de nieuwe smaak: „Er is iets veranderd in Amerika's houding" MATADOR BRAZIEL SHAG Voorlopig geen oplossing voor probleem N.-Guinea te wachten ERNSTIGE MOEILIJKHEDEN ROTTERDAMS MARKTWEZEN Aan waarlijk moderne theologie bestaat meer dan ooit behoefte Lekker pittig! Héél anders! Veel zachter! WOENSDAG 12 APRIL 1961 Activiteit Kennedy-regering is imponerend Onze correspondent te Washington meldt: Tijdens de zeer vermoeiende gesprekken, die minister mr. J. M. A. H. Luns van Buitenlandse Zaken te Washington heeft gevoerd, is de kwestie Nieuw-Guinea uitvoerig behandeld. Bij het streven naar een oplossing voor dit probleem verkeert men thans in een onderzoeksfase. Minister Luns was na zijn bezoeken te Washington echter niet van mening, dat in de naaste toekomst een oplossing zal worden bereikt. Wat de beste vorm voor een kernbewapening ten behoeve van de NAVO betreft, wil Nederland zich plooibaar tonen. De KLM-zaak wordt thans opnieuw door de Amerikaanse regering bestudeerd. Minister Luns karakteriseerde president Kennedy als een man met grote persoonlijke charme, zeer geïnteresseerd en goed ingelicht, kortom als een president, die de zaken diepgaand en met groot realisme beziet. De kwestie Nieuw-Guinea moet wel het belangrijkste onderwerp dezer be sprekingen zijn geweest. Het is van belang zich te realiseren, dat er iets is veranderd in Amerika's houding ten aanzien van de oude bondgenoten. Het NAVO-bondgenootschap wordt door de Amerikaanse regering als zeer belang rijk geacht, doch daar Kennedy en de zijnen zich zeer inspannen de betrek kingen te verbeteren met Azië en Afri ka, worden speciale gevoeligheden van de NAVO-partners in deze fase der ge schiedenis soms minder ontzien dan voorheen. Over de medewerking van Nederland in de NAVO had men te Washington weinig reden tot klagen. In principe is Nederland er mee akkoord gegaan een kernmacht ten bate van de NAVO te aanvaarden, die effectief is. In Ame rika constateert men thans een neiging terug te komen op het idee van een NAVO-kernmacht. De bondgenoten zouden daarbij een collectief zeggenschap krijgen om die macht te gebruiken. Het lijkt in de prak tijk zeer moeilijk op die manier een effectieve macht te organiseren. Een nieuwe oplossing is nog niet gevonden, doch Nederland zal zich plooibaar to nen mits een waarlijk krachtige orga nisatie tot stand komt. Doch landen, die goede NAVO-part ners zijn, behoeven het daarom nog niet noodzakelijkherwijs eens te zijn met alle aspecten van de buitenlandse politiek van Amerika. Twee wensen Zoals bekend, komt Soekarno op 25 april naar Washington. Ten aanzien van Indonisië en haar omgeving heeft men in Amerika twee wensen: de be trekkingen met dat land en zijn pre sident verbeteren en voorts het gevaar uit de wereld helpen, dat potentieel schuilt in een geschil over Nieuw-Gui nea. Te voorzien valt dat de Amerika nen van het bezoek van Soekarno wil len profiteren om deze beide wensen na der tot verwezenlijking te brengen. Amerika lijkt, sedert Kennedy aan het bewind is gekomen, meer geneigd een actieve rol te spelen bij het zoe ken naar een oplossing voor het Nieuw- Guinea-conflict. Van Amerikaanse zijde is mij de indruk gegeven, dat Amerika het principe van zelfbeschikking wenst hoog te houden. Men zou dus kunnen zeggen dat er althans in theorie over eenkomst bestaat tussen de Amerikaan se en Nederlandse opvattingen. Daar echter het etiket met het woord „zelf beschikking" geplakt