Kerk moet ernst maken met abc van christendom Plaatsing van caisson in Veersclie Gat mislukt Bent U ook zo snel verkouden Even snel en bovendien veilig helpt Rheumin U er weer van af ZELF GEDAAN - ROXY VERDIEND 'xi Roxy?.ja, graag Moskou bereidt processen voor Minister Visser ivil meer weten over Amerikaanse hulpverlening Opgericht 1 maart I860 Woensdag 12 april 1961 Vierde blad no. 30327 Eschatologische dimensie zeer belangrijk (Van onze correspondent) Nu de Ned. Herv. Kerk nog zo zeer het merkteken draagt van een schuldig verschraald belijden, zal zij haar onvermogen moeten erkennen tot het volvoeren van leertucht in de ware zin van het woord. Dit zei dr. Krijn Strijd in een rede over dimensies der leer tucht. die hij gisteren hield in Tivoli te Utrecht, voor de Hervormde predikanten-vereniging. Vanuit een nieuw zich laten binden door de Heer der Kerk, een nieuw zich laten richten door het Rijk van God, een nieuw zich laten stuwen door de Geest, zal de Kerk dit onver mogen kunnen overwinnen. Dit betekent, dat zij ernst zal moeten maken met het a.b.c. van het christendom. Dr. Strijd noemde dit een noodzake lijke opleving van kerk-opbouw. Wan neer dit geschiedt ziet hij in de toekomst geruisloze revoluties ten aanzien van leer en leven. Dat wil zeggen: er zul len vele dingen veranderen zonder leer- tucht-procedures. Op deze wijze wordt zijns inziens een nieuw zijn van de kerk merkbaar. Dan zal zij ook het doen van de waarheid moeten tonen, vervolgens het spreken en ten slotte pas het leertuchtelyke handhaven van de waarheid. Hierbij zal men rekening moe ten houden met een aantal dimensies, die dr. Strijd zeer essentieel acht. Het grootste deel van zijn betoog was ge wijd aan de uiteenzetting van deze Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig 1 Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades - product, dus: vertrouw er opl Cézanne-expositie in Weens kasteel In het kasteel Belvedère in Wenen, vaar in 1955 het Oostenrijkse staats verdrag werd ondertekend, legt men de laatste hand aan een tentoonstelling, die 106 werken van Cézanne omvat. In de afgelopen jaren hebben de tentoon stellingen van Gauguin en van Van Gogh een onvergetelijke indruk achter gelaten, maar de belangstelling voor het werk van Cézanne is nog groter. De collectie omvat 45 olieschilderijen, 38 aquarellen en 23 tekeningen. Daar de gemeente Wenen het initia tief en de verantwoordelijkheid voor deze tentoonstelling op zich heeft geno men. moet het gemeentebestuur ook voor de verzekering opkomen. Het daarvoor benodigde bedrag is echter zo hoog, dat de gemeente de hulp van 15 Weense ver zekeringsmaatschappijen heeft ingeroe pen, want de 106 werken vertegenwoor digen tezamen een waarde naar schat ting van 45 miljoen gulden. De ideële kunstwaarde echter, die nog vèr boven de handelswaarde uitgaat, is niet by be nadering aan te geven. Volgens inter nationaal gebruik bedraagt de verze keringspremie slechts twee promille, wat in dit geval veel te laag is, want wan neer slechts één schilderij ter gemid delde waarde van ongeveer een half mil joen verloren zou gaan of onherstelbaar wordt beschadigd, dan is de totale ver zekeringssom reeds uitgeput. Vandaar de grote zorg voor veiligheidsmaatrege len. Nadat de douane had vastgesteld, dat e: zich in de kisten geen smokkelwaar bevond, kon de tentoonstelling worden ingericht, zodat nu de schilderijen, aqua rellen en tekeningen reeds zijn opge hangen. Daar er enkele jaren geleden door onachtzaamheid brand in het kasteel is uitgebroken en kortgeleden een meisje te Graz