Nieuw-Guinea ter sprake bij Kennedy-Macmillan T.V.-satellieten voor de V.N.? Botsingen Agenda Met een enkel woord DONDERDAG 6 APRIL 1961 Ruim zeven uren is de Britse pre mier Macmillan gisteren op bezoek geweest in het Witte Huis. Hij arriveerde even voor elven, bleef lunchen en vertrok pas over zessen. Verreweg het grootste deel van de tijd waren de twee leiders omgeven door adviseurs, doch ongeveer veer tig minuten spraken zij onder vier ogen. Deze eerste dag was geheel gewijd aan de versterking van het bondgenoot schap en de coördinatie van de gezichts punten. De onderwerpen op deze dag waren: steun aan de onderontwikkelde gebie den, koloniale kwesties, de houding ten aanzien van communistisch-China en versterking van de NAVO. Tijdens de discussie over het kolonia lisme en de voorbereiding tot zelfbe schikking kwam Nieuw-Guinea ter spra ke, waarbij de mogelijkheid werd erkend dat dit gebied problemen zou kunnen opleveren. Nieuw-Guinea was uiteraard niet het belangrijkste onderwerp, dat Kennedy en Macmillan te bepraten hadden, doch voor ons land is het wel interessant te weten in welk verband deze kwestie naar voren kwam. Tijdens de discussie over het kolo niale vraagstuk bleken beide partijen het erover eens te zyn dat zelfbeschikking een belangrijk principe is. De Britten leggen zich erop toe de betrokken gebie den op ordelijke wijze tot onafhanke lijkheid te brengen, zonder dat een chaos ontstaat. Deze ordelijke ontwik keling wordt van belang geacht, zowel voor het betrokken land zélf als voor de buurlanden. Onmiddellijk hierop aansluitend en men zou kunnen zeggen in logisch verband werd Nieuw-Guinea genoemd dat men als een potentieel probleem beschouwde. Situatie in de NAVO Ook Angola kwam ter sprake. De Britten hadden er geen kritiek op, dat Amerika in de Verenigde Naties voor de gematigd gestelde resolutie heeft ge stemd. Over Zuid-Afrika werd niet ge sproken. In de NAVO wensen Amerika en Engeland meer en wijdere politieke consultaties te bevorderen. De situatie in het bondgenootschap sedert 1949 is zeer veranderd. Europa is sterk en dyna misch geworden. De NAVO moest zich aanpassen. Men tast wel niet ver mis wanneer met vermoedt, dat diverse NAVO-partners zich krachtiger beho ren in te spannen naar het oordeel van de Amerikanen en Engelsen. Over een kernmacht voor de NAVO kwam men niet tot conclusies. Niemand had dat dan ook verwacht. Het Ame rikaanse aanbod is niet teruggetrokken, doch wellicht zal het wel een andere vorm krjjgen. Gelijk wü gisteren reeds meldden, zou de meest voor de hand liggende nieuwe maatregel zijn, dat Amerika een aantal Polaris-onderzeeërs voor NAVO-gebruik zou afzonderen. Zulk een eerste fase zou geen vorming van een NAVO-kernmacht betekenen, want de onderzeeërs zouden onder Ame rikaans commando blijven staan. Driemanschap bij VN „funest" De steun aan de onderontwikkelde landen wil men beter coördineren en organiseren en ook de Verenigde Na ties wil men effectiever maken. Mos kou's streven naar een driemanschap aan de top wordt funest geacht. Ook de conferentie over een stopzetting der kernproeven ziet men bedreigd door het „triumviraatsidee". Over de toelating van communistisch- China tot de Verenigde Naties zijn de partijen het niet eens. Het probleem komt echter op z'n vroegst in septem ber aan de orde. Daarom werden thans alleen de wederzijdse standpunten naar voren gebracht. Men was het er wel over eens, dat het steeds moeilijker wordt de kwestie telkens voor een jaar uit te stellen. Zou deze manoeuvre in septem ber geen succes hebben, dan zou En geland in een moeilijke positie geraken. Daar Engeland de regering van Peking erkent, kan het moeilijk tegen toela ting stemmen. Er is echter geen aanwijzing dat Engeland een campagne voert voor toe lating van communistisch-China. Vanmiddag zouden Kennedy en Mac millan wederom met hun medewerkers confereren aan boord van de „Honey Fitz", waarmede zij een tocht over de Potomac gaan maken. Kennedy heeft dit schip naar zijn grootvader vernoemd, die deze bijnaam kreeg. ren definitief gestaakt wordt alvorens de conferentie over Laos begint. Dat betekent echter niet, dat de toevoer door de lucht voor beide partijen beslist moet ophouden. Amerika wil in elk geval in staat zijn de hulp aan de regering van Laos te versterken, indien de Sow- jet-Unie de oppositie blijft steunen. WERKLOOSHEID AFGENOMEN De geregistreerde arbeidsreserve is in maart met ruim 13.000 mannen