deken- en stoffenwevers Majoor Gagarin na vlucht in een kunstmaan behouden geland Proces-Eiclimami: duel juridische specialisten éw WEERBERICHT Binnen anderhalf uur om aarde Onbewogen luisterde beklaagde naar de stroom van Hebreeuws sinds 1770 President De Gaulle waarschuwt leiders Algerijnse rebellen leuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 12 APRIL 1961 No. 30327 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 RUS EERSTE MENS IN RUIMTE Een nieuwe fase in de ontwikkeling van de ruimtevaart werd vanochtend met een opwindend Russisch experiment ingezet: de eerste mens verliet de aarde en maakte een ruimtevlucht en landde daarna behouden op Russisch gebied, In de vroege ochtenduren werd de 27-jarige gehuwde Russische luchtmacht-majoor Joeri Aleksejewitsj Gagarin, vader van een dochter, in een 4725 kg wegende kunstmaan door een meertrapsraket in een baan om de aarde gelanceerd. Hij doorstond de beproe vingen van de lancering goed, draaide in een toestand van schijnbare gewichtsloosheid een rondje om de aarde, op een hoogte die varieerde van 302 tot 175 km, en keerde na een technisch zeer knappe afremmingsmanoeuvre weer behouden naar de aarde terug. Rusland ligt dus kennelijk ook bij deze horde in de race naar de ruimte nog voor op Amerika, dat eerst voor eind deze maand een bemande raket- vlucht (dus niet een kunstmaan) heeft geprojec teerd. Zowel Rusland als Amerika hebben ontzaglijke bedragen besteed aan hun ruimteprojecten. Het nieuws van vandaag vormt de climax van een twintigtal jaren wetenschappelijke inspanning en minstens twee jaar intensieve training van ruimte vaarders. Het ruimteschip ,dat door de Russen i „Wostok" (Oost) wordt genoemd werd I vanochtend vroeg gelanceerd met een meeretrapsraket in een baan, die een hoek van ruim 65 graden met de evenaar maakte. Het doorliep deze baan in 89 minuten en 6 seconden. Met Gagarin werd contact onderhou den over de radio, die op verschillende golflengten uitzond, terwijl zijn gedra gingen bovendien op het televisiescherm konden worden gevolgd. Om vijf minuten voor half elf Moskouse tijd, d.w.z. 5 minuten voor half negen Nederlandse tijd, meldde Radio Moskou dat Gagarin de landingsmanoeuvre inzette en om vijf minuten voor elf Moskouse tijd (5 voor 9 Ned. tijd) landde het ruimteschip in het tevoren vastge stelde gebied in West-Rusland. Een opwindend experiment was geslaagd en een nieuwe periode in de ruimtevaart ingeluid. De vlucht had een uur en 48 minuten geduurd, n.l. van 7 over 7 tot 5 voor 9 Nederlandse tijd. Eerste stapje in oneindigheid Rusland heeft met deze prestatie een nieuwe primeur toegevoegd aan de reeks ruimte-experimenten van de laatste drie en een half jaar. Op 4 oktober 1957 had Rusland de primeur van de eerste kunst maan, de Spoetnik I. Een maand later bracht de tweede Spoetnik het eerste le vende wezen, het hondje Laika in de ruimte. Rusland had voorts als specta culaire primeurs de eerste treffer van de maan. de eerste terugkeer van leven de wezens (de hondjes Bielka en Strel- ka) uit de ruimte, de eerste foto's van de „achterzijde'' van de maan en het eerste „schot" naar Venus, gelanceerd van een zeer zware kunstmaan, als af fuit, hoewel dit projectiel verloren ging. Dit zijn zeer knappe technische pres taties, die thans evenwel voor het groot ste deel ook in het vermogen van de Amerikanen liggen. Onvoorstelbaar groot In zeker op zicht kan men het enigs zins overdreven noemen, te spreken van „ruimtevaart" waar het, zoals de pres tatie van de Russen van vandaag, de directe omgeving van de aarde betreft. De grootste afstand van de aarde die majoor Gagarin bereikte, was 302 km. Dat