op kderj mwmt GEZINDHEID Proces-Eichmann is vooralsnog juridisch duel der specialisten Vier eeuwen Nederlandse geloofsbelijdenis Reactie van FLN op verklaring De Gauile nieuw \RATTEN- MUIZÉN«\PASTA VLOKKEN Agenda Met een enkel woord WOENSDAG 12 APRIL 1961 Wie gepoogd heeft zich te verdiepen in de geestesgesteldheid van de man, die thans, op aanklacht van miljoenvoudige Jodenmoord, in Je ruzalem voor zijn rechters staat, zal vermoedelijk niet veel verder gekomen zijn dan steeds weer nieuwe vragen. Natuurlijk ligt het voor de hand Adolf Eichmann zonder meer te bestempelen als een keiharde schelm zonder geweten, als een misdadiger zoals er elke hon derd jaar maar één geboren wordt en die alleen nog dan tot „ontplooiing" kan komen als de omstandigheden „gunstig" genoeg zijn. Maar wie dieper nadenkt over de eigenlijk zeer eenvou dige levensloop van deze massamoorde naar, komt tot de schokkende ontdek king, dat Eichmann naar alle waar schijnlijkheid helemét&l geen in het oog lopende schavuit is, alleen maar een nauwgezet ambtenaar, die de hoogste lof verdiende vanwege zijn trouwe plichtsbetrachting. Dit klinkt even lu guber als ongepast en toch is het al lerminst ondenkbaar, dat drie maanden procesvoering aan het licht zullen bren gen, dat Eichmann een middelmatig mens is, zonder extravagante eigen schappen, sterker nog: een gemid deld mens, die, gegeven zijn speciale aanleg, op de plaats waar de omstan digheden hem brachten uit alle macht gedaan heeft wat zijn hand vond om te doen Viordat men ons grofheid verwijlt, léze men wat de bekende Joodse journalist en auteur mr. Abel J. Herzberg. als inleiding op het proces in Jeruzalem dezer dagen in de r.k. „Volks krant" schreef. Ook hij vraagt zich af of Eichmann een „misdadiger" is. „Want een misdadiger is volgens de heer sende opvattingen een anti- of een a-sociaal individu, iemand die dus han delt in stryd met de in het nu en zijn tUd heersende wetten of zeden. Maar wat heeft Eichmann gedaan? Heeft hij gehandeld in strijd met de wetten of de zeden van het Duitsland van zijn tijd? Integendeel. Hij heeft in overeenstemming daarmee gehandeld. Hij was zelfs een exponent van zijn tijd. Hi| was, bekeken met de ogen van z ij n land, z ij n volk en z ij n regering niets minder dan een voorbeeld". Tot zo ver mr. Herzberg, die verder o.m. op merkt, dat de grote vraag blijft bestaan of het normale, volstrekt middelmati ge individu in staat is zich te onttrek ken aan een „collectieve psychose", d.w.z. een zich tot een geheel volk uit strekkende abnormale gemoedsgesteld heid, zoals bijrv. in het nazisme. Het spreekt vanzelf, dat mr. Herzberg op geen enkele manier ook zelfs maar een poging doet een lans te breken voor het individu, dat in Jeruzalem terechtstaat, waar hy zijn gerechte straf niet zal ontgaan. De bedoeling van hem en van onze aanhef is: duidelijk te maken, dat hier het probleem aan de orde is van de persoonlijke verantwoordelijkheid, een probleem, dat ingewikkelder is dan me nigeen denkt. Zelfs een man als Bondskanselier Adenauer schijnt op dit punt verre van duidelijk te zijn geweest in een televisie-uitzending van maandagavond j.l. Hij verklaarde toen, dat het nazisme dood is in Duitsland. En hij voegde daaraan toe: „Wij zijn een land met een gerespecteerde grondwet geworden". De Bondskanselier bedoelde uiteraard te zeggen, dat de omstandigheden, die het nazisme mogelijk maakten, zich thans niet meer voordoen. Maar de vraag rijst, I wat dat voor .wezenlijke waarde heeft. Die omstandigheden immers kunnen in zeer korte tijd in hoogst ongunstige en gevaarlijke zin veranderen. En wat dan? Dan komt het aan op de innerlijke ge zindheid van de bevolking. Er dient, in elke persoonlijkheid, een rem te zijn tegen ontoelaatbare handelingen, zodat stompzinnige toewijding aan een mis dadige zaak onmogelijk wordt of althans op ernstig verzet stuit. Het verschrikke lijke in de tijd en de omstandigheden, waarin Eichmann leefde, was dat er honderden, duizenden en misschien zelfs honderdduizenden klaar zouden hebben gestaan zijn taak over te nemen als hij geweigerd had. En niet uit mis