Conflict in Katanga met VlVtroepen bijgelegd Minimum verkoopprijs belemmert visconservenindustrie ernstig Bevoorrechting werd aan de vismeelindustrie kaak gesteld natel Bijbel is geen natuurkunde- of louter geschiedenisboek... Kerkelijk Leven "Wordt het geen tijd dat óók ld Edet gaat gebruiken Moderne mensen Mezen Edet Haatgevoelens laaiden fel op WOENSDAG 5 APRIL 1961 Installatievergadering Bedrijfsschap In het S.E.R.-gebouw in Den Haag is vanmiddag de installatie' vergadering gehouden van het Bedrijfschap voor de Visconserven industrie. Dit nieuwe bedrijfschap zal zich krachtens zijn instellings besluit mogen bewegen op het ge bied van kwaliteitsverbetering, de technische inrichting van onder' nemingen, de aanduiding van de produkten bij verkoop, de norma lisatie van verpakkingsmiddelen en van gewicht en samenstelling, de lonen en andere arbeidsvoorwaar den, de vakopleiding en voorzie ningen (andere dan geldelijke) in de gevolgen van werkloosheid. Voorzitter is de heer W. Wijnbelt uit Woudrichem. Werkgevers-bestuursleden zijn de heren P. J. de Leeuw uit lerseke, A. van Nierop uit IJmuiden en J. Schaap Jzn. uit Huizen. Werknemers- bestuursleden zyn de heren J. Mek king uit Amsterdam, P. Reitsma uit Den Haag en J. Smit uit Haarlem. In de installatievergadering spraken, na de voorzitter van het nieuwe „schap", de staatssecretaris van algemene zaken, dr W. K. N. Schmelzer, en de voor zitter van de sociaal-economische raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart. De voorzitter, de heer Wijnbelt, schet ste het grondstoffenprobleem als het voornaamste onder vraagstukken, waar mee het bedrijfschap zich zal gaan bezig houden. Voor de visconservenin dustrie heeft het probleem van de prijs vorming van en de voorziening met grondstoffen een permanent karakter gekregen. Vele besprekingen en verga deringen zijn er in het verleden al aan gewijd, maar de standpunten van aan voerders en verwerkers zijn tot dusver onverenigbaar gebleken. Van het begin van de besprekingen over een CAO voor de visconservenin dustrie af, zo zei de heer Wijnbelt, is van werkgeverszijde gewezen op de handicap, die de precaire grondstoffen- voorziening vormde voor de inwilliging van gerechtvaardigde verlangens van de werknemers. Dank zij begrip voor eikaars moeilijkheden is men in die CAO-be- sprekingen toch steeds tot een oplos sing gekomen. De CAO-besprekmgen hebben geleid tot het instellen van een gesprekcentrum, waarin dezelfde afge vaardigden van de organisaties zitting hadden en dat inmiddels een rapport over de visconservenindustrie heeft uit gebracht aan de commissie ontwikke ling zeevisserij. In het bestuur van het bedrijfschap hebben de organisaties nu diegenen af gevaardigd, die in de CAO-besprekin- gen en in het gesprekcentrum met de materie en met elkaar vertrouwd zijn geraakt. Het makreelverbruik van de viscon servenindustrie vermeerderde van 3.957 Ion in 1957 tot 10.238 ton in 1960, dank tij het feit dat het Produktscliap voor Vis en Visprodukten in 1958 de mi nimumverkoopprijs voor makreel op hief. In dezelfde periode verminderde het makreelverbruik van de vismeelin dustrie van 2.077 tot 700 ton, ondanks een toeneming van de aanvoer met 10.968 ton. Anders is het bij een andere belang rijke grondstof voor de visconservenin dustrie. de haring, waarvoor nog wel «en minimum verkoopprijs geldt. Er was tussen 1957 en 1960 een aanvoerstüging van 10.348 ton. maar het aandeel van •e visconservenindustrie liep terug van 12.199 tot 10.755 ton. De Nederlandse visconservenindustrie is aangewezen op de internationale markt. Zij exporteert naar zeventig landen en ondervindt daarbij in hoge mate concurrentie van andere landen, waar de prijs voor een overeenkomstige grondstof aanzienlek lager ligt dan de hier voor haring gel dende minimum-verkoopprijs van f 11.