Nieuwe concertenreeks Addie de Jong in Herv. Kerk Leiderdorp Veertig jaar kleuterleidster De Amerikaanse neger wordt ongeduldig, want: de opkomst van Afrika maakt diepe indruk op liem Provocatief artikel van serieus schrijver in een serieus blad ZATERDAG 1 APRIL 1961 Twee jeugdige medewerksters Jeanettt. van Wingerden en Ineke Keemink Als de 19-jarige Addie de Jong een trotse jonge man zou zyn, ware het ge makkelijk om hem dit te vergeven: de beroemde Rotterdamse Sint Laurens kerk staat dezer dagen weer in de be langstelling en De Jong is daarvan al de assistent-organist, met boven zich George Stam. En als beiaardier verover de hy reeds de eerste prys op een inter nationaal concours, verleend wegens beste improvisatie. Daar deze vroege uit blinker eergisteren voor 1961 een nieuwe Leiderdorpse concertenreeks opende, wy- zen we er op, dat we hier dus niet met een „dorpsorganistje" te maken hebben, maar met een kunstenaar! Het concert duurde precies een uur; dit ter informatie van eventuele nog aarzelende belangstellenden. Wat het orgel betreft: als kenners dit bedienen, gedraagt het zich als een heel fraai instrument. De programma's zijn altijd met bijzon dere smaak samengesteld, gevarieei'd en gedistingeerd. De orgelvrienden vinden het hunne. Maar ook de vrienden van de orgellitei-atuur. We denken terug aan kennismakingen met composities van Albert Klerk en van Micheelsen. De noviteit was nu een werk van Friedrich Zipp, eenvoudig en sympa thiek, geschreven voor orgel en altblok fluit. Zipp ,is een leerling van Helmut Wal- cha en Walcha is de beroemde blinde Bach-vertolker, een der organisten die de eer hadden op Bachs orgelbank te Leipzig te zijn aangesteld. Dat (drie delige) werkje van Zipp speelde Jeanette van Wingerden, die ook de blokfluit- sona in g van Handel onder orgelbege leiding voor haar rekening nam, lieflijk, kundig, intelligent, muzikaal en met vol doende volume voor de Herv. Kei-k. Een tweede medewerkster, al even jeug dig, was de sopraanzangeres Ineke Kee mink, die haar passie-accent aan het programma schonk door Bachs aria „Ich folge dir" uit de Johannes-Passion te kiezen. Haar stem is volkomen waard om ontwikkeld te worden. Het funda ment van een goede scholing bleek terstond herkenbaar. Deze sopraan glijdt met gemak door de notenbeelden, ook in hoge ligging, maar wel gebeurde dat iets te snel en onuitge- zongen. Dat alle tonen hoog en laag even goed zitten als in het middenregis- ter willen we nog niet toegeven, maar de stem heeft aantrekkelijkheden en de zanglijnen worden duidelijk afgetekend. Dat getuigden ook drie paasliederen, twee door Addie de Jong bewerkt en een van hem zelf met z'n chax-mante, lichte, op kleuringestelde, suggestieve en sferische en in het tijdsbeeld passende gezonde en bescheiden schrijfwijze. Die kenmerken waren ook te vinden in zijn „Improvisatie over een Paaslied", waar van het koraalthema zich pas in de laatste episode goed vrijmaakt, na een hymnische inleiding en een blij-cimbe- lend tussenspel. De organist speelde verder werken van Bach (Preludium en Fuga in b), van Onze stadgenoot, dr. J. P. Duyver- man is benoemd tot secretaris vande examencommissie 1961 staathuishoud kunde en statistiek M.O. en staatsin richting M.O. ZILVEREN JUBILEUM MEJ. J. SLENDER Aan mej. J. Slender werden voor 25 jaar trouwe dienst bij dokter G. J. Ver- brugge de medaille en oorkonde der Ned. Vereniging