viert Nationaal zeeverkeniierskamp wordt in Nieuwkoop lieel groots opgezet Hulp ui! communistische landen stroomt thans Indonesië binnen FIAT 1100 Eigen telefoon en voorzieningen voor water en elektriciteit Winst, ondanks grotere omzet, in 1960 iets afgenomen Voor honderden miljoenen dollars Ministerieel antwoord op vragen toestanden in R.O.G. Amersfoort Revaluatie in strijd met de na-oorlogse exportpolitiek MODEFLITSEN winkelmeisje P. van Hooven WOENSDAG 5 APRIL 1961 Het gonst reeds lang van bedrijvigheid in de kringen van de voorbereidings commissie die het Nationale Zeeverken nerskamp 1961, dat van 26 juli tot en met 2 augustus a.s. in het prachtige ge bied van de Nieuwkoopse plassen zal worden gehouden, tot in alle onderdelen zodanig te regelen, dat niets aan het toeval kan worden overgelaten en alles tot in de perfectie zal lopen. Dat is begrijpelijk ook, want het is niet zo heel eenvoudig om daar waar eigenlijk niets is dan bij uitstek voor het doel en prachtig gelegen stukken land, straks een kleine 2000 jongens en meisjes gele genheid te schenken een heerlijk zomer kamp door te brengen. Aan hetgeen tot dusver is bereikt zijn dan ook al vele besprekingen vooraf gegaan en gelukkig staan er by de verkennerij mannen en vrouwen aan het roer. die van aanpak ken weten en dat blijkt duidelijk als we kennis nemen van alles wat reeds is bereikt. Na lang zoeken viel vorig jaar defini tief de beslissing om het kamp in Nieuwkoop te gaan houden en dit mede door de royale medewerking van het gemeentebestuur, wat veel deed om dit kamp binnen de gemeentelijke grenzen te krijgen. Oost-west Straks zullen dus de jongens en meis jes van Baden Powell hun kampplaats vinden langs het schilderachtige Meije- pad t.w. de meisjes aan de oostzijde en de jongens aan de westzijde van dit pad. waar de gronden, die destijds voor de vuilstorting van het ontginningsbedrijf zijn geworden tot prima hooggelegen grasland. Waterreservoirs, een elektriciteitsvoor ziening en een telefoonverbinding zullen worden aangebracht. Het hoofdkwartier zal zetelen in het oude raadhuis met een rechtstreekse telefonische verbinding met het kamp. Gift voor mevrouw Otten Dezer dagen heeft mevrouw A. Otten- Philips, echtgenote van de scheidende voorzitter van de raad van bestuur van Philips, een bedrag van ruim f. 8000 ont vangen. dat door alle Philips-vrouwen bijeen is gebracht. Het geld, dat over handigd werd door mevrouw V. Guépin van Heukelom mag mevrouw Otten be steden voor een liefdadig doel. RECHTZAKEN Gesar over voetbal Katwijker, die er op los sloeg, moet een week in cel zitten Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie heeft de Haagse politierech ter een 36-jarige fabrieksarbeider uit Katwjjk veroordeeld tot een week gevan genisstraf. De man, die in een steenfa briek werkzaam was, had de 46-jarige D. Leugering, een lasser uit Leiden zwaar lichamelijk letsel toegebracht. Verdachte gaf wel toe, dat hij de las ser in de morgenuren van 1 augustus van het vorige jaar had geslagen, maar ontkende ten stelligste, dat hij de man bovendien zou hebben getrapt. Als ge volg van de mishandeling brak de Lei- denaar een stukje van zyn nekwervel en bovendien liep hij een hersenschud ding op. De man had verdachte al ge ruime tijd lopen sarren over een voet balwedstrijd. Toen het geplaag niet op hield werd de verdachte zo nijdig, en met een onverhoedse aanval wierp hij dc lasser op de grond. Deze verklaarde, toen hij als getuige werd gehoord, dat hij wel gevoeld had, dat hij werd getrapt. Hy had het echter niet gezien, omdat hij met zijn gezicht naar de grond gekeerd lag, zijn arm be schermend om zijn hoofd. Andere fa brieksarbeiders beweerden de verdachte te hebben zien trappen. Eén van hen had nog tegen de politie verteld, dat de verdachte had gezegd: „Kom hier, dan schop ik je dood". ..Bent u van huis uit zo kwaadaar dig?" vroeg de officier. Verdachte ver