Adenauer in Washington gedwongen bijzonder zoete broodjes te bakken Ui LANGEZAAL Dameshorloges herenhorloges NAVO-keriimaclit in elk geval op de lange baan geschoven ti LEFEVRE ONDANKS ENIGE TEGENSLAG OPTIMISTISCH Radio-omroep in Oosterijk moet o.a. op programma's bezuinigen ETNA gasfornuizen KANBIER Zoon Lltij4 üei j kamer Koelkastennieuws maar dan van LANGEZAAL! koelkasten met compressor slechts f 369,- met van Haren in schoenen die gemakkelijk zitten VRIJDAG 14 APRIL 1961 (Van onze correspondent in Washington) Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland verklaarde na een verblijf van twee dagen in Washington, dat de besprekingen met president John F. Kennedy eerlijk, open, vriendschappelijk en harmo nisch waren geweest. De Amerikanen en de Duitsers waren het volgens de oude kanselier voor honderd procent eens. De Duitsers hebben echter heel wat water in de Rijnwijn gedaan. De idee van een NAVO- kernmacht is op z'n minst op de lange baan geschoven en ten aanzien van de Europese integratie lijkt Adenauer zich, vergeleken met zijn positie van enkele maanden geleden, van De Gaulle gedistancieerd te hebben. De Amerikanen zullen proberen te bewerken, dat Engeland zich zal aansluiten bij de groep van de Zes. toen Von Hallstein er in slaagde een prima beurt te maken voor Duitsland door dik te onderstrepen, dat men alle aspecten van de Amerikaanse politiek bewonderde. Hoezeer Duitsland in Euro pa in die tien jaar ook gegroeid is in macht en hoezeer dat in Euro pa ook uit Duitslands politiek biykt, hier in Washington zün tijdens de be langrijke kennismaking met de nieuwe Amerikaanse regering vrijwel alleen zoe te Duitse broodjes gebakken. Het Witte Huis was dezer dagen doortrokken van de geuren van een Duitse „Konditorei"! Britse aansluiting bij groep van Zes Toen Adenauer zijn reis naar Wash ington voorbereidde, spitste hU er zich vooral op concrete vorderingen te ma ken in de richting van een kernmacht voor de NAVO. Strauss, Duitslands mi nister van Defensie, is er, zoals bekend een groot voorstander van om van de NAVO een soort vierde atoommogend- heid te maken. Vóór Adenauer uit Bonn vertrok, kreeg hU echter Kennedy's af gezant Dean Acheson op bezoek, die hem duidelijk maakte, dat de nieuwe Amerikaanse regering weinig enthou siast is over het denkbeeld van een NAVO-kernmacht en over de gedachte, dat vijftien vingers gelegd konden wor den aan de haan van het grootste wp- pen, dat de wereld ooit ontwikkeld heeft. Adenauer, die realist genoeg is om te beseffen dat hU niet kon optornen te gen dit serieus Amerikaans verzet, schik te zich althans voorlopig in de situatie en verklaarde aan de journalisten, dat men de uitwerking van het idee van een NAVO-kernmacht beter kon uitstellen, totdat men zou zien waartoe de Russen bereid zouden zijn op het gebied van de ontwapening. Maar daarmede verviel het voornaam ste onderwerp van gesprek in Washing ton! Hoezeer Bonn beducht is. dat de sa menwerking met de nieuwe Ameri kaanse regering wel eens moeilijker zou kunnen zijn dat met het regime van Dulles en Eisenhower, blijkt wel uit de overdreven nadruk, die men van Duitse zijde thans legt op de hartelijke stem ming en de volkomen eensgezindheid. De houding van de Duitsers In Wash ington herinnert enigszins aan de pre- riode van ongeveer tien jaar geleden, Wees duidelijk in het verkeer! V. 1° Laat het achteropkomende, sneller rijdende verkeer duidelijk zien wat U van plan bent te doen, zegt de ANWB. Om duidelijk te maken wat dat zeg gen wil volgt een voorbeeld. A,. rijdt op een autosnelweg en wil B. gaan inhalen. Als hij evenwel een blik in de achteruitkijkspiegel slaat ziet A. de sneller rijdende C. aanko men. A. stelt natuurlijk de inhaalmanoeu vre even uit en laat tevens aan C. zien, dat hij niet B. zal gaan inhalen. Hij doet dit door geheel naar rechts uit te wijken. A. stempelt zich hiermede tot een goede rijder, die begrip heeft voor het samenspel. C. is er nu immers