Dof gaar zi|n neus voorbij „Invalide" man ontpopte zich als treinbandiet De ZOAVO bezorgd over de situatie in Laos Mimicorso maakt van Limiaeushof een toeristische trekpleister Schandaal in Ruslands maagdelijke gebieden Nieuwe arbeidswetgeving stuit in Oost-Duitsland op verzet ONZE PRINS EREBURGER IN GOUD VAN WADDINXVEEN Vermetelste treinroóf van de laatste jaren in Engeland Passende actie als de militaire aanvallen nog verder voortduren K e r k e 1 ij k L Vliegtuigwrakken gevonden in Australisch Nw-Guinea WOENSDAG 29 MAART 1961 Vernieuwde bloementuin Het gehele jaar door is sinds gisteren in Bennebroek een bloemen corso te zien. Een stoet van twintig praalwagens, bevolkt met sprook jesprinsessen, piraten, danseresjes en Hollandse boeren. Twintig praalwagens, met vaardige handen op kunstige wijze versierd. Dit corso is beslist geen concurrent van het jaarlijkse bloemen corso van de Bollenstreek, want de wagentjes zijn minuscuul opgefleurd met kleine geprepareerde bloemen en bevolkt met poppetjes. Mimicorso heet dit prachtige staaltje van bloemsierkunst en handvaardigheid. De maker ervan, de heer C, de Gooijer uit Aalsmeer, is er terecht zeer trots op. Voor eerste maal in Bennebroek Het mimicorso heeft gedurende zes jaar in Aalsmeer duizenden kijkers ge trokken. Voor het eerst is het thans in Bennebroek te zien, omdat er in Aals meer geen ruimte voor uitbreiding aan wezig was. Voor Aalsmeer betekent het vertrek van dtt mimicorso een groot verlies, voor de Linnaeushof in Benne broek is het een belangrijke aanwinst. Heeft de hof steeds een moeizaam bestaan geleid, diit mimicorso kan van de bloementuin een toeristische trekpleis ter van de eerste orde maken. Van be lang is hierbij ook. dat de Linnaeus hof zich heeft vernieuwd en een betere indruk maakt dan ooit tevoren. De twin tig miniatuur praalwagens rijden in de grote bloemenkas. De bloementuin is tot oktober te bezichtigen, maar het corso zal ook tijdens de wintermaanden voor groepen te kijk worden gezet. De praal- wagentjes rijden ln een decor van meer dan duizend verschillende tropische planten, voor de liefhebber van bloe men en planten een dorado. Het mimi corso is voor de heer De Gooijer niet de enige hobby, al vraagt het uren van zijn tijd want elke van de twin tig praalwagens heeft zo'n 200 tot 300 werkuren gekost. De heer De Gooijer verzamelt ook grilliggevormde stukken hout, die hy op zyn zwerftochten dooi de natuur vindt. Het resultaat van deze hobby is een tentoonstelling van ruim 40 min of meer surrealistische houtplas tieken, gecreëerd door moeder natuur. De wagentjes van het mimicorso rij den rondom deze houtplastieken. De heer De Gooijer heeft zyn vondsten namen gegeven. „Kyk, een danseres, en dat is een arend, en dat een zwaan", zegt hy, als hij naar de houtplastieken wijst. De Linnaeushof met het mimi corso in de tropentuin is gistermiddag geopend. De ambassadeur van Thai- BABY VAN VEEN TERUG BIJ ZIJN VADER Kleine Robbie van Veen is terug bij zün vader. De 29-jarige Johannus S. van Veen, metselaar in Alkmaar, sloot de 6 maanden oude baby ontroerd in zün armen en daalde er omzichtig de vliegtuigtrap mee af, toen Robbie onder de hoede van een Nederlands echtpaar uit Australië gistermiddag in een DC-8 straalmachine op Schiphol aankwam. Een week geleden meldden persbu reaus uit Australië, dat de vader op zee was, dat de moeder in Australië zojuist by een verkeersongeluk om het leven was gekomen en dat de kleine Robbie zonder papieren niet naar Ne derland mocht vliegen. Alleen het laat ste was juist. Moeder Van Veen was ln december overleden aan trombose en toen besloot haar man, die 5 jaar geleden met haar naar Australië was geëmigreerd, naar Nederland terug te