Première eerste Nederlandse film over Netsuke in Leiden vertoond Communicatie een bepalende factor in samenleving en wetenschap Ridderlijk wandelen' Opnamen werden gemaakt in liet Rijksmuseum voor Volkenkunde DAF-TRUCKS GEBR. VAN ULDEN Begrafenis dokter A. J. Kors Prof. Klasens bepaalde in Egypte opgravingsterrein voor expeditie Machinefabriek Den Holder bestaat veertig jaar Natuurfilosofisch congres in de Leidse Academie geopend Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 6 april 1961 Tweede blad no. 3032Z Onder aanwezigheid van afge vaardigden van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en de Japanse rechter aan het Hof van Internationale Justitie te Den Haag, de heer Tanaka en diens echtgenote heeft gisteravond in het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden de première van de eerste Nederlandse documentaire film over Netsuke van Nico Crama plaats gehad. Omdat de kimono geen zakken bevat moesten voorwerpen zoals pijp, tabaks zak en dergelijke met behulp van een koord aan de gordelband of obi worden gehangen. De netsuke was de knoop, die voorkwam, dat het koord tussen kimono en obi zou wegglijden. De Japanner speelde vaak met de netsuke, die glad was en prettig in de hand lag. De netsukemakers, die geleid werden door de vorm van het materiaal, kwamen vaak tot gestileerde voorstel lingen. Ook bestaan er ronde netsuke, die plat van vorm zijn, zoals de manju en de kagamibuta. In Leiden opgenomen De film kwam tot stand door sa menwerking tussen een aantal, overwe gend jonge, filmtechnici. Zij beschouw den de film min of meer als een „stijl oefening". De opnamen werden gemaakt in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, waar men een 1500 netsuke kan aantref fen, ongetwijfeld de grootste verzame ling in ons land. De film beoogt een speels kijkspel te zijn, mede door inlassing van enkele geslaagde oeeldgrapjes, waarvoor de net suke zich dan ook uitstekend lenen. Nico Crama, die de eerste vertoning van zijn korte filmpje bijwoonde, werkte voorts veel met lichteffecten en projec teerde de netsuke vele malen groter dan ze in werkelijkheid zijn. De tekst is wat magertjes; de dictie laat ook wel wat te wensen over. Behalve aan een aantal instituten zal de film aan buitenlandse televisiesta tions ter uitzending worden aangebo den. In Japan beziet men de netsuke niet als kunst. Vele Japanse musea bezit ten deze oorspronkelijke gebruiksvoor werpen, maar stellen ze over het alge meen niet ten toon. In het buitenland bestond er echter al gauw veel belangstelling voor deze vorm van volkskunst. Een Franse han delaar slaagde er in 1847 in met 450 kisten vol netsuke naar zijn land terug te keren. Verscheidenheid De voorstellingen van de netsuke zijn van grote verscheidenheid. Menselijke gestalten, goden en legendarische figu- Ds. J. N. de Ruiter ontving een beroep Ds. J. N. de Ruiter, hervormd predi kant alhier, heeft een beroep ontvangen van de hervormde gemeente te Beek bergen. LEIDSCHE SPAARBANK Tot leden van het bestuur der Leid- sche Spaarbank zijn herbenoemd de heren J. C. van Eek, J. W. Heringa en grof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Jacoba, ctr. van C. v. d. Oever en M. v. d. Maas; Bern&rdina Cornelia, dr. van A. de la Rie en B. C. Duivenvoorden- Corne lls Nlcolaas, zn. van C. van Valderen en M. J. Slewe; Menmo, zn. van D. Warns en C. W. Muller; Rudl, zn. van A. van Eijgen en J. Haxtevelt; Taco, zn. van W. F. van Tertholen en A. C. Oo9tlnga; Pleter An- tonle, zn. van J. Doornekamp en M. W. Schijf; Elvire, dr. van H. Wilmink en M. J. J. L. Bas; Maria Agatha Johanna Ca- tharina. dr. van G. J. Duijndam en A. J. van Gerven; Johanna Oonstantlne Maria, dr. van H Ligtenberg en E. A. C. M. Huijzer; Aart Abells, zn. van J. Kuiken en J. Cornet. OVERLEDEN. W. M. Bink, 72 Jaar, echtgen. van S. Nasveid. ten komen voor naast allerlei dieren, die in de film in de vorm van