GIFTIG GAS ONTSNAPTE IN SCHIP BIJ R.D.M.: VIJF DODEN INSTALLATIE N-GUINEARAAD IN FEESTELIJK HOLLANDIA Bom ontploft in Parijse Beurs: vele gewonden A.V.R.O. TELEVISIE HET IS ZOVER! DAT IS HET! WEERBERICHT Tientallen arbeiders bedivelmd Boodschap van Koningin Juliana: „zichzelf zijn en blijven!" Toespraken (§uct ^ÏUe Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 5 APRIL 1961 No. 30321 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vaD Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ernstig ongeluk te Rotterdam Verschrikkelijk waren de gevol gen, toen vanmorgen in de machi nekamer van een bij de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij in reparatie zijnd schip koolzuurgas uit een brandblusinstallatie kon ontsnappen. Tenminste vijf doden vielen er te betreuren, terwijl meer dan dertig personen door dit ge vaarlijke reukloze gas bedwelmd zijn geraakt. Het drama speelde zich af in de machinekamer van de Liberiaanse olie tanker „Mathieson" in dok acht van de Itotterdamsche Droogdok Maatschappij. Een ploeg arbeiders was daarin bezig een brandblusinstallatie te testen, welke gevuld was met koolzuurgas. Hoe het Morgen formateur Belgisch kabinet? O (Van onze Brusselse correspondent) Pierre Harmei, C.V.P.-minister in de demissionaire regering, zal morgen zijn definitieve rapport over de mogelijkhe den van een kabinetsformatie aan Ko ning Boudewijn uitbrengen. Hij heeft met zeer veel personen uit het politieke, sociale en financieel-economisch leven gesprekken gevoerd. Zo heeft hij giste ren uitvoerig de standpunten gepeild in verband met het probleem der Vlaams- Waalse verhoudingen en vandaag zou hij enige deskundigen op het gebied van de middenstand, en tot slot nog maals de voorzitters van de 3 grote partijen ontvangen. Ik hoop dat het land, zo zei de in formateur gisteren, dat de Koning nog donderdag een formateur zal aanwij zen. Inmiddels hebben ook de beide contactcommissies, die moesten onder zoeken in noeverre de programma's resp. van de katholieken en socialisten en van de katholieken en liberalen met elkaar in overeenstemming zouden zijn te brengen, hun werk vrijwel beëindigd. In bevoegde kringen meent men, dat een drieledige regering weinig of geen kans meer heeft, dat een regering van liberalen en katholieken reeds direct op verzet van de socialisten zou stuiten (het .wekelijks hoofdartikel van Spaak in „Le Peuple" heeft dat duidelijk te verstaan gegeven), zodat de coalitie van BSP en CVP de enige weg uit de hui dige kabinetscrisis schijnt. Toespraak van Koningin Juliana Na de installatierede van gouver neur Platteel werd een geluidsband gedraaid met de volgende toespraak van H.M. de Koningin: „Leden van de Nieuw-Guinea- raad, ik wens U veel geluk en vol doening toe bij al uw arbeid voor uw land en volk! In Nederland is er vreugde om dat gfj heden uw werk begint. Het is de eerste stap op de weg, die leidt naar de uitoefening van het recht tot zelfbeschikking door uw volk. Moge die weg kort blijken te zijn. Weest uzelf. Blijft uzelf, in de vorm, die gij zelf zult kiezen, zoals uw eigen aard U dat zal ingeven. Nederland voelt zich, zoals gij weet, in vriendschap en naar eer en geweten gebonden, U in staat te stellen en de waarborgen te geven, vrij over uw eigen lot te kunnen beslissen. Dit immers is ons enige doel. Want aan ieder mens en ieder volk komt het recht toe op vrijheid en onafhankelijkheid, en allen moe ten zy dit recht mogen uitoefenen, zo zij dat willen. De taak van uw raad is het, thans die beslissing nabü te brengen. Nederland wenst uw volk zo spoe dig mogelijk een waardige en gelijk waardige plaats te zien innemen in de gemeenschap der moderne we reld en op het forum der Verenigde Naties. Ook volgt Nederland met sympa thie de soortgelijke ontwikkeling als bij U, die plaats heeft in de oos telijke helft van uw groot eiland. Mijn allerbeste wensen vergezel len bij uw verantwoordelijke ar beid en uw grootse taak nu, en voor de toekomst," aldus Koningin Juliana. OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Enkele opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Over het algemeen dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 u.) 6 APRIL Zon op: 6.05 uur; onder: 19.21 uur; Maan op: 0.14 uur ;onder: 9.