A. J. Sclionevelcl - veteraan woningbouwwereld - nam in Leidse afscheid .Wereld is nu een „buurtschap" Mej. R. Brandenburg 25 jaar verbonden aan „Staalwijk" r. Veel waardering voor vakkennis Opgericht 1 maart 1860 Maandag 10 april 1961 Tweede blad no. 30325 Sociale en politieke problemen in Afrika De studentenzendingsconferentie, welke van 69 april in het Zendingshuis te Oegstgeest werd gehouden, is zaterdagavond voortgezet met een referaat van mr. H. F. Makulu uit Noord-Rhodesië. Mr. Makulu's lezing was getiteld: „Sociale en politieke problemen in Afrika". Spreker belichtte de sociale veranderingen, welke plaats hebben in Afrika, hun betekenis voor de wereldvrede en de internationale vriendschapsbanden. De problemen van Afrika en Azië moe ten, aldus spreker, niet langer worden afgezonderd van die van de rest van de wereld, want de wereld is nu een „buurt schap" geworden, waarin de problemen niet los van elkaar behandeld kunnen worden. Ook de voorstellingen welke de Westerse wereld heeft over de Afrikaanse landen, moet, aldus spreker, opnieuw worden onderzocht en worden aange past aan - deze veranderingen. Dit geldt speciaal voor hen, die belast zyn met de ontwikkeling van deze landen, omdat deze verkeerde voorstellingen aanleiding geven tot wantrouwen en conflicten. Als voorbeeld wees spreker op het woord „onderontwikkelde" en de voorstelling welke dit met zich meebrengt bij toepas sing op landen van Afrika en Azië. Vele problemen in Afrika worden ver oorzaakt door de snelle sociale verande ringen, welke hun oorzaak vinden in de geweldige technische ontwikkeling en het creëren van industriële gemeenschap pen. Het zijn echter niet alleen deze veranderingen welke hiervoor aanspra kelijk zijn, ook de politieke verandering speelt hierin een belangrijke rol. Waren er in 1951 nog maar vier geheel onafhankelijke staten, te weten Ethiopië, Liberia, Egypte en Lybië; in 1961 waren er 26 onafhankelijke staten en aan het einde van dit jaar zullen er 29 van de 48 landen in Afrika onafhankelijk zijn. Voor deze snelle ontwikkeling zijn veel mensen nodig uit Europa en Amerika. Na deze algemene beschouwing besprak mr. Makulu de sociale en politieke pro blemen van de Centraal Afrikaanse Federatie. Deze federatie bestaat uit drie landen n.l. Zuid-Rhodesia, Noord- Rhodesia en Nyassaland, welke Engelse protectoraten zyn. Zondagmorgen gingen alle conferentie gangers naar de Pauluskerk, waar ds. J. Oglethorpe, predikant van die Neder duitse Gereformeerde Kerk van Zuid- Afrika, voorging. ZENDINGSWERK IN INDONESIË 's Middags hield drs. Chr. Steenwinkel een lezing over: „Enkele ervaringen uit het sociaal-economisch zendingswerk in Indonesië". Uitvoerig wees spreker erop, dat het sociaal-economisch werk, uit gaande van kerken, op verschillende wijzen gericht kan zijn, n.l. missionair, centraal en diaconaal. Bejaardenflats bij Lammebrug? Wanneer van overheidswege de beno digde vergunningen worden verleend, zal bij het kruispunt van Zoeterwoudse- weg en Voorschoterweg (omgeving Lam mebrug) een verzorgingsflat worden ge bouwd, waarin 300 flatwoningen voor de bejaarde echtparen worden onderge bracht. Het zou tot een hoogte van on geveer 37 meter worden opgetrokken, 14 woonlagen bevatten, en daarmee het hoogste Leidse flatgebouw worden. Het ontwerp voor het gebouw is van het architectenbureau Fiolet in Rotter dam. De exploitatie zou berusten bij de Amersfoortse bouw-econoom E. J. v. d. Berg. De verkoopsprijzen van de flats zullen waarschijnlijk vrij hoog komen te liggen, doch er