ZIJN ZEVEN VETTE JAREN IN AUSTRALIË ACHTER DE RUG? Federalistisch streven in het Waalse gehied EICHMANN heeft zijn eerste proces verloren Chefarine ,4 D.S.C.B. is Reeksen van ontslagen in auto hout- en textielindustrie KENT FILTERS BEST Westduitse regering behoeft de verdediging niet te betalen 4-voudige werking... eatta geneeskracht! uiteengevallen WOENSDAG 5 APRIL 1961 r (Van onze correspondent in Sydney) Zijn de zeven vette jaren van Australië achter de rug? Het heeft er alle schijn van, dat de vleespotten van dit eilandcontinent nog maar half gevuld zijn. Er is in de afgelopen jaren klaarblijkelijk teveel gesnoept. Sinds de Australische federale regering in november j.l. krediet beperking invoerde om de te grote voorspoed (lees: inflatie) te beteu gelen is er het een en ander veranderd, dat doet denken aan de recessie van 1952, toen duizenden Australiërs werkloos werden als gevolg van een soortgelijk economisch beleid. Of de regering lof verdient of kritiek, laten we in het midden, maar dat de economie op het ogenblik een belangrijke terugslag als gevolg van haar maatregelen ondervindt, staat buiten kijf. naast andere oorzaken, die slechts uitgevlakt kunnen worden door een gro tere uitvoer, en daarop is de politiek van de regering gericht. De industriële Beperking werktijd Doelstelling van de regering is o.a. om de, volgens haar mening, uitbun dige activiteit in de bouwwereld en mo torindustrie te bespreken. Tegelijker tijd houdt zij vast aan een vrije in voer. De veel te grote rekening, die Australië moet betalen voor geimpor- teerde goederen, zal in evenwicht ge bracht moeten worden door een grotere uitvoer. De regering is van oordeel, dat een deel van de arbeidskrachten en het kapitaal naar andere industrieën moet worden geleid, zodat meer exporteer bare goederen kunnen worden gefabri ceerd en de uitvoer verhoogd. Hoe vaart de gewone man daar nu bij Op het ogenblik is het antwoord: „min der goed". De koersen op de effecten beurs zijn sterk gedaald, vele zelfs ge kelderd, en daar Australië een land is waar de kleine man, inclusief de ar beider (met z'n vette loonzakje), in de afgelopen jaren steeds weer is aange spoord aandelen te kopen en dit ook heeft gedaan, spreekt het vanzelf, dat hij ook de eerste klappen krtfgt. De koersen liggen in tal van gevallen op een niveau, dat tot op een derde of een vierde is gedaald sinds oktober ji. Genadeslag De kredietbeperking heeft sommige ondernemingen een soort genadeslag ge geven. Het miljoenenproject van een nieuw Hiltonhotel bijvoorbeeld voor een derde gedeelte al uitgevoerd staat nu stil. Er is voorlopig geen kans, dat de aannemers hun rekeningen (5 mil joen gulden) betaald krijgen. Het pu bliek heeft 50 miljoen gulden in dit project belegd. Een onderneming van verkoop-auto- maten, waarin Jan Publiek tien mil joen gulden heeft geinvesteerd, zal zijn verplichtingen niet kunnen nakomen. Een financieringsinstituut in Sydney, waarin de kleine man twintig miljoen gulden heeft belegd, heeft de rente betalingen gestaakt en zal het geleende geld in de eerstkomende vijf jaar zeker niet terugbetalen, ook al loopt een obli gatie af over zes maanden of een jaar. Afbetaling is een systeem, dat in Australië wordt aangemoedigd. Het pu bliek heeft een schuld van meer dan 3% miljard gulden. Voor het eerst sinds tien jaar is er nu, als gevolg van de kredietbeperkingen, een daling ingetre den in de afsluiting van nieuwe contrac ten. In een maand tyds zijn er 12.000 minder auto's gekocht. Dit is precies wat de regering heeft bedoeld, maar het is een tweesnijdend zwaard, want do autoindustrie heeft, sinds de rege ring haar maatregelen trof in novem ber J.l., zevenduizend man ontslagen. Industriële activiteit wordt nog minder De Verenigde Kamers van Industrie ën hebben een terugval van 38 procent in de produktie gerapporteerd in meer dan driehonderd fabrieken. Ook de plan nen tot kapitaalsinvestering in