van Huisvrouwen uit gereikt, ELLEN VOGEL ZIEK De -opvoering van het toneelstuk „Kasteel in Zwedien", die de Neder landse Comedie op 6 april onder auspi ciën van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. zou geven, moet wegens ziekte van een der hoofdrolspeelsters, Ellen Vogel, worden uitgesteld. De uitvoering zal nu plaatsvinden op woensdag 31 mei. AANBESTEDING, Ondei-hands is door de Rijksgebouwen dienst te Den Haag aanbesteed het aan brengen van elektrische installaties in het Geologisch Minerologisch Museum te Leiden. Het Technisch Installatiebu reau Imco (Leiden) schreef in voor f143.900; het Technisch Installatiebu reau Elton (Leiden) voor f 135.400 en het Technisch Bureau Langezaal en Inniger (Leiden) voor f133.536. Concerten Residentie-Orkest Donderdag 13 april dirigeert Franz- Paul Decker het Residentie-Orkest. De violiste Elise Cserfalvi speelt het viool concert van Mendelssohn. Voorts wor den uitgevoerd „Pacific 231" van Ar thur Honegger en de vierde symfonie van Tsjaikofsky. Het achtste abonnementsconcert van het R.O. vindt plaats op donderdag 20 -april. Soliste is de pianiste Monique Haas. Het programma vermeldt: „Mid- zómernacbtsdroom" van Mendelssohn, i ..Capriccio" van Strawinsky. de „Varia tions symphoniques" van César Franck en „Roméo et Juliette" van Tsjai kofsky. Bachs vriend Kellner (koraalbewerking „O Haupt voll Blut und Wunden") en van Bachs neef Joh. Walther (Concerto in F). De interpretaties hebben ons ge leerd, dat Addie's greep op de toetsen stevig gewonnen heeft, zo ook het zelf vertrouwen, dat telkens bleek uit de ongehinderde cadans van tempo en rit miek. Er werd een zekere economie toe gepast in de registerkeuze, d.w.z. dat uitsluitend helder aansprekende registers een rol speelden, zodat het lijnenbeeld altijd fris aandeed. Waar toegelaten, was de vaart levendig. Effectjes kwamen niet voor. Het is een goed en spannend musi ceren geweest, waarin elke noot haar zinnige betekenis kende, èl het voor gaande overtreffend! V. LEIDERDORP Woensdag 12 apx-il zal het feest zijn in de kleuterschool „Marijke". Het hoofd van de school, mejuffrouw G. Meerburg zal dan namelijk de dag herdenken, dat zij veertig jaar kleuterleidster is. Toen in 1921 het. hoofd van de kleu terschool vertrok vroeg men juffrouw Gré: „Zou dat niets voor jou zijn?". Ja, dat was misschien wel wat. Maar zij had geen vooropleiding gehad Wel bezat ze haar acte nuttige hand werken, waarin ze dan ook op de lagere school les gaf. De jubilaresse ging het toen maar een half jaar op proef pro beren. Tot op heden heeft zij daar nooit spijt van gehad. Ze heeft dit werk door de jaren heen met grote liefde gedaan. Velen kennen haar. Wie heeft er in Leidei'dorp nu niet bij haar op de kleuterschool ge zeten. Vroeger werd kleutex-school gehouden in het oude op bevel van de Duitsers afgebroken Irene. Juffrouw Meerburg was overigens over dit bevel heel best te spreken. Want les geven in het don kere, stoffige, doorrookte Irene was niet bepaald prettig. Zij verhuisde toen naar wat. tegen woordig de oude lagere school heet, na ook nog enige tijd -in het oude schoolmeestershuis en het nieuwe Irene les te hebben gegeven. Nu heeft zij ruim 200 leerlingen en werkt zij met 5 leerkrachten. Vroeger was het anders. Toen had ze een hulpje van 12 jaar, dat op haar dertiende jaar in een dienstje ging. Speelmate riaal kon mejuffrouw Meerburg