Roerloos hoort Adolf Eichmann de akte van beschuldiging aan ONDERHOUD KENNEDY-LUNS IN EEN HARTELIJKE SFEER V er dronken" Duitser ensceneerde zelfmoord Franse burgemeesters ontvangen dreigbrieven WEERBERICHT Daily Express protesteert fel tegen een bezoek van Soekarno „Vermoeid" Servatius bestrijdt bevoegdheid rechters Uit angst voor proces Eichmann Nieuw wapen uit het arsenaal van rechtse contra-terroristen (£)uc/ Qlu tettWS Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 11 APRIL 1961 No. 30326 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „Dit is tie gevaarlijkste man van de wereld" Onze correspondent te Washington meldt: Minister mr. J. M. A. H. Luns van Buitenlandse Zaken, die twee dagen lang besprekingen heeft gevoerd te Washington, heeft g-isteren allereerst een bezoek gebracht aan president John F. Kennedy. Het bezoek duurde 55 minuten. Besproken werden: de NAVO, de Europese integratie en de problemen in het Verre Oosten. Ook is langdurig gesproken over de Amerikaanse weigering om zich bij de opening van de installatie van de Nieuw-Guinearaad te laten vertegenwoordigen. Bovendien had minister Luns gelegenheid het verlangen van de KLM naar landingsrechten te Los Angeles naar voren te brengen. De sfeer van het gesprek werd door minister Luns na afloop als „hartelijk" gekenschetst. Diverse onderwerpen konden uitvoeriger ter sprake komen tijdens de bezoeken, die de Nederlandse minister gebracht heeft aan Ball, de onderminister van Economische Zaken, Dean Rusk, Amerika's minister van Buitenlandse Zaken en Mcghee, de directeur van de politieke plan afdeling van het departement van Buitenlandse Zaken. Vandaag zou mr. Luns voorts Chester Bowles een bezoek brengen, Amerika's onderminister van Buitenlandse Zaken. Bowles bood minister Luns een lunch aan. Vanavond ontvangt de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen een groot aantal belangrijke Amerikanen aan een diner ter ere van de hoge Neder landse gast, o.a. Rusk en diens mede werker Charles Bohlen, alsmede Kolhler, Rusks specialist voor Europese Zaken. Het gesprek met Rusk duurde ten volle anderhalf urn-, een half uur langer dan was afgesproken. Minister Luns achtte het nog niet ge wenst zich over dit gesprek uit te laten, daar dit nog niet geheel geëindigd was en vandaag in de Nederlandse ambas- Kalondji „koning" van Zuid-Kasai Albert Kalondji, de leider van de mjjnstaat Zuid-Kasai, heeft zich tot „koning" van de Baloeba's laten uitroe pen. Hg heeft de vierhonderd jaar oude titel van „Moelokwe" (almachtige) her steld en zjjn zoon tot kroonprins be noemd. De Baloeba's hebben sinds vierhonderd jaar toen hun grondgebied door de Loeloea's werd veroverd geen „al machtige" gekend. Behalve over de Ba loeba's heerst Kalondji over zes andere stammen in totaal 800.000 inwoners. Zijn rijk is ca. 100.000 vierkante kilometer groot. Ca. 300.000 inwoners zijn afkom stig uit Noord-Kasai. Zij sloegen op de vlucht toen troepen van de regering- Loemoemba de staat trachtten te her overen nadat Kalondji de onafhankelijk heid had geproclameerd. De „kroning" heeft vorige week in Ka- londji's geboortedorp plaats gehad. Sinds zijn terugkeer naar de hoofdstad Ba- kwanga hebben krijgers op het grasveld voor zijn ambtswoning gedanst. De dag waarop hij terugkeerde, was een natio nale feestdag. De min of meer officiële plechtigheden waren een mengsel van rooms-katholieke liturgie en stamge- bruiken. Kalondji droeg een kroon, die met in dustriediamant was bezet het voor naamste produkt van de mijnstaat en een luipaardhuid. Ramp met de „Dara" eiste 212 levens De brand aan boord van het Britse schip „Dara" heeft aan 212 mensen het leven gekost, zo is gisteren offi cieel in Bahrein bekend gemaakt; 565 opvarenden hebben er het leven afge bracht. Het 5.030 ton metende schip is. zoals gisteren gemeld, gisteren in de Perzi sche Golf gezonken, toen