die fa brieken zijn herzien. „Daaruit blijkt dat er gebrek aan vertrouwen is in de al gemene zakenpositie", zegt het rapport. Het voegt er aan toe: „Het ziet er naar uit, dat de industriële activiteit in de komende vier maanden nog meer zal verminderen". Tal van ondernemingen hebben de overtyd afgeschaft, hetgeen een belang rijke vermindering van inkomen bete kent voor de arbeider, want overlijd was vrij algemeen. In Nieuw-Zuid-YVales hebben 35 houtverwerkingsfabrieken haar deuren gesloten en meer dan 500 houtkappers en arbeiders in de zagerij en ontslagen. De commissaris voor het staatsbosbeheer zei „zeer bezorgd te zijn over de situatie". In de texielin- dustrie zijn tweeduizend man ontslagen als gevolg van de onbeperkte import van texiel en garens en de kreditrestricties, zei de voorzitter van de Federale Tex- tielarbeidersbond. Geen invoerbeperking Zelfs de minister van Financiën en d3 minister van Handel hebben gezegd, dat de economie van Australië „balan ceert op het scherp van de snede". Toch wenst de regering de invoer niet te beperken, hoewel het tekort op de handelsbalans al meer dan anderhalf miljard gulden bedraagt. De scherpe daling van de wolprijs, die nu zelfs ligt beneden het niveau van 1949, is oorzaak van de „slump" produktie, die gestegen is met vier mil jard gulden tot meer dan 40 miljard, zal nog groter moeten worden om het verlies aan wolinkomen goed te maken. Slecht teken Hoe de cijfers en feiten van Austra lia's economie ook mogen worden uit gelegd, ten goede of ten kwade, de eco nomen en de kranten besteden grote aandacht aan de werkloosheid, en dat is. economisch gezien, geen goed teken. Het aantal werklozen is gestegen tot 73000 (12.000 meer dan een jaar geleden), geen wereldschokkend cijfer, maar ach ter dit cijfer verschuilen zich mense lijke zorgen, die niet de statistici, maar de politici en economen van de schou ders der betrokkenen moeten afnemen. Daar het aantal vakante plaatsen op de arbeidsmarkt sinds november j.i. met 40 %is gedaald, zal dit geen gemakke lijke taak zijn. Toen in 1959 zich een soortgelijk ver schijnsel voordeed, heeft de regering zich uitgesloofd een instorting te voorkomen. Aangezien er dit jaar algemene verkie zingen worden gehouden, zal zij er goed aan doen als zij in het zadel wil blijven om op zeer korte termijn stoute stappen te ondernemen om een catastrofe te voorkomen. De regering heeft gezegd paraat te blijven. Laten we er het beste van ho pen. Australië staat nog maar aan het begin van een reusachtige ontwikkeling. Zij voltrekt zich, zoals te verwachten was, met „ups" en „downs". Interview met Renard in de Standaard' Twee laalste Indonesische infiltranten gegrepen De twee laatste leden van de groep Indonesische militairen, die in novem ber 1960 in Ned. Nieuw-Guinea een infiltratiepoging ondernamen, zijn maandag gegrepen en werden gisteren overgebracht naar Hollandia. Tijdens hun overbrenging van het vliegveld Sentani naby Hollandia naai de stad, met een politie-auto, heeft deze auto echter een ongeluk gehad, waarby zij driemaal over de kop sloeg. Hier door zijn zowel de twee infiltranten als de inzittende politiemannen zwaar ge wond. Zij zün allen overgebracht naar het centrale ziekenhuis te Hollandia. Verkennings-satellieten De Amerikaanse minister van DeU sie, Robert S. MacNamara, heeft o Amerikaanse luchtmacht aangewez-, «■is de organisatie die het beheer krijgt over alle Amerikaanse verkennings kunstmanen. Deze maatregel is bedoeld Actie in gemeenten en de provincie (Van onze Brusselse correspondent) „Wanneer ik over federalisme spreek, bedoel ik eerder een „federalisme met twee" op basis van de tapl. Brussel moet dan een federale hoofdstad worden met een federaal statuut, afhankelijk van de federale staat, zonder echter lid te zijn van de federatie. Brussel moet ongeveer het statuut krijgen zoals Washington dat tot voor kort had". Aldus André Renard, de leider van