alleen kopen van de wekelijkse spaarcentjes van de kinderen. Met vereende krach ten werd in 1955 een bazaar gehouden, die netto f. 4000 opbracht. Hiervan kon den de eerste tafeltjes en stoeltjes wor den gekocht. Mejuffrouw Meerburg was altijd zeer vooruitstrevend. Door avond lessen te nemen heeft zij op oudere leeftijd de diploma's A. en B. gehaald. Op 12 april is het dus feest, 's Mor gens voor de kleuters en 's middags om 3 uur vindt de officiële huldiging plaats met daarop volgend een receptie. Raad vrijdag bijeen De gemeenteraad komt vrijdag 7 april om 7.45 uur nam. in openbare vergade ring bijeen om de volgende agendapun ten te behandelen: Voorstel tot vaststelling yan vergoe ding aan de bijzondere neutrale kleuter school over 1960; tot vaststelling van het voorschot op de vergoeding aan de bij zondere neutrale kleuterschool voor 1961; tot stichting van een tweede open bare lagere school en tot bepaling van de plaats daarvoor; tot benoeming van een lid, tevens voorzitter van het Bureau Sociale Zorg, wegens periodieke aftre ding van de heer Meerburg; inzake ver hoging der wethouderssalarissen; tot het vei'strekken van een renteloos voor schot uit het Cultuurfonds aan de Buurt- en Speeltuinvereniging „Zijl kwartier"; tot het verstrekken van een subsidie uit het Cultuurfonds aan de Harmoniekapel Leiderdorp voor 1961; tot het verlenen van een subsidie ten be hoeve van het „Nieuw Leids Dieren asiel"; tot beschikbaarstelling van een krediet voor de uitbi'eiding van het meu bilair der openbare lagere school in verband met de stijging van het aantal leerlingen; tot uitneming van grond uit complex V van hetg rondbedrijf voor uitbreiding van de Chr. Nationale Lagere School en voor de bouw van een Chr. Nationale Kleuterschool; tot wijziging van het raadsbesluit tot verkoop van grond ten behoeve van de bouw van een bejaardentehuis. Inzake het aangaan van kasgeldlenin gen; tot het aangaan van een geldlening Medische Dienst Leiderdorp: dokter H. A. Blaauwen- draad, Hogewaard 4, Koudekerk, tel. 01714—208 (eerste paasdag); dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, tel. 24828 (2de paasdag). Voorschoten: van 1 april 12 uur tot 2 april 24 uur: dokter F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, tel. 2493; van 2 april 24 uur tot 4 april 8 uur: dokter Th. van Schaik, Jul. v. Stolberglaan 62, telef. 3344. Voor wijkverpleging: beide paas dagen: Gezondheidscentrum, telef. 2177. Gedurende weekeinden is de Apotheek „Voorschoten", Leidseweg 66, tel. 2525, uitsluitend voor spoedgevallen geopend. Warmond: dokter A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout tel. 02532 7393; zuster Konijn, Dorpsstraat 68, tel. 01711—250. Oegstgeest: Van hedenmiddag 12 uur tot zondag-nacht 12 uur, dokter Meisner, tel. 24865, daarna tot dinsdagmorgen 7 uur, dokter Reterink, tel. 20394. Zilveren jubileum D. van Bemmelen Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer D. van Bemmelen bij de N.V. Ned. Rotogravure Maatschappij in diienst trad. Op verzoek van de jubilaris vond de huldiging in intieme kring in de directiekamer plaats. Nadat één der directeuren, de heer J. C. Stafleu waarderende woorden ge sproken had, en in zijn toespraak o.a. memoreerde de taak die de heer Van Bemmelen had in de bedrijfsbrandweer, waarbij hij zich bij recente datum zo uitstekend had geweerd, overhandigde hij de heer van Bemmelen de enveloppe