zeker van dat: A. hem heeft gezien. A. niet de dicht voor hem rijdende B. zal gaan inhalen en daartoe naar links zal gaan. Europese samenwerking Om te beginnen had Duitsland reeds vóór Adenauer uit Bonn vertrok be kendgemaakt, dat men 587 miljoen dol lar ineens zou afbetalen van de Duitse schuld aan de Verenigde Staten. Ver der toonde Adenauer zich in Washing ton zeer bereid mede te werken aan de hulp voor weinig ontwikkelde gebieden. Kennedy heeft er gisterochtend nog eens op gewezen, dat zulke hulp alleen zin heeft, indien zij verstrekt wordt over een lange termijn en ook daartegen schijnen de Duitsers niet geprotesteerd te hebben. Het grootste zoete brood uit de Duitse oven lijkt echter wel Duits lands complete instemming te zijn met wat Amerika zich op dit ogenblik als de beste oplossing voorstelt voor de in tegratie van West-Europa. De Amerika nen zouden wensen dat Engeland zich aansloot bü de groep van de Zes, mits de politieke grondslag van de Westeuro- pese integratie gehandhaafd blijft. Ade nauer zou hebben verzekerd, dat de grondslag voor de Europese Economi sche Gemeenschap ook in de toekomst het verdrag van Rome zou zijn. De Amerikaanse aandrang in de rich ting van een uigebreider Europese con solidatie is van grote betekenis voor de verhoudingen in de oude wereld. Reeds op Engelands premier Harold Macmil- lan en Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, hebben de Amerikanen pressie in genoemde rich ting uitgeoefend en thans schijnt men de Duitsers er voor gewonnen te hebben de groep van Zes op z'n minst uit te breiden met Engeland. Ander arrangement De voorwaarden, die de Amerikanen stelden aan meer Europese samenwer king zün heel belangrük. Men wenst van Amerikaanse kant niet alleen een economische maar ook een politieke in tegratie. Economisch heeft een groter Europees bloc voor Amerika nadelen maar een nauwer politiek samengaan stelt men zo hoog, dat men de economische nadelen voor lief neemt. Frankrijks president De Gaulle, die méér voor een ouderwetse alliantie van nationale eenheden voelt dan voor een werkelüke politieke integratie, zal moei lik enthousiast kunnen zün over de gang van zaken. Misschien zal hij zich troosten met de gedachte, dat de toe treding van Engeland tot de Zes min der eenvoudig is dan de Amerikanen wellicht menen. Misschien hoopt De Gaulle ook, dat de uitbreiding van de groep van Zes toch enigszins een poli tieke verwatering zal betekenen. Hoe het zü. Amerika werkt aan een ander arrangement in Europa. Indien Engeland zich aansluit bü de Zes, dan zullen Noorwegen en Dene marken. wier economie zo nauw met die van Engeland verbonden is, ook wel vol gen. Oostenrijk zou zich minder uit po litieke, dan wel uit economische redenen graag aansluiten, maar het is de vraag of de neutrale status van dat land zulks mogelijk maakt. Zweden en vooral Zwit serland kunnen zich moeilijk bij de groep van de Zes voegen. Zweden kan Finland moeilijk in de steek laten en de Zwitserse neutraliteit staat niet toe dat men supra-nationale organen aan vaardt. De Amerikanen hebben er gisteren veel tyd aan besteed de Duitsers in te lichten over hun inzichten inzake de ontwapeningskwestie, maar veel nieuws konden zij daarbü niet vertellen. Wel trof het tijdens de persconferentie aan het einde van de tweede dag van het Duitse bezoek opnieuw hoe snel en pre cies de hoogbejaarde staatsman zich weet uit te drukken! Voor enkele „netelige kwesties" moet echter nog een oplossing gevonden worden (Van onze Brusselse correspondent) Kabinetsformateur Lefèvre heeft enige tegenslag bij zijn werkzaam heden. Gisteren is de door hem voorgezeten contactcommissie van leden van de C.V.P. en de B.S.P. gereed gekomen met haar werkzaamheden. Vandaag zal Lefèvre, zoals hij het noemde, de synthese opmaken van haar conclusies en zaterdagochtend zal Collard, de voorzitter van de socialistische partij, hem dan nog antwoord moeten geven op, zoals Lefèvre zei. enige netelige kwesties, waarover men het tot dusverre nog niet eens is geworden. Collard van zijn kant heeft het echter zo voor gesteld alsof het antwoord van de zijde van de C.V.P. moest komen. Die netelige kwesties" hebben betrekking op de verhoging van het staatspensioen, de amnestie voor delicten tijdens de stakingen begaan en de versteviging van het staatsgezag. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 april. Kaasmarkt. Aan gevoerd 6 partijen Goudse kaas. Notering 12.142.26. Handel matig. LEIDEN, 14 april. Veemarkt. Aanvoer: stieren 12; melkkoeien 120, vette koelen 390, vare koelen 386, pinken 60, vette kal veren 65, nuchtere kalveren 321, lokscha pen 120, vette lammeren 500, varkens (zeugen) 37. schrammen 210, biggen 657, paarden 1, gelten 29. zuig- en weldelam- meren 255. Totaal 3153. Noteringen: melkkoeien f 825-1175 per 6tuk, vette koelen f 2.80-3.40 per kg sch. gewicht, vare koelen f 575-550 per stuk. pinken f 325-550 per stuk, vette kalveren f 1.70-2.50 per kg levend gewicht, nuchtere kalveren f 1.20-1.50 per kg levend gewicht fokschapen met 1 lam f 140-150 per stuk. fokschapen met 2 lamm. f 170-240 per stuk vette lammeren f 120-140 per stuk. drach tige zeugen f 375-475 per stuk. schrammen 1285-110 per stuk. biggen f 60-74 per st. Handel: melkkoeien willig, vette koelen zeer matig, vare koeien Iets vlugger, beste dieren boven notering; pinken kalm, vette kalveren traag, nuchtere kalveren vlug, fokschapen rustig, vette lammeren stug, drachtige zeugen lui. schrammen en big gen lui. KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 april. Groenteveiling: waspeen per kist Al 8 00- 10.30, A2 2.90-8.60. BI 8.60-10.50, B2 1.50- 2 80, Cl 290-3.50, C2 2.00, breekpeen per kist 1.00-1.30, selderie per 100 bos 26.00, peterselie per 100 bos 11.00, prei Al 10.00- 20.00, ld. BI 5.00-12.00, rabarber 9.00-18.00 witlof 2 40.00. Aanvoer waspeen 54.000 kg, waarvan 34.000 kg voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 113 april. Bloemen veiling Flora. Tulpen: Michigan 75-80, Elisabeth 85, Oranje Favoriet 70-75, Kan sas 100-105, Alglba 60-65, Apeldoorn 105- 125, Livingstone 55-60, Rijnland 85-90, Aureola 100-105, Red Pltt 100-105, Aristo craat 115 per bos; Narcissen: Cheerfulness Yellow 220-240, Creme 150-220 per 100: Anemonen 350-430 per 100; Lelletjes van Dalen 80-85 per bos; Doronlcum groot 200 —230 per 100. ROELOFARENDSVEEN. 13 april. Bloemenveiling: Irissen 90-1.30, Anemonen 24-38, Lathyrus 32-80, Doronlcum 15-25, Narcissen 13-29; Tulpen: Carara 40-65. Golden Harvest 64-1.00, Purper Copland 49-70, Cordel Huil 48-64, Zwanenburg 50- 69. Apeldoorn 72-1.03, Couleur Cardlnaal 37-68, Wlntergold 46-58. Schlegel 35-42, Kleurenpracht 59-90, Edith Eddy 39-61, Ibis 30-52, Br. Star 18-32, v. d. Eerden 35- 87. Texas Gold 48-60, Wm Pltt 46-75, Pru nus 50-68, Roze Copland 51-75, Ph. Snow- don 53-66, Nansen 60-66, Hillegarde 40-56 Bartigon 37-60, White Sail 40-58, Lustige Wltwe 60-71, Crown Imperial 44-51, Pic cadilly 61-88, Parkiettulpen 70-1.50, Vlam menspel 80-99 per bos; Am. Anjers 8-19 per stuk. Hel Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Ondanks monopoliepositie Politiek maakt hoger kijkgeld onmogelijk (Van onze Weense correspondent) Onlangs stond de opera „Ariadne op Naxos" van Richard Strauss op het pro gramma van de Oostenrükse omroep. Het beloofde iets kostelüks te worden, want Karajan zou de opera dirigeren en de radio-uitzending controleren. Kort voor de uitzending deelde echter een omroeper mede, dat het plan niet kon doorgaan, omdat de omroep moest be zuinigen De Oostenrijkse omroep is al jaren lang in financiële moeilijkheden, wat eigenlijk verwonderlijk is, omdat er maar één radiovereniging bestaat, na melijk de nationale, die het monopolie heeft. Zü int alle retributies en zij heeft geen last van concurrentie. Tóch heeft zij elk jaar een groot tekort, om dat geen van de twee grote politieke partUen de moed heeft om een voorstel te doen tot verhoging van