- per kist van 50 kg. Aanvechtbaar De Nederlandse visconservenindustrie moet steeds boven f 11.- per kist op bieden tegen groot- en kleinhandela ren en is van mening dat zij door de instelling van een minimum-verkoop prijs waarvan zij de hoogte aan vechtbaar acht .sterk in haar acti viteiten wordt belemmerd, zowel wat haar afzetmogelijkheid als wat de be zetting betreft. Zij is een veel grotere afneemster dan de vismeelindustrie en beschouwt zichzelf mede als opvangap- paraat. Bevoorrechting Dat alle verse haring, die de mini mum-verkoopprijs niet opbrengt, auto matisch aan de vismeelindustrie wordt toegewezen, ziet zij als een bevoorrech ting van de vismeelindustrie, die boven- JONGE BOEREN NAAR CANADA PER „RIJNDAM" (Van onze Haagse correspondent) Gistermiddag zijn met de „Rijndam" wederom 96 jonge boeren naar Canada vertrokken om daar gedurende negen maanden te werken op een farm. De jongelui, die zelf hun reis betalen, kun nen zich persoonlijk op de hoogte stel len van de mogelijkheden, die er In Canada in het boerenbedrijf bestaan. Zij kunnen desgewenst in Canada blij ven, na hun terugkomst in Nederland hun emigratie naar Canada gaan voor bereiden. dan wel na negen maanden naar Nederland teruggaan en hier blij ven. De laatste jaren heeft menige jonge boer op deze wijze kans gezien zijn blik te verruimen en kon met meer begrip oor delen over de vraag of hij zou emi greren of niet. De Canadese immigratie-attaché, de heer R. A. Leeson, sprak de vertrek- kenden toe en gaf hun de raad bij het waarnemen van verschillen te zoeken naar de zin daarvan. Namens de emi gratie-centrales sprak de heer J. van Renssen uit Utrecht. Vertegenwoordigers van de organisa ties van plattelandsjongeren en enige ambtenaren van de Nederlandse emi- gratiedienst waren bij het vertrek aan wezig. dien door de katastrofale daling van de vismeelprijzen sedert meer dan een jaar nog slechts een fractie van de minimum-verkoopprijzen betaalt. Teleurgesteld vind de visconservenin dustrie het ook, dat zij geen vrije toegang heeft tot buitenlandse grond- stoffenmarkten. Na de revaluatie is die vrije toegang een gebiedende eis geworden, meent zij. Dat enkele visconservenfabrieKen zich van de vis hebben gedistantieerd, is volgens de heer Wijnbelt uitsluitend een gevolg van de door hem gesignaleerde activiteitsbelemmeringen. Geen verstarring Prof. Verrijn Stuart zei te menen dat het bedrijfschap, gezien de hem toege kende bevoegdheden, allerminst in de oategorie van de zogenaamde „lichte schappen" mag worden ingedeeld. On danks die omvangrijke bevoegdheid zag hij geen gevaar voor verstarring van het bedrijf of een ongewenste machtsposi tie van het „schap". Volgens de bepa lingen van het instellingsbesluit immers moet behoorlijk rekening worden ge houden met de belangen van de ver pakkingsindustrie, van de bedrijfsma tige afnemers van de produkten en van de consumenten. Bovendien zijn bij een bedrijfstak, die drie kwart van haar afzet in het buitenland moet vinden en die hier nog elders bepaalde markten volkomen beheerst, in de structuur zelve waarborgen gelegen, dat de bedrtffsge- noten voortdurend op hun hoede zul len zijn voor verstarrende regelingen. Advertentie w# I mixers haardrogers - keukenmachines ..maar vooral een getuigenis tier waarheid (Van onze Utrechtse correspondent) Over wat hjj noemde dreigende macht van de secularisatie van onze moderne samenleving, sprak prof. dr. H. Jonker, hoogleraar in de theologie aan de