Vanavond: Heidi Brühl zingt tussen de vogels POPPETJES Jeugd in Rusland is tè dol op wodka (HET BAKER EINDELIJK IN ITALIË VOOR DE RECHTER Proeven van Proza en Poëzie boe? Alphen geen rimboe! Alphen geen rimboe? Alphen geen rimboe! Duits zangeresje is heden in Rijnstreek aangekomen De lente en de lifter De directeur is 13 jaar LENTE - IDYLLE Jazz en verdovende middelen In het onderwaterschuim krioelt het van het smollekruim het zit in alle krootjes en zwiegelt in de gootjes het zingt met hoge swijltjes en steekt zijn hoofd door spijltjes en als de avond nederdaalt dan ligt het op de oonkevaalt te krimpen in het smollevuur om roemloos in te knuisen terwijl de knorkels ruisen Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag april 1961 Vijfde blad 't Is al weer zoveel dagen lente. Eerst héb ik dit aan de hand van de kalender geconstateerd, maar on langs de zon zij ge-prezen ook even bij mezelf. Ik slenterde toen over de Haagweg, Bach en Bru- beck door elkaar fluitend en de neus koen omhoog gericht. Aan mijn goe de humeur konden zelfs de wind en het in de verte naderende zwerk niet tornen, en dat zou die dag waar schijnlijk wel zo gebleven zijn, als ik niet haast tegen een merkwaardig uitgedost individu was opgebotst, dat mij naar de „Bahnhof" vroeg. Het individu was gekleed in een dikke trui en een manchester broek, had een knoestige wandelstok in de hand en droeg een immens grote rugzak die ik zelfs niet graag ach terop mijn fiets zou willen vervoe ren. Het bleek een Zweed te zijn, die een paar ivoorden Duits sprak. On danks die paar woorden maakte hij een heel praatje. Hij vertelde, dat hij vier uur achtereen vergeefs had staan liften en daarom de trein wil de pakken om in een gebied te ko men waar men meer lift-minded zou zijn. Ik wees hem de weg naar het sta tion en vroeg hem tenslotte wat zijn reisdoel was. „Frankreich"zei hij, „Italien, und vielleicht noch weiter". Hij drukte me stevig de hand en beende weg, terwijl zijn wandelstok regelmatig op de tegels tikte. Ik heb hem staan nakijken tot hij uit het gezicht verdwenen was. Frankrijk, Italië, en misschien nog verder, wel ja. Peinzend ben ik toen verder ge lopen. Zonder zwier, niet fluitend en met de neus naar de grond gericht. Alan Crowson, met zijn 13 jaar En- gelands jongste bedrijfsdirecteur, ziet met verlangen uit naar de eerstko mende directievergadering, omdat hjj loonsverhoging zal vragen. Alan verdient als krantejongen in de kioskenonderneming van zijn vader 8 shilling per week. precies zoveel als de 22 anderen die Crowson sr. in dienst heeft. Maar, en dat hebben Alans col lega's niet met hem gemeen, hij is op. genomen in de directie van het bedrijf met voor 250 pond aandelen in de zaak. Alans ouders zijn de twee andere direc teuren Zijn vader, de 65-jarige Leslie Crowson. zej dat zijn zoon hem eerst daags als hoofddirecteur zal opvolgen. „Wij willen, dat hij alle kanten van het bedrijf leert kennen, maar daarnaast kan hij nooit vroeg genoeg tot directeur benoemd worden", zei hij. Wat wij vorige week zaterdag hebben „voorspeld" is gebeurd: Heidi Brühl is vanmorgen in Alphen aan den Rijn gearriveerd en zal vanavond om halfacht in „Avifauna" optreden. Dit is pas het allerlaatste ogenblik voor elkaar gekomen. Zoals wij reeds berichtten hebben enige Alphense fans van Heidi vorige week met een bekende Nederlandse impresario contact opgenomen toen bekend was, dat de tournee van Heidi vervroegd zou worden met het oog op enkele contracten in Duitsland, die zij na afloop beslist zal moeten nakomen. Het Nederlandse impresariaat stelde zich weer in verbinding met de Duitse impresario van Heidi en na enkele besprekingen kwam alles op het nippertje voor elkaar. Heidi Brühl wordt door een van de organisatoren van het [eest