MR. GEERTSEMA HOOPT LANG IN WASSENAAR TE WERKEN Spoorwegongevallenraatl besprak liet ernstige ongeluk te Woerden Peek8 Cloppenburg Na de installatie was er een défilé en een drukke receptie De arbeiderspendel naar Duitsland Volgens rapport van deskundige reed de machinist te liard Herenmode-tip SPORTSHIRTSI PraktiSChe 1.95 Twaalf eilanden op de moeizame weg naar onafhankelijkheid Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 11 april 1961 Derde blad no. 30326 Nieuwe burgemeester ingehaald Dank zij een groot medeleven uit de burgerij en dank zij het door de zon begunstigde fleurige défilé voor de nieuwe burgemeester en zijn echtgenote is de installatie van mr. W. J. Geertsema gistermiddag een vreugdevol feest geworden. De installatieplechtigheid had plaats tijdens een raadsvergadering, die door vele genodigden werd bijgewoond: de Wassenaarse oud- burgemeesters dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen en J. J. M. Wiegman, mr H. A. N. Dinger van Kruiningen, chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin, vele burgemeesters uit de omgeving, o.m. van Den Haag en Leiden, Wassenaarse predikanten en pastoors, hoofden van gemeentelijke diensten en anderen. Ook mevr. Geertsema en haar drie zoons waren onder de belangstellenden. De nieuwe burgemeester neemt in gezelschap van zijn echtgenote en zoontjes het défilé voor het raad huis af. (Foto LD./Holvast) niet meer bestaanbaar. De gemeentebe langen zullen gediend moeten worden, geprojecteerd tegen de achtergrond van do streekbelangen en het nationale be lang. Burgemeester Geertsema besloot met te zeggen, dat hy, andersluidende ge ruchten ten spijt, hoopt geruime tijd in Wassenaar werkzaam te mogen zijn. Na de raadsvergadering werden nog toespraken gehouden door mr. Van Berckel, burgemeester van Noordwijk, die mr. Geertsema verwelkomde in de burgemeesterskring van de duinstreek en door de loco-burgemeester van War- fum, de heer Blink, die de gelukwensen overbracht van deze gemeente, waarin de heer Geertsema enige jaren het bur gemeestersambt bekleedde. FLEURIGE STOET Na een theepauze begon voor het raadhuisbordes het defile van Wasse naarse verenigingen en scholen. Bege leid door de muziekvereniging „Excel sior" en twee drumbands trok een fleu rige stoet van honderden Wassenaarse jongeren aan het raadhuis voorbij. Te genover het raadhuis was een fraai bloemenmozaiek gelegd door de Was senaarse afdeling van de Kon. Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur. „Moge de zon over Wassenaar schünen" luidde de tekst van dit mo- zaiek. De voorzitter van de Wassenaarse Oranjevereniging, die dit défilé organi seerde, verwelkomde mr. Geertsema met enkele hartelijke woorden namens de burgerij. De nieuwe burgemeester dank te daarvoor met een korte toespraak. Er volgde in de raadszaal een drukbe zochte receptie. FRAAIE WOONGEMEENTE Nadat loco-burgemeester mr. dr. J. Hazenberg de nieuwe burgemeester de ambtsketen had omgehangen en de voorzittershamer had aangeboden hield mr. Geertsema een rede. Hij sprak met grote waardering over het werk van zijn voorganger en over de wijze, waarop de heer Hazenberg het burgemeester schap heeft waargenomen. Mr. Geertsema zei nog geen gefun geerd oordeel te hebben over de Was senaarse vraagstukken. Maar wel wilde hy vaststellen, dat Wassenaar een van de mooiste woongemeenten in ons land is en dat er een krachtig neen gezegd zal moeten worden tegen iedereen en alles waardoor de functie van Wassenaar air, woongemeente in gevaar gebracht zou kunnen worden. „Mensonwaardig" Twee personen, die in Oost-Duitsland hebben gevangen gezeten, Günther Zehm en Siegfried Ihle, hebben