telde, dat hij een erg zenuwachtig mens v/as Hij leed aan toevallen. Dat vond de officier echter geen excuus. „Dit is wel een uitermate grievend optreden ge weest", zei hy. Hij vond de verdachte nog even venijnig en kwaadaardig als in het verleden. De Katwijker was nl. al driemaal eerder veroordeeld wegens mishandeling- en éénmaal wegens bele diging. In hoger beroep hoorde journalist gecombineerde straf tegen zich eisen De procureur-generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof mr. A. S. de Muinck Keizer heeft gistermiddag in hoger beroep een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 14 dagen met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van f50 subs. 10 dagen hechtenis ge- eist tegen de Amsterdamse journalist, die zich op 3 juli 1960 opzettelijk als rechercheur zou hebben uitgegeven in een hotelletje op de Amsterdamse Wal letjes. De rechtbank veroordeelde de Journa list tot 14 dagen voorwaardelijk. De procureur-generaal, die de door de rechtbank opgelegde straf niet ln over eenstemming achtte met de ernst van het gepleegde strafbare feit, was van mening, dat de verdachte door het „lis tig tonen" van zyn perspenning bij de hotelhouder een zeker misverstand heeft trachten te bewerkstelligen, waardoor bij deze de indruk zou kunnen ont staan dat hy van de recherche was. Verdachte daarentegen hield ook nu vol, dat hij slechts zijn naam had ge noemd, zonder de toevoeging „recher cheur" en dat hij daarenboven zijn perspenning had getoond, waarop twee maal duidelijk het woord „pers" staat. Beide raadslieden van verdachte ga ven te kennen dat aan de eis van de procureur-generaal de bewijskracht ontbreekt. Met name stelden zij. dat van opzettelijkheid niets is gebleken. Zij concludeerden vrijspraak. Het Hof zal over 14 dagen arrest wij zen. Verlanglijstje Twee dagen voor de opening van het kamp, zullen de voortrekkers reeds arriveren om een en ander klaar te maken voor de ontvangst van de kam peerders en daarvoor alleen is al een respectabel verlanglijstje gepresenteerd. Men denkt o.m. nodig te hebben 90 vlag genmasten, 2000 palen van 1 meter, 400 van iy2 m. en 100 van 2 m. en voorts nog 2000 steigerdelen en om bij het hout te bjijven een 30 ton brandhout. Uit deze cijfers valt af te leiden wat voor de inrichting van een dergelijk massaal kamp nodig is. Door de kampleiding is besloten om alle behoeften aan levensmiddelen ge heel bij de Nieuwkoopse middenstand onder te brengen en ook hier komt men voor een ware krachtmeting te staan, want reeds nu is een uitgebreide lyst overgelegd van datgene wat men per 20 jongens een z.g. „bak" denkt nodig to hebben. Als we die cijfers gaan be rekenen op de te verwachten bezetting van het kamp loopt dit in gewicht in de tonnen en in geld in de vele duizenden guldens! Goederendepot De regeling van de verkoop van deze goederen is in handen gegeven van de plaatselijke VW, die voornemens is op een stuk terrein langs het Meijepad een gemeenschappelijk goederendepot in te richten om het fourageren van de groe pen zo gemakkelijk mogelijk te maken. Het valt te begrijpen dat alleen al de verdeling van de orders onder plaatse lijke middenstand een lang niet gemak kelijk onderdeel van de werkzaamheden van het VW zullen zijn. Maar de verkenners zullen zelf ook niet stil zitten in die dagen, want op allerlei wijzen zullen zij nuttig en aan genaam bezig worden gehouden. Zo zal er een nautische tentoonstelling worden ingericht in het Parochiehuis, waarvoor de deelname reeds zo groot is, dat deze toch niet kleine zaal, waar schijnlijk te klein zal blijken. Er komen inzendingen van scheepswerven, scheep vaartmaatschappijen. havens, Deltawer ken, Europoort, scheepvaartmuseum en ook van de verkenners zelf. In dit zelfde gebouw zal gedurende deze dagen een filmvoorstelling worden gehouden op scheepvaartgebied. Behalve het stafhoofdkwartier in het oude raadhuis zullen tevens de