afgeno men. Volgens een opgave van het minis terie van Sociale Zaken en Volksgezond heid was de geregistreerde arbeidsreserve eind maart 34.965 mannen tegen 48.358 eind februari. Het aantal werkloze vrou wen daalde van 3.968 eind februari tot 3.448 eind maart. Het aantal openstaande aanvragen was eind maart voor mannen 65.960 (eind februari 60.055) en voor vrouwen 39.873 (37.577). Laos Tijdens deze tocht zullen de betrek kingen tussen Oost en West ter spra ke komen. Men hoopt dan tevens con creter nieuws uit Moskou te hebben over het staken van het vuren in Laos. De berichten uit Moskou zijn bemoedigend, doch een definitieve belofte is nog niet ontvangen. Amerika wenst dat het vu- Generaal David Sarnoff, president van de raad van bestuur van de Radio Cor poration of America heeft in Detroit voorgesteld een kunstmanen-televisie kanaal te stichten ten behoeve van de Verenigde Naties. Met dit communica tiesysteem zouden de diverse lichamen van de organisatie van de V.N. hun be sluiten kunnen uitzenden naar alle delen van de wereld, zonder dat er vertraging optreedt. Sarnoff zei voorts, dat 't tele visiesysteem ook zou kunnen worden ge bruikt voor topconferenties, waarbij de leiders der diverse landen elkaar kun nen zien, zonder uit hun regeringszetel te moeten vertrekken. Sarnoff drong erop aan, dat de V.N. oprichting van een satellietennet zouden overwegen, mede voor de uitzending van een „prog-amma voor de vrijheid". Sarnoff merkte op. dat de federale Amerikaanse commissie voor communi catiemiddelen reeds voorstellen heeft ontvangen voor de verwezenlijking van een wereldomspannend televisienet. Hij zei. dat een .dergelijk net binnen vijf jaar tot de werkelijkheid kan behoren. Sar noff zei ook. dat de organisatie van de V N eigen studio's en een eigen staf zou moeten hebben. Sarnoff noemde een televisie-satellie tensysteem een „schitterende mogelijk- (Van onze t.v.-medewerker) Het was een wonderlijke televisie avond en voor een woensdag een latertje. Maar pit zat er in, dat is zeker! Daar was in de eerste plaats het Sportpanorama, dat we zelden in be schouwing nemen wegens verregaande ondeskundigheid op het bestreken ter rein. Ditmaal gaan we er wel op in, doch dan uitsluitend op de algemene kanten ervan, de t.v.-problematiek. Zaterdag j.l. kwam een -zwemstertje in het VARA-programma aan Arie Kley- wegt vertellen, dat ze genoeg had van zwemmen en daarom maar eens goed (in een Fries dagblad) de grote trom had geroerd over de vermoede misstanden in die sport. De lege stoel, gereserveerd voor een tegenspreker van de Zwembond was aanwezig. De AVRO vulde die giste ren met de heer Siebe van der Zee per soonlijk om deze zaak met de medewer king van een aantal deskundigen verder uit de doeken te doen. Tot zover is alles normaal en prijzenswaardig, ongerekend de omstandigheid, dat een officieel on derzoek naar de juistheid van de sug gesties van het zwemstertje wordt ge houden. Het meisje Sita Posthumus was na aanvankelijke aanvaarding van de AVRO-uitnodiging gisteren niet versche nen, maar aldus de leider van de AVRO-t.v. zy zal er wel geen bezwaar tegen hebben, dat we het bandje van het interview afdraaien. Punt één: Wat was de grond van deze veronderstelling? De voorzitter van de Zwembond was niet onduidelijk ten aanzien van het volkomen achterwege blijven van een in vitatie van de VARA. Punt twee, dat om opheldering vraagt. Zowel die voorzitter als de aanwezige medici maakten de in druk niets van verderfelijke praktijken af te weten, maar er waren reacties, die naast de problemen scheerden. Zo had Sita veel te laat overigens zoiets had direct na de Olympische Spelen aanhangig gemaakt moeten worden» gesproken van het gebroken moreel in Rome. De dokter stelde, dat de meisjes opgewekt aankwamen, omdat de span ning van de uitverkiezing achter de rug was maar hij zweeg over het verdere verloop van de stemming. Verder werd er duidelijk gezegd, dat sanering van de toestanden nodig was. En we dachten, dat er niets te saneren viel. Het was niet de enige botsing. Sterker nog: het was een lauw voorspel van wat komen zou. Aad van Leeuwen had iets tegen boks wedstrijden. Een medicus sterkte hem daarin zeer. Hij had gedacht sportief te zijn door ook een paar voorstanders naar binnen te lokken. Die waren gekomen en aanvaardden de partijdigheid van de ge spreksleider, die daarvoor rond uitkwam. Tot zover was alles dus bepaald wel zeer goed. Toen de voorstanders