LUNS GAAT KENNISMAKEN MET AMERIKA'S NIEUWE REGERING België irebl militair personeel en adviseurs uit Kongo terug WEERBERICHT Rusland trekt klacht tegen Ver. Staten in (9tiet ^Jlteinos Teleurstelling over afivezigheid bij installatie Nieuw-Guinearaad HMÏE GFBR. KIP Ontploffing op fankboof: acht doden, veie gewonden DE RECHTSE REGERING IN LAOS WIL ONDERHANDELEN OVER EEN BESTAND Nota aan de Y.N. TOP-VOORDEEL JONGENS REGENJAS 30,- Auto-ongeluk eist vier doden Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 6 APRIL 1961 No. 30322 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Maandag gesprek met Kennedy „Ik kan U niets zeggen over de geruchten als zou president Kennedy een bemiddelingspoging willen ondernemen in de kwestie-Nieuw- Guinea. Ik heb het bericht zelf uit de krant vernomen". Dit zei minister mr. J. M. A. H. Luns gistermiddag kort voor half drie, toen hij op het punt stond in de DC-8 te stappen, welke hem naar New York zou vliegen als begin van een elf daagse Amerikaanse reis. Noch in zijn departement noch in de ambassade in Washington was er iets over een dergelijke bemiddelingspoging vernomen. „Wat verwachten de Ver. Staten thans van ons?" Minister Luns is voor de komen de elf dagen, naar hij zei „elke minuut bezet". „Het belang van deze reis is vooral gelegen in het feit, dat ik voor de eerste maal kennis zal maken met de nieuwe Amerikaanse regering." „Ook zal ik voor het eerst presi dent Kennedy ontmoeten", aldus de bewindsman, die voor maandag a.s. een afspraak heeft met de nieuwe Amerikaanse leider. Morgen zal minister Luns de Ame rikaanse vertegenwoordiger bij de V.N. Adelai Stevenson ontmoeten en aan sluitend een bespreking hebben met Dag Hammarskjold, de secretaris-generaal van de Verenigde Nkties. Voorts zal hij gesprekken voeren met Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, met de onderminister voor het Verre Oosten en enige speciale raad gevers van de president. Op de agenda staat vanzelfsprekend ook Nieuw-Guinea en „de door Indone sië tegenover Nederland bij voortduring getoonde kwade wil en uitermate on gebruikelijke en onbehoorlijke diploma tieke praktijken". Minister Luns is voorts van plan zich persoonlijk „op de hoogte te stellen van de achtergronden van de Amerikaanse weigering om bij de installatie van de Nieuw-Guinea raad aanwezig te zijn". Ook de NAVO-plannen met daarbij de concretisering van Eisenhowers oude plan om de NAVO-landen de beschik king te geven over atoomwapens zullen ter tafel komen. Strijd in noorden en arrestatie in zuiden van Angola Ongeveer tweehonderd mensen zijn in het zuiden van Angola gearresteerd nadat de politie een groep van sa menzweerders had ontdekt die terreur daden wilden plegen, aldus in gisteren te Loeanda vernomen. De samenzweerders waren ran plan moorden te plegen zoals enige tijd ge leden in het noorden van Angola is gebeurd. De zuiveringsoperaties in het noor den van de Portugese Afrikaanse kolo nie Angola worden intussen voortge zet. Opstandelingen hebben een Portugese eenheid nabij een ondernemingsplanta ge te Koloea aangevallen. Een kapitein een luitenant en tien soldaten zijn hier bij om het leven gekomen. De verliezen der aanvallers zijn onbekend. Het Portugese Persbureau „Lusitania" meldt uit Loeanda dat de opstandelin gen in hun botsing met de regerings troepen honderden mannen hebben ver loren. Franse douaniers staken vandaag De drie grote Franse vakbonden heb ben de douaniers opgeroepen vandaag 24 uur te staken om hun looneisen kracht bij te zetten. De actie betreft zo wel het douanepersoneel aan de gren zen als op de vliegvelden en stations. Advertentie f 1.95. Alléén: PETER LEENEN GANGETJE 14. RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zacht weer met zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 APRIL Zon op: 6.03 uur; onder: 19.23 uur. Maan op: 1.18 uur; onder: 10.