„KAAS-LUNCH" IN DE WAAG Laatste nieuws Sporttoto i Loop der bevolldng te Leiden Coöp. Raiffeissenl mnk Leiden - Oegstgeest wil uitbreiden Driekwart eeuw ALUMINIUM In 1886 ontdekte student Hall een goedkope winningsmethode DONDERDAG 6 APRIL 1961 Tegen de honderd deelnemers aan het 23e con gres van natuurfilosofische en technologische facul teiten, dat in Leiden gehouden wordt, genoten in het middaguur tussen de lezingen van des ochtends en de excursies van hedenmiddag in het Waag gebouw van een genoeglijke kaaslunch.. Dit culinair festijn werd aangeboden door het Ned. Zuivel- bureau en de Leidse melkhandelaren. Zij hadden voor een keur van Hollandse kazen gezorgd als garnering voor de vele broodjes, toost en andere baksels, die de materiele honger moesten stillen nadat des ochtends de geestelijke honger bevredigd was. Op de foto enkele van de deelnemers aan de maaltijd, die ook werd bijgewoond door burge meester Van Kinschot en enkele hoogleraren. VARIA Fel begeerde wol leidde tot twee eeuwen smokkelhandel RIGOREUZE STRAFFEN HIELPEN NIET Wanneer men zo in de afgelopen ja ren berichten las over de koffiesmokkel langs de Duitse grens, of over de ille gale boter-export naar onze zuiderburen, dan zullen deze berichten in het alge meen de indruk hebben gevestigd, dat deze smokkelarij toch wel een sterk tij delijk karakter had. Zij hield op zodra bepaalde prijsverschillen wegvielen. De koffiesmokkel is al volledig tot stilstand gekomen, en wellicht zullen over enkele jaren de Belgische douaniers het met de botersmokkel ook rustiger hebben. Dat een bloeiende smokkelhandel ech- tei ook heel lang voortbestaan en zelfs een dermate permanent karakter kan krijgen, dat de overheid machteloos moet toezien, is enkele eeuwen terug in En geland bewezen. Engeland had van oudsher een bloei ende en welvarende industrie van wollen weefsels en garens, die gebaseerd was op de voortreffelijke Engelse en Schotse wolsoorten. Toen nu de weverijen en spinnerijen op het Europese vasteland zich begonnen uit te breiden en er op het continent een grote vraag naar deze wolsoorten ontstond, wist de En gelse industrie de koning er van te overtuigen, dat een uitvoerverbod voor ruwe wol gerechtvaardigd was. In de eerste plaats dienden immers de faorie- ken in het eigen land te kunnen draaien. Dit uitvoerverbod hield de Engelse wol- prijzen laag, wat natuurlijk in het voor deel van de Engelse industrie was, maar veroorzaakte daardoor een dergelijk groot prijsverschil met de Europese wol soorten, dat vrijwel onmiddellijk een le vendige wolsmokkel van Engeland uit naar Europa ontstond. Deze smokkel is qua omvang en tijdsduur uniek in de geschiedenis geworden: twee eeuwen lang trachtten de Engelse beambten de smokkelaars tot opgeven te dwingen twee eeuwen lang ook moesten zij mach teloos blijven toezien. De Engelse kustplaatsen langs het Ka naal beleefden een ongekende welvaart: de wolsmokkel was lucratief ende risico's waren te verwaarlozen. Wel was de strijd zo nu en dan uiterst fel hoe wel men toen nog geen pantserwagens tei beschikking had maar meestal konden de smokkelaars de gevaarlijke zones soms (letterlijk) omzeilen. Een van de bekendste bestrijders van de smokkelaars William Carter, die de smokkel te land bestreed, verhaalt hoe bitter zijn ontmoetingen meestal in een fiasco eindigden: ieder partij