Installatie N-Guinearaad <*A „Het zal waarachtig wel gaan Frankrijk wil debat over financiering der VN Hedenavond zet de N.T.S. haar duizendste journaal op scherm Met een enkel woord ~)A r Agenda WOENSDAG 5 APRIL 1961 Vervolg van pag, 1 De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot, legde tijdens de installatie van de Nieuw-Guinearaad in zijn toespraak de nadruk op het feit, dat de raad zich zal moeten beraden over de toe komstige ontwikkeling. ,Ik richt formeel de uitnodiging tot U", zo zei hij „om op een door U geschikt geacht moment, doch niet later dan over precies een jaar, uw inzichten kenbaar te maken over de wijze waarop en het al dan niet gewenst zijn van het vaststellen vaji een termijn waarbinnen het zelfbeschikkingsrecht zou moeten worden ver wezenlijkt, en dit op een nader overeen te komen wijze te bespreken. Bij monde van zijn vertegenwoordiger André Ganem heeft Frankrijk gisteren in de begrotingscommissie van de Al gemene Vergadering der VN verzocht de financiering van de volkerenorgani satie opnieuw grondig te bestuderen. Hij zei dat Frankrijk „tot zijn grote spyt" de verslagen van Hammarskjöld en van de adviescommissie voor begro tingskwesties over de kosten van het werk van de volkerenorganisatie in Kongo niet kon goedkeuren. In deze verslagen wordt aanbevolen voor 1961 120 miljoen dollar uit te trekken voor het werk van de VN in Kongo. „Men zou zich kunnen voorstellen", zo betoogde de Staatssecretaris, „dat eerlang als logisch complement van de raad een beperkt bestuurscollege in meerderheid uit landskinderen bestaan de in het leven zal worden geroepen om de gouverneur bU te staan. Een dergelijke constructie zou de vertegen woordigers van het volk van Nleuw- Guinea de gelegenheid bieden om op het hoogste niveau deel te nemen aan het werk van de uitvoerende macht. Termijn na beraad Hij verklaarde In dit verband voorts, dat Nederland met het tien-jarenplan voor ontwikkeling van Nieuw-Guinea geen termijn voor het verwezenlijken van het zelfbestuur heeft willen sugge reren. Herhaaldelijk is verklaard dat de beslissing over een termijn geheel wordt overgelaten aan gezamenlijk be raad, waarbij de opvatting van de Nieuw-Guinea-raad van bijzondere be tekenis zal zijn. Mr. Bot wees tenslotte op de voor de hand liggende samenwerking met Australië, aangezien dat land de ver antwoordelijkheid draagt voor de ont wikkeling van een deel van het eiland, waarvan de bevolking tot hetzelfde ras behoort, een verwante cultuur heeft en onder gelijksoortige natuurlijke omstan digheden leeft. Mevrouw Stoffels-Van Haaften ver klaarde dat de medezeggenschap van de raad vanzelfsprekend het recht inhoudt van toezicht op het gouvernement. Maar belangrijker nog achtte zij het feit, dat de raad door eigen initiatief positief kan bijdragen aan de verdere ontwikke ling van Nieuw-Guinea. De aanwezigheid van enige leden van het Nederlandse parlement bij deze plechtigheid is een symbool van de fa milieband tussen uw parlement en het onze, zo zei zij voorts, een band die zich openbaart door het gemeenschappelijk beginsel van vrijheid die naar wetten luistert en de gemeenschappelijke over tuiging dat het landbelang het beste wordt gediend door samenwerking van regering en volksvertegenwoordiging. „Wij willen niet dat deze familieband u zeer zal knellen", aldus mevrouw Stof fels, „maar wij zouden het wel op prijs stellen als u het zinnebeeld daarvan zou willen aanvaarden in de vorm van een geschenk voor het huis van uw raad". Mevrouw Stoffels zal in Hollandla de eerste paal voor het gebouw van de Nieuw-Gulnea-raad slaan. De Neder landse Staten-Generaal hebben besloten een verslering voor dat gebouw aan te bieden. Mevrouw Stoffels overhandigde aan het einde van haar rede een oor konde die dit besluit bevatte, verpakt in een kistje van palissanderhout met zilveren deksel. De Papoease afgevaardigde Jouwe, hoopte dat de raad in de naaste