de Waalse federalisten in een interview, dat hij heeft toegestaan aan het Vlaamse dagblad Stan daard. Hy heeft daarin ook verklaard, dat de verkiezingsuitslagen er op wyzen dat vele Walen het federalisme wensen. Tg- dens de stakingen, zo zei hij, is het orde woord ontstaan: stemt voor de kandi daat die het federalisme steunt. De be volking heeft dat ordewoord opgevolgd. Het bewust dat zij belang hecht aan die vorming. Op een vraag of naar zijn mening de BSP niet stemmen heeft verloren in Wallonië als gevolg van de stakingen en de incidenten van december en ja nuari, antwoordde Renard. dat men naar zijn mening geen oordeel mag vel len over de verkiezingsuitslagen, uit sluitend op basis van de resultaten die de BSP behaalde. De communistische party zo zei hij, heeft ongetwijfeld kie zers aangetrokken die over de socialisti sche party niet tevreden waren, omdat de socialistische leiders niet voldoende aan de stakingsactie hebben deelgeno men. En dat varieert van streek tot streek. Men moet de socialistische en commu nistische stemmen samentellen, en dan zal men vaststellen, dat zij die staking begonnen en geleid hebben, niets heb ben verloren. „Ik herinner nogmaals", zo zei Renard, „aan de verkiezingsuit slagen voor Luik en Namen eensdeels, en aan die voor Bergen anderdeels. Met steun van bevolking Op de vraag, hoe hij dacht het fede ralistische ideaal te bereiken, omdat het parlement, zoals het uit de stembus kwam, geen grondwetwyizigende be voegdheid heeft, zei Renard het volgen de: „Daar het parlement geen grond wetswijziging kan doorvoeren kan het Advertentie j AO 3 80 j b*arn *<*terdam Q, k f8.50 1.1,1 t£rug r -ï o,« «- heen Rtd J80 OP REIS? HOUDT U FIT MET zelfs geen standpunt innemen tegenover de Senaat, die dit evenmin kan. Ik ben er van overtuigd, dat we ons doel moe ten bereiken met de steun van de be volking. Een hervorming zoals het fe deralisme kan slechts worden doorge voerd wanneer zij door de overgrote meerderheid van de bevolking als een noodzakeiykheid wordt beschouwd. Op het parlementaire vlak mag zulk een hervorming dan ook niet meerderheid tegen minderheid worden goedgekeurd. Er moet daarvoor praktisch eensge zindheid zijn in de volksvertegenwoor diging". „Als „drukkingsgroep" zijn wy begon nen met de Waalse Volksbeweging, die de federalistische idee by het Waalse volk zal verspreiden, zy zal die idee tot een uitdrukkeiyke volkswil doen groei en, mede door een actie in de provincia le en gemeenteiyke besturen. Zo moeten wij komen tot een praktische eensge zindheid met betrekking tot het fede ralistische principe". Wat zult u doen? zo was nog een vraag aan Renard gesteld, indien de BSP uw federalistische program niet aanvaard. Wilt u dan een nieuwe poli tieke party oprichten? Renard ant woordde daarop: „De socialistische par tij alleen kan de federalistische idee niet doen zegevieren. Een nieuwe poli tieke party zou dat nog minder kunnen. Ik reken op een sterke aanhang, die dik wijls, de ervaring leert het, meer invloed kan doen gelden op politiek vlak dan een politieke party. Daarom ook zoeken wij met de Waalse Volksbeweging toenade ring tot christeiyke kringen. En ik kan u verzekeren", aldus Renard, „dat reeds 'n aantal jonge rooms-katholieken zich met ons akkoord heeft verklaard". Internationaal meest gevraagde filtersigaret met de beroemde lichtblauwe micronitefilter. In Nederland f 1.- per 20 Nederlandse Bridgebond district Leiden (Van onze correspondent in Bonn) Adolf Eichmann heeft gisteren zijn eerste proces verloren. De voormalige SS- Obersturmbannfiihrer, die in Jeruzalem de 11de april afwacht waarop zün straf proces in Israël begint, dolf in Keulen in een civiel geding het onderspit tegen de Westduitse Bondsrepubliek. Volgens de uitspraak van een Keulse rechtbank hoeft„,U7Zf a u<xlllco _nc de Bondsrepubliek niet de verdedigingskosten van Eichmann op zich te nemen, sen 368? 