lokalen van de diverse scholen worden gebruikt voor ziekenboeg, persdienst, algemene organisatie, kampbevoorrading enz. Na de opening van het kamp zal ook de tentoonstelling officieel worden ge opend. De andere dag zullen er door de ver kenners grote zwemwedstrijden worden gehouden in het Gemeentelijk Zwembad. De volgende dag, vrijdag, zal er een instructie worden gehouden in het star ten voor zeilwedstrijden, waaraan de starters van de plaatselijke watersport vereniging „De Plas" medewerking zullen verlenen. Des avonds zal er een feeëriek nachtspel worden opgevoerd. Zaterdag worden er onderlinge zeilwedstrijden door de deelnemers gehouden waarbij de Nieuwkoopse Zeilvereniging de organisa tie in handen heeft. Zondag zal er ge legenheid zijn tot kerkgang en verder zal dit de bezoekdag zijn. Hoofdbrekens Deze bezoekdag heeft heel wat hoofd brekens gekost, omdat men naar schat ting een 4 tot 500 auto's verwacht, die beslist niet in het toch al nauwe Zuid einde geplaatst kunnen worden. De door gang via de Zuideindeweg naar het dorp tot aan de Hoogt zal hierom geheel worden afgesloten en alle bezoekers die met auto's komen zullen gelegenheid krijgen hun wagen in de z.g. nieuwbouw te parkeren en zullen vandaar per „pen deltreintje naar het kampterrein worden aan- en afgevoerd. Maandagavond zal er een kampvuur worden gehouden, waar aan alle verkenners met spel en zang zullen deelnemen. Dinsdag voor de sluiting, die woensdag 2 augustus zal geschieden, is er nog een officiële bezoekdag, waarop misschien „hoog" bezoek ontvangen zal worden, maar in elk geval reeds zyn uitgenodigd alle burgemeesters uit de plaatsen waar de verkennerstroepen vandaan komen en dat zyn er bijna 100 alsmede alle com missarissen van de Koningin! Daarnaast is er ook aangedacht, dat het b.v. door minder gunstig weer nood zakelijk zal zijn de verkenners meer „droge" vermaken te bieden. Hiervoor zal de kampfilmdienst zorgen. Aan alles is gedacht. Zo zal er waar schijnlijk zelfs een speciaal poststempel in Nieuwkoop te krijgen zijn b.v. met het kampinsigne, welk insigne nog wordt ontworpen en zal bestaan uit een Franse Lelie, het klaverblad en anker met als tekst „Nationaal Waterkamp 1961". Voorts zal de geestelijke vex-zorging van de jeugd in handen zijn van een r.-k. en een protestant geestelijke, terwijl twee kampartsen voor de medische verzorging borg zullen staan. Verder zal er een dagelijkse kampkrant worden uitgegeven, die de wederwaardigheden van de vorige dag en o.a. programma voor de dag van uitgifte zal bevatten. Redacteuren en verslaggevers zullen onder de deelne mers (sters) worden gezocht. Verduistering bij een Zeeuws museum Ambtenaar „verdiende" erg goed aan zijn eenmanszaak De politie te Middelburg is een on derzoek begonnen tegen een Middel burgse gemeente-ambtenaar, die er van wordt verdacht in zijn kwaliteit van penningmeester van de vereniging „Het Zeeuwse Oorlogsmuseum" een bedrag van ruim 22.000 gulden te hebben ver duisterd. De vereniging had destijds bij de gemeente Middelburg een geldlening afgesloten, teneinde jaarlijks een ex positie te kunnen houden in de zoge naamde Vleeshal van het Middelburgse stadhuis. Deze expositie, die tijdens de zomermaanden wordt gehouden, trekt vele duizenden bezoekers, en zou een batig saldo moeten opleveren, maar de laatste tijd bleven een regelmatige be taling van rente en aflossmg uit. zodat de verificatiedienst van de gemeente Middelburg de boeken controleerde en daarbij op een kastekort stuitte. Vanaf 1949 zou de penningmeester regelmatig gelden te eigen bate hebben gebruikt. Hangende dit ondei-zoek hebben B. en W. van Middelburg de ambtenaar ge schorst. Het onderzoek heeft reeds aan het licht gebracht, dat in deze vereni ging merkwaardige toestanden beston den. Bestuursvergaderingen werden vrij wel nimmer gehouden en de laatste tijd was het. door het overlijden van de se cretaris der veren. „Het