Gargilon Barensweeën van welvaart beleving Franse regering neemt maatregelen tegen toenemend cont ra - terrorisme keelpijn Wordt gemeten met twee maten? Voorlichtingsdag over het zendingsonderwijs in Nw. Guinea EEN OP DE DRIE CHINEZEN WORDT „UITGESCHAKELD" Wacht FLN de persconferentie van De Gaulle op 11 april af met Ipgericht 1 maart 1860 Donderdag 6 april 1961 Vierde blad no. 30322 De arbeidtijdsverkorting (II) zou verdienen boven een meer geleide lijke invoering, zal zulk een verkorting mogelijk zijn, mits daardoor geen ern stige moeilijkheden ontstaan voor an dere ondernemingen of bedrijfstakken." Het accent valt dus op de geleidelijk heid, alhoewel deze geleidelijkheid door de grotere industrieën wel enigszins is doorbroken, hetgeen echter niet te ver mijden viel. Ook dient volgens de „al gemene aanwijzing de arbeidstijdverkor ting te worden opgevangen door produk- tiviteitsverhoging." Door het Centraal Sociaal Werkge vers-Bond, zo bleek uit de woorden van de heer Mauritz, is met enige ontstem ming geconstateerd, dat de regelen, die gelden voor het overheidspersoneel, zo afwijkend zijn. Daarin wordt o.m. im mers slechts gezegd, dat taakvervulling en dienstbetoon niet wezenlijk geschaad mogen worden. Over het opvangen van het kortere terdag schenkt) (Van onze correspondent) Men zou zich de vraag kunnen stellen: waarom korter werken? De heer jemers, voorzitter van het N.V.V., wees in dit verband niet alleen op het feit, ,t bet beleven van de welvaart tijd kost, maar daarnaast maakte hij ook duidelijk ,t het werken op fabrieken steeds intensiever is geworden. Uit dien hoofde moet vrije tijd wel toenemen. De oud-minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, huldigt overigens n analoge mening. De oorzaak, van de wens naar vrye tijd is volgens hem geen iheid, maar de „ontpersoonlijking" van het werk. Arbeid is een geestelijk draineerde taak geworden! Een belangrijke factor is volgens de heer Roemers ook, dat ons land thans geen stedingsbeperking en werkloosheid op grote schaal kent. Omstandigheden, die t invoeren van een verkorte arbeidstijd stimuleren. De economische situatie is voorts oorzaak van, dat het allemaal sneller gaat, dan men aanvankelijk heeft flacht en voor mogelijk heeft gehouden. foor het NVV is arbeidstijdverkorting produktietechnische redenen de voorkeur iter geen programma-punt. Men gaat c niet zo ver als de zuster-organisa- 3 in het buitenland, die streven naar 1 werktijd van slechts 40 uur. Met uur is het NVV thans al zeer te lden. De drie uur korter werken ziet heer Roemers als een prachtige sti llans voor produktiviteitsverhoging, al- ;wel een en ander moeilijk in het oratorium beproefd kan worden. Een ming, die overigens gedeeld wordt door werkgevers in de sector grootme- b. tien is daar zeer tevreden over de ite medewerking, die van de zijde 1 de werknemers ondervonden wordt, rgeten mag echter niet worden, dat de taai-industrie reeds twee jaar geleden fonnen is met de bestudering van het ibleem. Men is zeer goed beslagen i fjs gekomen. En dat was heel veel ard, zoals de heer J. Bellaart Spruijt, xetaris van de Metaalbond, ons ver arde. De waarschuwing van staats- xetaris Roolvink om niet te hard a stapel te lopen, beschouwt de heer emers min of meer als theorie. Olievlektendens 9e schaarste op de arbeidsmarkt sti- ileert de werktijdverkorting. En dan: werkgevers hebben volgens hem het tiatief genomen. Een opvatting, waar Foorbeeld mr. Mauritz wel even van kijkt. Voor incidentele gevallen mag volgens hem wel juist zijn, in zijn [emeenheid toch niet. Hoe dit ook mo- zijn, de arbeidstijdverkorting heeft r olievlek-tendens, duidelijk in de anstreek gedemonstreerd, waar acht e-bedrijven, banketfabrieken, Bruyn- }1 (die overigens voor de oorlog al i „korte" werkweek kende), Albert yn, Verkade, Simon de Wit en de caofabriek De Zaan in hoog tempo 45-urige werkweek hebben ingevoerd, was daar een „noodsituatie" ontstaan. Koor de kleinere bedrijven ziet de heer emers wel enige moeilijkheden ont- lan, die reeds ontspruiten aan de (uctuurveranderingen van de maat- lappij, welke tenderen naar grotere irijven (mechanisatie). De kleinere jirijven kunnen volgens hem „te duur" irden. 