in een rage van kunst- enthousiasme een Chinese tekening heeft gestolen, werd het aantal suppoos ten en oppassers verdubbeld. Moderne kunstwerken zijn namelijk veel „kwets baarder" dan oude kunst. Een bescha digde Rembrandt kan men restaureren, maar by een tekening van Cézanne is dit veel moeilijker. Dit bleek, toen een al te ijverige Duitse douane-ambtenaar verleden jaar op een tekening van Cé zanne een blauw stempel drukte, ten teken dat de „zaak in orde was", maar dit had tot gevolg dat het werk vol gens het oordeel van de experts onher stelbaar was beschadigd!!!. De voor de Weense tentoonstelling bestemde werken zijn afkomstig uit 29 musea en 27 particuliere collecties uit West-Europa en de Verenigde Staten. Ze zullen een bijzondere attractie vor men tijdens de a.s. Weense „feestweken", want ze blijven twee maanden lang in de Oostenrijkse hoofdstad. Wegverkeer eist 1000 doden per dag Het wegverkeer eist minstens 1000 do den per dag in de wereld, zo blijkt uit, overigens nog onvolledige statistieken die de Wereldgezondheidsorganisatie van de V.N. byhoudt. Het wegverkeer, dat steeds intensiever wordt, staat dan ook boven aan in de internationale lijst van doods oorzaken door ongelukken, waarop ook voorkomen ongevallen door vuurwapens, vergiftiging, brand, ontploffingen, ande re transportmiddelen, verdrinking en vallen. Een bekendmaking, waaraan deze ge gevens zijn ontleend, komt tot de con clusie dat het dringend nodig is dat een intensieve studie wordt gemaakt van middelen om het aantal verkeersongeluk hen te beperken. Er zijn op het ogen- mik dagelijks een honderd miljoen auto's en vrachtwagens en zeker net zoveel motorfietsen en scooters op de weg. i dimensies. Het belangrijkste noemde spreker de eschatologische dimensie. De ze accentueert het toegesloten worden van het hemelrijk, het uit het rijk van Christus gesloten worden. Het gaat hier bij dus niet „meer" om het geluid van de kerk, maar dat van het rijk. In dit verband vroeg dr. Strijd zich af of de Gereformeerde Kerken zich bewust waren van deze eschatologische momen ten, toen zij „te velde trokken" tegen ds. Netelenbos, in 1920 (die de Geest ts veel zou stellen boven de schrift), tegen Geelkerken en de zijnen, in 1926 (sprak de slang al dan niet?) en tegen Schilder, in 1944 (toen het ging over de al dan niet veronderstelde weder geboorte). Leertucht. zo zei spieker, is belijden tot in uiterste consequentie. Verdwijnt de eschatologische dimensie uit deze leertucht dan wordt het zwaard een kartonnen ding. In de praktijk Is gebleken, dat men de eschatologische dimensie niet aankan omdat het een te zware geestelijke ruimtevaart blijkt. Men heeft zich daarom gewend aan een burgerlijke vorm van leertucht, stelt uitsluiting uit de kerk gelijk aan uit sluiting uit het rijk. Vervolgens noem de dr. Strijd de oecumenische dimensie. Deze doet ons de relativiteit en onhoud baarheid ontdekken van een leertucht die de eschatologische ernst mist. Wordt in het belijden niet tc een zijdig accent gelegd op het woord en te weinig op de daad? De onkerkelijke of randkerkelijke buitenwacht ziet leer- tucht-procedures alleen als haarkloverij over secondaire kwesties, getuige van de introverte habitus van de kerk. Dii geldt eens te meer ondat men in de kerk te weinig het elan en verlangen naar het rijk van Christus ziet. Deze leer tucht frustreert het apostolaat, aldus dr. Strijd. „Doe-het-zelf" geeft veel voldoening. Kijk: het werk komt prachtig „uit de verf"! Nu even de kwast weggelegd en... tjonge, wat smaakt zo'n Roxy fijn! Alken Roxy heeft het