de retributie. Sinds 1951 is alles duurder geworden, alleen de retributie voor de radio is ge lijk gebleven. Men betaalt namelijk 7 schilling dat is iets meer dan een gul den per maand en per gezin, dat over een radiotoestel beschikt. Ofschoon de politieke partijen de omroep terdege ge bruiken (of misbruiken) voor hun pro paganda, willen ze daarvoor geen fi nancieel offer brengen of daarom vra gen. Het vreemde is namelijk, dat de luisteraars werkelijk bereid zijn om meer retributie te betalen, op voor waarde echter, dat zij een woordje heb ben mee te spreken bij het opstellen van het programma en vooral op voor waarde, dat de politieke invloed ver dwijnt. Sanering De nieuwe directeur-generaal heeft nu een begroting opgesteld, waaruit blijkt, dat een sanering ook van het artistieke programma alleen mogelijk is door een verdubbeling van de retribu tie. Het is echter zeer twijfelachtig of men in de partijleidingen deze beslissing zal nemen. Gebeurt dit niet, dan zal er danig bezuinigd moeten worden en wel voornamelijk op de artistieke program ma's. Het gevaar bestaat nu, dat de grote muzikale uitvoeringen tijdens het Weense festival en de Festspiele van Salzburg en Bregenz niet meer door de eigen Oostenrijkse omroep zullen wor den uitgezonden, omdat deze vereniging de hoge honoraria niet meer kan be talen. Dit kunnen de buitenlandse om roepen echter wél en zodoende zal het kunnen gebeuren, dat de Oostenrijkse luisteraars op München, Praag of Rome moeten omschakelen om hun eigen mu zikale uitvoeringen (in een slechte transmissie) te beluisteren. In dit ver band is zelfs de vraag opgeworpen of de Oostenrijkse omroep de sportgebeur tenissen tijdens de Winter-Olympiade in Innsbruck zal kunnen uitzenden, want ook daarvoor moet een hoge som wor den betaald. Sterke positie Dat alles zou niet nodig zijn, wanneer de politiek geen rol speelde. Want de Oostenrijkse omroep bevindt zich tegen over de televisie nog altijd in verreweg de sterkste positie. Hier in Oostenrijk beschikt namelyk 90 procent van alle gezinnen over een radio (bijna twee miljoen), terwyl het aantal televisietoe stellen nog geen tiende deel is. Er zijn dus voorlopig nog altyd genoeg luiste raars, die voor een goed programma zelfs een verhoogde retributie willen be talen. De bezuiniging is echter reeds be gonnen. De uitzending van de opera „Ariadne op Naxos" werd afgelast, het artistiek zeer hoogstaande repertoire van het zogenaamde derde programma op de korte golf vertoont reeds een sterk verlies aan kwaliteit. In plaats van directe uitzendingen neemt men zijn toevlucht tot oude grammofoonpla ten. Bovendien is het vierde programma volkomen uit de lucht verdwenen. Een van de eerste vraagstukken, die de nieuwe kanselier Gorbach zal moeten oplossen, is het probleem van de omroep, waarmee zün voorganger Raab zich acht Jaren lang heeft bezig gehouden, maar zonder succes. Op de duur zal men natuurlijk tóch tot een verhoging van de retributie komen, maar het duurt in Oostenrijk altijd lang, voordat men op zulk een voornaam punt een kordaat besluit neemt. Is het dan een maal zover, dan is er intussen weer zoveel tijd verstreken, dat een nieuwe verhoging aouut wordt. Maar tenslot te zal men zich ook daarin schikken, want een oud Oostenrijks spreekwoord zegt: „Zonder geld geen muziek". uit voorraad leverbaar vanaf f230. NESTOR - MARTIN, KÜPPERSBUSCH, JÜNKER RUH, ATAG, PELGRIM, BORNUM. Haarlemmerstraat 196 Leiden Telef. 