sleepboten trachtten het uitgebrande wrak naar een haven te brengen. Volgens een woord voerder van de rederij bestaat er weinig hoop, dat er nog overlevenden zullen worden gevonden. Toen het schip in de golven verdween, bevonden zich geen mensen meer aan boord. ZONNIGE PERIODEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden en iets hogere middagtemperaturen dan vandaag. Vannacht plaatselijk mist en in het noordoosten van het land kans op nachtvorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 april Zon tp: 5.51 uur; onder: 19.31 uur. Maan op: 4.54 uur; onder: 16.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.56 en 13.21 uur, laagwater te 8.51 en 21.31 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's sade zal worden voortgezet. Het was de minister aan te zien, dat de gesprekken in het Witte Huis zowel als die in het ministerie van Buitenlandse Zaken bij zonder inspannend zijn geweest. „Bedrieglijke glimlach" De „Daily Express", een blad met een oplaag van ruim 4 miljoen, heeft van ochtend in een hoofdartikel fel protest aangetekend tegen de door de Britse regering tot Soekarno gerichte uitnodi ging. Het draagt als opschrift „Wie wenst deze man in Engeland?" En daaronder is het portret van een lachende Soekarno afgedrukt. Het artikel zegt dan: „Laat U niet bedriegen door deze glimlach, zo groot als die van de maan. Dit is de ge vaarlijkste man van de wereld. Zijn naam is dr. Achmed Soekarno, dictator van Indonesië. Het is ongelofelijk, dat de Britse regering hem zojuist naar Londen heeft uitgenodigd. Gedurende de oorlog was Soekarno een marionet van de Japanners. Aan het eind van de oorlog stelde hij zichzelf aan het hoofd van een stelletje struikrovers, die de macht grepen in het vroegere Nederlands-Indië. Sindsdien heeft Soe karno in Indonesië absoluut geregeerd. Het eens zo welvarende land, opgebouwd door de Nederlanders, gaat thans gebukt onder de armoede en corruptie. Soekarno zwerft door de wereld om met de communisten onheil aan te rich ten. Hij begeert méér grondgebied en richt zijn ogen thans op Nederlands Nieuw- Guinea. Dit is de man die de Britse regering hier wenst te verwelkomen! Geen won der dat de Nederlanders, trouwe bond genoten van Engeland en mede-slacht offers van de anti-kolonialisten, boos zijn. Soekarno's bezoek kan slechts één resultaat hebben: „Engelands vrienden van zich te vervreemden. De uitnodiging dient onmiddellijk te worden ingetrokken". Proces in Jeruzalem vanmorgen begonnen In Jeruzalem is vanmorgen het proces begonnen tegen Adolf Eichmann die beschuldigd wordt van moord op miljoenen Europese joden. Om negen uur plaatselijke tijd stapte de voormalige luitenant-kolonel van de S.S., gekleed in een donker pak, de kogelvrije glazen cel binnen, die speciaal voor hem gemaakt is voor de duur van het proces. Het was de eerste keer, dat hij onder zijn ware naam Adolf Eichmann in het openbaar verscheen na de ineenstorting van Hitler's Derde Rijk in 1945. Ruim 750 toeschouwers, onder wie cir ca 440 journalisten, volgen het proces. Vlak voordat de drie rechters de zaal betraden, schoof de bebrilde en al kaal wordende Eichmann even onrustig heen en weer voor de batterij microfoons. Kort daarna vroeg president Mosje Landau de beklaagde: „Bent u Adolf Eichmann?" Eichmann antwoordde met een krachtig: „Jawohl". Mosje Landau las toen de akte van beschuldiging voor in het Hebreeuws. Na elk punt las een tolk de vertaling in het Duits voor ten behoeve van Eichmann. Tijdens de voorlezing keek Eichmann nieuwsgierig rond. „Ja, natuurlijk" Eichmann stond roerloos toen de akte van beschuldiging werd voorgelezen. Nu en dan klemde hjj de lippen opeen, slikte moeilijk en haalde diep adem. Na de voorlezing vroeg rechter Landau of Eichmann de tegen hem ingebrachte beschuldiging begrepen had. Het ant woord was „Ja, natuurlijk". Nadat de akte van beschuldiging