zijn vele centrale voor zieningen en de kwaliteit van de wo ningen zal op een hoog peil staan. De inrichting is er op berekend, dat de be woners desgewenst zelf hun maaltijden kunnen verzorgen of gebruik maken van de pensionvoorzieningen door mid del van een centrale keuken. In het gebouw komt een aantal garages. Het overleg met de gemeente Leiden verkeert reeds in een vergevorderd sta dium. Mogelijk wordt reeds deze zomer met de bouw een aanvang gemaakt. Bü de Leidsche Spaarbank werd in de maand maart niet, zoals wij zaterdag lubliceerden, voor een bedrag van 904.844 ingelegd, doch voor f. 1.904,844. De conferentie, die door een zeer groot aantal studenten werd bezocht, was ook interessant omdat in vrije ogenblikken enkele zendingsarbeiders, die met verlof uit Azië en Afrika waren, iets over hun werk vertelden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Terborg (toez.) C. J. F. Antonides te Obdam naar Groot- Ammers P. Westland te Sint Annaland. Bedankt voor Tholen I. Kok te Zegveld - voor Oudewater (vac. J. Wieman) (toez.) A. Gooijer te Sommelsdijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Ulrum W. L. Mulder te Nleuwofda. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwolle I. de Bruyne te Rot terdam-Centrum en C. Verhage te Hllver- sum-Centrum. Beroepen te Papendrecht M. W. Nleuwenhuljze te Amsterdam-West. Zaterdagavond was het feest in de grote zaal van het hervormde wijkge- bouw „Sbaalwij'k" aan de Herenstraat. Een negentigtal medewerkers en oud- medewerkers had zich verzameld om mej. R. Brandenburg te huldigen. Van heinde en verre was men gekomen om deze avond mee te maken. In zijn welkomstwoord memoreerde de heer A. Cebol het feit dat de jubileumcommis sie een aanvang had gemaakt met de aanschrijving van honderdvijftg mede werkers en oud-medewerkers, doch dat dit aantal weldra gegroeid was tot twee honderdzeven tig. Toen de laatste klanken van het Westhill-lii>ed verstorven waren sprak ds. P. Kloek namens de wijkkerkeraad. Hartelijk dankte spreker mej. Branden burg voor al het weik, dat zij in de afgelopen vijfentwintig jaar ten dienste van de zondagsschool had verzet. Spre ker vertelde, hoe hij gesproken had met een r.-k. collega en dat deze zijn verbazing niet onder stoelen of banken had gestoken, dat al dit werk door leken werd gedaan. Ds. Kloek zei ook. dat de wijkkerkeraad het volste vertrouwen in dit werk stelde. Namens deze zelfde raad bood hij mej. Brandenburg een langspeelplaat aan. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat zij er nog lang plezier van zou mogen hebben. GELUKWENSEN. Het volgende punt op het programma luidde: „Dit was jouw Staalwijkleven". Het was samengesteld door de heer A. Cebol, mevrouw L. J. CebolBrocaar, mej. G. de Bruin en mej. A. van Ingen. Hierbij kwamen vroegere leidsters en mede-assistenten persoonlijk hun geluk wensen aanbieden. Prettige herinnerin gen uit de oude tijd werden nog eens opgehaald en de episcoop projecteerde foto's van vroegere assistenten. Ds. M. L.. W. Schoch. predikant te Heemstede zou namens de „contacten naar bui ten" komen feliciteren. Ziekte verhin derde zijn komst, maar via een door de telefoon opgenomen geluidsbandje kon men zijn stem toch beluisteren. Een helder „Diam" (dit betekent zoveel als: „Monden dicht") kondigde de maat schappelijk medewerkster van de Am- bonnezen kampen in Woerden, mevrouw M. H. gravin van Limburg Stirum Hoeufft van Velzen aan. Spreekster memoreerde het werk, dat de Leidse zondagsschool altijd heeft ge daan: het klaarmaken