BOSKOOP IN TEKEN VAN „FLORA NOVA" de zonnige Leidse huisvrouwen brachten en zagen gedistingeerde show Zij die de show voor de Ver. van Huisvrouwen verzorgden POWERS BINNENKORT „VRIJ BURGER".. IN RUSLAND RAM G d? ms/tape^. mi demsïé lany. Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 12 april 1961 Derde blad no. 30327 coiffures en bijoux Van Egmond, BREESTRAAT 173 mantels - mantelkostuums japonnen en bontwerken Messchers Modehuis BREESTRAAT 175, hoeden - sjaals Laimböck handschoenen De zaalaankleding werd verzorgd door W oninginrichting Bulthuis, BOTERMARKT 23 De stands werden o.a. verzorgd door: Fa. Hollants, VISMARKT 2, luxe damesschoenen Fa. v. d. Stok, BREESTRAAT 155, huishoudelijk artikelen College, echter nog moeilijker worden, indien bij de huidige krappe arbeids markt de arbeidsverkorting en de daar mee samenhangende vijfdaagse werk week ook niet door de gemeente zou worden ingevoerd. B. en W. vrezen, dat zulks er alsdan toe zou leiden, dat niet slechts het aantrekken van nieuw per soneel, doch ook het behoud van de ge meentelijke arbeidskrachten ten zeerste zou worden bemoeilijkt, hetgeen een goede functionering van de gemeente lijke diensten en bedrijven ernstig in gevaar zou brengen. Afgezien hiervan achten zij het bovendien tegenover het gemeentepersoneel uit een oogpunt van billijkheid geboden, dat de gemeente, wanneer het gaat om de vaststelling van gunstiger arbeidsvoorwaarden, niet bij het particuliere bedrijfsleven ten achter blijft. Verkorting werktijd tot 45 uur In verband hiermee menen zij dan ook te moeten bevorderen, dat op de kortst mogelijke termijn, d.w.z. met in gang van 1 mei 1961, tot verkorting van de arbeidsduur en verschuiving van de i werktijd ter verwezenlijking van de vrije i zaterdag wordt overgegaan. Wat betreft de vermindering van de arbeidstijd stelt het College zich op het standpunt, dat de werktijd van 48 uur per week tot 45 uur dient te worden teruggebracht; daarbij zal de arbeidsduur van de amb tenaren met een 41io-urige werkweek, geen wijziging ondergaan. B. en W. beseffen, dat de verkorting van de wekelijkse arbeidstijd en de in voering van de vrije zaterdag, vooral in het beginstadium, op enkele praktische bezwaren zullen stuiten en mogelijk de nodige problemen met zich zullen bren gen. Voorts zijn B. en W. er zich van bewust, dat een verandering in de werk tijden, gezien de zeer uiteenlopende aard van de gemeentelijke diensten en be drijven, een zeer verschillende aanpak zal vereisen, terwijl het zonder meer duidelijk is, dat ten aanzien van b.v. de nutsbedrijven en gemeentelijke verzor gingsinstellingen, bij welke de werk zaamheden ook op zaterdag voortgang zullen moeten vinden, afwijkende rege lingen dienen te worden toegepast. B. en W. zijn er echter van overtuigd, dat deze bezwaren en moeilijkheden in nauwe samenwerking ook met de regle mentair gevormde overleginstanties op bevredigende wijze zullen kunnen wor den opgelost. Het is B. en W in dit stadium niet mogelijk de, als gevolg van de onder havige veranderingen van de arbeids voorwaarden, in de vigerende rechts positieregelingen aan te brengen wijzi gingen reeds thans in concrete aan te geven. Naar zij verwachten zal zulks binnen enkele maanden het geval kun nen zijn. Nu de grootst mogelijke meerderheid van de Commissie voor de Personeels zaken zich met de vorenomschreven maatregelen heeft kunnen verenigen, verzoeken B. en W. de raad er mede akkoord te gaan, dat met ingang var. 1 mei 1961 voor de ambtenaren der ge meente de vijfdaagse werkweek wordt ingevoerd, met dien verstande dat de gewone arbeidstijd niet meer dan 45 uur I zal bedragen. Van Egmond (Breestraat)collectie