Roberto Yeppe (22) behartigt nu Cubaanse belangen in Nederland „Fantastisch stel" toog aan liet werk in de tuin van „De Duinark" Macmillan wil vorming Westelijke kernmacht Ook VS en Engeland moeten dan onafhankelij kheid prij sgeven Zowel CVP als BSP onderzoekt mogelij kheid „brede" coalitie Fervent aanhanger van Fidel (astro In huurhuis, zonder auto en nog zonder telefoonaansluiting MAANDAG 10 APRIL 1961 tv Verscholen onder aan de duinvoet ligt de jeugdherberg „De Duinark" de parel van het Noordwijkse Lan- geveld, het fraaie recreatiegebied acht kilometer ten noorden van de badplaats met Noordwijkerhout als naaste busverbinding. Vijfentwintig studerende jongens en meisjes, bijna allen uit de grote steden, hebben daar hun paasva kantie goed besteed. Met z'n allen hebben zij ervoor ge zorgd, dat de tuin rond „De Duin ark" werd aangelegd. Een karwei, dat heus geen kleinigheid was. De eerste dagen van dit paaswerkkamp goot het van de regen, maar met de regencape's aan spitte, egaliseerde, plantte en pootte men moedig ver der. Enthousiast begon men iedere morgen weer opnieuw. Onder de goede zorgen van vader en moeder Schuurman ontbrak het hun aan niets. „Erg leuk", zei Corry Kneteman uit Soest, toen wij informeerden hoe de jonge spitster het werkkamp wel vond. Van spierpijn had deze potige 19-jarige studente in heilgymnastiek en massage uiteraard weing last ge had. Haar studierichting zei wat dat betreft genoeg. Dank zij deze vrijwillige hulp heeft „De Duinark" binnenkort een fleu rige entourage. De bouw van de jeugdherberg kostte zoveel, dat er voor tuinaanleg eigenlijk iveinig geld over was. Daarom hebben de jon gens en meisjes belangeloos voor de omlijsting van de „parel" gezorgd. Het werk werd uitgevoerd onder auspiciën van het Zuid-Hollands Landschap. De heer Kipp had de leiding. Ongeveer 4 duizend boomp jes moesten er ivorden geplant, bor ders werden volgepoot met honder den vaste planten, die dank zij de medewerking van een hoofdbe stuurslid tegen gereduceerde prijzen konden worden verkregen, en tien tallen vierkante meters werden inge zaaid met gras. Het is een „fantastisch stel", ver klaarde mevrouw Schuurman. Als dank kregen de jongelui dezer da gen een excursie naar Keukenhof aangeboden. Op de foto ziet men de jongens en meisjes aan het werk. (Foto L.D./Holvaat) Onthulling in de Britse Daily Express (Van onze Londense correspondent) Volgens een beschouwing van het Britse dagblad Daily Express uit Washington, zou de volle betekenis van Macmillans vrijdag in Boston afgelegde verklaring zijn, dat Engeland zijn onafhankelijkheid op H-bomgebied wil opgeven, op voorwaarde dat de Verenigde Staten hetzelfde doen. Macmillans opvatting zou zijn, dat alle afzonderlijke afschrikwapens Amerikaanse, Britse en Franse onder controle zullen dienen te komen van het Westelijke bondgenootschap als geheel. Dit zou een enorme versterking betekenen van de eenheid hiervan, een punt waarop Macmillan in Washington voortdurend heeft gehamerd. Tevens zou alle nodeloze verspilling worden voorkomen. Van het grootste belang is tevens, dat kleinere landen, welke deel uitmaken van de Westelijke alliante, ervan weerhouden zullen worden hun eigen H-bom te maken. Afwending van dit gevaar zal een grote stap voorwaarts zyn. Voorzichtige rede Macmillan drukte zich in zijn rede hierover uiterst voorzichtig uit, maar hij maakte in elk geval duidelijk, dat er sommigen in Europa zijn, die niet kunnen aanvaarden, dat hun nucleaire verdediging geheel in Brits-Amerikaan se handen is. Op het ogenblik weet men nog niet of Macmillans voorstel voor een werkelijk gemeenschappelijke H-bom de volle steun