van pakjes met speelgoed, dat door de kinderen met Kerstmis werd meegenomen. Als laatste kwam de jongste leidster, mej. G. de Bruin aan het woord. Zij overhandigde mej. Brandenburg een al bum, waarin de namen van alle vroe gere en huidige medewerksters vermeld stonden, gej'lilustreerd met tweehonderd foto's. Hierna hield men pauze. Men gebruikte deze gelegenheid om mej. Brandenburg de hand te schudden en tevens om de kennismaking met velen, die men in jaren niet had gezien, te hernieuwen. TONEELSTUK. Onder het motto „kamperen" werd na de pauze een lekenspel opgevoerd. Vooral mej. De Bruin blonk uit in haar vertolking van een kamperend nufje, dat yóor zij in haar slaapzak kruipt zelfs krulspelden in het haar zet. Toen het applaus was verstomd bood mej. A. van Ingen namens -alle medewerkers en oud-medewerkers de tent aan, die de aanwezigen reeds geruime tijd op het toneel hadden kunnen bewonderen. Vervolgens dankte mej. Brandenburg allen, die er aan hadden meegewerkt om deze avond voor haar onvergetelijk te maken. Tevens betuigde zij haar dank voor de mooie geschenken die zij in ontvangst had mogen nemen. Zij merkte nog op. dat deze avond er onge twijfeld toe had bijgedragen om het contact tussen jongere en oudere assis tenten te versterken. Om halfelf besloot de heer Cebol de avond, met een „goede reis en welterusten". Na veertig jaar Lezers schrijven SCHOOLVOETBALTOERNOOI (II) Met groot genoegen heeft ondergete kende het ingezonden stuk gelezen van de heer C. de Groot in uw Blad van zaterdag jl. over het afgelasten van het school voetba 1 toer nooi Ook my is het onbebgrijpelijk, dat dit reeds gedeeltelijk gespeelde toernooi, nu definitief voor dit jaar is afgelast. Zelf een zoon hebbende, die dit jaar voor het eerst (en voor het laatst!) in het lagere schoolelftal mee zou spelen, kan ondergetekende zich indenken, wat het geheel afgelasten van dit toernooi voor deze jongens betekent. Vele zgn. oefenwedstrijden tegen ver schillende scholen werden er al op vrije woensdag- en zaterdagmiddagen gestre den. Elftallen werden er samengesteld: grote illusies werden er gemaakt. Er werd driemaal een vergeefse reis naar de sportvelden aan de Haarlemmertrek vaart gemaakt (eenmaal in slagwater regen), en nu als klap op de vuurpijl het geheel afgelasten van deze wedstrijden. H.H. OrganisatorenOver enkele wéken hebben deze jongens weer Pink stervakantie en dus de gelegenheid hun schoolwedstrijden te strijden. Hopelijk geeft u hun de gelegenheid die wedstrij den te spelen. De jongens rekenen op U! Met dank voor de plaatsing L. A. G. Lagendijk, Gerrït Kasteinstraat 61, Leiden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Lijdia Johanna Wilhelmlna, dr van C. J. van Duijvenvoorde en L. J. Messemaker Sjoerd, zn van W. F. de Wolf en A. v. d. Zeeuw. Richard Albertus. zn van J. G. P. van Schie en M. G. P. van Dijk, Abraham Eric, zn van G. A. van Willigen en B. de Hart, Petrus Franciscus, zn van G. Schoor en j. m. Bruin, Yvonne Johanna Maria, dr van C. J. v. d. Hoorn en C. T. Meijer, Jolanda, dr van N. v. d. Hoogt en J. van Wezel, Rudolf Edwin Hyaclnthus Maria, zn van L. van Veen en H. H. M. de Ko ning, Alexander, zn van J. Wagner en J. B Ladan, Jacobus Pleter, zn van P. J. U. Hassefras en M. J. van Aalst, Elisabeth, dr. van R. van der Koolj en M. Plugge. GETROUWD C. Buurs en A. C. Schilthulzen. OVERLEDEN J. J. Janssen, 50 Jaar, vrouw, B. C. J. de Veer. 64 Jaar. man, A. O. J. M. van Berkel, 24 jaar, zoon. Stedenwedstrijd dameskappers WISSELBEKER VOOR HAAGSE AFDELING