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.28 en 18.53 uur: laagwater te 2.12 en 14.36 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's mogelijk was weet men nog niet, maar een deel van dit gevaarlijke gas ont snapte. Stuk voor stuk raakten de man nen, die in de machinekamer waren be dwelmd. Onmiddellijk werd groot alarm ge maakt. Er kwam een uitgebreide, goed georganiseerde hulpactie tot stand. Man nen, voorzien van zuurstofmaskers dron gen de gevaarlijke ruimten binnen. De geneeskundig dienst maakte ook groot alarm, vrijwel al het beschikbare mate rieel werd ingezet. De brandweer rukte eveneens uit met veel materieel. De ziekenauto's reden af en aan met bedwelmden, soms twee of drie in één auto. Later werden ook grote ambu lancewagens ingezet. Op de route naar de Droog Maatschappij door de stad hield de polite de kruispunten vrij om Ned. Jeugdorkest oogstte succes in Milaan Het Nederlandse „Nationaal Jeugd orkest" van „Jeugd en muziek", uitge nodigd in Milaan om in het kader van het 16de wereldcongres van „Jeunesses musicales" een concert te geven in Mi laan, oogstte gisteravond een ovatie van het deskundige publiek, dat de concert zaal van het Triënnale gebouw in het bekende Milanese Sempione park vulde, voor de uitstekende vertolkingen, het jeugdige enthousiasme en de uitstekende discipline. Het programma werd geopend met „Redemption" van César Franck. Daar na speelde de jonge Nederlandse solist (oud lid van het Nationaal Jeugdorkest) Joep Terwey het fagotconcert van Mo zart waarvoor hy een ware ovatie kreeg. Het Nationaal Jeugdorkest vervolgde met het „concert voor orkest" van de Nederlandse componist Hans Kox, die dit werk speciaal voor het orkest schreef. Na de pauze werd het programma be sloten met de Vierde Symfonie van Dvorak, waar de 90 jongens en meisjes tussen de 14 en 25 jaar, onder de inspi rerende leiding van dirigent Nico Her mans, sedert de oprichting dirigent, eveneens een daverend applaus mee oogstten. aan de ziekenauto's een zo snel moge lijke doortocht te kunnen verlenen. Deze reden, voorafgegaan door motoragenten, naar ziekenhuizen. Tegen kwart voor één vanmiddag het eerste alarm werd tegen het middaguur gegeven ging het vervoer van de bedwelmde arbeiders nog steeds door. Brandweermannen met gasmaskers waren toen ook nog in de machinekamer om na te gaan of inder daad iedereen uit de gevaarlijke omge ving was weggevoerd. De arbeidsinspec tie is onmiddellijk met het onderzoek begonnen. Tegen half twee vanmiddag waren alle bedwelmden naar boven gebracht, maar het vervoer ging nog steeds door. Van de zijde der geneeskundige dienst in Rotterdam vernamen wij, dat vijf ar beiders op weg naar of in het ziekenhuis waren overleden: twee bankwerkers, een koperslager, een elektricien en een ketel- bikker. Alle ziekenhuizen in de stad hebben bedwelmden opgenomen. Zelfs zijn er naar het gemeentelijk ziekenhuis in Den Haag gebracht. Men beweert, dat er ook naar Haagse ziekenhuizen zouden zijn vervoerd. De GG en GD heeft praktisch al haar materiaal ingezet. Van een ooggetuige vernam onze Rot terdamse correspondent dat er beneden- deks 36 werklieden bezig waren. Prak tisch allen zijn ze bedwelmd. Behalve deze werklieden is dit ook gebeurd met de bemanningsleden van de Liberaanse tanker. De „Karei Doorman" naar Ned. Antillen Volgens het dagblad Beurs- en nieuwsberichten zou de Marineleiding overwegen het vliegdekschip Karei Doorman een langdurige reis te laten maken naar het Caraibische gebied en tevens een bezoek laten afsteken aan Canada. Over de samenstelling van het smal deel. waarvan de Karei Doorman het vlaggeschip is, kan men volgens het blad nog geen mededelingen doen. Men heeft het Caraibische gebied, met als basis de Ned. Antillen gekozen, om dat daar doorgaans gunstig vliegweer heerst, zodat intensief geoefend kan worden. De Marinevoorlichtingsdienst kon dit bericht niet bevestigen. Zo er al plan nen in die richting bestaan, aldus werd verklaard, zijn