geinspireercl op Franse en Italiaanse mode (Van een bijzondere medewerkster) Dat goede coupe en dito materiaal eerste vereiste zijn om perfect gekleed te gaan, is bij Nederlandse huisvrouwen natuurlijk bekend. Daarom hadden zij zich verzekerd van de medewerking van de Fa. Van Egmond* Breestraat 173, om haar jaarlijkse voorjaarsmodeshow te houden. Naast bont en mantels brengt deze firma zomerjaponnen. De modellen werden getoond door de dames F. de la Court—Schouw, S. Hageman—Oele, L. Heck—Uppenkamp, H. van Herwaarden—Wilde- boer en I. Nieuwenhuizen SegaarMeyer. Deze show werd gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal gehouden waar ook verschillende stands waren op gesteld van firma's, die accessoires le verden voor deze show. Hoeden en hand schoenen van Messcher's Modehuis, Breestraat, tassen van Antilope, Gan getje 10, parfumerieën en bijouterieën van J. P. v. d. Blom, Steenstraat, schoe nen van Hollants, Vismarkt en huis houdelijke artikelen van de Fa. v. d. Stok, Breestraat, terwijl de fa. Bulthuis Botermarkt voor een decoratieve ver siering had gezorgd van tapijten en gordijnstoffen. Na een woord van welkom van de presidente mevrouw C. HagemanVer hagen, waarin zij de verschillende fir ma's voor hun medewerking hartelijk dank zegde, presenteerden de manne quins zich. Het modehuis van Egmond lanceert naast de Franse modellen een grote collectie, geinspireerd op de Italiaanse mode. De Italiaanse ontwerpers slagen er steeds meer in elegance met draag baarheid te combineren, zodat deze modellen ook voor de Nederlandse vrouw aantrekkelijk zijn. De getoonde pakjes bestonden zowel uit japonnen als rokken met korte, vaag getailleerde jasjes, Een enkele keer za gen wij een klassiek getailleerd kostuum. De materialen, die hiervoor gebruikt worden, zijn linnen, mohair en kamga- ren, dit laatste zowel in effen als ruit- dessins. De mantels waren bijzonder chique. Dit komt voornamelijk door de verrassend mooie rugpanden, waarop de mouwen diep en laag zijn ingezet. Van allure was de blauwe getailleerde jas, die licht gérend valt, naar een kopie van Dior. Onder deze mantels werden simpele, doch door de prachtige stoffen en uitstekende coupe, uiterst gedistingeer de japonnen getoond. De hoogzomer japonnen waren van glanzende katoen met fel bedrukte dessins, zoals een wit jurkje met oranje-groen. De effen lin nen japonnen, die door een speciale be werking kreukvrij zijn, namen een grote plaats in deze show in. Naast tere pas teltinten zagen wij veel beige. Heel apart in deze tint was een japon in de flou-lijn Vermeldenswaard zijn de zuiver zijden Japonnen, die aan de kleuren een diep- glanzend effect geven. Soms werden de japonnen gecomple teerd met een bontjas of stola. Zeer apart was een prachtige ocelot bontjas. Van allure was ook de zwarte licht ge- Advertentie. „Antilope", GANGETJE 10, luxe damestassen v. d. Blom, STEENSTRAAT 57, wicht persianermantel. Dit materiaal wordt op een bijzondere manier ver werkt, waardoor de mantel de helft lichter is. Enkele beeldige avondjaponnen in dieprood en blauw fluweel en een roze gebrocheerde taftjurk met stola werden tot slot gepresenteerd. De hoeden zijn dit jaar bijzonder flatteus. Het materiaal waaruit zij vervaardigd zijn is zijde, satijn, katoen en vooral grof stroo. Er waren hoeden met hoge bollen en met grote randen en „dromen" van kunstig geplisseerde organza, gegarneerd met een witte of rode roos. De accessoires van de firma v. d. Blom waren met zorg ge kozen. Heel apart vonden wij de goud kleurige colliers met hangers. Ook de make-up en kapsels van de dames was door deze firma verzorgd. De heer S. van Egmond dankte de