echter aan bod kwamen, bleek, dat zij zich in een val gelokt voelden, want de dokter en Van Leeuwen hadden samen overleg ge pleegd over hetgeen gezegd zou worden, maar de wederpartij was daarvan on kundig en had zich niet van tegenmate- riaal verzekerd. Nu kan men natuurlijk stellen, dat ze daarvoor maar hadden moeten zorgen, doch zo eenvoudig is dat niet bij de t.v. Een debater kan toch niet zomaar plompverloren met een paar films komen aandragen noch met boe ken vol statistieken. Dat vraagt voorbe reiding. Van der Zee sprong tegen het eind in om te verklaren, dat de AVRO graag bij een andere gelegenheid het volle pond ook aan de voorstanders zou geven. Sportief en terecht, maar intussen had de AVRO toch wel een fout begaan, die verwant was aan de VARA-opzet nl. onvoldoende voorbereiding door gebrek- k'ge afweging van vóór en tegen. Met dat al kregen de kijkers televisie, zo levendig als men zich maar wensen kon. De stukken vlogen er van af. Het was gewoonweg verrukkelijk, die pittige praat. Drink Hero! Hero is zo fruitroyaal, Hero is zuiver en verrukkelijk èn Hero heeft de smaak voor elke smaak. Helaas moeten we Rika Zaraï en de rest nu snel afdoen. Ze verdient beter, want al leek de stem vooral in de ho gere registers van een onvoldoende sou plesse en overspande zy zich daardoor herhaaldelijk, het was toch onge rekend de gedeeltelijk teleurstellende ca meraregie en slechte kwaliteit van de telerecording wel een charmant op treden. En wat dat ontvoerde kind be treft: het is nog steeds niet zover. al wordt er voor alle leeftijden onverdroten gepraat over echtscheiding en moord dat het een gelieg en gedraai tegenover de politie van jewelste is. Een troost was gisteren althans, dat door het uitbundig zwem- en boksgeplukhaar het program ma zover over tijd was, dat de onschul dige wichtjes wel naar bed geweest zul len zijn. Tot slot de kring met Gomperts aan het hoofd en Mulisch aan de voeten. Met alle respect voor jonge auteurs, naar onze mening was het „voer voor psychiaters'.' zoals mevrouw Freeser te recht opmerkte. Gesteld moet worden, dat er niet gevloekt is, maar verder ging het toch wel bijzonder fris van de lever. Heerlijk! Er werd in deze uitzending heel wat overhoop gehaald en bepaald niet netjes opgeruimd. Er zijn echter nog meer avonden op komst en dit hebben we dan toch maar gehad. Ook als registratie middel van menselijke tekortkomingen kan de t.v. bijzonder boeiend zijn. Dat heeft de controversiële avond van gis teren wel bewezen. En we hebben die botsingen heel wat liever dan die van tevoren afgesproken gesprekjes met veel ge„inderdaad" en dergelijke pluimstrijke rijen. Er was leven in de brouwerij en we voegen er graag aan toe, dat zowel het bier als de wijn best waren! DONDERDAG De Harmonie: Jaarvergadering Expogé. uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5.20 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Leidse Assurantieclub. Spr. mr. K. T. Mendelts over „Interessante WA-schaden". 7.30 uur nam. VRIJDAG Inst. voor Preventieve Geneeskunde: Ledenverg. Viro. Sprekers mej. dr. B. J. v. d. Berg en dr. W. Winsemius over het voorkomen van ongevallen. 2 uur nam Lutherse Kerk (consistorie): Gespreks- krlng Oecumenische raad. „De overwin nende macht van de liefde". 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rest. Van der Heijden: Ned. Handels reizigersver. 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm., Bijbelstudie: 11 uur voorm. ds. J. A. de Ruiter, van Rotterdam. Aardewerkindustrie gaat vooruit Alle sectoren van de Nederlandse aardewerkindustrie hebben in 1960, al dus het verslag van de algemene vereni ging voor de Nederlandse Aardewerk en Glasindustrie, een vooruitgang ver toond ten opzichte van 1959. Wat de produktie betreft was de vooruitgang met (12%) in de tegelindustrie het grootst, doch ook de produktiestijgingen in de sectoren serviesgoed (10,5%) en vuurvaste steenindustrie (7,8%) waren verrassend. Het geringst was de stijging in de groep sier- en kunstaardewerk (4,7%), doch voor deze groep was de produktie in 1957 t/m. 1959 vrijwel con stant gebleven. BINNENLAND De gemeenteraad van Amsterdam heeft er zich gistermiddag mee akkoord verklaard, dat de crematoriumvereniging Nederland verlof wordt verleend tot het stichten van een crematorium in de hoofdstad. De algemene ledenvergadering van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot schap wordt dit Jaar gehouden op 15 april in het Kon. Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Tijdens de vergadering zullen mededelingen worden gedaan over de jaarlijkse prijs 1960 en over het sympo sion 1961. Dr. J. de Jong zal een voor dracht houden over: „De geologische ont wikkeling van de Nederlandse kunst". Koningin Juliana heeft haar adju dant in buitengewone dienst, kapitein- luitenant ter zee N. J. H. Gregory, be noemd tot officier in de Huisorde van Oranje. Tot vice-president van het gerechts hof te 's-Hertogenbosch is benoemd mr. J. B. W. P Kickert. tot nu toe raadsheer in dit Hof. De tweede zitting van de algemene vergadering van de Intergouvernementele Raadgevende Organisatie voor de Zee vaart (Imco) is gisteren in Westminster (Londen) geopend. De directeur-generaal van de scheepvaart van het Nederlandse ministerie van Verkeer en Waterstaat, de heer W. L. de Vries, is tot voorzitter van de bijeenkomst gekozen. De ambassadeur van Thailand in Nederland. Prins Vongsamahlp Jayankura. heeft vanmiddag de versierselen behorend bij het Grootkruis van de Witte Olifant uitgereikt aan de minister van Econo mische Zaken, de heer J. W. de Pous, en die behorend bij het Grootkruis van de Kroon van, Thailand aan de staatssecre taris van Buitenlandse Zaken. dr. H. R. van Houten. Gisteravond is de 21-jarige schip persknecht A. Schmidt uit Rotterdam in de Vlothaven bij de nieuwe graansilo te Amsterdam overboord van het sleepschip „De Intentie" gevallen en verdronken. De schipper van de „Intentie" gelukte het na ongeveer 20 minuten de jongeman uit het water op te halen. De levensgeesten waren toen reeds geweken. De Heli-haven in Eindhoven is gister middag officieel ingeschakeld in het luchtvrachtverkeer. De wethouder van Openbare Werken van Eindhoven, mr. P. van 't Hoff. heeft op de Eindhovense Heli-haven hiertoe een lint doorgeknipt, daarna landde een grote Sabena-vracht- helikopter. Het muziekkorps van de Eind hovense politie speelde vervolgens het Belgische volkslied. Aan de Petrus Campersingel-hoek Damstersingel te Groningen is gistermor gen omstreeks halftwaalf een 12-jarig jongetje, het zoontje van de familie Arends uit Groningen, onder de achter wielen van een. vrachtauto geraakt en op slag gedood. Het jongetje fietste in de richting van de Damstersingel. Het heeft zich waarschijnlijk vergist in de manoeu vre van een vrachtauto met aanhang wagen. die van de Damstersingel kwam. De zesjarige Anna van Erp uit de Heihoekstraat in Oss is gisteravond de niet beveiligde spoorwegovergang in deze plaats overgestoken en door de trein Nij megenDen Bosch gegrepen. Het kind was op slag dood. In het streekziekenhuis Bennekom is gistermiddag overleden het 4-jarlg jongetje G. Wernsen, dat vrijdagmiddag ernstig werd gewond, toen het werd aan gereden door een vrachtauto. Het kind raakte onder de auto toen het op de heid om meer harmonie in de wereld te Renswouderstraat achted een ballonnetje brengen". aan liep. De vierde Internationale Schoenen- beurs in Nederland zal worden gehouden van 2 tot en met 4 mei. Deze beurs, ge organiseerd door de Kon. Ned. Jaarbeurs in samenwerking met de Federatie van Nederlandse Schoenenfabrikanten en de Vereniging van Nederlandse Schoenen grossiers. zal een uitgebreid aanbod bie den van Nederlands schoeisel. Inzendin gen van 151 firma's, die samen een op pervlakte beslaan van 3750 m2, zullen in de Margriethal op het Groeselaanterrein te zien zijn. Het beeldenpark bij het „Kroller Müller Museum" in het Nationale Park de „Hoge Veluwe" is uitgebreid tot een op pervlakte van ongeveer 4 hectaren. De nieuwe beeldentuin zal op 8 mei worden geopend door minister Cals. Het ontwerp voor cle uitbreiding werd gemaakt door prof. Bijhouwer uit Wageningen. Het ligt in de bedoeling de beeldencollectle in de toekomst uit te breiden tot circa 100 beelden. Op de werf van de N.V. G. de Vries Lentsch Jr. te Amsterdam is gistermiddag het achtste van de serie van 16 te bou wen ondiepwatermijnenvegers in dienst gesteld. Het schip is genoemd naar wijlen kapitein W. Schuiling, die voor zijn be leidvol en moedig optreden als comman dant van een compagnie mariniers bij de verdediging van de Maasbrug te Rotter dam in de meidagen van 1940 postuum werd onderscheiden met de Militaire Willemsorde. De plechtigheid werd ver richt door de aangewezen commandant van de mijnenveger, de tweede luitenant ter zee O. C.. G. M. J. van Holthoon. Het Produktschap voor Zuivel heeft tydens een openbare vergadering te Den Haag besloten gedurende drie achtereen volgende Jaren f 30.000 ter beschikking te stellen voor de reorganisatie van het Centraal Instituut ter bevordering van de buitenlandse handel (Clhan). Dit als bij drage van het produktschap in de kosten verbonden aan de door het Cihan te ont plooien activiteiten ter bevordering van de export. Als voorwaarde werd gesteld, dat ook de overige sectoren van het be drijfsleven hieraan hun bijdrage verlenen. De luchtpostslultlngen voor de op varenden van Hr. Ms. Dollijn zijn vast gesteld op: 11, 13. 