is wel veel hoger dan het op 1 april gevestigde hoogterecord van de Ameri kaan Joe Walker (die in een X-15 ra ketvliegtuig tot bijna 50 km hoog kwam) maar het is een heel klein afstandje wanneer we de onmetelijke uitgestrekt heden van de wereldruimte in aanmer king nemen. Onze naaste buur in het heelal, de maan, staat op ongeveer 380.000 km afstand, de dichtstbijzijnde planeet, Venus, is altijd nog minstens 43.000.000 km verwijderd en de zon staat op ongeveer 150.000.000 km afstand van de aarde. De dichtstbijzijnde ster (afgezien van de zon) is 40.000.000.000.000 km verwijderd! Ons zonnestelsel is nog maar een ake lig klein onderdeeltje van het Melkweg stelsel, dat vele miljarden van zulke „zonnen" telt, en op zijn beurt een van de miljarden sterrenstelsels in het heelal is. Maar deze cijfers betekenen niet, dat de Russische prestatie van vandaag niet onder ruimtevaart gerangschikt kan worden, al is het een bescheiden begin. Men zou het kunnen vergelijken met „baden in zee" waarbij men niet verder dan een paar meters van het strand MEER BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Meer bewolking met plaatselijk enige regen, in hoofdzaak in het noordwesten van het land. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Tamelijk zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 APRIL Zon op: 5.49 uur; onder: 19.33 uur. Maan op: 5.22 uur; onder: 17.25 uur Hoogwater te Katwijk te 1.50 en 14.11 uur; laagwater te 9.52 en 22.20 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's komt terwijl de wereldzeeën zich over meer dan 300.000.000 vierkante kilometer uitstrekken Stadium overgeslagen Opmerkelijk is, dat de Russen (al thans voor zover bekend) een stadium in de bemande ruimtevaart hebben overgeslagen, dat de Amerikanen aan een bemande kunstmaan willen laten voorafgaan, namelijk een bemand ra ketschot naar de ruimte. Bij een derge lijk raketschot, waarbij de bemande cap sule niet in een baan om de aarde komt maar na een ballistische vlucht in de atmosfeer terugvalt, worden niet de enorme snelheden bereikt die nodig zijn, om een baan om de aarde te doorlopen. Daardoor zijn de terugkeerproblemen bij een dergelijk raketschot veel minder ernstig. Door de geringere snelheid treedt minder wrijving op in de bovenste lagen van de atmosfeer en Is de afrem mingsmanoeuvre veel eenvoudiger. De Russen hebben echter in hun ge hele ruimtevaartprogramma tot dusver allerlei tussenstadia overgeslagen, om met gTote sprongen spektakelstukken op te voeren. Technisch zijn deze bijzonder knap, doch zij dragen minder tot weten schappelijke exploratie van de ruimte bij dan het veel rustiger weloverwogen Amerikaanse ruimteprogramma. Gewichtloosheid Een van de belangrijkste resultaten van de Russische bemande kunstmaan zal zijn, dat men tenslotte een indruk kan krijgen van de invloed van schijn bare gewichtsloosheid in een langere pe riode dan tot dusver kon worden verwe zenlijkt. Op 1 april jl. onderging de Amerikaan Joe Walker in zijn X-15 deze toestand twee minuten, en dat was tot dusver een record. De Russische ruimtevaarder Gagarin deelde over de radio mede, dat hij de toestand van schijnbare gewichtsloos heid zonder moeite kon verdragen. Me disch onderzoek zal later moeten uitwij zen, of er geen nadelige gevolgen van een dergelijke toestand te duchten zjjn. Goed partij-man! Gagarin was in ieder geval nog vol doende bij de tijd na zijn sensationele tocht, om (volgens Radio Moskou) als eerste woorden na zijn landing te zeg gen: „Wees zo goed de partij, de rege ring en Nikita Chroesjtsjof persoonlijk te melden, dat de landing normaal is verlopen. Ik voel mij goed en heb geen