IN AMERIKA BULDERT HET GESCHUT MORGEN WEER CALVÉ Herdenking burgeroorlog is grootste in de geschiedenis MET WEEMOED EN MET TROTS ligtvoet Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 11 april 1961 Vierde blad no. 30326 ér— k (Van onze correspondent in Washington) Het wordt schieten in Amerika. Morgen branden de kanonnen los en zij zullen niet ver stommen voor 1965. De Amerikaanse burgeroorlog duurde van 1861 tot 1865 en nooit zal een oorlog uitvoeriger en nauwkeuriger herdacht en gereconstrueerd zijn dan deze. Alle belangrijke veldslagen zullen opnieuw worden „opgevoerd" en het Zuiden, dat de burgeroorlog verloren heeft, zal ditmaal „winst" maken: het grootste deel van het oorlogsgebied ligt in het zuiden en honderdduizenden toeristen zullen naar de slagvelden trekken en daareen klapstoeltje huren. De herdenking van deze oorlog wordt echter veel meer dan een kolossale toeristen attractie. Voor vele Amerikanen is dit „de" oorlog, een dramatische periode van loutering waaruit de eenheid van de republiek is voortgekomen. De belangstelling en het enthou siasme voor deze gruwelijke periode van nationale gespletenheid zijn moeilijk te ver klaren, maar ze zijn reëel. Misschien slaat men daarom deze strijd wel zo hoog aan, omdat het zo ontzettend veel gekost heeft, om de eenheid van de Verenigde Staten te bewaren Honderd jaar geleden had Amerika 32 miljoen inwoners. De burger oorlog eiste ongeveer 600.000 doden. Dat is niet alleen relatief, maar ook absoluut gerekend, méér dan het Amerikaanse dodental van de Tweede Wereldoorlog. Hier moet echter bij gezegd worden, dat de meeste Amerikaanse soldaten stierven aan tyfus, mazelen, longont steking en wondkoorts, maar hun dood was een direct gevolg van de oorlog en van de primitieve omstandigheden waarin deze werd gevoerd. Waarom deden de inwoners van één land elkaar zoveel ellende aan? En hoe is het mogelijk, dat de Amerikanen ook al hebben zij vaak hun voorkeur voor een van de twee partijen toch een grote, nationale herdenking van deze oorlog kunnen maken? Dat zün vragen waar men onmogelijk «en volkomen helder, alles-verklarend antwoord op kan geven. Hier kan alleen beschreven worden hoe het Amerika van 1961 zich opmaakt om de tragische bur geroorlog te gaan herdenken: met wee moed en met trots, geïnteresseerd en met voldoening. Het pleit is beslecht, de eenheid is hersteld, maar het zou onoprecht zijn te doen alsof er in het geheel geen lit tekens zijn overgebleven: zolang in het uiterste zuidoosten geen rasgelijkheid is bereikt, zal de oorlog nog niet geheel zijn afgesloten. Was dan de kwestie van de slavernij de oorzaak en onderwerp van deze bur geroorlog? Niet uitsluitend. Men kan het algemener stellen en met de Engelse Brogan zeggen„Het was de pressie van de moderne wereld op een archaïsch sociaal en economisch systeem" Maar de slavernij was het meest op vallende kenmerk van dat systeem. Tal van geschillen tussen Noord en Zuid hadden niet tot oorlog geleid, onenig heid over de slavernij deed dat wel. Crisis voorspeld Hoewel er reeds geruime tijd moeilijkheden tussen Noord en Zuid waren is de oorlog voor velen toch als een verrassing gekomen. Maar Lincoln, die nog maar een goede maand president was toen de strijd ontbrandde, had drie jaar voordien de crisis duidelijk zien naderen. Lincoln deed toen een gooi (tever geefs) naar een Senaatszetel en zei in een debat met zijn fameuze tegenstan der Douglas: „De opwinding zal niet ophouden totdat een crisis bereikt en gepasseerd zal