keren, omdat hij alleen niet voor drie kinderen kon zor gen en hier vele familieleden heeft. De toen pas 3 maanden oude Robbie liet hy by zyn vrienden achter. Een week geleden zou een Nederlands echtpaar hem meenemen naar Nederland, maai de papieren waren niet in orde, zodat het vertrek een week moest worden uitge steld. Op Schiphol werd de familie gisteren weer verenigd. Daar waren behalve Robbie's vader ook zyn oma, een tante en zym twee zusjes: Sandra (4%) en Judith (3). Prinses Vonsamahip van Thailand (Siam), een van de eregasten bij de opening van Linnaeushof, welke gisteren plaatsvond, bewondert de bloemenpracht in de lentetuin, die ook dit jaar weer talloze bezoekers zal trekken. land, Prins Vongsamahip Jayankura en echtgenote hebben de opening verricht. De ambassadeur hield een vriendeiyke toespraak, waarin hij zei dat bloemen symbolen zyn van vriendschap en schoonheid. Overal bloemen „Waar ik ook in uw land kom, over al zie ik bloemen". De echtgenote van de ambassadeur stelde het miniatuur corso in werking door een tulp uit de grond te trekken, waarna de praalwa- gentjes langzaam in beweging kwamen. Tegelijkertijd gingen in deze bloe menkas de wieken van een molen draai en, die het water uit de vyver opvijzelt. De directeur van de Linnaeushof, de heer H. W. Roozen, stak een loflied af op Thailand, waar reeds eeuwen terug de schoonheid van de bloem op kunst- kunstzinnige wijze tot uitdrukking werd gebracht. De heer Roozen zei, dat de hof in de randstad Holland een be langrijk toeristische evenement kan wor den, mede door het met veel geduld en artistiek gevoel vervaardigde kleinste corso ter wereld. Met de tentoonstelling van dit mimicorso wordt overigens het Rode Kruis gediend want een percen tage van de entree-gelden komt ten goe de aan deze instelling. Het Russische blad de „Prawda" schreef gisteren, dat de landbouwsta- tistieken in de „maagdelijke gebieden" en opgaven van graan-, vlees-, melk- en katoenleveranties aan de staat sedert 1958 zyn vervalst. Als schuldigen noemt het blad de eerste secretaris van de communistische party in het gebied van Pawlodar, Jelagin, diens assistent Rama- zanow en de voorzitter van het regionale uitvoerende comité, Noertsjejew. Jelagin en Noertsjejew zyn uit de party gestoten en ontslagen. Ramanazow is ook ontslagen maar hy mag partijlid blyven. Wel is hem „een zware straf" opgelegd maar over de aard van deze straf is niets bekend. Alleen reeds in het jaar 1958 zijn ten onrechte 50.000 ton gTaan toegevoegd aan de opgaven van de leveranties aan de staat uit het gebied van Pawlodar. Verder is daar 22.000 ton zaaigoed tekort. De „Prawda" noemt voorts nog zeven namen van personen die uit graanschu ren voor duizenden roebels hebben ge stolen. De plaatselyke partij-afdeling heeft een nieuwe eerste secretaris, Sjisjonkow, en twee nieuwe secretarissen Treboesjin en Krasnosjtsekow, gekozen. De Oostduitse regering heeft een nieuw wetsontwerp inzake de arbeidsverhou dingen opgesteld dat, blijkens een ar tikel in „Neues Deutschland", het blad van de Oostduitse communistische par ty, op groot verzet van de zyde der werknemers is gestuit. De afgelopen drie maanden zyn in Oost-Duitsland volgens het blad 325.000 vakbondsbyeenkomsten gehouden, waar aan zeven miljoen werknemers deelna men. Een rapport, dat over deze bijeen komsten aan het centraal comité van de Oostduitse communistische partij is voorgelegd, maakt melding van zeer veel verzet en van „conflicten" die tydens de by eenkomsten veelvuldig ontstonden. De nieuwe wet maakt een eind aan het stakingsrecht, bepaalt de werkweek op zes dagen, stelt de regering in de gelegenheid werknemers zonder hun in stemming over te plaatsen en stelt straf fen