toe komst in de gelegenheid zal zjjn om ook Amerika persoonlijk te kunnen overtui gen. Daarom is het nodig dat de Pa poea's waar mogelijk, de gelegenheid krijgen om hun standpunt door eigen mensen voor het wereldforum, en met name in de V.N.naar voren te laten brengen. Daarom achtte hij het ook noodzakelijk dat voortaan het jaarlijk se verslag over de toestand in Ned. Nieuw-Guinea aan de V.N. niet uitslui tend wordt vastgesteld door de Neder landse regering, doch dat de Nieuw- Guinea-raad er een stem in krijgt. Een der Nederlandse vertegenwoordi gers in de raad, mr. J. O. de Rijke, vroeg souplesse van de overheid ten aanzien van de raad, en bereidheid om van het geen nog onvolkomen naar voren zal worden gebracht, de positieve kanten te zien. Aan de andere kant zal de raad moeten begrijpen, dat het gehalte van zijn toerusting niet, althans nog niet, in de juiste verhouding staat tot de hem bU de wet toegekende bevoegdheden. Dit zal grote zelfbeperking van de raads leden vereisen. Maar met wederzijdse bereidwilligheid en redelijkheid zou „het waarachtig wel gaan", meende hij. Feestelijkheden De installatie van de raad ging ge paard met uitgebreide feestelijkheden. Voor de plechtigheid in de stadsgehoor zaal begon, musiceerde de militaire ka pel voor het gebouw. Voorts staan er voor vandaag het ceremonieel inheien van de eerste paal voor het raadsge bouw door mevrouw Stoffels-Van Haaf ten op het programma, waarna er volks dansen zijn, een lampionoptocht van schoolkinderen, een ontvangst door de voorzitter van de Nieuw-Guinea-raad en een groot vuurwerk. De leden van de Nieuw-Guinea-raad zijn reeds een dag of tien in Hollandia. Zij hebben niet alleen kennis met el kaar gemaakt, doch ook reeds veelvul dig informele bijeenkomsten gehouden waarby o.a. de mogelijkheid van fractie vorming is besproken. Sommige leden hebben reeds verklaard dat zy onder- wysvraagstukken ter sprake willen brengen, in het Hjaander de middel bare opleiding voor Papoea's. Indonesië: „een manoeuvre" Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de installatie van de „zogenaamde Papoea-raad" een Nederlandse manoeu vre genoemd, bedoeld „om de Neder landse kolonialistische greep op Weste- ïyk Nieuw-Guinea, dat legitiem gebied van de Indonesische Republiek is, te versterken", zo meldt het Indonesische persbureau „Antara" uit Djakarta. /Tegelijk met de installatie van de raad blijven de Nederlandse kolonialis ten hun militaire macht in het gebied versterken en zy scheppen daarmee een explosieve toestand in dit deel van de wereld", zo zei hij. De woordvoerder, die zich bijzonder Ingenomen toonde met de Amerikaanse weigering om by de plechtigheid In Hollandia aanwezig te zyn, geloofde dat niemand zich door het denkbeeld van zelfbeschikking, zo als Nederland dat ziet, en dat volgens hem niets anders was dan een ver duurzamen van de Nederlandse kolonia listische overheersing, zou laten mis leiden. Anti a- en h-bom delegatie uit Japan 3 dagen in ons land In Amsterdam verbiyven op het ogen blik vier leden van de Japanse „Raad tegen a- en h- bommen". Zij zijn de landbouwdeskundige dr. IJ. Fukusjima, het hoofdbestuurslid van de Japanse on- derwysVereniging, de heer M. Hiragaki, het hoofdbestuurslid van de Japanse bond van overheidspersoneel, de heer S. Wada, en dr. F. Araki, lector in de pathologie aan de universiteit van Hi- rosjima. Reeds in begin februari is deze dele gatie uit Japan vertrokken voor een tournee door Europa met het doel „ook hier de beweging tegen het gebruik van a - en h- bommen en het nemen van proeven daarmee tegen te gaan". In de afgelopen weken heeft men bezoeken gebracht aan Zweden, Frankryk, België West-Duitsland en Oostenrijk. In ons land houden de leden van de delegatie drie lezingen houden: gisteravond de eerste in Haarlem, vanavond in De Bilt, en morgenavond in Amsterdam. Bij het vertrek uit Japan bevond zich ook nog een slachtoffer van de