dadigheid, o nee, alleen uit ijver en am bitie!! Helaas, op dat gebied plegen Duitsers op afschuwelijke wijze uit te blinken: er is geen rem meer, de kri tiek op zichzelf en anderen en zeker op hogeren ontbreekt, de toegewijde ambte naar holt maar door. Wat onze oosterburen, bij al hun kwaliteiten ontbreekt, is de eigengereidheid, die zovele Ne derlanders kenmerkt. Ook eigenzinnig heid is een eigenschap met twee kan ten, maar als het erop aankomt is het toch een zeer gunstige trek, die mis schien geen afdoend middel is tegen al te grote volgzaamheid, maar daarop toch zeker een rem vormt. En daarom gaat het tenslotte: om mensen, die op zeker ogenblik „nee" durven zeggen, hoe hoog de autoriteit Is, die hun „ja" be veelt. Wat de Duitsers, in het algemeen gesproken, maar al te vaak op fatale wijze ontbreekt, is gepaste minachting voor gezag en gezagsdragers. Dat klinkt rebels, maar de goede verstaan der heeft hier maar een half woord no dig. Er is immers een duidelijk ver schil tussen „Duitse" en „Nederlandse" mentaliteit. En nu kan dr. Adenauer wel op de geëerbiedigde grondwet wijzen, maar nogmaals, wat zegt dat? Het gaat niet om de vorm, maar om de inhoud. Zelfs wij, Nederlanders, hebben on danks onze individualistische inslag geen reden onszelf op de borst te slaan over onze houding in de oorlogsjaren. Daaraan heeft heel wat ontbroken. Maar in elk geval leeft hier het besef, dat het niet gaat om de wetten van een land, maar om de gezindheid, waar mee die voorschriften tegemoet getreden worden. Eichmann was een voortreffe lijk ambtenaar, maar dat was nu juist zijn ten hemel schreiende foutZeker de wetten van het Derde Rijk deugden niet, maar veel erger was, dat de men sen niet deugden. En dat vast te stellen behoort o.m. tot de zin van het proces in Jeruzalem. 0 Vervolg van pag. 1 Voorlopig zal het proces zich op juri disch terrein blijven afspelen. Eichmann kan, zwijgend achter het veilige glas, door zijn koptelefoon luisteren naar de argumenten van zijn verdediger dr. Ser- vatius en de openbare aanklager Gideon Hausner. Servatius bracht gisteren twee hoofdbezwaren naar voren: de onbe voegdheid van het gerechtshof en de be zorgdheid over mogelijke rechterlijke partijdigheid. Servatius zei weliswaar, dat hij geen concrete aanwijzingen van bevooroordeeldheid had kunnen vinden, maar stelde, dat, aangezien het hele joodse volk door de nazi-catastrofe is getroffen, de rechters ook persoonlijk leed moet zijn aangedaan. Servatius zei, dat vooraanstaande ju risten voor berechting door een inter nationaal, neutraal hof hebben gepleit, omdat het hier niet om een gewoon strafproces gaat, maar om een, dat po litieke aspecten heeft door de politieke interesse van de staat Israël. Servatius, een zware man met een blozend gezicht en grijs haar, schoot vervolgens harder argumenten af. Hij vroeg het hof zich onbevoegd te verkla ren. De Israëlische wet op nazis en col laborateurs, waaronder Eichmann voor namelijk terechtstaat, noemde hij in strijd met het volkenrecht, omdat de wet is afgekondigd, nadat de feiten zijn begaan en bovendien buiten de toen nog niet bestaande staat Israël tegen men sen, die geen staatsburger van Israël waren. Geen enkel volkenrechtelijk be ginsel dekt dit proces, dat pas gevoerd kon worden nadat Eichmann weder rechtelijk ontvoerd was uit Argentinië. Eichmanns getekende verklaring, dat hij vrijwillig naar Israël ging, noemde Servatius kennelijk onder dwang afge legd. Hij zei met behulp van getuigen, waaronder de ex-Nederlandse El Al- piloot Jan van Coevorden, te zullen be wijzen, dat die wederrechtelijke ontvoe ring op order van de Israëlische rege ring is geschied. Welke precedenten er in de jurisprudentie van toch berechte ontvoerden bestaan, een door een rege ring geënsceneerde ontvoering mogen rechters nooit sanctioneren, zei hij. Hij achtte ook een uitzonderingswet ongepast omdat er geen noodtoestand bestaat. Het proces lijkt dus op wraak, op het eisen van een zoenoffer. Als er een moreel zoenoffer nodig is, dan moet het komen van de Duitse staat, die Eichmann in de misdaad betrok. Hij zei, dat de Duitse