I Ifier doen méér dan één! SOI LP Chefarine 4 MET „HET GAS OP DE PLANK" ER VANDOOR Sport- en badldedingshow sporthuis A. H. van der Staay Kerkelijk Leven DINSDAG 11 APRIL 1961 Voor de Leidse kantonrechter Twee honderd gulden boete! Lachend keek een 21-jarige automobilist uit Amsterdam om na een uiterst riskante, doch zjjns inziens zeer geslaagde inhaalmanoeuvre op Rijksweg no. 4 in september van het vorige jaar. Uit een verhoor, dat een tweetal verontwaardigde getuigen werd afgenomen, bleek, dat verdachte, omdat de bestuurders van twee auto's niet snel genoeg waren uitgeweken, de wagens met grote snelheid aan de rechterkant had ingehaald. Vervolgens was htf er met „het gas op de plank" van door gegaan. Tevergeefs echter want zijn kentekennummer werd genoteerd, zodat politiebezoek niet lang op zich liet wachten. Het dossier bevatte o.m. een brief van verdachte, waarin deze net O.M. schreef, dat hij destijds pas een week zjjn rijbewijs bezat, dus nog wat „on bezonnen" was geweest, doch inmiddels was uitgegroeid tot een wat bezadig der automobilist In zijn scherp gesteld requisitoir bleek o.m., dat de officier, mr. J. A. L. Brada, de mening was toegedaan, dat ver dachte een extra les tot beaadiging no dig had, dus eiste hij naast een geld boete van f250.- subs een maand, de onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. De kantonrechter, mr. W. de Ko ning, was iets milder en vonniste met f200.- boete subs 1 maand, alsmede de onvoorwaardelijke ontzegging voor de tijd van 6 maanden. Niet waar Ondanks het feit, dat zich reeds een andere auto met hoge snelheid op de inhaalbaan bevond, verliet een 30-jarige heier uit Leeuwarden met zijn auto de file. waarin hij op Rijksweg 4a reed. Bij zijn verwoede pogingen een botsing te vermijden, stuurde de belaagde auto mobilist naar links met het gevolg, dat zyn auto dwars door de scheidingsheg vloog en op de andere rijbaan in bot sing kwam met een vrachtauto. De ma teriele schade was aanzienlijk, de par tijen liepen geen ernstige verwondingen op. Hoewel de getuigen zeer positief in hun verklaringen waren, ontkende ver dachte de gewraakte manoeuvre en vroeg zijn raadsman ontslag van rechts vervolging, omdat z.i. het wettig bewijs niet geleverd kon worden. De officier was een andere mening toegedaan en eiste op grond van de getuigen-verkla- ringen f 100.- boete subs 20 dagen, om dat hij verdachtes fout niet gering achtte. De kantonrechter zag geen aan leiding tot clementie en vonniste con form de eis. „Ik heb de uitdrukkingen, welke ver- verdachte destijds bezigde in het pro ces-verbaal een beetje „gekuist", want wat hij zei was mij wat al te gortig", aldus verbalisant, een wachtmeester van de Rijkspolitie, in de zaak tegen een 52 jarige expediteur uit Haarlemmer meer, die zelf overigens verstek liet gaan. Daar het proces-verbaal toch nog enige „gespierde'1 volzinnen bevatte, was het niet- moeilijk te raden, welke grofhe den verdachte destijds had uitgekraamd, nadat hij door verbalisant was achter haald op Rijksweg no 5 onder Alkema de, omdat deze toevallig getuige was jvan een zeer gevaarlijke inhaalmanoeu vre van verdachte. Deze haalde op een jdonkere avond van december j.l. op (genoemde weg een voor hem rijdende 'auto in hoewel een tegenligger naderde en de wegbreedte passeren onmogelijk maakte. De tegenligger schoot de weg berm in, doch verdachte bekommerde zich nergens om. Nadat verbalisant hem had achterhaald, braakte hij allerlei verwensingen uit en deelde tot slot nog mede, dat hij bij een volgende gelegen heid toch weer eenzelfde manoeuvre zou uithalen. Naast de vonnissen, dio hem eventueel nog te wachten staan wegens doorrijden en belediging van verbali sant, werd hij gisteren conform de eis veroordeeld tot f75.