3et besteden van de vrije tijd ziet de 'V-voorzitter tenslotte niet als een Ibleem. Men dient dat zélf te rege- Het tegen betaling opknappen van irlei klusjes acht hij niet zo ideaal, ar hij valt daar aan de andere kant weer niet al te hard over. ten van zijn „tegenpolen", de heer G. Bavinck, directeur Sociale Zaken i Philips, denkt daar ongeveer hetzelf- over: „Ik vind dat we ons niet te ik moeten maken als de mensen op zaterdag ander werk gaan doen." Jentieel is volgens hem, dat men iets iders kan doen. Het feit blijft ech- bestaan, dat de 45-urige werkweek rdt „vermoord", als men probeert op terdag overuren uitbetaald te krijgen, meent de heer G. J. Vunderink, tretaris van de Chr. Textielarbeiders- hd. Een „afgedane zaak?" De werktijdverkorting kan men met ig recht tot op zekere hoogte reeds als n „afgedane zaak" beschouwen. Vóór t de nieuwe regering aan het bewind tem, waren de uitspraken in deze nog- aarzelend, maar in het loonpolitieke Enma van de huidige regering tlles netjes omschreven. De ar- dverkorting kreeg haar eigen tets. Punt 8 van de bekende „alge- me aanwijzing voor het college van Iksbemiddelaars betreffende meer dif- •entiatie in de arbeidsvoorwaarden" n 31 Juli 1959 luidt immers: „Indien Jloten wordt tot een verkorting van wekelijkse arbeidsduur van gemid- td 48 uur tot gemiddeld 45 uur, dan int de invoering te geschieden in het Ier van een etappegewijze verminde- g. Onder bijzondere omstandigheden, arin voor bepaalde ondernemingen i verkorting van de arbeidsduur met ïur ineens om organisatorische en/of werken door produktiviteitsverhoging wordt in het geheel niet gerept. Een extra aansporing ontbreekt. Voorts wordt in deze richtlijnen gezegd, dat de ver betering van de arbeidsvoorwaarden niet mag leiden tot verhoging van de Rijks uitgaven en dat niet een groter beroep op de toch reeds zo krappe arbeids markt mag worden gedaan. Tevens bestaat er van de zijde van het CSWV kritiek op het feit dat nu al een beslissing is gevallen met betrek king tot het volledig doorvoeren van de arbeidstijdverkorting per 1 mei 1962 (of desnoods omstreeks november '61). Juister had men het geoordeeld indien de tweede etappe voor het overheids personeel van de ontwikkeling in het bedrijfsleven afhankelijk was gemaakt. Zuigkracht der bedrijven Het met twee maten meten door de overheid wordt dan ook betreurd. Het is natuurlijk niet zo, dat de industriële werkgevers het overheidspersoneel ook maar iets misgunnen, maar zy hadden gaarne gezien dat gelijke normen wer den toegepast. Dat is de kern van de kwestie. Het bedrijfsleven heeft velerlei verplichtingen. Aan allerlei voorwaarden moet worden voldaan, Rijksbemiddelaars en arbeidsinspectie moeten worden in geschakeld, maar de overheid, die toch ook diensten en bedrijven kent, die met het bedrijfsleven vergelijkbaar zijn, kan daar buiten blijven. Maar goed, laten wij dit de barens weeën noemen van de welvaartsbeleving. De overheid als werkgever heeft ten slotte óók rekening te houden met de zuigkracht die uitgaat van bedrijven, die 45 uur per week werken, (zie Am sterdam, waar ook het G.A.K. per 1 mei a.s. zijn 4500 werknemers de vrije za- In Zendingshogeschool te Oegstgeest Protestanten