Bondsrepubliek Eichmann moet oordelen en dat de procureur- generaal Bauer uit Frankfort de Bonds regering heeft verzocht Eichmanns uit levering te vragen. Alleen bij berechting in Duitsland kunnen getuigen de charge worden gehoord, voor wie de reis naar Jeruzalem te duur of te gevaarlijk is. Juridische anarchie Voor het openbaar ministerie repli ceerde aanklager Hausner. Hij voerde aan. dat nog geen enkele staat Eich manns uitlevering heeft gevraagd en dat het wereldgeweten na vijftien jaar toch eist, dat hij berecht wordt. En waarom niet door Israëlische rechters? Volgens Servatius' argumenten zou Eichmann dan bijvoorbeeld in Duitsland ook niet door een Duits-Joodse rechter geoordeeld mogen worden. Rechters behoeven niet neutraal te zijn tegenover volkeren moord, zij moeten rechtvaardig zijn. Hausner bestreed de wederrechtelijk heid van Eichmanns ontvoering niet, maar hij achtte dit punt niet terzake doende. Hij citeerde een lange lijst van vooral Amerikaanse precedenten, waarin illegaal gearresteerde personen tóch werden berecht. Hausner stelde, dat de Duitse misdrijven een juridische anar chie schiepen, die slechts door een wet geving met terugwerkende kracht onge daan gemaakt kon worden. Overigens verklaarde Hausner zich be reid in individuele gevallen onder ede op schrift gestelde verklaringen a de charge te accepteren of zelfs zulke ge tuigen in Duitsland door een Duitse rechter, met vertegenwoordigers vaU aanklager en verdediger, te doen horen. Rechter Benjamin Halevi zei dat een vreemd voorstel te vinden, dr. Servatius keek vergenoegd, het voorstel sterkte immers zUn argument, dat berechting in de Bondsrepubliek beter zou zijn? Anderhalf uur voor een juridische formaliteit Zo gleed het proces In de nieuwe schouwburg tussen de stenen heuvels van het oude Jeruzalem af naar het debat der specialisten, de kenners, die ander half uur lang een formaliteit over een brief op al zijn smaken bleven proeven. De stille man in de glazen kooi raakte op de eerste morgen van dit alles ra kend proces al even vergeten, de drie honderd journalisten uit vijf wereld delen kropen achter hun schrijfmachi nes, een Japanese Journaliste ging To kio bellen met een lang verhaal en klaagde, dat zij de lezers van de Asahi Sjimboen eerst uit moest leggen wat joden zijn. Ook gistermiddag liep het debat over de juridische aspecten. Dit kan een week, misschien twee weken duren. Het ging traag, de vertalingen eisen veel tijd. Maar Israël, de staat geworden misluk king van Eichmanns „Endlösung", gunt zich die tijd voor de afrekening en in de schouwburgzaal-rechtzaal van witte ste nen en gebeitst hout gunde men zich nu ook tijd om naar Adolf Eichmann te kijken. Men zag hem binnenkomen, stram, wat onhandig, toch nerveus. Hij zuigt af en toe zijn wangen in, hij vlecht zijn vingers ineen, hy slaat zijn knieën over elkaar alsof hij nog rijlaarzen draagt. De Duitse klerk, de bureaucraat, die bezeten geraakte van jodenvernietiging, staart nu naar het Israëlische wapen, goud op zwart, dat boven zijn rechters hangt. Hij zwijgt. Maar straks als 39 getuigen, van Ary Breslauer tot Pinhad Freidiger de rekening hebben opge maakt, gaat Eichmann spreken. Achter afzettingen van Israëlische troepen en bereden politie wacht Jeruzalem op zijn woorden. 20 STUKS F1.- Guido de Bres was er de opsteller van Nieuw Belgisch wapen tegen botersmokkelaars De Belgische douane krijgt een nieuw wapen tegen de smokkelaars van Ne derlandse boter. Het Belgische Land bouwfonds heeft een bedrag van onge veer een half miljoen gulden uitgetrok ken voor de aankoop van veertig snel le auto's van het type dat ook bij de Amerikaanse politie in gebruik is. Tot dusverre wisten vele smokkelaars aan hun achtervolgers te ontkomen door zich met snelheden van 140 km en meer uit de voeten te maken. De Belgische douane hoopt met de nieuwe wagens de smokkelaars te vlug af te worden. Volgens onvolledige gegevens heeft de oogst van de Belgische douane in het afgelopen jaar ongeveer 200.000 kig bo ter en meer dan 100 smokkelauto's be dragen. De hoeveelheid boter, die ille gaal uit Nederland, België