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.11 en 19.42 uur. Laagwater te 2.51 en 15.15 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Voorts ook de KLM-landingsrechten: „Ik geloof maar dat is zo maar een idee van mij, welke niet op feiten is ge baseerd dat de KLM die landings rechten wel zal krijgen. Over de verwachting, dat mr. D. U. Stikker zal worden benoemd tot secre taris-generaal van de NAVO was mr. Luns optimistisch. „De Amerikaanse re gering is zo geporteerd voor deze be noeming, dat ik deze zelf niet ter sprake zal behoeve te brengen". Als vermoe delijk tijdstip van de benoeming noem de de minister de grote NAVO-confe- rentie in Oslo in begin mei. Minister Luns zal voorts in Amerika nog een aantal lezingen houden over de Europese politiek sinds de tweede we reldoorlog. Een telexverbinding en drie maal per week een koeriersdienst zul len zijn contact met Den Haag onder houden. „Ik zou toch graag eens met de boot willen terugreizen. Dan had ik tenmin ste nog een paar rustige dagen in het vooruitzicht", verzuchtte de minister, toen hij aanstalten maakte om naar het vliegtuig toe te gaan. Toen de minister enkele uren later in New York aankwam stonden de ver slaggevers op hem te wachten. De jour nalisten vroegen zich af of de Verenig de Staten wel goedoverwogen geen ver tegenwoordiger naar Hollandia zouden hebben gezonden. Mr. Luns antwoordde: „Ik ben er zeker van, dat de Amerikaan se regering de kwestie van alle kanten bekeken heeft en dat het geen vergis sing was". Hij wees er op, dat Amerika het enige lid van de Zuid-Pacific Commissie was, dat niet bij de installatie aanwezig was. Interview Zijn teleurstelling hierover verheelde mr. Luns ook niet in een lang inter view, dat hij terstond aan een verslag gever van de New York Times. Dat blad besteedde trouwens gisteren veel aan dacht aan Nieuw-Guinea: niet minder dan vijf artikelen, waaronder een hoofd artikel, dat veel begrip toonde voor het Nederlandse standpunt. Volgens Harry Gilroy zou minister Luns in het interview gezegd hebben: „De Verenigde Staten schijnen zich wei nig aan ons gelegen te laten liggen. Amerika heeft in het byzonder met be trekking tot Indonesië onze mening steeds weer veronachtzaamd. Indonesië dommen zjjn verbeurd verklaard. Hon derduizenden van onze burgers zjjn ge- dwoilgen weg te trekken. En thans heeft het ons zelfs de gebruikelijke diploma tieke vertegenwoordiging door een der de land niet willen toestaan. Daarom zal ik in Washington in elk geval de volgende vraag stellen: „Wat verwach ten onze bondgenoten, en in de eerste plaats de Verenigde Staten, van ons met betrekking tot het Nederlandse be leid voor Nieuw-Guinea?". Minister Luns zal zondag naar Wash ington doorreizen. TELEGRAM N.-GUINEARAAD AAN KONINGIN JULIANA De voorzitter van de Nieuw-Guinea raad heeft een telegram van de volgen de inhoud aan H. M. de Koningin ge zonden: „Mede namens de leden van de Nieuw- Guinearaad is het mij een voorrecht uiting te mogen geven aan onze op rechte vreugde over Uwer Majesteits treffende en bemoedigende woorden, uit gesproken in het Koninklijk adres, dat zojuist aan ons in plechtige openings- byeenkomst verzameld ten gehore werd gebracht. Uwe Majesteit vergunne onze dank voor hare gelukwensen vergezeld te doen gaan van de betuiging van diepe aam hankelijkheid aan uw huis en van ge voelens van sterke verbondenheid met het Nederlandse volk." heeft ons veel slechter behandeld dan trokken, waar hij belanqriike Cuba de Verenigde Staten. Onze eigen- J a Gisteren is minister mr. M. A. H. Luns van Buitenlandse Zaken van Schiphol naar Amerika ver- be sprekingen hoopt te hebben o.m. met president Kennedy. Minister Luns en zijn echtgenote op weg naar het vliegtuig. Aan boord van de 4.200 ton metende tankboot „Koeang Loeng", die door de nationalistisch-Chinese „Chinese Petro leum Corporation" was gehuurd van de Amerikaanse „Mobile Company", heeft zich gisteren, terwijl de tanker in de Zuidformosaanse haven Kaohsioeng voor anger lag, een ontploffing voorgedaan, die aan tenminste acht opvarenden het U-2-incident niet op V.N.