op „beschadiging van staatseigen dom". In het rapport aan het centraal co mité werd. blijkens „Neues Deutschland", opgemerkt dat de aanpassing van de werknemers by het wetsontwerp niet zonder conflicten verloopt. „Voor tal- ryke werkers biykt nog geen volledige Zoals wij gisteren reeds berichtten heeft Prins Bernhard gisteren een bliksembezoek aan Waddinxveen gebracht. Hoewel hij niet tang in deze nijvere gemeente in dc Rijnstreek vertoefde, kreeg hij toch een vrij goede indruk van hetgeen er in Waddinxveen, vooral op industrieel gebied, te beleven valt. De grootste verrassing wachtte hem na de bezichtiging van de meubelfabriek Kempkes. Burgemeester C. J. van der Hooft van Waddinxveen, die vertelde, dat nooit eerder iemand van Koninklijke bloede een bezoek aan zijn gemeente had gebracht, zei trots te zyn op de Prins. Daarom werd de hoge gast de gouden ere-penning van de gemeente Waddinx- even overhandigd. Totnutoe zijn pas twee zilveren ere-penningen uitgereikt en wel aan de industrieel Kees Verheul en dok ter P. v. d. Linde. De burgemeester hoopte, dat de Prins het kleinood zou willen aanvaarden. De Prins vond het erg moeiiyk om nee te zeggen. „En wat zou U dan wel ge daan hebben als ik nee had gezegd merkte de Koninkiyke gast schertsend op. Een opmerking, waarop de burge meester kenneiyk geen antwoord wist. Hele familie vertellen De Prins hielp de burgemeester echter gauw uit de verlegenheid door te zeggen, dat hij het kleinood met bijzonder veel plezier zou aanvaar den. „Ik zal het de hele familie ver tellen. Ik ben U-diep dankbaar en heel erkentelijk". De kleine, maar verzorgde tentoonstel ling, die op het terrein voor de meubel fabriek was ingericht gaf een goed beeld van hetgeen vooral de industrie in Wad dinxveen voortbrengt. Voorts was er een collectieve landbouwstand en een tuin- bouwstand, waarvan de produkten sier- ïyk op een grasperk waren uitgestald. Jarig By de opening van het nieuwe fraaie Citosacomplex, waarover wy gisteren reeds uitvoerig verslag uitbrachten voer de de Prins een gesprek met een van de chauffeurs van Citosa. Het was Ab Haverkamp van bus 132 van de lijn Boskoop—Den Haag die deze eer te beurt viel. Het bleek, dat diens vrouw die dag jarig was. De Prins vergat dan ook niet de chauffeur te feliciteren en een pret tige dag toe te wensen. „LINIA ^ÉsIP MENTHOL PELLETS repen hoest en Keelpijn VUitwerking frappant (Van onze Londense correspondent) Treinbandieten hebben gisteren een ongelooflijke list uitgevoerd om zich meester te maken van een aan tal postzakken. Het was de ver metelste treinroof van de laatste jaren. De leider van de bende had zich als een hulpeloos man vermomd, die voort geduwd werd in een invalidewagentje. Treinpersoneel was uiterst behulpzaam om hem met wagentje' en al in de spe ciale goederenruimte achter in de trein te brengen waar ook de conducteur zijn plaats heeft. Men zorgde er voor dat hy zo prettig en gemakkelijk mo gelijk zat. Het gebeurde in de trein welke gister avond om kwart voor tien van het Wa terloo-station in Londen vertrok. Op een van de volgende stations, Clapham June tion, het grootste spoorwegkruispunt ter wereld, wachtte de „invalide". Spoedig nadat de trein vandaar vertrokken was, zag de conducteur tot zijn verbazing en schrik dat de in elkaar gedoken figuur plotseling recht overeind rees en op hem af kwam. De conducteur werd aange vallen en overmeesterd. De tot angstwekkende activiteit ge wekte „patiënt" de invalide leek bo vendien ziek te zyn, toen hy in de trein getild werd had een „verpleger" bij zich. die zich eveneens deed gelden. Een aantal vrienden van de „invalide" dat hem naar het station had ge bracht en in een gryze auto weg reed, racete daarmee