smokkel- wol werd over land meestal door 10 tot 20 smokkelaars begeleid. Daar kon den de kleine koninklijke patrouilles meestal niet tegenop. En toen Car ter er, tezamen met een collega, einde lijk in was geslaagd een arrestatie te bewerkstelligen, weigerde de burgemees ter van het dichtstbijzijnde plaatsje aan vankelijk de plaatselijke gevangenis ter beschikking te stellen. Toen men er, na lang aandringen tenslotte in was ge- OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Antonlus J. G., zn. van C. A. Maris en A. M. Pont; Drees, zn. van H. Koek en T. C. M. van der Meer; Emmlgje H.. dr. van L. Wijtsma en A. S. Mlnnee; Marjan, dr. van W. Guyt en J. M. Haas noot; Bernadette E., dr. van M. Th. G. Droogh en D. Vaak. Getrouwd: Joh. Maresch, 31 jr. en P. Boon. 22 Jr. Overleden: J. C. de Kok, e. van J. L. J. Gaillard. WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia J. M., dr. van H. van Wlnsen en J. Th. van Leeuwen; Jacoba H. C. M., dr. van L. J. M. van der Drift en J. A. Duivenvoorden; Johannes H. W.. zn. van H. M. Feller en C. J. Nleuwen- huizen Segaar; Hans M„ zn. van J. J. Luyt en M. Meijer; Marion, dr. van C. de Jong en J. van Coeverden. De heer J. K. Heijl is geslaagd voor het einddiploma Rijksmiddelbare Tuin bouwschool te Lisse. TAFELTENNIS TTV Steeds Vooruit De wedstrijden die deze week voor de competitie wer- den gespeeld, hadden het volgende re sultaat 2e-Klas: Steeds Vooruit INetbal II 46; 4e-klas: Steeds Vooruit IITCS I 5—5; Steeds Vooruit III—Den Burcht 5-5. Vader berooft twee kinderen en zichzelf van het leven In het Belgische dorp Boechout bij Antwerpen heeft een vader zijn twee jonge kinderen en zichzelf van het lev^i beroofd door gasverstikking. De moeder van de twee kinderen, zoontjes van twee en vier jaar, had omgang met een buur man. Voordat hij zjjn daad pleegde had de 27-jarige man een waarschuwing op de voordeur van zjjn woning aangeplakt waarop stond: „Opgepast, gas, brand gevaar. Niet bellen". Uit het onderzoek is gebleken, dat de kinderen naar bed waren gebracht en dat de vader, na de gaskraan te hebben opengediraiad, eveneens naar bed is ge gaan. slaagd ten minste voor één nacht „gast vrijheid" voor de arrestant te verkrij gen, dromde de bevolking diezelfde nacht zo dreigend samen, dat de beide wets- vertegenwoodigers door het open veld naar een naburgie stad moesten vluch ten. De arrestant moest uiteraard ach tergelaten worden; en bleef niet lang in de boeien Herhaaldelijk riepen Koning en par lement de bevolking op deze verfoeilijke handel te staken. In 1614 verklaarde Jacobus 1 dat het uitvoerverbod absoluut nodig was en wel om de Hollandse wol industrie in haar verdere groei te be lemmeren. Op een gegeven ogenblik, in 1698, toen bleek dat de smokkel over land niet tegen te houden was. werd daarom de Admiraliteit, ingeschakeld. Twee jaar lang patrouilleerden de sche pen in het Kanaal. Het resultaat van die twee jaren was geen énkele vangst, het verlies van twee eigen korvetten en een maandelijks on- kostenbedrag van 2400 pond, voor die tijd een hoge som. Nog in 1788 werden de straffen voor deze slinkse uitvoer verzwaard. Smok kelaars, die gegrepen werden, hakte men toen de handen af. Nog geen dertig jaar later bleek het al nodig te zijn de invoer van buitenlandse wol in Enge land te belemmeren door fikse invoer rechten. De