18. 20. 25 en 27 april ten 13.00 uur; 2. 4, 9, 10 en 16 mei ten 13.00 uur. Die voor de opvarenden van Hr. Ms. Mercuur op: 11. 13. 18, 20, 25 en 27 april ten 13.00 uur; 2. 4, 9. 10 en 16 mei ten 13.00 uur; 18 en 25 mei ten 06.00 uur; 1. 8, 15 en 22 juni ten 06 00 uur; 23 en 30 mei ten 13.00 uur; 6. 13. 20 en 27 Juni ten 13.00 uur. De brieven dienen in beide gevallen geadresseerd te zijn: p/a. Amsterdam-C.S.Marine. De commissaris der Koningin in Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, heeft gistermiddag als eerste in de pro vincie. zijn auto laten onderwerpen aan de vrijwillige periodieke veiligheidsinspec tie voor motorrijtuigen. Hij doorstond het uitgebreide onderzoek glansrijk en kreeg toen als eerste, het signet dat voor een half Jaar aanduidt dat deze auto geen veiligheidsgebreken heeft. In Hoedekenskerke op Zuid-Beveland is gisteren plotseling een 40-jarige in woonster overleden. In en rond het huis is een sterke parationlucht waargenomen en men vermoedt dat de vrouw aan ver giftiging is overleden. Paration is een ver gif. dat wordt gebruikt bij het bespuiten van fruitbomen. BUITENLAND - Lawines hebben het leven van der tien inwoners van het Japanse eiland Hokkaido gevergd. Men vreest echter voor een hoger dodental, daar talrijke slacht offers nog onder de sneeuw zijn bedolven. - Het Westdultse Verfassungsgerlcht in Karlsruhe zal op 11 april a s. verschei dene grondwettelijke bezwaren behande len. die tegen de wijze van uitgifte van de Volkswagenaandelen zijn Ingediend. De leider van een staatsboerderij in de Sowjetrepubliek der Klrgiezen is. vol gens een bericht van Radio-Moskou, tot twaalf jaar gevangenistraf veroordeeld wegens valsheid in geschrifte en het ver spillen van overheidsgeld. Hij had onder meer wol opgekocht en die bij de pro duktie van zijn boerderij gevoegd, om zo doende in aanmerking te komen voor de speciale premie, welke de staat verleent voor het te boven gaan van het voorge schreven produktiequotum. De 66-jarige uiterst-rechtse Japan ner Taisoeke Aramaki, die 14 Juli 1960 oud-premier Kisji op een receptie met een dolksteek heeft verwond, is door een rechtbank te Tokio tot twee Jaar dwang arbeid veroordeeld. De verdachte had aan gevoerd dat hij zijn aanslag had gepleegd om de aandacht te vestigen op de „toe stand van verrotting" in de Japanse po litieke wereld. De openbare aanklager had echter gesteld dat Aramaki in de eerste plaats de aandacht op zijn eigen persoon had willen vestigen. Een woordvoerder van de in Balti more gevestigde „Westinghouse Electric Corporation" heeft meegedeeld dat zijn maatschappij een draagbaar toestel voor doorlichting met x-stralen heeft vervaar digd om de bagage van vliegtuigpassagiers op eventuele aanwezigheid van bommen te kunnen doorzoeken. Verscheidene leden van de Amerikaan se geheime dienst krijgen thans les in paardrijden. De redenpresident Kennedy is een liefhebber van deze sport en zij moe ten hem kunnen volgen, wanneer hy paard rijdt op zijn buitenverblijf. Het Franse militaire hoofdkwartier in Algiers heeft bekendgemaakt, dat Franse troepen een groep van 42 opstan delingen. die van Marokko uit de defen sielinie aan de Algerynse-Marokkaanse grens binnendrongen, buiten gevecht heb ben gesteld. De zestigjarige Amerikaan McCann, die dezer dagen uit een Chinese gevan genis is ontsiageh, en zijn vrouw zyn vandaag in Hongkong aangekomen. Reizigers die gisteren uit Bagdad in Beiroet zyn aangekomen, hebben meege deeld. dat tydens de staking van taxi chauffeurs vorige week. negentien stu denten zijn omgekomen en veertig gewond doordat het leger het vuur opende. De studenten zyn gisteren naar ae college zalen teruggekeerd na een proteststaking van één dag op de zevende dag na de bloedige incidenten. Als eerste der grote oliemaatschap pijen heeft de Deutsche Shell A.G. haar prijzen van gewone en superbenzine met ingang