- boete subs 15 da gen. Uit de kluiten gewassen Een 42-jarige veehouder uit OudAde kréég destijds een procesverbaal omdat hij zonder daartoe vereiste vergunning te bezitten, een kalf van tenminste 6 maanden oud naar de Leidse veemarkt had vervoerd, hoewel de maximaal toe laatbare leeftijd zonder vergunning 4 maanden bedraagt. Deze zaak diende reeds enige weken geleden, doch werd toen aangehouden, teneinde de verbali sant-deskundige te horen, omdat ver dachte volhield, dat het kalf hoogstens 3 maanden oud was. De verbalisant- deskundige verklaardde ter zitting, dat het .beestje naar schatting ruim 6 maan den oud was geweest, hetgeen hij op grond van zijn langdurige ervaring had vastgesteld. Verdachte voerde aan, dat het beest nogal „flink uit de kluiten was gewassen", hetgeen z.i. geen won der was, gezien de Groningse afkomst 1 van het beest. Van welke afkomst ook, drie maanden verschil lag er tc dui delijk op, aldus de deskundige getuige, die voor alle zekerheid destijds op de markt nog een inspecteur van de vee- j artsenijdienst had geraadpleegd. Ont- kennen baatte niet meer en een ver- 1 oordeling tot f25.- boete subs 5 dagen, zulks conform de eis, volgde rap. „Ik kocht hem in staat van nieuw, juist een week tevoren en kan mij niet indenken, dat er een gebrek aan was" aldus een 53-jarige brandstoffenhande- laar uit Den Haag, die overigens wel moest toegeven, dat het leven van hem zelf en anderen destijds ernstig in ge vaar was gebracht. Op weg naar een nieuwjaarsvisite vloog op 1 januari j.l. het rechterachterwiel van verdachtes auto af hetgeen op de druk bereden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Herman, zn van H. van Anroofj en C. P. Maliepaard; Johanna Engellna, dr van P. Dreef en E. van den Berg: Jacqueline Jo hanna. dr van F. Velthuljzen en A. Lam- booy;Louisa Maria, dr van J. A. Lamboo en J. A. A. Kok; Nicolaaa Johannes Marl- nus, zn van J. I. Kromhout en M. J. Men eert; Igolt Pleter Douwes, zn van U. M. ubbens en G. E. Melma; Corine, dr van C. v. d. Tuin en M. A. Koppens; Christina Hendrlna Maria, dr van M. L. v. d. Werf en c. T. Spaan; Stephanus Cornells Maria zn van M. L. v. d. Werf en C. T. Spaan; Geertrulda Theodora, dr van J. T. van Oosten en F. A. M. Ligtvoet; Martin, zn van H. J. Graaman en G. J. Lodders; Ma rie Louise Elisabeth, dr van J. L. Hees en E- T. M. WIJdeveld; André, zn van A. v. d. Zeeuw en C. Kulvenhoven. GETROUWD F. L. Boots en A. P. Wortel; J. J. Omt- zlgt en A. S. van Koperen; J. A. van der Kooij en H. van Loon; C. de Vries en M. A. van der Plas; A. van Berk en W. J. C. van Hooven. OVERLEDEN G. C. Klay, 44 Jaar, man; P. van Weer- lee, 83 Jaar, man; G. van Rijn, 56 jaar, man; M. Haver, 87 Jaar, wed. van M. Vis- i scher; G. W. Houwaart, 1 dag, zoon; J. C. Baijer, 62 Jaar, vrouw; E. van der Plas, 4 maanden, dochter; A. B. de Gunst, 43 Jaar man; j. van Elk, 78 Jaar, man. Rijksweg no 4 de nodige consternatie gaf en waardoor niet alleen verdachtes auto doch ook een tegenligger schade opliep. Een nader deskundig onderzoek wees uit, dat het wiel onvoldoende bevestigd was wegens het ontbreken van enige bevestigingsbouten. „Hoe kon ik dat nu constateren" vroeg verdachte zich af. „Eerst deskundig laten onderzoeken al vorens te kopen", adviseerde de kanton rechter. In een tamelijk lang verhaal prees verdachte nog eens de kwaliteiten van „het wagentje", dat nu helaas ern stig beschadigd was vanwege het ver loren wiel. De eis werd f75.