een nachtmerrie tot nieuw leven worden gebracht. Omdat de handwerksman al zijn fantasie bjj het vervaardigen van de netsuke uitleefde zijn ze vaak nogal bizar. Nadat er een filmpje over het leven van de „Japanse familie Doorsnee" was vertoond droeg mevrouw Tanaka enkele Japanse gedichten voor en leidde de heer C. Ouwehand, conservator van de afdeling Japan van het museum de film van Nico Crama in. De directeur van het museum, dr. P. H. Pott sprak een openingswoord. Dealer VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 Een van de bizarre Netsuke. zoals die in de film te zien zijn. Burgemeester opent nieuw bedrijf De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, zal maandag 17 april de offi ciële ingebruikstelling verrichten van het eerste gedeelte van een gebouwen complex, dat de Minnesota Mining and Manufacturing Company aan de Roose- veltstraat 55 laat bouwen ten behoeve van haar Nederlandse produktie- en distributie-apparaat. De 3M Company is wereldproducent van schuur- slijp- en polijstmateriaal, geluidsbanden, licht reflecterende folie als Scotchlite en van een aantal andere produkten. In haar Leidse vestiging zul len de voorheen in Den Haag en Rotter dam verspreide verkoop- en produktie- afdeling zomede de magazijnen gecon centreerd zijn. Van het totale grondoppervlak van 7000 m2 dat 3M in eigendom heeft, is thans een eerste gedeelte van 1500 m2 bebouwd, waarin 80 man komen te werken. Israël door de Rode Zee Tot zaterdag aa. vieren de Joden hun paasfeest. Herdenking van de bevrijding uit het slavenland Egypte, vijf en dertig eeuwen geleden. Geen feest van herinnering alleen. Het is kenmerking voor de gehele geschiede nis en voor het „eeuwig" bestaan van Israël. De heer B. Cohen, voorganger van de Nederlands Israëlietische Gemeente te Leiden zal zondagmorgen op uitnodiging van het Bijzonder Kerkewerk (Open Deur-werk) spreken over de weg, die zijn volk, volgens de bijbel is gegaan. De toespraak van de heer Cohen draagt als titel: „Israël door de Rode Zee". De heer Cohen zal ook enkele liturgi sche liederen uit de synagogedienst zingen. Dr. P. L. Schoonheim zal een nieuw testamentische toelichting van de bete kenis van Israël geven. Tot leden van diverse examencom missies ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor het geven van lager onderwijs in het vak handenarbeid zijn benoemd de heren; J. H. Krooshoof (Voorschoten): H. Groenendijk (Alphen a.d. Rijn) en W. P. Salverda (Alphen a. d. Rijn). Zeer grote belangstelling op „Rhijnhof" Hedenmiddag vond onder buitenge- dezelfde dood hem onverwachts gegre- woon grote belangstelling op de begraaf- i pen, aldus dr. Oppenheimer, die er ver plaats „Rhijnhof" de teraardebestelling der nog op wees, dat dokter Kors de plaats van het stoffelijk overschot van j laatste jaren boven zijn krachten heeft dokter A. J. Kors, een zeer geziene en gewerkt. Heel zijn leven stond in het bekende Leidse huisarts, die in de eerste teken van het dienen van de mensheid. paasnacht plotseling is overleden. Onder de circa driehonderd personen, die naar „Rhijnhof" waren gekomen om hier de laatste eer te bewijzen, bevonden zich o.m. prof. dr. P. J. Gaillard, dokter P. J. Kaiser en de heer E. H. Moens, namens de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis, dr. F. A. Nolle, geneesheer directeur van het Diaconessenhuis, de heer J. C. F. Coers, namens het Bureau voor de Medische Sportkeuring, het be stuur van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatsechappij tot bevordering der Geneeskunst, dokter C. R. Zijerveld en dokter L. W. von Liebenstein, resp. oud-directeur en oud-adjunct-directeur van de G.G. en G.D. en voorts enkele specialisten, vele Leidse huisartsen en een zeer grote schare oudpatiënten en patiënten. Nadat de kist met het stoffelijk over schot in de Aula was opgebaard, leidde dr. K. E. H. Oppenheimer, hervormd studentenpredikant te Leiden, een