wordt bin nengebracht, bedraagt een veelvoud daar van. ELEKTRONISCHE MACHINE IN WERKING GESTELD De minister van Economische Zaken, de heer J. de Pous, heeft vanmiddag de elektronische administratie-machine van de Vereniging voor Centrale Elektroni sche Administratie (CEA) te Amster dam, officieel in werking gesteld. De vereniging, die op het ogenblik 152 leden telt, werd 6 juli 1960 opgericht op initiatief van de vier centrale werkge versorganisaties. De machine (een com puter 80) zal in het bijzonder loonadmi- nistratieve werkzaamheden verrichten. De CEA heeft thans 26 definitieve op drachten; met 14 ondernemingen zijn de beprekingen nog gaande. Deze computer heeft een geheugen capaciteit van 50.000 cijfers en letters. Per seconde kan de machine 1300 cijfers en lett.ers verwerken en meer dan 15.000 instructies uitvoeren. De vereniging, die 40 man personeel heeft, stelt zich ten doel het uitvoeren van administratieve werkzaamheden op onderlinge basis, daarbij het bedrijfs eigene respecterend. Ter herdenking van het feit, dat het op 2 november vierhonderd jaar geleden is, dat de Nederlandse geloofsbelijdenis voor het eerst als een publiek getuigenis van het gereformeerd protestantisme in Nederland werd uitgedragen, zal op die dag in de Grote Kerk in Den Haag een bijeenkomst gehouden worden. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink te Leiden en prof. A. D. R. Polman te Kampen zullen dan een rede uitspreken. In de ochtend van 2 november 1561 werd bij het openen van de poort van het kasteel te Doornik een verzegeld pakje gevonden, dat in de nacht over de buitenste muur was geworpen. Behalve een begeleidend schrijven bevatte het een gedrukt exemplaar van de belijdenis Italië laat dr. Zind op vrije voeten.... De antisemitische Duitse lector Lud- wig Pankraz Zind is dinsdagochtend uit de gevangenis van Napels ontslagen, waar hij in voorlopige hechtenis zat. Italië zal hem niet aan Duitsland uit leveren. Zind is in 1958 in Offenburg (Baden) tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens antisemitische uitlatingen. Hij zag kans voor zijn arrestatie naar Afri ka te vluchten. Na een heimelijk be zoek aan Duitsland werd hiji in augustus 1960 in Napels aangehouden. Zind is van plan naar Tripoli in Libië te gaan, waar hy aan de universiteit gaat doceren. Prof. dr. J. Brugman kreeg onderscheiding van V.A.R. De ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek in Nederland, dr. A. A. Chandji, heeft gistermiddag in zijn ambtswoning prof. dr. J. Brugman, hoogleraar in de Arabische taal en let terkunde aan de Leidse Universiteit, de medaille van verdienste derde klasse overgedragen, die president Nasser van de VAR hem heeft verleend. Prof. Brugman is van 1948 tot 1959 verbonden geweest aan de Nederlandse des geloofs, opgesteld door de gelovigen in de Nederlanden, die begeerden te leven naar de zuiverheid van het heilig evangelie. Daar juist in die dagen twee gevolmachtigden van de landvoogdes in het kasteel verbleven, was deze weg blijkbaar gekozen om aldus de koning zelf te bereiken. De opsteller van de geloofsbelijdenis, Guido de Bres, zegt in het begeleidend schryven, dat de hervormden niet deze weg zouden hebben gekozen als de koning hen vergund had zelf voor hem te verschijnen. Omdat alle wegen daar toe afgesloten waren, wilden zij, in naam van meer dan honderdduizend mensen in de Nederlanden op deze wijze getui genis afleggen van hun geloof. De geloofsbelijdenis is niet slechts een historisch document, maar heeft blijven de vorm en inhoud gegeven aan di_ diepste geloofsovertuiging van honderd duizenden Nederlandse protestanten ge durende vier eeuwen. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Techniek en bouwkunst, door Prof. Ir. H. T. Zwlers. 19.00 V. d. kind. 19.10 Katholieken en VARA, socialisten en KRO, toespr. 19.20 Vara-varla en gram. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.35 Morgen Is het te laat. hoorsp. 21.45 Het proces Eichmann ln Jeruzalem. 21.50 Vlooi en plano. 22.20 Zestig Jaar levenervaring, le zing (28). 22.30 Nws. 22.40 Flitsen van de bijeenkomst Dit ls Groningen. 