kan worden op pakketten met heel verschillende in houd, is het van belang dat Nederland en Amerika van gedachten hebben ge wisseld over de toepassing van dit prin cipe in de praktijk. De beraadslagingen zijn echter nog niet teneinde, hetgeen blijken kan uit het voornemen van ministe Luns om te New York de be sprekingen voort te zetten met Adlai Stevenson, de Amerikaanse vertegen woordiger bij de V.N., terwijl zijn be zoek aan Dag Hammarksjöld, de secre taris-generaal van de V.N., eveneens wel betrekking moet hebben op Nieuw- Guinea. Optimisme voor K.L.M. voorbarig De activiteit van Amerika's nieuwe regering is imponerend. Wanneer thans dan ook verklaard wordt dat de rege ring de KLM-zaak opnieuw bestudeert, behoeft dat geen frase te zjjn en mag men de hoop niet opgeven, dat deze nieuwe studie tot resultaat zou kunnen leiden. Gezien echter de constante waakzaam heid van de Amerikaanse concurrentie van de KLM is elk optimisme nog voor barig. Uiteraard kreeg minister Luns veel vragen te beantwoorden over het Europese probleem van de Zes en de Zeven. „De Amerikanen", zo constateer de de Nederlandse minister, staan min der gereserveerd tegenover De Gaulle's opvattingen dan „sommige andere lan den". Actie van georganiseerde marktkooplieden leidt tot ontslagaanvraag van de directeur De directeur van het marktwezen te Rotterdam, de heer J. P. Bruul, heeft gisteren het gemeentebestuur zijn ontslag aangeboden. Eerder waren reeds de chef van de buiten dienst en de eerste marktmeester geschorst. Bovendien zou een vrou welijk administratieve kracht op voorlopig non-actief zijn gesteld. Dit alles is het gevolg van een actie, welke in 1959 ontketend is door de afdeling Rotterdam van de Centrale Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivierhandel onder lei ding van de voorzitter G. Stam. De klachten tegen de ambtenaren van het marktwezen, zoals die gisteravond door de heer Stam op een persconferen tie werden geformuleerd, waren ernstig. Ambtenaren zouden zich aan drankmis bruik hebben schuldig gemaakt met alle consequenties van dien, te weten om koperij van ambtenaren in functie, vriendjespolitiek, gegoochel bü het uit delen van de standplaatsen en wat dies meer zij! Van de züde van de georganiseerde marktkoopliroen was al voor 1959 een vergeefse poging gedaan om door het bespreken van de gerezen bezwaren en klachten met de verantwoordelijke amb tenaren tot een oplossing te komen. Vol gens de gisteravond gedane mededelin gen bleven de hoogst ongewenste toe standen bestaan, hoewel ook het ge meentebestuur op de hoogte werd ge bracht. Actie Tenslotte werd enkele maanden gele den besloten tot een actie om het marktwezen in Rotterdam te saneren. Dit heeft dan nu geleid tot het schorsen en de ontslagaanvrage van enkele top figuren van het gemeentelijk apparaat. Vandaag zouden B. en W. bijeenkomen om deze kwestie te behandelen. „Wij willen sanering van het Rotter damse marktwezen", aldus de heer Stam. „Wij willen, dat een eerlijke markt koopman een eerlijke boterham kan ver dienen zonder dat ongewenste verhou dingen de situatie vertroebelen. Wij wil len geen koppen snellen, maar menen dat alle ambtenaren, die niet geschikt voor hun taak bleken, moeten verdwij nen. Dit is geen actie om de actie, dit is een actie om ongewenste toestanden op te ruimen ten behoeve van de kooplie den en het publiek". Prof. dr. K. A. H. Hidding sprak voor moderne theologen De vergadering