deze nog niet definitief. Evian-conferentie hangt nog steeds aan zijden draad Voor de Franse regering begint de conferentie van Evian nog steeds aan staande vrydag, maar de FLN heeft de Zwitserse regering al meegedeeld dat zijn delegatie „niet op de vastgestelde datum" in Genève zal verschijnen De besprekingen tussen Frankrijk en de FLN hangen aan een zijden draad. De Amerikaanse ambassadeur in Tu nis, Walter Walmsley, heeft maandag koffie gedronken met twee leden van de FLN-regering en de Russische ambas sadeur heeft een onderhoud gehad met premier Bourguiba. De besprekingen in Tunis staan met elkaar in verband: de Amerikaanse regering heeft gepoogd na te gaan of Russische druk de oorzaak is van de Algerijnse strakheid aan de vooravond der besprekingen in Evian. Het onderhoud van Walmsley met twee leiders van de FLN heeft in Frankrijk weinig goeds opgeleverd. Op democratische wijze verwezenlijkt Ned. Nieuw-Guinea is vanochtend om 9 uur plaatselijke tijd een nieuwe fase in zijn ontwikkeling naar zelfbeschkking begonnen met de installatie van de Nieuw-Guinearaad, de volksvertegenwoordiging voor het gehele, 700.000 inwoners tellende gebied. De 28 leden van de raad hebben bij hun installatie door gouverneur Platteel in Hollandia in een Koninklijke boodschap het advies meegekregen, „zichzelf te zijn en te blijven, in een vorm die zij zelf kunnen kiezen zoals hun eigen aard dat ingeeft". In de Stadsgehoorzaal van Hollandia, de voorlopige behuizing van de raad, waar onder grote belangstelling van autoriteiten uit Nieuw- Guinea, Nederland en het buitenland de installatie plaatsvond, klonk na de openingstoespraak van de gouverneur, dr. P. J. Platteel. de stem van Koningin Juliana vanaf een geluidsband. (Men zie elders). nu alle beschikbare krachten worden in geschakeld. En nu daarenboven de be handeling der publieke zaak in de open baarheid der raadsvergaderingen zal geschieden, zijn alle voorwaarden aan wezig om de totnutoe zo open en goede verhouding tussen Nederlanders en Pa poea's blijvend te behoeden. In zulk een sfeer kan de Nederlandse steunverlening even van harte worden aanvaard als zij wordt gegeven. „De voortekenen zijn gunstig", aldus gouverneur Platteel, want wie zou menen bij zijn komst hier een land te betreden vol onrust, span ning en strijd, ontdekt spoedig dat het tegendeel waar is. Dank aan anderen Minister Toxopeus legde er de nadruk op dat de instelling van de, op demo cratische wijze gekozen volksvertegen woordiging, niet alleen voor Ned. Nieuw- Guinea, doch ook voor het Koninkrijk als geheel van de grootste betekenis is. Hy bracht de dank van de Neder landse regering over aan de regering van Australië, Frankrijk, Nieuw-Zee- land, en Engeland, die door het zenden van afgevaardigden luister aan de plechtigheid bijzetten en de betekenis ervan onderstreepten. Het verheugde hem dat „die medeleden van de Zuid- pacific commissie blijk hebben willen geven van hun belangstelling in de staatkundige ontwikkeling van een der gebieden in hun deel van de wereld". De V.S., die ook lid zijn van de Zuid- Pacific Commissie, hebben zoals bekend, de uitnodiging niet aanvaard. De heer Nicolaas Jouwe een der Papoease leden van de raad die het woord voerde, ver klaarde in dit verband dat de Papoea's „teleurgesteld en gegriefd zijn dat Ame rika, dat zich de kampioen noemt van de democratie en zelfbeschikkingsrecht, en in welk land wij, bewoners van de Pacific, altijd een groot vertrouwen heb ben gehad, verstek laat gaan." Minister IToxopeus bood namens de Nederlandse regering aan de raad een geschenk aan: een bibliotheek als hand wijzer en bron van informatie voor het dagelijkse werk. Als eerste bijdrage en symbool voor het gehele geschenk over handigde de minister aan de raad het driedelige werk van Amos J. Peaslee ge titeld: „constitutions of nations". Slot pag. 2 Kennedy-Macmillan over kwestie Laos De Amerikaanse en de Britse minis ters van Buitenlandse Zaken, Rusk en Lord Home, hebben gisteren in Was hington viereneenhalf uur met elkaar gesproken ter voorbereiding van de be sprekingen die president Kennedy en minister-president Macmillan vandaag zouden hebben. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zenden de communisten nog steeds per vliegtuig wapens naar de opstandelingen in Laos. De gevechten hebben echter niet veel meer te beteke nen. Er is geen grote actie meer ge weest tussen de strijdkrachten van pre mier Prins Boen Oem en die van de communistisch-gezinde opstandelingen die Prins Soevanna Phoema steunen. Volgens militaire kringen in Vien tiane zouden Russische iljoesjin-vlieg- tuigen meer dan 300 parachutisten heb ben neergelaten op een punt negen kilo meter ten noorden van Vang Vieng, het voornaamste steunpunt der regerings troepen op de weg VientianeLoeang Prabang. Deze valschermtroepen, be staand uit een geheel bataljon Noord- vietnamezen, zouden maandag zijn neergelaten uit vier Iljoesjin-vliegtui- gen, die drie vluchten boven het betrok ken gebied maakten. INDONESIË: „WIJ ZIJN BEREID TOT DE AANVAL" Generaal-majoor Djatikoessoemo. mi nister voor verbindingen en oud-com mandant van Noord-Sumatra, heeft gis teravond gezegd dat het Indonesische leger bereid is op elk tijdstip West- Iran binnen te vallen als de staatslei ders opdracht daartoe geven. Hij zei dit in een toespraak die hy namens chef-staf Nasoetion hield op een by- eenkomst van geniemilitairen. Koning Boudewijn en Koningin Fabiola van België hebben een be- zoek gebracht aan Oostende, waar zij een vissersvaartuig als verlaat huwelijksgeschenk kregen aange boden. Voor dit jonge vissertje was het de grote dag van zijn leven By de plechtigheid, die werd geopend door gouverneur Platteel, is het woord gevoerd door de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, zijn staatssecretaris mr. Th. H. Bot, mevr. mr. J. M. Stoffels -Van Haaften die als vice-voorzitter van de Tweede Ka mer een geschenk van het Nederlandse parlement aanbood de gouverneur van Australisch Nieuw-Guinea Cleland, de Australische senaatsvoorzitter sir Alister Mcmullin en o.m. enige Pa poease leden van de Nieuw-Guinea raad. Hulp en steun Gouverneur Platteel zegde de raad toe, dat hij alle hulp en steun zal geven die nodig is. Voor het welzijn van het land is er alles aan gelegen, dat de raad goed geinformeerd en gedocumen teerd zijn beslissingen kan nemen, zo ze: hij. Er zullen daarom zo spoedig mo gelijk een aantal studiegroepen worden gevormd, die elk globaal het terrein zul len omvatten van een der diensten van algemeen bestuur. Voorts kondigde hij aan, dat uit de ontwerp-begroting voor volgend jaar, die spoedig by de raad zal worden ingediend, blijken zal dat een ruim deel der landsmiddelen 17 meer dan dit jaar voor de econo mische ontwikkeling is bestemd. De uit gaven voor onderwijs zullen zelfs 25 hoger zijn. De gouverneur constateerde dat de raad, die voor de eerste zitting 16 geko zen en 12 benoemde leden omvat, op waarlijk democratische wijze tot stand is gekomen. De verkiezingsstrijd heeft geen scheuring teweeg gebracht. Men heeft kunnen zien hoe Papoea's Neder landse kandidaten steunden en Neder landse kiezers Papoease. Er is een bron voor verhoogde krachtsinspanning aan geboord, aangezien uit vrije overtuiging Kort na sluiten van effectenhandel (Van onze Parijse correspondent) Ofschoon zij ook dit keer geen visitekaartje hebben achtergelaten, schijnt nu zelfs de Franse politie toch wel aan te nemen, dat de bom aanslag welke gistermiddag grote schade aanrichtte in het gebouw van de Parijse Beurs, op rekening van de ultra-rechtse terroristen geschre ven moet worden. De explosie greep plaats om acht minuten over half drie, toen het publiek de Beurs gelukkig juist verlaten had. Onder het personeel en de bedienden van verschillende grote bankinstellingen werd echter een twintigtal mensen gewond, van wie er twee in ernstige toestand onmiddellijk naar een ziekenhuis moesten worden over gebracht. Nieuwe activiteit van neo-fascisten Een personeelslid van de Beurs zei. dat er een bloedbad zou zijn geweest als de bom vijf minuten eerder was ontploft. De prefect van politie heeft terstond verordonneerd dat de toegang tot de Beurs weer streng bewaakt zal worden. De naam en de identiteit van onbekende