-agenda De Sowjef-Unie heeft gisteren haar verzoek om behandeling door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties van haar klacht over agressief optreden der Ver enigde Naties, ingediend naar aan leiding van het bekende U-2- incident, formeel ingetrokken. De Russische permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, Zo- rin, drong er tegelijkertijd bij de poli tieke commissie der Verenigde Naties op aan om de kwesties Tibet en Hon garije niet in bespreking te brengen. Hij zei, dat door deze punten van dc agenda te schrappen, een verslechte ring van de situatie zowel in ae Al gemene Vergadering als in de betrek kingen tussen de landen in het alge meen, zou worden voorkomen. Bespre king van de Tibetaanse en Hongaarse kwesties zou een vermindering van de internationale spanning belemmeren en niet bijdragen tot het „normale werk" van de Assemblee, aldus de Russische De Amerikaanse plaatsvervangend ge delegeerde, Charles Yost, juichte de Rus sische verklaring om niet vast te hou den aan bespreking van de beschuldigin gen tegen de Amerikaanse regering toe, doch, zo ging hij verder, de beide andere door Zorin aangeroerde punten beho ren niet tot dezelfde catagorie als de Russische klacht. De Amerikaanse dele gatie behoudt zich dus haar standpunt ten aanzien van de noodzaak van be spreking der Tibetaanse en Hongaarse kwesties voor. De rechtse regering in Laos is bereid tot onmiddellijke besprekingen over een bestand met de Linkse Pathet Lao, aldus is uit zeer betrouwbare bron in Vien tiane vernomen. De zegsman voegde er aan toe, dat de rechtse regering een wa penstilstand wil afkondigen zodra de Pathet Lao een dergelijke oproep heeft gedaan. De regering in Vientiane heeft tot dusver gesteld, dat een bestand slechts mogelijk zou zijn na de terugtrekking van alle troepen uit Noord-Vietnam, die in Laos zouden zUn binnengedrongen. Deze terugtrekking zou moeten geschie den onder toezicht van de internationale controlecommissie of een dergelijk li chaam Gisteren heeft de minister van Defensie van de regering in Vien- tane, generaal Phoemi Nosavan, ver klaard, dat zijn troepen bereid zijn de strijd te staken zodra het bevel daartoe is gegeven. Generaal Phoemi zei in een vraagge sprek met het officiële Laotiaanse pers bureau door zijn regering gemachtigd te zijn te verklaren, dat de rechtse regering nog steeds bereid is tot een gesprek met de Pathet Lao over de vorming van een regering van nationale eenheid leven heeft gekost; 33 andere personen werden gewond. De toestand van tien hunner is ernstig. De onfortuinlijke tanker had tweedui zend ton benzine met een hoog octaan gehalte in. België heeft besloten het militaire en paramilitaire personeel en de politieke adviseurs uit Kongo terug te trekken. In een nota aan de Verenigde Naties, die aan een speciale vertegenwoordiger van de volkerenorganisatie in Brussel is overhandigd, zegt de Belgische regering de besluiten van de Veiligheidsraad dien aangaande te aanvaarden. In Washington voeren president gesprekken door heeft Kennedy ge Kennedy en premier MacMillan van \legenheid zijn gast in het Witte Engeland besprekingen over de ac- Huis rond te leiden, tuele wereldproblemen. Tussen de I Op 21 februari nam de Veiligheids raad een resolutie aan waarin terug trekking van alle Belgische militaire en para-militaire personeel en politieke adviseurs uit Kongo werd bepleit. „De Belgische regering heeft beslo ten de resolutie in kwestie uit te voe ren en, voor zover België hierbij is betrokken, het personeel dat in de re solutie wordt genoemd terug te trek ken. België zal de autoriteiten van de Verenigde Naties behulpzaam zpn er bij de Kongolese autoriteiten op aan te dringen het standpunt van de Verenig de Naties te aanvaarden". In de Belgische