van Amerika zal krijgen. Overigens heeft president Kennedy aangedrongen op een belangrijke uit breiding van de conventionele strijd krachten om het Westen tijd te geven zich eerst kritisch te bezinnen inplaats van onmiddellijk met nucleaire wapens te reageren. In Londen wordt terecht opgemerkt, dat met de uitwerking van een nieuw Westelijk defensiesyteera, waarbij alle bondgenoten medezeggenschap bezitten, lange tijd gemoeid zal zijn. Beweerd wordt, dat Kennedy Macmillan ervan overtuigd zou hebben, dat tapgesprekken met Chroesjtsjow op het ogenblik geen zin hebben. Economische kant Over de economische kant van Mac millans gesprekken in Washington is in Londen natuurlijk het laatste woord nog niet gezegd, omdat de moeilijkheden in zake een overbrugging tussen de Zes (EEG) en de Zeven (EVA) nog groot zyn. De Gaulles onbuigzaamheid wordt hier nog altijd als de grootste hinder paal voor werkelijk economisch samen gaan beschouwd. Maar de gezaghebben de Daily Telegraph zei vanochtend, dat, gezien de nieuwe door Washington uit geoefende drang, de tijd voor Engeland wellicht is aangebroken om een gewij zigd verdrag van Rome te ondertekenen, onderworpen aan zekere redelijke voor waarden, met inbegrip van een speciaal protocol inzake Gemenebest-belangen. De les van Washington is, zegt het blad, dat niet slechts onze eigen economische gezondheid, maar de eenheid van het Westen op het spel staat. Macmillan, die vandaag naar Ottawa doorgaat, schijnt buitengewoon tevreden over zijn bezoek aan Washington. Hij is vooral onder de indruk van de geest drift en de toewijding van de jonge Amerikaanse regeringsploeg. Het doel van de besprekingen tussen Macmillan en Kennedy was niet om grote beslui ten te nemen, doch wel om de grond slag te leggen voor een nauwe samen werking. Tot zover onze correspondent. Compromis met Frankrijk? De militaire redacteur van de Daily Express schreef vandaag dat president Kennedy generaal De Gaulle tijdens zijn aanstaand bezoek aan Parijs zal voorstellen Frankrijk geheime gegevens te verstrekken over de produktie van zwakke atoombommen en ladingen voor raketten. De Amerikaanse president zal Frank rijk verzoeken als tegenprestatie geen waterstofbommen en lange-afstandsra- ketten te maken. Frankrijk zal, aldus het blad, een belangrijke rol kunnen spelen bij de produktie van conventionele wapens. Kennedy en de Britse premier. Mac millan, wensen dat in de strijdkrachten van de NAVO het zwaartepunt op deze wapens wordt gelegd. Commentaar in de Prawda De „Prawda", het blad van de Sow- jetrussische communistische partij, schreef vandaag in een commentaar op de recente besprekingen in Washington tussen president Kennedy en de Britse premier Macmillan: „Er schuilt iets on heilspellends in het feit, dat de Engels- Amerikaanse onderhandelingen in Washington plaats hadden op een tijd stip waarop bepaalde Amerikaanse krin gen zich meer openlijk uitspreken voor een politiek die ernstige verwikkelingen in de gehele internationale situatie kan veroorzaken. De Amerikaanse hulp aan de Laotische opstandelingen wordt op gevoerd. Amerikaanse dagbladen maken openlijk melding van de voorbereidin gen voor een ingrijpen tegen Cuba. Het is duidelijk, dat de agresieve kringen die alle mogelijke middelen aanwenden om het kapitalisme op het pad van nieuwe militaire avonturen aan te moe digen, de bittere vruchten van hun po litiek zullen kunnen rapen". Aldus, blijkens een bericht van Tass, de „Prawda". JEUGDIGE DUITSERS GEARRESTEERD De Amsterdamse politie heeft van nacht twee 20-jarige Duitsers uit Keu len, aangehouden en in het bureau Sin gel ingesloten op verdenking van dief