mot inhoud en tevens het diploma van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hierna voerde de heer W. Streefland het woord namens het per soneel. Op rijm lichtte de heer Streef land enkele van de vele gebeurtenissen toe, welke plaats vonden in de afgelo pen 25 jaar en waarbij de jubilaris het middelpunt was. Namens het personeel werd een televisietafeltje aangeboden. Mevrouw van Bemmelen werd verrast met een prachtig boeket bloemen. Na dit min of meer officiële gedeelte, werd het wel en wee van de zeevisserij (een hobby van de jubilaris) bespro ken. OEGSTGEEST Burqer!"M*; Strnd Geboren: Carina Chr. B. G., dr van W. B. Driessen en Chr. H. G. Vergeer. Ivonne C. P. J., dr van J. Lekanne gezegd De- prez en F. A. v. d. Hoeven. Crétien Th. zn v. Chr. v. d. Horst en G. van der MeiJ; Frits D., zn van F. R. Paasschen en W. H. van den Burg. Nicolaas B„ zn van N. Ver hoef en A. Rigtering, Theodorus L„ zn van J. J. Heemskerk en J. B. M. Venne- man, Marcus J„ zn van F. Weykenke en E. C. van Bellen. Getrouwd: D. G. Kruisheer, 26 jr en G. M. van der Zande, 24 Ir, P. D. Biesta, 36 jr en H. M Buyten. 25 jr M. H. van der Hoeven, 28 jr en I. W. van Leeuwen, 22 jr Fr. Blom, 47 jr en J. C. Vonk, 41 Jr, C. G. de Groot, 23 jr en G. M. Zandvliet, 19 jr. Overleden: G. van Leeuwen, e.v. A. E. C. Boks, P. C. van Arkel, e.v. W. V. Drijber. NAGEKOMEN KERKDIENST Geref. Kerk (vrijgemaakt): 8.30 uur: drs. R. Brands, 3 uur: ds. J. J. Verleur te Lisse (eerste paasdag). Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het doctoraal examen notariaat de heer J. Holtrush te Oegst geest. Wereldbond v. Herv. Kerken komt naar Oegstgeest De Wereldbond van Hervormde ker ken World Alliance of Reformed Churches die zijn zetel heeft in Genè- ve zal dit jaar van 712 augustus voor de vergadering van het uitvoerend co mité in kasteel „Oud Poelgeest" te Oegstgeest bijeenkomen. Op zaterdag voorafgaande aan deze vergadering is er een bijeenkomst van Nederlandse theologen, die uitgaat van de theologische afdeling van de Bond. Prof. dr. H. Berkhof zal de leiding heb ben van deze bijeenkomst. Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. (Van onze correspondent in Washington) James Baldwin, een vrij bekend neger-auteur in Amerika, heeft in het zondagstijdschrift van de New York Times, zijn kijk gegeven op de huidigè stemming onder de Amerikaanse negers. Hij is van mening, dat de kleurlingen in %de Verenigde Staten veel ongeduldiger en ontevre dener zijn dan veelal door de blanken wordt verondersteld en hij kan ook niet zonder meer aannemen, dat de jonge generatie der negers zich altijd trouw zal tonen aan het Amerikaanse vaderland. De snelle op komst van Afrika zou in het denken en handelen der negers een grote verandering teweeg kunnen brengen. Balwin heeft dus in de stellig niet reactionaire, maar toch zeer degelijke en gematigde New York Times, de kans gekregen een artikel te publiceren, dat een flinke opschudding zou kunnen ver wekken. Op mij persoonlijk heeft zijn beschouwing misschien extra indruk ge maakt, omdat ik de schrijver twee jaar geleden ontmoet heb op de „Nieuw Am sterdam", op een reis naar Europa. We hebben toen nogal wat gepraat en de ontmoeting is my vooral daarom zo by gebleven, omdat deze man zo volkomen vry en natuurlijk was in de omgang met blanken. Meestal wanneer men in de Verenig de Staten met negers in contact komt, heeft