letsel opgelopen". President Kennedy heeft na het ver nemen van het nieuws over de Russische bemande kunstmaan als commentaar geleverd, dat Amerika geen mens de ruimte in zal sturen voordat volledig vaststaat, dat hy veilig kan terugkeren. Iets dergelijks is ook herhaaldelijk door de Russen verklaard. In Amerika zijn zeven astronauten in opleiding, de Russen zouden er zes op een bemande ruimtevlucht hebben voor bereid. (Van onze Reisredacteur, W. L. Brugsma) Jeruzalem Onaangekondigd zat hij ineens in zijn glazen kooi tussen twee politiemannen: een ouder wordende man, met een begin van kaalheid, een bril op een onbewogen gezicht, alles bijeen een stijf restant van officiers-allure. In de schouwburgzaal van Beit Haam, voor een huis vol journalisten en diplomaten, was een man opgekomen voor wat misschien zijn laatste rol zal zijn: Adolf Eichmann, beschuldigd van het organiseren en leiden van de moord op zes miljoen joden. Vijf minuten later las de president van het speciale gerechtshof de akte van beschuldiging voor: een stroom van Hebreeuws, waarin maar enkele woorden herkenbaar warenAuschwitzCyklon-b MajdanekReichssicherheitshauptamtTréblinkaZentral- stelle für Judische Auswanderung. Onbeschrijflijke opsomming van misdaden Eichmann, de Gestapo-specialist voor joodse aangelegenheden, hoorde die eer ste tranenwoorden onbewogen aan, rechtopstaande, vuist op de naad van de broek. Verstond hij geen Hebreeuws? Een tolk herhaalde de aanklacht in het Duits, de onbeschrijflijke opsomming van moord, verkrachting, slavernij, verbran ding, vergassing, deportatie, uithonge ring. De vier miljoen doden van Ausch witz, de honderd kinderen van Lidice, de abortussen van het getto van Kowno, de sterilisaties, de nekschoten, de stappen naar de „Endlösung" van het joodse pro bleem: zeventien pagina's met vijftien punten van aanklacht: misdaden tegen het joodse volk, misdaden tegen de I mensheid. Slot on pag. 2 Ontploffing in de Ridderzaal (Van onze Haagse correspondent) Even voor half tien gisteravond werd de omgeving van het Binnen hof er was zitting van de Eerste Kamer opgeschrikt door een daverende knal. Enkele mensen, die zich in de omgeving van dit historisch stukje Haagse grond be vonden, zagen zelfs een lichtflits. Het debat in de Kamer werd even onderbroken. Onmiddellijk werd groot alarm geslagen en de brand weer rukte uit met twee autospui ten, een ladderwagen, een mate riaalwagen en de commandowagen. Ook de politie kwam in het geweer. Aanvankelijk de ontploffing moest zich in de Ridderzaal hebben voorge daan konden brandweer en politie niets vinden. Om tien uur rukte de brandweer in. Er bleef echter een mo torspuit met bemanning achter. Op dat moment stonden politie en brandweer nog voor een raadsel. Toch werd later een spoor gevonden. In een smalle doorgang bij de in gang van de Rolzaal vonden de naar stig zoekende politiemannen een stukje gedeeltelijk gesmolten plasticbuis. De vervormingen en de scheuren, sa men met de aanwezigheid van een stukje aangekleefd lont, wettigen het vermoe den, dat onbekenden een soort projec tiel hebben laten ontploffen. Die ont ploffing heeft echter geen schade aan gericht. De knal van de explosie werd vermoedelijk versterkt door de holle ruimten in de grafelijke gebouwen. De massamoordenaar Adolf Eich mann, bewaakt door twee politie mannen, in het hokje van kogelvrij glas, waarin hij gedurende de zit tingen van hel proces verblijven zal. Deze telegrafisch overge brachte foto werd gemaakt tijdens hel voorlezen van de akte van be schuldiging. Dit is de eerste ruimtevaarder, de Rus foeri A Gagarin. Hij is 27 jaar oud, en getrouwd met een 26-jarige