22.50 Lichte muz. 23.05 Tussen mens en nevel vlek, lezing. 23.20 Ork. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 De koorzang onder de loep, muzlk. lezing. 18.20 Gram. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger-des-Hells muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Evangellesamenkomst. 21.00 Radio Fll- harm. ork. en soliste. 22.00 Dit is Gro ningen, rep. 22.30 Nws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Gram. m. comm. 23.40 Pla- tennieuws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 De Verrekijker. VPRO: 17.10-17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV20.20 Pas geperst. 20.45 Rep. vergelijking schoolonderwijs. 21.15 Voordr. 21.35 Attentie. 22.10 Avond- wydlng. Een nieuw vracht passagiersvliegtuig DC-8F „jet-trader" „Douglas Aircraft Company" heeft de bouw aangekondigd van een nieuw vrachtvliegtuig met straalaandrijving, de DC-8 F „jet trader". Het vliegtuig, dat een startgewicht zal hebben van 140.000 kilogram, zal behalve 24.000 kilogram vracht, 54 „economy" passagiers kunnen vervoeren. De vrachtkosten op de Noord- atlantische route worden becijferd op 34 Nederlandse centen per pond-kilo meter. De passageprijs zal twintig pro cent lager zijn dan het huidige „eco nomy" tarief op deze route. Vier straal motoren zullen een kruissnelheid geven van 935 kilometer per uur en een vlieg- bereik van ruim 11.000 kilometer. De DC-8 F is ontwikkeld uit het DC-8 straalverkeersvliegtuig. De afmetingen zijn dezelfde. De „jet trader" zal tegen het einde van 1962 voor de luchtvaart maatschappijen beschikbaar zijn. Advertentie 9 Vervolg van pag. 1 De eerste reactie in kringen der Al gerijnse rebellenleiders in Tunis op de verklaringen die generaal De Gaulle gis termiddag op zijn persconferentie heeft afgelegd, was ongunstig. In bepaal de kringen meende men zelfs dat hier door de voorgenomen besprekingen in Evian in gevaar waren gebracht. Men meent in deze kringen dat de twee mogelijkheden, die De Gaulle voor een oplossing van het Algerijnse vraagstuk handhaaft, namelijk een sa mengaan van een nieuwe Algerijnse staat mèt Frankrijk of een afscheiding, voor de Algerijnse opstandelingen on aanvaardbaar zijn. De eerste, het samengaan, wil de voorlopige Algerijnse regering slechts als een „politiek element" in overweging namen. En de tweede oplossing, die der afscheiding, houdt volgens de FLN het gevaar van een verdeling van Algerije ROEIT ZÉ GENADELOOS UIT WOENSDAG Den Burcht (grote zaal)Toneelavond Selskip Fryslan. 8 uur nam. Geref. Kerk (Oude Vest): Orgelconcert Feike Asma. 8 uur nam. Rehoboth: Kindercircus voor Slecht horenden. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing dr. H. H. Frese. „Zeevaarders van de Zuidzee". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O.-caba- ret en -variété „Sterrenregen". 8 uur nam. Wykgebouw Levendaal: Jaarverg. Prot. Chr. wonlngbouwver. 8 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. President De Gaulle vertrekt van avond uit Parijs voor een reis van vyf dagen door zuidwest-Frankrijk, waar hij spreekbeurten zal vervullen. Men amhassade te Cairo laatstelijk als eerste ,verwacht .dat hy a.s. zaterdag zyn be- ambassaae te cairo, laatsteiyk ais eerste iangrykste toespraak in Bordeaux zal secretaris. 1 houden. BINNENLAND Van 22 mei tot en met 27 mei 1961 zal Hr. Ms. fregat „Van Amstel", dat op de Ned. Antillen gestationeerd ls, een be zoek aan Suriname brengen. B. en W. van Rotterdam hebben be sloten aan Ir. J. W. Ernste, president directeur Shell Nederland Raffinaderij N V. en Shell Nederland chemische fabrieken N.V., de Van Oldenbarneveltpennlng toe te kennen wegens zlin verdiensten voor de na-oorlogse industriële ontwikkeling van de stad. De uitreiking van de penning, de hoogste stedelijke onderscheiding, zal op 12 mei ten stadhuize plaatshebben. Twee nieuwe raden tevens plaatsver vangend lid, van het Hoog Militair Ge rechtshof te Den Haag, zijn gisteren tij dens een buitengewone openbare zitting beëdigd en geïnstalleerd. Het zyn lult.