gisteren op een persconferentie in Bonn verklaard dat 8.000 a 10.000 personen wegens po litieke vergrijpen als poging tot vlucht naar het Westen, spionage en Wes telijke propaganda worden gevangen ge houden. De toestanden in de gevange nissen zün „afschuwelijk en menson waardig". Slechts de verpleging van zie ken is de afgelopen tyd beter geworden. Zehm werd tot vier jaar tuchthuis veroordeeld omdat hij, als lector in de filosofie aan de universiteit van Jena door het houden van een lezing over Jean-Paul Sartre een „imperialistische existentialistische filosofie" zou hebben gepropageerd. Ihle, een vroegere me dewerker van Radio Leipzig, werd in 1950 tot 25 jaar tuchthuisstraf veroor deeld wegens bijdragen aan Westelyke kranten. In 1955 werd zyn straf met veertien jaar bekort. Ihle en Zehm nebben in de tuchthuizen Bautzen, Waldheim en Torgau gevangen geze ten. De 8-jarige Maria Vogels, een dochtertje van de secretaris van de Wassenaarse Oranjevereniging, bood aan mevrouw Geertsema bloemen aan. (Foto L.D./Holvast) Burgemeester Geertsema zei ervan overtuigd te zyn, dat er een nauwe sa menwerking moet zijn met andere ge meenten. Daaraan zal hij zijn beste krachten wijden. De vroegere grote zelf standigheid van de gemeenten is thans WETTELIJKE REGELING TEGEN BROMFIETSLAWAAI De minister van Verkeer en Water staat heeft enige tijd geleden aan het RAI-TNO-Instituut voor wegtransport- middelen te Delft verzocht keurings eisen op te stellen met betrekking tot de geluidssterkte, die door bromfietsen niet zal mogen worden overschreden. Deze eisen zijn thans bekend. Binnen afzienbare tyd kan een wettelijke rege ling tegemoet worden gezien, waardoor niet alleen zal kunnen worden opgetre den tegen bromfietsen die de grens van de geluidssterkte overschrijden, doch ook tegen de fabrikanten ervan. Deze laatsten echter, deelde men ons by het RAI-TNO-Instituut mee, zijn van goede wil om met het instituut samen te wer ken om te komen tot een wat „stillere" bromfiets. De vraag 45 maal zo groot als het aanbod (Van onze correspondent) De arbeiderspendel uit Limburg stygt nog steeds: in de afgelopen maand maart groeide het aantal Limburgse pendelaars voornamelijk bouwvakarbeiders en metaalbewerkers uit Noord-Limburg tot byna 5000. Tenminste, dit aantal werd door de Nederlandse arbeidsbemiddeling officieel geregistreerd maar men houdt het er op, dat het werkelijke aantal Limburgse arbeiders dat geregeld de Duitse grenskantoren passeert, om by de Oosterburen te gaan werken, vrywel het dubbele bedraagt. De vraag naar bouwvakarbeiders in Noord-Limburg, is nu tien maal zo groot als het aanbod. In de metaalindustrie is de toestand onverbloemd kritiek te noemen: hier blijkt de vraag naar arbeiders 45 maal zo groot als het aanbod, dat slechts 53 bedraagt, terwyl de Limburgse metaalnijverheid er ruim 2300 arbeiders by kan gebruiken. De Nederlandse arbeider is uiteraard vrij om in Duitsland te gaan werken, maar de Nederlandse arbeidsbemidde ling ziet de ontwikkeling van de bui tenlandse pendel naar Duitsland toch wel met enige beeorgdheid. De naar schatting tienduizend in Duitsland wer kende Limburgers zouden de spannin gen op de arbeidsmarkt in dit gewest aanzienlijk kunnen verlichten. Morgen zal te Venlo een beraad plaats vinden tussen leidende functionarissen van de districtsarbeidsbureaus in Limburg maar ook van Gelderland en Overysel, waar zich ook de grenskwesties voordoen met de vice-president van het Landes Arbeits Ambt te Düsseldorf in Nord Rhein Westfalen, alsmede met collega's van de Westduitse arbeidsbureaux. Hier- by zal overleg gepleegd worden over de mogelykheden ter