NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE Rusthuis aan de Hooigracht tijdeus kerkdienst voor geopend verklaard In Afrika ligt thans een nieuwe missionaire verantwoordelijkheid Legpenning Kamer van Koophandel bij eeuwfeest „herberg aan Cnige!" De Palmboom een geschikte naam? aquarium staat op verlanglijstje Nu Indonesië voor Nederlandse zendingsarheiders „gesloten" wordt liggen er elders kansen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 5 april 1961 Tweede blad no. 30321 BEGRAFENIS DOKTER A. J. KORS. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van dokter A. J. Kors op „Rhijnhof" zal morgenmiddag niet te 1 uur plaats vinden, zoals gisteren abusievelijk gemeld, doch om 12 uur. SUCCES VOOR ACCORDANTO. Het Leids Accordeonorkest „Accor- danto" o.l.v. de heer P. Stutterheim heeft tijdens een te De Bilt gehouden concours in de vierde afdeling een eer ste prijs behaald. Met deze overwinning promoveerd e „Accord ante" naar de derde afdeling. Donderdag en vrijdag wordt er ln het „Boshuis" een bazaar gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de hervormde Boshuizerwijk. Blijde dag voor de gereformeerde gemeente Voor de Gereformeerde Gemeente in Leiden was het gisteren een blijde dag. Heerste er al vroeg in de middag een grote drukte in het pand Hooigracht 38, enkele uren later verzamelden vele gemeenteleden zich in het kerkgebouw aan de Middelstegracht. In deze kerk vond n.l. de officiële opening plaats van het rusthuis, dat waarschijnlijk ,,De Palmboom" zal gaan heten. Ds. J. H. de Boer, die namens de kerkeraad van de Geref. Kerk en die van de Chr. Geref. Kerk zijn gelukwensen uitsprak, gaf zulks althans in overweging. Tevoren had ds. K. de Gier uit Den Haag er op gewezen, dat men voor het aan de drukke verkeers weg gelegen rusthuis nog geen passende naam heeft kunnen vinden. Verder pleitte hij voor het aanbrengen van een aquarium in het bejaar denhuis. De kerkdienst, waarin ds. De Gier voorging werd o.m. bijgewoond door de wethouders S. Menken en S. M. Stolp. Het spreekt vanzelf, dat er heel wat woorden van dank en waardering zijn gesproken. Groot was het aantal geschenken, bloemstukken en fruitmanden, dat op deze dag aan het rusthuis werd bezorgd. Kortom, er is aan de ingebruik neming van het nieuwe rusthuis zij die het ook in de oude staat hebben gekend spraken hun grote bewondering uit over de metamorfose in ruime mate aandacht geschonken. Overigens zijn er in de afgelopen jaren talloze besprekingen aan deze feestelijke gebeurtenis vooraf gegaan. aan namens de diaconie van de gemeen te. Tevens wenste hij de classis Amster dam geluk met de opening en sprak hij de wens uit dat God in het nieuwe rust huis zou mogen regeren. Tot besluit dankte ds. Molenaar na mens de gemeente voor alle geschenken en goede wensen. Ook hij vermeldde de grote hoeveelheid werk, die men heeft moeten verzetten. Tevens betoonde hij het bestuur, dat nog weinig van rust had mogen genieten zijn dank voor de moei te, die het zich had getroost. Expositie Schlechter in Agnes-Lyceum De 38-jarige heer J. Schlechter, teken leraar aan het Agneslyceum aan de Oude Vest, exposeert in dat gebouw een collectie van zijn schilderijen en teke ningen. Geboren in Tandjong Pandan (Billiton) is hij, naar eigen verklaring, een „marginaal-mens", een mens, die leeft op de grens van twee culturen: de oosterse en de westerse. Hijzelf en zijn werk dragen daarvan de sporen. Uit in nerlijke noodzaak schildert hij in felle kleuren, voornamelijk mensen, daarbij veelvuldig het accent leggend op de ogen, spiegels van de ziel als deze zijn. Het „menselijke" tracht hij zoveel mo gelijk te doorgronden en weer te geven, de sfeer van eenzaamheid, waarin de mens en in het bijizonder hij als „marge-mens" dikwijls leven moet, óók. Veelvuldig zijn de herinneringen aan het voormalige Indië, welke Schlech ter oproept, Indië, dat blijkbaar innerlijk nog hevig in hem leeft. De gevoelens van „mensen-op-de-grens" zullen de Europeanen niet onmiddellijk aanspre ken, doch het is zeker de moeite waard er tijdens het bezichtigen van deze schilderachtige uitingen kennis van te nemen. Het gelukkigst lijkt Schlechter, die in Den Haag en Amsterdam zijn op leiding genoot, ons persoonlijk echter in enige fijnzinnige pentekeningen, waarin het ambachtelijke in harmonie is met het kunstzinnige. H. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f70.