atoom ontploffing op Nagasaki onder het ge zelschap: de 30-jarige Senji Yamagu- chi. Een paar dagen geleden werd deze echter zo ziek, dat hy voortydig naar Japan moest terugkeren. De landbouwdeskundige, dr. IJ Fu kusjima, zette gisteravond in Haarlem het doel van de tournee uiteen. De be weging tegen a- en h- bommen is be gonnen na de proef van 1 maart 1954. Velen herinneren zich nog de gevolgen van Hirosjima. Het aantal doden was toen by zonder groot en ook thans, na zestien jaar ondervinden velen nog de gevolgen: mensen biyken plotseling aan bloedziekte of kanker te lyden. Velen durven geen huwelijk aan te gaan. uit vrees, dat het nageslacht slachtoffer zal worden van de vroegere bomontploffing, aldus dr. Fukusjima. Er zijn totnutoe zes wereldconferenties over de a- en h- bommen gehouden. De zevende volgt in augustus in Ja pan. „Bemoedigend" Het voorlopige antwoord van de Sowjet-Unie op de jongste voorstellen van de Verenigde Staten en Engeland om te komen tot een verbod van proe ven met kernwapens „is in bemoedigen de bewoordingen gesteld", aldus is in Genève vernomen. De Sowjetrussische afgevaardigde, Tsarapkin, verklaarde dat er thans aan- wyzingen zyn dat de Verenigde Staten bereid zym een verdrag te sluiten en dat hun geen overheersende positie geeft". Hy zei deze ontwikkeling toe te juichen. De Sowjetrussische regering bestu deert thans de Westelijke voorstellen en wil zo spoedig mogeiyk een verdrag sluiten waarby proeven met kernwapens „voor altijd" worden uitgebannen. Nieuwslezer komt meer in het beeld Binnenkort weekoverzicht naar de zondag De dood van Mistinguette, de schaak wedstrijd Euwe-Donner, de staking in IJmuiden en een kerstboomverbranding. Dat waren de nieuwsflitsen, welke het N.T.S.-journaal op 5 januari 1956 zyn kijkers voor het eerst voorzette. Met een bezetting van drie personen begon de journaalredactie op de bovenverdieping van een villa in Bussum. Vanavond gaat de duizendste uitzen ding de lucht in. Een uitzending, die zich bij het bereiken van deze mijlpaal niet bijzonder van de vorige onder scheidt. Behalve dan, dat men in de loop van deze vijf jaar beter geoutilleerd is, dat er geen drie, maar meer dan twintig personen aan het N.T.S.-jour naal werken en dat men de beschikking heeft over de beste binnen- en buiten landse reportages. Hoofdredacteur Carel Enkelaar, is niet ontevreden over de in de afgelopen vyf jaar bereikte resultaten. Hy zei ons dat, binnen de mogelykheden, die er waren, het N.T.S.-journaal is gegroeid tot een goed apparaat, dat voldoet aan de wensen van de kijkers. Niet, dat men bi.i het N.T.S.-journaal geen wensen meer heeft. Niets is minder waar. Er wordt steeds gewerkt aan uitbreiding en verbetering van het journaal. Plannen, die waarschynlijk binnen kort gerealiseerd zullen worden zyn de verschuiving van het weekoverzicht naar de zondag en een frequenter in het beeld komen van de nieuwslezer. Gemis By de journaalredactie wordt het als een gemis gevoeld, dat men op de vrij- WAT ZOU JE DOEN MET EEN MILJOEN? Dit is de titel van een nieuw dansplaatje van een graag gehoorde componist en tekstdichter. Uitgevoerd door het orkest Ger van Leeuwen. Een liedje, dat het „doen" zal en daarom meteen op een 45-toeren-plaat is gezet. Op de achterkant een al even geslaagd nummer: „Spaar me". En ongelooflijk maar waar: u krijgt deze echte grammofoonplaat voor slechts 75cent. Het is een dank-je-wel van de gezamenlijke Nederlandse spaarinstellingen aan de jongeren van Nederland, die in zo groten getale meedoen aan het Ideaal-Spaarplan De Zilvervloot. ledereen kan de plaat bestellen of dadelijk afhalen - zolang de voorraad strekt - bij de spaarbanken, de boerenleenbanken en de postkantoren. U hoeft geen kat in de zak te kopen. Want morgenavond om tien vóór zes gaat de première van deze plaat over de zender Hilversum I. I Zet allemaal de radio aan! Mis deze uitzending niet! 8;::.q DE ZILVERVLOOT