Zeeuws Oor logsmuseum" een eenmanszaak gewor den, die door de penningmeester werd gedreven. Jaarverslag Unilever Verhoogde dividend ruimschoots verdiend merkbaar, maar bij terugkeer van orde en rust acht de directie voor haar be drijf ook in Kongo een redelijke toe komst weggelegd. In I960 is een netto verlies opgenomen van f. 1,4 miljoen te gen een winst van f. 19,5 miljoen in 1959. De Planta-affaire in Nederland heeft een directe schade van f. 7,5 miljoen op geleverd. De indirecte schade is hopelijk van tijdelijke aard. Het aandeel van de Unilever in de Nederlandse margarine- markt is met 20% teruggaan, waarvan tot dusver circa de helft is teruggewon nen. Voorts kan nog worden medegedeeld dat de invloed van de revaluatie door de direofcie niet groot wordt geacht. Indien 1961 hetzelfde resultaat zal opleveren als 1960, zal de geconsolideerde winst circa f. 4,7 miljoen lager zyn, dat is niet meer dan 1%, tei*wijl het geïnvesteerde kapi taal bij Nv en Limited, omgerekend te gen de nieuwe koersen, ongeveer f.250 miljoen lager zal zijn, hetgeen bij een totaalvexmogen van f. 6,5 miljard zeer gering is. Bij het Unileverconcern zijn thans 320.000 werknemers tegen 293.000 een jaar geleden. (Van onze financiële medewerker) Hoewel de voorlopige cijfers over 1960 van de Unilevers reeds enige tijd bekend zyn, verdient het thans verschenen jaarverslag wel de aandacht om de na dere bijzonderheden, welke daarin voor komen. De winst is in 1960 wat kleiner geweest, ondanks een grotere omzet, die in 1960 f. 19.650 miljoen bedroeg tegen f. 19.016 miljoen in het voorgaande jaar. De geconsolideerde winst is van f.640 miljoen tot f. 553 miljoen teruggelopen en maakt voor I960 2,9% van de omzet uit tegen 3,3% in 1959, dat in dit opzicht een recordjaar was. In 1951/52 bedroeg de winst niet meer dan 1%%. Van de geconsolideerde winst is dit maal f.358 miljoen, ofwel circa 65%, het bedrijf gebleven, het voorgaande jaar 71%, waardoor uiteraard de finan ciële positie van het concern voortdu rend wordt versterkt. Ultimo 1960 be droeg het aan gewone aandeelhouders toekomende vermogen f. 4,429 miljoen, gelijkstaande met circa 530% van het gewone kapitaal, dat is ruim 30% meer dan een jaar tevoren. Bovendien is op de aanschaffings- of taxatiewaarde van de vaste eigendommen ad. f. 4,9 miljard, f. 1,8 miljard afgeschreven, ofwel circa 36%, nadat in.I960 voor f.538 miljoen was geïnvesteerd. Men kan dus zeggen dat het van 20 tot 21% verhoogde divi dend op de aandelen van de NV ruim is verdiend. In het verslag wordt erop gewezen, dat de snelle expansie van de wereldecono mie. die voor 1959 karakteristiek was, in 1960 afnam. Voorts werd de concurrentie schemer en was het weer minder bevor derlijk voor de verkoop van sommige produkten, met name voor consumptie ijs. Ondanks de moeilijkheden in Neder land (Planta-affaire) is de winst op margarine en spijsvetten gestegen, de resultaten van de oliefabrieken zyn daarentegen gedaald als gevolg van een prijsdaling op de grondstoffenmarkt De belangen van Unilever in Kongo bestaan in de handelsbedrijven van de groep United Africa. Het daarin geïn vesteerde kapitaal bedraagt thans min der dan 4% van het totale vermogen en in een normaal jaar maakt de winst een nog kleiner pei-centage van de totaal- winst uit. Begin 1961 was er nog geen verbetering van de algemene toestand Communistische hulp ter waarde van honderden miljoenen dollars stroomt op het ogenblik Indonesië binnen. De Sowjet-Unie neemt hiervan het grootste deel voor haar rekening. De Russen begonnen met een lening van 117 miljoen dollar. Op het einde van Choesjtsjows officiële bezoek aan Indo nesië in februari 1960 kwam hier nog eens 250 miljoen dollar by. In december van het vorig jaar ging de Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoe- tion, naar Moskou, om te pogen daar kredieten te krygen voor de aankoop van wapens. Het zou hier gegaan ziin