Rijks universiteit te Utrecht, gistermorgen op de 82ste jaarvergadering van de Unie „Een school met de Bijbel", die in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Utrecht ?ehouden werd. Deze vergadering, die geleid werd door prof. dr. K. Dijk werd bijgewoond door enige honderden christelijke onder wijskrachten. Prof. Jonker zei in zijn betoog, dat in zoverre de secularisatie (verwereldlijking, het zich terugtrekken op het seculen: wereld) een secularisatie van de godsontkenning inhoudt, wij ons daartegen verzetten. En dit verzet moet er zijn, omdat deze godsontkenning het welzijn van het gezin, de school en de samenleving aantast. Want door deze verwereldlijking wordt het evangelie verduisterd en komt Gods naam in het gedrang. God geen bladvulling van wetenschap De secularisatie van de ontgoddelij- king, een ander verschijnsel, zo betoog de de hoogleraar, behoeft ons niet te verontrusten. Deze secularisatie ligt in de lijn, die de reformatoren van de pro feten af doorgetrokken hebben. Zij is de desacralisatie (het van goddelijke glans ontdoen) van menselijke institu ten: door mensen gemaakte afgoden zijn van hun voetstukken gevallen. Prof. Jonker wees er in dit verband op, dat het de huidige menselijke gene ratie duidelijk geworden is, dat God niet de bladvulling van de wetenschap is of kan zijn. Men moet geloven dat God de schepper en onderhouder van al het zijnde is. Hij heeft zich geopenbaard niet allereerst aan filosofen, theologen en pedagogen, maar aan eenvoudige mensen, zoals vissers, boeren en werk vrouwen. De hoogleraar wees er op. dat er thans het meeste wordt geworsteld met het vraagstuk der goddelijke afwezig heid. Men zegt: er bestaat alleen wat voor handen is en de geheimen daarvan moeten wij proberen te doorgronden (hedendaags humanisme). Door de gro te opkomst van de natuurwetenschap, die aan de lopende band opzienbarende ontdekkingen deed en doet, heeft men van de kosmos een besef gekregen als van een kil, angstaanjagend en uit lou ter planeten bestaand heelal. Nu is het een waandenkbeeld van een te snel ge trokken conclusie van een hoogmoedige en zelfgenoegzame moderne mens, dat er geen God ls, aldus prof. Jonker. De natuur blijft het gelaat van God De natuur blijft het gelaat van God. Alleen zijn de plooien veel verder open gevallen dan onze voorvaderen ooit za gen. Nog sterker dan zij worden wij nu geconfronteerd met de realiteit van de wereld. Maar dit geschiedt van het hart van het bijbels evangelie uit, zo beklem toonde prof. Jonker. Daarom hoeven de mensen niet te vluchten voor de nieuwe media als t.v.enz. Prof. Jonker meende dat de jongere generatie dichter bij dit evangelie, waar in God zich openbaart, betrokken moet worden. Er wordt door ouderen nog te veel geleefd bij de opvoedingsgedachte van de burgerlijke mondigheid, zo zei hij. De hoogleraar wierp de vraag op of de methodiek van godsdienstonderwijs niet gewijzigd dient te worden. Vroeger en ook thans begon en begint men met het scheppingsverhaal. Zou het niet be ter zijn met de godsopenbaring in de kerstnacht het vertallen aan te vangen? Want, zo meende prof. Jonker, door die chronologische volgorde aan te houden bij het onderricht in godsdienst werkt men bij de kinderen een onjuist causaal denken in de hand. God wordt voor hen een eerste oor zaak. De hoogleraar besloot met te zeggen dat de bijbel, waaruit men God kan le ren kennen, geen natuurkunde- of lou ter geschiedenisboek is, maar vooral een getuigenis der waarheid. BIJBELONDERRICHT OPENBARE SCHOOL Prof. dr. K. Dijk, heeft tijdens deze vergadering, weer een ernstig pleidooi gevoerd voor de school met de bijbel. Hij