op hoofse wijze begroet. Brits soldatenpak niet sjiek genoeg De moeder van een Britse soldaat heeft in een brief aan de Londense Daily Mirror geklaagd dat het Engelse leger nog steeds rondloopt in de oude battledress, terwijl de Westduitse Bun- deswehr er zo sjiek opstaat in keurig gesneden uniformen. „Ik schaamde me toen ik de foto be keek van de tien soldaten van het twee honderdderde regiment pantsergrena. diers', schreef de soldatenmoeder. Heidi vertelde, dat haar optreden in Alphen niet het doel was voor haar komst naar ons land. Zij treedt namelijk op in de film ..Immer will ich dir gehören welke film op 14 april zijn Nederlandse première zal beleven in City te Amsterdam en Den Haag. Ook de Dutch Swing College Band kan men in deze film zien. Haar komst naar Nederland betekent vooral het maken van zo veel mogelijk reclame voor haar nieuwe film. Daarom zal zij ook nog elders in ons land optreden. Heidi vertelde, dat haar impre sario was gezwicht voor het en thousiasme van haar Alphense fans en voor de grote moeite, die zij zich hebben getroost om ook een optreden in het eigenlijk maar zo kleine Alphen mogelijk te maken. Nu, zij hebben het voor elkaar gekre gen. En dat eigenlijk allemaal omdat Karin Kraaykamp, de ex-t.v.-omroep - ster van de VARA de centrumplaats van de Rijnstreek eens in een ondoordachte bui een „rimboe" heeft genoemd. Dit was namelijk de prikkel voor de Alphense fans van Heidi om al het mo gelijke te doen haar in Alphen te laten optreden. De reclamecampagne voor haar nieuwste film in Nederland bood hun dan ook wel een unieke kans! Heidi vertelde ons op de drempel van Avifauna, dat zij het reuze leuk vond voor haar Hollandse vriende te mogen optreden. Zij hoopte ook nog wat tijd over te houden om naar Keukenhof te gaan. „Ik ben gek op Hollandse bloe men", zei ze guitig. Balletdanseres z9 vertelde ook. dat haar ideaal was geweest om balletdanseres te worden. Filmregisseur Harald Braun heeft de blonde, blauwogige Heidi dan ook tij dens een uitvoering van haar ballet school ontdekt. „En ik vind het enig om voor de film te spelen. Anderen zeggen, dat ze het vervelend vinden, anderen zeggen, dat ze het fijn vinden om voor de film te spelen, omdat ze dat met het oog op de reclame wel moéten zeggen, maar ik vind het écht fyn". „Echt", zegt Heidi eenvoudig. Het. zijn woorden, die recht streeks uit het hart komen. Heidi vertelt, dat de film het ten slotte van het ballet heeft gewonnen. Na haar tweede film „Heideschulmeis- ter Uwe Karsten" borg zg de ballet schoenen voorgoed op. Wat Heidi het fijnste ogenblik vond van tiaar filmcarrière? Heidi denkt even na. Maakt een grappig gebaartje met haar han den, trekt een diepe rimpel in haar leuke gezichtje en zegt: „Dat was toen ik m'n eerste fitmkus kreeg. Van Horst Buch- hottz in „Die Bekentnisse des Hochstaplers Felix Krult". Toen ik het tijdens de opnamen moest doen kreeg ik er waarachtig een kleur van. Ik vond het eigenlijk maar gek. Nu ben ik er al weer aan gewend. Zoals je aan alles went". Vooral na die film ging het bergop- waarts met Heidi. Zij pakte dan ook flink aan. Nam toneellessen, leerde zingen, pianospelen, leerde zelfs Engels en Frans om maar zo veelzijdig mo gelijk te zijn. Nu is Heidi 19 jaar en heeft ze in 18 films gespeeld. Als t.v.