- boete subs lo dagen. Dat vond verdachte wel wat veel, temeer daar hij in financiële moei lijkheden verkeerde. „U mag nog blij zfjn, dat er geen doden zijn gevallen", merkte de kantonrechter op, waarna hij zonder enige clementie vonniste. „U straft hiermede niet ons maar onze ouders, want wij kunnen die boete niet betalen", aldus de mening van de verdachten, een 20-jarige student uit Oegstgeest en een 19-jarige student uit Wageningen. De motor waarop de een had gereden en die het eigendom van de ander bleek te zijn, vertoonde nogal wat gebreken, waartoe o.m. niet func tionerende remmen behoorden. Ge noemd commentaar was het gevolg van de eis, die totaal f 55.- boete subs 10 dagen voor beide verdachten inhield. Het vonnis werd f35.- boete subs 5 dagen, terwijl het verzoek om teruggave van de inbeslaggenomen motor „tenein de het verhikel grondig op te knappen" werd ingewilligd. Advertentie 4 middelen tezamen werken aneller, krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" - elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pi|nen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door hel bestanddeel Chefarox. 20 tabl. «0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 labl. 13.60 Jubileum C. v. d. Wijngaard Zondag 16 april is het 40 jaar geleden, dat de heer C. H. van den Wijngaard, in dienst trad bij de Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V., Kantoor Leiden (sedert 1 januari 1940 opgenomen in de Amsterdamsche Bank N.V.). Contributieverhoging voor volkstuinders JAARVERGADERING LEIDSE BOND VAN VOLKSTUINVERENIGINGEN De Leidse Bond van Volkstuinvereni gingen hield gisteravond in het vereni gingsgebouw op het Volkstuincomplex „Ons Buiten" zijn algemene jaarverga dering, die ditmaal werd bijgewoond door de landelijke bondsvoorzitter, de heer P. Visser uit Amsterdam. In zijn openingswoord sprak de voor zitter, de heer A. Zaalberg, er zijn te leurstelling over uit, dat de belangstel ling allerminst aan de verwachting be antwoordde. Dit was des te meer te be treuren, omdat de leden van de bij de bond aangesloten verenigingen deze avond een unieke kans werd geboden het prachtige verenigingsgebouw te be zichtigen en te zien wat door zelfwerk zaamheid van de leden der vereniging „Ons Buiten" met financiële medewer king van de gemeente tot stand was ge bracht. De gemeente had het geheel kort geleden verrijkt met de aanleg van de lang verwachte elektrische verlich ting. De heer Zaalberg drong er bij de verenigingen sterk op aan, de belang stelling bij de leden voor de bond steeds weer opnieuw aan te wakkeren en hen ervan te overtuigen, dat ook op het ge bied van de volkstuinderij „eendracht macht maakt". Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. v. d. Zwart, gaf een beeld van de bondsactiviteiten in het afgelopen jaar, waarin als hoogtepunt de viering van het 20-jarig bestaan viel, welk feit aanleiding gaf de bewoonsters van 31 hofjes met een fraai boeket bloemen te verrassen. Naast een bloemendag voor de ziekenhuizen, twee tentoonstellingen en cursussen, organiseerde de bond o.m. nog een aantal tuinkeuringen op de di verse complexen. Op 31 december j.l. waren via 9 ver enigingen in totaal 889 leden aange sloten. Uit het verslag van de penningmees ter, de heer C. Baart, bleek het jaar 1960 eveneens financieel geslaagd te zijn met als resultaat, dat het voordelig saldo f. 1454 bedroeg tegenover f. 1316 in 1959. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op, daar de heren A. Zaalberg, C. Baart en A. L. Lagerberg bij acclamatie werden herkozen. Dit jaar zullen de verenigingen „Room burg". „Zuid-West" en „Zonneveld" de kascommissie vormen. Nadat het voor stel tot contributieverhoging van f. 1. op f. 2,per jaar per lid met ingang van 1 januari 1962 en het plan om dit jaar een algemene complexenkeuring te houden met algemene stemmen waren aangenomen, volgde een korte rond vraag. JUBILEUM EN AFSCHEID BIJ S.L.F. Gisteren vierde de heer A. Bon zijn 25-jarig jubileum bij de Stedelijke Fa brieken van