bezoekers zullen net als vroeger nu door speciale controleurs weer moeten wor den genoteerd. Men herinnert zich dat in de nacht van 24 op 25 maart j.l. door een grote brand ernstige schade werd aangericht in het Palais Bourbon, de zetel van de Franse Nationale Vergadering. Met een opmerkelijke voortvarendheid werd door de politie, enkele uren na het on heil, met grote zekerheid verklaard, dat de brand het uitsluitende gevolg was ge weest van onvoorzichtigheid. Hoewel de hele buurt in een wijde straal die nacht door een geweldige knal werd wakker- geschrokken, zou, volgens de politie, die brand toch niet aan een bomexplosie maar aan een sigarettenpeukje te wij ten zyn geweest. Sedertdien werd in Evian de burge meester, zoals men zich herinnert door twee plastic-bommen van het leven be roofd. En dat ook de gebeurtenis van gisteren aan terroristenhanden moet worden toegeschreven valt nu moeilijk door niemand meer te betwijfelen. Het ziet er naar uit dat de Franse neo-fascistische terroristen met hun aanslagen op Parijse monumenten en politieke tegenstanders begonnen zijn aan de uitvoering van een zorgvuldig voorbereid plan in de waanzinnige hoop de ontwikkeling in verband met de Al gerijnse kwestie te kunnen doorkruisen of zelfs tegenhouden. Tot zover onze correspondent. Opstand in Tibet? Naar in Nieuw Delhi verluidt trek ken Chinese troepen op in de richting van Adak, noordoost-Kaspmir. „kenne lijk om een opstand in west-Tibet te onderdrukken". Voorts zouden ongeveer twee weken geleden in Tingri. oost- Tibet, gevechten zijn uitgebroken tus sen Chinezen en Tibetanen. Deze be richten konden niet worden bevestigd. Waarnemers in Nieuw Delhi achten het niet uitgesloten dat de 1.700 vluch telingen die onlangs uit India en Nepal naar Tibet zijn teruggekeerd, een guer rilla "oeren. Washington krijgt genoeg van afpersing Volgens de „Baltimore Sun" heeft een niet bij name genoemde hoge func tionaris der Amerikaanse regering verklaard, dat de Verenigde Staten een krachtiger houding zullen gaan aanne men tegen de regeringen van landen, die alleen maar hun eigen oogmerken na streven. Deze functionaris, aldus meldt het blad uit Washington, uitte de waar schuwing dat andere landen meer zul len moeten letten op hetgeen de Ver enigde Staten over hen denken, dan op wat zij over de V.S. denken. Elk land ter wereld wil iets uit de Amerikaanse buitenlandse politiek halen, aldus ge noemde functionaris. Zij oefenen voort durend druk uit op de Amerikaanse re gering en houden zich zelfs met afper sing bezig bij hun onderhandelingen. Advertentie Hedenavond 21.30 u. 5e deel van de spannende detective: Met de nieuwe, kleurrijke bode voor Radio en Televisie Is het nu ook zover. Die is van morgen af bij de boekhandel verkrijgbaar. Zorg dat u een exemplaar bemachtigt, want: Als u zich als lid opgeeft, ont vangt u deze ideale nieuwe bode elke week thuis. A.V.R.O., Keizersgracht 107, Amsterdam. Dreigbrief De politie van Thonon-les-Bains, on geveer acht kilometer van Evian, heeft gisteren de twee jongelieden op vrije voeten gesteld die maandagavond waren gearresteerd nadat bij de burgemeester van Thonon-les-Bains, Pianta, een dreigbrief was bezorgd. In deze dreig brief. ondertekend met A.F. (Algérie Francaisc) stond: „U zult spoedig krij gen wat Blanc heeft gekregen". In Evian, waar het onderzoek naar de moord op burgemeester Blanc voort duurt. wordt nog één man vastgehouden in verband met de moord op Blanc en de dreigbrief aan Pianta. (Voor meer nieuws over Algerije zie men elders in dit nummer.) tenuis^ Uit Het Leidsch Dagblad van 5 april 1861: Voor den post van veld wachter der gemeente Oudewa ter, waaraan een jaarwedde van f. 310 is verbonden, zijn 120 sol- licitanten opgekomen, waar on- i der zich 30 onderofficieren be- vonden. i Er is bevel gegeven, om het stoffelijk overschot van Napo- 1 leon I uit de kapel St. Jerome naar de onderaardsche grafkuil 1 over te brengen De keizer, het 1 keizerlijk gezin, het hof en de 1 grootwaardigheidsbekleeders zouden die plechtigheid, op Woensdag bepaald, bijwonen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1