uiterst dunne Elfin papier. Zo geniet u méér van de beste tabakken uit Amerika. Op zandbank gelopen Vanavond komt een nieuwe poging (Van onze correspondent) „Wanneer wij het met onze mensenhanden tegen de natuur moeten opnemen, kunnen we op de meest onverwachte momenten aan onzej beperktheid herinnerd worden". Dit zeide ir. Wiggerts van Rijkswater staat bij de bouw van de dam in het Veersche Gat gisteravond na het mislukken van de poging de eerste caisson in het sluitgat te plaatsen. Deze mislukking is nog duidelijker wanneer men bedenkt, dat deze zelfde ingenieur enige dagen tevoren had gezegd, dat er bij de afsluiting van het Veersche Gat geen enkel risico genomen zou worden". Volgens het Italiaanse persbureau Continentale, dat zich specialiseert in berichten uit communistische landen, bereidt, de Russische regering een reeks „spectaculaire" processen tegen Russi sche burgers voor. De processen zullen worden gevoerd in zeven steden in de Sowjet-Unie: Riga. Wilna, Minsk, Kiew, Het is nu niet zo als bij de sluiting van de dijken na de ramp in 1953. Toen zouden en moesten de stroomga- ten zo snel mogelijk dicht. Er werden toen wel risico's genomen, die door de natuur dan ook ettelijke malen gehono reerd werden. Nu, bij Veere heeft men echter alle tijd om voorbereidingen te treffen. Kosten noch moeite zijn ge spaard om mislukking te voorkomen. Alles is naar menselijke berekening tot op de laatste minuut en centimeter uit gerekend. Toch was er gistermiddag, de natuur in aanmerking genomen, maar weinig nodig om de plannen van onze bekwame waterbouwkundigen totaal in de war te sturen. Er kwam een mist bank opzetten, juist op het moment dat de vier havensleepboten van Smit uit Rotterdam de enorme doorlaatcais- son naar zijn plaats van bestemming wilden slepen. Ook had een onbereken bare stroom een klein zandbankje ge vormd, waar volgens peilingen van en kele dagen geleden ruim voldoende wa ter stond voor de caison. Het resul taat: het enorme gevaarte dat ten over staan van een zeer groot aantal pers vertegenwoordigers uit eigen land als mede journalisten uit het buitenland geplaats zou worden liep vast. „Wy hebben weer een ervaring opge daan en zullen er zeer zeker onze le ring uit trekken", zeide ir. Dibbits, hoofdingenieur-directeur van de Delta dienst-zuid gisteravond. „We zuilen de caisson vlot trekken en morgen weer een poging wagen om het op zyn plaats in het sluitgat te laten zinken." De eer- ste caisson in een generale repetitie j voor de Rykswaterstaat geweest, de an- 1 dere caissons zullen aan de hand van de opgedane ervaring over tien dagen met een tussenpoos van 24 uur, direct na elkaar geplaatst worden. Overigens verliep de stranding gis termiddag erg rustig. Reeds 's middags om 12 uur was het „varende dykge- deelte" uit het bouwdok bij Veere ge sleept en trokken de vier sleepboten van Smit uit Rotterdam, aangevoerd door 't vlaggeschip „Oceaan" de caisson als een paradepaard van onze water bouwkunde door het ruim 300 meter brede sluitgat naar buiten, waar de sleep onder de kust op stoom werd ge houden. Om ongeveer half vijf was het moment van vertrek weer aangebro ken. Reeds toen trokken dichte mist banken, afgewisseld door perioden van zonneschijn over het werkterrein. Tij dens de stranding was 't zicht 300 me ter, zodat het aan de wal niet direct be kend was dat er iets had gehaperd. De honderden toeschouwers, van wie enkele zelfs met strandstoelen waren ge komen, stonden huiverend in de dichte mist te wachten op het grote moment. De 40 arbeiders, die op de caisson hun plaats hadden