Gas en Elect-riciteit. Tevens was daarmee voor de heer Bon het mo ment aangebroken om wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid te nemen van de directie, chefs en collega's. In de directiekamer werd de jubilaris toegesproken door de directeur ,ir. Y. Ykema. Hem werd dank gebracht voor de wijze waarop hij zijn werkzaamheden in de gasfabriek heeft verricht. Ook de chefs van de heer Bon boden hier hun feliciaties aan en wensten hem goede pensioenjaren toe. Namens de perso neelsvereniging werd een geschenk over handigd, terwijl mevr. Bon een boeket bloemen werd aangeboden. In de kantine werd de jubilaris vervol gens door zijn collega's van de gasfa briek gehuldigd. De woorden van waar dering werden nog eens onderstreept door een aanbieding van een cadeau, waarna velen de jubliaris persoonlijk complimenteerden en tevens afscheid van hem namen. Amateur-fotografen De leden van de Leidse Amateur-fo tografenvereniging waren gisteravond in de bovenzaal van restaurant „De Doelen" weer in gi V,e getale bijeen voor de vierde en laatste ronde „zwart wit" in de onderlinge foto-competitie. In zijn openingswoord sprak de voor zitter, de heer J. G. Gompelman, er zijn grote voldoening over uit, dat een res pectabel aantal inzenders deze laatste ronde nog wilde benutten om eens extra goed voor de dag te komen en het aantal inzendingen derhalve de verwachting ver overtrof. De belangstelling ging ditmaal uit naar de prestaties, die een gebonden on derwerp betroffen, daar de deelnemers onder het motto: „Dat doe ik voor de kost" hun onderscheidene beroepen in beeld moesten brengen. Het be hoeft geen betoog, dat de inzenders hun uiterste best hadden gedaan hun beroep op de meest suggestieve wijze in beeld te brengen en vele bleken daar uitne mend in geslaagd te zyn. De jury be staande uit de heren J. G. Gompelman, dr. J. Versteeg dr. P. J. van Mullem en G. L. van den Berg, had dan ook bij de beoordeling van een en ander geen ge makkelijke taak. Zoals gebruikelijk gaf de heer Gompelman aan het eind van de avond namens de jury een kort re sumé van de verrichte prestaties. Zon der op de uitslag vooruit te willen lopen (de eindresultaten volgen na afloop van de competitie) kregen ditmaal de heer J. A. N. den Tonkelaar met zijn inzen ding „het transportbedrijf" en de heer F. A. Eradus met zijn uitbeelding van het drukkerijbedrijf een bijzonder woord van lof van de jury. Prof. dr. J. Keuning naar West Afrika Prof. dr. J. Keuning, hoogleraar in het volksrecht en de rechtsontwikkeling in de niet-westerse samenlevingen aan de Leidse Universiteit, vertrekt binnenkort naar Ibadan, de hoofdstad van West- Nigeria. Het doel van zijn reis is de bestudering van de rechtsbedeling en de toepassing van het ongeschreven volksrecht door de inheemse rechtscolle ges, voornamelijk in West-Nigeria. De rechterlijke organisatie aldaar en de verhouding tussen de Inheemse rechtscolleges en de uit Engeland over genomen rechterlijke instanties vormen daarbij één van de studieobjecten. Daar naast zal professor Keuning zijn aan dacht richten onder meer op de ontwik keling van het volksrecht, dat de in vloed van de veranderde en zich nog steeds wijzigende sociale en economi sche situatie ondergaat, en op de daar mee gepaard gaande wijzigingen in de rechtsopvattingen. Een ander facet zal zijn de vraag naar de maatschappelijke gevolgen van het in 1959 in werking getreden strafwetboek, waardoor de rechtspraak naar het plaatselijk ver schillend volksrecht onwettig is gewor den. Professor Keuning zal ongeveer vier maanden in West-Nigeria verblijven. Johnson voorzitter raad ruimtevaart President Kennedy heeft gisteren bij het Congres een wetsvoorstel ingediend, waarbij de nationale raad voor lucht en