stal met braak in een herenmodezaak in de Kalverstraat. Een voorbijganger merkte ongeveer half vijf een schaduw in dit pand op. hield van enige afstand de zaak in het oog en zag even later twee mannen in een Duitse auto wegryden. Hij nam het kenteken op en waarschuwde de politie-autodienst. Deze trof na korte tijd de wagen en de mannen op het Rokin aan. Bij fouillering bleken zij in het bezit te zijn van circa f 150,in Nederlands geld, voorts een regenjas, een aantal dassen en vier paar klompen in cello faan verpakt en nog voorzien van de prijskaartjes. In de zaak hadden zij een grote wanorde geschapen. P. v. d. A. verbreekt relatie met „Politeia" Het partijbestuur van de P. v. d. A. heeft besloten de relatie met de demo- cratisch-socialistische studentenvereni ging „Politeia" te verbreken. De ontwik keling binnen deze studentenvereniging en haar optreden naar buiten hebben tot dit besluit geleid. Dit blijkt uit een in het P. v. d. A-orgaan „Paraat" gepubli ceerd resumé van de vergadering van het partijbestuur. Volgens onze informaties zouden de bezwaren van het partijbestuur van de P. v. d. A. vooral gericht zijn tegen de contacten, die de democratisch-socialis- tische studentenvereniging met niet- democratische groeperingen onderhoudt. Ook zouden bezwaren bestaan tegen de inhoud van het orgaan van „Politeia", waarin bij herhaling blijkt zou worden gegeven van een anti-Westerse houding. Het gevolg van het besluit tot verbre king van de relatie is o.m. dat „Politeia" geen subsidie meer zal ontvangen van de P. v. d. A. „Politeia" telt volgens onze informaties slechts een paar honderd leden, voornamelijk in Amsterdam. „Zwarte dag in onze kerkgeschiedenis" Ds. van Lunzen over de op handen zijnde leertucht Nadat zaterdagmorgen voorzitter ds. A. J. M. Roodzant van de vrijzinnige Zwlngli-bond geconstateerd had, dat er voor een „werkelijk vrijzinnige theolo gie geen plaats is in de hervormde kerk" ging 's middags ere-voorzitter ds. H. van Lunzen uit Doom irt op de positie van de vrijzinnigheid in het licht van wat hij noemde „de op handen zijnde leertucht". Ds. Van Lunzen sprak in Utrecht op de Jaarvergadering van de Zwingli-bond. Hij zei: „De reformatie is halverwege blijven staan, eigenlijk is het een late nabloei van de Roomse middeleeuwen". ,Het blijkt wel", zei ds. Van Lunzen, „dat men in de Herv. Kerk terug keert naar de oude paden". Voorbeelden zag hij in de professoren De Graaf en Sevenster. Sinds '44 ziet hiji in de kerk een grote verstarring. „Het wordt hoog tijd dat men, als men dat dan wil, nu eens eindelijk leertucht gaat bedrijven. Een kerk, die een leertucht-kerkorde heeft, maar deze niet in praktijk brengt, be drijft geestelijke onzindelijkheid", aldus spreker. Ook principieel bleek ds. Van Lunzen tegen „uitstel". De „verrecht- sing" van de Herv. Kerk is naar zijn mening te wijten aan de komende tucht, waarvoor velen zich veilig willen stel len. „Eigenlijk is er in onze kerk al een preventieve tucht. Die veroorzaakte een ruk naar rechts", aldus dr. Van Lun zen. „Als in de oorlog beleven we, dat velen om den brode gaan „mitmachen". Maar het is waarschijnlijk", zei hij „dat er in de eerste jaren na mei '61 nog niet veel zal gebeuren in de kerk, tenzij Ge- ref. Bond en Confessionele Vereniging te sterk aandringen. De leiding van onze kerk schijnt de mening toegedaan, dat de vrijzinnigheid „vanzelf wel zal dood bloeden", oordeelde ds. Van Lunzen, die echter wel van mening bleek, dat veel zal afhangen van de houding van wat hy de principieel-vrijzinnigen noemde. Ds. Van Lunzen verklaarde voorts: .Reeds twee vrijzinnige predikanten Lefèvre bracht vandaag