederlandse jongen in België gedood Een Nederlandse trekker met oplegger is op de autoweg van Brussel naar Oostende, in het plaatsje Nevelen bij Gent, met grote snelheid op een stilstaande en waarschijnlijk onverlich te vrachtwagen gereden. De 15-jarige Nederlandse bijrijder Dirk Haker uit Westwoud was door dit ongeluk op slag dood. De bestuurder van de trekker, werd licht gewond. Prinses Irene heeft gistermiddag in de grote beurshal van „Florida" te Boskoop een naar haar genoemde azalea geplant. Hiermee was de opening van de bloemen- en plantenexpositie Flora Nova een feit. Een tentoonstelling, die wordt gehouden ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Vereniging voor Boskoopse Culturen. Een grote verrassing was het voor het bestuur, van de commissaris van de Koningin in Z.-Holland, mr. J. Klaasesz, te horen, dat de Koningin de vereniging, die, zoals wij reeds eerder schreven, door de jaren heen de volle belangstelling van ons Vorstenhuis heeft gehad, het predikaat Koninklijke heeft verleend. Maar ook onze Prinses ging niet met lege handen naar huis. Zij kreeg van de vierjarige Marleen Vuyk een bos Japanse azalea's ge mengd met bonte ampelopsis. Met het planten van de Japanse azalea Prinses Irene (in de oorlog p. i. genoemd) is een azalea toe gevoegd aan een serie variëteiten, die alle naar leden van het Ko ninklijk Huis waren vernoemd. Alleen de azalea Prinses Beatrix heeft het niet lang uitgehouden. Ze was wel mooi, maar niet geschikt voor de handel. Ze was te zacht. De „Koninklijke' variëteiten zijn resultaten van 40 jaar kruisen en zijn te' zien op de stand van de firma Vuyk Van Nes. Azaela's ge mêleerd met fraaie Leucothoe Cas- terbaei „Rainbow". De Prinses, die gekleed was in een ge mêleerd grijs tweed mantelpakje met een wit hoedje van gesteven tule, maakte na de openingsplechtigheid een rond gang over de fraai opgezette en bijna klassiek ingerichte tentoonstelling, waar vele nieuwe variëteiten te bewonderen zijn. Burgemeester mr. dr. E. P. Verkerk heette de Prinses welkom. Hij herin nerde er aan. dat zij als representante van het Koninklijk Huis een meer dan 60-jarige traditie van het Koninklijk Huis om Boskoopse tentoonstellingen met een bezoek te vereren of te openen, bevestigt en versterkt. Schoonheid en Boskoop HU hoopte, dat de Prinses aangenaam zou mogen vertoeven in de oase van Niet alleen plantte de Prinses een Japanse azalea, ook kreeg zij een bos van deze fraaie bloemen. (Foto Leidsch Dagblad) schoonheid en vrede. „Ik hoop, dat U in Uw hele verdere leven de asso ciatie schoonheid en Boskoop zult willen meedragen". De voorzitter van de jubilerende ver eniging, de heer H. J. Grootendorst, zei, dat het bestuur had gemeend het hon derdjarig bestaan niet beter te hebben kunnen vieren dan met de tentoon stelling Flora Nova. Hij wees er de Prinses op, dat alle tentoongestelde bloemen produkten zijn van Boskoopse kwekers. De verschillende variëteiten zijn het resultaat van door gaans bijna een eeuw kwekersarbeid, veelal van vader op zoon. De bloemen zijn ter wille van de tentoonstelling wat vroeger in bloei getrokken. Ze zouden echter ook buiten tot een zelfde schoon heid gekomen zijn. Hij besloot met te zeggen, dat het de oprechte wens van alle Boskoopse kwekers is, dat de Prinses een goede herinnering aan Flora Nova I 1961 zal bewaren. Bekend arrangeur Het arrangement van de tentoonstel- ling is van de heer J. J. M. Vogel uit Vlaardingen. Ook bekend van de Flo- riade in Rotterdam. Na deze tentoon stelling gaat hy een Nederlandse inzen ding verzorgen op de grote bloementen toonstelling, die binnenkort in Turijn zal worden gehouden. De naam Flora Nova wil zeggen, dat men op de expositie een groot aantal nieuwe planten en variëteiten kan zien. De belangrijkste bloemen en planten, die geëxposeerd zijn, zijn rododendrons en azalea's. MINISTER KORTHALS TEGEN AFSLUITING DER BINNENSTEDEN Minister Korthals is van mening, dat het afsluiten van binnensteden geen re medie zal zijn tegen verkeersopstop pingen. Een suggestie om centra af te sluiten, zelfs op bepaalde uren, en daar in dan alleen openbaar vervoer toe te laten, wijst hy van de hand. De minister schrijft aan de Eerste Kamer, dat wel enkele straten of stra- tencomplexen voor voetgangers gereser veerd zouden kunnen worden of dat voor wielrijders bepaalde verbindingen zou den kunnen worden aangewezen. Het sluiten van grote stadsge deelten zou problemen voor het vervoer van artsen, het goederenvervoer en het taxibedrijf doen ontstaan. Aan de func tie der binnensteden, die bestemd zijn om grote aantallen personen te concen treren teneinde contact te vergemakke lijken, zou met totale verkeersafsluiting geweld worden aangedaan. Zelfs al zou het openbaar vervoer worden geinten- siveerd, dan nog zou de onderlinge be reikbaarheid aanzienlijk achteruit gaan. De bezwaren van verkeersopstoppingen zijn groot, maar niet van zodanige graad, dat zij het grote offer van to tale afsluiting der binnensteden recht vaardigen, aldus de minister in zyn M.V.A. de begroting 1961 aan de Eerste Kamer. In zijn verdere betoog wyst hy op mogelykheden tot verbetering in de ver- keersdoorstroming, het weren van lang- parkeerders en het feit, dat de attrac tie van het vervoer niet eigen auto's en fietsen by te grote drukte vermin dert, waardoor vanzelfsprekend meer gebruik van openbaar vervoer wordt ge maakt. Voorts wyst de minister op de ontwikkeling van koopcentra aan de buitenkant van steden als antwoord op te grote drukte in binnensteden. Prinses Irene brengt met een schopje wat aarde in het plantgat van de naar haar genoemde Ja panse azalea. (Foto Leidsch Dagblad)

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17