presidente voor de wijze waarop zij de show had toegelicht en deed dit verge zeld gaan van bloemen. Op haar beurt bood mevr. Hageman de „mannequins" bloemen aan en dankte zij de heer A. Hanselaar voor de muzikale begelei ding. Vermindering van woningwetbouw is onverantwoord In de grote zaal van „Den Burcht" hield de federatie Leiden van de P. v. d. A. gisteravond een bijeenkomst, waarin de heer W. Schee re ns, secretaris van de Nationale Woningraad, gesproken heeft over de woningbouw, waarbij hij de ver onderstelling uitsprak, dat, gezien de huidige ontwikkeling in de woningbouw, de kans bestaat, dat de generatie, die nu met de woningnood te maken heeft, de tijd niet meer mee zal maken, dat er geen woningnood meer is. De heer Scheerens, die de huidige woningbouwpolitiek onder de loep nam, haalde o.m. de woorden aan van de katholieke woordvoerder bij de Eerste Kamer, de heer Kraayvanger, die gezegd heeft, dat de regering met de woning bouw niet op de goede weg is. De heer Kraaij vanger bepleitte in de Eerste Kamer de bouw van tenminste 70.000 gesubsidieerde huizen met huren, die voor de groep der laagstbezoldigden be taalbaar zijn. „Anderhalf jaar geleden liet de KVP de Party van de Arbeid echter op het laatste moment alleen met een motie, welke aandrong op bouw van meer huizen voor de laagstbezoldigden", zo betoogde de heer Scheerens. De ver mindering van de woningwetbouw achtte hij onverantwoord. De bijdragen, die het Rijk moet geven aan de particuliere bouw, wegen naar de mening van de heer Scheerens, zwaarder dan de bijdra gen, die aan de woningwetbouw gegeven moeten worden. De ontwikkeling van de bouw in de vrije sector is de regering uit de hand gelopen. Er wordt door de aan nemers „een spelletje gespeeld", waar door niet het verwachte aantal van ca. 7000 woningen in deze sector gebouwd wordt, maar (voor 1961) wellicht 20.000. Deze opgang stuit de regering niet", zo zei de heer Scheerens", maar een ver hoging van het aantal woningwetwonin- Voorstel aan Leidse raad: Invoering vijfdaagse werkweek met ingang van 1 mei a.s. Gemeentepersoneel gaat 45 uur werken Reeds vry spoedig, nadat omstreeks medio 1959 van Regeringswege de belemme ringen voor het invoeren van een arbeidstijdverkorting waren weggenomen, zyn in een aantal takken van het particuliere bedrijfsleven voorbereidingen getroffen om tot invoering van de vijfdaagse werkweek, gepaard gaande aan vermindering van de wekelijkse arbeidstijd, te geraken. De verdere ontwikkelingen op dit gebied heb ben sedertdien en met name gedurende het laatste halfjaar een zodanig storm achtig verloop te zien gegeven, dat thans kan worden geconstateerd, dat in het algemeen, doch vooral in de grootste en belangrijkste sectoren van het vrije bedrijf de vijfdaagse werkweek reeds van kracht is geworden en zulks voor enkele andere bedrijfstakken zeer binnenkort staat te gebeuren. Het spreekt vanzelf, aldus B. en W. in een uitvoerig schrijven aan de Leidse raad, dat de overheid aan deze ontwik keling niet kan voorbijgaan. In de aan de gemeentebesturen gerichte circulaire van de minister van Binnenlandse Za ken d.d. 4 januari 1961 wordt er bij de gemeenten op aangedrongen om zoveel mogelijk de voor de Rijksdiensten be paalde gedragslijn ni. een invoering in twee etappes te volgen, met dien verstande, dat met de vijfdaagse werk week door arbeidsverkorting en werk tijd verschuiving, hetzij geheel, hetzij ge deeltelijk, niet vóór 1 mei 1961 een be gin worde gemaakt. In deze circulaire is echter de mogelijkheid opengelaten om, indien de situatie op de plaatselijke (re gionale) arbeidsmarkt zulks noodzakelijk zou maken, de volledige vijfdaagse werk week