voor jongeren dagavond geen actueel nieuws kan geven, omdat dan het weekoverzicht wordt gebracht. De bedoeling is nu. dat dit weekoverzicht verschoven wordt naar een minder belangrijk uur op de zondag, zodat men op vrijdagavond evenals op de andere avonden een ac tueel journaal kan presenteren. Voort-s is het streven erop gericht, dat meer dan totnutoe het gebruik was, de nieuwslezer in het beeld komt. Welis waar, zo deelde de heer Enkelaar mede, zal dit niet zo overmatig geschieden als dat in het buitenland het geval is, maar toch voelt men de behoefte, gebeurte nissen, die niet meer tijdig in beeld kunnen worden gebracht-, toch aan de kijkers mede te delen. Men wil hierbij niet naar volledigheid streven en de nieuwslezer zal dan ook nooit het beel dende nieuws overheersen. Anders De heer Enkelaar verklaarde, dat het televisie-nieuws een andere bewerking vergt dan het nieuws voor een krant. Met het tv-nieuws wil men een ant woord geven op de vraag, hoe dat nieuws nu eigenlijk was, waarby de jcurnaalredactie ervan uitgaat, dat- men door andere media reeds op de hoogte is van dit nieuws. Men moet, aldus de heer Enkelaar, het televisie-nieuws dan ook niet zien als een geïsoleerd appa raat, omdat het niet los te maken is van andere publiciteitsmedia. Door de ruimere inschakeling van de nieuwslezer wil men de kijkers niet alleen vertellen wat het nieuws van gisteren was, maar ook wat het van vandaag is. Als ideaal ziet de heer Enkelaar een grotere medewerking van zogenaamde free lance cameramensen in verschil lende delen van het land. Hierdoor kan het N.T.S.-journaal aan actualiteit win nen. Dit is wel het beste bewezen by de scheepsbrand by Lobith, waar een ca meraman-correspondent van de N.T.S. reeds de eerste opnamen had gemaakt, voordat de N.T.S.-ploeg ter plaat-se was. Terugzien By het bereiken van deze duizendste uitzending kan de journaalredactie terugzien op een periode van ingespan nen arbeid. De journaalmensen reden meer dan een half miljoen kilometers in het binnenland, zonden 3000 binnen landse en 10.000 buitenlandse reportages uit en verwerkten alleen al voor het binnenland 200.000 meter film. Het verwijt, dat de N.T.S.-redactie wel eens wordt gemaakt, dat men teveel aandacht aan de buitenlandse reportages schenkt, wyst de heer Enkelaar van de hand,, omdat, naar zijn mening, de Ne derlandse kijker te nauw bij het bui tenland betrokken is dat men dit zou moeten verminderen. De Nederlander is van nature internationaal geïnteres seerd en heeft behoefte aan en belang stelling voor internationale gebeurtenis sen, die men momenteel langs de snelste weg in Bussum kan verwerken. BINNENLAND Er komen 1068 man tekort op de voorlopige organieke 6terkte van het korps Rijkspolitie. Deze voorlopige orga nieke sterkte bedraagt 5761, zodat het tekort neerkomt op 18,5%. Het tekort is het grootst bij de landgroepen: 19,1%. De verkeersgroepen en de parketgroepen heb ben een tekort respectievelijk van 16,3 en 16%. Een en ander blijkt uit een over zicht, dat minister Beerman voegt bij zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kolfschoten (K.V.P.). De luchtpostsluitingen voor de op varenden van Hr. Ms. Plet Hein en Hr. Ms. Amsterdam zijn vastgesteld op: 8 april ten 0800 uur; 15 april 0800 uur; 19 april 10.30 uur; 21 april 10.30 uur; 29 april 08.00 uur; 3 mei 10.30 uur; 12 mei 13.00 uur; 16 mei 10.30 uur; 20 mei 13.00 uur; 23 mei 10.30 uur; 31 mei 13.00 uur. De breven dienen geadresseerd te zijn: p/a. Amsterdam C.S.-Marine. De A.R.-kieskringcentrale en de C.H.