sterk toegenomen wolproduktie in de rest van de wereld, de verbeterde kwaliteit van de wol en het gestegen gebruik van wollenstoffen en garens maakten tenslotte een einde aan deze curieuze en romantische wolperiode. De politie was gewaarschuwd door de echtgenote van de buurman, met wie de moeder van de twee kinderen vriend schap had gesloten. HET AUTO-ONGELUK BIJ MAASBRACHT Bfj het verkeersongeluk onder Maas- bracht (men zie pag. 1) is de familie Nelissen uit Heerlen om het leven ge komen. Het waren: de 47-jarige heer T. W. M. Nelissen, die de personenauto bestuurde, zjjn echtgenote, de 33-jarige mevrouw Nelissen-van Jachtmond en hun beide zoontjes, resp. 6 en 7 jaar oud. De bij de botsing betrokken trekker, afkomstig uit Würsselen bij Aken, was geladen met „kult", een soort dierlijk vet gebruikt bij de zeepfabrikage. De chauf feur, de heer H. Kroll, had de lading in Rotterdam gehaald en was op weg naar Aken. De heer Kroll liep, evenals zijn broer die naast hem in de cabine zat, een shock op. Beiden werden bovendien aan het hoofd gewond. Nog steeds bloeien de bolbloemen Door het koele weer van de laatste weken bloeien overal in de bollenstreek nog steeds de narcissen en kleurige tulipa's, terwijl nu ook steeds meer vel den hjracinten gaan kleuren. In dè Keukenhof bloeien vele soorten narcissen, tulipa's, bijgoedgewasjes en hyacinten temidden van het eerste jonge groen en de tere bloesems van velerlei heesters en struiken. In de kas sen wordt het oog geboeid door een weelde aan veelkleurige tulpen. Ook in de Treslongtuin te Hillegom bloeien nu vele bolgewassen. (Van onze Haagse redactie) De officiële uitslag van de sporttoto van zondag j.l. luidt: 6 winnaars (14 punten) van de eerste prijs, groot f. 111.817,en 72 winnaars (13 punten) van de tweede prijs, eveneens f. 111.817 groot. LASSER SLAAT ZIJN VROUW MET HAMER NEER Een 32-jarige lasser heeft gistermid dag te Den Haag na een ruzie zjjn 22- jarige echtgenote, met wie hij niet meer samenwoont, met een kleine hamer eni ge slagen op het hoofd gegeven. De vrouw kreeg bloedende hoofdwonden en moest worden opgenomen in het zieken huis Zuidwal. Het echtpaar leefde al enige tijd in onmin. Gistermiddag ontmoette de las ser zfjn vrouw op straat en hij liep met haar mee naar haar woning in de Roer- haavestraat. Onderweg ontwikkelde zich blijkbaar weer een ruzie, want voor de woning aangekomen trok de man plot seling een zgn. bikhamertje, dat wordt gebruikt bij het afbikken van laswerk, uit zijn zak en sloeg er de vrouw enige keren hard mee op het hoofd. Bloedend bleef het slachtoffer liggen. Een passerende automobilist ontfermde zich over haar en bracht haar in zijn auto naar het ziekenhuis Zuidwal. Haar toestand is thans goed. De lasser kwam na het gebeurde in overspannen toestand op het politie bureau aan het Huygenspark. Hij werd ingesloten. Er zal proces-verbaal tegen hem worden opgemaakt wegens poging tot doodslag. Evian-conferentie begint niet morgen De Franse regering heeft vandaag in een officieel communiqué gezegd, dat de Algerijnse vredesbesprekingen „door toe doen van de F.L.N. (het Algerijnse Na tionale Bevrijdingsfront") niet op 7 april in Evian zullen beginnen. In het communiqué wordt verder ge zegd, dat in het Franse standpunt geen verandering is gekomen sinds de publi- katie op 15 maart van het communiqué