korte rouwdienst. Als grondslag van zijn overdenking koos dr. Oppenheimer een gedeelte uit Joh. 11 (De opwekking van Lazarus) en uit 1 Cor. 15, waarin sprake is van het naderend einde van de mens. Dr. Oppenheimer, die er op wees, dat dokter Kors een trouw bezoeker was van de Avondstilten in de Pieterskerk, teken de dokter Kors als een bondgenoot van de zieken tegen de gemeenschappelijke vijand de dood. Daarnaast was hij voor zijn patiënten, die sterk aan hem ge hecht waren, een raadgever en vriend, die de tijd kon vinden om geduldig te luisteren. Strijdend tegen de dood, heeft Met het citeren van enkele verzen uit Gezang 239 besloot dr. Oppenheimer dit „In memoriam". Onder het spelen van „In Uw hoede zijn wij wel geborgen" werd de kist met het stoffelijk overschot de aula uitgedra gen en even later in het familiegraf bij gezet. Na lezing van de begrafenisliturgie bad dr. Oppenheimer het „Onze Vader". Een grote schat van bloemen dekte de baar. Een familielid dankte tenslotte voor het grote medeleven, dat in deze dagen uit zo ruime kring was ontvangen. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Als U, meneer, met een dame x wandelt - aan welke kant loopt U dan? Meestal aan haar linkerzijde. Maar als het trottoir niet breed is en het verkeer raast rechts, dan kiest U ridderlijk de kant van dat verkeer! Bij het oversteken blijft U ook de cavalier: U loopt aan de kant waar het verkeer vandaan komtals U even kans ziet wisselt U dus op het midden van de straat. Een beetje won derlijk? Ja, maar ook leuk ouderwets ridderlijk! Later, als U veilig ergens zit, biedt U natuurlijk een sigaret aan. Bij voorkeur Gladstone, want Gladstone - met of zonder filter - is de sigaret die iedereen voldoening: schenkt. king SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F u! Redden von schatten die bedreigd worden door de Assoean-dam Dezer dagen is prof. dr. A. Klasens, hoogleraar in de Egyptologie aan de Gouden erepenning Ned. Mij voor Nijverheid en Handel uitgereikt De herdenking van het veertigjarig bestaan van de Machinefabriek Den Holder NV, gevestigd aan de Roosevelt- straat ,is gistermiddag ingezet met een korte plechtigheid in intieme kring. De directeur, de heer L. den Holder was daartoe met zijn echtgenote, zijn in het bedrijf werkzame zoons en het ge hele 70 man tellende personeel in de kantine van het bedrijf samengekomen, Daarbij was mede tegenwoordig de heer Communicatieproblemen spelen een grote rol in alle facetten van de samenleving, niet alleen van de mensen, maar in de gehele levende natuur. Communicatie als transport van informatie raakt dan ook in wetenschappelijk opzicht alle terreinen van de menselijke geest, maar door haar aard in het bijzonder de natuurfilosofische en technologische wetenschappen. Op grond daarvan heeft het 23e congres van de Orga nisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteiten in Nederland de communicatie als centraal thema gekozen. Nadat gister middag dit congres, waaraan ongeveer 400 studenten, hoogleraren en leden van de wetenschappelijke staven van deze faculteiten der Neder landse universiteiten en hogescholen deelnemen, in het Groot Audito rium van de Leidse Academie was geopend, heeft gisteravond prof. dr. ir. J. L. van Soest, buitengewoon hoogleraar in de hoog frequentie- techniek te Delft, de verhandelingen over de communicatieproblemen ingeleid met een algemeen overzicht. Van Argonanten tot astronaiiten Het Groot Auditorium was nauwelijks groot genoeg om de zeer vele belang stellenden voor de openingsbijeenkomst tc bevatten. De heer L. Schutte, de praeses van de commissie van voorbe reiding van dit congres, opende met een welkomstwoord tot de eregasten, en schetste het drieledige doel van het con gres: kennismaking met instituten en werk van de niet eigen universiteit, on derling contact en de behandeling van een centraal thema. De praeses van het dagelijks