9." dames Sels^den^Holder1^365, Die kosten waren door Eichmanns verdediger, Robert Servatius, op 120.009 mark 10. dames de Wilt-Verhey van Wyk 349>4* De resultaten van de laatste ronde der dames-parencompetitie luiden als volgt: Noord-Zuid: 1. Dames Kemperman- Vryenhoek 57; 2. dames Verboog-Brou- wer 53 3. dames Derogee-Schuurmans 50%, 4. dames Sels-den Holder 48, 5. da mes v. d. Togt-Cunaeus 41. Oost-West: 1. dames Reekers-Broek huis 56%, 2. dames v. d. Ende-Stigter 521 j3/4 dames den Dekker-Goddyn 51, 3 4 dames Koning-Heyssen 51, 5. dames de Wilt-Verhey van Wyk 39. De eindstand is: 1. Dames den Dekker-Goddyn 463, 2. dames Kemperman-Vrüenhoek 441, 3. dames v. d. Togt-Cunaeus 426%, 4. da mes Derogee-Schuurmans 417, 5. dames v. d. Ende-Stigter 413%, 6. dames Brou wer-Verboog 392, 7. dames Reekers- Broekhuis 375%-, 8. dames Koning-Heys- geschat. Eiser verlangde, dat deze kosten gedragen zouden worden door de speciale afdeling voor rechtskundige bijstand van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. De rechtbank wees die vordering af en veroordeelde Eichmann ook tot betaling der kosten van het geding. misdaden dus in naam van de staat waarvan hy. een getrouw dienaar was geweest. De rechtbank verwierp de argumenten van Servatius. Men mag aannemen dat de Bondsrepubliek zich niet uit zuinig heid aan de verdedigingskosten van het proces-Eichmann wil onttrekken, maar zich wel by voorbaat wil zuiveren van de verdachtmaking dat een door haar betaalde verdediger Eichmann zou in fluisteren, bepaalde namen te ontzien van gecompromitteerde Duitsers, die thans nog in leidende posities zitten, zoals Adenauers rechterhand, dr. Hans Globke. Overigens zullen 51 Duitse cor respondenten, de grootste nationale groep van journalisten, het proces in Jeruzalem bywonen. i-t Pentagon en de daaronder resorte- .3nde diensten, die belast zijn met de amenstelling van militaire kaarten. Al le diensten kregen een eigen sector toe- gewezen. De luchtmacht kreeg de mili- tot verhoging van de doelmatigheid op taire kustmanen toebedeeld. Servatius in beroep Niet alleen het honararium, maar vooral het geld voor de enorme kosten die dr. Servatius voor de verdediging van Eichmann moet maken, komt daar mee in de lucht te hangen. De advo caat verklaarde na de zitting in Keulen, dat hy al tweederde deel heeft opge maakt van de f70.000 die de Israëlische regering hem als voorschot heeft gege ven, een voorschot dat misschien eens terug betaald moet worden. Servatius Met doorschemeren dat hy van deze uitspraak in beroep zou gaan. Maar de advocaat van de Bondsrege ring verklaarde dat hy de zaak zonodig tot in de hoogste instantie zal uitvech ten. De Keulse rechtbank grondde zün uitspraak op de overweging dat Eich mann onder het volkenrecht nog onder Duits recht aanspraak op regeringsbij- stand kan maken, omdat „zijn daden geen direct verband hielden met de oorlogshandelingen", maar een uitvloei sel waren van de rassenpolitiek der na zi's. Voorts onttrok Eichmann zich aan de Duitse rechtspleging door naar het buitenland te vluchten en daar onder valse naam te wonen. Onder deze om standigheden achtte de rechtbank het zelfs niet meer nodig na te gaan of Eichmann Duits, dan wel Oostenrüks staatsburger is. Servatius had aangevoerd dat Eich mann in de eerste plaats bijstand van de Westduitse regering zoekt omdat hy een slachtoffer zou zun van een inbreuk op het volkenrecht. De meerderheid van de Veiligheidsraad kwalificeerde zün ontvoering door de Israëli's aldus, na een Argentynse klacht hierover. Serva tius zei ook, dat Eichmann niet per soonlijk gemoord had, maar zogenaam- Het kampioenspaar, de dames Den Dekker-Goddyn zullen deelnemen aan de finale voor dames-paren in Utrecht. Gedenkteken He t proces-Eichmann zal volgende week donderdag, twee dagen na de aan vang, worden onderbroken voor de ont hulling van een momument ter nage dachtenis van de ca. 6 miljoen Joden die door de Duitsers zyn vermoord. Op