ruimtevaart geplaatst wordt onder voorzitterschap van vice-president Lyn don Johnson. Van deze raad zullen ver der deel uit maken de ministers van buitenlandse zaken en defensie, de di- reoteur van het nationale bureau voor luoht- en ruimtevaart (NASA) en de voorzitter van de commissie voor kern energie. HERO fijne dubbele sperzieboontjes Zomerse smaakri jkdom, zomerse vitaminenbron! En u weet 't Hero sorteert de sperzieboontjes naar grootte: naast fijn ook normaal. De kwaliteit is altijd ongeëvenaard fijn! Lezers schrijven Onwaardige rec'ame Telkens als ik het VVV-gebouwtje aan de Steenstraat passeer wordt mijn oog getroffen door de monsterachtige ver weerde en verroeste aanduiding „VVV", geplaatst aan de lichtmast vóór het ge bouwtje. Een fraai gezicht voor vreemde lingen die hier informaties komen in winnen! En dan lees ik gisteravond dat VVV gaat jubileren en er een aantal informa- trices naar Lelden komt. Is het niet hoog nodig dat VVV aan dit euvel eens bijzonder aandacht gaat schenken? Met dank voor de plaatsing, W. F. v. d. R. Schilder viel uit dakgoot Bij het verrichten van schilderswerk zaamheden aan een perceel aan de Leu venstraat is gistermiddag de 24-jarige schilder P. Heijmans. wonende aan het Plantsoen, uit de dakgoot gevallen. De man, die een val van drie meter maakte, liep een hersenschudding op en klaagde over inwendige pijnen. De E.H.D. bracht het slachtoffer naar het Acad. Zieken huis over. Moderne deuren in fraaie kleuren! Want wat ik pak is „VvYCETALAC (Van een bijzondere medewerkster) Of men nu van plan is deze zomer de vakantie door te brengen aan ons Noord zeestrand of aan de mondaine Middellandse zeekust, een mooi bad- of strandpak is onontbeerlijk. Elk seizoen wordt er meer aandacht besteed aan vrije tijdskleding en in het bijzonder aan de strandkleding, zodat er een onnoemelijke keuze is van de een voudigste tot de meest geraffineerde modellen. Het Sporthuis A. H. v. d. Staay, Bo termarkt, bracht gisteravond in Café restaurant „In den Vergulden Turk" een sport- en badkledingshow. die door vier mannequins werd getoond. Het materiaal van de badkostuums was van katoen, lastex en van een uit synthetische vezels bestaand weefsel Helenca, dat het voordeel heeft snel te drogen. Deze badpakken moet men be slist niet te groot kopen, doch precies passend. Men toonde deze in effen kleu ren of in een geweven patroon, soms ingenieus verwerkt, zoals in een wit- zwart-grijs ruitje. De modellen waren meestal voorzien van een diep rug-decolleté en aan de voorkant V-vormig uitgesneden en voor zien van brede schouderbanden of van kleine mouwtjes. De katoenen en lastex badkostuums hadden smalle afneembare bandjes, zo dat deze ook strapless gedragen kun nen worden. Merendeels zijn de badkostuums voor zien van opgeknipte pijpjes, doch in de grote maten zijn er nog veel modellen met een kort schootje. Het bedrukte badpak is favoriet. Beeldige kleuren combinaties zoals groenbruin of blauw- roze, zowel in bloemen als abstracte des sins. vielen te bewonderen. Hiernaast ook veel strepen en ruiten. Zeer en vogue zijn de zwartwit combinatie Een vrolijke noot in deze show waren de geruite met een bloem doorweven Miss Peggy Jacob son, toeristisch ambassadrice van de stad New York, heeft gisteren in het Amster damse stadhuis aan burgemeester Van Hall een persoonlijk schrijven van zijn Newyorkse collega over handigd. Burgemeester Van Hall bood haar in ruil een hoofddoek aan, waarop de Amsterdamse grachtengordel staat afgebeeld. Bikinipakjes, met bijpassende rokjes van hoogglanzende popeline. Felkleurige strandhoeden en sjaals vormden een fleurig geheel bij de badkostuums. Lange pantalons, die zowel voor ski als strandpantalon gebruikt kunnen worden, waren er in