Zondag werd door de V.T.C.K. - Ver eniging Technische Clubs voor het Kap- persbedrijf in Nederland de grote jaarlijkse stedenwedstrijd gehouden. Het evenement, dat dit jaar plaats vond in Café-Restaurant „Tivoli" te Arnhem, werd georganiseerd door de afdeling Arnhem van de V.T.CK. De equipe, bestaande uit: mevrouw Rita Kort—Lochmans te Leiden, de heer J. J. Timmermans te Wassenaar en de heer T. van Halem te Dordrecht, uitko mende voor de afdeling Den Haag, wist in deze stedenwedstrijd de eerste plaats te bezetten en legde hiermede beslag op de wisselbeker. Zestig jaar VVV-Leiden Ter gelegenheid van het zestig-jarig bestaan van V.V.V.-Leiden zullen op 12 en 13 april 25 informatrices van grote V.V.V.-kantoren uit het land een bezoek aan onze stad brengen. De bedoeling is, dat de informatrices de recreatie-moge lijkheden van Leiden en omgeving in ogenschouw nemen. De heer A. J. Schoneveld, een veteraan en bekende figuur in de wereld van de Leidse woningbouwverenigingen, herdacht in maart het heuglijk feit, dat hij 40 jaar geleden in het bestuur van de Woningbouwvereniging „Eensgezindheid" werd gekozen. Daartoe door het bestuur van de vereniging in de gelegenheid gesteld, heeft men hem zaterdagmiddag in brede kring van volkshuisvesting en verenigings- woningbouw tijdens een receptie in „De Harmonie" een grootse hulde bereid. Naast vele bloemstukken en fruitmanden, vertolkten een lange schare van sprekers de gevoelens van dank en waardering, welke men voor deze woningbouw- veteraan koestert. Aangezien de jubilaris, die sinds 1923 het secretariaat van de vereniging be kleedt, de wens te kennen heeft gegeven zijn functie te willen overdragen aan een jongere kracht, is het zaterdagmid dag naast een huldigings- tevens een afscheidsreceptie gkworden. Na zijn welkomstwoord, waarin hij zich in het bijzonder richtte tot wet houder A. J. Jongeleen, afgevaardigde van de gemeentelijke woningstichting, de Nationale Woningraad en alle bij de Leidse Federatie aangesloten woning bouwverenigingen, schetste allereerst de voorzitter, de heer B. de Klerk Wolters, de vele verdiensten van de jubilaris voor de Leidse volkshuisvesting in het alge meen en die van „Eensgezindheid" in het bijzonder. Toen de heer Schoneveld in maart 1921 als tweede penningmees ter werd gekozen, kwamen zijn bijzon dere capaciteiten reeds spoedig naar voren en werden zijn activiteiten in mei 1923 „gehonoreerd" met de verkiezing tot secretaris, in welke belangrijke func tie de jubilaris riin gaven volkomen kon ontplooien. De vakkennis en het gezag, welke de scheidende secretaris bij zijn streven om velen aan een goede woning te helpen, konden laten gelden, droegen er belang rijk toe bij, dat het woning bezit van de vereniging van 268 in 1921 steeg tot 1141, aldus de voorzitter, die node afscheid nam van „een kundig stuurman, die het schip .Eensgezindheid" steeds in veilige haven loodste". Als tastbaar blijk van dank en waar dering overhandigde spreker de jubilaris namens bestuur en leden een enveloppe met inhoud, terwijl mevrouw Schoneveld met een boeket anjers in de hulde deelde. In zijn woorden van dank, waartoe hij zich direct hierna spontaan gedrongen voelde, legde de jubilaris onder meer de nadruk op het feit, dat hij steeds de noodzakelijke steun en het vertrouwen van de commissarissen, het bestuur en de leden kreeg, vooral in moeilijke pe rioden, voor welke heohte ruggesteun hij veel dank verschuldigd was. Naast zijn echtgenote, die altijd weer begrip toonde voor zyn vaak moeilijke positie, bracht