langs de spooriyn de trein was een boemel en zorgde er voor dat een rood sein op onveilig bleef staan. Tegelijkertijd schijnt de man uit het invalidewagentje nog enige valse signa len aan de treinbestuurder te hebben gegeven. In elk geval stopte de trein vlak bij een natuurlijk geheel verlaten begraafplaats. Gedurende drie minuten ging het licht in de coupé's uit. Uit de deur vlogen vyf zakken met aangetekende brieven. De „Invalide" en zijn handlanger stapten voorzichtig over de elektrische geleidingsrail, die midden tussen de beide andere staven loopt aanraking is dodelijk om zich by de rest van de bende te voegen. Schotland Yard kwam spoedig in ac tie. Er is een speciale afdeling voor de opsporing van treinrovers. De politie verklaarde dat de overval tot de laatste seconde zorgvuldig was voorbereid Dit. is de vyfde „Jesse James"-trein- roof sinds de vorige zomer. Er werd by al deze overvallen een totaal van dui zenden ponden buitgemaakt. De organisatie van de feestelykheden by Citosa liet overigens wel iets te wen sen over. Een aantal journalisten werd hierdoor gedupeerd. Hun werd geen toe gang verleend, omdat zij de doorlaatbe- wyzen die zij van de Ryksvoorlichtings- dienst hadden gekregen op hun voor het raadhuis van Waddinxveen geparkeerde auto's hadden geplakt. Hadden zij dit niet gedaan dan hadden zy hun auto's daar niet kunnen parkeren. Nu mochten zy van enkele chauffeurs of conducteurs, van Citosa, die als „concierge" optraden, niet naar binnen ondanks het feit, dat zy hun perskaarten toonden. De „con cierges" weigerden voorts er iemand van de directie of de Rijksvoorlichtingsdient bij te halen. Hierdoor misten verschei dene journalisten de openingsplechtig heid. Het grootste gedeelte van de pers was voorts onkundig van het tydstip waarop de Prins in het bedryf werd rondgeleid. overeenstemming te bestaan tussen de belangen van de gemeenschap en de persoonlyjce belangen onder socialisti sche omstandigheden. Er zyn eisen ge steld, welke in het huidige stadium van de produktieontwikkeling, en vooral van de produktiviteitsontwikkeling, niet kun nen worden ingewilligd", zo schreef de rapporteur. Vooral was veel verzet gekomen tegen de bepalingen inzake de overplaatsing van werknemers van de ene werkkring naar de andere, of van de ene stad naar de andere. „Veel was hier nog niet duidelijk genoeg geworden", zo voegde de redactie van „Neues Deutschland" eraan toe. Botsingen in Kongo By het dorpje Kele, ten zuiden van Loeloeaburg, is het vorige week vrijdag tot een botsing gekomen tussen Ghane- se VN-soldaten en militairen van Al- bert Kalondji. de leider van de „mijn- staat" Zuid-Kasai. Drie Ghanezen wor den vermist en zijn waarschijnlyk ge dood. Men heeft tot nu toe slechts hun met kogel6 doorzeefde jeep gevonden. Zy kwamen tussenbeiden in een twist tussen de Baloebasoldaten en een trein bestuurder van de Loeloea-stam. De Ba- loebas opende het vuur. de Ghanezen antwoordden en verwondden een hun ner. Drie Ghanese soldatn en twee Kon golezen vertrokken met de gewonde naar een ziekenhuis. De Ghanezen zyn daar niet gearriveerd. Volgens het Kongolese ministerie van Buitenlandse Zaken hebben zich de laat ste dagen in het gebied van Moanda aan de Atlantische kust nabij de voorma lige Belgische vlootbasis Banana in cidenten voorgedaan tussen de Kongo lese burgerbevolking en leden van het Indonesische contingent van de V.N.