waarin de Franse regering haar bereid heid uitsprak tot het beginnen van be sprekingen over de voorwaarden voor zelfbeschikking van het Algerijnse volk met de daaraan verbonden vraagstuk ken. Gewonde ongeval Boxtel overleden Naar wij nader vernemen is de 41- jarige heer H. Driessen uit Alphen aan den Rijn, die gistermorgen ernstig werd gewond btf een verkeersongeval ln Box tel aan zijn verwondingen overleden. Zyn even oude echtgenote werd, zoals wij elders ln deze editie berichten op slag gedood. Het echtpaar had geen kinderen. „INDONESIË IS OP ALLES VOORBEREID!" De nieuwe Indonesische ambassadeur in Australië, brigade-generaal Saudi, heeft bij zijn aankomst in Sydney ver klaard, dat „Indonesië er op is voorbe reid, elke methode te baat te nemen om Westelijk Nieuw-Guinea terug te winnen." Op militair gebied zijn wij voldoende uitgerust om op te treden, maar wij heb ben nog niet overwogen deze krijgs macht te gebruiken, zo zei hij op een persconferentie. Generaal Saudi zei, dat Indonesië geen aanspraken op oostelijk Nieuw-Guinea maakt. „Wij beschouwen het vroegere Nederlandsch Oost-Indië als ons gebied. De twee delen van Nieuw-Guinea behoeven niet noodzake lijk een nationale eenheid te vormen. Als Indonesië West-Irian terug kon krijgen, dan zouden onze betrekkingen met Australië niets meer te wensen overlaten", aldus generaal Saudi. In de week van 23 t. m. 29 maart 1961 GEVESTIGD D. J. Verweij en fam.. De Laat de Kan- terstr. 2; C. Berger en fam». amanuensis. Mareslngel 27a; C. Helfensteljn en (am.. havenarbeider. Hansenstraat 9a; J. L. Bronsgeest en fam., werkt, bouwk. inge nieur, Morslaan 17; K. Begby, v. Vollen- hovenpl. 28; J. de Wever, automatiekbe- dlende, Breestraat 43; J. C. WIJnmaalen, buizenbulger, van Rlebeeckhof 20; A. H. Krabbenbos, onderwijzeres. Lammen- schansweg 17; P. Dijkhuizen, Witte Ro- zenstr. 26; C. C. Landman. Oude Heren gracht 22; C. Bakker-Verloop, Breestraat 13; L. Vermeulen, kok, Vestestraat lb; Gunstige financiële ontwikkeling In de gisteren in „Het Gulden Vlies" deel van Leiden in verband met even gehouden algemene ledenvergadering tuele vestiging van een bijkantoor. Ook nar, Coöperatieve Raiffeisenbank wordt uitgezien naar verplaatsing van van de „Leiden-Oegstgeest" heeft de heer P. Oudshoorn te Oegstgeest na een activi teit van 35 jaar afscheid genomen van het bestuur en de raad van toezicht. De heer Oudshoorn heeft met trouw en toewijding aan de groei van de bank meegewerkt. Van veel betekenis daarbij was zijn kennis van personen en toe standen in Oegstgeest. Hij werd harte lijk toegesproken door de voorzitter der vergadering, de heer P. J. Kolderman, die opmerkte dat men de heer Ouds hoorn met leedwezen ziet weggaan. Deze ontving een geschenk en werd daarna nog toegesproken door de heer M. Ver haar die in herinnering bracht, de grote zorgen in de beginjaren van het kan toor Oegstgeest alsmede de moeilijk heden tijdens de crisis- en oorlogsjaren. Hij sprak de dank uit namens de leden uit Oegstgeest. Bij de aanvang van de vergadering verwelkomde de voorzitter in het bij zonder het ere-lid de heer J. A. v. d. Zeeuw en de heer B. v. Vliet. Herdacht werden zes leden der vereniging, die in het afgelopen jaar waren overleden. De voorzitter ging uitvoerig in op de resultaten in agrarische kringen in 1960, die in het algemeen gunstig waren te