— en f100. Of f300 en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. EXAMENCOMMISSIE NIJVERHEIDSONDERWIJS. Onze stadgenote, mej. E. C. C. Op penoor tli, is benoemd tot voorzitster van de Commissie, die dit jaar is belast met het afnemen van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaam heid voor nijverheidsonderwijs Na. Tot leden van deze commissie zijn o.a. be noemd de dames M. C. v. d. Berg te Alphen a. d. Rijn, H. G. Filippo en G. J. Verbrugge te Leiden en de heer H. M. J. W. J. Kortmann, eveneens te Lei den. De politie heeft een 22-jarige ma gazijnbediende aangehouden, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een bromfiets. Op de wegkruising Haven-Oost havenstraat vond gistermiddag een aanrijding plaats tussen een motorrij wiel en een auto. De bestuurder van het motorrijwiel, een 24-jarige stukadoor uit Ter-Aar. brak tengevolge van deze aanrijding zijn linkerbeen. De bestuurder van de auto, welke niet beschadigd werd, bracht het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis over. Zeventien jaar voor Indonesische kolonel De Indonesische kolonel Soekanda Bratamenggala, voormalig militair com mandant van Zuid-Borneo, is door een krijgsraad te Bandoeng veroordeeld tot 17 jaar gevangenisstraf. Hij werd schul dig bevonden aan medeplichtigheid in een poging om wapens te roven uit een cavalerie-depot, met de bedoeling deze te gebruiken tegen de regering. Oegstgeestneemt besluiten De zending, nog altijd een opdracht voor Christus' kerk: „gaat dan heen in de gehele wereld en verkondigt het evangelie", heeft ook in deze tijd nog een belangrijke taak te vervullen. Daarvan is men, met name in „Oegstgeest", centrum van alle hervormde zendingsactiviteiten, sterk overtuigd. Nu Indonesië - er werken hier nog slechts zestien Nederlandse zendingsarbeiders, die eerlang naar Holland zullen terug keren over enige tijd voor de Nederlandse zending „ontoegankelijk wordt verklaard" buigt men in Oegstgeest reeds lang het hoofd over het „aanboren van nieuwe missionaire mogelijkheden". Sinds gisteren is dit voor „Oegstgeest" geen vraag meer, doch is een concreet antwoord gegeven op de vraag: en hoe nu verder? Direct na afloop van een gisteren door de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk in het Zendingshuis te Oegstgeest gehouden vergadering, waarin deze problemen aan de orde werden gesteld, hadden wij een onder houd met mr. S. C. Graaf van Rand wijck en ds. P. J. Mackaay, waaruit het ons duidelijk is geworden, dat zich vanuit „Oegstgeest" in internatio naal verband nog wereldwijde per spectieven openen. Voor dit ogenblik denkt men allereerst aan Afrika en dan in nauwe samenwerking met de Parüse en Bazeler Zending. Mr. Graaf van Randwijck, die kortge leden met dokter F. C. van der Horst een oriëntatiereis van enkele maanden naar West-Afrika maakte, en ds. Mackaay, die ons uitvoerig over deze nieuwe aanpak van het zendingswerk vertelden, wezen er op, dat toen in 1957 duidelijk werd, dat binnen afzienbare tijd Indonesië ge sloten zou worden voor Nederlandse zen dingsarbeiders, de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk contact op nam met enkele secretarissen van de Intern. Zen dingsraad, die aandacht vroegen voor een Islamproject, dat in Afrika zou begin nen. Men vroeg deze aandacht i.v.m. de Hervormde ervaring met de ontmoeting van Moslims in Indonesië. Voor dit Islam-project is onze oud stadgenoot dr. W. A. Bijlefeld, thans werkzaam in Jos (Nigeria), beschikbaar gesteld. Zo mogelijk wil de Raad nog en kele „Islamspecialisten" voor dit project beschikbaar stellen. De Raad hoopt dat theologen bereid zullen zijn zich hiervoor te specialiseren. In 1960 werden uitge zonden ds. C. B. Bot in het kader der Bazelse zending naar Noord-Ghana en dokter A. H. van Soest, zendingsarts, die in afwachting van een nadere bestem ming evenens werkzaam is in Ghana. Woorden- en geschenkenregen Ds. K. de Gier, schetste de moeilijk heden, die overwonnen moesten worden alvorens men het heuglijk feit van de officiële opening kon aankondigen. Reeds tientallen jaren tevoren had men, aldus ds. de Gier, besprekingen gevoerd. Deze waren echter alle op grote moeilijkheden gestuit. Pas in het jaar 1958 kwam het tot definitieve voorstellen. Men besloot een huis te kopen aan de Hooigracht in Leiden. Onder vakkundige leiding restau reerde men het en