signaleerde een sterke neiging om in de openbare scholen de bijbel weer een plaats van de eerste rang te geven. H\j ziet hierin een bedreiging voor de christelijke scholen, die daardoor schijn baar overbodig zouden kunnen worden. Maar een uurtje bijbelonderwijs maakt de school nog niet tot een school met de bijbel, aldus prof. Dijk, de neutraliteit blijft voortbestaan. Op de vergadering werd nog meege deeld, dat de Uniecollecte 1960 tot nu toe in totaal bijna f361.500 heeft opge bracht. Van 490 van de 1031 locale co- mité's is echter nog geen afrekening binnen. NED. HEKV. KERK Beroepen te Oudemlrdum (toez.) O. J. Tljssellng te Suawoude; te Alkmaar (vac. G. C. Tromp) (toez.) G. Jukema te NlJ- verdal. Benoemd tot hulpprediker te Ju- llanadorp-Callantaoog ds. W. J. Gunning. &redlkant voor buitengewone werkzaam- eden te Barneveld. Aangenomen de be noeming tot hulppredikster te Willems oord mej. M. Ch. de Wilde, vicaris te Blankenham. Bedankt voor Hasselt J. van Drenth te Ooltgensplaat; voor Kootwijker broek. Loon op Zand en voor Wllnis L. Doppenberg te Wllsum (O.). GEREF. KERKEN Beroepen te Westerlee (Gron.) M. Kie vit, kand. te Numansdorp; te Coevorden W. van der Kolk te Kitchener (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Churches) (voorheen te Bellen). Bedankt voor Ntjkerk (vac. H. Tien) A. G. Kornet te Oude- en N leuwe-Wetering CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Amsterdam-zuid W. van 't Spijker te Drogeham en K. J. Velema te Hoogeveen. Beroepen te Alphen a. d. R(Jn H. van Leeuwen te Arnhem. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Amsterdam-centrum Chr. van Dam te Rotterdam-zuid en A. Eist- hout te Utrecht, waarvan eerstgenoemde ls beroepen. Beroepen te Waardenburg A. Vergunst te Rotterdam-centrum. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Treebeek als evangellsa- tlepredlkant voor Heerlen en Slttard B. Posthumus te Rotterdam-zuid. President Kennedy's ministers allen kerkelijk meelevend De mannen die president John F. Ken nedy heeft uitgezocht om in zijn kabinet te dienen staan allen bekend als actieve leden van hun kerken of synagogen, al dus het Amerikaanse oecumenische be- richtenblad „Interchurch News". Tot hen behoren twee Presbyterianen, twee Methodisten, twee joden, een lid van de Episcopaalse kerk, een Lutheraan, een Rooms-Katholiek en een Mormoon. Minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, voorheen president van de Rocke- feller-stichting. is de zoon van een zui delijke Presbyteriaanse predikant, die vele jaren in Georgia heeft gestaan. Hij studeerde aan het Presbyteriaanse Da vidson College. Robert S. McNamara, minister van Oorlog, is ouderling van de First Presby terian Church te Ann Arbor, in de staat Michigan. De minister van Financiën. C. Douglas Dillon, ls lid van een Episco paalse gemeente en doet veel voor de FRASCO (stichting voor religieuze acti viteit in het maatschappelijk bestel). De nieuwe „Postmaster General", J. Edward Day, is een functionaris in het bestuur van fle Wilshire Methodisten Kerk in Los Angeles (Californië) en ontplooit activiteit in het YMCA-werk. Ook lid van een Methodisten-gemeen te is de voormalige gouverneur Luther Hodges van Noord-Carolina, de minister van Handel. Zijn collega van Landbouw, Orville Freeman, voorheen gouverneur van de staat Minnesota, is lid van de Augustana Lutherse Synode en de mi nister van Binnenlandse Zaken, Steward L. Udall, voorheen lid van het Huls van Afgevaardigden voor Arizona, is lid der Kerk van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen). Twee bewindsmannen zijn leden van Liberale Joodse gemeenten; de minister van