men het gevoel dat het rasver schil, met hoeveel sympathie men elkaar ook benadert, iets ongedwongens en on natuurlijks aan de conversatie geeft. Dat onnatuurlijke kan zich uiten een soort overdreven beleefdheid, in een teveel aan vriendelijkheid, in een zekere terughoudendheid, enz. Maar Baldwin was egn bijzonder prettige reisgenoot. Een man, die zelden conventionele ant woorden gaf en die door zijn persoon lijke en vaak geestige reacties zich een vrij en origineel mens toonde. Een man die gerijpt was en die zijn evenwicht had gevonden. Het feit dat hij acht jaar lang in Parijs had ge woond, zal waarschijnlijk veel hebben bijgedragen tot zijn esprit en levens kunst. Hiji toonde zich een allerminst saai, maar toch evenwichtig gesprekspartner en het leek niet ondienstig om deze kwaliteiten hier naar voren te brengen. Het is nuttige om te weten, dat dit opzienbarende artikel in de New York Times niet afkomstig is van een on bekookte doordraver, maar van een man, die nagedacht heeft over het leven en die al jaren extra aandacht heeft ge had voor de situatie van de negers in Amerika. Baldwins uitgangspunt was de demon stratie, die negers onlangs op touw heb ben gezet naar aanleiding van de moord op Loemoemba. Zoals men zich zal her inneren, hebben negers tijdens een zit ting van de Veiligheidsraad een rede van Stevenson onderbroken met ge schreeuw en tussen hen en blanken op de tribune is toen stevig gevochten. Baldwin merkt op, dat die rustver stoorders volgens de overheersende op vatting in Amerika niet meer waren dan ee nhandvol door het Kremlin op gestookte provocateurs. En tegen die op vatting gaat Baldwin nu in. Niet dat hy eraan twijfelt dat er communisti sche opruiers betrokken waren by die rel in de V.N., maar hij wijst erop, dat die opruiers alleen hun kans krij gen, indien er grote sociale ontevre denheid bestaat in een bepaald land. Die aanwezigheid van opruiers is zijns inziens minder angstaanjagend dan de ontevredenheid, die hun een schone kans geeft. Om aan te tonen, wat er momenteel onder de negers leeft, beschryft hy twee uitersten van moderne neger-organisa ties: de neger-studenten beweging en ae muslim-aotiie. Het is duidelijk dat de schryver de meeste sympathie heeft voor de studen ten-beweging, die ondanks alles nog blyft geloven in een Amerika van „vry- heid en rechtvaardigheid voor allen". Het meest heeft men de laatste tyd van de studentenactie gehoord door het passief verzet dat de studenten heb ben getoond aan de lunchtoonbanken, waar zy op de barkrukjes bleven zitten, net zo lang tot zy werden bediend of door de politie gearresteerd. Hun doel was echter niet alleen om evenals de blanken aan te kunnen zitten aan die lunch toonbanken. Zij streefden naar gelyk rechten in het algemeen. Eerst wanneer zyi dat doel bereikt zullen heb ben, zullen zij het land hebben bevryd van een wantoestand, waar zowel zwart als blank onder lydt. Maar de evolutie gaat tergend lang zaam. Baldwin citeert de woorden van een neger, die opmerkte: „Heel Afrika wordt vrij in de tijd, die het ons vergt om een smerige kop koffie te krijgen", die studenten zijn het meest vreedzaam in hun actie. Zy hebben nog geloof tot voorlopige vaststelling van de huui- voor de 17 woningwetwoningen in de Ak kerstraat; tot aankoop van een per sonenauto; inzake de niet-goedgekeurde gedeelten van het uitbreidingsplan in hoofdzaak; inzake