noemen. Er is een verheugende voort gaande ontwikkeling te constateren. Het bestuur houdt het oog gericht op de ontwikkeling van het zuidwestelijk de bank te Oegstgeest. Gememoreerd werd de ingebruikne ming van het nieuwe bankgebouw en de viering van het gouden jubileum. De gang van zaken bij de bank stemt tot tevredenheid. Het sparen nam toe. dank zij verschillende spaaracties. De omzet was groter dan vorige jaren. In 1960 nam het aantal leden toe tot 586. Het aantal spaarders maakte een grote sprong. Dit bedraagt nu 4425. De omzet bedroeg f. 113.775.685,36. De reservefondsen groeiden tot f. 240.730,38. Ondanks de kosten van de jubileum viering wees de verlies- en winstreke ning een batig saldo aan van f. 13.192,06. De heer L. Verhaar werd als bestuurs lid herkozen. Als lid van de Raad van Toezicht werd in de plaats van de heer P. Oudshoorn gekozen de heer Th. C. Deckers, waarmee een middenstander in deze raad werd opgenomen. De heer A. Jansen, kassier van de bank bracht een uitvoerig verslag uit, waarin o.m. melding werd gemaakt van de ingebruikneming van een boekhoud machine, waardoor de leden thans dage lijks een afrekening kunnen ontvangen. Ook de gunstige financiële ontwikkeling werd aangetoond. Uit de vergadering werden waarde rende woorden vernomen over het vele werk. dat het bestuur en met name de voorzitter verricht tot welzijn van de bank. E. Pleters, Groenhovenstr. 22; J. Ben- nlnk. militair, Groenhazengrt. 12; E. La- verge. Rapenburg 83; N. Statema, Duy- vendakstr. 12. A. M. Dorenbos, Oude Rijn 75; S. A. G. J. Witteveen, Vreewijkstraat "MP. D J. van Iterson. van 't Hoffstr. 34a; N. J. M. Verweij. bewaker. Haarlem- merstr 216a; S. K. van de Berg-Brulns- ma. Marlënpoelstr. 17a; E. M. IJsselmul- den. verpleegster. RIJnsburgerweg 10; W. J. van der Dussen. Langebrug 17; J. Fljn- heer. Tesselschadestr. 23a; R. L. Erensteln Klikspaan weg 13; D. van Essen-Slootweg. Hooigracht 38; P. E. Pleters. Fagelstraat 6; A. J M. Wils. Zoeterwoudseslngel 97; G. Lacourt. militair. Merelstraat 33; D. Houtzagers, verkeersvlieger, v. Vollenh.- plein 99; M. Hooghoudt, vertegenwoor diger, Sumatrastr. 58; P. Verhoef, ver- pleegter, Jan v. Houtkade 44. VERTROKKEN F. H. von Meyenfeldt en fam., Groen hovenstr. 14, nr. Hilversum, Taludweg 14; G. Zwlers en fam., Damlaan 28, nr. Zeist, Pr. Margrletln. 116; M. de Haan en fam.. Jan Lievensstr. 4, nr. Utrecht, Nansen- laan 95; J. van der Lult en fam., Haar lemmerweg 45a, nr. 's-Gravenhage, Schou- tendreef 234; G. A. de Haak en fam., v. Vollenhovenpl. 42, nr. Leiderdorp. Mau- rltssingel 130; J. W. Massaar en fam., Rich. Holstr. 41, nr. Tilburg, Abdij v. Averbodestr. 13; N. M. van der Poel en fam., Vliet 31. nr. Zoeterwoude, Jullana- park 20; C. A. Werdekker en fam.. Ra penburg 116, nr. 's-Gravenhage, Honga- renburg 635; N. van Loef en fam., Lam- menschansweg 7, nr. Maarn. Valkenhelde 26; B. W. L. van der Klaauw en fam., Oppenhelmstr. 69. nr. Oegstgeest, Flora- laan 105; T. W. Zandvliet en fam Mar- nlxstr. 155, nr. Utrecht. Minstreellaan 13; J. Pennenburg en fam., Marnlxstraat 71. nr. Beverwijk, Arnostraat 54; H. Heljnen. Klikspaanweg 15. nr. 's-Gravenhage, Oudemans8tr. 278; R. Roovers. Zeeman laan 14. nr. Amsterdam, Marnlxstr. 290; G. I. D. Baronesse van Utenhove, Bolsot- kade 3, nr. Heemstede, v. d. Splegelln. 20; T. W. Chiang, Pietersk.choorstg. 