bouwde men het om tot een voortreffelijk geoutilleerd rust huis. Ds. de Gier dankte allen, die hun medewerking hadden verleend aan de totstandkoming van dit bejaardenoord. Tenslotte vestigde hij nog de aandacht op twee problemen, die hoewel niet Actie „Heitje voor een karweitje" begonnen Met een grondige schoonmaakbeurt van het bevrijdingsmonument dat voor het Haagse stadhuis staat, is vanoch tend de padvindersactie „Een heitje voor een karweitje", officieel begonnen. De actie zal het motto voeren „Op geruimd staat netjes". Wethouder Dettmeijer, die o.a. voor- zittter is van de plaatselijke commissie van de Nederlandse Padvindersvereni ging, zei na afloop dat hij deze jeugd- actie zeer waardeert als een bijdrage tol het kweken van meer beg'.-ip voor zindelijkheid buitenshuis. Hij wees in verband hiermee op de toenemende klachten van toeristen over de stads- vervuiling. De leiders van de padvinders bewegingen gaven hierop te kennen, eenzelfde actie als die van verleden jaar te overwegen. Padvinders hebben toen grote delen van Den Haag schoonge maakt. De wethouders S. M. Stolp en S. Menken in de keuken van het nieuwe rusthuis aan de Hooigracht. (Foto L.D./Holvast) van ernstige aard op een oplossing wachten. In de eerste plaats ontbreekt aan het overigens boven alle lof ver heven interieur een aquarium. Verder heeft men nog geen passende benaming kunnen bedenken. Ds. de Gier twijfelde er niet aan of het bestuur van het nieu we rusthuis stond open voor suggesties in deze richting. Lofwaardig initafief Als tweede spreker trad op de heer S. Menken, wethouder van Sociale Za ken. Deze betuigde de Gereformeerde ge meente namens de burgerlijke overheid zijn erkentelijkheid voor dit lofwaardig initiatief. Tevens sprak hij de hoop uit, dat in dit nieuwe rusthuis „de liefde zou mogen bloeien als rijkste vrucht van het Christendom". Rust Ds. H. van Gilst voerde namens de classis Amsterdam het woord. Na een samenvatting van de moeilijkheden, die voor de opening van het rusthuis waren overwonnen citeerde hij enkele toepas selijke bijbelteksten. Hij wenste de be woners een rustig levensavond toe. Hier bij legde hij vooral de nadruk op de geestelijke rust, die alleen in het ware Christendom kan worden gevonden. Naam Daarna sprak ds. de Boer. Hij wenste de gemeente geluk met de opening. Bovendien deed hij een voorstel: Als naam voor het rusthuis opperde ds. de Boer „De Palmboom", dit op grond van psalm 92, waarin wordt verhaald, hoe een palmboom fris is en vruchten blijft dragen tot in hoge ouderdom. Ouderling Oudshoorn bood in een kor te toespraak het bestuur een vloerkleed „Lest best", zo zal de familie Aniba er gisteren ongetwij feld over hebben gedacht toen aan het einde van een zeer druk bezochte receptie (ruim driehonderd personen boden gelukwensen aan) de on der-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heer C. F. Meerpoel, mevr. J. J. C. Anibade Heiden in „Het Gulden Vlies" de bronzen penning van de K. van K. ter hand stelde. Een en ander geschiedde ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van „de herberg aan de Witte Cingel", welke thans zij het geheel gemoderniseerd precies veertig jaar in handen van de familie Aniba is. De heer Meerpoel achtte het een bijzondere felicitatie waard, dat een middenstandsbedrijf het een eeuw heeft weten vol te houden. De heer Meerpoel schonk voorts in het kort aan dacht aan de plaats, welke deze „herberg" in lang ver vlogen tijden „op de grens van Leiden en Zoeterwoude" heeft ingenomen. Men stalde er toen paarden. Let spreker op de groei van de zaak, dan is hij de mening toegedaan „dat het oog van de meester hier het paard vet maakte". Voor de familie Aniba is het gisteren echter niet alleen bij deze penning gebleven. Tientallen bloemstukken, talrijke geschenken en fruitmanden, werden naast vele gelukwensen aangeboden. Behalve zeer vele zakenrelaties, vrienden en collega's van de Aniba's, verschenen ook deputaties van vele verenigingen, die geregeld in Café- Aniba vergaderen, de secretaris van de Leidse Midden standscentrale, de heer J. J. van der Kloot, sportvrienden en de chef van de afdeling Bijzondere Wetten van het Politiebureau, ter receptie. Onze foto toont het moment, dat de heer Meerpoel mevr. Aniba in het bezit van de penning stelt. In het midden de heer en mevrouw H. J. W. Aniba—Zirkzee. De Raad voor de Zending besloot in 