van vandaag met 2 pfenning tot resp. 58 en 65 pfenning per liter verlaagd. In welingelichte kringen wordt verwacht, dat ook de andere grote oliemaatschap pijen in de komende dagen zullen volgen, nadat de kleinere maatschappijen de af gelopen dagen met prijsverlagingen zyn begonnen. Vijf personen hebben gisteren ver wondingen opgelopen, toen een Algeryn op een plein in Algiers een handgranaat wierp De toestand van een der gewon den is ernstig. De dader wist te ontkomen. Willi DUsenschön, de vroegere plaats vervangend commandant van het concen tratiekamp Fuhlsblittel, is uit voorarrest ontslagen. Hy wordt verdacht van moord op twee gevangenen. DUsenschön werd in 1951 tot levenslange gevangenisstraf .er- oordeeld wegens zijn optreden tegen Franse verzetsstryders. vyf Jaar later werd hij vrijgelaten. Een rechtbank in Ochrid, Joego slavië, heeft drie personen wegens spio nage voor Albanië tot resp. acht Jaar en twee maanden, zeven jaar en twee Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zy zouden een Albanese diplomaat in Belgrado ge gevens van militair en economisch belang hebben verstrekt. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 V. d. Jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Eur. Jeugdvoetbal- toernooi in Portugal. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Liedjes en Koek en el, hoorsp. 20.00 Nws. 20.05 Zar und Zimmermann, opera. 21.05 Om de eer. hoorsp. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Vocaal ensemble. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radio krant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Gevar. progr .21.30 Gram. 21.50 Periodieken-pa rade. 22.00 Kerkorgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Milit. ork. 23.30 Visie op de toekomstige ontwikkeling van de beroepskeuzevoor lichting, toespr. 23.65-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Filmbespr. 20.50 Iphigeneia, TV- spel. 22.30 Dagsluiting. VOOR VRIJDAG 7 APRIL Hilversum 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, gesprek. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Or gelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz Uitz. v. d. landb. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sportpraatje. 12.50 Carillon- en orgelspel. 13.00 Nws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Alt-mezzo en piano. 14.20 Voordr. 14.40 Gevar. progr. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzikale lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.53 Act. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. praatje. 19.00 V. d. kind. 19.10 Meis jeskoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 VPRO:-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 De film en de school, lezing. 20.20 100 Jaar Modernis me, klankb. 20.50 De wereld vergadert, le zing. VARA: 21.00 Hobby-quiz. 21.50 Ne ger, nikkers en machines, klankb. 22.15 Den Burcht (grote zaal): Toneelavond „Ons Grunnegerlaand". 7.45 uur nam. De Harmonie: Afscheidsreceptie A. J. Schoneveld als voorzitter W.B.V. „Eensge zindheid". 35 uur nam. Narmstraat 27: Receptie 10-jarlg be- staa"n autobeklederij Th. H. van Kuyk. 35 uur nam. ZONDAG Luxor-theater: Bijzonder Kerkewerk. Spr. dhr. B. Cohen over: „Israël door de Rode Zee". 10.30 uur nam. Steenschuur 6Geünieerde Lage van Theosophen. 11 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.20 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. zyistra. 10 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografen Ver. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Bad- en sport- kledingshow Sporthuis v. d. Staay. 8 uur nam. Rest. Van der Heijden: Receptie mej. M. Laken („De Faam"). 2.3.30 uur nam. Schouwburg: R.-K. Toneelgroep ,De Gastspelers". „Daar liegen we ons uit". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Culturele avond Ned. Chr. Reisver. Spr. mevr. Staal met dia's uit Kroatië en Servië. 8 uur nam. Steenschuur 6: K. en O.-werkcursus. Kamperen o.l.v. D. L. van Elk. 8 uur nam. DINSDAG Den Burcht (grote zaal): Openbare ver gadering P. v. d. A. Spr. W. Scheerens over de woningbouw. 8 uur nam. Lunchroom V. en D.: Modeflitsen. 10.30 uur voorm. en 2 en 3.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater speelt „De Koningin en de re bellen". 8 uur nam. Rembrandtstraat 17: Aandeelhouders vergadering NV Riedel Llmonadefabrleken. 8 uur nam. St.-AntoniusclubhuisJaarvergadering Hengelaarsbond voor Lelden en Omstre ken. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Modeshow firma S. van Egmond voor Ned. Ver. van Huis vrouwen. 2 uur nam. Oegstgeest. (Witte Huis): „Ge meentebelang Oegstgeest". Spr. G. Thole Beishuizen „Cairo en Memphis". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Toneelavond SelskiD Fryslan. 8 uur nam. Lakenhal: Invitatleconecrt Toonkunst orkest. 8 uur nam. Rijksmuseum voor VolkenkundeLe zing dr. H. H. Frese. „Zeevaarders van de Zuidzee". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O.-caba- ret en -variété „Sterrenregen". 8 uur nam. Schouwburg: Ledenvergadering Leldsche Schouwburgvereniging. 4 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Pelikaanstraat 1 (hoek Oude Vest) Tentoonstelling werk van J. Schlechter. Geopend 102 en 47 uur (t/m. 12 april). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark I; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u BIOSCOPEN Studio: „De witte wildernis". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en maandag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „G. I. Blues". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag en maandag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Zorg dat Je er by komt". A.l. Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag en maandag 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur. Casino: "The Goldrush". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag en maandag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „Winden waaien om de rotsen" (14 Ir). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag en maandag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Kom van dat dak af". A.l. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag en maandag 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Bernardine met het leuke toetje". Astra-theater Wassenaar: vrijdag 8 u. zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur La Paloma. A.l. Maandag 7 en 9.15 uur uur; dinsdag - woensdag 8 uur Freddy die gitarre und das Meer. A.l. Zondag t/m woensdag 2.30 uur Als myn grote broer dat wist. A.l. Donderdag besloten voorstelling. AVOND- Te Lelden is geopend Centraal-Apo- theek, Breestraat 74, tel. 20552. By geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.06 Nws. biljartkamp. ereklasse llbregroot. 23.10 Vergel ij kenderwys, muzikaal gesprek. 23.55 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.50 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Kamermuz. 11.15 V. d. oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Gram. 14.25 Omroepork. en solist. 15.15 Gram. 15.40 Lichte muz. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Gram. 16.30 Planorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Akkordeonmuz. NCRV: 18.20 Licht progr. 18.50 Rege ringsuitz.: Wereldgezondheidsdag 1961. Ongevallen en het voorkomen er van. Ds. J. H. Hagenbeek, geneesk. Inspecteur v. d. volksgezondheid. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Muz. v. blaasin strumenten. 20.15 Gevar. progr. 21.30 Sa menzang. 22.00 Promenade-rok. en solist. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld, le zingen. 23.15 Gram. 23.45 Gram. 23.55- 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn, van 1820 uur) I: Domenlco Cimarosa uit "II Matrimo- nio Segreto": a. Ouverture. Orkest van het Teatro alia Scala, te Milaan olv. Nino Sanzogno; b: Cara, cara. non dubltar. Pierrette Alarie, sopraan; Leopold Slmo- neau. tenor. Symphonie Orkest van Radio Beriyn olv. Lee Schaenen. II: Gaetano Donizetti; 1. uit 'TEllsir d'Amore" Una furtlva lagrima. Leopold Simoneau. tenor. Symphonie Orkest van Radio Beriyn olv. Paul Strauss; 2. uit „Don Pasquale". Quel guardo 11 cavaliere. So anch'io la virtü. Pierrette Alarie, so- traan. Symphonie Orkest van Radio Ber- ijn olv. Lee Schaepen. III: Pietro Mascagni. Ouverture "Le Maschere". Orkest van de Magglo Muslcale Fiorentino olv. Gianandrea Gavazzeni. IV: Francesco Cilea uit 'TArleslana". la solita storia del pastore. Leopold Simo neau. tenor. Symphonie Orkest van Radio Beriyn olv. Lee Schaenen. V: Glacomo Puccini uit „La Bohème". 