9, nr. Amsterdam, Koestr. 13II; H, Pon, He- rensteeg 21a, nr. Apeldoorn, v. Limb. Stl- rumweg 13; A. van Duijn, Nw. Beesten markt 30, nr. Sassenheim, Jozef Elststr. 9; P. H Vijftlgschll-Leest, Aarstr. 24. nr Rotterdam. Bakkerstr. 14a; H. J. Homborg, Oranjegracht 68a, nr. Valkenburg (Z -H l. ab. ws achter Voorschoterweg 19; C. F. Janssen. Rapenburg 116. nr. Wormerveer, Paul Krugerstr. 23; T. G. Neljenhuls. Tul- penstr. 10. nr. Koudekerk a/d. Rijn. Pr. Wllhelmlnastr. 27; P. A. Koning. Win straat 29. nr. Amsterdam. Ruljsdaelstr. 32 II; P. Larendse. Trompstr. 15, nr. 's-Gra- venhage. Regentesselaan 168: G. I. E de Cler, Houtlaan 1. nr. Zoeterwoude. Hoge Rijndijk 11: M. H Simonie, LIJsterstr. 32. nr. Amsterdam. Bern. Kochstraat 8III; J Boer. RIJnsburgerweg 10. nr. Leldschen- dam, Veurse Achterweg 133: G. L. van der Hoeven. Duinhof 11. nr 's-Graven hage. Redeliikerstraat 261; P. M Storm. Gerecht 5. nr. Amsterdam. Sarohatlstraat 103 III; J. P de Vries-Van der Plas. Wltte- Rozenstr. 36, nr. Alblasserdam, Vijver hof 7. Onlangs werd in de Amerikaanse aluminiumindustrie enige aandacht besteed aan de man en zijn ontdek king die de weg gebaand hebben voor de snel omhoog geschoten industrie van dit merkwaardige metaal. In 1886 had de 22-jarige student Charles Martin Hall, zoon van een predikant, achter zijn vaders huis in Ohio een primitief laboratorium gebouwd, dat hij onder meer voor zien had van een tweedehands een- pits petroleumbrander. Enkele bat terijen had hij van een professor aan het Oberlin College geleend. Hier trachtte hij een goedkope BEURSOVERZICHT OPLOPENDE KOERSEN Amsterdam, 6 april De stemming was vanmiddag bij dei opening voor de internationale waarden verdeeld. Philips gaf opnieuw een lagerei koers te zien, daarentegen waren Unile vers gevraagd, waardoor dit fonds dei vaste tendentie van gisteren kon voort zetten. Het buitenland, hoofdzakeliik; Amerika, nam de stukken uit de markt.( De gepubliceerde jaarcijfers over I960' van Unilever, met een lagere netto-winst' vergeleken bij 1959, was niet van in vloed op de koers van de margarine-' waarden. De beurs had reeds lang te-i voren met een lager winst-saldo reke ning gehouden, hetgeen toen in de koers; van de aandelen werd verdisconteerd. De vraag voor Unilever kwam in eem vrij lege markt met als gevolg, dat op' 867 kon worden geopend. De vorige slot- koers was 86014. De Philipshoek had bij de opening wederom van aanbod van stockdividenden te ljjden. Hierdoor werd de koers gedrukt. Geopend werd op 1154, hetgeen 10 punten lager is dan de vo rige slotkoers. Door gebrek aan Ameri kaanse belangstelling was dit aandeel geheel op het Damrak aangewezen. Aku's openden een punt hoger op 502. Kon. Olies schommelden rond het vorige slotniveau van f. 151,90. Hoogovens hield zich vrij rustig met een openingskoers op 1041, een punt boven de voorgaande slotkoers. De handel was over de gehele linie zeer kalm. Toe de beurs zich min of meer met bovengenoemde koersen had tevreden gesteld, kwam er plotseling uit het buitenland vraag los voor vrijwel alle internationale waarden. Tegenover deze vraag was lang niet meer voldoende aan bod aanwezig waardoor de koersen snel stegen. Zo liepen Aku's op tot 509, Phi lips tot 1165, een punt boven de vorige slotkoers. Unilever kreeg een zeer vast karakter met een koers van 872, terwijl