zijn. Een huis, dat tegen zichzelf verdeeld is, kan niet stand houden. Ik geloof dat dit bewind niet kan voortbestaan, voortdurend half slaaf en half vrij. Ik verwacht niet, dat de Unie verbroken zal worden, ik verwacht niet dat het huis zal instorten, maar wel verwacht ik dat het zal ophouden verdeeld te zün". Toen de oorlog in 1861 begon, was dat niet omdat het Noorden met geweld het Zuiden de slavernij af wilde schaffen. Zo eenvoudig was de zaak bij lange na niet. Lincoln was een tegenstander van de slavernij, maar de grondwet maakte het hem onmogelijk om in te grijpen tegen wat in feite een zaak was van de deelstaten. Grondwetswijziging was niet mogelijk, omdat het Zuiden voldoende stemmen bezat om verandering van de constitutie te voorkomen. Meer geschillen Waar de centrale regering wèl bij betrokken was. dat was bij het systeem in de westelijke gebiedsdelen, die gaan deweg tot ontwikkeling werden ge bracht. Het Zuiden hoopte daar deel staten met slavernij te zien ontstaan, het Noorden verzette zich daartegen. Maar, nogmaals, er waren ook andere geschillen tussen Noord en Zuid. Het agrarische Zuiden, dat het van de ka- toen-export moest hebben, was tégen tolmuren; het Noorden, waar zich met moeite industrie ontwikkelde, wenste de eigen nijverheid door douanetarieven te beschermen. Reeds voordat Lincoln zün ambt aan vaardde, had zich een aantal staten in het uiterste zuiden van de Unie afge scheiden. Maar nog steeds hoopte men die „afgedwaalde zusters" weer in de familie op te nemen. Het Zuiden heeft altijd veel waarde gehecht aan de wet- telijke aspecten van de zaak. Lincoln heeft in zijn inaugurele rede van maart 1861 terstond gezegd: „Geen staat heeft het recht om louter uit eigen beweging uit de Unie te treden". Veel kon de centrale regering echter niet doen tegen die afscheiding. Wel Generaal Robert E. Lee tekent de overgave van de Zuidelijken, ter wijl zijn tegenstander, generaal Ulysses Grant, toeziet. waren er enige federale forten in het zuiden, maar de meeste daarvan waren zonder vechten in handen gekomen van de afgesoheiden staten. Alleen Fort Sumter (bij Charleston, South Carolina) en Fort Pickens had de centrale rege ring nog behouden, toen Lincoln aan het bewind kwam. Met los kruit Morgen zal fort Sumter opnieuw beschoten worden (nu met los kruit). Daèr is de burgeroorlog be gonnen. In de maanden en jaren die volgen zal het losse kruit knal len bij Richmond, Bull Run, Antie- tam, Fredericksburg, Vickburg, Gettysburg, kortom op al die plaat sen, waar de Amerikaanse jeugd op school zoveel over heeft gehoord en waar de heldendaden zijn be dreven, die spreken tot de verbeel ding van bijna iedere Amerikaanse jongen. Dit wordt „de grootste herdenking in de geschiedenis". De Amerikaanse vlag- genindustrie heeft niet te klagen over de recessie: er is grote vraag naar de „con federate flag"( de vlag van het Zuiden) en naar de oude Unie-vlaggen met heel wat minder sterren dan thans. De televisie begint meer burgeroorlog drama's te vertonen, de toch altijd al brede stroom van burgeroorlog-boeken is nog aanmerkelijk gezwollen; uniform- fabrieken hebben grote bestellingen voor grijze (Zuidelijke) en blauwe (Noorde lijke) uniformen. Die zullen gedragen worden tijdens de vele namaak-veldsla- gen, waarmee men toeristen hoopt te trekken. Commercieel succes Succes is verzekerd. In een nor maal jaar int men op het slagveld van Gettysburg reeds 750.000 dol lar aan entree-gelden. In een jubi leum-jaar wordt de toeloop nog heel