voorgelezen was, vroeg Eichmanns ver dediger Servatius de president toestem ming om enkele procedurekwesties aan te snijden. Servatius bestreed de be voegdheid van de rechtbank en bracht daarna bezwaren tegen de rechters naar voren, die volgens hem bevooroordeeld zouden zijn tegenover de verdachte. Servatius verzocht de rechters zich onbevoegd te verklaren. Hg is van me ning dat de Israëlische wet van 10 augustus 1950 inzake het berechten van nazi's in strijd is met het internationa le recht. Toen de nazi's hun misdaden bedreven, was de staat Israël er nog Discoverer-capsule niet teruggekeerd De Amerikanen zgn er niet in ge slaagd, de instrumentencapsule van de kunstmaan Discoverer XXIII, die zater dag werd gelanceerd, behouden naar de aarde te laten terugkeren. De positie van de kunstmaan bleek niet stabiel te zijn, en toen de capsule van de draagraket werd gescheiden werd zij niet in de rich ting van de aarde gestoten maar verder de ruimte in. De capsule en de draagra ket zullen nu voorlopig aparte banen om de aarde big ven beschrijven, tot zü met tertijd in de atmosfeer zullen verbran den. CAO goedgekeurd in het bollenbedrijf Het College van Rijksbemiddelaars heeft de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor het bloembollenbedrljf goedgekeurd. niet. Verder acht de verdediger de recht bank onbevoegd omdat de beschuldigde met geweld naar Israël is gebracht. (De zitting duurt voort). (Voor meer nieuws over het proces- Eichmann zie men elders in dit num mer). (Van onze correspondent in Bonn) De mysterieuze zaak van de lege Mercedes in de Rijn bij Arnhem heeft een sensationele wending genomen: na zijn hernieuwde arrestatie heeft de 49-jarige Bielefeldse handelaar in landbouwmachines Bertus Gerdes toegegeven uit angst voor het Eichmann-proces zelfmoord te hebben willen voorspiegelen. Gerdes zou een hoge functionaris van het Nazi-regime zijn geweest, laatstelijk waarnemend Gauleiter in Mün- chen-opper Beieren. Gerdes verklaarde tegenover de Bielefeldse officier van Justitie, dat hij de laatste tijd dreigbrieven zou hebben ontvangen in verband met het Eichmann-proces, dat vandaag in Jeruzalem is begonnen. De Mercedes 190 was medio vorige week opgevist. Aanvankelijk nam men aan, dat de bestuurder, wiens papieren in het water werden gevonden ,was ver dronken en door de stroom weggevoerd. Twee dagen later werd echter Gerdes in Montabaur bij Koblenz gearresteerd. In verband met zijn oorlogsverwondin gen aan de hersenen werd hij echter door de plaatselijke rechter van in structie weer op vrije voeten gesteld. Na zijn terugkeer in Bielefeld liet de rechter aldaar hem opnieuw arresteren. Zijn vriendin Erika Hanke, uit Hamm afkomstig, zou Gerdes hebben geholpen bij de voorspiegeling van de zelfmoord. Gerdes is gehuwd en heeft vier kinderen. Zijn vriendin Hanke leeft van haar man gescheiden. President Kennedy heeft gisteren minister Luns in het Witte Huis tl Washington ontvangen. Een tele grafisch overgebrachte foto van het onderhoud. Tijdens het Eichmann-proces zullen rond 400 namen van medewerkers aan de z.g. „Endlösung" van het door de nazi's geschapen „Joodse vraagstuk" worden genoemd. Blijkbaar heeft Ger des gevreesd, dat ook zyn naam daarbij ter sprake zou komen en dat hij daardoor in de affaire-Eichmann zou worden be trokken. In 1929 kwam Gerdes by de Hitler Jugend. In 1930 werd hy lid van de NSDAP en in datzelfde jaar trad hy toe tot de S.A. Tydens het proces tegen de Nazi-oorlogsmisdadigers in Neuren berg trad hy als getuige voor het Open baar Ministerie op. Een Duitse recht bank in Bergedorf by Hamburg ver oordeelde hem in 1948 wegens „lidmaat schap van een misdadige organisatie" (de NSDAP) tot 3% jaar gevangenis straf. Nadat hij zijn straf had uitgezeten werd hg vertegenwoordiger van een fa briek van landbouwmachines in Olden burg. Hg verdiende tussen de 4 en 5000 mark per maand. Gerdes