De heer B. de Klerk Wolters ver rast mevrouw Schoneveld met een boeket bloemen. Rechts de jubile rende secretaris, die afscheid nam. (Foto LD./Holvast) hij eveneens hulde aan penningmeester Van Katwijk met wie hij 32 jaar lang ten nauwste mocht samenwerken. Nieuwe woningtoewijzing Wethouder Jongeleen schetste hierna de groei, die de verenigingsbouw in de afgelopen 40 jaar onderging en het spoor, dat de jubilaris hierbij achterliet. Bij .Eensgezindheid" steeg niet alleen het woningbezit van 268 tot 1141 wonin gen, doch groeide het onderhoudsfonds van f 13.000 tot ruim f 139.000. Vermel denswaardig was nog het feit, dat de gezamenlijke woningbouwverenigingen na 1945 in totaal 4690 woningen bouw den en thans het onderhoudsfonds jaar lijks over f 1.105.500 kan beschikken. Als verrassing kon de heer Jongeleen mee delen, dat dezer dagen .Eensgezindheid" en „Ons Doel" samen 88 woningen toe gewezen krijgen. Ten slotte uitte spre ker mede namens het College van B. en W„ zijn grote waardering voor de veel zijdige vakkennis en de kalme vastbe radenheid, die de jubilaris steeds aan de dag wist te leggen. De heer W. F. van Niekerk, hoofd bestuurder van de Nationale Woning raad, schetste de grote btekenis van de jubilaris voor zijn vereniging en de Leidse Federatie, waarin veteraan Scho neveld tot de topfiguren behoorde. In Advertentie Zoekt U een GOED HORLOGE voor f 30.en f 40.of het aller beste van f 200.— en f 300. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. de N.W.R. was „Eensgezindheid" en Schoneveld één begrip, aldus de heer Van Niekerk. die zijn waardering met een grote kist sigaren kracht bijzette. De heer Van Katwijk vertolkte de ge voelens, die de Leidse Federatie van W.B.V. voor haar oud-voorzitter had en voegde hier eveneens een enveloppe met inhoud aan toe. Namens de N.W.R. afdeling Zuid-Hol land, noemde de heer A. Goossen het werk van de jubilaris van groot sociaal belang, dat vele jongeren tot voorbeeld kon dienen. Ook spreker schonk als tastbaar bewijs van hulde een kist si garen. De heer W. Veerman, sprekende na mens de Raad van Commissarissen, ac centueerde met nadruk de dank, die de vereniging aan de soheidende secretaris verschuldigd was en had bijzonder veel waardering voor diens rechtschapenheid en vasthoudendheid. Hobby groeide uit tot dagtaak Nadat de heer J. Gerritsen sr. mede namens alle bij de Federatie aangesloten woningbouwverenigingen nog een toe spraak had gehouden en zijn waardering met de gebruikelijke enveloppe had on derstreept, roemde de heer A. C. v. d. Woerd, voorzitter van „Ons Doel" niet alleen de voorbeeldige samenwerking tussen beide verenigingen, doch wees er tevens met nadruk op, dat de taak, die de jubilaris destijds op zich nam als een hobby, gaande weg uitgroeide tot een bijna volledige dagtaak. Tot slot sprak de heer v. d. Woerd de wens uit. dat de heer Schoneveld zijn adviserende stem nog lange tijd zal laten horen, waarna ook „Ons Doel" de jubilaris een bedrag onder couvert schonk. De heer Schoneveld sprak hierna nog een dankwoord, waarin hij zijn erkente lijkheid uitsprak voor de ondervonden medewerking en de hulde, die hem deze middag was bereid. Hij verklaarde zich zo nodig gaarne bereid nog enige tijd van advies te blijven dienen, voor welke toezegging voorzitter De Klerk Wolters hem in zijn slotwoord dank bracht. Te meer daar de scheidende secretaris reeds eerder bereid werd gevonden zijn op volger, de heer J. van der Laan, vol ledig in te werken. Geünieerde Loge van Theosophen MEESTERS EN