om een bedrag van honderden miljoe nen dollars. Na zijn terugkeer in Djakarta zei Na- soetion, dat Indonesië van de Russen wapens zou krijgen en wel onder meer bommenwerpers, jagers, duikboten en motortorpedoboten. Ook Polen, Tsjecho- Slowakije, Oost-Duitsland en Roemenië geven hulp aan Indonesië. Schepen en werven Op Poolse werven worden 24 vracht schepen voor Indonesië gebouwd. Voorts heeft Polen Djakarta een krediet van 4 miljoen dollar versterkt voor de bouw van scheepswerven op Java, Sumatra en Celebes. Op deze wei-ven zullen kust vaartuigen gebouwd en kleine schepen gerepareerd kunnen worden. De Polen bouwen de werven zelf. Poolse en Tsje chische kredieten worden gebruikt voor de bouw van cementfabrieken in Makas sar en Loahkoeloe in Oost-Borneo. Tsje- cho-Slowakije heeft een miljoen dollar aangeboden voor de visverwerkende in dustrie. Het grootste deel van dit bedrag zal besteed worden voor het kopen va.n dieselmotoren. Verder wordt door Tsje- cho-Slowakije versterkt geld gebruikt voor de aankoop van dieselgenei-atoren, spoorwegmateriaal en machinerieën voor de landbouw en de bouw van een water krachtcentrale. Oostduitse kredieten zyn gebruikt voor de suikerindustrie. En dan zullen er nog Roemeense technici naar Indonesië komen om daar op de Staats- olievelden te werken. Russisch geld De Russische kredieten in totaal 367 miljoen dollar zullen gebruikt worden voor een aantal projecten: 1. De bouw van een waterkrachtcen trale in Asahan in Noord-Sumatra. Deze centrale zal een capaciteit van 120.000 kilowatt krijgen. 2. De bouw van een aluminiumfabriek, die jaarlijks onder meer 18.000 ton alu minium moet produceren. 3. De bouw van een chemische fabriek, speciaal voor de produktie van sodaver- bindingen. 4. De bouw van een staalfabriek in Oost-Borneo, die jaarlijks 250.000 ton staal moet afleveren. 5. De bouw van een staalfabriek in West-Ja va met een jaarlijkse produktie van 100.000 ton staal. 6. De uitvoering van twee projecten in Borneo ter ontwikkeling van de ge mechaniseerde rijstbouw. Jaarlijks zullen deze ondernemingen 560.000 ton rijst moeten produceren. 7. De bouw van een superfosfaatfa- briek op Borneo, die elk jaar 100.000 ton superfosfaat moet produceren. 8. De aanleg van een grote weg van ruim 650 km tussen Zuid- en Zuidoost Borneo. 9. De bouw van een technologisch in stituut in Ambon. 10. De bouw van een stadion in Dja karta. dat plaats moet bieden aan 100.000 mensen. Verschuivingen in de toneelgezelschappen (Van onze Haarlemse correspondent) Naar wij vernemen zullen Johan Bos kamp, Sylvain Poons en Ingeborg Elze vier in het komende seizoen deel uit ma ken van de toneelgroep Ensemble. Zoals reeds gemeld, zullen Henk van Ulsen, Maxim Hamel, Shireen Strooker en Guus Hermes deze toneelgroep verlaten. Voorts heeft het Rotterdams Toneel Enny Mols de Leeuwe geëngageerd, die na 3 jaar free lance werk dus weer vast aan een gezelschap verbonden zal zyn. „Het js met waar Commissie sal onderzoek doen In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Berkhouwer (VVD) over de heersende toestand in het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort deelt de minister van Justitie mede, dat een commissie onder voor zitterschap van mr. G. Ph. Helders een onderzoek zal instellen naar de inrichting, werkwijze en behandelingsmethodiek van dit gesticht en naar de verhoudingen tussen de bij het werk aldaar betrokkenen. De commissie, die verder bestaat uit prof. dr. P. Calon, hoogleraar in de psychologie aan de r.-k. universiteit te Nijmegen, mr. G. Duisterwinkel, rechter te Arnhem en mr. J. W. Knottenbelt, kinderrechter in Den Haag, zal over de resultaten van dit onderzoek rapport uitbrengen cq. bepaalde voorstellen doen. De minister deelde mede omtrent de bevindingen van deze commissie t.z.t. nadere mededelingen aan de Kamer te doen. De minister deelt mede, dat in het Rijksopvoedingsgesticht in Amersfoort slechts tot opneming wordt overgegaan, indien geen particuliere inrichting be- reid of in staat is de minderjarigen (van 14 tot 21 jaar) op te nemen. Dit impliceert, zo zegt de minister, dat de in de Rijksinrichtingen verblijvende minderjarigen behoren tot de moeilijkst opvoedbaren. In 1960, zo zegt de be windsman, bedroeg het totaal aantal ontsnappingen 114. 