bij de afsluiters, merkten de stranding het eerst. Door middel van walky-talky's vertelden zij het aan de „leiding" op de wal. Hier wilde men eerst niets van geloven. De fatale zandbank zou in slechts enkele dagen gevormd kunnen zijn? Toch bleek het maar al te waar! De sleepboten trokken wat zij .konden, maar de caisson bleef waar hij was en kwam na een half uur zelfs flink scheef te liggen. Gevaar voor breken van het be tonnen bouwsel is er volgens ir. Dib bits niet geweest. Ook de opvarenden hebben geen moment in gevaar ver keerd, hoewel werd toegegeven dat er niet voldoende reddingsmateriaal voor iedere man aan boord was. 's Avonds om tien uur kwam de caisson weer vlot, waarna hy vlug in veiligheid werd ge bracht aan de binnenkant van het vorig jaar gebouwde dykgedeelte. Wanneer al les naar wens verloopt zal vanavond om half zeven de caisson op zyn plaats gezet worden. De sluiting van het Veersche Gat is gisteren met pech begonnen. De perste caisson is in de mist, die de operaties belemmerde, vastgelopen I verstoord. Op de wal volgden velen op een zandplaat. Het gehele pro- de bedrijvigheid, gramma van de sluiting is daardoor] Odessa, Charkow, en Krasnodar, aldus Continentale. De beklaagden zijn allen staatsbur gers die reeds enkele jaren in Russi sche concentratiekampen gevangen heb ben gezeten wegens oorlogsmisdaden, maar in 1954 amnestie hadden gekre gen. Zij worden thans beschuldigd van „tevoren niet bekende misdaden" zo be richt het persbureau, dat echter geen verband wil leggen tussen deze pro cessen en het proces tegen Adoif Eich- mann. Het vermoedt dat de processen in Rusland gevoerd zullen worden om redenen van binnenlandse en buiten landse politiek. „Talloze" Estlanders, Letlanders, Li- tauers, Witrussen, Oekrainiërs en Rus sen zullen in genoemde steden worden berecht. Zij worden niet alleen beschul digd van het vermoorden van Russische burgers en joden, maar ook van antiy nazisten onder de Duitsers en zelfs van Amerikaanse, Britse en andere krijgsge vangenen uit Geallieerde landen. Volgens Contintale worden de proces sen gevoerd om verschillende politieke redenen. Een ervan zou zyn om de „ontevredenheid van de Sowjetrussische bevolking over het huidige voedselte kort" af te leiden, een andere om de sympathie te winnen van de Duitsers en andere Westerse naties. Nog een andere reden is om de beschuldigin gen van antisemitisme in de Sowjet- Unie te weerleggen. VOLLEDIGE BANKSLUITING OP DE ZATERDAGEN De Ned. Bankiersvereniging heeft zich genoodzaakt gezien met ingang van mei de tot dusver bestaande regeling, waar bij de banken één keer per maand en wel op de derde zaterdag gesloten blij ven, uit te breiden tot een volledige zaterdagsluiting. Nu in vele bedrijfstakken de vijfdaag se werkweek gerealiseerd is of binnen kort gaat worden, werd het met het oog op aanwerving van nieuw personeel niet verantwoord geacht deze ontwikkeling, wat betreft het bankwezen, in de weg te blijven staan. Hoewel het bestuur van de Ned. Ban kiersvereniging zich bewust is, dat de volledige zaterdagsluiting enige ongerief voor een gedeelte der bankclientèle zal betekenen, verwacht het, mede omdat de in september jl. bij wijze van proef ingevoerde regeling tot sluiting op één zaterdag der maand dit heeft aange toond, dat deze moeilijkheden slechts van tijdelijke aard zal zijn. Bestaande uitzonderingsmaatregelen zullen voorals nog gehandhaafd blijven. De door de zaterdagsluiting verloren gaande uren zullen door werktijdver lenging op de andere werkdagen wor den ingehaald, aldus de bankiersvereni