Arbeid Albert J. Goldberg en de mi nister van Volksgezondheid, onderwijs en maatschappelijk werk Abraham Ribi- coff. oud-gouverneur van Connecticut. De „Attorney General" (minister van Justitie Robert F. Kennedv. broer van de president, is Rooms-Katholiek. Van de vertegenwoordiger van de Ver. Staten bij de Verenigde Naties, Adlai Stevenson, is tenslotte bekend, dat hij een zeer meelevend lid is van de Unita- rische (vrijzinnige) Kerken in Amerika. Advertentie U bent toch in die dingen niet ouderwets? U hebt toch altijd Edet toiletpapier in huis niet alleen omdat het zacht en zuinig is (Edet bevat veel meer papier per rolmaar vooral omdat het tot de moderne persoonlijke hygiëne behoort. Edet - zachtheid uit Zweden een kleine luxe, die er altijd moet zijn! En in deze tijd thuis hoort. Nu in wit cn 3 zachte kleuren Zweden ontwapenden Katangees peloton De zes weken oude dromedaris baby in Artis mag nu. ondanks het vrij koude weer, naar buiten. Moe der en kind vormen een grote at tractie in de dierentuin, vooral voor de jeugd. Nederlands eerste „autobahnkerkje" weer open Sinds pasen ls Nederlands eerste „autobahnkerkje" het eeuwenoude fort kerkje van Blauwkapel-Groenekan, weer open. Ds. Keja van Kerk en Wereld, leidde er de eerste dienst van dit nieuwe sei zoen, waarin ook het nieuwe orgel, aan gekocht in België, zich liet horen. Iedere zondagmorgen tien en elf uur is er dienst voor automobilisten en an dere weggebruikers. Geestelijken uit ver schillende kerken gaan in de diensten voor, huu namen wordein niet van te voren aangekondigd. Het Comité Blauwkapel, dat de dien sten organiseert, is sinds februari om gevormd tot de Vereniging Vrienden van Blauwkapel. Men wil de diensten, die sterk het karakter van preekdiensten dragen de preek neemt de voornaamste plaats in in deze één uur durende godsdienst oefeningen oecumenisch van aard doen zijn. Ook r.k, geestelijken zullen gelegenheid krijgen voor te gaan, maar er zullen geen missen worden opgedra gen. Inmiddels kreeg Blauwkapel na volging in Huis ter Heide en Ermelo, waar dit jaar ook dergelijke diensten gehouden zullen worden. KERK EN ISRAËLDAG De Hervormde Raad voor de verhou ding van kerk en Israël zal op woensdag 5 juli zijn jaarlijkse Kerk- en Israëldag houden op het landgoed „Ter Veken" in Wassenaar. Het hoofdonderwerp van deze dag zal zijn „de Verzoening". NIEUWE INDONESISCHE AMBASSADEURS President Soekarno heeft te Djakarta zes nieuwe Indonesische ambassadeurs geinstalleerd, onder wie drie voor Euro pese landen. Deze laatsten zijn commo dore Moh. Nazir. in Zwitserland, mr. Lukman Hakim in West-Duitsland en mr. Hadl Thajeb in Italië. In de Katangese hoofdstad Elisabethstad is de rust vandaag weergekeerd, nadat gisteren de haatgevoelens tegen de Verenigde Naties in Kongo fel waren opge laaid. In verschillende incidenten zouden volgens de jongste berich ten uit Elisabethstad tenminste tien soldaten van de V.N.-macht zijn gewond. De onlusten waren een gevolg van het ontwapenen van een Katangees-peloton door Zweedse militairen van de volke renorganisatie. Het peloton, bestaande uit 25 Katan gese militairen onder commando van een Belgische officier en zeven Katan gese politiemannen, allen goed uitge rust met automatische wapens, was maandagnacht onder dekking van de duisternis en stromende regen net vlieg veld bij de hoofdstad binnengedrongen en had twaalf vrachtauto's op de lan dingsbaan geplaatst. Op het. ogenblik waarop zij de verkeerstoren wilden bin nendringen, werden allen door twaalf Zweedse soldaten omsingeld, waarna zij zich zonder tegenstand over gaven. De Zweden sloten vervolgens het vliegveld voor alle