Russische. Het echtpaar Gagarin heeft een dochter. Gagarin is lid van de Komsomol, de organisatie van jonge commu nisten, en sinds vorig jaar ook lid van de Russische communistische partij. Hij studeerde aan de technische hogeschool van Lioeberetsk bij Moskou, de technische hogeschool van Saratof en de militaire academie. Hij is majoor bij de Russische luchtmacht maar niet als hoofdberoep. Hij is van zijn vak metaalsmelter. Gagarin kreeg na zijn landing een telegram van Chroesjtsjow: „Ik feliciteer U van harte. Ik omhels U. Tot spoedig weerziens in Moskou", heeft plaatsing voor: iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Gaulle heeft de leiders der Algerijnse opstandelingen gewaar schuwd, dat Frankrijk alle hulp verlening aan Algerije zou staken, zijn onderdanen naar het vaderland zou terugbrengen en het half mil joen Algerijnse arbeiders, dat in Frankrijk werkt, weer naar Alge rije zou zenden, indien de Algerij nen bij een toekomstige stemming, waarin zij van hun recht tot zelf beschikking zouden gebruik maken, zich tegen samenwerking en samengaan met Frankrijk zouden uitspreken. De Franse president deed dit op zijn met spanning verbeide persconferentie van gistermiddag, die door meer dan Geen atoomzwaard voor de NAVO Premier Macmillan heeft op een persconferentie in Ottawa ver klaard, dat hij meent begrepen te hebben, dat president Kennedy het Amerikaanse aanbod, de NAVO- bondgenoten van een onafhankelijk atoomzwaard in de vorm van Polaris-raketten te voorzien, heeft ingetrokken. Macmillan verklaarde: „Ik geloof niet dat de nieuwe Amerikaanse regering van zins is het plan overal raketten heen te zenden uit te voeren. Ik geloof dat z^j het min of meer heeft laten vallen". De Engelse premier heeft de eventuele levering van Polaris-raketten aan de NAVO-bondgenoten en andere kwesties betreffende de Noordatlantische Ver dragsorganisatie (NAVO) met zijn Cana dese ambtgenoot Diefenbaker besproken. 800 journalisten, diplomaten en voor aanstaande personen is bijgewoond. Het viel diplomatieke waarnemers op, dat de president niet wilde ingaan op de redenen, die de FLN-leiders hebben opgegeven voor hun niet-verschijnen in Evian, waar 7 april het Algerijnse over leg had moeten beginnen. De Gaulle maakte wel een verzoenend gebaar tegenover de rebellen met zjjn verklaring, dat Ben Bella en vier andere FLN-leiders die in Franse handen zijn, veel meer vrijheid krijgen, zodra het overleg daadwerkelijk is begonnen. Hij voegde eraan toe, dat Ben Bella en de zijnen op vrije voeten zouden worden gesteld, indien er een einde kwam aan de vijandelijkheden in Algerije. Volgens kringen, die in nauwe ver binding staan met de Franse regering, is dit De Gaulles laatste aanbod voor onderhandeling met de rebellen-leiders. 9 Slot pag. 2 Uit Het Leidsch Dagblad van 12 april 1861: In den Gemeenteraad van Utrecht is door een der Wethou ders betoogd, dat het strijdt met de artikels 70 en 179 der ge meentewet, wanneer aan een commissie door den Raad be noemd en niet aan Burg. en Weth. de taak wordt opgedragen om Z. M. de Koning bij hoogst- deszelfs verblijf te Amsterdam namens den Raad hulde te bie den. De vraag of dat wettig was, had h{j zich reeds voor eenige dagen gesteld bij het lezen van een berigt in de dagbladen uit Leiden omtrent zoodanig besluit terwijl de Leidsche raad in 1853 een gelijksoortig besluit had ge nomen (Advertentie) De onderge- teekende geeft bij dezen kennis hij bij de herstemming van een Hoofdingeland-Plaatsvervanger bij het Hoogheemraadschap van i Rijnland, niet verder in aan merking wenscht te komen. J. van Mannekus.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1