subsidiëring van de „Algemene Oranjevereniging" in oprich ting. Westduitse Justitie te mild voor nazi's De voorzitter van de Bondsdagcom missie voor schadevergoeding, de socia list Gex-hard Jahn, heeft gisteren by een herdenkingsplechtigheid bij het mo nument voor de nazi-slachtoffers in Dortmund scherpe kritiek geuit op de Justitie van de Bondsrepubliek. Het ïykt, aldus Jahn, dat vele rechters in de Bondsrepubliek niet zoveel karakter hebben dat zij harde vonnissen over na- tionaal-socialistische misdadigex-s kun nen uitspreken. Men krygt de indruk dat de autoriteiten niet energiek genoeg optreden als het gaat om het goedma ken van misdaden van de nazi-justitie. Jahn zei dat er in de Bondsrepubliek nog rechters in functie waren die de nazi's hand- en spandiensten verleend hebben. Het monument in Dortmund is vorig jaar opgericht. Het herinnert in het bij zonder aan Goede Vrijdag 1945, toen op bevel van de Gestapo-commandant Ru- dolf Batz 289 gevangenen van zeven nationaliteiten zonder vorm van proces in Dortmund doodgeschoten werden. Batz is in november vorig jaar gear resteerd maar verhing zich in januari jl. in zyn cel. DEAN ACHESON NAAR ONS LAND Op Schiphol is bericht ontvangen, dat de vroegere minister van Buitenlandse Zaken der V.S., Dean Acheson, vry dag 5 april a.s. 's ochtends om 7.10 met het DC-8 lijntoestel van de KLM uit New York op Schiphol aan zal komen. Over het doel van dit particuliere bezoek aan ons land was niets bekend. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan Diederik, zn van W. G. van Ameijde en D. Guijt, Colette Gabriella Maria, dr. van C. van der Ham en E. H. Verschoor, Yvonne Maria, dr. van A. van Steenbergen en W. J. Langeveld, Christina Alida Maria, dr. van M. J. van der Kraan en C. A. Dis seldorp, Karin Maria Renée, dr. van L. T. F. L. Stubbé en M. A. Butót, Thomas Jo hannes, zn van G. J. Schrljer en J. M. Reyn. ONDERTROUWD J. C. M. Wassenaar en A. M. E. van Haasteren, M. Behr en F. Teske, P. L. Westplat en B. Boelen, J. A. Prins en N. J. W. T. Montanus, C. A. van der Wilk en J. C. Noest, J. van der Weljden en E. van Egmond, J. B. M. Boers en L. de Wolf, J. M. F. Jaspars en B. J. Ravenswaay, J .G. Pieterse en J. T. de Krulff, J. Verwoerd en C. G. Marljt, J. W. M. Osse en J. H. Kou mans, J. I. Erades en L. J. van Eerdt. GETROUWD R. F. Brevoord en J. W. Kooreman, M. H. C. Paardekooper en W. M. E. Casparle, G. Springer en H. M. M. de Winter, W. Biesheuvel en L. G. Hollanders. J. de Swij- ger en E. A. Leeuwls, S. H. Llm en E. van der Vos, W. H. Hogenboom en J, J. Vuur- F. Blok, M. Cohen en E. OVERLEDEN J. M. Copray, 74 Jaar. echtgen. van I. M. Schoorl, T. van Hardeveld, 51 jaar, man, J. B. de Ruyter, 5 jaar, zoon. CHINA ZEGT INDONESIË HULP TOE China heeft Indonesië economische en technische hulp aangeboden by de uit voering van zyn ontwikkelingsplannen. Het aanbod werd gedaan door de Chi nese vice-premier en minister van Bui tenlandse Zaken maarschalk Tsjen Ji, die thans een bezoek aan Indonesië brengt. De details van deze hulp zouden kun nen worden besproken wanneer eeh delegatie van Chinese industriële des kundigen volgende maand een bezoek aan Indonesië brengt, aldus minister Tsjen Ji. Drukkerij te Peruis uitgebrand (Van onze correspondent) Vyf personeelsleden waren gistermid dag aan het werk in de drukkery Scha- lekamp aan de Nieuwedijk in Pernis, toen er plotseling een lange steekvlam