Katangees militair personeel af en stelden een verbod in voor mi litaire en civiele vluchten van de Ka tangese luchtmacht. Daarop mobiliseerde Tsjombe de gehe le bevolking van Katanga. Tsjombe verklaarde, dat „het optre den van de Verenigde Naties ln ons land een „casus belli" oplevert.' Het hoogtepunt werd gistermiddag be reikt toen president Tsjombe tijdens een massale bijeenkomst op het plein voor het hoofdpostkantoor aan een menigte van naar schatting 10.000 aanhangers meedeelde, dat de Verenigde Naties ge hoor hadden gegeven aan zijn ultima tum van twee uur. waarin hJJ de her vatting van de gezamenlijke patrouille door Kataneezen en VN.-soldaten op het vliegveld bij de hoofdstad had ge ëist. Tsjombe zei. dat Indien men niet tot een akkoord had kunnen komen hij aan het volk opdracht zou hebben gegeven op te trekken naar het vliegveld, om tezamen met Katangese gendarmes en militairen de luchthaven te heroveren. Zondag is in Kenge, een plaatsje op ca. 240 km ten zuidoosten van Leopold- stad, een nieuwe staat geproclameerd: Kwango. President is Albert Delvauc. minister-president in de regering-Ileo, aldus het Kongolese persbureau. De vorming van de nieuwe staat is in overeenstemming met het Idee van de statenbond, dat op de conferentie van Kongolese politici in Tananarive is aanvaard. Kwango ligt ten oosten van Leopoldstad. De hoofdstad van de nieuwe staat is Kenge. Cleophas Kamit-atoe, de premier van de provinciale regering van Leopoldstad die als afgezant van de centralere gering van Ileo een bezoek aan Stan- leystad heeft gebracht, heeft verklaard, „zeer bevredigende" gesprekken met An- toine Gizenga te hebben gevoerd. Kamitatoe weigerde zich uit te laten over de mogelijkheid dat de premier van de oostprovincie een conferentie van Kongolese staatsleiders zal bijwonen. HU schee* optimistisch over de kans op toe nadering tussen Leopoldstad en Stan- leystad. Geen wijziging van het emigratiebeleid Binnen niet al te lange tijd zal de Emigratieraad het ontwerp behandelen van het advies, dat op het ogenblik wordt opgesteld door een speciaal door de Emigratieraad benoemde commissie naar aanleiding van het verzoek van de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid hem te adviseren over de kwestie of het emigratiebeleid gewij zigd dient te worden. Deze commissie, die zich zelf heeft gesplitst in vier sub-commissies, heeft tal van aspecten, de emigratie betref fende. onder de loep genomen en ook de consequenties, die aan het emigratiebe leid verbonden zijn, in beschouwing ge nomen. Daarnaast heeft zU zich reken schap gegeven van de gevolgen van een eventuele wijziging van het emigratiebe leid. Onder voorzitterschap van de heer J. G. Suurhoff, onder wiens ministerschap het emigratiebeleid van Nederland zUn huidige karakter kreeg, zal de Emigra tieraad vermoedelijk in mei het resul taat van de studies en de besprekingen in de adviescommissie te beoordelen krijgen. Daarna zal het definitieve ad vies worden opgesteld en de minister worden aangeboden. Hoewel het nog niet bekend Is tot welke conclusie de commissie van advies Is gekomen, schijnt het toch wel zo te zijn, dat men wijziging van het emigra tiebeleid ongewenst acht. Dit is bUv. af te leiden uit het feit, dat een der com missieleden. prof. dr. J. Pen uit Gronin gen. bereid is over te gaan tot publlkatle van zgn persoonlUke mening, zonder dat een der andere leden zUn zienswijze heeft bestreden. Prof. Pen kwam tot dc conclusie, dat het emigratiebeleid niet conjunctuur-politiek kan worden gehanteerd en dat voortzetting van het emigratiebeleid gewenst ls.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5