- generaal b.d. T. E. E. H. Mathon en gene- raal-majoor F. v. d. Veen. - Gisteravond is met een KLM-lyntoe- stel de minister van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, naar Hamburg vertrokken. Hij zal daar een conferentie bijwonen van ministers van Onderwys en Cultuur uit de 15 landen van de Raad van Europa en Spanje. Er zal worden nagegaan hoe de samenwerking van de landen op het ge bied van onderwijs en wel speciaal dat van het middelbaar technisch onderwys, kan worden versterkt. In 1959 werd op Initia tief van Nederland een dergeiyke confe rentie gehouden ln Den Haag. BUITENLAND In de Cubaanse provincie Las Villas zijn gisteren twintig personen gearresteerd na de ontdekking van een sabotageplan ln Sagua la Grande. Een hoeveelheid wapens springstoffen en anti-Castropropaganda- materlaal werd ln beslag genomen. I Door een bomaanslag ln een café ln Algiers werden dinsdagavond twee Alge- rynen gedood en é^n gewond. De dader, vermoedeiyk een Algerijnse opstandeling, ontkwam. Voorts kwam. ln de buurt van het AFP-kantoor ln Algiers, een plastieken lading tot ontploffing onder de auto van de eigenaar van het restaurant „De pers club". In Hamburg ls de vroegere comman dant van het concentratiekamp Fühls- büttel Willi Düsenschoen gearresteerd verdacht van moord ift 1933. Hij was reeds 5 april voor deze zaak ln hechtepls ge nomen, maar moest wegens gebrek aan bewijs worden vrygelaten. Thans ls een nieuw bevel tot Inhechtenisneming uitge vaardigd. De mynbouwstad Novogeorglewsk ln de Oekraïne heeft haar naam ln Chroesjt- sjow gewyzigd. zo biykt uit het offlclele orgaan van de Opperste Sowjet. Dit zou de eerste maal zyn dat een Sowjetrussi- sche stad naar de huidige premier en par tijleider wordt genoemd. In 1957 werd of ficieel bepaald, dat plaatsen alleen de naam mochten aannemen van een overleden leider en dan nog alleen ln ultzonderiyke gevallen. De Malelse Federatie. Slam en Ier land hebben by de Algemene Vergadering van de V.N. een ontwerp-resolutle inge diend. waarin gevraagd wordt om beëindi ging van „de praktyken waardoor het Ti betaanse volk van zyn rechten en funda mentele vryheden wordt beroofd". In het stuk wordt de Chinese volksrepubliek niet met name genoemd. Het ls nog niet be kend, wanneer de Tibetaanse kwestie aan de orde zal komen. Door het neerstorten van een rots zyn gisteren in een grot bij Mardln ln Zuid-Turkije zes mensen om het leven ge komen. De slachtoffers waren herders die tegen een zware regenbui schuilden. De Verenigde Staten zullen deel nemen aan een Internationaal filmfestival dat van 9 tot 23 Juli ln Moskou wordt gehouden, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Het ministerie heeft de Rus sische ambassade meegedeeld, dat de V.S. de Russische uitnodiging om aan het festival deel te nemen zullen aanvaarden. De dertien negers die ln de Zuld- afrlkaanse stad Vereeniging terechtstonden op beschuldiging van het plegen van ge welddaden en het aanzetten daartoe in Vanderbljlpark op 21 maart van het vo rige Jaar, hebben gisteren als vrije man nen het gerechtsgebouw verlaten. De rech ter voor wie het proces de afgelopen zes maanden werd gevoerd overleed vorige week Daarop liet de openbare aanklager weten, dat hij niet voornemens was een nieuw proces te beginnen. Dinsdagavond is tydens het spitsuur even bulten Waterloo Station een binnen komende elektrische personentrein in bot sing gekomen met een achteruitrijdende lichte rangeerlocomotief. De twee voorste rytulgen schoven in elkaar. De bestuurder van de trein werd gedood, twaalf passa giers werden gewond, doch niet ernstig. Sommigen hunner waren beklemd geraakt. De toegang tot het station was urenlang versperd De dezer dagen door communlstisch- Chlna vrijgelaten Amerikaanse zakenman Robert E. McCann heeft volgens zyn fa milie nog slechts drie weken leven. Hy ïydt aan gevorderde borstkanker. McCann ls ondergebracht ln een hospi taal van de Amerikaanse luchtmacht op het vliegveld Clark ln de Filippijnen. Twee gehuwde dochters van de zakenman, als mede andere leden van zijn familie, zijn per vliegtuig naar de Filippijnen onderweg. De 10-Jarlge Prinses Anne, die zich op het kasteel Windsor bevindt, heeft ma zelen, aldus meldt onze Londense corres pondent. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Mees- terserie Residentie-Orkest o.l.v. Franz Paul Decker. Soliste Elisa Czerfalvi. 8 uur nam. Wassenaar: Gebouw Ned. Prot. Bond. Ds. A. E. Ruys over „Christen zijn in Oost-Duitsland. 8 uur nam. VRIJDAG Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. dr. S. Wiegersma over de waarde van het intelligentie-onderzoek. 8 uur nam. Lakenhal: Officiële opening Tentoon stelling „Omaggio a Dante". 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater speelt „De Wonderdoenster". 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventskerk: 1011 uur voorm. bybelstudie; 11 uur voorm. ds. C. A. Schmutzler van Huis ter Heide. Schouwburg: Chr. Zangspelclub Staal- wyk „Het geheim van de hofmaarschalk". 8 uur nam. Sted. Gymnasium (Aula): Klassieke avond Leidse Jeugd Actie. 8 uur nam. Steenschuur 6: K. en O.-werkcursus. Kamperen o.l.v. D. L. van Elk. 8 uur nam. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG Antonlusclubhuis: Speelgroep Oko. Op voering van „Een kerel van een vrouw". 8 uur nam. Lakenhal: Ledenvergadering „Dante Alighierl". Lezing over exposerende kun stenaars. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. DINSDAG Antonlusclubhuis: Speelgroep Oko. Op voering van „Een kerel van een vrouw". 8 uur nam. Gebouw Prediker: Evangellsatledienst v. d. Oecumenisch Reformatorische Kerk Lelden. Predikant J. H. Steussy. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Pelikaanstraat 1 (hoek Oude Vest) Tentoonstelling werk van J. Schlechter. Geopend 102 en 47 uur (t/m. 12 april). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u DE BIOSCOPEN Trianon „Winden waaien om de rot sen" (14 jr.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De wraak van Tangoroa" (14 Jr.) Werkdagen: 2.30, 7.19 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; don derdagcyclus „Onder de mantel van de nacht". VOOR DONDERDAG 13 APRIL Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 'tut. io... v. vrouw. 11.15 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land.- en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedryfsleven, lezing. 13.00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Bariton en piano. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Muzlk. blografie. 16.00 Gevar. progr. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 V. d. Jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.50 Gesproken brief. 18.55 V. d. kind. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Concertge bouw ork. (Om plm. 21.05-21.15 inter views). 22.05 Toespraken. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. en meded. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Nwe gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II. 298 ni. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor bejaarden. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Wij van het land, praatje. 12.35 Land en tulnb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.35 Chansons. NCRV: 14 00 Splijt stof, hoorsp. (Herh.). 14.40 Gram. 15.30 Koorzang. 16.00 Verkenningen in de Bij bel. 16.20 Cello en plano. 16.55 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17 30 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Polltlekapel. NCRV: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Meis jeskoor en instrum. kwintet. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. praatje. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken-parade. 22.00 Interkerkeiyke samenkomst, rep. 22.30 Nws. 22.40 Avond- overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Pla- tennleuws. 23.30 Vergelijking van verge- ïykingen: Homerus en Gorter, lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.30 De we reld van vandaag, polit lezing. 20.40 Kent gij het landReizen door Neder land. 21.00 TV-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.50 V. d. kind. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Quiz. 13.40 Voor dracht. 14.00 Pianorecital. 14.30 Literair progr. 15.00 Amus. muz. 15.45 Onbekend. 