LEERLINGEN Zondag werd voor de geünieerde Loge van Theosophen een lezing gehouden getiteld: Meesters en leerlingen. Spreker begon met uiteen te zetten, dat er een algemeen geloof is, dat de mens een ziel heeft. De Theosofie leert echter, dat de mens een ZIEL is. Want alles in de na tuur heeft bewustzijn. De grote verschei denheid van dingen en mensen is geen toevallig samentreffen van atomen, maar alles tot de kleinste dingen is ZIEL en GEEST. Alles ontwikkelt zich volgens een vaste wet. Het verloop van de evolutie is het drama van de ziel. Het is daarom niet de eerste keer, dat de mens hier op aarde verschijnt. Wij hebben hier reeds vele malen op aarde geleefd en zullen hier nog vele malen moeten terugkeren, totdat wij de volmaaktheid bereikt heb ben. Velen zijn ons reeds voorgegaan. Daarom leere de Theosofie dat er wezens in het heelal zijn, die ons evolutie-sta dium zover vooruit zyn, dat zy in onze ogen volmaakt zijn, en die zich tot taak gesteld hebben de mensheid op haar moeilijke opwaartse weg naar vervolma king te helpen. De kennis en de macht, die zij bezitten, hebben gelijke tred ge houden met hun geestelijke evolutie. Deze wezens hebben in de loop der tijden verschillende benamingen gekregen: In gewijden, Magiërs, Hiërophanten, Ko ningen van het Oosten, Broeders der Mensheid, Meesters of, zoals zy in het Oosten genoemd worden: Mahatma's. Zij hebben door eigen pogingen een wijs heid bereikt, waar een groot aantal in carnaties voor nodig was. De Mahatma's zijn voor de Theosoof een levend ideaal. Door de wijsheid en door het voorbeeld, dat zij de mensheid in de loop der eeuwen gegeven hebben, kan de mens thans bewust zyn toekomst opbouwen krachtens de wetten van oorzaak en ge volg van wederbelichaming. Deze Loge heeft als doel bij het werk der Meesters te helpen, n.l. de mensheid die wijsheid voor te houden, waardoor een ieder in de gelegenheid wordt gesteld een begin te maken aan zyn eigen geestelijke ont wikkeling, teneinde zodoende de Mees ters te kunnen bijstaan in de moeilijke taak het geestelijk aspect van ieder mens te ontwikkelen en het lagere aspect in bedwang te houden en te overwinnen en zodoende in harmonie te leven met de gehele natuur. Wie daaraan mee werkt is een leerling in de geestelijke zin. Chr. Sportfederatie opgericht De christelijke sportverenigingen in de Sleutelstad hebben zich thans verenigd in een Chr. Sportfederatie. Het doel van deze federatie is de prot. christelijke kerken en politieke partijen te door dringen van de noodzaak om grote aan dacht aan de sport, een belangrijke tak van het christelijk jeugdwerk, te schen ken en daaraan, zo mogelijk financiële steun te verlenen. Met toestemming van de Centrale Kerkeraad zal a.s. zondag in alle her vormde kerkgebouwen een folder worden uitgereikt, waarin dit doel nader uiteen wordt gezet en waarin een beroep op financiële medewerking wordt gedaan. In verband met een thans aan de gang zijde financiële kerkbouwactie in de Ge- ref. Kerken, worden de folders op een later tijdstip in deze kerken uitgereikt. Prof. Gorter naar Finland Op uitnodiging van de Universiteiten te Helsinki en Turku zal prof. dr. C. J. Gorter, hoogleraar in de natuurkunde te Leiden, in de tweede helft van deze maand enkele dagen in Finland ver blijven. In beide Üniversiteitsteden zal hy wetenschappelijke voordrachten hou den o.a. over de historie en 't research- programma van het Kamerlingh Onnes- Laboratorium, waarvan professor Gorter directeur is.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3