bestuur van de organisatie, de heer L. Horns- veld, trok een vergelijking tussen de mythologische avonturen van Jason met zijn Argonauten en de voor de deur staande tochten van de astronauten van thans. In de ontwikkeling van de ruimtevaart onderkende hij het meest sprekende bewijs van de stormachtige ontwikkeling van natuurwetenschappen en techniek. De studenten realiseren zich thans veel meer dan vroeger de consequen ties van hun wetenschappelijke vor ming en arbeid, die naast zegen ook veel destructieve gevolgen hebben kan nu de techniek veel meer dan vroeger het beeld van de samenleving bepaalt. Over het communicatiethema ziet spre ker, dat zeer velen van de aanwezigen mettertijd als leraar een schakel zullen vormen tussen wetenschap en samen leving der toekomst, in welke functie de communicatie van het allergrootste belang is. De welkomstwoorden van de rector magnificus van de Leidse Universiteit prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma werden in verband met diens ziekte voorgelezen door de secretaris van de senaat prof. dr. G. Severster. Ook in deze woorden werd de nadruk gelegd op het belang van communicatie, ook tussen de verschillende wetenschapster reinen die veelal te zeer uit elkaar drei gen te drijven. Boeiende band Na de bijeenkomst in de Academie werden de deelnemers ten stadhuize ont vangen door het gemeentebestuur. Een gemeenschappelijke maaltijd werd ge houden in de Doelenkazerne. Des avonds sprak prof. Van Soest in de Academie over communicatie als boeiende band in de samenleving. Een belangrijke deel der dynamische beschouwingen in de levende natuur ligt op energetisch niveau, aldus prof. Van Soest. In het dierenrijk laat zich echter een aantal verschijnselen op in- formatorisch niveau behandelen: de ac tie van de zintuigen, het zenuwstelsel en de hersenen, het voortbrengen van ge baren en geluiden. Informatieontvangst en -afgifte zijn onmisbaar voor die ren en hun gemeenschap. Reeds in het primitieve stadium van de evolutie heeft het dierenrijk zich ingesteld op com municatie als transport van informa tie. In een later stadium ontwikkelde de dierenwereld een soort „taal", die bij de mens in bijzondere mate ont wikkeld is. Het karakter van de menselijke ge meenschap is met deze taal zeer nauw verweven, vooral door het op schrift stellen van de taal. Prof. Van Soest ging op enkele aspecten van de daar mee samenhangende vraagstukken die per in als inleiding tot de voordrach ten, die in de komende dagen, ir het bijzonder vrijdag gehouden worden over het centrale thema. Vandaag werden voordrachten gehouden die min of meer los stonden van dit centrale thema, ter wijl des middags excursies plaats von den. In het middaguur werd in de Waag een kaaslunch gehouden. J. G. J. Verhey van Wijk, voorzitter van het Departement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Nadat de heer Jac. den Holder een kort welkomstwoord had gesproken, ver kreeg de heer Verhey van Wijk het woord. Een terugblik werpend in de ge schiedenis van de NV zei spreker zich de gevoelens van de heer Den Holder sr. te kunnen indenken. Toen deze nl. met zijn plannen begon, was zijn vader daarover niet te best te spreken. Op de ambachts school nl. had men hem verteld, dat zijn zoon te klein was voor het metaalvak. Hij kon beter schilder worden. De heer Den Holder zette evenwel door en begon een bedrijf aan het Galgewater, dat zich dusdanig ontwikkelde, dat er spoedig 45 man werkzaam was. Spreker schets te vervolgens de gestadige groei van het bedrijf, mede hulde brengend aan de echtgenote van de jubilaris, die in moei lijke tijden een grote stuwkracht was In 1950 ontstond het plan het bedrijf over te brengen naar de Roosevelstraat, waarbij spreker bij de opening als voor zitter van de Kamer van Koophandel aanwezig was. Toen heeft spreker de heer Den Holder leren kennen als een energiek en vakkundig persoon. In de