32 jongen liepen eenmaal weg, 24 tweemaal, drie vier maal en twee jongens vijfmaal. Inder daad, aldus het antwoord van minister Beerman, was op een zondag in 1960 ongeveer 20% van alle pupillen buiten controle van de inrichting. Op 1 januari 1960 verbleven er 73 jongens in Amers foort, in I960 werden 89 jongens op genomen, zodat al deze gevallen in to taal op 162 jongens betrekking hebben. Het feit, dat het geregeld voorkomt, dat jongens zich aan het gezag onttrek ken, is niet onbedenkelijk, aldus de bewindsman. Zelfs met de beste voor zieningen is dit nooit geheel te vermij den. In dit verband is reeds zo zegt hij Van de totale omzet maken margarine, spijsvetten en spijsolie 16% uit, zeep en andere wasmiddelen eveneens 16%, oliën en vetten voor verdere verwerking in eigen bedrijven 22%, verse levensmidde len, diepvriesprodukten, consumptieijs, etc. 13% en handelsartikelen 12%. Het aandelenkapitaal van de NV bevindt zich voor 45 50% in het buitenland, waarvan 19% in Amerika, 5% in Enge land en 7% in Frankrijk. Het verslag over 1960, het eerste boekjaar van Sikkens Groep N.V. te Sassenheim wijst op gunstige resultaten. De directie stelt vast, dat de omzetontwikkeling zich verder heeft voortgezet. Is de totale winst na aftrek van belastingen met circa 24 procent gestegen, de winstmarge is enigszins gedaald. De omzet aan derde nam toe van f. 52.7 miljoen in 1959 tof f. 68.4 miljoen in 1960. De winst na aftrek belasting steeg tot f. 4.1 (.3.) miljoen. In orocenten van de omzet beliep deze winst 6.0 (6.3). Gunstige resultaten Sikkens Groep Voorgesteld wordt 10 procent dividend in contanten uit te keren over een ge plaatste aandelenkapitaal van zes mil joen gulden en 5 procent over 1,2 mil joen gulden met welk bedrag het kapi taal in '60 door een emissie werd ver hoogd. Voorts wordt voorgesteld ten las te van de agioresei've 20 procent over het gehele geplaatste aandelenkapitaal in aandelen uit tekeren. Over 1959 be droeg het dividend 17 procent in con tanten over het door de agiobonus ver grote kapitaal. Wat de verwachtingen betreft, heeft de directie ook in de resultaten van het lopende jaar weer vertrouwen. Over de revaluatie van de gulden wordt opge merkt, dat men deze maatregel in strijd acht met de naoorlogse politiek van de overheid ten opzichte van de export. Voor een aantal landen kan het bedryf de inspanning als verloren beschouwen en in enkele andere wordt de toch al moeilijke positie verder verzwaard. Door herwaardering van de produktiebedry- vcn in het buitenland en van de pro- duktiebedrijven in het buitenland en van enkele vorderingen in vreemde va luta ontstond voor eenmaal een verlies dat in verhouding tot de winst van be scheiden omvang is. Aangaande de investeringen wordt meegedeeld, dat aanzienlijke investerin gen bij de bedrijven in het binnen land na de vele vernieuwingen van de afgelopen jaren achterwege kunnen blij>- ven. Onderhandelingen over een belang rijke buitenlandse deelneming zyn in een vergevorderd stadium. Voor het personeel van enige bedrijven van de gioep is thans een winstdelingsregeling in werking. In andere bedrijven is een dergelijke regeling in vooi'bereiding. Aangezien de directie afstand heeft gedaan van het haar statutair toeko mende tantieme ten behoeve van de winstdelingsregeling die ook van toe passing zal zijn op de directie, is in de statutaire winstverdeling geen post i .tantieme directie" meer opgenomen. 