16.15 Kritieken. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 1815 In the South East. 19.00 Gram. 19.30 Frauds, Fakes ans Forgeries. 20.30 Gram. 21.00 Praatje 21.30 Cabaret. 22.00 Nws. 22.30 Voordracht. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.41 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 i 247 m. 12.00 Gram. 12.31 V. d. arb. 13.00 Ge var. muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 1615 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitsl. races. 16.34 Lichte muz. 17.31 Lichte muz. en ber. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws en Journ. 19.25 Sport. 19.31 her- sengym. 20.00 Samenzang. 20.31 Brleven- beantw. 21.00 Licht progr. 21.31 Gevar. muz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Jazzmuz 23.31 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Amus. muz. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.35 Gevar muz. 19.00 Nws. en weerber 19.45 Filmmuz. 21.15 Jazzmuz. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 rk. conc. 23.15 Kamermuz. 24D0 Nws. en weer ber. 0.10 Dans- en amus. muz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Klass. muz. 14.05 Ka mermuz. 16.40 Kamermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelrecital. 19.00 Nws. 20.05 Ork. conc. 21.50 Muzik. nws. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koer sen. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse lws. 16.21 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije Politieke Tribune. 20.00 Boekbespr. 20.26 Gewijde muz. 21.15 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Intern, radio-universiteit. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 12.30 Ham- mondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Werken v. Belg. componisten. 15.15 Koorzang. 15.30 Lichte muz. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.30 Zangrecital. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 21.00 Discoparade. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. Casino „Riflfl onder de vrouwen" (18 jr.). Dagelijks 7 en 9.15 uur; werkd. 2.30 en zondag 2.30 en 5 uur „Teenager melodie". (Alle leeftijden). Lido „Zorg dat Je erby komt" (Alle leeft.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I uxor „G. I.-blues". (Alle leeft.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „De witte wildernis" (Alle leef- tyden)Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra Theater (Wassenaar) Van vrijdag t/m. woensdag 8 uur (zaterdag en zon dag 7 en 9.15 uur: „Nonnen voor het vuurpeleton" (14 Jaar). Donderdag 8 u. „Malgret zet een val" (18 Jaar). Zon dag en woensdag 2.30 uur: „Tarzan ln New York" (elke leeftyd). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leidén is geopend Apotheek „Tot Hulp der Mensscheid", Hooigracht 48, tel. 21060. B(j geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), T el op dokterstelefoon 22222. WEERR APPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d weer P ,0 H Sf B e*>s s* SS Amsterdam motregen z 2 15 6 0.1 Den Helder geh. bew. zzw 6 12 6 0.1 Ypenburg zwaar bew zw 4 15 4 0 Vllssingen zwaar bew. z 5 14 7 0 Eelde mist zw 4 15 2 0 De Bilt mist zzo 1 15 6 0 Twente mist zw 2 16 5 0 Eindhoven zwaar bew. zzw 2 17 7 0 Z.-Limburg half bew. zzw 2 16 10 0 Helsinki onbewolkt n 2 3 -8 0 Stockholm licht bew. z 4 8 -1 0 Oslo regen z 3 11 4 0 Kopenhagen half bew. z 3 10 5 0 Aberdeen zwaar bew. w.stll 17 8 1 Londen zwaar bew. z 4 16 7 0 Brussel onbewolkt WAtil 16 8 0 Luxemburg geh. bew. n .1 12 9 2 Parijs onbewolkt ozo 1 1 6 0 Bordeaux mist w.stll 18 4 0.5 Grenoble zwaar bew. wstil 15 11 1 Nice licht bew. nnw 7 18 11 0 Beriyn licht bew. ozo 2 16 4 0 Frankfort half bew. n 1 17 10 0.4 München geh. bew w 2 15 10 9 Zürlch zwaar bew. nw 2 17 10 0 Genêve zwaar bew. no 1 14 7 1 Locarno onbewolkt w.stll 20 5 0.1 Wenen half bew. nnw 1 17 7 3 Innsbruck regen O 1 17 7 3 Athene zwaar bew. w.stll 18 Rome geh bew ono 4 18 7 0 Ajacclo zwaar bew. ono 4 18 7 0 Madrid licht bew. w^tll 22 9 O MMlorca half bew. nw 4 21 9 14 Lissabon onbewolkt wnw 4 23

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2