-kamerkrlng houden op donderdag 6 april in Pulchrl Studio ln Den Haag een gemeenschappelijke ledenvergadering. Sprekers zullen zijn de minister van Volkshuisvesting en Bouwnyverheid, mr. J. van Aartsen en de minister van Eco nomische Zaken, de heer J. W. de Pous. By de bouw van een nieuwe tank voor Shell ln Europoort ls gistermorgen de 46-Jarlge arbeider M. van den Engel uit Spykenlsse dodelijk getroffen door een vallende plaat. De heer Van den Engel was ln dienst van een aannemers- bedryf, dat ter plaatse werkzaam is. Hij was getrouwd en had drie kinderen. Gistermiddag ls een groep van Ne derlandse hoogleraren met het KLM-iyn- toestel van Schiphol naar New York ver trokken. Zij maakt de reis op uitnodiging van de European Productivity Agency van de OEEC en zal een studie maken van onderwys en onderzoek op het gebied van de bedryfswetenschappen. De groep staat onder leiding van prof. dr. J. L. Mey, hoogleraar ln de economie aan de Ryksunlversiteit ln Groningen. Op 10 mei a.s. wordt het gezelschap aan boord van de „Nieuw Amsterdam" ln Nederland terug verwacht. Des nachts ls ln een cel ln het po litiebureau overleden een 51-Jarige man uit Almelo. Deze was ln staat van dron kenschap aangetroffen ln de Haaksber gerstraat te Enschede. Gistermorgen ls de 6-Jarlge Edward Hubert Rosenbaum uit Santpoort uit de trein Coevorden-Dalen (Dr.) gevallen. Het kind was op slag dood. Het kind zat met zyn ouders, die met vakantie in Ommen logeerden, ln de trein, die om 11.06 uit Coevorden naar Emmen ging. Vermoe- deiyk heeft de Jongen met het slot van de deur gespeeld, want na het ongeluk kon men geen defect aan het slot vinden. Treinreizigers trokken onmiddellijk aan de noodrem, maar directe hulp kon het verongelukte kind niet meer helpen. De ministers van Defensie van Ne derland, West-Duitsland, België en Italië zijn gisteren in München bijeengekomen om te spreken over de gemeenschappe lijke produktie van de „Starfighter", de opleiding van piloten en technici en an dere kwesties, die met de ingebruikne ming van dit toestel verband houden. Op alikt punten werd overeenstemming be- Er is een wetsontwerp Ingediend tot wijziging van een aantal sociale wetten ln verband met de Invoering van de ver korte werkweek. Het gaat hier om de coördinatiewet sociale verzekering, de ziektewet, de ongevallenwet, de land- en tuinbouwongevallenwet. de werkloosheids wet en de kinderbijslagwet. Hierdoor wordt een oplossing mogelijk voor de problemen, die zich ten aanzien van de heffing van de Ingevolge die wetten verschuldigde premiën. zowel als ten aanzien van de vaststelling van de uitkeringen bij een kortere werkweek dan van 6 dagen voor doen. De geldende wettelijke bepalingen voorzien daar niet in. Mr. P. F. J. de Kok, voorzitter van de Vereenlglng voor den Effectenhandel, heeft aan de leden meegedeeld, dat hij voornemens ls op 17 mei a.s., na de Jaar- ïykse ledenvergadering, als voorzitter van de vereniging af te treden. De reden van zijn besluit is gelegen ln het feit, dat het hem te bezwaariyk ls gebleken voort te §aan met de vele extra werkzaamheden. ie het uitoefenen van het voorzitter schap met zich brengt. Op 6 mei zal het honderd Jaar ge leden zyn, dat Rablndranath Tagore, dichter, componist, schilder, wijsgeer, pe dagoog en humanist, werd geboren. In verscheidene landen worden herdenkin gen voorbereid om deze figuur van het internationale plan te eren. In ons land ls het „Nederland» Tagore Com,lté 1961" gevormd, een werkcomité, dat ln ons land te houden herdenkingen van Tagore zoveel mogelijk zal coördineren. H.M. de Koningin heeft zich bereid verklaard het beschermvrouwschap te aanvaarden. BUITENLAND - Zes leden van de oppositie ln Por tugal, die enige tijd geleden uit vrees voor arrestatie asiel hadden gezocht in de Bra ziliaanse ambassade, zijn gisteren met een Braziliaans vliegtuig naar Rio de Janeiro vertrokken. Ex-konlng Zog van Albanië is giste ren met spoed naar een ziekenhuis ln de Paryse voorstad Suresnes overgebracht. Hij ïydt aan een maagzweer en een ern stige leverkwaal, zyn toestand is zorg wekkend. Zog werd geboren in 1895. In 1924 werd hy president van de republiek Albanië, vier jaar later koning. De Ita lianen zetten hem in 1939 af. De Amerikaanse volkszanger Pete Seeger is gisteren in New York tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zich ln tien gevallen zou hebben schuldig gemaakt aan „minachting voor het Congres". De 42-jarlge Seeger had ln 1955 geweigerd tegenover de Huiscom missie inzake on-Amerlkaanse activiteit te antwoorden op vragen over zijn poli tieke overtuiging en zyn politieke con tacten. Hy noemde dergelijke vragen ,,on- fatsoeniyk en immoreel". De Veiligheidsraad komt morgen middag bijeen ter bespreking van een klacht van Jordanië over het voornemen van Israël om op 20 april een grote mi litaire parade in het verdeelde Jeruzalem te houden. Op die dag zal het dertien- Jarig bestaan van Israël worden her dacht. Jordanië heeft de parade een „mi litaire provocatie" genoemd. Van Israë lische zijde is verklaard, dat Jordanië een kwestie maakt van een zaak van gering belang. De Koning van Jemen, Imam Ach- med, is buiten gevaar en zyn gezond heidstoestand gaat snel vooruit, aldus heeft de Italiaanse professor Stefani gis teren bi) zyn terugkeer te Rome gezegd. Prof. Stefani was na de aanslag verzocht naar Jemen te komen De Koning heeft, aldus Stefani. verscheidene wonden aan zijn benen. Hy heeft een gebroken dy- been. Het verkeer tydens het paas-week- elnde in België heeft elf doden en onge veer 100 zwaar gewonden geëist, aldus beeft de Belgische rijkswacht gisteren meegedeeld. Er zijn 761 ongevallen op de weg geregistreerd tussen 1 en 3 april tegen 633 in 1960, toen zes mensen by verkeersongelukken het leven verloren. In het dodencyfer zyn niet begrepen de slachtoffers, die tydens het vervoer naar het ziekenhuis of daarna aan de verwon dingen zijn bezweken. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I. 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. Act. 18.30 R.V.U.: Techniek en beeeldende kunst, door W. A. Keuzenkamp. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kanttekeningen. 19.20 VARA -Varia en gram. VPRO: 19.30 Voor de „-Ugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Otello, opera. In de pauze (pl.m. 21.30): Tussen mens en nevelvlek, lezing. 22.20 Zestig Jaar levenservaring, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Otello, opera (verv.J. 23.15 Klankstudies. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. NCRV: 18.00 Koorzang. 18.20 Gram. 18.30 Kongo tussen hoop en vrees, rep. 18.40 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Leger des Hellsmuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Koperork. 20.10 Bij de gratie Gods. klankb. 21.40 Omroepdub- belkwartet. 22.00 De Kerk op wieltjes, klankb. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennleuws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 V. d. Jeugd. NTS: 17.30- 17.40 Intern, leugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Installatie Nieuw-Guinea Raad. AVRO: 20.40 Sportpanorama. 21.10 Zangrecital. 21.30 TV-film. 22.10-22.40 Lit teraire gedachtenwisseling. uaguj-a^auv-iSA :ua3uissoido PICTOGRAM Tm - 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l Voorbreidingscommissie voor derde T. H. De minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen heeft bU beschikking ingesteld de commissie voorbereiding derde Technische Hogeschool met als taak het opstellen van concrete voor stellen ten aanzien van de voorbereiding van de oprichting van een Technische Hogeschool in het oosten van het land. WOENSDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde: Film première „Netsuke" van Nioo Crama. 8 uur nam. DONDERDAG 't Boshuis: Opening bazaar hervormde Boshuizerwyk. 2.30 uur nam. De Harmonie: Jaarvergadering Expogé. uur nam. Het Gulden Vlies: Receptie 40-Jarlg be staan Machinefabriek Den Holder. 24 u. nam. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehova's Getuigen. 5.20 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Leidse Assurantieclub. Spr. mr. K. T. Mendelts over „Interessante WA-schaden". 