uit de donkere kamer van de reproduk- tie-afdeling sloeg. De man, die zich in die kamer bevond, rende eruit, schreeuwde dat alles in lichterlaaie stond en greep een blusapparaat. Het werkte niet. Een tweede deed het wel, maar er was geen redden meer aan. In een oogwenk had het vuur bezit ge nomen van het oude, gedeeltelijk hou ten pand, waarin de drukkery is geves tigd. Chemicaliën voedden het, zodat het niet meer te stuiten was in de drukke ry. De 39-jarige bedryfsleider, L. P. van Noorden uit Pernis, probeerde nog wat te redden, maar liep by die poging vry ernstige brandwonden op en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Weldra was de brand doorgedrongen naar de etage boven de drukkery, waar de ad ministratie was gevestigd. Bij aankomst van de brandweer sloegen de vlammen reeds door het dak. Het ging er nu om, de belendende percelen en het achter de drukkery staande verfhok, waarin verf voor de screendrukprocedure is op geslagen, af te schermen. Met zes stra len werd er gewerkt. Spoedig kon echter een halt aan de brand worden toegeroe pen. De drukkerij was geheel uitge brand, van de zes druktafels zal er niet één meer kunnen worden gebruikt. De schade wordt op f 70.000 geschat. Byna de gehele administratie is verloren ge gaan. De oorzaak van de brand is zeer waarschynlyk het gebruik van wasben zine by een brandende geiser. het vertrek van vier Kamerleden \de Nieuw-Guinearaad. Van links van Schiphol naar Nieuw-Guinea naar rechts de heer M. Willems ter bijwoning van de installatie van (PvdA), mevr. J. M. Stof f els-V an Haaf ten (VVD), de heer Af. A. A. Janssen (KVP) en (achter) dr. W. P. Berghuis (ARP). MARKTBERICHTEN AALSMEER, 30 maart. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. POTPLANTEN: grote pot: kleine pot: Adlanthum 60-85, Anthurium 300-800 Aralea 100-120 20- 35, Asplenlum 40-50, Azalea 300-1060 100-220, Begonia Erfordia 150-180 40-70, Bladbegonia 120-130 12-30, Cactussen en Vetnlanten 80-160 40-55, Cissus 180-250 Croton 300-350 Cyclamen 250-400 60-120, Cinnerarla 150-235 50-75, Calceo laria 80-130, Epyhyllum 300-400 30-55, Euphorbia Splendeiis 150-175 Ficus 250-350 80-100, Gemengde planten 40- 60,Hedera bont 180-260 20-35, ld. groen 100-125 Hortensia wit 300-600 id. roze 300-400 ld. blauw 300-500 -Ka- lanchoë 60-100. Marantha 40-45, Ne- phrolepis 300-600 40-45, Primula Acanlis 40-70, id. Obconica 100-150 60-100, Phl- lodendron 400-900 ld. Scandens 40- 50, Platycerlum 250-400 60-135, Sansevie- ria 200-350 50-110, Scindapsus groen 60-70, ld. bont 80-100, St.-Paulia 80- 135, Tradescantia 60-85 15-30, Varens ge mengd 20-50. in hun blanke medemens Maar men moet zich wel afvragen, hoe hun reactie zal zyn, indien dat vertrouwen in hun medeburgers niet of nauwelyks verbe tering teweeg brengt. Veel feller is de z.g. muslim-beweging. Het woord „muslim" blyft hier maar „onvertaald", echte mohammedanen kan men de negers in deze actie moei- lyk noemen. Maar een soort mohamme daans fanatisme bezitten ze zeker. Zy hebben alle geloof in samenwerking met de blanken opgegeven en beschouwen het zwarte ras als superieur. Het trieste van de zaak is, dat de rassenwaan der blanken hier een nieuwe rassenwaan heeft gekweekt. De muslims wensen zich af te scheiden van de blanke maatschappU en zy zijn van oordeel, dat zy recht hebben op grote stukken van Amerika als betaling voor alles wat ze, zonder behoorlijke