grote verscheiden heid. Hierop werden gezellige wijde truien in effen streepdessins of nino- flex popeline jackets gedragen. Dit weef sel is waterafstotend, dus ook bij uit stek geschikt voor de watersport. Een leuke dracht om aan het strand te flaneren is een shortje met bijpas send jasje in een streepdessin. Heel apart, doch wat somber waren de grijze pakjes, vervaardigd uit veredeld ver pleegsterslinnen. Ook in tenniskleding was er een grote verscheidenheid, zowel in shorts als ter- lenka rokjes, waarop blouses of shirts getoond werden. KLAVERJASSEN VOOR BLINDEN Onlangs maakten wij melding van de oprichting in Leiden van een actie-comi té voor de verstrekking van bandrecor ders aan blinden. Het bestuur van de Federatie van Kla- verjasverenigingen in Leiden en omstre ken heeft zich bereid verklaard de op brengst van het klaverjastournooi, dat morgenavond een aanvang neemt, ter beschikking van dit doel te stellen. De politie heeft een 26-jarige Leidse metselaar aangehouden die in Den Haag twee bromfietsen had ontvreemd. In verband met deze diefstal is ook een 31- jarige kelner uit Leiden, die van heling wordt verdacht, aangehouden. Inbraak in Sociëteit Minerva In de nacht van 9 en 10 april is inge broken in de Sociëteit Minerva in de Breestraat. De dader (s), die vermoede- lyk door insluiping is (zijn) binnenge komen heeft (hebben) enkele kasten van de societeitsbedienden doorzocht. Een portefeuille met f-133 en f15 aan wis selgeld worden vermist. RAAD VOOR DE KINDERBESCHERMING. Bij Koninklijk besluit van 9 maart 1961 is benoemd tot lid van de raad voor de kinderbescherming te 's-Gravenhage onze stadgenoot de heer H. P. M. God- dijn. wetenschappelijk ambtenaar bij de Leidse Universiteit, zulks ter vervanging van mr. H. F. A. Donders, aan wie eer vol ontslag is verleend. Onze stadgenoot, dr. H. R. Rook- maker en de heer J. Tinkelenberg te Oegstgeest zyn benoemd tot leden van de examencommissie tekenen m.o. 1961. Werkloosheid blijft dalen De werkloosheid in het rayon Leiden ls in maart wederom belangrijk afge nomen. De geregistreerde arbeidsreserve daalde n.l. met 57 en bedroeg einde maart nog slechts 4% (147) van de af hankelijke mannelijke beroepsbevolking. Ook vergeleken met de stand van de werkloosheid in de provincie Zuid-Hol land en in Nederland is de geregis treerde arbeidsreserve in het rayon Lel den wel uitzonderlijk laag. De afname wordt sterk beïnvloed door het seizoen; vah seizoen werkloosheid is in dit rayon vrijwel geen sprake meer. De vraag naar arbeidskrachten is in vrijwel alle bedrijfstakken sterk geste gen, n.l. van 348 tot 578. Vooral in de bouwnijverheid, de metaalnijverheid en de textielindustrie is een sterk toe nemende vraag merkbaar. Ook de geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen is afgenomen en bedroeg einde maart 37 tegen 43 per eind fe bruari. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten is nog steeds zeer groot, voor al in de beroepsgroepen kleding en rei niging (38), handelspersoneel (35). kan toorpersoneel (54). textlelarbeidsters (44) en huishoudelijk personeel (125). Mr. W. Cnoop Koopmans onderscheiden De Nederlandse ambassadeur ln Madrid, mr. W. Cnoop Koopmans. is onderscheiden met het Grootkruis van de Orde van Isabella de Katholieke. Leidse N.C.R.V.