en katholieken werkten samen voor oprichting van een h.b.s. Gisteren is in de Zendingshogeschool van de Ned. Hervormde Kerk te Oegstgeest een onderwijsdag gehouden, welke geheel in het teken stond van de voorlichting over het zendingsonderwijs in Nederlands-Nieuw-Guinea, VRACHTAUTO IN BRAND Chauffeur omgekomen Dp de Rijksweg Breda-Tilburg is van- >rgen een Belgische vrachtauto, ge len met balen katoen tegen een boom Jeden. De lading is na de botsing gaan Imiven en in brand gevlogen. De chauffeur van de vrachtwagen is de vlammen omgekomen; waarschyn- t heeft ook nog een tweede man de Pd gevonden. Genietroepen hebben de ravage, waar- 0 het verkeer grote hinder ondervond, geruimd. bisteren stak te Soest een 83-jarige slrijder op de Stadhouderslaan de rij- 8 over op het moment dat een per- tenauto passeerde. De oude man werd 5r de auto gegrepen, kwam eerst op motorkap terecht en werd vervolgens t zijn hoofd op de straat gesmakt. In jgwekkende toestand werd hij naar het kenhuis te Baarn vervoerd, waar hij de loop van de dag is overleden. Zilveren gondel voor Dutrweiler en Zimmerman )p de eerste dag van het Zelfbedie- jgscongres dat de Vereniging van Zelf- iienings-Bedrijven van 18 tot en met april e.k. te Utrecht houdt, zal de veren Gondel uitgereikt worden aan *e buitenlanders, die zich bijzonder [dienstelijk hebben gemaakt voor de «wikkeling van het zelfbedienings- •teem. Het zijn de Zwitser Gotlieb Itweiler, die het zelfbdieningssys- reeds kort na de oorlog invoerde, Max. M. Zimmerman, die in Amerika stuwende kracht is geweest bij de twikkeling van de Supermarket. 1 Momenteel zijn daar ruim honderd leerkrachten werkzaam aan lagere scho len, vervolgscholen, opleidingsscholen voor dorpsschool- onderwijzers, lagere technische scholen en primaire middel bare scholen. Tweemaal 's jaars opent dc Zendingshogeschool een crusus, die bijna vier maanden duurt met als doel voorbereiding voor de uitzending. Door de steeds grotere uitbreiding, die het onderwijs in Nieuw-Guinea onder gaat, zijn thans aan de Zendingshoge school minstens vijftien leerkrachten nodig om het personeel op te leiden dat in het steeds groeiende aantal vaca tures moet voorzien. Na de ontvangst der gasten sprak de rector E. Jansen Schoonhoven een welkomstwoord. Dr. Jansen Schoonhoven sprak onder meer over de verschillen tussen het Ne derlandse en het zendingsonderwijs. Voorlichting hieromtrent was naar zijn mening zeer zeker op zijn plaats. Als belangrijkste factor beschouwde hij het feit, dat wij, hier in Nederland er van doordrongen moeten zijn, dat er in Nieuw-Guinea mensen wonen. Hij on derstreepte zijn woorden met een greep uit het verleden: In 1855 waren reeds enkele zendelingen diep doordrongen van dit feit. Zij brachten in Nieuw- Guinea christendom ondei de moeilijkst denkbare omstandigheden. Thans, al dus dr. Jansen Schoonhoven, is er veel, zeer veel veranderd. De Evangelisch Christelijke Kerk, die nauw samenwerkt met de Ned. Hervormde Kerk telt van daag 140.000 zielen. Zij hecht de grootste waarde aan onderwijs, doch alleen op christelijke grondslag. Het onderwijs heeft veel leerkrachten nodig: chris telijke leerkrachten die, gesteund door hun christelijk ideaal, de kracht- kun nen vinden om de Papoea's te ontwik kelen. Grote vraag naar leerkrachten Het volgende programmapunt was een lezing over de onderwijssituatie door ds. I. S. Kijne. Ter oriëntatie wees ds. Kijne een aantal punten, plaatsen en districten op de kaart van Nieuw-Gui nea aan. Vervolgens gaf hij een overzicht van de bevolking van dit gebied en het ge deelte, dat door het christelijk onder wijs wordt bereikt. „Het totale bevol kingscijfer", aldus ds. Kijne, „kunnen wij schatten