een heuvel in de nabyheid van Je ruzalem is een ommuurde ruimte ge vormd, die ca. 10.000 personen kan be vatten. Een obelisk, met een fakkel waarvan het licht tot op 50 kilometer d.w.z. in Tel Aviv zichtbaar is, herinnert aan de Joden die in de ghet to's hebben gevochten. Het gebouw waar Eichmann zal te rechtstaan wegens de organisatie van de moord op de Joden, is op nauweiyks 4 km afstand van het monument. De van kogelvry glas voorziene cel waarin Eichmann zal zitten tydens de behandeling van zyn zaak. wordt sinds gisteren tot het begin van het proces dag en nacht door Israëlische politieman nen bewaakt. Ook tydens het proces de „Führungsverbrechen" had begaan,1 zullen er twee leden van de veiligheids- 4 middelen tezamen werken aneller krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn eh griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4"- elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, •ant die wordt beschermd door het bestanddeel Chetaroc lOtabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.60 Gevolg controverse (Van onze Haagse correspondent) Peter Schilperoort heeft de Dutch Swing College Band ontbonden. Een nieuw orkest is nog niet geformeerd, maar zeker is, dat in de te vormen nieu we combinatie Jan Morks en Martien Beenen geen plaats meer zullen krügen. Een en ander is het gevolg van een con troverse, die in de afgelopen maanden is gerezen tussen enkele orkestleden. Deze ontbinding mag ongetwyfeld schokkend nieuws worden genoemd voor de duizenden fans, die dit Haagse orkest niet alleen in Nederland, maar door ge heel Europa heeft. Vorig jaar Januari begon het orkest in zyn nieuwe prof-status. Het had een voortreffeiyke start. In de loop van diit jaar is het Haagse dixleland-orkest zelfs uitgegroeid tot een band, die volgens critici in vrüwel alle Europese landen, als één der besten ter wereld gerekend mocht worden. Aan de voortreffelyk ingespeelde com binatie is nu een einde gekomen. Klari- nebtist-par-excellence Jan Morks en de naar een steeds beter vorm toegroeiende drummer Martien Beenen zullen zo vernemen wy op de nu volgende toer- nee naar Duitsland en de grote tournee naar Zuid-Amerika niet van de party zun. Ongetwyfeld een gevoelige slag voor het orkest. Hoe de samenstelling zal zyn van een eventueel nieuw te vormen combinatie, is nog niet bekend. SCHAKEN Na de tweede ronde van het toernooi over het Nederlandse Jeugdkampioen schap schaken delen Zuidema (Amstel veen) en Diekstra (Sneek) met twee punten elk de eerste plaats. De verte genwoordiger van de Leidse Schaakbond, Berg, won in de 2de ronde van Noorde wier (Utrecht). dienst in deze cel zitten, vlak achter de beklaagde. De tweede raadsman van Eichmann, Dieter Wechtenbruch, heeft in West- Duitsland geen getuigen a décharge kunnen vinden. De mensen die iets over Eichmann zouden kunnen vertellen, zün bevreesd wegens hun nazi-verle den waarvoor zy in Israël kunnen worden vervolgd of willen eenvoudig niets met het proces te maken hebben. Tot de laatste categorie behoort een groep personen die door Eichmann was genoemd. De verdediging zou ook thans in Is raël wonende personen als getuige wil len oproepen. SPORTSPLINTERS Naar aanleiding van verdachtma kingen .die door de Leeuwardense zwem ster Sita Posthumus zün geuit, heeft het bestuur van de Konlnkiyke Nederlandse Zwembond de Nederlandse Sportfede ratie verzocht, door de medische com missie van de NSF, een uitgebreid on derzoek te doen instellen. De Nederlandse zeiler Ben Verha gen. zegevierde in het afgelopen paas weekeinde in internationale zeilwedstrü- den te Monte Carlo. In de vierde race eindigde onze landgenoot ln de Flying Dutchmanklasse op de eerste plaats, waarmee hy tevens de eindzege vaststel de. Na de wedstrijden ln San Remo en Monaco staat hy in het klassement om de pré-Olympische lentebeker eveneens op de eerste plaats.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13