loop der jaren heeft hjj door grote wils kracht en toewijding het bedrijf op steeds hoger plan gebracht. Het was spreker daarom een groot ge noegen de heer Den Holder te mogen uitreiken het vererend getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel met de daaraan verbonden gouden ere penning. Namens het personeel sprak vervol gens de heer A. J. Frèrejean, die behalve de gelukwensen verschillende geschen ken aanbood, w.o. een fraaie wandklok, In zijn dankwoord zei de heer Den Hol der dat hij zonder zijn personeel niets had kunnen bereiken. Hij zegde het per soneel een gratificatie toe naar gelang het aantal dienstjaren en reikte deze aan de oudste vier uit. Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. GOUDEN JUBILEUM A. GLASBERGEN De heer A. Glasbergen herdenkt dins dag het feit, dat hU vijftig jaar geleden in dienst trad bU Wernink's Industrie en Handelsonderneming N.V. De heer Glasbergen is in 1911 zijn loopbaan als transportarbeider begon nen: hU was toen 15 Jaar. In 1923 werd hfi bijrijder op de vrachtauto en in 1924 vrachtwagenchauffeur, welke functie hij nog vervult. Leidse Universiteit en directeur van het Rijksmuseum van Oudheden terug ge keerd van een studiereis, die hij van on geveer half januari in Egypte heeft ge maakt. Voor deze reis ha<i de Neder landse Organisatie voor Zuiver-Weten schappelijk Onderzoek de hoogleraar een subsidie toegekend. In een gesprek vertelde prof. Klasens dat zijn reis een oriënteringsreis een dubbel doel had. De eerste doelstel ling was om met de Londense hoogleraar professor W. B. Emery ervaring op te doen in de Nubische archeologie en de plaatselijke omstandigheden te leren kennen. De tweede doelstelling, die nauw met de eerste samenhing, was een terrein in Nubie te zoeken, waar een Nederlandse archeologische expeditie het volgende winterseizoen met subsidie van de Ne- delandse Organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek, opgravingen zou kunnen beginnen. Deze Nederlandse archeologische ex peditie maakt dan deel uit van de bij drage, die ons land aan het Unesco-pro- ject levert om zoveel mogelijk van de oudheidkundige monumenten en voor werpen te redden, die na de bouw van de nieuwe dam bij Assoean onder water zullen komen te staan. Sprekende over de eerste doelstelling van zijn reis, zei prof. Klasens dat hij het overgrote deel van zjjn tijd had be steed aan het deelnemen aan prof. Eme ry's opgraving te Boehen. In deze plaats, gelegen tegenover Wadi-Halfa. in het noorden van de Soedan, ontgraaft de Londense hoogleraar een vesting uit het „midden-rijk", dat dateert ongeveer 2000 voor Christus. Wat de tweede doelstelling betreft, is prof. Klasens erin geslaagd om niet ver van de beroemde tempel van Aboe Slm- bel, circa 30 kilometer ten zuiden van Assoean op Egyptisch territoir, een op gravingsterrein te vinden. Voor een oo- graving aldaar is thans een concessie bij de Egyptische autoriteiten aangevraard. De opera ving zal geschieden van were het Rijksmuseum van Oudheden te Lel den. Engels initiatief i.z. EEG verwacht Uit wel ingelichte Engelse poli tieke kringen wordt vernomen, dat de Engelse regering voornemens zou zijn in de loop van de volgende maand een opzienbarend initiatief te nemen, dat het mogelijk zou maken nieuwe onderhandelingen te beginnen over de aanhechting van Groot-Brittannië (lid van de EVA) aan de Europese Economi sche Gemeenschap (E.E.G.). In de ministeriële bijeenkomsten vóór het vertrek van Macmillan naar Wshing- ton is de kwestie uitvoerig besproken en de meerderheid van de kabinetsleden, ook enkele leden die tot dusverre uiterst gereserveerd waren, is er van overtuigd, dat zowel om economische als om poli tieke redenen Groot-Brittannië niet langer buiten de E.E.G. zal kunnen blijven. Naar men meent, zal Macmillan zelf hierover een belangrijke verklaring af- lamrpri

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3