beteugelijking, o.a. van het wilde ronselen van Nederlandse arbeidskrachten door z.g. aannemers van grondwerken en anderen, die zelfs deze taak niet officieel melden bij de Kamers van Koophandel. Verder zal ernstig gestreefd worden om wederzydse gegevens over arbeidsbemiddeling en ar beidsvergunningen uit te wisselen zodat een betrouwbaar inzicht, wordt verkre gen op een bonafide arbeidspendel. Fijn... FAAM... FantastischI KLAROP - klinkklare, tandschone drop échte klare drop lekker en gezond! Voorstellen tot nemen van maatregelen? (Van onze correspondent) In het gebouw van de rechtbank te Utrecht vond gistermiddag door de Spoorwegongevallenraad de behandeling plaats van het spoorweg ongeluk bij Woerden, dat op 21 november van het vorig jaar twee personen, een Engelse militair en een, Duitse kok, het leven kostte terwijl tien personen, zeven Engelse militairen en drie Duitse trein- beambten zwaar werden gewond, maar na een verblijf in het ziekenhuis te Woerden geheel zijn hersteld. Onafhankelijk van de behandeling van deze zaak door de Spoorwegongevallenraad kan ook de justitie de zaak in handen nemen. 85 inplaats van 40 kilometer De raad stond onder voorzitterschap van mr. H. R. de Zaayer, die eerst woorden van medeleven wijdde aan de slachtoffers en hun familieleden, waar na als deskundige gehoord werd ir. P. H. J. Claassen, hoofdingenieur by de Ned. Spoorwegen, die direct na het on geluk een onderzoek naar de oorzaak heeft ingesteld. Zyn conclusie in dat rapport is, dat de dienstdoende machi nist op de Engelse militaire D-trein naar Hoek van Holland, te hard over beide wissels is gereden. De snelheidsmeter band op de locomotief wees 85 km aan, terwijl de toegestane snelheid slechts 40 km bedroeg. Dit was aan het betref fende personeel bekend gemaakt door een aanschrijving en de 4 op het L-bord, wat wil zeggen, langzaam, niet harder dan 40 km. „De machinist", aldus mr. De Zaayer, „Zegt dat hij de 4 voor een 9 heeft aangezien en ook andere machinisten zeggen dat, vooral by avond, die 4 moei lijk van een 9 is te onderscheiden (die 9 betekent dan een toegestane snel heid van 90 km)". I" "no-iron structuur» de grote Italiaanse mode Hl b°°rd °Pen gesloten III: Speciaal verlaagde woensdagprijs 11,9° bijpassend weekend-shawltje WÊÊÊÊÊBÊÊI^KL Jamaica niet van zins lid te worden van een Westindische federatie De twaalf eilanden die in een keten in de Caraibische wateren liggen en nu nog een Britse kolonie vormen, zijn op weg naar de onaf hankelijkheid, maar zullen voor het zover is, nog vele problemen moe ten oplossen. En bij al die proble men komt nog het extra gevoelige punt van de deelneming van Jamaica aan de Westindische federatie. Men hoopt, dat binnen enkele maan den alles geregeld is, en de soevereini teit door Engeland kan worden over gedragen en een nieuw lid van het Britse gemenebest kan worden inge schreven. Premier Harold Macmillan maakte on langs een tiendaagse reis naar dez langs een tiendaagse reis naar deze eilanden (welke werd gevolgd door een korte trip naar de V.S. voor een spoed- gerprek met president Kennedy). Het gaf zyn zegen aan de onafhan kelijkheidsplannen in een rede die hy hield in Port of Spain. De moeilykheden voor de nieuwe fe deratie liggen voornamelyk in de ver deling van de machten. In de eerste plaats kunnen de nieuwe leiders verwachten, dat er een sterke migratie zal ontstaan van de armere eilanden naar de rykere, wat alleen maar de storing van het evenwicht zal verergeren. Voorts zal moeten worden uitgemaakt hoe de belastinggelden over de diverse eilanden zullen worden ver deeld. Er zal een nieuwe hoofdstad moeten worden gebouwd, dus zal ook