1960 om twee van zijn secretarissen naar West-Afrika te zenden om na te gaan of daar voor de Herv. Zending mogelijk heden liggen voor het opnemen van nieuwe missionaire verantwoordelijk heden. Het rapport van deze twee secretaris sen, t.w. mr. Graaf van Randwijck en dokter Van der Horst, is besproken in de vergadering van de Raad voor de Zen ding van 9 maart. Deze bespreking is voortgezet in een speciaal daartoe bijeen geroepen vergadering, welke gisteren plaats vond. In de vergaderihg van de Raad voor de Zending is de vraag gesteld of de Hervormde Zending bij het bepalen van haar beleid niet verder moest zien dan alleen naar West-Afrika, waar men in vele opzichten in een zendings- en cul tuurpatroon terecht komt dat zeker voor mensen, die Azië kennen als „achterge bleven" moet worden beschouwd. Gevraagd werd ook of de Hervormde Zending niet de ontmoeting met de Is lam moet zoeken in de specifieke Islam- gebieden. Afrika roept Gezien dit rapport besloot de Raad voor de Zending gisteren de voorstellen van de heren Van Randwijck en Van der Horst te accepteren. Besloten werd een zendingspredikant beschikbaar te stellen voor Dakar in Sénégal. Deze man zal contacten zoeken met Moslims. Hij zal voor de vragen, die de urbanisatie stelt, komen te staan en de interkerkelijke hulpverlening in de vorm van de Cimade, die daar voortref felijk werk doet, ontmoeten. Besloten werd voorts voor Ghana zo mogelijk een psychiatrisch geschoold zendingsarts beschikbaar te stellen. Voorts werd besloten enkele artsen be schikbaar te stellen voor medisch zen dingswerk. Een jeugdleider zo mogelijk een wika, opgeleid aan de Horst zal be schikbaar worden gesteld voor de arbeid in Tamale, een stad, tevens scholencen trum met pl.m. 1500 leerlingen. Ook werd besloten 2 zendingspredikan ten beschikbaar te stellen voor Noord- Ghana. Over dit alles zal contact wor den opgenomen met de Zending in Bazel. Waarschijnlijk zullen er 2 artsen ge vraagd worden om samen te werken met de Schotse en de Methodistische Zending in Oost-Nigeria. In het Bamilekegebied (Kameroen) waar tot voor een half jaar een burger oorlog heeft gewoed, zijn nodig: 3 zendingspredikanten voor de opbouw der kerk aldaar, 4 zendingspredikanten voor de evangelisatie, 1 zendingspredi kant voor het nabijgelegen gebied der Bamounstammen, 1 jeugdwerker, 1 do cent aan de theologische opleidingsschool 2 zendingsartsen-chirurg, 1 rondreizend zendingsarts en enkele verpleegsters. Oegstgeest verwacht een deel van deze mensen van de Parijse Zending en een deel uit de Hervormde Kerk te kunnen mobiliseren. Ontmoeting met de Islam Mr. Van Randwjjck, die ons deze mid dag nog een indruk gaf van z(jn reis naar Afrika, wees er ons op, dat de ter reinen waar medewerking van de Neder landse Zending wordt gevraagd, liggen op het gebied van de zending onder hei dense volkeren en in de ontmoeting met de Islam, De heidense volkeren komen, aldus mr. Van Randwijck, in steeds sneller tempo in contact met de moderne cultuur. Nieuwe levensgewoonten, nieuwe le venspatronen dringen zich aan hen op. Hun totaal wereldbeeld wordt hierdoor aangeraakt en diep geschokt. Wat zij nodig hebben bij deze grondige verande ring van hun leven door deze voor hen nieuwe culturen is een nieuwe geestelijke levensbasis. Het christendom kan voor hen deze nieuwe levensbasis worden. Daarom ligt hier een taak voor de chris telijke zending. Het andere punt in Afrika is de ont moeting met de Islam. De Nederlandse zending heeft reeds jaren lang op dit gebied haar aandeel geleverd. In deze lijn wil zij voortgaan, door grondige stu- I die van de Islam in deze landen, deze beter te leren begrijpen en zo de ont moeting tussen christendom - Islam te kunnen bevorderen. Een en ander zal in nauwe samenwerking geschieden met de Farijse en Bazeler zending, die hier reeds werken. Zending laat Indonesië niet los Het aanvaarden van nieuwe missio naire verantwoordelijkheden betekent niet dat de hervormde zending Indonesië „opgeeft". Men zal geldelijke steun blijven ver lenen. De Hervormde Raad voor de Zen ding zal studiebeurzen blijven verstrek ken en meehelpen bij het opbrengen van traktementen voor hoogleraren en predi kanten voor de kerk in Indonesië. Na zo lange tijd, waarin zulke nauwe ban den ontstonden, is zo'n „breuk" ondenk baar, aldus meent „Oegstgeest".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3