-ster en zan geres van bekende songs heeft ze vooral bij de teenagers grote populariteit ver worven. Wat haar grootste succes was? Heidi denkt niet lang na. „Dat was toen ik met „Wir wollen niemals auseinander gehen" een gouden grammofoonplaat verwierf. Maar een werkelijk succes, echt fijn was het, toen ik hoorde, dat een gees telijke ter opluistering van zjjn „Woord op zondag" de pick-up aan zette en een van mjjn platen draai de. Ik heb even stilletjes gehuild toen ik dat hoorde". Een fijn glim lachje trekt over Heidi's gezicht. Dan lacht ze weer vrolijk en maakte snel een paar danspasjes. „En nu ben ik in Holland". Ze maakt een sierlijke buiging als zij uit handen van de ex ploitant van Avifauna een fraaie bos bloemen ontvangt. Met de belofte, dat ze een paar vrij- kaartjes voor haar eerste musical zal sturen gaat zij naar binnen. Ze wil even alleen zijn voordat ze vanavond optreedt. Ze is moe van de reis en wil zich een beetje opknappen en een lek ker hapje eten. Omdat het optreden van Heidi pas op het allerlaatste ogenblik voor elkaar kwam, zijn uitsluitend kaarten aan de zaal verkrijgbaar. In verband met de te verwachten grote belangstelling kan niet telefonisch besproken worden. De kaart verkoop begint om 7 uur bij Avifauna Er bestaat de mogelijkheid, dat Heidi een half uurtje zal uittrekken om ook de handtkeningenjagers een pleziertje te doen. In verband met het reclame- karakter voor de voorstelling zijn de prijzen van de kaarten extra laag ge houden. Haar optreden begint om half acht. Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat „jazz" en „verdovende middelen" in één adem worden genoemd, alsof het hier twee begrippen betreft die ten nauwste aan elkaar verbonden zijn. De jazz heeft daar geen schuld aan, daarover is vrijwel iedereen het eens. Wél velen van zijn beoefenaars. Niet alleen mindere goden, maar ook grootheden uit de jazzwereld hielpen of helpen zich met marihuana, heroïne, morfine en andere „opwekkende" middelen naar een roemloos einde. Thans is het geval van Chet Baker weer actueel. Chet Baker, enkele jaren terug de beste en meest gevierde moder- ne-jazztrompeftist, zal in Italië eindelijk voor de rechter verschij nen, na zeven maanden voorarrest. De rechter van Lucca heeft na het uitgebreide vooronderzoek besloten dat er grond is voor een proces. Baker wordt met zijn vrouw en vijf anderen beschuldigd van het smok kelen en gebruiken van verdovende middelen of van het clandestien verschaffen daarvan. De jazztrompettist werd op 23 augustus gearresteerd, toen hg bewusteloos werd aangetroffen in de rustkamer van een benzinestation. In zijn hand had hij een nog gevulde injectiespuit met heroïne Baker was in die tgd onder medische behandeling om van zijn verslaafdheid aan verdovende middelen af te raken. Hg beweerde, dat die injectie met heroïne tot de kuur hoorde. Twee maanden later werd zijn vrouw gearresteerd wegens het smokkelen van verdovende middelen uit Duitsland. Tot anderen die moeten terechtstaan, be horen ook enkele artsen, die Baker recepten hebben gegeven voor verdoven de middelen, zonder dat dit nodig zou zijn geweest. Het proces begint deze maand. De tieners in de Sowjet-Unie zijn te dol op wodka en wat erg burgerlijk naar de smaak van de oudere generatie. Niettemin heb ben ze toch ook nog lof kunnen oogsten voor hun werklust en va derlandsliefde. De Russische Gallupheeft een enquête over de jeugd gehouden en het resultaat gepubliceerd in het jeugdorgaan van de communistische partij. „Komsomolskaja Prawda". Ook in Rusland bezien de ouders hun kinderen dikwijls met gemeng de gevoelens. De uiterlijk zo strenge minister van Defensie, maarschalk Rodion Mali- nowski, vindt dat de Russische jeugd wat „frivool, aan de drank verslaafd en gemakkelijk van opvatting" is. maar dat er ook nog wel „vaderlandsliefde, werklust, heldhaftigheid en sociaal ge voel" onder schuilt. Theaterdirecteur N. N. Akimow prees de afkeer die de moderne Russische jeugd heeft van het verschijnsel bu reaucratie. Maar wel vindt hij dat de jongen en het meisje lgden aan „on verantwoordelijke kinderachtigheid die dikwijls leidt tot jeugdig nihilisme". .Zij kunnen blijkbaar geen plezier hebben wanneer er geen fles wodka achter de hand is", zei