op ongeveer 700.000. Daar van zijn 450.000 mensen „ontdekt". De zending is echter onlangs door gedron gen in een gebied, dat op de landkaart nog steeds met een witte vlek wordt aangeduid: het Jalimo-dal. De grootste ontwikkeling van het onderwijs is waar te nemen aan de Noord- en Westzijde van het gebied. De 300.000 zielen, waar over het onderwijs zich uitstrekt, wo nen voornamelijk in de kuststreken en op de eilanden" Vervolgens gaf spreker een overzicht van de diverse soorten onderwijs in Nieuw-Guinea. De scholen zijn te ver delen in dorpsscholen, vervolgscholen, stadsscholen, primaire middelbaie scho len (een soort mulo voor Papoea's) en lagere technische scholen. Boven dien telt Nieuw-Guinea één hbs, die bestemd is voor Europese scholieren, hoewel ook een tiental Papoea's er on derwijs geniet. Deze school is ontstaan uit een samengaan van protestanten en katholieken, hetgeen een unicum mag worden genoemd. De vraag naar leerkrachten in Nieuw-Guinea groeit met de dag. Steeds meer Papoea's worden gezocht voor be trekkingen bij bos- en landbouw, dou ane, politie, de P.T.T., de meteorolo gische dienst en nog veel met» instan ties. Ds. Kijne staafde zy'n betoog met een voorbeeld: „De Papoea-leden van de gis teren geopende Nieuw-Guinea-raad zijn zonder uitzondering mensen, die hun onderwys reeds voor de oorlog hebben jenoten aan de zendingsscholen" Spre- cer gaf daarna een overzicht van een aantal moeilijkheden in de zendingon- derwijsmethoden en de oplossing, zoals men die daarvoor heeft gevonden. Ex tra legde hij nog eens de nadruk op het feit, dat voor alles Papoea's die die zij zich eigen hebben gemaakt aan hun volk te kunnen uitdragen. Tenslotte memoreerde spreker nog enige andere aspecten van het onder wijs, waaronder het belang van prak tische vakken als timmeren en tuin bouw. Vooral dit laatste vak, dat in direct verband staat met de voedsel voorziening, is van groot belang. Door de snelstijgende volksgezondheid neemt ook het aantal monden dat gevuld moet worden hand over hand toe: reden ge noeg om zich ernstig met voedingspro blemen bezig te gaan houden. Na de voordracht van ds. Kijne ge bruikte men een „wandelende lunch". Om twee uur bestond er gelegenheid voor zakelijke voorlichting en informa ties, die werden gegeven door ds. H. Perdok. Na de thee volgde een causerie van dr. G. P. H. Locher over de kerk in Nieuw-Guinea. De kerk in Nieuw-Guinea Men moet, aldus dr. S. P. H. Loeher, niet een te geringe gedachte hebben van het ontwikkelingspeil in Nieuw-Guinea. Het is verleidelijk om zich een papoea met een versiering in de neus voor te stellen en te denken: Wat zijn die men sen daar toch nog primitief! Dit geweldige gebied kent echter een hoog ontwikkelde, zelfstandige pro testantse kerk, die de naam Christelijk Evangelische Kerk heeft aangenomen. De organisatie van deze kerk is nagenoeg dezelfde als in Nederland, doch zij functioneert anders. Eensdeels is dit te wijten aan de verschillende volksmenta liteit, aan de andere kant heeft het ge brek aan predikanten en andere func tionarissen het noodzakelijk gemaakt om noodoplossingen te vinden. Een groot voordeel is, dat men hier in Nederland heeft ingezien, dat het geen zin had ja zelfs het zendingswerk kon schaden, wanneer men de kerkelijke verdeeldheid, die wfj in ons land aantreffen, naar Nieuw-Guinea zou overbrengen. Aan dit inzicht is het te danken, dat wij langs de noordkust op enkele kleine ge meenschappen na - één grote protestant se kerk aantreffen. Door nauwe samen werking van de diverse richtingen in de Nederlandse protestantse kerk is ook het onderwijs min of meer centraal geregeld. Aan het einde van zijn causerie wees dr. Locher nogmaals op het belang