verslag uit (Van onze Brusselse correspondent) Theo Lefèvre, de Belgische kabinets formateur, zou vanmiddag aan Koning Boudewyn verslag uitbrengen van zjjn bevindingen. De Christelijke Volkspar tij en de Belgische Socialistische Party hebben ieder een commissie benoemd, die de mogelijkheid van een rooms- rode coalitie zal onderzoeken, in het bijzonder wat de geschilpunten betreft. Zaterdagochtend heeft Lefèvre nog be sprekingen gevoerd met de socialistische senator en oud-minister Vermeylen en met baron Kronacker, suikermagnaat en liberaal voorzitter van de Tweede Kamer. Met Vermeylen, zo heeft de forma teur later verklaard, had hij uitvoerig over de tussen rooms-katholieken en socialisten hangende problemen gespro ken. maar in het bijzonder over het Vlaams-Waalse vraagstuk, over de eis van de socialisten dat er amnestie zou worden afgekondigd voor straffen om tijdens de stakingen gepleegde vergrij pen en over de financiële toestand van het land. hebben zich tot het Humanistisch Ver bond gewend met een verzoek om werk. Anderen", zei hij, „nemen een post aan als leraar Hebreeuws. De kerk wacht, totdat wU allen afzwaaien. De komen de maand, als de leertucht officieel in werking treedt, zal een zwarte dag en een donkere episode in onze kerkgeschie denis inluiden", besloot ds. Van Lunzen. Ds. Roodzant had in zijn openings woord gesteld, dat als vrijzinnigen de Herv. Kerk moeten of willen verlaten, de Zwingli-bond voor hen een geeste lijk tehuis moet zijn. Hij verweet de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden mee te werken aan veranderingen, die de positie van de vrijzinnigheid in de kerk bedreigen. Cuba heeft vandaag weer een diplomatieke vertegenwoordiging in Nederland. De 22-jarige Roberto Yeppe heeft n.l. zijn opwachting gemaakt bij de staatssecretaris van Buiten landse Zaken, dr. Van Houten en zijn introductiebrieven overgelegd. Als charge d'affaires vertegen woordigt hij de regering van Fidel Castro. Tot zaterdag was het nog zo. dat wie de „ambassade van Cuba" opbelde, con tact kreeg met de nieuwe immigratie attaché van Australië, de heer E. W. Waterman. Deze heeft n.l. net huis aan de Ruychrocklaan, waar de Cu baanse ambassade gevestigd was, on middellijk gehuurd, toen de eigenaar dat na het vertrek van de voorma lige ambassadeur, dr. Ignacio Fiterre, die met zijn gehele staf ontslag had ge nomen uit de Cubaanse staatsdient te huur aanbood. Niet in functie „Met zijn gehele staf", zo schreven wij medio maart. Geheel Juist was dat niet: een paar dagen tevoren was de heer Yeppe in Nederland aangekomen als eerste secretaris van de ambassade. Hij was echter nog niet in functie en toen wij toegang trachtte te krijgen tot de ambassade, was het pand verlaten en afgesloten. Onervaren als hy was, stond hy voor de moeilijkheid om onderdak te ver krijgen en zijn arbeid te verrichten, zonder dat hij over voldoende middelen beschikte. Thans heeft hij uit Cuoa zijn introductiebrieven ontvangen. Toen hij contact kreeg met de eigenaar van het pand aan de Ruychrocklaan, bleek dit reeds verhuurd te zijn aan de heer Wa terman. Zonder huis, zonder adres en zonder auto was ny gedwongen in allerijl te besluiten, toen hem een huurhuis aan de Laan van Leeuwenstein te Voorburg werd aangeboden. En daar is hy dan nu gevestigd in afwachting van de komst van een nieuwe ambassadeur en van een auto, die eveneens uit Cuba schijnt te moeten komen. Een aansluiting op het telefoonnet hoopt hij spoedig te krij gen, maar voor donderdag a.s. zal hij daar vermoedelijk niet in slagen. Ervaring Dezer dagen 2 ver telde de heer Yeppe iets over zijn ervaring in de buitenland se