hij. De drank wilde hij daarom toch niet verbieden omdat men dan van de wal in de sloot zou raken. „De abstracte schilderkunst zou nooit 'zoveel aanhang onder het jonge volkje hebben gekregen wanneer men niet had geprobeerd de jeugd ervan weg te hou den", staafde Akimow zijn zienswijze over drooglegging. Akimow had ook nog een duw in pet to voor zgn eigen generatie. „Waarom kritiek op de manier waarop de jonge- mensen hun haar dragen, wat voor kle ding ze aantrekken, hoe hun smaak is?", vroeg hg. „Elke generatie heeft het recht, als vergoeding voor haar arbeid, om pantalons te dragen naar haar smaak, op stoelen te zitten die zjj ge makkelijk vindt en om aan de muur te hangen waar zij naar wil kgken". De oude bolsjewistische academicus. V. A. Karpinsky, die zich al in 1898 bg de partg aansloot, weet de jvermaat aan „parasieten, dronkelappen, nozems enz. onder de moderne jeugd", aan de „hoog-gesalarieerde intelligentia". Acteur en producent Arkady Raikin had op de enquête van de Russische Gallup geantwoord met een hele was lijst van gebreken van de moderne Rus sische jeugd. Zg had geen smaak, dacht hg. en de verhouding jongen-meisje was ontwricht door het zedeloze gedrag van haar. Toch durfde Raikin de overheid in zijn tirade te betrekken. „Het is veelal terug te brengen tot de slechte levens voorwaarden, vooral wat het woning vraagstuk aangaat". Hij was van mening dat de bestrijding van het ver val onder Jeugd het voornaamste pro bleem was voor de opvoeders. In het begin van dit jaar publiceerde „Komsomolskaja Prawda" een enquête gehouden onder de jeugd. De meeste meisjes hadden als haar „ideaal" opge geven: een huwelijk met een rijke man. Een scene uit de nieuwe film van Heidi, waarin ook de Dutch Swing Collegeband optreedt. F. H. N. L. (23 jaar) Leiden. De zon zei tegen de maan: laten we naar de bios gaan, dan kunnen we eens zitten, je wordt zo moe van dag en nacht aan de hemel staan. Helaas, sprak de maan onder veel geflonker, Ik durf niet, ik ben zo bang in 't donker. de hele dag s-pringen er poppetjes door m'n ogen en in m'n haar voel ik ze ook. ze willen nu niet meer weg en blijven springen en kriebelen in m'n haar. piet heeft me afgeraden om het op te schrijven, je wordt er moe van, zegt hij, en 't is nergens goed voor. soms begrijp ik hem niet helemaal, henk zegt ook, dat het raar is. jammer, kijk, alweer poppetjes, eentje zwaait, naar wie? ik dacht, dat het misschien kwam van dinsdag, maar piet zegt: dat kan niet. ze gaan nu ook dansen en ze klimmen in m'n hoofd, door een luikje? door een gaatje in het trommel vlies? zou het leuk zijn in iemands hoofd? ik zou best eens willen kijken, piet vindt, dat schrijven alleen goed is voor mannen, vrouwen hebben de fa milie zegt hij; die van mij is niet veel bijzonders, nu gaat er eentje op zijn hoofd staan, zien kan ik het niet, maar ik voel het. ik ben geparenteerd aan de maartse haas (een oom), maar het is nu toch april, dat is niet erg, zegt piet, want het voorjaar speelt er ook mee. nu zie ik ze ook als ik de ogen sluit, 's nachts zingen ze soms, hele vreemde versjes en ze kloppen op m'n hoofd, ik zal eens naar de krant schrijven en vragen of ze daar iets weten van die poppetjes, ze hebben daar wel meer van die dingen, zegt piet. henk zegt ook, dat het zo niet langer kan, dan maar naar de krant, zegt hij, daar weten ze het wel. ik hoop het maar want ook 's nachts gaat het niet meer zo goed als vroeger, misschien weten ze bij de krant ook wel wat van die krokodillen met blauwe ogen, die 's morgens om elf uur in de oude rijn zwemmen, ik zou wel eens willen weten, wat die daar doen. henk zegt: ze weten daar een heleboel en dat moet ook wel, want zo gemakkelijk is het niet

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17