nota wordt verwezen naar de aanwezigheid van personen in Kongo die niet onder Belgische juris dictie vallen hoewel zij Belgische onder daan zijn. Hun terugtrekking kan „be paalde moeilijkheden" opleveren omdat zij „krachtens dc Kongolese grondwet de Kongolese autoriteiten" in wier dienst zij staan trouw zijn verschuldigd Hun terugtrekking is slechts mogelijk wan neer de Kongolese soevereiniteit wordt geëerbiedigd. Ontwerp-resolute India, Joego-Slavië en dertien Afri- kaanse en Aziatische landen hebben gisteren bij het bureau van de Al gemene Vergadering der VN een ont- werp-resolutie ingediend, waarin wordt gezegd dat al het militaire en para militaire personeel en alle politieke raadgevers van Belgische of andere niet-Kongolese nationaliteit, die niet onder het gezag van de volkerenorga nisatie staan, Kongo uiterlijk over drie weken moeten hebben verlaten. Als hieraan niet wordt voldaan, zo wordt verder gezegd, moeten .overeen komstig het handvest van de VN de no dige maatregelen worden genomen". In Katanga Het personeel van de volkerenorgani satie en het Katangese volk zu'.len weer „normale oetrekkingenmet elkaar on derhouden. President Tsjombe van Katanga en generaal McKeown, de Ierse bevelheb ber van de strijdkrachten der VN in Kongo, zyn tot een akkoord gekomen en hebben besloten het geschil bij te leggen. Honderd vijf tig man Ierse troepen van de Verenigde Naties zijn gisteren op het vliegveld van Elisabethstnd aan gekomen. De Ieren zullen de Zweden vervangen, die in een kamp buiten Elisabethstad worden teruggetrokken. Later deelde een Amerikaanse woord voerder mede, dat de Verenigde Sta ten zullen bljjven staan op een \olledige bespreking van de kwesties Hongarije en Tibet in de huidige zitting der Algemene Vergadering. De Verenigde Staten zijn geen „baas" over deze beide kwesties, waarvoor tal van andere lan den belangstelling hebben. NOG NOOIT ZO BLIJ GEWEEST MET f 30,- Mooie gelegenheid die u niet voorbij mag laten gaan:om met f 30,- ineens veel méér te doen. Zoonlief van acht een nieuwe regenjas voor dat geld! 'n Speciale aan bieding die alleen deze week geldig is: VAN-DE-WEEK HOOGSTRAAT LEIOEN Om kwart voor tien vanmorgen is op de Rijksweg E-9 in Maas- bracht-St.-Joost een auto-ongeluk gebeurd, waarbij vier mensen om het leven zijn gekomen. Een volkswagen, komende uit de richting Maastricht is frontaal in botsing gekomen met een Duitse trekker met oplegger, komende uit de richting Roermond. De perso nenwagen kwam uit een file juist op het moment, dat de trekker naderde en reed er in volle vaart tegenop. De bestuurder van de trekker trachtte nog naar rechts uit te wijken, doch een botsing was niet te voorkomen. De personen auto werd verpletterd. De bestuur der werd er uit geslingerd en kwam onder de wagen terecht. Hij. zijn vrouw en twee kinderen werden allen gedood. De twee inzittenden van de Duitse wagen raakten beklemd. De chauffeur kon inmiddels worden bevrijd, doch de tweede inzittende zat nog bekneld met zijn hand onder de cabine, waar hij uit was gevallen. De trekker bestaat uit twee tanks. De eerste daarvan is half gekanteld. Het verkeer ter plaatse is gestremd en er bestaat nog brandgevaar, aangezien er zuur uit de tanks over het rijwielpad stroomt. Uit Let Leidsch Dagblad van f 6 april 1861: Volgens een gemaakte be- t rekening is in het jaar 1860 bin- f nen 's-Gravenhage aan binnen- f en buitenlandsch gedistilleerd f verbruikt voor een bedrag van f 1.319.844 f Men verzekert dat tusschen Zuidiuitsche regeringen wordt onderhandeldom bij de eerste i vijandelijke demonstratie van j keizer Napoleon tegen Duitsch- f land. binnen korten tijd 200 000 j man aan den Bovenrijn te con- f centreren, in afwachting der on- j dersteuning van de overige j Duitsche regeringen. Het voor- i lopig opperbevel over dat leger i zou aan Beijeren worden opge- dragen. i

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1