dienst, die bestaat uit een verblijf van drie maanden in Egypte! De heer Yeppe is een fervent aan hanger van Fidel Castro. Hy was reeds voor de revolutie lid van de ondergrondse beweging op Cuba en hy verdedigde het Castro-bevel tegen alle beschuldigingen van communistische gezindheid en wreedheid, al erkende hy, dat Rusland zich een groot vriend van het huidige Cuba betoonde. „Wij zijn niet wreed jegens hen, die zich onze tegenstanders noemen. Wij trachten hen tot goede Castro-aanhangers te bekeren. Nooit hebben wy ons aan wreedheden ook niet tijdens de revolutie schuldig ge maakt". Over het aftreden van ambassadeur Fiterre verklaarde de heer 3eppe niet verrast te zijn geweest. Zijn aftreden vond echter nog eerder plaats dan ver wacht was. „Hy was een man, die aan weelde gewend was en hij paste niet in ons bestel". Zodra de nieuwe ambassadeur komt zal getracht worden een kanselarij in Den Haag te vestigen. NATIONAAL JEUGDORKEST TERUG UIT MILAAN Met bijna een uur vertraging is zater dagavond omstreeks kwart voor tien per trein uit Milaan in Eindhoven aange komen een gezelschap van ongeveer 120 Nederlandse jongeren, dat in Milaan het internationale congres van „Jeugd en muziek" had bygewoond. Bij het gezelschap bevond zich het ruim 90 personen omvattende jeugd orkest van de Stichting „Jeugd en muziek", dat in de afgelopen week in Milaan optrad. Blijkens de kritiek in de Milanese bladen is het optreden een groot succes geweest. In internationaal verband is vrijdagavond geconcerteerd onder leiding van de Italiaanse dirigent Carlo Zecchi. Het volgende jaar zal het internatio nale congres van „Jeugd en muziek" in Portugal, vermoedelijk in Lissabon, wor den gehouden. Het thans te Milaan ge houden congres werd bygewoond door ongeveer 2000 Jongeren uit 12 landen. Op het gebied van de Vlaams-Waalse vraagstukken had Lefèvre een, wat hij noemde, ruime toenadering kunnen vaststellen. Hij meende in zeer nabije toekomst op een akkoord te kunnen re kenen. De commissies uit de CVP en BSP zullen daarover thans besprekingen voeren. „Ik heb de indruk", zo zei Le fèvre, „dat het probleem der betrek kingen tussen Vlamingen en Walen niet alleen het taalprobleem is maar ook een sociaal en cultureel probleem. De taalkwestie is er maar een facet van". Wat de financiële toestand van het land betreft, zo noemde Lefèvre deze zelfs één van de redenen waarom hij een regeringscoalitie op ruime basis tot stand wilde brengen. „Indien de meer derheid zwak zou zijn en de crisis zou over enige maanden uitbreken, zouden y", aldus de formateur, „tegenover een moeilijke toestand komen te staan en dat risico mogen wy het land niet aan doen". Baron Kronacker heeft, nadat hij met Lefèvre had gesproken, verklaard dat hij sterk betwijfelde of een C.V.P.- B.S.P.-regering een ideale formule kon worden genoemd. Een dergelijke rege ring zou naar zyn mening door de vak bonden worden overheerst. „De vakorga nisaties hebben," zo zei hy. „een be langrijke en noodzakelijke rol te spelen, in het byzonder uit beroepsoogpunt, maar het is de taak van de regering en niet van de vakbonden om te regeren. België leeft boven zyn middelen in al de overheidssectoren. Er zal gerationa liseerd moeten worden, er zullen min der maar betere elementen moeten ko men die beter zouden moeten worden betaald. Spaanse bisschop bepleit toelating kritiek op de staat De Madrileense pers heeft uittreksels gepubliceerd van een herderlijk schrij ven van de bisschop van Ciudad Real, mgr. Juan Hervas, waarin het recht van de burgers om kritiek te leveren op de staat wordt verdedigd. Dr. Hervas, een lid van de nationale Persraad, ontwierp in 1959 