van christelijk onderwijs in dit land, dat thans zulk een enorme ontwikkeling doormaakt. Tenslotte zei hij niet te willen verzwij gen, dat Nieuw-Guinea een politiek om streden gebied is. „Wij moeten echter oppassen om niet in een (onnodige) alarmtoestand te geraken. Nieuw-Guinea vraagt om kerstening. Wanneer God ons roept naar dit verre land betekent dat geen levensverzekering, maar wel dat zij, die er heen gaan, onder Gods hoede staan. En dèt is tenslotte het belang rijkst". Spreker besloot met een dringend appèl op de aanwezigen om de zaak goed te overdenken en sprak de hoop uit dat velen aan de vraag van dit verre land om christendom en onderwijs gehoor zouden geven. Castro protesteert en wijst protest af De Cubaanse regering van Fidel Cas tro heeft geprotesteerd tegen schen dingen van Cubaanse zee- en lucht gebied door schepen en vliegtuigen van de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba. In de nota die gisteren op de Zwitserse ambassade in Havanna is overhandigd, wordt melding gemaakt van 48 inbreuken op de Cubaanse on- schenbaarheid door vliegtuigen in het tijdvak van 1 februari tot 15 maart. Cuba heeft een Amerikaans protest tegen het aanhouden van het kabel schip „Western Union" afgewezen, al dus heeft het ministerie van Buiten landse Zaken in Havanna meegedeeld. Volgens de Cubaanse autoriteiten heeft het schip de territorale wateren geschonden. De kapitein van de „Wes tern Union" heeft verklaard dat hij' zich vfjf mijl uit de Cubaanse kust bevond toen zijn schip werd aange- De doe-het-zetver. De man uit het vak. Zij verven graag met bev&r CETALAC houden. De „Western Union" werd vrij gelaten nadat assistentie van Ameri kaanse vliegtuigen en een torpedoboot- jager was gevraagd. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Was hington heeft gisteren de Cubaanse autoriteiten ervan beschuldigd Ameri kaanse gevangenen niet de levensmid delen en medische zorg te verstrekken die zij nodig hebben. De regering heeft het Amerikaanse Rode Kruis een week geleden verzocht stappen te doen bij het internationale en het Cubaanse Rode Kruis om hierin verandering te brengen. Deze stappen hebben tot nu toe geen resultaat gehad, aldus de woordvoerder. De nationalistisch-Chinese premier Tsjen-Tsjeng heeft in de Formosaanse hoofdstad Taipeh verklaard dat de rege ring in Peking, met het oog op het thans in China bestaand tekort aan levensmid delen, bezig is een derde gedeelte van da bevolking „uit te schakelen". Tsjen Tsjeng verklaarde dat de com- munistisch-Chinese regering haar be volking in drie categoriën heeft inge deeld, namelijk degenen wier aanwezig heid noodzakelijk is in verband met het op gang houden van de produktie, zij die minder noodzakelijk worden geacht, en degenen, die nu maar beter kunnen wor den uitgeschakeld, namelijk de ouden en onproduktieven. „De communisten zijn in verband hier mede van plan 140 miljoen der laatstge noemden uit de Chinese kustprovincies naar continentale grensgebieden over te brengen", aldus de nationalistisch-Chi nese eerste minister Tsjen Tsjeng. (Van onze Parijse correspondent) Terwijl vanochtend de Franse regering besloot morgen toch een deputatie onder leiding van de minister voor Algerijnse Zaken Louis Joxe naar Evian te sturen om officieel de afwezigheid van de FLN- tegenpartij te kunnen constateren, werden door de politie overal in het land uitgebreide, ofschoon wat vertraagde maatregelen genomen tegen het terrorisme van neo-fascistische zijde, dat zich de laatste dagen steeds driester en brutaler manifesteert. Gistermiddag vormde het Algerijnse drama in Parijs bovendien onderwerp van gesprek en bij een audiëntie die generaal De Gaulle de speciale boodschapper