0 60ave fanclullo. Pierrette Alarie, 60- praan: Leopold Simoneau, tenor. Sympho nie Orkest van Radio Berlijn olv. Lee Schaenen. VI: Gioacchlno Rossini (bew. Ottorlno Resplghl) „La Boutique Fantasque". Ou verture. Tarantella. Mazurka. Danse Co saque. Can can. Valse lente. Nocturne. Galop. Allegro brillante (Fuge). Rias Sym phonie Orkest, Berlijn olv. Ferenc Fricsay. VII: Giuseppe Verdi: 1. uit „Rlgoletto Gualtier Maldè. Caro nome. Pierrette Ala rie, sopraan. Symphonie Orkest van Radio Beriyn olv. Lee Schaenen; 2. uit „La Tra- viata". Lunge da lel. Dei miei bollentl spiriti. Leopold Simoneau, tenor. Sympho nie Orkest van Radio Beriyn olv. Paul Strauss; 3. „Simon Boccanegra". Opera in 1 voorspel en 3 bedrijven op tekst van Francesco Maria Piave en Arrigo Bolto. Plaats en tyd: Genua, midden van de 14e eeuw. le uitv.: Venezlë 1857. Herziene ver sie: Milaan 1881. Proloog: Uitvoerenden Simon Boccanegra, 'n kaper in dienst van de Genuese Republiek Tito Gobbl, bariton; Jacopo Flesco, 'n Genuees Edelman. Boris Christoff. bas; Paolo Alblani. Walter Mo- nachesl. bariton; Pietro. 'n Genuees bur ger, Paolo Darl, bariton. Koor en Orkest van de Opera te Rome. Dirigent: Gabriels Santini. (le, 2e en 3e bedryf 14 april a.s.) TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. VARA: 20.30 Act. 20.40 Kunstrubriek. 21.10 TC-film. 21.35 Welbeschouwd, vragenbeantw. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Listen awhile. 12.15 Brievenbeantw. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogte punten uit de programma's van de afge lopen week. 14.00 Opera- of operettemuz. 15.00 Gevar. muz. 15.30 Geluldskron. 16.00 Ork. conc. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Intervieuw. 20.00 Ork. conc. 20.43 Lezing. 20.58 Ork. conc. (verv.). 21.30 Hoorsp. naar een waar verhaal. 22.00 Nws. 22.30 Recital. 22.45 Lezing. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 11.31 Gevar. muz. 12.31 Gevar. progr. 13.31 Gram. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Gevar. muz. 15.45 Muz. bij het werk. 16.31 Mrs. Dale's dagb. 16.45 Uitsl. races. 16.48 Gram. 17.31 Lichte muz. en ber. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.24 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.31 Discussie. 21.15 Ge var. muz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Dans- muz. 23.31 Orgelspel. 23.55-24.00 NW6. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Pianomuz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Ork. conc. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. en weerber. 20.40 Merlins Insel of: Die verkehrte Welt. komische opera. 21.45 Nws. en weerber. 23.35 Strykkwart. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 18.30 Nwe gram. 19.00 Nws. 19.20 Damermuz. 23.53- 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 111. 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Ork. conc. 15 40 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 V. tL sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. en V» neelkron. 19.40 Gram. 19.45 Kron. v. <L bond der grote gezinnen. 20.00 Ork. cono. 20.45 Kunstkaleidoskoop. 21.00 Ork. conc. (verv.). 21.30 Liederen. 22.00 Nws. 22.15 Kunstprogr. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Gram. 14.30 Lichte muz. 15.00 Werken v. Belgische componisten. 16.07 The turn of the screw, opera. 17.00 Nws. 17.10 Opera (verv.). 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Festival v. Salzburg, ka mermuziek. 22.10 Discografie. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 2» S Cl "H w i C Ö3 s 8- la SS Amsterdam zwaar bew. zzo 3 16 7 1 Den Helder half bew. zzw 6 12 7 2 Ypenburg zwaar bew. zzo 2 15 6 0 3 Vllssingen half bew. ozo 2 15 9 0.5 Eelde half bew. z 4 15 4 2" De Bilt zwaar bew. zzo 1 16 7 0.2 Twente half bew. z 2 18 10 1 Eindhoven regen zo 3 18 10 8 Z.-Limburg zwaar bew. zzo 4 18 10 0 Helsinki sneeuw O 5 4 -2 3 Stockholm geh. bew. o no 2 5 -0 3 Oslo zwaar bew. W-Stll 4 -1 1 Kopenhagen zwaar bew. wzw 8 8 0.2 Aberdeen geh. bew. W-Stll 7 2 1 Londen zwaar bew. O 4 16 7 0.3 Brussel regen z 4 18 10 0.3 Luxemburg zwaar bew. O 2 20 20 2 Parys geh. bew. zzw 2 20 12 1 Bordeaux licht bew. zo 4 22 11 3 Grenoble geh. bew. nnw 1 25 12 0 Nice zwaar bew. nnw 4 17 10 0 Beriyn geh. bew. zo 2 18 10 1 Frankfort zwaar bew. W-Stil 22 7 2 München onbewolkt z 2 23 6 0 ZUrlch half bew. nw 1 22 5 0 Genéve zwaar bew. w.stll 23 6 0 Locarno onbewolkt ono 1 17 9 0 Wenen onbewolkt zzo 4 22 5 0 [nnsbruck onbewolkt w 2 21 -1 0 BelgTado onbewolkt z 1 20 8 0 Athene onbewolkt n 2 15 0 Rome licht bew w.stl' 22 7 0 AJaccio zwaar bew no 5 23 12 0 Madrid geh. bew. zw 2 19 11 5 Mallorca geh. bew. w.stll 27 10 0 Lissabon half bew. zzw 5 19 14 1

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2