1 voorts, opdracht gegeven tot het tref fen van deskundige voorzieningen. Ook zal de personeelssituatie bijzondere aan dacht behoeven, speciaal op zon- en feestdagen. „Het is niet juist", zo gaat de mi nister verder, „dat er de laatste jaren een bijzonder groot verloop onder het dienstdoend personeel is geweest en dat in 1960 ongeveer 20 personeelsleden hun ontslag hebben genomen. In 1960 heb ben 12 personeelsleden ontslag gevraagd cq verkregen, waarvan twee wegens pen sioen, 1 wegens emigratie, drie (vrou welijke) wegens huwelijk, drie van wie het dienstverband na de proeftijd niet werd veiiengd, 1 wegens korting van zijn militair pensioen en twee wegens het aanvaarden van een andere betrek king. In de jaren 1957, 1958 en 1959 zijm in totaal 20 personeelsleden ver trokken. Vooral rekening houdend met de krappe arbeidssituatie, in het bij zonder op het terrein van de kinder bescherming, zijn deze aantallen nor maal, zo zegt de minister." „Het is niet waar", aldus de minister, „dat vorig jaar enige pupillen van het gesticht samen met een bewaker ge poogd hebben de brandkast van het ge sticht open te breken. In feite lag op het terrein een hoop afval, waaronder een afgekeurde brandkast. Deze brand kast zou door de Domeinen verkocht worden. Een personeelslid verkeerde in de mening dat deze kast van geringe waarde was en heeft zich de kast toe geëigend. Enige pupillen van het ROG waren hiervan getuige, alsmede een col lega. Zodra een en ander aan de directie bekend werd, heeft het betrokken perso neelslid de kast weer teruggebracht." Op de vraag van de heer Berkhouwer of begin oktober 1958 door een grote groep jongens, allen of voor een deel voorzien van slagwapens, een massale uitbraakpoging is gedaan, waarvan de uitvoering ternauwernood belet is kun nen worden, antwoordt de minister, dat begin oktober 1959 een aantal pupillen getracht heeft zich aan het gezag van de nachtwachten te onttrekken. De uit voering van hetgeen de jongens beoog den, zo zegt de minister, is onmiddellijk afdoende verhinderd. „Slagwapens zijn in het geheel niet gebruikt", zo zegt hij. Bij een controle zijn de volgende morgen een aantal voorwerpen, waar onder een tafelpoot, fietsketting en een radiokabel, gevonden. Het is een onjuiste veronderstelling, zo besluit de minister dat er sprake is van een recente wyziging in de lei ding en/of het regime. De huidige direc teur fungeert als zodanig sedert augus tus 1957, terwijl wat het regime betreft, sedert de jaren 1955/1957 kan worden gesproken over een enigszins gewijzigde opzet, waarbij op het karakter van de behandelingsinrichling meer dan voor heen de nadruk werd gelegd. Er ontbrak iets. Italië heeft gisteren met bekwame spoed een serie postzegels ingetrokken nadat de Peruviaanse ambassadeur te Rome, Garland, had ontdekt dat zijn land, waarvan de grenzen op de zegels stonden afgebeeld, een gebied van de grootte van Frankrijk tekortkwam! Se dert de vorige eeuw heeft Ecuador het onbekende stuk opgeeist. De zegels wer den uitgegeven ter gelegenheid van het aanstaande bezoek van president Gron- chi van Italië aan Peru, Argentinië en Uruguay. De Italiaanse posterijen hebben mee gedeeld, dat de postzegels voor het aan staande vertrek van Gronchi in ver beterdie vorm zullen worden uitgege ven. Dinsdag 11 april a.s. triomfeert de mode van dit voorjaar en deze zomer bij V. D., tijdens de modeflitsen in de lunchroom (3e etage) welke zullen worden gehouden van: 10.30—11.30 uur 14.00—15.00 uur 15.30—16.30 uur Tijdens deze flitsen wordt uitsluitend café- of thé- complet geserveerd. Gratis toegangskaarten verkrijgbaar bij Bureau Inlichtingen (Parterre). VROOM &DREESMANN LEIDEN PIJNLIJKE VOETEN Gun uw voeten een goede, vrywel pijnloze deskundige behandeling. Med. gedipl. pedicure manicure C. v. Lith-Cornelisse Kagerstraat 8a - Tel. 32680 GEVRAAGD BROOD- EN BANKETBAKKERIJ HERENSINGEL 27A - LEIDEN. Aanmelden na 6 uur. bouwjaar 1957. ln staat van nieuw. M. P. Splinterlaan 39, Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4