- strydmacht. Volgens een bekendmaking van het ministerie waren de ongeregeld heden veroorzaakt, doordat de Indo nesiërs zich van goederen van een plaat selyke handelsmaatschappij hadden meester gemaakt. Bijna 23000 leerlingen op de kweekscholen Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek telde het kweekschoolonder- wijs op 16 oktober 1960 22.813 leerlingen tegen 21.163 in 1959, een toeneming met 8 'c. Het aantal toegelatenen bleef vrij wel gelyk; in 1960 6.408 tegen 6.468 in 1959. In 1960 behaalden 3.893 leerlingen de akte van bekwaamheid als onderwy- zer en 1.654 die als volledig bevoegd on derwijzer, exclusief de resultaten van de herexamens. Van de eerstgenoemden vervolgden 2.398 hun studie in de 3e leerkring, terwyi 1.495 (onderwie 1.409 vrouwen» voor een functie by het lager onderwijs beschikbaar kwamen. De ministerraad van de ZOAVO (Zuidoostaziatische Verdrags organisatie) heeft in zijn vergadering in Bangkok (Siam) een resolutie goedgekeurd, waarin ernstige bezorgdheid wordt uitgesproken over de situatie in Laos en waarin verder gezegd wordt, dat de ZOAVO bereid is tot elke actie over te gaan, die onder de gegeven omstandig heden op haar plaats zou kunnen zijn, indien de militaire aanvallen voortduren. In de resolutie wordt vastgesteld, dat de opstandelingen nog steeds door communistische landen worden gesteund, zulks in strijd met het akkoord van Genève. De Raad sprak zich voorts uit voor een verenigd, onafhankelijk Laos, hetgeen door onderhandelingen tot stand zou moeten worden gebracht, nadat de gevechten waren gestaakt. Waarom wachten de Russen zolang niet antwoord aan Londen Overleg op topniveau tussen Russische en Chinese communistische leiders zou oorzaak zijn van de vertraging in het zenden van een antwoord door Chroesjtsjow aan president Kennedy, aldus Londense diplomatieke kringen. De schijnbare onverschilligheid van de lei ders in Peking voor alles wat zich om Laos afspeelt, zou deel uitmaken van een overeenkomst tussen Moskou en Peking. De Sowjetrussische leiders zouden er op zyn gebrand om hun minder diplomatiek ervaren en meer emotioneel reagerende bondgenoot ver weg te houden van alles wat rechtstreeks te maken had met de kwestie-Laos. Rood-China heeft in 1954 overigens wèl deelgenomen aan de con ferentie van Genève over het Verre Oosten waar gesproken werd over de oorlog in Indo-China en waar de Lao- tiaanse onafhankeiykheid een feit werd. Druk overleg De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, die op het ogenblik de byeenkomst van de ZOAVO in Bangkok bywoont, zal morgen op de terugreis naar Washington in Nieuw- Delhi een gesprek hebben met premier Nehroe. Rusk reist van India via de basis Dahran in Saoedi-Arabië en Prestwick in Schotland naar huis. De voormalige premier van Laos, Prins Soevanna Phoema, zal morgen een onderhoud hebben in de Britse hoofd stad met de minister van Buitenlandse Zaken Lord Home. Laatstgenoemde zal waarschyniyk eerder dan zijn andere collega-ministers uit Bangkok terug keren. Premier Macmlllan, die naar West- Indië was teruggekeerd, nadat hy met president Kennedy in Florida had ge confereerd en die op 5 april Kennedy opnieuw in Washington zal ontmoeten, voor zyn vroeger reeds vastgestelde be zoek, heeft besloten zijn verblijf in de Amerikaanse hoofdstad te verlengen. Hy zal tot vrydag overleg met de president plegen. Na een spreekbeurt in Cambridge (Massachusetts) te hebben vervuld, zal Macmillan zaterdag in plaats van door te gaan naar Ottawa, naar Washington terugkeren voor een laatste gesprek met Kennedy. Maandag as. arriveert Lord Home. de Britse minister van Buitenlandse Zaken in Washington, na zyn ontmoeting in Londen met Prins Soevanna Phe->ma. Intussen is de militaire toest. nd in Laos rustig. Er zijn de afgelopen 24 uur geen berichten over gevechten meer ontvangen. Langs de hoofdweg tussen Vientiane en Loeang Prabang zyn regeringstroepen in opmars. Zy bewegen zich in noordelyke richting. De weg was enkele dagen geleden door communisti sche eenheden op