van moderne theologen is gisteravond in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam geopend. De voorzitter, prof. dr. K. A. H. Hidding uit Leiden, heette de deelnemers hartelijk welkom en herdacht met een enkel woord de sinds de vorige bijeenkomst overleden! vrijzinnige theologen. Hierna gaf hij een korte beschouwing over de positie der moderne theologie. Hij besprak het feit, dat niet weinigen blijkbaar op de naam vrijzinnig weinig prijs meer stellen, omdat zij; boven de verscheidenheid de eenheid der oecumene plaatsen en menen: dat de taak der moderne theologie als zodanig thans is beëindigd. Het is niet meer het monopolie der zgn. vrijzinnige theologen om kritisch wentenschappelijke methodes te gebrui ken bij de bestudering van de bijbel en de geschiedenis en evenmin houden alleen zij zich bezig met de moderne wetenschap en wijsbegeerte, om deze in de theologie te verwerken. Door hun numerieke minderheid kunnen zij in vele gevallen op deze gebieden ook niet meer leidinggevend optreden. Al zijn dit onweerlegbare feiten, toch meende spreker, dat er juist nu meer dan ooit te voren aan een waarlijk moderne teho- logie grote behoefte bestaat. Het is niet voldoende om aan het wetenschap pelijk „bedrijf" mede te doen, want dit heeft pas zin als men de resultaten ervan ook volledig in de theologie ver werkt. En hieraan schort het maar al Rommel „Bij de dienst in Rotterdam werd lie gen tot een beroep gemaakt. De admi nistratie was een rommel. De buiten dienst voerde vriendjespolitiek. Ambte naren „sleepten" wat wil zeggen dat zij zich goederen lieten geven zonder betalen kortom, er werd enorm ge knoeid. Niet alle afdelingen van de dienst voor het markwezen waren fout. Verscheidene ambtenaren zijn onher roepelijk integer. De gehele straatafde ling is zonder twijfel integer, maar van de buitendienst waren verscheidene ambtenaren dat niet", aldus de heer Stam. De heer Stam sprak verder de wens uit. dat op alle markten markthuizen komen, kantoren dus, zodat contact met ambtenaren niet in cafe's gezocht moet worden. Ook is het nodig betere verordeningen betreffende het markt wezen in het leven te roepen, aldus de heer Stam. te zeer. Als voorbeeld noemde hij Karl Barth, die, ondanks de schijn der ac tualiteit. wezenlijk niets anders wil dan de repristinatie der oude dogmen en belijdenissen. De christen kan Gods openbaring in1 de mens Jezus Christus als de intentie der liefde noch subjectief aanschouwen, noch objectief horen, hij kan hem in het geloof ontmoeten als de existentiële i waarheid van zijn bestaan, in welker eenheid alle objectiviteit en subjectivi teit zijn gerelativeerd. Zolang de orthodoxie niet volledig ernst maakt met de relativering van de objectiviteit van de uiteraard onmisbare bijbel en het dogma, en anderzijds niet alle natuurlijke religie als even relatief en onmisbaar erkent, moet de moderne theologie haar werk vervolgen, I wil de huidige mens niet steeds meer van alle godsdienst vervreemden, die hij j in de verouderde vormen onmogelijk 1 meer kan aanvaarden. De voorgestelde verstrakking van de basisformule der i oecumene is mede een teken hoe nodig 1 dit is. Wil men werkelijk met de niet-chris- telijke godsdiensten contact krijgen, dan is dit uitgesloten op de basis van de principiële ongelijkwaardigheid, die ver ankerd ligt in de christelijke dogmatiek. Zulk een provinciaals imperialisme van de oud-christelijke geest is wel het al