-ers „op reis" naar Joegoslavië De afdeling Leiden van de NCR (els) V heeft in de kleine zaal van de Stadsge hoorzaal haar serie culturele avonden gisteren voorlopig afgesloten met een lezing door mevrouw Staal uit Oegstgeest over Joegoslavië, toegelicht met mooie kleurendia's en muziek uit Kroatië en Servië. Wie naar Joegoslavië reist, zo zei me vrouw Staal, is ook nieuwsgierig naar de politieke en economische ontwikkeling van dit lapd. Om hiervan iets te begrij pen, moet men een gedegen voorstudie maken. Door de eeuwen heen is daar strijd gevoerd, hetgeen een sterke in vloed op het volkskarakter heeft uitge oefend. De bezoeker ontmoet er een ster ke vrijheidsdrang. Men ls er o.m. erg trots op tegen het eind van de tweede wereldoorlog zichzelf te hebben bevrijd. Er wordt hard gewerkt in Joegoslavië. Men bouwt in flink tempo woningen en scholen en ook aan de verbetering van de wegen wordt aandacht besteed. In de steden gaan de mensen eenvoudig maar goed gekleed, op het platteland vindt men nog vrij veel klederdracht. De levensmiddelenwinkels z^n goed voorzien en ook op de markten is prak tisch van alles te koop. De boekwinkels hebben een ruime sortering, maar de luxe-artikelen zijn erg schaars. Opval lend b.v. is, dat men er zo weinig speel goed ziet. Het Joegoslavische commen taar is, dat men eerst voor de nuttige dingen werkt. Luxe komt op de tweede plaats. Een feit is, dat de regering veel voor de bevolking doet. Men trekt voorts veel toeristen aan. die overal zindelijke hotels vinden en mensen, die hulpvaardig en vriendelijk zijn. Met het Duits kan men zich aardig redden, maar Je moet erbij zeggen, dat je Nederlander bent, want op onze oosterburen hebben de Joego- s.laven het bepaald niet begrepen. De nazi's hebben in dit prachtige land de tactiek van de verschroeide aarde toege past. Een vierde deel van de bevolking verloor door oorlogshandelingen het leven. Nadat mevrouw Staal allerlei Joego slavische gebruiksvoorwefpen had ge toond, projecteerde zfj dia's, die een goed beeld gaven van het door haar bezochte land. Zij vertelde daarby, dat wie in Joe goslavië de godsdienst als een privé-zaak beschouwt, geen onoverkomenlyke moei lijkheden ondervindt. De kerken zyn open, maar men treft er voornamelijk ouderen aan. De Jeugd heeft geen inte resse of geen gelegenheid doordat op zondag dikwyis schoolexcursies moeten worden gemaakt. Vooraf had voorzitter A. van den Bos een welkomstwoord gesproken, waarby hy de aandacht van de leden vestigde op een aantal uitstapjes dat binnenkort kan worden gemaakt, o.m. naar het bloemen corso en naar België. solide sierlijk NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam (vac. M. L. W. Schoch) G. H»Wolfensberger te Den Hoorn op Texel. Aangenomen naar Brulnlsse J. van der Sar te Pernis. Bedankt voor Rot- terdam-Overachle J. Borghardt te Den Helder. Aangenomen de benoeming tot president- directeur van de Heldrlngge- stlchten te Zetten G. van Leeuwen, atu- dentenpredlkant te Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Vlnkeveen J. de Waard, kand. te RJjsoord. Bedankt voor Maarssen G. Vesseur te Rockanje. Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vac. W. C. van den Brink) Joh. Lever te Vlaardingen. CHR, GEREF. KERKEN Bedankt voor Westzaan W. de Joode te 's-Gravenhage-Zuld. Tweetal te Rotterdam Krallngen H. van der Schaaf te Opper does en W. van 't Spijker te Drogeham te Schiedam G. Blom te Meerkerk en I. de Bruljne te Rotterdam-Centrum. Bedankt voor Oud-Beyerland W. van 't Spyker te Drogeham. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Rotterdam-Zuid E. van der Biy te Zeist. Uit Wereldraad van Kerken De Nederduits Gereformeerde Kerk van Transvaal, de grootste van de drie „boerenkerken" van Zuid-Afrlka, heeft besloten, onmlddeliyk uit de Wereldraad van Kerken te treden. Dit besluit werd genomen na een uitvoerig debat over de resoluties welke ln december In Johan nesburg op een door de Wereldraad ge organiseerde conferentie werden aan vaard en waarin de apartheidspolitiek werd veroordeeld. De Nederduits Hervormde Kerk, een andere „boerenkerk", ls vorige maand uit de Wereldraad getreden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9