vóór 1 mei 1962 in te voeren, mits niet vóór 1 mei 1961. Inmiddels is B. en W., mede op grond van de met verschillende representatieve instanties uit de takken van handel en industrie in deze gemeente gevoerde be sprekingen, gebleken, dat in het alge meen bij het vrije bedrijf in Leiden en naaste omgeving veelal reeds vóór 1 mei 1961, t.w. met ingang van 1 januari j.l., tot verkorting van de arbeidstijd met gelijktijdige invoering van de vijfdaagse werkweek is overgegaan. Deze gang van zaken en de hieruit voortvloeiende reeds merkbare gevolgen hebben B. en W. de overtuiging gegeven, dat, indien niet op zeer korte termijn de nodige maatrege len tot invoering van de vrije zaterdag voor het gemeentepersoneel worden ge troffen, de gemeentelijke overheid in een uitzonderingspositie zal komen te ver keren, met alle ongunstige gevolgen daarvan. B. en W. wijzen er verder op, dat de gemeente als werkgeefster ook in de tot voor kort bestaande situatie op de plaatselijke arbeidsmarkt reeds bepaald geen bevoorrechte positie innam. Die positie zal, naar de mening van het Het is een niet te miskennen feit, dat heel Boskoop reeds dagen in het teken staat van de morgenmiddag door Prinses Irene te openen bloe men en planten- tentoonstelling „Flora Nova". In en rond het gebouw Florida is het een drukte van komende en gaande kwekers, elektriciens en timmerlieden. Tientallen bak fietsen met bloei ende planten wor den de tentoon stellingshallen binnen gereden, waar vakkundige handen voor de juiste opstelling en groeperingen zorgen. De motor van dit alles is de voor zitter, de heer H. J. Grootendorst, die dagelijks van de vroege morgen tot de late avond in de hallen te vinden is. Dagelijks zullen de honderden ten toongestelde as sortimenten wor den gecontroleerd en zo nodig wor den vervangen door nieuwe plan ten. De tentoonstel ling is tot en met 22 april geopend elke dag tot 10 urn 's avonds. De foto geeft een fraai beeld van een gedeelte van de expositie, aan de voltooiing waarvan morgen ochtend de laat ste hand wordt (Fotc LeHseh Dagblad) Mil j oenenpro j eet in de Botlek In het Botlekgebied kan worden be gonnen aan de bouw van een pier voor zeeschepen en vier pieren voor lichters ten behoeve van het graanoverslagbe- drijf, dat hier binnen anderhalf jaar ge reed moet zijn. De Rijksgoedkeuring voor de uitvoering van deze havenfacili teiten is verleend. De gemeente zal een pier (425 meter lang en bijna 23 meter breed) voor zeeschepen tot 50.000 ton en vier kleinere pieren (105 meter lang en vijf breed), waaraan kustvaarders eai lichters kunnen meren, laten bouwen, die aan het graanoverslagbedrijf zullen wor den verhuurd. De gemeenteraad van Rotterdam heeft daarvoor een krediet van f6.342,300 verleend. De Graan Elevator Maatschappij N.V. en de Graan Silo Maatschappij N.V., die in nauwe samenwerking, maar als vol ledig zelfstandige bedrijven de graan - over- en -opslag in de Rotterdamse ha ven verzorgen, gaan in het Botlekgebied een silo bouwen met een capaciteit van 100.000 ton. In totaal is met dit project f 20 miljoen gemoeid. Daarmee wordt de graanopslagcapaciteit op 200.000 ton ge bracht, waarmee Rotterdam de grootste graanhaven van Europa blijft. gen met 2500 was, in verband met de arbeidsmarkt niet mogelijk". Over de huurprijzen zei de heer Scheerens, dat de P. v. d. A. nooit akkoord zal gaan met een huurverhoging, welke de exploitan ten van oude huizen ten goede komt. De prijsontwikkeling van huren van nieuwe huizen moet naar zijn mening in de hand gehouden worden. Volgens de heer Scheerens ontbreekt de leiding van de regering in de modernisering en produk- tiviteitssstijging in de bouwsector. Voor