van de Marokkaanse koning toestond en op een persconferentie waarbij sinds lange tijd oud-premier Pierre Mendes- France weer eens voor het voetlicht trad. te willen voeren. Hoe weinig de MNA nog in de Algerijnse melk heeft te brokkelen bleek, volgens de linkse op positieleider, nu wefl duidelijk uit het feit dat zelfs de Franse „colons" in Algerije zich niet tot Messali HadJ richtten om hun toekomstige posities te beschermen of te redden, maar tot FLN in Tunis. Het bezoek dat twee FLN-ministers maandag aan de Amerikaanse ambas sadeur in Tunis hebben gebracht, toon de, zo constateerde Mendes-France, on getwijfeld aan dat het Algerijnse dra ma nu officieel was geïnternationali seerd. Een internationalisatie waarbij overigens de Franse regering zich stil zwijgend schijnt te hebben neergelegd. Marokkaanse koning wil vrijlating van Ben Bella Al die verschillende elementen schijnen er nu wel op te wijzen, dat de ontmoeting Frankrijk-FLN na het recente uitstel toch niet zo lang meer op zich zal kunnen laten wachten. De indruk in Parijs blyft dat de FLN-leiders nu de persconferentie op 11 april aanstaande van generaal De Gaulle zullen afwachten, waarbij hij een nieuw teken van toenadering zou kunnen geven. In dat verband gaan de gedachten weer in het bijzonder naar de vice-premier van de Algerijnse rebellen-regering Ben Bella, op wiens onmiddellijke invrijheid stelling bood schapper Balafrej in naam van de Ma rokkaanse koning gisteren bij generaal De Gaulle opnieuw heeft aangedrongen. De noodzaak nu niet langer meer te dralen, werd gistermiddag ook door Mendes-France in overigens zeer gema tigde termen geformuleerd. PMF acht te het niet verstandig van de Franse verantwoordelijke ministers herhaalde lijk te pogen de gematigde Algerijn se MNA van Messali Hadj ten tonele nen te worden opgeleid om de kennis Apeldoorn-zuld. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (stafmedewerker „Kerk en We reld" te Driebergen) T. Poot te Mlddel- harnls; te Hulzen (N.-H.) N. den Oud sten. sanatorlumpred. te Amersfoort. Aan- ;enomen naar Bergen (N.-H.) (toez.) D. /lsser te Zaandam; naar Den Andel (Gron.) (toez.) G. W. Santman, vicaris te Amersfoort. Bedankt voor "s-Graven- hage (wijkgem. 31-32) A. van Es te Hen gelo (O.). GEREF. KERKEN Beroepen te Asperen J. de Waard, kand. te RUsoord; te Zwolle (vac. J. H. Kuiper) Joh. C. Baumfalk te Ommen. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Beroepen te Zalk en Veecaten K. E. ólwerda, kand. te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Woerden W. de Joode te 's-Gravenhage-zuld, die bedankte voor Geen „levenslang" voor predikant Het beroepingswerk in Geref. Kerk Honderden gereformeerde predikan ten vinden dat het huidige beroepings systeem in hun kerkgemeenschap reden tot zorgen geeft en stemmen in met de conclusie van een hunner, dat het in de kerk niet zou mogen voorkomen dat een predikant „levenslang" aan eenzelfde gemeente verbonden blijft. Dat blijkt uit een onder predikanten in de gereformeerde kerken ingestelde enquete, waarop in twee procedures on geveer 350 predikanten geantwoord heb ben. Veel ondervraagden dringen aan op verwisseling van standplaats, pleiten voor een beter roulatiesysteem en wil len aanwijzingen voor het beroepings werk. Voorts blijkt er vraag naar een pastor pastorium. De predikanten kla gen te kort te komen bij de opbouw van het eigen geestelijk leven en zijn bezorgd over vrijbuiterij in de kerk. Gewezen wordt onder meer op de fi guur van de kerkvisitator als pastor pastorum, tegen welke kerkelijke gezags drager echter ook bezwaren worden in gebracht. Algemeen wil men de vrijheid van pastores en gemeenten onaange tast laten als men het pleit