een nieuwe perswet. Hy schreef toen ojn. dat be perkingen van de persvrijheid by de wet moeten worden geregeld en niet willekeurig mogen worden opgelegd. Met twee andere bisschoppen, die in de raad zitting hebben, heeft hy in februari de raad geschreven, dat een desbetreffende wetsontwerp onaanvaard baar en strijdig met de stellingen van de kerk is. In de Spaanse hoofdstad circuleert sinds enige tyd ee nontwerp voor een serie overgangsmaatregelen „van het huidige autocratische regime naar de monarchie". Tot deze maatregelen be hoort afschaffing van de preventieve censuur, herstel van het reent van vergadering en vereniging en een rege ling van de „juridische veiligheid". Voorts wil men het land openstellen voor buitenlandse investeerders en de ban den met Europa versterken. In het ontwerp wordt niet gesproken over politieke partijen. Elke totalitaire stroming als het communisme zal ech ter worden verboden. Na het einde van de overgangsperiode, en wanneer Franco zijn bevoegdheden aan Juan de Bourbon heeft overge dragen, zal de koninklyke regering on- middeliyk een volksstemming houden. Een exemplaat van het ontwerp is ook aan de Amerikaanse ambassade in Ma drid gezonden. Het is opgesteld door ge zaghebbende monarchistische kringen. Gouverneur van Tilburg van Suriname is zaterdag met zijn echt genote van Schiphol naar Rome vertrokken voor een vakantie, na- dat hij in Utrecht een operatie heeft ondergaan. Begin juni keert hij naar Suriname terug. EX-KONING ZOG OVERLEDEN Ex-koning Zog van Albanië is zondag in een ziekenhuis in Parijs overleden. Hij is 66 jaar geworden. Op 1 september 1928 werd hij tot koning uitgeroepen. Tevoren was hij president, premier en minis ter van Binnenlandse Zaken ge weest. Hy studeerde in Constantinopel. In 1912 leidde hy de verdediging van zyn land tegen de Serviërs. In de Eerste Wereldoorlog streed hij aan de kant van de Oostenrykers. In 1920 werd hy minister van Binnenlandse Zaken en later premier. Deze laatste functie moest democratische party opgeven. Hy ver- hy in februari 1924 onder druk van de liet het land. Enkele maanden later keerde hij evenwel in Tirana terug. Op 1 februari 1925 werd hij tot president van de republiek uitgeroepen. Koning Zog was getrouwd met de Hongaarse gravin Geraldine Apponyi. Op 8 april 1939, drie dagen na de ge boorte van zyn zoon Leka, moest hy het land verlaten, dat door de Italianen werd bezet. Het gezin woonde tot in 1841 in Londen, vervolgens tien jaar in Egypte en tenslotte in Frankryk Ex- koning Zog was van plan zich blyvend in de Verenigde Staten te vestigen. Zyn eigenlijke naam was Ahmed Zogu. Vorige week dinsdag is hy in ernstige toestand in een ziekenhuis op genomen. Hy had een maagzweer en een leveraandoening. De Albanese ballingen in Parys heb ben zyn 22jarige zoon Leka tot troon pretendent benoemd. Zwanen, Zwarte Zwanen" De VPRO (Nederland), de BRT (Bel gië) en de FBC (Finland» zullen op 21 mei a.s. het eerste televisieprogramma presenteren in de serie „Witte Zwanen, Zwarte Zwanen", dat op zaterdagavond 20 mei door de Finse televisie zal wor den uitgezonden. Deze opname, welke op Ampex wordt opgenomen, zal de vol gende morgen naar Hamburg worden gevlogen en vandaar uit op zondag avond naar België en Nederland worden gerelayeerd. De produktie van dit pro gramma is van Wim lbo en Jaakko Jahnukainen. De regie heeft Ben Klok man en Jukka Virtanen. De Nederlandse regisseur en producer zullen begin mei opnieuw naar Helsinki vertrekken om het progrmma voor te bereiden. De Bel gische gastvrouw zal zich een week voor de uitzending by hen voegen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7