moeten worden uitgemaakt waar die stad ge bouwd zal worden. Verder moet nog ge paald worden hoe de zetels in het fe derale parlement verdeeld zullen wor den en hoe de douane-unie tussen de eilanden tot stand moet worden gebrach Deze problemen zyn op zichzelf niet zo erg ongebruikelijk bij de stichting van een nieuwe staat. Maar in het ge val van de Westindische federatie komt daar nog bij, dat Jamaica heeft gedreigd geen lid te zullen worden van d efe- deratie. Jamaica alleen heeft reeds by na de helft van het aantal inwoners van de federatie-in-spe en beslaat bijna dc helft van het grondgebied. Jamaica heeft een bevolking van an derhalf miljoen zielen, terwyl de ge hele federatie ruim drie miljoen zielen telt. Het gebied van Jamaica beslaat 4.411 vierkante myl, terwyl de gehele federatie iets meer dan 8.000 vierkante myl meet. Later in het jaar zal in Jamaica een referendum worden gehouden, ter be paling van de toekomst van het gebied. Men hoopt, dat Jamaica in de fede ratie zal blijven en men hoopt tevens, dat alle andere problemen opgelost, zul len worden voordat de onafhankelijk een feit moet worden. Er zullen nog twee conferenties worden gehouden over de problemen. De eerste in Port of Spain (als men zich aan de plannen houdt) op 2 mei en de tweede op 31 mei in Londen. Men hoopt dat op de laatste conferentie de datum zal worden vast gesteld voor de overdracht van de soe vereiniteit. Diplomatieke waarnemers, die met de ze Westindische kwesties vertrouwd zijn, menen, dat de federatie als onafhan kelijke staat een gematigde koers zal volgen in de wereldpolitiek. Als de federatie bestaat, is het aantal Britse kolonies in deze streken van de aardbol teruggebracht tot Brits Guyana, Brits Hondures en de maagden-eilan den. Ir. Claassen zei, dat hem daarover nooit klachten hadden bereikt. „Is het ook zo", was de vraag van mr. De Zaayer, dat die borden in de locomo tieven van de serie 1100 beter te zien zijn dan in die van de serie 1200, van wege de grote dode hoek in laatstge noemde serie? Ir. Claassen meende dat er heel weinig verschil is, maar wees er met nadruk op dat het cyfer op het bord in feite alleen maar als een herin nering gold aan de aanschryving. „Er zyn machinisten", aldus mr. De Zaayer, „die beweren de vereiste aan schryving niet te hebben gezien. Wan neer op een depot de zaken goed georga niseerd zyn en de machinisten hun voorschriften nakomen, moet dat niet kunnen voorkomen. De heer F. v. d. Berg, technisch ambtenaar N.S.vertel de dat in de nacht van 20 op 21 no vember de wissels te Woerden waren verlegd. De eerste trein ging er 's mor gens over met een snelheid van 5 km, de tweede met 30 km., daarna met de voor geschreven 40 km. Alles werd in orde be vonden. Van schokken hebben hem geen mededelingen bereikt. Er zouden name lijk reizigers zyn geweest, die toen zy op 21 november de bewuste plaats pas seerden, een schok hadden gevoeld. Seinhuiswachter P. W. G. Roering uit Woerden, die op die avond dienst had, verklaarde dat weliswaar het voorsig naal op veilig stond, maar dat de ma chinist te hard had gereden. Machinist De Graauw was na het ongeluk naar het station Woerden gelopen en had daar tegen de dienstdoende stations ambtenaar W. Molenaar gezegd: „Ik lig eruit, hoe hard mocht ik rijden?" Toen de heer Molenaar antwoordde „40 ki lometer" schrok de machinist en zei: „Ik reed er wel 80". „Gelukkig", aldus mr. De Zaayer, „dat de trein 7 a 8 minuten vertraging had. Was dit niet het geval geweest, dan zou de Noordwest Express op de ravage zyn gelopen met alle gevolgen vandien". De hoofdopzichter tractie N.S. J. M. van Ingen te Rotterdam en de commies- titulair