compen satie, in de loop der tijden voor het land zouden hebben gepresteerd!!! In de negerwyk Harlem, in New York, is deze beweging vry machtig geworden en het is vrij riskant voor een blanke om zich tot een gesprek met deze lie den te laten provoceren. De kans is groot, dat het dan niet by woorden blyft. Baldwin ziet het zo, dat de Ameri kaanse neger in het algemeen, of hy nu behoort tot een van de extreme groepen of tot een groep die daar tus sen ligt, zeer onder de indruk is van wat zich in Afrika voltrekt, In Bald wins jeugd schaamden velen er zich voor neger te zyn ,zij probeerden de krul uit hun haar weg te krygen en hun huid zo min mogelyk zwart te doen ïyken. Afrika was een werelddel, waar men liever niet aan herinnerd werd. Alle heil lag in de bescheiden plaats, die de neger in de nieuwe wereld in mocht nemen Dat alles is zeer veranderd. Overal ontstaan staten waar de kleurling niet langer een tweederangsburger is en dat feit alleen heeft de zelfverzekerdheid en het zelfvertrouwen der negers overal doen toenemen. Baldwin vraagt zich zelfs af, of men maar klakkeloos mag aannemen, dat de Amerikaanse negers, indien in hun eigen land de rastegen stellingen niet snel worden opgeheven, op den duur trouw zullen blyven aan een natie, die hen niet als volwaardige burgers behandelt. Zoals men ziet, een provocatief artikel, van een serieus schrijver in een serieus Amerikaans blad. Opheffing 21 bases YS van over zee Amerikaanse bases in acht landen zullen geheel of gedeeltelyk worden op geheven. Dit is op een persconferentie meege deeld door de Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNamara. Hierbij zyn 19.000 mensen betrokken en wel circa 15.000 militairen en ongeveer 4.000 burgers. De militairen behoren voor het grootste deel tot de luchtmacht. De meesten zullen naar de V.S. terugkeren, howel niet direct. De opheffing of ver mindering van activiteit betekent een deviezenbesparing van rond 100 miljoen dollar per jaar. McNamara noemde dé betrokken landen niet. Priester vermoord in Angola Pater Angelo Graziani, een 42-jarige Italiaanse priester, is op 16 maart in Pangala, een dorp in noord-Angola, als een martelaar gestorven, zo meldt het Portugese persbureau Lusitania. Pater Graziani zou door opstandelingen, die: met messen op hem los staken, zijn af gemaakt. Hy stierf biddend terwyl hij, een kruisbeeld tegen zyn borst druktett Pater Graziani was een Capucyn. Hij werkte sinds 1957 by de r.-k. missie in Angola. Lusitania meldt voorts, dat men in de negerwyk van Loeanda een msm heeft gearresteerd, die een kaart by zich had waarop de plaatsen stonden aange geven, die het doelwit van overvallen moesten worden. Geen „camouflage" verlichting De ANWB waarschuwt, dat het eigen voertuig (A) voor een tegenligger (B) in onvoldoende mate opvalt (bijv. bui ten de bebouwde kom) indien men zelf stadsverlichting voert en men wordt gevolgd door een ander voertuig (C) dat de koplichten aan heeft. De bestuurder van B ziet de opval lende lichten van C zeer goed en het is daardoor zeker niet onmogelijk dat hy door de veel zwakkere verlichting van A, de motorryder A over het hoofd zief. Vooral in de schemertyd doet zich dit verschynsel nogal eens voor. Indien A ook het koplicht aandoet, steekt hi) in voldoende mate tegen C af om tij'dig door de tegenligger te worden opge merkt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13