lerlaatste wat de wereld thans behoeft, en zulk een afwijzing is in wezen on christelijk, aldus prof. dr. Hidding. Na het openingswoord van prof. Hid ding gaf dr. J. L. Springer uit Leiden in zijn referaat een godsdienstwijsgerige beschouwing van het openbaringspro bleem. Vandaag hield dr. J. van Goud- oever uit Hilversum een lezing over de gestalte van Christus en sprak dr. H. L. C. Jaffé, adjunct-directeur der Amsterdamse stedelijke musea over: „Kunst en werkelijkheid". GEVRAAGD Q Gevraagd te Leiden, aank. typiste. Opgave opleiding en vorige werkkring, alsmede ver langd salaris, bur. van dit blad onder no. 13278 k. Gevraagd te Lelden, nette juffrouw voor de verzorging van de warme maaltijd, bij particulier, 's avonds na 7 u. Tel. 01710 - 22657. S Leerling kapster gevraagd. Timmermans, v. Z. v. Nlje- veltstraat 198, tel. 2370, Was senaar. a WU kopen alle soorten boeken, romans, tijdschriften, enz. J. Borsboom, Oude Rijn 23, Lelden, tel. (01710) 21876. jg Inkoop goud, zilver en Ju welen tegen de hoogste waar de. Het adres waartoe U zich met het volste vertrouwen kunt wenden. Het Ringenhuis, Mors- straat 9. Leiden. Voor Oegst- geest; Geversstraat 47. Bremmer vraagt antieke meubelen, koperwerk, kristal, Saksische groepen, goud, zil ver. verder alle soorten an tiek. Bremmer, Goegerritst. 1. Telef. 22791. Mevr. Kukenheim, Zoeter- woudse Singel 71 (tel. 31676), vraagt een meisje van 9 tot 4 uur. Aanmelden na 7 uur. Gevraagd vrouwelijke Jong ste bediende voor kantoor- werkzaamheden. Aanmelden Coöp. Vooruit U.A., Korevaar- straat 30. Leiden. Gevraagd l»i.| dame alleen nette Jonge werkster. Rijn- en Schiekade 23. H Alleenwonend echtpaar vraagt 4 dagen per week, van 812 u.. huishoudelijke hulp. Adres: mevrouw Timp, Orone- steinkade 2 (b. d. Zoeterw. Singel). Telef. 24027. B Echtpaar met 1 kind, 8 mnd., zoekt gemeub. kamer met gebruik van keuken, in Leiden. Uiterlijk 14 april. Brieven onder afzender J. J. Nathal!, Keizerstraat 24, Alk maar. H Gevraagd nette werkster voor 1 dag of 1 of 2 halve da gen (morgen of middag), per week. Mevr. P. B. Vreeburg, Herenstraat T5, Leiden. B Juffrouw voor dag en nacht gevraagd. Grote was buitens huis. Mevr. Seinstra, Regen- tesselaan 59, Oegstgeest. Gevraagd voor zo spoedig mogelijk (tot half sept.), hulp in de huishouding, voor d. en nin gezin met kinderen. Hoog loon. Pr. Hendriklaan 18, Oegstgeest. Eg Gevraagd b(j nette werk man, vast werk. met grote zoons, ln bezit van woning, een huishoudster of weduwe. 1 of 2 kinderen geen bezwaar. Br. bur. v. d. blad no. 8896 k. P Jong echtpaar zonder kin deren. zoekt ongemeubileerde kamer met keuken. Spoed. Brieven bur. v. d. blad onder no. 8898 k. B Jongen gevraagd, niet be neden ae 16 Jaar, voor bood schappen ketbakkeri. Zanden, B Gevr. een leerling-verkoop ster, een meisje voor de huls- houding. Levensmiddelenbe- drijf v/h. v. Kamp. Hooigr. 88, tel. 25462. B Gevraagd werkster voor schoonhouden van een kan toor. Ochtend- en avonduren. Br. bur. v. d. blad no. 8889 k. B Dagmeisje gevraagd, van 94 uur. Zaterdagsmiddags en zondags vrij. Mevr. Schulz, Jonkerlaan 86, Wassenaar. Tel. 01751 - 2116. B Gevraagd vrouwelijke Jong ste bediende voor kantoor- werkzaam heden. Aanmelden: Coöp. Vooruit U.A., Korevaar- stxaat 30. Leiden. S| Net meisje gevraagd, wegens uweiyk v. d. tegenwoord., zelfst. kunnende werken. In diensttreding begin mei. Aan melden tussen 6 en 7 uur des avonds. Zeemanlaan 31, Lelden B