A. S. Vos, eveneens te Rotter dam, zetten daarna uiteen wat een ma chinist moet doen als hy zyn dienst beëindigd heeft. Eerst zien welke dienst men de volgen de dag heeft, dan kennis nemen van aanschryvingen, eventueel dagorders, en daarvoor een handtekening of paraaf zetten. De dagorder houdt alle by zon derheden in voor de dienst van dt vol gende dag, order 1 (langzaam), a (aan vang), e (einde) wat betreft de te ry- den snelheid. Als extra waarschuwing had men er op het depot nog opgezet: „let op", dit in verband met de terug gang van de snelheid van 90 op 40 kilo meter, de snelheid die tot en met 20 november was toegestaan, daarvoor 115 kilometer. De Graauw zette zyn paraaf op de dagorder. Als regel wordt aan deze aanschrijvingen de nodige aan dacht besteed, aldus de hoofdopzichter Van Ingen. Het zyn z.i. grote uitzon deringen als dit niet gebeurt. De machinist Brey, die voor het on geluk met een sneltrein van Utrecht naar Rotterdam reed, zei dat hy tot Harmeien er niet aan gedacht had, dat hy verderop maar 40 km. mocht ryden. Dichtby die plaats schoot het hem in gedachten. Hij heeft toen afgeremd en passeerde de plaats met 50 km. Hy kon de 4 niet goed zien en meent dat het bord te Woerden verkeerd geplaatst is. Hij heeft wel een schok gevoeld. De heer H. P. Claassen, tractie-op- zichter 2e klas te Rotterdam, zei geen klachten te hebben vernomen over de cijfers op de L-borden, in zoverre dat het hem bekend is dat die cyfers met scherp licht iets minder goed zyn te zien. Enkele machinisten die het baanvak die dag bereden, wisten van geen snel heidsbeperking af. Ir. E. J. G. Scheffer, hoofdingenieur N.S.verklaarde dat L-, A- en E-borden moeten prevaleren boven alle andere seinen. Hoofdconducteur Van Pelt ver klaarde die dag tweemaal de bedoelde plaats te zyn gepasseerd, maar geen schok te hebben gevoeld. De nieuwe wis sels moeten dus goed gelegen hebben. Ander systeem aanschrijvingen Op eigen verzoek werd als getuige ge hoord de machinist K. W'old en vak bondsbestuurder uit Rotterdam. Hy ver klaarde dat reeds lange tyd gejjverd wordt voor verandering van systeem van de aanschrijvingen. „Er zijn", zo zei hy, „voor bepaalde dagen in bepaalde klap pers meer L-, A-, E-aanschryvingen. In Utrecht is dat behandeld, maar het stuitte op financiële bezwaren". De heer Wold verklaarde, dat hy de indruk heeft dat men het systeem niet wil verande ren omdat dit naar buitenuit een be paalde bekentenis van schuld zou zyn. Wel hangen de aanschrijvingen nu ook tegen de muur in de machinistenka mer. Ook verklaarde hy dat de cijfers bij kunstlicht niet of zeer slecht zyn te zien, zowel by groot als bR gedimd licht. Machinist De Graauw van de veron gelukte trein, kwam zondag 20 novem ber te gelyk in dienst met machinist Mouthaan. Samen hebben ze de dag orders geraadpleegd en tegen elkaar ge zegd: „Vandaag geen by zonderheden". De nieuwe beperking in de aanschry ving van 15 november, ingaande 21 no vember, hebben ze niet gelezen. Mout haan had dat ook niet nodig, hy was n.l. 's maandags vry. „De aanschrijving lag er wel", aldus zyn verklaring Machinist De Graauw is gestraft met een ernstige ontevredenheidsbetuiging en een jaar terugstelling, een straf die door het scheidsgerecht eveneens werd gehandhaafd. Daarmede was het verhoor van de deskundigen en getuigen afgelopen „De raad", aldus mr. De Zaayer, „zal over deze behandeling een rapport opstellen en aan de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat doen toekomen, waarna het hem is voorbehouden bepaalde voor stellen te doen en tot te nemen maat regelen te adviseren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5