Hoogovens 12 punten aan de openings koers van 1041 toevoegde. Kon. Olie steeg tot f 152.30. Al met al dus een vaste tot zeer vaste stemming voor de hoofdfond sen, die op vrijwel het hoogste punt van de dag de markt verlieten. Ook de Scheepvaartaandelen die me rendeels lager hadden ingezet, trokken gedurende de verdere beursduur aan en kwamen boven de vorige slotkoersen uit. Vooral aandelen Holland-Amerika Lijn waren aan de vaste kant. In de cultuur sector kon HVA een punt verbeteren tot 147. Staatsfondsen praktisch onver anderd. De lokale afdelingen gaven wederom koerswinsten te zien. methode te vinden voor het winnen van aluminium. Nog dat zelfde jaar vond hij een bruikbare methode: hy loste bauxiet (erts, samenstelling: aluminiumoxydei op in gesmolten krvoliet en zond een ele&trische stroom door de oplossing. D8t elektrolitisch reductieprocédé wordt verbeterd en gewijzigd nog steeds in de gehele wereld toegepast. Voor zijn ontdekking was aluminium zo kostbaar, dat het naast goud en zil ver door de juweliers werd gebruikt. Een der eerste toepassingen was het be kleden van de top van het Washington monument; het geheel woog 2.8 kg en het toen nog zeldzame metaal kostte 35 dollar per kg. Het versiert nog steeds de 166,5 meter hoge obelisk. Enkele jaren na Halls ontdekking zakte de prijs tot ruim een dollar per kilo en nu was het mogelijk dit metaal met zijn bijzondere eigenschappen voor een groot aantal toepassingen te ge bruiken. Het kost nu ongeveer de helft. In 1895 bedroeg de produktie reeds een kleine 300 ton per jaar; thans is deze gestegen tot 2.800.000 ton. Er schijnt nog steeds geen einde te zyn gekomen aan het aantal mogelijke toepassingen bruggen, spoorwagons, kabels, vensters, gebouwen, vliegtuigen, meubels, motoren enz. In Decatur, Georgia, is een zelfbe dieningswinkel waar uitsluitend uit alu minium vervaardigde artikelen te koop zijn enkele duizenden soorten. Het zijn hoofdzakelijk voorwerpen, die „zelf doeners" gebruiken voor het aanbren gen van verbeteringen aan of reparaties van hun woningen. Het assortiment is zeer groot: er zyn aluminiumbuizen van zo grote verscheidenheid te krijgen, dat men er wel een kerkorgel van zou kun nen bouwen. Met aluminium platen beklede wol kenkrabbers kan men in vrijwel alle grotere steden aantreffen: ook voor bin nenwanden in scholen en dergelijke ge bouwen worden vaak op maat vervaar digde panelen en lysten gebruikt In de woningbouw bestaat een grote toepas singsmogelijkheid voor een metaal dat niet roest voor vensters, goten, dak bedekking, afrastering enz. Binnenshuis is het de keuken, waar het meeste alumi nium wordt gebruikt. Ook aluminium folie vindt steeds meer toepassing voor de verpakking van levensmiddelen. De laatste tijd neemt aluminium voor verschillende elektrotechnische toepas singen meer en meer de plaats van koper in. Het lassen van aluminium is moeilijker dan bij koper het geval is. Maar met behulp van ultrasonische golven wordt aluminium gesoldeerd of, al naar gelang de vorm van afmeting onder druk gelast. Aluminium wordt om zyn gering gewicht en goede geleid baarheid voor de elektrische stroom meer en meer gebruikt voor hoogspan ningsleidingen: de afstand tussen de masten kan daardoor groter worden. Ook zal staal bij bepaalde mechanische en bouwkundige toepassingen door alu minium verdrongen