ging. Versterking Navo is belangrijk en nodig (Van onze Haagse correspondent) Het ligt in de rede, dat minister mr. Luns van Buitenlandse Zaken tydens zyn verblijf in de V.S. het bezoek van minister ir. S. M. Visser van Defensie zal voorbereiden. Het is de bedoeling, dat luitenant-admiraal Pröpper, die op het ogenblik ook in Amerika is, zich bij minister Visser zal voegen. Een ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken zal minister Visser vergezellen. Dit zal vermoedelijk mr. Tammenoms Bakker, de chef van de directie Navo-zaken by het ministerie van Buitenlandse Zaken, zyn. den ook de ongunstige Amerikaanse be talingsbalans iets kunnen verbeteren, zodat het niet by voorbaat uitgesloten moet worden geacht, dat Amerika toch wel bereid zal zijn wat royaal te zyn met kortingen. Tenslotte lijkt het zeer waarschijnlijk, dat de minister het aanschaffen van een nieuw geweer voor de strijdkrachten aan de orde zal stellen. In hoeverre minister Luns erin geslaagd is ,of alsnog zal sla gen. de weg voor minister Visser te effe- nenn, konden wy niet vernemen. Minister Visser zal gelijk gemeld vrijdag van Schiphol vertrekken. Voor het ogenblik valt nog niet te zeg gen hoever de besprekingen van minis ter Visser zullen gaan. In de Kamer heeft hy reeds gezegd, dat hij zich voor alles zekerheid wil verschaffen omtrent de aard en vooral de omvang van de Ame rikaanse hulpverlening voor de toekomst in het nieuwe bestel. Het schijnt, dat president Kennedy de versterking van de Navo als zeer belangrijk en noodza kelijk ziet. De mechanisatie van het eerste leger korps is voor minister Visser een der ur gente vraagstukken. De financiering van het rupsmaterieel komt daarbij onmid dellijk aan de orde. Zoals bekend, gaat ook nu de keuze tussen een Frans en een Amerikaanse produkt. Een lichte tank zal de verouderde Amerikaanse Chaffee moeten vervangen. Daarvoor komt in aanmerking de Franse AMX. Ook schij nen het gepantserde AMX-personeels- voertuig en het AMX-artillerie-afuit een goede kans te maken als men afgaat op de rapporten over de genomen proeven met deze voertuigen. Het Amerikaanse T. 113-gepantserde personeelsvoertuig, dat ook reeds is getest, heeft het be zwaar, dat de bemanning er tydens het gevecht niet in kan blijven, wat wel bij de AMX het geval is. Het Amerikaanse voertuig is echter lichter en bovendien een amfibievoertuig. Het zal voor minister Visser niet een voudig zijn om belangrijke financiële steun te krijgen by de aanschaffing van het materiaal al zou dat dan Ameri kaans materiaal zijn. Tegenover de zeer teleurstellende ervaring met het goed deels schrappen van de subsidie op de Starfighters, staat echter de belangstel ling, die de Amerikaanse industrie heeft voor bestellingen uit Europa, Deze zou- LID PERMANENTE HOF VAN ARBITRAGE Bij K.B. is ter voorziening in de va cature, ontstaan door het overlijden van prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, als lid vanwege Nederland in het Perma nente Hof van Arbitrage voor de tijd van zes jaren aangewezen prof. dr. L. J. C. Beaufort, OFM, oud-buitengewoon hoog leraar aan de R.-K. Universiteit te Nij megen, lid van de Eerste kamer der Staten-Generaal. Uitreiking Zilveren Anjer 1961 De uitreiking va nde Zilveren Anjer, op woensdagochtend 21 juni a.s. te Am sterdam, zal een enigszins bijzonder ka rakter krijgen nu deze geschiedt in het kroonjaar van Prins Bernhard, de re gent van het naar hem genoemde fonds en dus ook van de Anjeractie. Hervormde predikanten bijeen Advertentie

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11