de P. v. d. A. blijft „Goed wonen" pro grammapunt no. 1. De Moskouse correspondent van de Daily Mail verneemt, dat de 31-jarige Francis Garry Powers, de Amerikaanse U-2 piloot, die vorig jaar boven Rus land werd neergeschoten en tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, waar schijnlijk in de eerst komende weken zal worden vrijgelaten. Hij zou besloten hebben zich met zijn vrouw in Rusland te vestigen. Powers zou, volgens dit bericht, waar schijnlijk op of omstreeks 1 mei in vrij heid worden gesteld, precies een jaar nadat zijn toestel werd neergeschoten. Dit incident was, zoals men weet, de dorzaak van de mislukking van de topconferentie in Parijs of werd daartoe als aanleiding gebruikt. De Rus sen zouden thans van mening zijn dat zij er niets bij te winnen hebben door Powers gevangen te houden. Zijn vrij lating zou bedoeld zijn als demonstra tie van welwillendheid tegenover de Verenigde Staten. Vorige week woensdag hebben de Rus sen hun klacht bij de Verenigde Naties inzake Amerikaanse spionagevluchten boven de Sowjet-Unie ingetrokken. In New York heeft mevrouw Powers, die juist een brief van haar man had ontvangen, zich gisteren in verbinding gesteld met Washington. Zij bevestigde aan een der Daily Mail-correspondenten dat zij gehoord heeft, dat haar man op het punt staat te worden vrijgelaten. Zij is bereid elk ogenblik naar de Sow jet-Unie te vertrekken. Men kan zich afvragen 'of. indien het waar is dat Powers in Rusland wil blijven, dit misschien een voorwaarde is geweest voor zyn vrijlating. KONINGIN 5 MEI IN AMSTERDAM-WEST Koningin Juliana heeft de wens te kennen gegeven het Koninginnedag vuurwerk op de avond van'de bevrij dingsdag aan de Sloterplas in Amster dam bij te wonen, zo meldt het pro gramma Koninginnedag 1961 van het Amsterdamse Oranje-comité. De viering van Koninginnedag is verschoven naar 5 mei. Koningin Juliana brengt die avond een bezoek aan Amsterdam-West. In haar tegenwoordigheid zal het na tionaal bevrijdingscarillon, dat op Plein 1940-1945 is opgericht, plechtig worden ingewijd. „HET WAS NIET MALS" Energieke moeder behaalt als eerste vrouw diploma Naarmate het aantal auto's in ons land toeneemt komen er meer autobe zitters, die uiteraard verplicht zjjn een rijbewijs te halen. Als gevolg hiervan rijzen de autorijscholen als paddestoe len uit de grond. Mevr. S. v. d. MeySchorier (Foto LD./Holvast) Ook in Leiden kennen wij een aantal van dergelijke instellingen, die bijna zonder uitzondering een goede naam hebben. Eén ervan wordt geleid door mevr. S. J. v. d. Mey-Schorler, moeder van twee kinderen. Gistermiddag had den wij een gesprek met deze energieke vrouw, die hoofdzakelijk les geeft op vrachtauto's. Vol trots vertelde zij ons, dat zij na twee jaar studeren op 7 april j.l. geslaagd was voor een examen, dat volgens haar zeggen „lang niet mals was". Zij bedoelde het VAMOR-diplo- ma, dat wordt uitgegeven door de Stich ting Vakexamens Auto- en Motorry- schoolbedrijven. Deze trots was gerecht vaardigd als men bedenkt, dat van de achtentwintig kandidaten slechts zes het examen met goed gevolg aflegden. On der de tweeën-twintig afgewezenen be hoorde ook de echtgenoot van deze moe der, die opmerkte, dat zij als eerste en enige vrouw in Leiden dit examen had gehaald. Mevrouw van der Mey, die se dert vijftien jaar in Nederland woont, behaalde haar volledige autorijbewijs in 1947. Daarna slaagde zij nog voor een tweetal diploma's, te weten één van de BB.N. (Bond voor Bedrijfsautoverhuur in Nederland) en één van de A.B.A.N. (Algemene Bond van Autorijinstituten van Nederland). Advertentie

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9