7.30 uur nam. VRIJDAG Inst. voor Preventieve Geneeskunde: Ledenverg. Vlro. Sprekers mej. dr. B. J. v. d. Berg en dr. W. Wlnsemlus over het voorkomen van ongevallen. 2 uur nam. Lutherse Kerk (consistorie): Gespreks- krlng Oecumenische raad. „De overwin nende macht van de liefde". 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm., Bybelstudie; 11 uur voorm. ds. J. A. de Ruiter, van Rotterdam. Den Burcht (grote zaal): Toneelavond „Ons Grunnegerlaand". 7.45 uur nam. De Harmonie: Afscheidsreceptie A. J. Schoneveld als voorzitter W.B.V. „Eensge zindheid". 35 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.20 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Zyistra. 10 uur nam. MAANDAG Rest. Van der Heyden: Receptie mej. M. Laken („De Faam"). 2.3.30 uur nam. Schouwburg: R.-K. Toneelgroep .De Gastspelers". „Daar liegen we ons uit". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Culturele avond Ned. Chr. Reisver. Spr. mevr. Staal met dia's uit Kroatië en Servië. 8 uur nam. Steenschuur 6: K. en O.-werkcursus. Kamperen o.l.v. D. L. van Elk. 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater speelt „De Koningin en de re bellen". 8 uur nam. Rembrandtstraat 17: Aandeelhouders vergadering NV Riedel Llmonadefabrieken. 8 uur nam. St.-AntoniusclubhuisJaarvergadering Hengelaarsbond voor Lelden en Omstre ken. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Modeshow firma S. van Egmond voor Ned. Ver. van Huis vrouwen. 2 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)N.R.V. Trektocht door 62 landen. 8 uur nam. Oegstgeest. (Witte Huls): „Ge meentebelang Oegstgeest". Spr. G. Thole Beishuizen „Cairo en Memphis". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Pelikaanstraat 1 (hoek Oude Vest) Tentoonstelling werk van J. Schlechter. Geopend 102 en 4—7 uur (t/m. 12 april). Ryksmuseum Geologie eD Mineralogie v d Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u BIOSCOPEN Studio: „De witte wildernis". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en maandag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR DONDERDAG 6 APRIL Hilversum 1, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Huishoudeiyke zaken, praatje. 11.15 Gram. 11.45 Boek- bespr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.30 Dansmuz. 14.00 Kamermuz. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Metropole ork. 15.30 Voordr. 15.50 Three's company, minia tuur-opera. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Jazz. 17.50 Regeringsultz.: De zilvervloot brengt goed nieuws voor grammofoonplaatlief hebbers. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 V. d. Jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Eur. Jeugdvoetbal- toernooi in Portugal. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Liedjes en Koek en ei. hoorsp. 20.00 Nws. 20.05 Zar und Zimmermann, opera. 21.05 Om de eer, hoorsp. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotarla. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. kind. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewyde muz. 12.00 Middag klok noodklok. 12.04 Lichte muz. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nw6. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Promenade ork. en sol. NCRV: 14.00 Theaterork. en sol. 14.30 Kamerork. en soliste. 15.30 Dubbelkwar- tet en orgel. 16.00 Bybeloverdenking. 16.20 Planorecital. 16.45 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte uz. NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Vocaal ensemble. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radio- krant. 19.50 Pollt. lezing. 20.00 Gevar. progr .21.30 Gram. 21.50 Periodieken-pa rade. 22.00 Kerkorgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Mllit. ork. 23.30 visie op de toekomstige ontwikkeling van de beroepskeuzevoor lichting. toespr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Fllmbespr. 20.50 Iphlgeneia, TV- spel. 22.30 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.50 Toespr. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Quiz. 13.40 Auto biografie. 14.00 Planorecital. 14.30 Uncer tain glory. 15.00 Lichte muz. 15.45 Kri tieken. 16 30 Gevar. muz. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Hoorsp. 20.30 Gram. 20.45 Radio Link. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.30 Recital. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. muz. 12.31 V. d. arb. 13.00 Gevar. muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.45 Muz. by het werk. 15.31 Mrs. Dale's dagb. 16.45 Uitsl. races. 16.48 Gram. 17.31 Lichte muz. en her. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Quiz. 20.00 Samenzang. 20.31 Brlevenbeantw. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Gevar. muz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Jazzmuz. 23.31 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. en weer ber. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Balletmuz. 16.30 Kamermuz. uit de barok-tyd. 17.00 Nws. 17.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.15 Gevar. muz. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Dansmuz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Klass. muz. 14.05 Ka mermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelrecital. 20.00 Ork. conc. 21.45 Muzlk. nws. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Kamermuz. 14.50 Gram. 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Klass. muz. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Vrye politieke tribune. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Ka mermuz. 22.55 Nws. 23.00 Einde. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 17.00 Nws. 17.30 Zangrecital. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.30 Hoorsp. Daarna: Nws. I.uxor: „G. X. Blues". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag en maandag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Zorg dat Je er by komt". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag en maandag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: "The Goldrush". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag en maandag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Winden waaien om de rotsen" (14 Jr). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag en maandag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Kom van dat dak af". A.l. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag en maandag 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Bernardino met het leuke toetje". Astra-theater Wassenaar: vrydag 8 u. zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur La Paloma. A.l. Maandag 7 en 9.15 uur uur; dinsdag - woensdag 8 uur Freddy die gitarre und das Meer. A.l. Zondag t/m woensdag 2.30 uur Als myn grote broer dat wist. A.l. Donderdag besloten voorstelling. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend Centraal-Apo- theek, Breestraat 74, tel. 20552. Bij geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Ypenburg VlLsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Llmburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München ZÜrlch Genève Locarno Wenen Innsbrucl: BelgTado Rome AJacclo MadTid Mallorca Lissabon regen regen geh. bew. geh. bew. regen geh bew geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbewolkt licht bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen geh bew. zwaar bew. geh bew zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. half bew. half bew. licht bew. geh. bew zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt geh. bew. 11,8 S3. ZW 10 7 5 7 z 5 8 8 10 z 4 10 9 4 4 8 2 11 8 13 2 wnw w.stil w.stll 10 7 2 0.1 w.stil 5 z 5 12 10 4 is 4 16 2 18 1 24 2 20 4 19 9 12 11 9 ZO 3 9 Z 2 15 zzo 4 18 zzo 1 19 wzw 8 20 w.stil 15 zo 4 21 w 4 20 w.stil 21 w.stll 20 ono 1 19 w.stll 22 ono 4 zzo 5 20 5 1 8 0.1

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2