Gevraagd oen werkster voor de vrijdagmorgen Rhijngees- terstraatweg 19. Oegstgeest. B Gevraagd een zomerhuisje, garage of souterrain, van 25 mei tot eind augustus, voor gezin met zoontje met astma. Brieven aan: Ouwehard, Bou levard 47 achter. I Wie heeft voor mij een werkbank te koop gevr. Tel. 23073 of brieven bur. van dit blad onder no. 8820 k. R Jongeman, 21 j., zoekt werk bloemisterij. Enige erva ring. Brieven bur. v. d. blad onder no. 8830 k. B Jongeman, 37 jaar, met kinderen, zoekt nette huis houdster. Huwelijk niet uitge sloten. Brieven bur. v. d. blad onder no. 8906 k. B Moestuin. Wie kan moes- en siertuin verzorgen? Aanb.: Haarlemmertrekvaart 21. Oegstgeest, bij Kwaaklaan. B Nette werkster gevraagd voor 1 dag per week. De Mey v. Streefkerkstraat 48. AANGEBODEN B Te koop kano, 1-pers., met peddels, als nieuw f 75. Volg- sloepje of visbootje met rie men f 60. Valk Bonman weg 39 c, Leiderdorp. BTe koop aangeboden wit nderleddkantje (groot model) met matras. Prijs f 15. Kroon, Burggravenlaan 223, Lelden. BTe koop aangeb. een rood- ieren damesjasje, rode da meslaarsjes, maat 38, fototoe stel, merk Franka. 6 x 6 en str aallamp. v. Blankenburg - straat 5, bij Valeriusstraat. Na 7 uur. B Een pakhuis te huur. Te bevr.; Oude Vest 175, Lelden. Vóór 6 uur 's avonds. B Nog nooit gekampeerd? Het ls goed/koper dan U denkt. Laat U dan eens voorlichten door kam peerexpert v. Delft en Uw vakantie is geslaagd. Kampeerparadijs v. Delft, Steenstraat 45. B Nu ledereen kamperen. Een complete bromfietskampeeruit- rusting voor 99.50, 2-pers. dub- beldakstent met bagagepunt. 1 slaapzak. 1 oanvas luchtbed. Alles met 2 Jaar garantie. Kampeerparadijs v. Delft, Steenstraat 45. B Te koop 2 kan.broeik. en kamervolière, 70 x 40. Bill, prijs. Coornhertstraat 42. B N.S.U. bromfiets aangebo den, ln zeer goede staat. Middelweg 25. Te koop Morris eight '47. e bezichtigen: Maresingel 49, Leiden. B Broedmachine. Een prima werkende Elexbroedmachlne v. 40-50 eieren met kunstmoeder. Dubb. broedkooi voor kanaries. Billijke prijs. Driftstraat 56a. B Te koop aangeb. een z.g.a.n. box met vlonder, 4 stoelen, 2 armstoelen, tafel. Pesthuislaan 3. Leiden. B Te koop Renault 4, in zeer goede staat. Zoeterwoudseweg 142. STe koop kleermakersma- Ine, coupeur scha ar, kleren- rek, boekenkastje. Geen opko pers. Nieuwe Rijn 69. B Dames voorkomt nu het beschadigen van Uw hakbekle- dlng en laat door ons, de nieuwste bogalltehak bescher mers plaatsen. Klaar terwijl U wacht, slechts 95 ct. p. p. De Concurrent. Noordelnde 2B B Te koop klnderledikantje (gr. maat). Gerrit v. d. Laan straat 16, Lelden. B Wegens aanschaf auto aan geboden motor. Royal Enfield, 350 cc. Paul Krtigerstraat 21 A, Leidien. Na 6 uur. B Te koop winkellnventarls, w.o. 1 grote kast en 1 toon bank, 1 vaste en 1 draaibare opstand. Te bevr.: De Kempe- naeretraat 2, Oegstgeest. Telef. 31301. Te koop aangeboden bruids japon met toebehoren, m. 38. Tevens gaskomfoor. Te bevT.: Bernhardstraat 41. Te koop kleurkanaries, mannen en popjes. Tevens kln derledikantje. Lage Rijndijk 101 A, Lelden. Na 5 uur. BTe koop donkerbl. Mutsaert nderw., bak uitneembaar, in klapbaar, is tevens wandelwa gen. Prijs billijk. Vrouwen kerkhof 12 A, Leiden. B Te koop kinderwagen, licht blauw. f30.Ververshof 5. B Jongen, 22 jaar. biedt zich aan in de Bloemisterij. Brie ven bur. v. d. blad no. 8824 k. S Aangeboden Vespa scooter, zeer goede staat. f325. Tel. 26871. B| Prijzen