voert voor een raad voor advies en informatie in zake het beroepingswerk en het ver lenen van geestelijke bijstand aan pre dikanten, die uit drie tot vijf geestelij ken zou moeten bestaan. Regionaal zou den er consuls informandum moeten komen. Nadrukkelijk wil men de raad het stempel van een vraagbaak voor „hopeloze gevallen" ontnemen. De leden zouden door de generale synode be noemd moeten worden. Predikanten zouden hierbij een stem in het kapittel moeten hebben. De in Utrecht verga derende gereformeerde predikanten gin gen unaniem met deze conclusies ak koord en zullen zich terzake tot de de- putaten voor het mutatievraagstuk van de synode wenden. HERVORMDE PREDIKANTENVERGADERING De jaarlijkse predikantenvergadering van de Ned. Herv. Kerk zal maandag en dinsdag te Utrecht worden gehouden. Maandagavond zal ds. P. Visser, herv. predikant te Apeldoorn de dominees- preek houden. Dinsdagmorgen opent ds. P. G. v. d. Hooff, van Hilversum, praeses van de generale synode de vergadering. Ds. K. Strijd, herv. predikant te 's-Hertogenbosch, zal refereren over „Dimensies der leertucht". In de mid dagvergadering spreken de herv. predi kanten ds. TV. Zijlstra, van Wijckel en dr. H. Schroten over de vraag: .Komen wij met de tegenwoordige presbyteriale structuur van de kerk nog uit?" Clandestiene organisatie Toch zijn het niet zo zeer deze di plomatieke aspecten van het Algerijnse vraagstuk waardoor het Franse publiek nu bezig en zelfs in spanning wordt gehouden, dan wel zijn gewelddadige repercussies op binnenlands gebied. Een clandestiene organisatie die zich durft aan te bieden onder het etiket van „Verzet voor democratie en vrijheid", heeft de laatste dagen verschillende brieven en pamfletten naar kranten en correspondenten gestuurd om nadruk kelijk de verantwoordelijkheid voor de jongste bomaanslagen in Parys, Evian en Marseille op zich te nemen. Ook de brand in het Paleis de Bour bon wordt in die brieven waarvan ook wij een exemplaar ontvangen mochten, in tegenspraak met de aanvankelijke verzekeringen van de politie toegeschre ven aan een explosie van een plastic lading, die door deze contra-tenoristen zou zijn gelegd. De aanslag in de Beurs was. volgens ditzelfde schrijven, bedoeld als een vergeldingsmaatregel tegen het „vaderlandsloze kapitalisme" dat de oliebronnen van de Sahara al aan de FLN heeft uitgespeeld. Ook de directeur van het hotel waar gisteren Mendes-France zijn perscon ferentie hield, was door deze zelfde or ganisatie tevoren bedreigd met een bom indien de voormalig premier het woord bij hem zou kunnen voeren. De contra-terroristen kondigden ten slotte nog een hele reeks verdere ma nifestaties aan, met de bedoeling onder het publiek een angstpsychose te ver wekken waardoor de regering haar plannen voor een gesprek met de F.L.N. misschien zal moeten herzien. Blijkbaar ongestoord Hoewel verschillende vooraanstaande anti-fascistische figuren, door de poli tie in bescherming zijn genomen, vra gen verscheidene kranten zich toch af of de regering niet eerder tegen het activistisch gespuis had kunnen optre den. Verwonderlijk en zelfs verontrus tend lijkt het zeker wel dat de activis ten zich blijkbaar ongestoord van ruime voorraden explosieven meester hebben kunnen maken, terwyl de politie nog geen glimp van de dader op het spoor schijnt te zijn gekomen. Waar de extreem-rechtse sympathieën van een deel van het leidende politie apparaat al lang geen geheim meer zijn. worden geruchten over actieve me deplichtigheid van die zijde met de ter roristen uiteraard stof gegeven. Al die overwegingen tezamen pleiten stellig krachtig voor de noodzaak van snelle beslissingen, waarop, zoals bekend, ook de Amerikaanse regering nu