wat groter. Hoezeer de bur geroorlog een rol speelt in de gedachten van de mensen, kan blijken uit het jeit, dat de Crysler- fabrieken, die de „compacte" va liant op de markt brengen, het plan hebben opgevat om - alleen in vier zuidelijke staten - deze auto be schikbaar te stellen in een kleur, die men beschrijft als „confederate grey" (confederatie-grijs) Generaal Grant was Lincolns opper bevelhebber van het Noorden. Hij was bekwaam, maar hij dronk nogal veel. Toen roddelaars eens aan Lincoln kwamen vertellen, dat Grant weer zo veel whisky had gedronken, moet de pre sident gezegd hebben: „Vindt maar eens uit wat voor merk hij drinkt en stuur dat aan al mijn generaals!". Welnu, bijna honderd jaar na dato heeft de fabriek van Old Crow whisky vastgesteld, dat Grant Old Crow ge dronken moet hebben. En daar maakt men nu reclame mee Geforceerd Maar om op Fort Sumter terug te komen, daar werd 36 uur geschoten; er viel geen enkele dode en de schade was betrekkelijk gering. Toch was dit defi nitief het begin. Een begin dat enigs zins geforceerd was door Zuidelijke of ficieren ter plaatse, die begonnen te schieten op een moment, waarop zij konden hopen dat het fort na enkele dagen zonder slag of stoot in hun han den zou vallen. Helemaal zeker was dit echter niet. Lincoln had tegen de wens van de overgrote meerderheid van zün kabinet schepen met proviand naar het fort laten vertrekken. Deze daad moest het Zuiden zeer irriteren. Op 12 april 1861 belandde men in een oorlog, die de opperleiding in Noord en Zuid niet bewust heeft gezocht. Maar toen de kanonnen hadden gevuurd, toen het Zuiden „op de vlag had geschoten" en dus kennelijk rebels was geworden, was er geen houden meer aan. Een week na het bombardement van Fort Sumter sloot de grote staat Virginia zich aan bü het Zuiden. SLASAUS G. A. Kieft opvolger van B. W. Biesheuvel De heer G. A. Kieft, lid van de Tweede Kamer voor de AR-Partij. gaat zün partügenoot B. W. Biesheuvel op volgen als lid van de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa. De heer Biesheuvel is onlangs lid ge worden van het Europese parlement, dat de politieke controle uitoefeut over de gemeenschappen van de Zes (EEG, Euratom en de EGKS). De heer Kieft wordt door zün toe treding tot de raadgevende vergadering (waarin 135 afgevaardigden uit 15 Euro pese landen en een groep Zwitserse waarnemers zitting hebben) tevens lid van het parlement der Westeuropese Unie. Dit parlement wordt n.l. gevormd door de afgevaardigden van de zeven WEU-landen (Nederland. België, Lu xemburg. Frankrük, Duitsland. Italië en Engeland) in de raadgevende verga- I dering. De raadgevende vergadering zal op 21 april haar dertiende zittingsperiode beginnen met een vergadering van een week (tot 29 april) in Straatsburg. Er komen in deze week niet minder dan zes Nederlandse verslagen aan dc orde: twee van ir. H. Vos (P. v. d. A.) over de jaarverslagen van de Europese confe rentie van ministers van Verkeer en I van de OEES aan de Raad van Europa, een van ir. A. Vondeling (P .v. d. A.) I over Europese landbouwpolitiek en drie van dr. C. Patün (P. v. d. A.) over technische zaken als de instelling van een statuut van waarnemer bü de raad gevende vergadering. Voorts komt o.a. de jaarlükse voor zitterskeuze aan de orde. Het Ujkt niet uitgesloten dat de Deense liberaal Per Federsplel, die vorig jaar wülen John Edwards opvolgde, voor een jaar zal worden herkozen. Ambtstermijnen van twee jaar zün zo langzamerhand tra ditie geworden. Advertentie