22650 ZEILSPORTKLEDING (geel - groen - zwart). ZUIDWESTERS ook voor kinderen. PRACHTKLEDING. Alleen bij: DE LA BIJE Watersportartikelen - Touw en Staaldraad J. DE LA BIJE (D. BERGMAN) KORTE MARE 26 - LEIDEN - TEL. 20781 Lefèvre toonde zich allerminst pessi mistisch ten aanzien van het slagen van zün pogingen. De besprekingen, zo zei hij op een persconferentie gister avond, zijn totnutoe bijna al te vlot verlopen. „Men moet niet vergeten, dat de CVP en de BSP al bijna twaalf jaar tegenover elkander hebben gestaan. Het is zeker een grote vooruitgang dat wü in zo'n gunstige atmosfeer de partü- programma's hebben kunnen vergelij ken". De formateur liet verder doorscheme ren dat hij dacht wel te kunnen slagen. Wanneer hij zyn regering zou hebben gevormd wist hy nog niet, doch het zou waarschijnlijk niet zijn voor aanstaande dinsdag, de dag waarop de Kamers voor het eerst bijeen zullen komen. Hy veronderstelt zulks op grond van uitlatingen van enige leden van het bestuur van de BSP dat het aantal ministers in het nieuwe kabinet tot een dozijn beperkt zal blijven en dat er evenveel staatssecretarissen zullen ko men. Lefèvre heeft verklaard dat hij zich in geen geval bepaalde personen als mi nister zal laten opdringen, doch dat hij zich natuurlijk wel zal verzekeren van de goedkeuring van beide partijen van de mogelijke regeringscoalitie. De porte feuilles zouden vrijwel gelijk over de beide partijen worden verdeeld. Voor wat betreft de eventuele kwijt schelding van straffen, opgelegd voor tijdens de stakingen begane overtredin gen, meent men te weten dat in het bij zonder Koning Boudewyn erop heeft aangedrongen, dat deze worden ver leend. Hy heeft het recht daartoe trou wens zelf in de hand. Voor de CVP is het echter moeilijk hierbij tegemoet te komen aan het socialistische verlangen, omdat een deel van haar verkiezingspro paganda juist op het beteugelen van stakingsrelletjes gebaseerd is geweest. Evenals trouwens tot de verkiezingsbe loften van de socialisten juist die am nestie heeft behoord. Nieuwe Kamer dinsdag bijeen Dinsdagmiddag om twee uur zal de nieuwe Kamer voor het eerst bijeenko men, de geloofsbrieven zullen worden onderzocht, de voorzitter zal moeten worden benoemd en de vaste commissies aangesteld. Deze zitting zal moeten worden geopend door het oudste lid. Dat is de bijna 90-jarlge socialist Kamlel Huysmans. Daar hij nog niet volledig is hersteld van de dijbeenbreuk, welke hij enige maanden geleden heeft opge lopen, zal waarschijnlijk S. van Cauwe- laert, die 81 is, de zitting openen. Komt er inderdaad een rooms-rode regeringscoalitie, dan zou de Kamer een socialistische voorzitter krijgen en de Senaat een rooms-katholieke. De CVP zou het plan hebben de heer Struye, de rooms-katholleke voorzitter van de Se naat, op zijn plaats te laten. Als voor zitter van de Kamer zou de BSP dan oud-minister Achiel van Acker voorstel len. Gezien zijn antecedenten zou dat een goede keuze mogen heten, omdat hij genoeg overwicht heeft op nogal rumoe rige partijgenoten, als de Antwerpenaar Jos van Eynde, om hem ln het gareel te houden. f PANTALONS JKOIBERTS juwAP**5, 0.195192 ONDERWIJZERES zoekt in centrum, vrüe, zonnige met kookgelegenheid. Brieven bureau van dit blad onder no. 9157a. Zie onze enorme sortering ln de meest voor aanstaande merken: o.a. LIEBHERR, BAU- KNECHT, BOSCH, ZANUSSI, SILO enz. Voor uw koelkast onbetwist naar LANGEZAAL uw specialist Grote s ortering, lage prüzen, vakkundige bediening en plaatsing enprettige eigen krediet-service. Zie ook onze sortering WASMACHINES, STOF ZUIGERS. RIJWIELEN. TUINMEUBELEN, PARA SOLS, enz., enz. Stille Rijn 3-4 Leiden Tel. 26545 vanaf 27.75 water- en shockproof vanaf 29.95 Gemakkelijk 'n Schoen, die het lopen weer tot een plezier maakt. Met Ingebouwde steunzool. In gebroken wit 21 Bijzonder charmant schoentje met stevig blokhakje. Let eens op die leuke garnering. In zwart, wit en gebroken wit "J *J J* Een uniek model!, deze stevige schoen met Ingebouwde steunzool. Zeer ruime pasvorm. In gebroken wit 23 75 Leuk queenle modelletje met 5^ cm hak. 'n Schoentje met verruk kelijke pasvorm. In wit en gebroken wit 75 dieus en toch praktisch schoentje met werkelijk fantastisch goede pasvorm. In wit en gebroken wit 1 O. van Haren voordelig in modeschoenen. Filialen in het gehele land, w.o.: DEN HAAG, Venestraat 49. Korte Poten 11, Weimarstr. 174 hoek Beeklaan. LEIDEN: Haarlemmerstraat 135.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13