voor het eerst openlijk aandringt. Vurig mag men hopen dat naast de Franse regering in Parijs ook de FLN in Tunis een open oog voor deze ge varen van toenemende contra-terreur In Frankrijk zal tonen en dat daarom de officieuze berichten op waarheid be rusten dat beide partijen al zouden hebben besloten elkaar nu op 15 april aanstaande in Evian te ontmoeten. aavenentie ZUIG WEG snel en doeltreffend N.V. PHILIPS-DUPHAR Ds. Kuiper: dominee een probleem Scherpe kritiek op geref. kerkdienst De gereformeerde predikantenvergade ring begon gisteren in Utrecht met een „requisitoir" van voorzitter ds. Kuiper uit Sassenheim. Hij „representeerde" de scherpe kritiek op de Geref. Kerk, toen hij zei: „Onze liturgie is erbarmelijk, het preken slecht, we sluiten de ogen voor de oecumene uit angst voor tweespalt, de kerkdienst doet meer denken aan een Dode Zee-rol dan aan een feest, er is te weinig sociale bewogenheid en de popu laire preektrant van sommigen heeft wat van het gekout van begrafenisdienaars in de bus naar huis en de dominee is een probleem geworden. Sommigen laten deze kritiek op hun pastoriestoep liggen, anderen, aldus ds. Kuiper gaan zelf mee critiseren, maar als de schapen onrustig worden is er wat aan de hand met de herder. Achter de kritiek de critici zoeken bond ds. Kuiper zijn collega's op het hart, en „in de preek van vandaag moet de polsslag van heden voelbaar zijn". KERK EN KUNST Dichter-dominee Okke Jager leidde in over „Heeft de vernieuwing in de kunst betekenis voor de vernieuwing in de kerk?". .Kerk en kunst mogen niet worden vereenzelvigd", zei hij. „maar de kerk kan van de kunst van nu een zuivering van het woord leren. Men wil terug naar het begin. Veel moderne kunstenaars staat het bijbelwoord „in den beginne was het Woord" op het hart geschreven, maar de kerk dient hen voor te houden „en het Woord was God". De kunstenaars, die wel „naar de dood" willen, moet de kerk voorhouden, dat dit slechts door de H. Doop leidt tot het leven. „In de kunst ls een teruggang, een verlangen naar het prille van het „in den beginne" met de verrassing daarvan. Als kerk zullen we de reactie-theologle moeten loslaten en in eredienst en geloofsbeleving weer het drama van Christus' lyden, sterven en opstaan zich opnieuw moeten laten afspelen. Herdenken is hier meer dan herinneren", zei ds. Jager en hy nam de stelling over, dat het juist is in de kerk op bepaalde tijden stil te staan bij het lijden van Christus, met name in de stille week, waarin feestelijkheden vermeden moeten worden' „Wij beseffen te weinig wat onze zonden Christus gekost hebben'., aldus ds. Jager. De gereformeerde predikanten kozen ln de plaats van prof. dr. R. Schippers tot hun secretaris prof. dr. J. v. d. Berg uit Amsterdam. De Zuidafrikaanse apartheidspolitiek Wat God gescheiden heeft Ds. J. H. C. Snijders, moderator van de Nederduits Geref. Kerk in Natal, heeft gisteravond tijdens een synode zitting van de kerk verklaard, dat „het proces om alle rassen op hetzelfde niveau te plaatsen, tegen Gods wil la Wat God heeft gescheiden, mag niemand tezamen brengen". De kerk ziet in de instelling van Afrikaanse groepsgebieden en Bantoe-staten „een ernstige poging van de kant van de staat om aan alle rassen de christelijke en menselijke be handeling te geven die zij verdienen". De Nederduits Geref. Kerk ls de grootste van de drie protestantse kerken In Zuid-Afrika, met meer dan 1.100 000 leden. De protestantse kerken hebben de leer verkondigd, dat het met het oog op maatschappelijke en taalverschillen het beste is zusterkerken te vormen waar alle taal- en rasgroepen afzonderlijk dc eredienst kunnen verrichten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7