Grootste generaal Robert Lee, die men wel de grootste generaal uit de burgeroorlog kan noe men, heeft in die beginperiode opperbe velhebber van de Noordelüke troepen kunnen worden. Maar Lee kwam uit Virginia en hü kon het niet over zün hart verkrijgen te strüden tegen de staat waar hij vandaan kwam, tegen zijn ver wanten, zijn kinderen en zün huis Had hij wèl de leiding genomen van het NoordeUjke leger, dan was de oorlog misschien in een jaar beslecht geweest. Lee had zijn eigen slaven vrügelaten, hij was tegen de afscheiding en tegen de oorlog. Hij was een van de dapperste en bekwaamste militairen, die Amerika ooit heeft gehad en die capaciteiten heeft Een soldaat van het NoordeUjke leger aan het koken in een kamp. men in Noord en Zuid erkend en ge- eerd. De generaal van de rebellen is een groot man geworden in de Amerikaanse geschiedenis, een held. ook voor hen, die het ideaal van de Unie zeer hoog stellen. Zeker, ook in Nederland hebben Van Oldenbarnevelt en de gebroeders De Witt naast de Oranjes hun stand beelden. Maar de tegenstellingen van de burgeroorlog zün in Amerika toch wel snel en bü velen radicaal vergeten. Het landgoed van Lee waar in het cen trum het huis van Lee staat is thans Amerika's nationale heldenkerkhof ge worden, symbool bij uitstek van de een heid van de Verenigde Staten. De be woners van Washington, die 's avonds de brug over de Potomac overgaan, zien Lee's huis door schijnwerpers ver licht hoog op de eerste heuvel van Virginia. Weet je hoe ze die LIGTVOET ook wel noemen Jantje secuur. Erkende Philips service Modern De burgeroorlog was gruwelijk, maar tegelijk ook interessant. Hon derd jaar geleden was een oorlog, waarin voor het eerst de telegraaf en de spoorlijn gebruikt werden, heel modern. Het Zuiden had bo vendien land- en zeemijnen en zelfs primitieve duikboten. Het Noorden, met 2rijn meer ontwik kelde industrie, bemerkte hoe belangrijk het was om over voedsel in blik en over voldoende locomotieven te kunnen be schikken. Ook was dit de eerste oorlog, waar fotografen aan te pas kwamen. Veel realistischer dan de meestal geroman tiseerde prenten en schilderijen uit vroeger tüden, geven deze foto's een beeld van ..hoe het werkelük was". Maar daarmee is de romantiek niet verdreven. Het Zuiden heeft altijd het ideaal van hoffelükheid en ridderlük- heid gecultiveerd en men kan zich voor stellen dat veel schooljongen in Ame rika. althans aanvankelük, de partij van het Zuiden kiezen, wanneer zn horen of lezen over deze strüd. Artillerie-oefening in een fort van de Noordelijken. een yang naar gangetje 12 is lettend. GANGETJE TEL. 23005 De noodzaak van een centraal gezag in een zich uitbreidende en min der agrarisch wordende wereldmacht, is iets wat veel minder spreekt tot de jongensfantasie. Eenheid Maar, officieel althans, eert Amerika in deze herdenkingsjaren beide: de ro mantiek, het lokale patriottisme en de nationale verbondenheid. Aan kanon gebulder zal het niet ontbreken. Men kan schieten in alle richtingen en met wat commerciële tact behoeft men niemand werkelük te kwetsen. Maar geraakt worden de Amerikanen daarom wel, wanneer zü terugdenken aan deze strüd. En alleen de betrekke- lük weinigen, die zich bezinnen op de zin en de taak van een natie, zullen er aan herinnerd worden hoe beiangrük Amerika's eenheid en kracht kan zün in de wereld. Indien die weinigen talrüker zün dan zü waren in 1861, dan is de burgeroorlog zeker niet zinloos geweest.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13