verscheidene punten bezet. Het doel van de opmars der regeringstroepen is de bergpas van Moeong Kassy. welke 125 km. ten noorden van Vientiane ligt. Ongepoetsteschoenen,afkeurende blikken, slechte indruk weg zelfvertrouwen! U kunt zich geen ongepoetste schoenen veroor loven. Daarom Erdal: in 1 minuut een mooiere glans, die langer blijft. De beroemde Erdal-pelikaan geeft goede raad even Ds. J. J. P. Heeringa vijftig jaar predikant Paaszondag is het vUftlg jaar geleden, dat ds. J. J. P. Heeringa uit Boskoop werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Nadat de heer Heeringa in 1910 door het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland was toegelaten tot de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 2 april van het daaropvolgend jaar door ds. J. van Giffen, toen nog predikant te Goutum by Leeuwarden, bevestigd als predikant van de hervorm de gemeente van Niehove in de classis Groningen. In 1918 verwisselde de jubi laris deze gemeente met die van Lop- persum, vanwaar hy op 8 mei 1921 naar die van 't Zandt in de classis Appinge- dam vertrok. Deze zyn derde en laatste gemeente diende ds. Heeringa tot 1 mei 1944, toen hem op vyfenzestlgjarlge Australische legerpatrouilles, die op zoek waren naar een vermist vliegtuig ten noordoosten van Port Moresby, in Australisch Nieuw-Guinea, hebben gis teren de wrakken van een Amerikaans transportvliegtuig van het type C-47 en van een Australisch gevechtsvliegtuig van het type „Boomerang" gevonden. In het wrak van de C-47 bevonden zich de lichamen van veertien mannen, alsmede een jeep. In de Australische jager vond men het stoffeiyk overschot van de vlieger nog steeds aan de stuurknuppel. Het staat nog niet vast of hier sprake is van vliegtuigen, die tydens de Tweede Wereldoorlog zijn verongelukt of moge- lyk later. leeftyd emeritaat werd verleend. Na zyn emeritaat heeft de Jubilaris nog onge veer twee jaar te 't Zandt pastoraal werk verricht. Daarna vestigde hy zich omstreeks 1946 metterwoon te Lopper- aum, vanwaar hy ongeveer een jaar geleden naar het bejaardencentrum „Irene" te Boskoop verhuisde. NED. HERV. KEKK G W. Santman, vicaris te Amersfoort. Aangenomen naar "s-Gravenhage als pre dikant voor buitengewone werkzaamheden (Jeugdkerkewerk) J. Visser, vicaris aldaar naar Twijzelerheide D. Tysma, vicaris Drachten. Beroepen te Terborg (toez.) C. J. F. An- tonides te Obdam te Hilversum wllk- gemeente 4) P. M. van Galen te Gorln- chem te Goes (vac J W. Coenraad) (toez.) W. Janssen te Rekken door de Generale Synode als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (arbeid onder de zeelleden te Rouen (Fr.) J. van den Burg, kand. aldaar. Aangenomen naar Steggerda (toes.) E. O. Boesenkool te Aarlanaerveen. Benoemd tot hulppredikster mei. da. M. Ch. de Wil de, thans vloaria te Blankenham. GEREF. KERKEN Bedankt voor Waarder P. J. Dondorp te Hattem. Aangenomen naar Mldwolda (Old.) L. R. Krol, kand, te 's-Gravenhage, die bedankte voor Bruchterveld, Hyum- Flnkum. Exmorra-AlIlngawier-TJerkwerd en voor Oosternljkerk. Bedankt voor 's-Gravenhage-Loosduinen (7de pred. pl.) H. van Benthem te Leeuwarden - voor ma te Ee (Fr.) naar Melbourne (Austra lië) (Ref. Church) T. J. Hagen te Deven ter. GEKEF. KERKEN (VrUgemaakt) Bedankt voor Groningen (vac. J. Sme- llk) O. Eomer te Bunschoten-Spakenburg. CIIR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hasselt als schlppers- predlkant J M. Visser te Dokkum Be roepen te Veenendaal (vac. W. Heerma) M W. Nleuwenhuyze te Amsterdam-West Bedankt voor Zwaagwestelnde W. de Joode te 's-Gravenhage-Zuid. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rljsaen W. Hage te Mid delburg.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9