der schoenreparaties erenzolen en -hakken 4.50. Herenzolen 3.50. Herenhakken j.uitgevoerd ln de beste kwaliteiten leder en rubber. De Concurrent. Noordelnde 2 B B Kampeershow 1961, a.s. za terdag en zondag op het Schuttersveld. Geopend van 107 uur. Vrij entree. Gepre- 9, Laat ons Uw vulnen gron- __J nazien, hem stellen, con troleren op lekken. Inwendig schoonmaken en polijsten. Uw pen is dan weer als nieuw. Halpa Vulpenspeciaalzaak, Haarlemmerstraat 64. naast muziekhandel Gé Hofenk. B Te koop aangeboden goed onderhouden, ultneembare kin derwagen. Kleur beige. Mid1- delstegracht 3, Leiden. B Te koop aangeb. kinderwa gen, i. z. g. st. Tevens motor pak K.L.M. Witte Singel 81. Na 7 uur. B Te koop prima Skoda two seaber Cabriolet 1952, 10.000 km. gelopen na revisie, goede banden, radio, kachel, ruiten- sproeiers. f 1350.C. J. Noë, Nleuwsteeg 10 A. Tel. 26871. B Aangeboden Fongers heron ry wiel, compleet f 45, 4 sterke eetkamerstoelen, f 5 per stuk, bakoven f 5.alles met ga rantie. Brieven bur. v. d. blad onder no. 8817 k. B Dames, verf nn zelf Uw schoenen met onze diverse voor- en najaarstinten, o.a. wit, gebr. wit enz. Najaarstinten o.a. kofflebr havanabr., Tana gitzwart. Verkrijgbaar bij „De Concurrent", Noordeinde 2 B. S| Te koop een i. z. g. st. z. romfiets, merk N5.U., nieuwe banden, f 175. Bloemhofstr. 19, Leiderdorp. B Te koop een mooi vierdelig konijnenhok. Te bevragen bij: Willem de Zwijgerlaan 107, Leiden. B Te koop aangeboden 2-deurs mahoniehouten legkast. Te- „taiDelnr tlcka. Tel. B Kampeershow 1961, a.^. za terdag en zondag op het Schuttersveld. Geopend! van 107 uur. Vrij entree. Gepre senteerd door de kampeerspe- c lal 1st Wout Bergers, Haarlem merstraat 232, tel. 24681. B Heren! Voor betere regen- broeken: Regenbroekenspecia- list. „De Concurrent", Noord- eindie 2B. DIVERSEN B Dansen, iedere donderdag vanaf 8 uur in „Den Burcht Jacobazaal) B Kopen met 10% korting doen wij zo: eerst kopen, daar na bij betaling deelnemers kaart tonen. Korting dus con troleerbaar en echt. Jaarlijks enorme besparing. Leldse In koopcombinatie. Antlllenstraat 180. Postbus 158. C. Schuytlaan 134. B Voor de nieuwe A.V.K.O.- radlobode kunt U zich opge ven bij J. v. Rooyen, Hoge Rijndijk 188, tel. 20721. B Kampeershow 1961, a.s. za terdag en zondag op het Schuttersveld. Geopend van 107 uur. Vrij entree. Gepre senteerd door de kampeer spe cialist Wout Bergers, Haarlem merstraat 232, tel. 24681. B We missen sinds zaterdag, wit-zwarte kater. Roepnaam Stippel. Inlichtingen Jaap en Martij nt je Pietsold, Tibboel Siegenbeekstraat 11. Tel. 22545 B Wie ruilt m(jn ln goede staat zijnde Ruton sleestof zuiger, 127 Volt voor een van 220 Volt. v. 't Hoffstra&t 44 A. "s Avonds na 7 uur. B Woningruil. Groot boven huis (7 kamers) in de Profes- sorenwljk rullen voor 4-kamer- flat ln de Professorenwijk. Br. bur. v. d. blad no. 8814 k. B Woningruil. Woonarkbewo ners wensen te rullen voor 3- k amorf lat of een boven- of benedenhuis. Brieven bur. v. d. blad onder no. 8848 k. f| Woningruil GoudaLeiden, angeb. flat. Ie etage. bev. kamer. 3 slaapk.. keuken, bal kon, kelder en douche, huur f 12.55. Gevraagd huls of flat te Lelden. Brieven; Ulverpleln 2, Gouda. De nieuwe smaak al geprobeerd? Zéker doen! Matador Braziel shag is lekker pittig en tegelijk veel zachter dan gewone shag. sv Rook ook Matador! NIEMEYER GARANDEERT DE KWALITEIT BRAZIEL SHAG

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4