had een le vensverzekering van 100.000 mark afge sloten. Zyn familie heeft evenwel niet getracht dit geld te incasseren. Uiter aard stelt het parket In Bielefeld naar deze raadselachtige affaire thans een verder onderzoek in. Yele neo-fa$cisten aan tand gvoeld Op het Plein 1940-1945 te Am sterdam verrijst het bevrijdings carillon, dat opgericht wordt als gedenkteken voor de gevallenen. Op 4 mei zal het door Koningin juliana in gebruik worden gesteld. (Van onze Parijse correspondent) In Frankrijk hebben de Franse ac tivisten of contra-terroristen na hun plasticbommen een tweede wapen uit hun arsenaal gehaald in de hoop gene raal De Gaulle, in verband met zijn pogingen een einde aan de Algergnse oorlog te maken, te kunnen intimideren. Het nieuwe offensief bestaat uit bel laf fe middel van anonieme dreigbrieven, die nu vooral ontvangen worden door burgemeesters van steden en dorpen in Zuidoost-Frankrgk, die generaal De Gaulle van morgen tot en met zondag zal bezoeken. Zo kreeg de burgemees ter van Dax in de Pyreneeën, waar het staatshoofd morgen wordt verwacht een kaart toegezonden, waarvan de tekst een uitnodiging behelsde „voor een dansfeest waarop hg in de lucht zal kunnen sprin gen, samen met de grote Charles". De ondertekening luidde: uw explosieve Ma rianne. De onweerstaanbare humor, waarop Frankryks neo-fascisten nu in tiet duis ter zitten te broeden, openbaart zich ook nog op andere, even fijnzinnige wijze. Zo kreeg, als delicate toespeling, een tweede burgemeester in zuidoost-Frank- ryk een enveloppe vol kranteknipsels toegestuurd, die betrekking hadden op de geslaagde moordaanslag op Evians eerste burger Camille Blanc. De pastoor van Evian, die de 12-jarige zoon van de vermoorde burgemeester onder zijn hoede heeft genomen, is ook al met de dood bedreigd. Hg heeft aanzeg- Stakingen in Denemarken Afgelopen nacht zijn in Denemarken 40.000 zeelieden, haven- "en transportar beiders in staking gegaan om de eis tot een minimum weekloon van 250 kronen kracht by te zetten. Dinsdagnacht zullen ongeveer 95.000 arbeiders in de metaalindustrie dit voor beeld volgen. Ook in andere industrieën is met stakingen gedreigd. ging ontvangen van zyn spoedige en gewelddadige dood, tenzy hy zyn han den tgdig van zgn beschermeling terug trekt. Hoe weerzinwekkend ze ook mo gen wezen, een zeker effect hebben de ze duisterlingen met hun dreigbrieven niettemin al gesorteerd. De bevolking van Evian is nog niet vergeten, dat hun eerste burger, wglen Camille Blanc, kort voor zgn dood verscheidene geiyk- soortige waarschuwingen in de wind had geslagen en op de laatste zitting van dc gemeenteraad heeft dan ook geen enkel lid de animo of de moed weten op te brengen op de lege zetel van de vermoorde burgemeester plaats te ne men. In pamfletten die gisteravond ln Al giers werden verspreid heeft net ..ge heime leger" verklaard van 2 tot 9 april in het gebied van Algiers negen aanslagen met plastic springstof te hebben gepleegd. „Het geheime leger slaat toe waar en wanneer het wil", zo heet het in de pamfletten. De serie aan slagen van de afgelopen dagen is overi gens slechts „een voorproefje van ern stiger optreden" Intussen heeft de po litie in Frankrijk rechtse activisten aan de tand gevoeld. Een aantal personen is ter ondervraging aangehouden. Uit Het Leidsch Dagblad van 11 april 1861: Tot het bezigtigen der 1 bloeijende hyacinthen in het 1 nabij gelegen Noordwijk, van ouds beroemd door die bloemen teelt, mogen wij xoel uitnoodi- 1 gen, die nog nooit die schoone gelegenheid hebben waargeno men, terwijl zij die er eens of meermalen met dat doel heen- snelden, de herinnering niet overbodig achten zullen, dat de hyacinthen thans in vollen bloei staan en tot een nieuw bezoek uitlokken. De beleefde von Konijnenburg zal men wel ge reed vinden om den weg te wij zen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1