worden, omdat dit beter bestand is tegen weersinvloeden. In de allerlaatste tijd Is er een toe passing bijgekomen, die bijzonder spec taculair genoemd kan worden, namelijk de bekleding van kunstmanen, die om de aarde cirkelen. De uitvinding van van Hall ln zyn schuurtje heeft gevol gen gehad, die niet te voorzien waren en het ziet er naar uit dat het eind van de ontwikkeling nog steeds niet is be reikt. BEURS VAN AMSTERDAM donderdag 6 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 44 102H 1024 102 D 1024 102H 1024 Ned '60 n 44 102H 1024 101A 1014 101A 1014 101 A 101A 984 984 Grootboek obl. 34 814 Ned '47 34 (3) 944 944 Ned -51 34 984 984 Ned '53 (34) 964 964 B 964 964 914 B 914 Ned. bel cert. 34 914 B 914 914 91% 924 92% Ned. '55 I 34 924 92% d '55-11 34 94 94 934 934 Ned grtbk obl. '46-3 944 944 Ned doll ln '47 3 884 884 Ned Inv cert. 3 1004GL 100 A Ned 62-64 3 1004GL 100A 100 100 Indië *37 A 3 964 96 ff Ned. won b.l. "57 6 111 1114 Ned. won bJ -58 44 101A 101% ACTIEVE AANDELEN 374 37% Nat Handelsbank 245 GB Ned HandelmU 355 354 1204 120% 1464 1474 535 535 A.K.D 501 508% Berkel's Patent (v.) 475 GB 450 L Calvé Delft cert. 865 867 Deli Mij en (Ver.) 173.40 173.50 Kon Pap v Gelder 445GB 440 GB Hoogovens cert 1040 10544 Müller en Co. NS 575 5824 Ned Kabelfabr 775 B 795 GB Philips 1164 1164 320 320 GB 8594 872 Wilton Feyenoord 291 297 GB 509 510 Dordtse Olie gew. 728 727 Kon Olie (f 20. 15250 153 idem (50 8 f 20.—) 151.90 15210 Holl Amer ifjn 1734 176% Java China Pcket 1764 177 95.10 95 10 Kon Ned Stmv Mil 212 2184 Kon Paket M« 174 1744 Stoomvaart Mij Ned 195 4 195% Nievelt Goudr eert 1744 176 v Ommeren eert 366 370 Kon. Rott Lloyd... 163 160% Ned. Scheepv. Unie 177 1784 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Vorige Slotkoers koers v heden A'dam '47 (3%) 3 96',964 Idem '48 (3%) 964 961a R'dam *2-1 (4%) 1004 ld. ld *37 I-n (34964 964 Z.-Holland *56 (44) 1004 Bankwezen Bank N.G. '58 (54) 1064 1064 ld. N.WB '52 (44) lOOli 100fi BVG rspbr f.500 1804 180-4 BVG rspbr. *52 1444 B 145 Industr. Obligaties Philips Dollarlng "51 88 88V4 Premieleningen A'dam *53 3 1084 1084 A'dam "51 I 24 87 874 A'dam '58 1 24 82 4 824 A'dam '56 El 24954 954 A'dam '56 ril 24 95 954 Eindhoven '54 24 82 4 Enschede *54 24 84 84 Den Haag '52 I 24 924 914 Idem n 24 944 R'dam '52 I 24 934 934 Idem n 24 944 Idem *57 2 4 99'i 994 Utrecht *52 2 4 93 4 93 L Z.-Holl. 1957 24 974 97 Zuid-Holland *59 24 104 B 105 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 251.50 251.50 Amst. Bank 394 393 HH.U eert. 2144 214 Rott. Bank 347 354 Twentsche Bank 323 324 Industrie Ondernemingen Albert Heyn526 548 BorsumU 44 4 43 ElectrolasmU 414 Kon Ned Grofsm 205 2054 Holl Constructie 570 B 355 Ing bur v Bouwnijv 300 313 Internatlo 173 176 Lnt. Kunststoff. Lnd 944 92 v Kempen en Begeer 145 146 ',eldse Wolspinnerij 640 635 Rott Droogdok Mtl 600 B 620 L Sikkens Groep 1047 1054 Ver Touwfabrleken 410 409 Walvisvaart 1074 1084 Wemlnu'e Betonmy 209 210 Van Wflk en Bertnga 143 145 Zaalberg 1494 1484 Amerik fondsen Canadian Pacific R 23 A 234 intern NtckeJ 644 654 Anaconda 534 524 Bethlenem Steel.... 474 474 Cities Service 514 524 General Motors 454 45 4 Kennecott85'. 854 Republic Steel 624 614 Shell OU 434 44 Union Paclflo 32 ün. States Steel 864 87

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9